de BOEKENWEEK Duitsers moeten vijf trawlers aan Nederland geven Jlex JAeater' bij Ab de Jong BOEKEN Drie levens Visserij-varia VRIJDAG 4 MAART 1949 IJMUIDER COURANT Zij protesteren fel tegen een rechtmatige restitutie De laatste dagen trekt de Duitse pers fel van leer tegen Nederland wegens de Ne derlandse claims op schepen in Duitsland. Van Duitse zijde wordt scherp geprotes teerd tegen de Nederlandse eisen. Men heeft zoals wij reeds meldden, be weerd dat er in Nederland blijkbaar een onderneming bestaat, die om commerciële redenen herstelbetalingseisen fqrmuleert en deze aan de regering doorgeeft. Naar aanleiding van deze protesten heeft het commissariaat-generaal voor de Ne derlandse Economische Belangen in Duits land. afdeling Recuperatie, verklaard dat de mededeling, dat aan Nederland vijf trawlers zijn toegewezen als herstelbeta ling onjuist is. De trawlers worden aan Nederland toegewezen op grond van de restitutieregels. Eén van de verschillen tussen deze beide systemen is, dat goede ren, die. als herstelbetaling naar Nederland komen, moeten worden verrekend met onze totaal schadeclaim op Duitsland. Voor restitutiegoederen vindt geen verdere ver rekening plaats. De restitutie is gebaseerd op een gemeen schappelijke verklaring van 18 geallieerde landen van 5 Januari 1943 waarbij de re geringen dezer landen zich het recht voor behouden alle transacties door Duitsers met vermogensbestanddelen in de bezette gebieden ongeldig te verklaren, ongeacht de vorm waarin de betreffende transactie werd gegoten. Na de oorlog werd deze verklaring uit gewerkt. waaruit tenslotte de regels voor de restitutie van de gedurende de oorlog uit de bezette landen weggevoerde goede ren ontstonden. In het algemeen kan worden gezegd, dat alle goederen, welke niet tengevolge van een normale handelstransactie naar Duits land werden vervoerd, restituabel zijn. De geallieerde bezettingsautoriteiten hebben deze regel zodanig geïnter preteerd, dat alle goederen, die hetzij onder dwang, hetzij als gevolg van an dere bezettingsomstandigheden naar Duitsland verdwenen, aan Nederland moeten worden teruggegeven. Dit is een maatregel, die de geallieerde autoriteiten aan Duitsland hebben opgelegd. De Duitsers hebben geen stem in het be palen van het al of niet restituabel zijn van door Nederland geclaimde goederen, maar hebben het recht te trachten het bewijs te leveren, dat geclaimde goederen niet ondre de hierboven genoemde categorieën vallen. De 'trawlers, waarover thans in de Duitse pers zoveel ie doen is, werden gedurende de oorlog in Nederland gebouwd en gingen daarop naar Duitsland. Het is de Duitsers niet gelukt aan te tonen, dat het hier een volkomen normale handelstransactie is, daar de Nederlandse werven vóór de oor log geen visserijschepen voor Duitse re kening bouwden, zodat de bouwcontracten zeer duideijlk een gevolg waren van de tij delijke machtspositie der Duitsers. Buiten dien zijn de geallieerde autoriteiten vol komen op de hoogte met de dwangpositie, waarin de Nederlandse werven zich tijdens de bezetting bevonden. De geallieerde autoriteiten hebben dus, Volkomen terecht en geheel overeenkomstig de door hen uitgevaardigde regels, beslo ten deze trawlers aan Nederland te resti tueren. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat tevens een belangrijkeclaim is ingediend ten aanzien van binnenvaarttankschepen. Hierbij is de situatie gelijk aan die der trawlers. Vóór de oorlog bezat Duitsland slechts een gering aantal tankschepen en was de tankvaart vrijwel volledig in Ne derlandse handen. De Duitsers huurden Nederlandse schepen. In de oorlog had Duitsland grote behoefte aan tankers. Ne derland kon deze bouwen, doch doordat de voorraden materiaal en ook de walseryen te Velsen ons land waren uitgesleept, moest het materiaal uit Duitsland komen. Na de oorlog bestond er dus een totaal andere situatie dan vóór de oorlog. Duitsland be- zal toen een binnenvaarttankvloot welke evenwel in Nederland was gebouwd en had de Nederlandse tankers niet meer nodig. Op grond van de bestaande restitutiebepa lingen claimde Nederland het deel van de Duitse tankvloot dat hier werd gebouwd. Een beslissing over deze claim is even wel inmiddels nog niet genomen. De Britse autoriteiten hebben de Duit sers reeds te verstaan gegeven, dat de over dracht der trawlers, die in Nederland ge bouwd zijn en met waardeloos bezettings- geld „betaald" werden, volkomen rechtma tig is. Waarschijnlijk zullen de trawlers door de sleepboot „Ebro" naar Nederland worden gebracht. „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Hedenavond 8 uur, Zaterdag 6.45 en 9.15 u., Zondag 3, 6.45 en 9.15 uur CHARLEY CHAPLIN in MONSIEUR VERDOUX 18 jaar. Maandag, Dinsdag en Woensdag 8 uur Gezag zonder genade Nederland Film 14 jaar MARKTBERICHTEN 3 Maart 1949 Besommingen. RO 53 Dirkje 27.700; IJM 99 Batavia 15.900. KW 161 890; SCH 262 5048. Aanvoer. 20 kisten tarbot en tong, 80 kisten schol, 20 kisten schar, 20 kisten bot. 130 kisten schel vis. 90 kisten wijting, 620 kisten kabeljauw. 10 kisten leng, 290 kisten koolvis, 40 kisten heek, 475 kisten-makreel, 1170 kisten haring. 150 kisten diversen. Totaal 3115 kisten. Pryzen. Heilbot 3,102,30; tarbot 2,402,15; gr. tong 2.05—2; gr.m. tong 2,30—2,20; kl.m. tong 2,55—2.45; kl. tong I 2,20; kl. tong II: 1,80 1,75. per kg. Kl. heilbot 8682; tongschar 64; schartong 4637: gr. schol 49; midd. schol 4846; kl. schol 34—22; schar 2624; bot 2516; ma kreel 32—24: v. haring 15; gr. gul 50—37,50; kl. gul 4641,50; kl. koolvis 3425; haai 2717; ham 5046; poon 1917; gr. schelvis 8673; midd. schelvis 7765; kl. schelvis 6246,50; wijting 5029; midd. heek 5453; kl. heek 54; puitaal 31, per 50 kg. Kabeljauw 14579; gr. koolvis 7041; leng 10890; gr. hake 184, per 125 kg. TEUN KLOMP EN ZLJN MAKKER Op Zondag 6 Maart komen „Teun Klomp en zijn makker" in het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg in een grote non stop cabaret-revue de leden van de Al gemene Nederlandse Metaalbewerkers- Bond enige uren aangenaam bezig houden. HOOGWATERTIJDEN IJMUIDEN 4 Maart: 6.23 en 6.36 uur. 5 Maart: 6.55 en 7.10 uur. De heer C. van Kaam in het zilver De heer C. van Kaam herdacht Donder dag het feit dat hij voor 25 jaar als „ijs- baas" in dienst trad bij koelhuis „IJsvries". Het voltallig personeel was Donderdag middag in café Willem Barentsz bijeen om de heer Van Kaam een hartelijke huldi ging te bereiden. Allereerst voerde de heer F. Allard, di recteur van „IJsvries" het woord. Hij roemde de vele goede hoedanigheden van de jubilaris en was van mening dat de keus die de directie 25 jaar geleden ge daan had door de heer Van Kaam als ijs- baas in dienst te nemen een zeer goede is geweest. Hij noemde de heer Van Kaam een bescheiden man met een uitstekend karakter en talrijke goede eigenschappen. Namens de directie overhandigde de heer Allard dé jubilaris een enveloppe met in houd en bood mevrouw Kaam een prach tige pot bloemen aan. De heer J. Rozemeyer onderstreepte de woorden van de directeur en bood namens het personeel een fraaie lampekap aan. De heer J. Berkhout, administrateur van de IJsverkoop Organisatie belichtte dichtvorm de werkkracht en de ijver van de jubilaris en deed zijn felicitaties verge zeld gaan van een vulpen. Mevrouw Van Kaam werd met bloemen bedacht. Nadat nog enige personeels-leden in har telijke bewoordingen uiting hadden ge geven aan hun waardering voor het vele wer.k dat de heer Van Kaam in zijn 25- jarige loopbaan heeft verzet, werd er een vreugdedronk uitgebracht en bleef men nog enige tijd gezellig bij elkander. WIJ 3 kan Zaterdag kampioen worden Er wachten Zaterdag weer enige belang rijke wedstrijden voor de ploegen van WIJ. Het tweede elftal ontvangt Telefo- nia uit Haarlem en dat wordt voor de gastheren geen gemakkelijke taak. Maar daar de reserves nog een kampioenskans hebben zullen zij wel alles op alles zet ten om de kostbare punten binnen te halen. Het derde trekt naar Bloemendaal voor een return wedstrijd tegen Kennemerland 4. Deze wedstrijd kan door WIJ gewon nen worden, zodat het elftal zich dan Zaterdag kampioen kan noemen. De mannen van het vierde ontvangen Kennemerland 3 en ook dat wordt geen kinderspel; als er echter aangepakt wordt, kan een gelijk spel behaald worden. De junioren ontvangen op het Water loo- terrein het sterke Terrasvogels A, dat op revanche belust is voor de destijds ge leden 31 nederlaag. Er kan een span nende strijd verwacht worden. Nog enkele dagen duurt Ruime sortering, voor elk wat wite Boekverkoper EDISONSTRAAT 1 IJMUIDEN Euphonie start opnieuw Het. plaatselijk symphonie-orkest Eupho nie heeft geruime tijd niets van zich laten horen omdat het worstelde met verschil lende tegenslagen, die culmineerden in het ontbreken van een voor het ensemble ge schikte dirigent. Na het vertrek van de heer W. Rettich heeft men links en rechts gezocht naar een orkestleider, die Eupho nie, dat reeds een zeer behoorlijk peil had bereikt, verder zou kunnen voeren op het excelsiorpad. Het is het bestuur mogen gelukken in de vacature te voorzien door het engage ren van de bekende musicus Jaap Stoffer uit Santpoort. De heer Stoffer is in deze contreien zeer zeker geen onbekende: hij is tweede concertmeéster der H.O.V. en trad met een eigen orkest, waarvan hij al meerdere jaren de bezielende aanvoerder is, dikwijls in onze gemeente op. Ook als vioolsolist heeft Velsen reeds vele malen naar hem kunnen luisteren. Ik twijfel er niet aan of Euphonie zal in hem een ter zake kundig orkestleider gevonden hebben en een goed musicus tevens. Het orkest zal nu opnieuw starten: 28 leden, waarvan velen hun vereniging reeds vele jaren zijn trouw gebleven, zullen de repetities weer beginnen en komen daar toe Maandagsavonds bijeen. Naar de re sultaten van deze repetities zijn allen, die het wel menen met dit orkest, benieuwd. Euphonie, dat zich een goede reputatie als het plaatselijke symphonie-orkest heeft verworven en dat tal van prachtige con certen op zijn naam heeft staan, zal die reputatie ook nu niet beschamen. A. J. v. d. W. „Gieterij-congres 1949" in Amsterdam Van 29 Augustus tot 2 September 1949 zal te Amsterdam in het Indisch Instituut het jaarlijkse Internationale Gieterij-con gres worden gehouden, ditmaal met de Nederlandse vereniging van Gieterij-tech nici als gastvrouwe. Voorzitter van deze vereniging is ir. F. W. E. Spies van de Hoog ovens in IJmuiden. Gedurende het congres zullen enige excursies naar metallurgische bedrijven en gieterijen gemaakt worden. Agenda yoor Velsen en UIiniuiden VRIJDAG 4 MAART Thalia. 8 uur: „De lange thuisreis". Rex. 8 uur: „Monsieur Verdoux". ZATERDAG 5 MAART Thalia, 7 en 9.15 uur: „De lange thuisreis". Rex, 6.45 en 9.15 uur: „Monsieur Verdoux". Herman Moerkerk, zojuist geridderd, bekijkt met zijn vrouw, met burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers (tweede van rechts) en de heer J. B. Schuil rechtshet ge schenk dat deze laatste de kunstenaar-criticus uit naam van de schrijvende collegae aanbood ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag: een smaakvol album, met bijdragen van bekende letterkundigen en journalisten. „De Kennemer Jagers" in Beverwijk op pad De IJmuider Wandelsportvereniging „De Kennemer Jagers", heeft onlangs haar jaar- vergadering gehouden. Uit het jaarverslag van de Penningmeester bleek dat de finan ciële positie van de vereniging zeer gunstig was. Met het jaarverslag van de secretaris was het echter anders gesteld. Besloten werd door middel van propaganda leden te werven voor de wandelsport. De Kennemer Jagers zullen op Zondag 6 Maart deelnemen aan de propaganda wan deltocht in Beverwijk. Velsen Strawberries—Pinoké beslissend voor het kampioenschap Het eerste dameselftal van Strawberries speelt Zondag zijn laatste competitiewed strijd en reist daarvoor naar Heemstede. Kunnen de Velsense dames hun normale spel ontplooien, dan wordt er van Rood- Wit II gewonnen. De heren van Strawberries I komen Zondag op „Schoonenberg" voor de beslis sing te staan. Pinoké heeft een voorsprong van één punt en kan bij een gelijk spel de kampioensvlag reeds hijsen. Er heerst na tuurlijk grote spanning in het Strawber- rieskamp, maar de supporters van de Vel- senaren hebben goede hoop, dat er gewon nen wordt. Te Werve IStrawberries II is van wei nig belang meer voor de onderste plaats. De gasten zullen er echter goed aan doen met een gelijk spel uit Den Haag terug te keren. Strawberries III, dat degradatiewedstrij den moet spelen, wil zich in een vriend schappelijke ontmoeting met Ever-Swift I nog eens stevig oefenen voor "de komende zware wedstrijden. Strawberries I verschijnt als volgt in het veld tegen Pinoké: Doel: D. Hollmann: achter: P. Minder- houd en P. Steyn; midden: A. Kost, J. Bru- nink, J. Dalhuysen; voor: C. Rïjkeboer, H. Brunink, C. Maters, K. Bekker en J. Otto. Confacfavond B.O.I.W. ep Stichting '40-'45 In samenwerking met de Stichting 1940 1945 heeft de B.O.I.W., afdeling Velsen, Donderdagavond in het Patronaatsgebouw een contactavond belegd die door vele oud illegalen en belangstellenden werd bezocht. De heer C. Mulder, voorzitter van de af deling Velsen opende de avond met een kort welkomstwoord, waarna de heer C. Spoor het spreekgestoelte beklom om een felle rede af te steken. Hij begon met hulde te brengen aan de mannen die tijdens de storm die in de af gelopen dagen langs onze kust woedde er op uit trokken om het leven van hun mede mens te redden. Voorts ageerde de heer Spoor in kernachtige bewoordingen tegen veroordeling van oud-illegalen die tijdens hun verhoor tegenover de vijand het een en ander los lieten en daarvoor thans terecht staan. Met de terugkomst van het dagblad De Telegraaf kon de heer Spoor zich al evenmin verenigen en ook de zaak- Menten werd volgens spreker niet op de juiste wijze behandeld. In het kort memo reerde de heer Spoor de Jodenvervolging en kwam tot de conclusie dat de heer Men gelberg door middel van Joodse gelden de naam heeft weten te verwerven die hij voor de oorlog bezat doch dat hij niet de moed heeft gehad zich tijdens de bezetting als een oprecht Nederlander te gedragen. Dat Prof. Mengelberg niettegenstaande zijn laffe houding tijdens het Duitse bewind een vergoeding van 10.000 per jaar ontving, noemde spreker een grof schandaal. Hierna vertolkte de heer G. Barbiers het Wilhelmus en betrachtten de aanwezigen enige minuten stilte om de gevallen vrien den te herdenken. Een prettige afwisseling vormde het op treden van de bekende Cow-Girls, .die op charmante wijze enige cow-boy liedjes ten beste gaven en natuurlijk ook nog even het paardenhoofdstel uit de schuur te voor schijn haalden. Het applaus dat deze meis- kes ten deel viel was volkomen verdiend. De heer Marcelis, voorzitter van de Stichting '40'45 schetste in het kort het vele werk dat de Stichting te verzetten heeft en drong aan op een intensiever medewerking van de B.O.I.W. Tot slot van de avond werd de verzets- film „Rome open stad" vertoond, die helaas door een slechte geluidsverzorging niet ge heel tot haar recht kwam. THALIA (het theater met de beste films) Presenteert Vrijdag 4 Maart 8 uur, Za terdag 5 en Zondag 6 Maart, aanvang 7 en 9.15 uur John Ford's boeiend verhaal van de zee DE LANGE THUISREIS met John Wayne - Thomas Mitchell - Ian Hunter. Een aangrijpend beeld van het zee mansleven, een leven in eenzaamheid met haat en begeerte, met kameraad schap en moed. Nederland film. Toegang 18 jaar Maandag 7, Dinsdag 8, Woensdag 9 Mrt. aanvang 8 uur en Zondag 6 Maart matinée aanvang 3 uur BOBBY BREEN, het jeugdige zang- wonder in MAMMY Een ontroerende film met zang, mu ziek en vrolijkheid! Express-film. Toegang elke leeftijd Velsen-Noord Naar Nederlandse club kampioenschappen De Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie organiseert Zondag 20 Maart de jaar lijkse athletiekwedstrijden om de persoon lijke- en clubkampioenschappen, welke te Amersfoort worden gehouden. De athletiekafdeling van de R.K. Sport vereniging „I.E.V.", die haar eerste fraaie resultaten in Leiden heeft geboekt, heeft het voornemen aan deze wedstrijden deel te nemen en inmiddels hiervoor inge schreven. Jubilerende portier-kalandreur bij Van Gelder Donderdag herdacht de heer G. M. J. Griekspoor, thans portier, zijn z&veren jubileum in dienst bij de Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. Vergezeld van zijn echtgenote werd de jubilaris allereerst op het directiekantoor ontvangen. Op hartelijke wijze schetsten de heren J. Smit, fabrieksdirecteur en hoofd ingenieur M. v. d. Lee de mooie staat van dienst van de jubilaris. De erkentelijkheid en waardering von den vorm in een enveloppe, waarbij een schriftelijke gelukwens van de hoofddirectie werd overhandigd. Het kantoor van de afdeling „personeels beleid" kan nauwelijks alle belangstellen den bevatten bij de huldiging van collega's, chefs en vrienden. De heer P. P. Wentink, personeelschef, fungeerde als tolk van deze groep. -Het was hem een genoegen over de jubilaris te mo gen spreken uit persoonlijke ervaringen. De heer Griekspoor was een uitstekende kalandreur geworden, zodat hij zelfs nog kort geleden, hoewel hij toen al onder de beambten hoorde, geroepen werd om een moeilijke situatie te helpen redden. Na de oorlog kreeg de jubilaris de plaats van reserve-portier toegewezen, waarna de bekroning kwam in de vorm van de be noeming tot beambte op 1 Januari 1949. Gezien de morele betrouwbaarheid van de jubilaris had men, volgens spreker, geen betere keus kunnen doen. Namens alle collega's en vrienden wen ste de heer Wentink voor de toekomst veel geluk. De heer W J. Willems, bedrijfschef dei- papierfabriek, schetste de uitstekende eigenschappen van de oud-kalandreur en met hartelijke gelukwensen vergezeld bood mej. zr. J. Zwikstra, sociaal werkster, mevr. Griekspoor een fraaie bouquet aan en ontving de jubilaris als huldeblijk een prachtig lederen garnituur, bestaande uit portefeuille en portemonnaie. Een verras sing vormde verder een taart van drie ver diepingen. De heer Griekspoor dankte hartelijk voor de huldebewijzen. UIT HET „WATERVLIET"-KAMP. Na de goede prestaties van de vorige week, waarbij alle twaalftallen van de Korfbalvereniging „Watervliet" de volle buit binnenhaalden en het tweede, de kam- pioensploeg, met slechts drie verliespunten de competitie heeft afgesloten, wachten weer nieuwe interessante ontmoetingen. Behalve de wedstrijd in Haarlem tussen Oosthoek 3 en Watervliet 4 met de beste kansen voor de laatste ploeg, staan twee aspiranten wedstrijden op het programma. De kleine „Watervlieters" weren zich aar dig en ook nu zullen zij ongetwijfeld hun best doen op de Haarlemse velden. Water vliet A speelt uit tegen Nieuw Flora A en de B's gaan naar Oosterkwartier B. Voor de Zilveren Nieuws van de Dagbal zijn nu ook de tegenpartijen en wedstrijden inmiddels bekend geworden. Watervliet I ontvangt thuis Oosterpark 2 en speelt uit tegen Victoria I en Zwaluwen 2. De andere voorronde geldt de wedstrij den tussen Watervliet 2 en Groen Geel 2 thuis, alsmede Oosterpark I thuis, waarbij uit SVK 2 wordt ontmoet. Intussen werd nog bekend, dat het eerste de eerste „Zilveren bal"-wedstrijd reeds Zondag krijgt te spelen en wel tegen Zwa luwen 2. Voor deze ontmoeting wacht het nog niet samengestelde Velser twaalftal een reis naar Hilversum. Er bestaat verder grote kans, dat een viertal spelers en speelster van „Water vliet" deel zullen gaan uitmaken van een voorlopig H.K.B.-twaalftal. dat ter gelegen heid van het 15-jarige Aurora op 20 Maart tegen deze club een wedstrijd zal spelen. BOEKENWEEK 2i Febr.—5 Maart bij VAN DORP FEUILLETON DOOR DAVID GARTH 17) Stuart Maitland wachtte even. Hij zette zijn bril af en poetste die nog eens extra op. Fontaine wachtte ongeduldig tot hij verder zou gaan. De laatste wensen van haar grootvader werden hoe langer hoe verbazingwekkender. De advocaat was nu gereed om verder te gaan. „Mijn geliefde kleindochter Fontaine", las hij, „voor wie ik niets dan liefde en de beste wensen koester, heeft nooit de waarde van geld geleerd, behalve dan, dat het een middel was, om haar in precaire situaties te brengen. En het is daarom, dat ik met de beste bedoelingen voor haar voorschrijf, dat haar maandelijks de som ma van tweehonderd dollar zal worden uitbetaald. Deze geregelde betalingen zullen voortgezet worden gedurende de tien jaar volgend onmiddellijk op mijn overlijden, waarna haar de gehele erfenis zal worden ter hand gesteld. Als zij tegen die tijd nog geen beter begrip van het leven verkre gen heeft, is alle geluk, dat mijn geld haar zou kunnen brengen, haar van harte ge gund". Fontaine liet zich langzaam in haar stoel zakken. De woorden van de advocaat klon ken haar vreemd in de oren. alsof zij van een grote afstand kwamen. „Twee honbegon zij. Zij zweeg en probeerde het opnieuw. „Twee hon...." Neen het klonk te gek, om er zelfs maar over te praten. „Mag ik doorgaan?" vroeg mr. Maitland. „U wilt toch niet zeggen, dat er nog meer op komst is!" riep zij uit. „Ik draag mijn executeurs op, om ge durende die periode van tien jaar aan mijn kleindochter uit te betalen een bedrag, gelijk aan datgene, wat zij zal kunnen aan tonen te hebben verdiend". Maitland hief even het hoofd op. „Dat betekent", legde hij uit, „dat als je b.v. vijf duizend dollar in een jaar verdient, uit de erfenis van je grootvader je nog eens vijfduizend dollar zullen worden uitbetaald. Begrijp je?" Hij vestigde zijn aandacht weer op het testament en iedere seconde werd het vreemder en onbegrijpelijker. Hij las een clausule voor, waarbij maatregelen getrof fen waren, dat de nalatenschap niet van te voren kon worden verhypothekeerd en overgedragen. Belastingen en kosten van instandhouding van het huis in de stad, alsmede de salarissen van Jerrold, de oude Butler en Belle, zijn vrouw, zouden uit de nalatenschap worden betaald; alle andere kosten zouden door de eigenares Miss Fon taine Carsden, moeten worden betaald. Maar er was uitdrukkelijk vastgelegd, dat in die tijd het huis in de stad niet mocht worden verkocht of verhuurd. Fontaine, die bija sprakeloos was van verbazing, slaagde er in hierom werkelijk hardop te lachen. Tweehonderd dollar en een huis in de stad een toelage en een dak boven je hoofd. Wat een klinkende oorvijg! En Nathaniel antwoordde haar onmiddellijk door de droge stem van de advocaat. „Het is niet mijn wens, mijn geliefde kleindochter enige vernedering of verdriet te veroorzaken. Wetende, zoals ik doe, dat zij werkelijk over grote energie en moge lijkheden beschikt, hoop ik, dat zij die ge bruiken zal, om ieder obstakel voor haar volledige geluk, dat haar misschien door het inhouden van de nalatenschap zou kunnen zijn veroorzaakt, te overwinnen. Maar mocht zij ooit in werkelijke nood komen te verkeren, dan heb ik daarvoor een noodfonds ingesteld hetgeen in han den gesteld is van een vriend van mij, die altijd bij de hand is, om haar te helpen". Hij zweeg en bleef gedurende enige tijd stil zitten, waarna hij de dag en datum van de ondertekening voorlas en de na men van de getuigen. „Getekend Nathaniel Carsden", be sloot hij eenvoudig en sloot de omslag. Fontaine haalde diep adem. Zij boog zich voorover, haar vingers stijf ineen ge strengeld. „Het is ongelooflijk", zei zij op gespan nen toon. „Het is.het is: Wat betekent eigenlijk die noodfondsgeschiedenïs? U kunt me geloven of niet, maar ik zie een noodtoestand naderen met een snelheid van een kilometer per minuut!" Stuart Maitland streek zich nadenkend over de kin. „Dat is mij niet geheel duidelijk, Fon taine". gaf hij toe. „Je grootvader heeft zeer zeker een speciaal bedrag voor je persoonlijk gebruik terzijde gelegd, maar hoeveel het is en aan wie hij het toever trouwd heeft, weet ik absoluut niet". Fontaine staarde hem aan. „Weet dat niet? Maar wie ter wereld weet dat dan wel?" Hij schudde hel hoofd. „Alleen degeen aan wie hij het ter hand gesteld heeft, I naar mijn beste weten". „Prachtig!" was het sarcastische com mentaar van het meisje. „Zijn eigen exe cuteurs weten niet, wie dat is. Het vol maakte einde van een volmaakt testa ment! Hoor eens even, was Opa wel hele maal bij zijn positieven, toen hij dat be lachelijke ding opstelde? Ik weet, dat hij om een half dozijn dingen boos op mij geweest kan zijn, maar dit gaat alle gren zen te buiten". „Moet ik daaruit opmaken, dat je van plan bent het testament te bestrijden, Fontaine?" Het meisje zweeg' een ogenblik. Toen beet zij zich op de lippen en haalde on geduldig de schouders op. „Neen", zei zij vlakweg. „Die belediging zal ik hem niet aandoen. Maar wat een opstopper heeft hij zijn geliefde klein dochter toegebracht! Tezamen", voegde zij er snibbig aan toe, „met een paar gemoe delijke raadgevingen". „Fontaine, m'n lieve kind, geld.niets waard. Er zijn zoveel betere dingen in het leven". „Als je weet, wat je van plan kent. begon mr. Maitland voorzichtig. „Plannen?" zei Fontaine ironisch. „Oh, ik heb grote plannen. Werkelijk. Ik ga uit, om wat postzegels te kopen. Mijn toelage van de eerste maand in een klap opmaken. Grote fuif op het postkantoor. Getekend Fontaine Carsden". Curtis Maitland werd zich bewust van een zeker gevoel van ongerustheid. Fon taine was in een opstandige, sarcastische bui. Er zouden zoals hij nu plotseling zag. •-vel eens ongelukken kunnen gebeuren Zij had nog nooit in haar leven de remmen aangezet. (Wordt vervolgd). Uit de vaart is voorlopig genon»,,. trawler UA 21 „Leonarda". De kusttr-wi „Neptunus" is weer naar zee vertrokken lange tijd uit de vaart te zijn geweest tv „Maria" (IJm. 95) zal ook weer aan? visserij gaan deelnemen. Donderdag was er visaanvoer van rf „Haarlem" (IJm. 9) bestaande uit u»! kisten, waarvan 1000 kisten grote hark weest en de vangst was ditmaal zeer t> 700 manden kabeljauw en 750 „stijve". De „Batavia" (IJm. 99) had Ti kisten vis en verder waren er twee tra 1 loggers. Kustvissers schitterden door wezigheid. Drukte. In de vissershaven was u Donderdag een drukte van belang van r. T~i r- I'll- varende trawlers. De gehele week i het stormachtige weer niet veel 'van var kunnen komen, maar nu zijn de .Berpf" (IJm. 16) en de .Sumatra" (IJm,'62) fort weer voor een nieuwe reis naar de IJsland se wateren vertrokken Ook verscheid»' kotters en loggers zijn ter Noordzee-visse* uitgevaren. U Zondagsdiensten Zondags- en nachtdienst wordt^dez^w waargenomen door Kennemer Apotha* Wijk aan Zeeerweg 101. y ne"- In spoedgevallen raadplegT^meï^ufS Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur: mej. G. P. Zwart. Meeuwenlaan 61 VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Zondagsdienst van het Zaterdagmidda» spreekuur af tot aan het eerste spreek»» Maandag, heeft de arts: M. A. dVS tel. 3553. 1 Zondags- en nachtdienst heef^Duinwfa apotheek. Populïerenlaan 44. tel. 3388 SANTPOORT In spoedgevallen is de arts Th. M. B Mak tel. 8570 te consulteren van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen. 6 De Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145. SCHEEPVAART MIJ. NEDERLAND. Saparoea. 2 Mrt vaa Batavia naar Calcutta. Mapia. 2 Mrt van Holehaven naar Amsterdam. Oranje. 3 Mrt van Southamtpon naar Port Said. Mapia l' Amsterdam van Holehaven. Johan v. Olden- barnevelt, 2 Mrt Algiers gepass. van Port Said naar Amsterdam. Rotti, 2 Mrt van Belawan naar Colombo. Tabinta, 3 Mrt t» Batavia naar Semarang. Talisse, 2 Mrt Ksy West gepass. van New Orleans naar Char- leston. AFRIKA LIJNEN. Nigerstroom. 2 Mrt van Le Havre naar Antwerpen. Oranjefon- tein, 2 Mrt te Genua van Port Said. K. H. L. Winterswijk, 2 Mrt te Amster dam. Eemland, 3 Mrt van Amsterdam naar Buenos Aires. Rijnland, 2 Mrt van Buenos Aires naar Rio Grande. Amstelkerk, 2 Mrt te Immingham naar Zuid Amerika. K. N. S. M. Ariadne, 2 Mrt van Lissabon te Amsterdam. Haarlem. 3 Mrt van Rotter dam te Amsterdam. Ilos, 2 Mrt van Gibraltar te Amsterdam. Luna, 2 Mrt van Rotterdam naar Gibraltar Mabella, 2 Mrt van Sanjuan te Antwerpen naar Bremen. Midas. 3 Mrt v. Cadiz naar Amsterdam. Nestop, 3 Mrt van Rotterdam te Amsterdam. Orion, 2 Mrt van Amsterdam naar Helsingfors naar Kotka. Omen, 2 Mrt van Hamburg naar Amsterdam. Strabo, 2 Mrt van Rotterdam naar Pasajes. Theseus, 2 Mrt van Oran naar Gibraltar. Tit.us, 2 Mrt van Famagusta naar Limassol, Vulcanus, 2 Mrt van Istanbul te Izmir naar Candia. Winsum, 3 Mrt van Antwerpen te Amsterdam. Grote vaart Aagtekerk. Rotterdam—Sydney 2 Mrt van Port Said. Aldabi, RotterdamBuenos Aire! pass. 2 Mrt Fernando Noronha. Algerib, BahiaAntwerpen pass. 2 Mrt St. Vincent, Celebes, New YorkJava 3 Mrt te Port Said, Cenoria (t), 3 Mrt v. Singapore te Colombo, Drente, 27 Febr. van Soerabaja naar Sema rang. Esso Amsterdam (t) 2 Mrt van Aruba naar Rotterdam. Groote Beer, 2 Mrt van Soerabaja naar Batavia. Hilversum. 3 Mit van Aberdeen te Havre. Joh. van Olöen- barnevelt. BataviaAmsterdam pass 2 Mrt Algiers. Kertosono. JavaNew York 2 Mrt van Penang naar Colombo. Limburg, 1 Mrt van Tarakan naar Soerabaja. Marken. New York 2 Mrt te Penang. Muiderlcerk, 2 Mrt V. Freetown te Tacoradi. Nigerstroom, West- AfrikaAmsterdam 2 Mrt van Havre naar Antwerpen. Overijsel, vermoedelijk 5 Mrt v. Tacoradi naar Middlesbro. Rotti, Singapore- Amsterdam 2 Mrt van Belawan. Ruys. 2 Mrt van Manilla te Zamboanga. Sibaiak. 2 Mrt 12 uur van Batavia naar Rotterdam. Stad Dordrecht, 1 Mrt van Vlaardingen te Huelva. Tero, RotterdamMontevideo pass. 28 Febr, St. Vincent. Tosari, 2 Mrt van Makassar te Sangir Eilanden verwacht. Utrecht, 28 Febr. van Makassar te Balikpapan. Volendam, SydneyRotterdam 6 Mrt 2 uur te Hoek v, Holland verwacht. Waterman, pass. 2 Mrt 5 uur Kaap Guardafui. Duivendijk, Vancou> verRotterdam 3 Mrt te Los Angeles. Kedoe, RotterdamJava pass. 3 Mrt Kaap St. Vin cent. Mariekerk, RotterdamJapan 3 Mrt te Genua. Meerkerk. JapanRotterdam 3 Mrt van Aden. Pericles, Amsterdam—Chili 3 Mrt te Curacao. Oranje, Amsterdam—Batavia 3 Mrt van Southampton. Edam, vermoedelijk 4 Mrt van Antwerpen naar Rotterdam. Blom- mersdijk. Rotterdam—New York pass. 2 Mrt 24 uur Vlissingen naar Antwerpen. Helena, 3 Mrt van Barranquilla te Port Limon. Kleine vaart. Frisia, 3 Mrt van Port Jerome naar Cher bourg. Hast 1. 2 Mrt van Southamtpon naar Antwerpen. Hast 4, 3 Mrt te Den Heiaer DelfzijlPariis. Monica, 28 Febr. van ae Tvne 'te St. Brieuc. Oleum, Southampton- Billingham 3 Mrt te Great Yarmouth. Arte Scheffer, 2 Mrt van Aarhus n. Kopenhagen. Bill S. 2 Mrt van Cork naar Concerneau. Blue Boy. 2 Mrt van Aalesund naar Aan- dalnes, Cappo, Rotterdam—Drogheda pass. 3 Mrt Lizard. Depa, 2 Mrt van Norrkoping naar Kiel. Echo. 2 Mrt van Rotterdam te Dublin. Elisabeth RKC, Oporto-Jersey z Mrt bij Kaap Fïnisterre schuilend. Hagno. RotterdamHaifa pass. 3 Mrt Ouessaju- Haskerland. 2 Mrt van Rotterdam te Kings- lvnn. Houtman. 2 Mrt van Bergkvara naar West Hartlepool. Mulan, 2 Mrt van K-ttmar naar Newcastle, Nassauhaven, 2 Mrt van Halmstad naar Malmö. Nettie, 2 Mrt van Londen naar Antwerpen. Nijenburgh, 2 Mrt te Stockholm. Sambre, 2 Mrt te Rouen. Ser- vus, 2 Mrt van Fredericia te Kiel. E. en A. Scheer 3 Mrt van Swansea naar Rotterdam- Tyro, 1 Mrt van Rouen naar Esbjerg. van Brakel. 2 Mrt van Newcastle naar Gooie, Vrede. 2 Mrt van Dover te Rochester venen- burgh, 2 Mrt v. Middlesbro naar Rotterdam. SCHEEPVAART IJMUIDEN Binnengekomen zijn: Nestor v. Rotterdam. Winsum van Antwerpen, Koningin Julian van Boston. Tele Machus van Rotterdam. Mapia van Londen. Hollandia van Jans van Hull Flores van Den Castor van Huil Rijnstroom van Lonaen. Greenfinch van Londen. Rijn van AlriK Orne van Gothenborg. Vertrokken zijn: Alice naar Rotterdam- Eemland naar Rio de Janeiro. Surte naat Londen. Utklippan naar Hovding. Tamo" naar Antwerpen. Koningsdiep naar Lono Rigel naar Gdansk. Spes naar Huil- Hr. ...Tob Maurits" naar Den Helder. Hend Thson naar St.avanger. Centaurus naar a werpen Adolph Bratt naar Newcas Monica naar Rotterdam. Congostroom n Antwerpen. Grebbestroom naar Manen est- Verkhayanisk naar Antwerpen, hestor n Tanger.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6