IJmuider Courant Haarlems Dagblad De tijd dringt Molotof ontslagen als minister en vervangen door Wisjinski Deens minister naar Washington Weerbericht 63f Jaargang No. 19185 Bureaux: Kennemerlaan 154. Tel, Adm 5437, Tel. Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem Gr. Houtst.93 Telef, 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <£prcrtjtc fóaarinnBrtje Courant (ïrato t6?6) Zaterdag 5 Maart 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HOOPVOL is over de Brusselse confe rentie van de Europese beweging ge ven ZÜ toonde aan dat men sinds het £se Congres, tien maanden geleden, bii de verwezenlijking is gekomen. It is verheugend. Maar voldoende is he' f «ant de tijd dringt. Men zal ten aan- "n van de vereniging van West-Europa het trage tempo kunnen toepassen, dat WK bij de wording der economische Unie =e!0 opnelux. Die is weliswaar een voor- Sr maar geen snelle. En die betreft al- n no® maar de economische toenadering 1 dj-je kleine landen van West-Europa, ïk men met de grotere federale aaneen- liifin® - met dus van de Poli" ive vereniging op zo bezadigde wijs werk ging- zouden er no£ wel tien laar ndis zijn om haar te verwezenlijken. Er 13 vooroorlogse periode geweest, waar in zulks hoogste wijsheid scheen: zachtjes dan breekt het lijntje niet. Maar wij •ven niet meer in gezapige tijden. De Rus- >nhebben geen tien jaar nodig gehad om vun blok van het Oosten te vormen. Zij en de traagheid van het Westelijke één- Lrdings-proces ongetwijfeld met welge- ilen aan en weerhouden zich met moeite Tg minister Bevin toe te juichen. Want die k de remmende factor. Dat wordt ook in L vader'and steeds duidelijker. Veel B-itten denken anders dan hij, en het zijn aiieen zijn conservatieve tegenstan- tes Kenmerkend is een zo krachtige uiting -."die van het Lagerhuislid Mackay, die Amerika wil vragen, het besluit tot vor der van Verenigde Staten van West- Europa vóór 1 Januari 1950 te eisen, op itralfe van stopzetting van de Marshall hulp Dit zou in lijnrechte strijd zijn met Amerika's plechtige toezegging, geen poli tieke eisen voor de verlening van zijn hulp te zullen stellen. En de hechtheid van een aaneensluiting onder dergelijke druk zou wellicht tekort schieten. Goed. Men kan vele bezwaren opwerpen. Wellicht acht Mackay zelf dit plan onuitvoerbaar. Als hij iiet geopperd heeft alleen om een steen in dè vijver te werpen, om opschudding te vakken en discussie uit te lokken, heeft hij pi ijk. Het Londense maandblad Intelligence jvrjji schrijft dat zijn voornaamste infor- -aic: de Franse oud-minister-president Pnil Reynaud. die een financieel expert is, ée vraag heeft gesteld, wat er zou gebeuren si GrMt-Brittannië en Frankrijk binnen fö dag alle paspoorten, douanes en valuta- bsekingen afschaften. Reynaud ant- wrdde: „Sommige takken van industrie i:c:a in zekere moeilijkheden raken, aar de algemene voordelen voor beide iaden zouden enorm zijn. Er is volstrekt {sa reden waarom die totale afschaffing nie' dadelijk zou worden toegepast." De Icicviewer vroeg daarop, wat de gevolgen Kuicn zijn als dit experiment werd uitge breid tot de Benelux-landen en andere. Rejwd antwoordde: „Het resultaat zou air verhouding groter en beter zijn" en voegde eraan' toe: „Weet u dat Mr. Bevin io lelie de voornaamste tegenstander van ptische maatregelen van dit soort is?" ReVbiad merkt op dat -dit bevestigt hetgeen la ro ruime kring gezegd wordt: dat de En'óe buitenlandse politiek sterke tegen- rri biedt ten aanzien van practische nagelen ten voordele van Europese Li ïs kan vele bezwaren aanvoeren tegen hrsn Reynaud heeft gezegd. „Sommige taken van industrie zouden zekere moei den ondervinden." Nogal geen klei- rieii Ofschoon men ze zou kunnen scha- im stellen. Maar de verschillen in ::;-:e-tarieven tegenover het buitenland irt En de verhouding met de Britse domi- m, waarmee Engeland in een stelsel voorkeursrechten werkt? En.... Er is meer. Maar is het niet merkwaardig dat c';oiceste Europeanen altijd onmiddellijk Eet bezwaren komen aandragen zonder zich te vragen of misschien de bestendiging vaa de oude toestand bezwarender is? En gevaarlijker? Ik bedoel de versnippering van krachten, de verdeeldheid van West- hropa tegenover het aaneengesloten blok k het Oosten, en heb daarbij ook het oog tyie voortwoekerende misère van het be- '=iteDuitsland. West-Duitsland zou immers sisten behoren tot de Verenigde Staten ^West-Europaonder zijn eigen re- Na» met afstand van een deel van zijn pereiniteit, evenals bij de andere lan- 'paan een federaal gezag. «Manchester Guardian heeft vier da- N geleden in een hoofdartikel de oprich- p van een nieuwe beweging in West rand gesignaleerd. Die heet „Deut- S /"on" Er is nu al merkwaardig Eve langstelling voor, ofschoon de Pas in Januari is gevormd. „Zij paigt een aantal kleine groepen en die beweren dat zij spreken voor 'page generatie. Er behoren veel jonge £?a''s'en toe. De Union zou gaarne als ®rocht voor alle partijen optreden, p Program is vaag. Zij zegt dat'zij noch bi noc^ een links fascisme aan- °t- Misschien zou het unfair zijn te !n «at zij een fascisme van het midden Maar zij richt zich tot „de mannen die zich onbehagelijk voelen" tr_Hr-.vij. Dat de Union aandacht komt doordat zij uitdrukking geeft •te, jevoe'ens van velen. Men houdt pan de erkende politieke partijen. Men r.- m de schimmen van de republiek - neimar, spokend in de moderne Veranderingen in het Kremlin Mensjikof minister van Buitenlandse Handel inplaats van Mikoyan MOSKOU, 4 Maart In een voor de Russische provinciale pers gegeven dagelijkse uitzending op dicteersnel- heid van Radio Moskou werd tussen andere berichten de mededeling ge daan dat Molotof, minister van Buiten landse Zaken der Sovjet-Unie sinds 1939, door de Opperste Sovjet van zijn functie is ontheven en vervangen door Wisjinski, tot dusver plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken. De minister van Buitenlandse Han del Mikoyan is afgezet en vervangen door Mensjikof. Beide ontslagen minis ters blijven deel uitmaken van de Sovjet-regering, Mensjikof was tot dus plaatsvervangend minister van Buitenlandse Handel. In alle hoofdsteden der wereld heeft dit nieuws van mutaties in de Sovjet-regering grote indruk gemaakt. Er zijn talloze gis singen over de betekenis van deze verande ringen en de buitenlandse pers geeft de meest uiteenlopende veronderstellingen ten beste, die variëren van „toenaderingspoging van de Russen tot het Westen" tot „ver heviging van de koude oorlog". In Scandinavië is men geneigd een open lijke aggressieve politiek van Wisjinski te verwachten; in Washington meent men dat de vervanging van Molotof mogelijk be tekent dat deze een deel van Stalins taak zal overnemen om zich voor te bereiden op zijn taak als opvolger van Stalin. Men wijst er tevens op dat er geen wezenlijke aan wijzingen zijn van verschil van opvattingen tussen Molotof en Wisjinski. In Londen zijn waarnemers geneigd aan te nemen dat het Kremlin de tijd van internationale conferenties voorbij acht en dat ingrijpende wijzigingen in de Russische buitenlandse politiek kunnen worden verwacht. Men herinnert aan de val van Litwinof in 1939, die eveneens een verandering in de politiek van Moskou inluidde, toen Molotof zijn functie aanvaardde met het sluiten van een pact met Duitsland. Carrières. Molotof is in 1890 geboren. Hij trad in 1906 tot de bolsjewistische partij toe en werd in 1920 tot secretaris van het hoofd bestuur van de communistische partij ge kozen. In December 1930 werd hem het voorzitterschap van de Raad van Volks commissarissen opgedragen. Ten slotte werd hij in 1939 benoemd tot Volkscommis saris voor Buitenlandse Zaken. r5n.",,u'ls€ Duitsers willen iets nieuws, ^-«itsche Union moge achtenswaardige Jngen hebben, maar de sfeer waar- ontstaan is gelijk aan die waarin £ju01,aal"socialisme ontstond. Er is L ae vage verlangen naar „democra- ^7vrevolutie" met hetzelfde onduide- zïjn hetzelfde messianisme -elfde bezetenheid niet „de daad". SI Zelfde geloof, dat de bestaande ■rl ,en hun besturen een hindernis Ötm! en, het volk en de verwezen- Jto. z^n wd- De Deutsche Union met de Nationaal-Socialis- ^mtlnoTT "een vergelijking van 'Jm zeemonsters" Maar de Na- "S0Cla.hsten, evenals de Union, be- ÏW een heten van kleine groepen u 6n' Niemand zag hen toen als ö;ii,j0or de bestaande partijen". Lilian ^pwientaar van de Manchester üöüjv J waarschuwt voor een ge- Ljr yeflschijnsel Het geeft een bewijs men niet op deze wijze met r?.," blijven voortmodderen Be- ^zekerheid kweken opstandig- rzet. Dat gebeurde in Nederland, Wisjinski In 1941, toen Stalin het voorzitterschap van de Raad van Volkscommissarissen op zich nam, werd Molotof vice-minister van die raad terwijl hij comr saris voor Bui tenlandse Zaken bleef Sindsdien heeft Molotof de Sovjet-Unie vertegenwoordigd op de meeste grote internationale confe renties. Sedert 20 Maart 1946 droeg hij de titel van minister van Buitenlandse Zaken. Wisjinski, die Molotof als minister van- Buitenlandse Zaken opvolgt, is geboren te Odessa in 1883. Hij is jurist, die als lid van de sociaal democratische partij, na de Octoberrevolutie van 1917 tot de Sovjet regering toetrad. In 1935 werd hij benoemd tot substituut van de procureur-generaal der Sovjet-Unie en trad in verscheidene belangrijke poli tieke processen als aanklager op. Veiligheidsraad accepteert Israel als UNO-lid De Veiligheidsraad heeft het toetreden van Israel tot de UNO goedgekeurd. Ne gen leden stemden voor. Egypte stemde tegen en Engeland onthield zich van stem ming. Shone (Engeland) vertolkte het Engelse standpunt. Engeland is ingenomen met de verbeteringen in de Palestijnse toestand, doch het wenst een uiteenzetting van de Israëlische houding omtrent de status van Jeruzalem en de kwestie der Arabische vluchtelingen in Palestina. Nog steeds sterven honderden vluchtelingen en dit zal doorgaan indien niets voor hen gedaan wordt, aldus Shone. Hij voegde er bij dat Engeland geen gebruik zou maken van het recht van veto. Mahmoed Fawzi Bey (Egypte) zeide, dat toelating ontijdig en verkeerd zou zijn. Het zou strijdig zijn met de geest van het werk van de raad. Het zou één belediging jegens de mensheid zijn en schending be tekenen van de UNO. Hij zeide te betreu ren, dat Engeland geen gebruik van het recht van veto maakte „nu eens ten be hoeve van een goede zaak'. het gebeurt nu in Duitsland. En de Duitse trant heeft haar bizondere kenmerken en welbekende uitkomsten. Alleen een nieuw Europees beleid kan baten. Ja, de tijd dringt voor Europa. En de vraag doet zich voor: als Bevin weigert, kunnen dan de andere West-Europese landen onder elkaar niet een initiatief nemen, dat hem de ogen zou openen? R. P. Molotof in gesprek met Marshall (links) In 1940 werd hij benoemd tot eerste plaatsvervanger van de minister van Bui tenlandse Zaken. In 1943 vertegenwoordig de hij de Sovjet-Unie in de geallieerde commissie te Algiers. Als adjunct-volkscommissaris van Bui tenlandse Zaken nam Wisjinski in 1945 deel aan de conferentie van Jalta en woonde hij als vertegenwoordiger van zijn land de ondertekening van de Duitse overgave in Mei 1945 bij. Hij vertegenwoordigde Rusland in de UNO en op de conferentie van 11 Januari 1948 te Londen Gezondheid In Washington, waar diplomatieke kringen zich intensief verdiepen in de oorzaken en gevolgen van de mutaties in hef bestuur der Sovjet-Unie, wordt als één der mogelijkheden aangegeven dat Molotof's gezondheid hem zou hebben ge noodzaakt zich uit het openbare leven terug te trekken, doch daar wordt onmid dellijk aan toegevoegd dat Wisjinski's ge zondheid weinig beter is dan die van zijn voorganger, zodat deze theorie ook al wei nig houvast biedt. Hevige gevechten in het Westen van Java BATAVIA, 4 Maart (United Press) Het Nederlandse militaire hoofdkwartier maakt vandaag melding van hevige ge vechten in het Westelijk deel van Java en bericht daarbij, dat tijdens deze actie „een republikeins bataljon uiteengeslagen en practisch geliquideerd" is. Volgens deze mededeling werd de Indonesische leger commandant Djallanï gevangen genomen en „vielen bijna alle wapens van dit ba- talion in Nederlandse handen". Verder wordt medegedeeld, dat tijdens het Nederlandse offensief tegen republi keinse eenheden die zich genesteld had den rondom Siliredjo, 35 kilómeter ten Noordwesten van de haven Tjilitjap, vijf tig Indonesiërs zijn gesneuveld. Bij de toenemende Nederlandse pa trouille-activiteit over geheel Java, zo deelt het Nederlandse militaire hoofd kwartier mede, zijn guerilla-eenheden, die tussen Soerakarta en Djokjakarta ope reerden, „vernietigd". Tijdens hevige gevechten rondom de berg Wilis op Oost-Java maakten de Nederlandse troepen zich meester van vier stukken republikeins veldgeschut en zestig ton- munitie. Van Nederlandse verliezen wordt geen melding gemaakt. Het hoofdkwartier bericht, dat Neder landse patrouilles de achtervolging hebben ingezet van republikeinse strijdkrachten, die waren geïnfiltreerd in het gebied dat de Nederlanders voor de actie van Decem ber hadden bezet. In de Brantas delta, ten Zuiden van Soerabaja, bliezen de Neder landse troepen een Indonesische dump met tien ton munitie op. Het hoofdkwartier maakt melding van actie tegen de guerilla-eenheden die ope reren rondom de voormalige republikeinse steden Magelang, Keboemen en Poewo- redjo op Midden-Java. Op Sumatra werden de zuiveringsacties voortgezet tegen republikeins# eenheden, waarvan gezegd wordt dat zij „nauwelijks te onderscheiden zijn van roversbenden". (United Press) Dader van roofoverval te Schagen gearresteerd Van het gestolen geld was nog f 8000.over Vrijdag is de rijkspolitie te Schagen er in geslaagd de dader van de op 16 Fe bruari gepleegde roofoverval op het post kantoor te Schagen te arresteren. Hij is de 30-jarige J. S. uit Wieringerwerf, die vroe ger in Schagen heeft gewoond. De man heeft bekend. Bij huiszoeking zijn in zijn woning achtduizend van de tienduizend gestolen gulden, de geldtrommel, waar in het geld zat en het pistool, waarmee hij de in het postkantoor aanwezige P.T.T.- ambtenaar bedreigde, gevonden. De tweeduizend gulden, die zijn opge maakt, heeft S. besteed aan de inrichting van een woning in Wieringerwerf, welke hij een week na de overval betrok. S. heeft bij de overval geen medeplich tigen gehad. Gemeente Wieringermeer krijgt wettelijke grondslag Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot instelling van een gemeen te Wieringermeer, te rekenen van 20 Sep tember 1944 af. Bij besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Binnenlandse Zaken, van Waterstaat en van Financiën van 4 Juni 1941 werd reeds tot instelling van een gemeente Wieringermeer overge gaan. Dit besluit wervd na de bevrijding ver vallen verklaard, waardoor de juridische basis aan de gemeente Wieringermeer kwam te ontvallen. Na de bezetting is echter aan het feite lijk bestaan der gemeente en het normaal functionneren harer organen niets ver anderd. De regering acht het van beteke nis dat aan de gemeente Wieringermeer thans een nieuwe, op de door de Grondwet voorgeschreven wijze te creëren rechts basis wordt gegeven, waardoor het bestaan der gemeente wettelijk wordt vastgelegd. Triest verhaal over de dwang'arbeiders in Siberië Een vroegere Tsjechische advocaat, de 59-jarige dr. Frank Polak, heeft op een persconferentie t.e Frankfort verklaard, dat 20 millioen mensen als „dwangarbei ders" in Siberië worden vastgehouden. Hij zei vijf jaar in Russische kampen voor dwangarbeid ïn Siberië te hebben vertoefd. Dr. Polak hoopt zijn belevenissen te ver tellen aan de UNÓ-commissie voor de rechten van de mens. Hij zei dat tien pro cent van de gevangenen in de kampen jaarlijks sterven wegens de slechte behan deling en aan ondervoeding. Een kampge noot, die een hoge post bij de N. K. V. D. (de geheime politie in de Sovjet-Unie) had bekleed, had hem over het aantal ge vangenen in de kampen ingelicht. Er zijn ongeveer 150 kampen in Siberië. Het da gelijks rantsoen van de gevangenen be draagt 800 a 1200 calorieën en bestond hoofdzakelijk uit aardappelen en dunne soep. Zij. die de hun opgedragen taak niet geheel vervulden, kregen vermindering van rantsoen. Dr. Polak zei, dat hij in September van het vorig jaar uit Praag naar de Ameri kaanse zóne van Duitsland ontsnapte. Tsjang Kai Tsjek beleefd verzocht te verdwijnen Reuter meldt uit Nanking, dat twee le den van de Chinese regeringscommissie, die belast is met het ontwerpen van de voorwaarden voor het sluiten van de vrede met de communistische leiders, per vlieg tuig naar Fenghoea zijn vertrokken. Zij hadden een „beleefd ultimatum" bij zich, bestemd voor generalissimus Tsjang Kai Tsjek, die zich aldaar heeft teruggetrok ken. In dit „ultimatum" wordt Tsjang Kai Tsjek verzoent zijn bevoegdheden volledig over te dragen aan de waarnemende president Li Tsoeng Jen, „op te houden met ingrij pen in de vredesonderhandelingen" en naar het buitenland te vertrekken. Waarnemers te Nanking verklaarden, dat generalissimus Tsjang Kai Tsjek deze voorwaarden zou moeten aanvaarden, al vorens met kans van slagen vredesonder handelingen met de communistische leiders zouden kunnen worden geopend. Gemeend wordt dat de voornaamste hinderpalen voor het sluiten van vrede moeten worden gezocht in tegenwerking door extremisten aan beide zijden en in de communistische eis tot bestraffing van hen, die zij „oorlogsmisdadigers" noemen en waaronder zich ook Tsjang Kai Tsjek bevindt. De „C. A. Banck" blijft voorlopig nog zitten Bergen of slopen? De Zweedse stomer „C. A. Banck", die, althans bij eb, hoog en droog op het Bloe- mendaalse strand zit en nog steeds een bezienswaardig object is voor honderden wandelaars, zal zijn positie van gedwongen rust nog wel een tijdje moeten volhouden. De kapitein, de eerste officier en vier leden van de bemanning huizen er nog steeds op om het eigendomsrecht van de rederij niet teloor te laten gaan en inmiddels is het Zweedse consulaat zich bezig gaan houden met de mogelijkheid van een eventuele berging. Het zal echter nog wiel enige voe ten in de aarde hebben voordat het 1700-- ton metende schip weer in zijn element is. De meest voor de hand liggende oplos sing is om zoals m'en eertijds met de „Heinrich Podeus" gedaan heeft een geul door het strand te graven waardoor het schip naar zee kan worden gesleept. Dit is overigens geen eenvoudig karwei want die geul moet doorgetrokken worden door de vier banken voor de kust. Voorts moet 't schip zo gedraaid worden dat 't met voor- of achtersteven naar zee komt te liggen. Bij de Heinrich Podeus heeft men dat gedaan door een diepe vijver te gra ven, waarin het schip kwam te drijven Naar wij vernemen zou het bij dit lichtere schip echter mogelijk zijn, het met behulp van kranen te draaien. In ieder geval zal dit werk maanden kosten, met het risico dat een nieuwe storm roet in het eten of in dit geval zand in de vaargeul zou gooien. Omdat de mogelijkheid bestaat dat deze oplossing in verhouding tot de waarde van het schip te kostbaar zou worden, kan ook nog tot slopen worden overgegaan. De beslissing over wat met het schip zal gebeuren, ligt voorlopig nog bij de rederij. Mocht deze prefereren de verzekeringssom te incasseren, dan blijft nog de vraag wat de assuradeurs met de „C. A. Banck" voor hebben. Hoe het ook zij, de kleine vracht boot zal voorlopig nog wel een attractie voor de badgasten blijven. Schipper van de „Brandaris" redde reeds 218 mensen Tocht naar de „Katowice" zal hij niet licht vergeten De zeer moeilijke redding der 26 Poolse zeelieden van de „Katowice" was de 130ste keer, dat schipper Douwe Tot met de „Brandaris" uitvoer. Het aantal schipbreu kelingen, dat deze 62-jarige Terschellinger heeft helpen redden, sedert hij in 1923 als stuurman bij de N.Z.H.R.M. kwam, is hier door gestegen tot 218. Deze tocht met zijn 35-iarige zoon Klaas en J. en E. de Beer, beiden eveneens 62 jaar, zal hem zijn hele leven bijblijven. Toen de reddingboot het schip, dat reeds in tweeën was gebro' ken, naderde en Douwe de 26 Polen tot hun middel in het water op de voorplecht zag staan, waren er weinig woorden nodig: zij moesten er af en kwamen er af. Het duurde drie kwartier. De eerste man die sprong wachtte te lang, zodat de reddingboot circa acht meter lager lag dan het dek van de „Katowice", doch hij kwam behouden in het net. Eerst voer de „Brandaris" aan bakboord langszij, maar later aan stuurboord, waardoor het overspringen iets gemakkelijker kon ge schieden. Tijdens deze manoeuvres werd de „Brandaris" tegen het schip aangeslin- gerd en bleef enkele seconden aan een van zijn ankers aan de verschansing hangen. De ankerketting brak en de „Brandaris" smakte in de golven. Sedert Zondag voeren zeven reddingbo ten totaal 13 maal uit. Als de „Katowice", die tijdens de oorlog voor de Engelsen voer en deelnam aan de invasie bij Normandië, met zijn lading wordt prijsgegeven, betekent dit. een scha depost vari 1 millioen dollar. De schade aan het materiaal van de N.Z.H.R.M. be draagt enkele duizenden guldens. Hel woord is aan Politiedeskundigen van de befaamde Scotland Yard stellen een onderzoek in op de terrreinen van de fabriek van John Haigh, de Britse fabrikant uit Crawley, die dezer dagen gearresteerd werd onder verdenking van moord op vijf personen met t doel zich hun bezittingen toe te eigenen. Haigh zou zich van de lichamen van zijn slachtoffer* ontdaan hebben door deze in sterke zuren op te lossen en de detectives zoeken thans op zijn fabrieksterrein naar mogelijke „stille getuigen" om deze theorie te bewijzen. Universitaire Ben<=jux- dagen in de hoofdstad Vrijdagavond heeft de rector-magnificus van de gemeentelijke universiteit van Am sterdam, prof. mr H R. Hoef.ink. de univer sitaire Benelux-dagen. die aa~ -ie Amster damse universiteit worden e<-houden, ge opend. Onder zijn toehoorders, voovname- lijk studenten en andere belangstellenden uit universitaire kringen, was ook de con sul-generaal van België, de heer J. H. A. VerbrugHen, en de consul van Luxemburg, drs. A. Wauters. Prof. Hoetink zette in zijn openingswoord het belang van de Beneluxdagen uiteen, een belang niet alleen voor de drie betreffende landen, maar voor geheel West-Europa. Hij zeide, dat vele moeilijkheden nog moeten worden opgelost en gaf te kennen, dat juist in de overwinning van de be staande moeilijkheden het vruchtbare ele ment van de samenwerking moet worden gevonden. Tenslotte waarschuwde hij er tegen te veel over te laten aan de experts. „De Benelux", zo zeide hij, „moet vooral de steun krijgen van hen. die niet het stempel der deskundigheid dragen". Vervolgens sprak de Belgische oud minister J. Hoste over het „Internationaal politiek aspect van de Benelux". Na herinnerd te hebben aan de oorzaken van de mislukking van de Volkenbond, zei de hij dat niettegenstaande de moeilijk heden, waarmee de organisatie der Ver enigde Volken te worstelen heeft, de poli tiek van de drie landen in internationaal opzicht slechts beantwoordt aan hetzelfde doel: samenwerken tot het behoud van de vrede en de Westerse beschaving. Zaterdagochtend heeft in de aula van de gemeentelijke universiteit de secretaris generaal der Belgisch-Nederlands-Luxem burgse douane-overeenkomst, mr. dr. E. J. E. M. H. Jaspar, gesproken over de histori sche achtergrond van de Benelux. Prof. dr. P. Kuin behandelde in aansluiting daarop de problemen, die verband houden met de definitieve totstandkoming van de Belgisch- Nederlands-Luxemburgse Unie Prof. dr. W. Asselbergs sprak daarna over de cul turele aspecten van de Benelux. Johann Georg Zimmermann: Hoe meer wij over onszelf spre ken, hoe meer kans wij hebben te gaan liegen. Atlantisch pact wellicht over tien dagen gereed De Deense minister van Buitenland se Zaken, Gustav Rasmussen, zal bin nenkort naar Washington vertrekken om met de Amerikaanse regering te spreken over Denemarken's definitive besluite omtrent deelneming aan het Atlantische pact, zo wordt te Kopen hagen officieel medegedeeld. Deze mededeling werd gedaan na een bijeenkomst van de Deense commissie voor buitenlandse aangelegenheden, welke drie dagen heeft geduurd. Rasmussen heeft verklaard geen bezoek aan Londen te zullen brengen op zijn weg naar de Amerikaanse hoofdstad. Hij hoop te een onderhoud met Bevin te hebben „in de tamelijk nabije toekomst". Hij wenste zo spoedig mogelijk de bijzonderhe den omtrent de termen van het voor gestelde pact te vernemen zodat hij recht streeks naar Amerika zal vliegen. Moge lijk zal hij Woensdag vertrekken. Een woordvoerder van het. ministerie van Buitenlandse Zaken zeide. dat deze dagen van zeer groot gewicht voor Dene marken zijn. In Kopenhagen sprak men er over dat de Sovjet-Russische gezant, Pla- chin, Rasmussen informeel aan de voor waarden heeft herinnerd, onder welke de Sovjet-Unie haar troepen van 'net eiland Bornholm heeft teruggetrokken. De voor waarde werd gesteld, dat Denemarken de Sovjet-Russische troepen slechts door Deense troepen zou vervangen. De diplomatieke correspondent van de „Times" verklaart, dat er redelijke hoop bestaat, dat het Noordatlantische pact bin nen tien dagen voor ondertekening gereed zal komen. De tekst van het verdrag zou dan enkele dagen later gepubliceerdwor den. Noors parlement accoord. Met een overweldigende meerderheid heeft het Noorse parlement het Storting, er zijn goedkeuring aan gehecht om bespre kingen te voeren die moeten leiden tot Noorwegen's aansluiting aan het Atlanti sche pact. aldus United Press. Met 118 tegen 11 communistische stemmen heeft het Storting in een geheime zitting een resolutie aangenomen, waarin dit besluit werd vastgelegd. De uitvoerende raad van de Italiaanse socialistische eenheidspartij (minderheids socialisten) heeft zich met acht tegen zeven stemmen uitgesproken tegen aansluiting van Italië bij het. Atlantische pact. De drie ministers van de partij zijn hier door in een moeilijke positie gebracht. Deze ministers zijn: Giuseppe Saragat. vice- premier, Robert Tremelloni, Wederop bouw, en Matteo Lombardo, industrie en Handel. Naar nieuw coalitiekabinet in Finland De Finse socialistische minister-presi dent Karl Fagerholm is onderhandelingen achter de schermen begonnen over opne ming van communisten en leden van an dere partijen in een nieuw coalitiekabinet, aldus is uit bronnen, die in nauw contact met het kabinet staan, door Reuter verno men. Fagerholm zou van plan zijn binnen drie weken een coalitie te vormen. De sociaal-democratische partij stemt thans toe in het vormen van een coalitie regering, mits de communisten die te zamen met de linkse socialisten de volks- democratische partij vormen niet de portefeuille van Binnenlandse Zaken, On derwijs, Verdediging of Buitenlandse Za ken krijgen. De minister van Sociale Zaken, Walde- mar Liljestroem, is gisteren afgetreden. De 73-jarige minister van Buitenlandse Zaken Carl Enckell heeft twee maanden „ziekenverlof" aangevraagd. Het wordt weer tijd In berichten uit Paraguay wordt gezegd, dat de toestand aldaar gespannen is en dat elk ogenblik een poging kan worden verwacht om de regering, die pas een week oud is. omver te werpen. In Asun cion was volgens deze berichten een uit gaansverbod uitgevaardigd. Dr. Van Royen in New York NEW YORK. 5 Maart. (ANP-Aneta). De Nederlandse ambassadeur in Canada, dr. Van Royen, is in New York aangeko men om de Nederlandse regering te verte genwoordigen bij de behandeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad. Het is nog onzeker wanneer dit zal ge schieden De Raad zal Maandag het vraag stuk van de strategisch belangrijke eilan den in de Pacific bespreken. Indien er nog tijd overblijft komt wellicht Indonesië ter sprake, maar het lijkt meer waarschijn lijk dat dit pas Dinsdag zal geschieden. AANHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Matige h'idpliik vrïi krachtige wind 'ussen Noord en Oost. Overdrijvende wolkenbanken met plaatselijk 'al" en toe enige sneeuw. Vannacht lichte tot matige vorst. Morgenmiddag tempera tuur om het vriespunt. 6 Maart: Zon op 7.16 uur onder 18.28 uur Maan op 9.15 mi' onder 0.55 uur 7 Maart: Zon op 7.14 uur. onder 18.30 uur j Maan op 9.40 uur. onder 2.12 uur epsooooooowoococcowxoxwxweoxoaxoccooociooocooou»

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1