IJmuider Courant Tekst van het Atlantisch Pact misschien deze week openbaar Haarlems Dagblad Molotof Benelux-ministers vergaderen Donderdag in het Haagse parlementsgebouw Stopzetting der Marshall-hulp voor Indonesië verhindert rijstaankoop Professor Frédéric joliot-Curie noemt het boek „uiting van persoonlijke haat" 63e Jaargang No. 19187 Bureaux' KennemerTaan 154 Tel Adro 5437, Tel Redactie 5389. na 5 uur 8061 (K 2560), Terrasweg 47 Santp - Haarlem Gr Houtsl. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054 Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur; Robert Peereboom en <©prcttjtc ttoartemsctje Courant (Inno tófé) Dinsdag 8 Maart 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen - Abonnementen pc veek 33 cent, per kwartaal f 4,25 Francci ost f 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET AFTREDEN VAN MOLOTOF als inister van Buitenlandse Zaken heeft J m, van veronderstellingen doen los- ften Wij hebben daar wel melding van maar kunnen niet nalaten er enige ffprende commentaar op te geven. Uit 5 S tegenstrijdigheden blijkt al, dat n het niet zeker weet. Sommigen mogen p1 aardige redeneringen op touw hebben tenkelen mogen zich onderscheiden fze'bijzondere ervaring omtrent Russisch ivd maar geen van hen wéét wat het ftreden van Molotof inhoudt. En dat van San Deze Mikoyan, de minister van ÏÏenlandse Handel, is ook ontheven van n functie, maar evenals Molotof plaats- Stangend premier gebleven. Diplomatie- li'kringen te Washington zien nu, volgens ft Engelse persbureau Reuter, in deze veranderingen „de mogelijkheid" van een aleemene reorganisatie van de Sovjet- lfidin' om die tot een machtig kernkabinet maken, dat snel politieke beslissingen f het grootste belang kan nemen. Dit kabinet - zegt het bericht verder zou atten: minister-president Stalin, het hoofd van de N.K.V.D. maarschalk Beria, minister van Defensie Worosjilof en de plaatsvervangendepremiers Mikoyan en ^w1e°dit oppervlakkig leest zal het een alarmerend bericht vinden, vooral omdat de naam Worosjilof erin voorkomt. Want, nietwaar, als men „een machtig kernkabi net vormt om snel politieke beslissingen van het grootste belang te nemen" en men neemt daar maar twee ministers met een specifieke taak in op, namelijk de leider van de geheime dienst en de minister van Defensie, dan lijkt het er sterk op dat die politieke'beslissingen wel eens oorlog zou den kunnen betekenen. Maar leest u het bovenstaande nu nog eens over. Dan ziet u dat „diplomatieke kringen te Washington" een vage aan duiding - slechts de mogelijkheid van een dergelijk kernkabinet hebben geopperd. Zij hebben dus alleen maar verondersteld. Meer niet, Het zou dus ook iets heel anders kunnen betekenen. Maar eenmaal op de weg der gissingen beland zijnde hebben zij geen balt kunnen houden en zijn zelf naai de samenstelling van zo'n kabinet gaan reden. Dit soort spelletje wordt door velen beoefend, maar er is niet de minste aan leiding om u door zijn resultaten te laten alarmeren. Eigenlijk heeft het hele bericht geer. enkele nieuwswaarde, maar kan het aLeen dienen als materiaal voor conver sie en meer raadseltjes-opgeven. Waar om, wii het dan hebben opgenomen? Omdat kek komend uit zulk een bron, toch veel aandacht zal trekken en onze lezers het door de radio of op andere wijs zouden verne men en er wellicht onnodig door gealar meerd raken. Daarom nemen wij het maar liever op met commentaar. Russische minister-wisselingen op be langrijke posten wekken steeds opschud ding. Dat wil niet zeggen dat zij noodzake- Iflk een koerswijziging in de Russische politiek zouden moeten betekenen. De Brit se oud-minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden heeft gezegd, dat hij deze wijzigingen niet als een bijzonder bemoe- c.gende ontwikkeling beschouwt en niet geiooit, dat zij een grote verandering in de Sovjet-politiek zullen brengen. Men kan hei nog nuchterder zeggen: best mogelijk ii' het alleen maar een administratieve naging in de bezetting der posten is. Wat het de wereld dan eigenlijk schelen of df minister van Buitenlandse Zaken Molo- 'o' oWisjinski heet? Maar niet alle Engelsen laten zich zo be daard uit als Eden. Onze Londense corres pondent berichtte gisteren, dat men in Londen geneigd is de benoeming van de Kiierpe Wisjinsky en de halsstarrige Gro myko te beschouwen als een logisch' uit vloeisel van de op 14 Januari door de Sovjet-Unie afgelegde verklaring, dat zij feller en consequenter zal optreden tegen het Atlantisch Pact, temeer nu Noorwegen geweigerd heeft op de Sovjet-voorstellen in 'egaan. Dan hebben evenwel „men in Lon don" vergeten er rekening mee te houden, dat Wisjinsky en Gromyko zich in de Vei ligheidsraad zo scherp en zo halsstarrig geloondhebbenop order van Molotof. Want die was hun chef. Hij gaf deze amb- ™rep hun instructies. Onze vertegen woordiger bij de Veiligheidsraad en die van 'hnkrjjk en die van Groot-Brittannië enz. -i]?en ook van hun regeringen instructies eü h0U(kn zich daaraan. Ieder begrijpt dat «Moor een vertegenwoordiger van de wjet-Unie vooral niet minder nauwkeurig w™en nageleefd dan door die van een We democratie. Om het nog duide- P te zeggen: het is heel wel mogelijk dat ,'sjinsky en Gromyko er meermalen wei- voor voelden om bij de Veiligheidsraad jj- scherp en halsstarrig op te S-maar dat zij het alleen maar deden fiat het hun opgedragen was. Volgens de ®erver spijt het de Engelsen dat Mikoyan minister van Buitenlandse Handel •fr Wan* men heeft hem in Londen ens de Brits-Russische handelsbespre- sen leren waarderen als een man, die jieeds op uit was de economische be- LTtoif1? me^ het Westen te verbeteren. .,.,e; d't niet erg klopt met de mo- dórtt- van het machtige kernkabinet. hn,i»^e.noe!Tlc*e diplomaten (van welke lou/pn l m ^ashmgton geopperd. Daar iliJ» tocb zeker bijzondere scherp- fc benoemd moeten zijn. llrMiL mlm is n*et scheutig met toe- w,..?eun,°P zijn besluiten. Dat is de üchnit en daarom houdt de wereld mviif h ^eer me* raadseltjes bezig en dainn ,r.lei oplossinkjes rond. Waar- ist'iiJeJ ient de man, die de opmerking ba zün v! gezondheidstoestand slecht antwoordde met de verzekering, feat uVf? z'-'n opvolger Wisjinsky even '-Sikc i- 00^ hij deze dingen een 5az w/iQ« f z'in en a,s ik nu ook eens ai? u0ud het erop, dat die twee hun >ei.gezond zijn. Geen klachten, r.| ji). y 'n aanmerking genomen en V53 Vadertfen~en-het SOms lastige humeur „Begrafenis van de UNO", zegt Amerikaans socioloog Na een vergadering van drie uur van Dean Acheson en de zeven ambassadeurs verklaarde Sir Oliver Franks, de Britse ambassadeur, dat nog hoogstens twee ver gaderingen nodig waren, een aan het einde van deze week en de andere aan het begin van de volgende week, om het Atlantisch pact te voltooien. „Wij naderen het einde van ons werk", aldus Sir Oliver Deze mededelingen van Franks schijnen de vermoedens in diplomatieke kringen te bevestigen, dat de onderhandelaars de tekst van het verdrag dezer dagen zou den voltooien en deze daarna aan de respectieve regeringen ter goedkeuring voorleggen. Tegen het einde van de week zouden dan de goedkeuringen kunnen zijn ontvangen en zal het mogelijk zijn de tekst voor publicatie vrij te geven. Van Canadese regeringszijde verluidt volgens United Press dat de ondertekening van het Atlantisch Pact hoogstwaarschijn lijk in Washington zal plaats vinden. Een definitief besluit is echter nog niet ge nomen. Britse autoriteiten vertelden dat de over eenkomst eind deze of begin volgende maand ondertekend zal worden, op een conferentie van de ministers van Buiten landse Zaken der Westerse landen. Te Washington merkte de radio-com mentator Drew Pearson Zondagavond op dat de Verenigde Staten reeds wapenen naar Noorwegen zonden. Van officiële zijde was geen bevestiging van dit bericht te verkrijgen. Te Chicago zeide Louis Wirth, professor in de sociologie aan de universiteit van -Chicago, Zondag in een nationaal radio forum, de, „University of Chicago Round- table" dat. het Atlantisch Pact „de begra fenis van de UNO betekent". De professor meent dat het pact zal be tekenen dat de activiteit van de UNO niet meer dan een ceremonieel zal worden om dat een ieder zal weten dat alles wat van belang is geregeld zal worden op confe renties van de ondertekenaars van het At lantisch pact. Boven zulke allianties dient een internationaal gezag te staan, aldus de Wirth meende dat het pact de „lichtge le Stalin rekening houdend. t I&ncLllilg 1IUUUC11U. rectiöenUdenswaardig lijken zij niet, 'tetreklrinn ÜÏ^ige' nocb in hun vorige •Men?9i «n' verder zullen uit- hPt ten bli-iken- Tenminste voor- 'lsimzmnieGr ?d W°rdt" Zo zljn daar ge" ln Den Haag, Brussel, s' Londen en Washington. Tien-landenconferentie waar schijnlijk op 28 Maart in Londen Ter grondvesting van een „Europese Raad" en „As- semblée" De vijf landen van dé West-Europese Alliantie hebben Maandag uitnodigingen gezonden aan Italië, Zweden, Noorwegen, Denemarken en Eire tot bijwoning van een tienlandenconferentie te Londen over de oprichting van een Raad van Europa. De voorgestelde datum van de confe rentie is 28 Maart. De uitnodigingen zijn verzonden namens de regeringen van België, Frankrijk, Luxemburg, Nederland en Engeland. Zij zijn ondertekend door Ernest Bevïn (als vertegenwoordiger van het land waar de conferentie zal worden gehouden) en aan de diplomatieke vertegenwoordigers te Londen overhandigd. Alle uitgenodigde landen hebben al eer der van hun belangstelling voor een Raad van Europa blijk gegeven. De permanente commissie van het Brus selse verdrag heeft reeds „een aantal prin cipes" uitgewerkt, die als basis zullen dienen voor het werk van de tienlanden conferentie. Naar nader wordt bericht, hebben Zwe den, Noorwegen, Denemarken. Italië en Eire „semi-officieel" toegezegd zich te zul len aansluiten bij de vijf mogendheden van het pact van Brussel wat betreft de voor gestelde Europese Raad en de Assemblée. Een woordvoerder van het Franse departe ment van Buitenlandse Zaken die dit mede deelde zeide verder, dat de tien mogend heden bijeen zouden komen om het pact te ondertekenen. Dit pact voorziet in de oprichting van een Europese ministerraad en een Consul tatieve Assemblée. Volgens de woordvoer der zal de.Assemblée waarschijnlijk deze zomer voor het eerst bijeenkomen. Kenneth Royall zou aftreden Volgens mededelingen uit kringen, die in nauw contact staan met president Truman, zou Kenneth Royall, de minister van het leger der V.S., binnen de komende tien a twintig dagen aftreden. Een opvolger voor Royall zou nog niet gekozen zijn. raakte" Russen zal opdrijven tot tegen maatregelen en de kwetsbaarheid zal ver groten van de Europese landen die Rus land reeds aan hun drempel hebben. Het zal deze landen uit elkaar drijven, het geen reeds in Scandinavië gebeurd is, al dus Wirth. Chinèse kabinet heden afgetreden Tsjang-Kai-Tsjek wil het land niet uit De regering van dr. Soen Fo is vandaag afgetreden. President Li Tsoeng Jen heeft het ontslag aanvaard. Dr. Soen Fo stelde 20 December een regering samen, waarvan men meende, dat zij het sterkste oorlogskabinet zou zijn, dat China tot dusverre had gehad. Na de val van de Noord-Chinese steden Tientsin en Peiping besloot de regering naar Kanton in het Zuiden te verhuizen. Van toen af aan tot de terugkeer op 28 Februari van dr. Soen naar Nanking, werd de regering door leden van de wetgevende Joean (parlement) ernstig gecritiseerd. Tsjang-Kai-Sjek blijft hardnekkig Tsjang Kai Sjek heeft het „beleefde ultimatum" van de Chinese regering om hem China te doen verlaten, afgewezen. Men neemt aan dat vice-premier Woe Te-Tsjen een beroep op Tsjang Kai Sjek zal doen om zich althans te onthouden van alles, wat de vredespogingen van de regering zou kunnen belemmeren, ook indien hij zou weigeren het land te ver laten. Volgens Chinese kranten zouden hoge functionarissen te Nanking geloven, dat de communisten hun eisen tot arrestatie van oorlogsmisdadigers" zouden willen wijzigen in een eis tot levenslange ontzet ting van hen uit het recht aan enigerlei coalitieregering deel te nemen. Men verwacht, dat een dergelijke coali tieregering zou worden gebaseerd op de nog nooit in practijk gebrachte overeen komst, die in 1946 op een consultatieve conferentie van alle partijen te Tsjoeng- kmg gesloten is, volgens welke alle groe peringen van rechts, midden en links aan de regering zouden deelnemen. Lord Baldwin „op het matje" De 41.000 zielen tellende bevolking van Antigua, een der Leeward Islands (Britse Antillen), wacht met spanning op de uit slag van het bezoek dat Lord Baldwin, gouverneur dezer eilanden, heden aan de Britse minister-president Clement Attlee zal brengen. De vraag is: zal lord Baldwin teruggeroepen worden? Naar verluidt is lord Baldwin, zoon van Stanley Baldwin, die voor de oorlog mi nister-president van Engeland was, „op het matje geroepen" wegens zijn „te toegeef lijke houding" tegenover de inheemse ar beiders op de Leeward Islands. De vakverbonden van Brits West-Indië steunen de socialistische lord Baldwin krachtig bij zijn geschil met het ministerie van Koloniën. Alexander Bustamente, po liticus en vakverenigingsleider op Jamaica, verklaarde: „Wij hebben meer van derge lijke mannen als lord Baldwin nodig in de koloniale diensten mannen, die zich niet de zaak van de grote heren, maar die van de werkende bevolking aantrekken". Palestijnse onderhandelingen weer op gang De Israëlische en Transjordaanse wapen stilstandsdelegaties op Rhodos zijn het eens geworden omtrent een basis van onderhan delen. De overeenkomst kwam tot stand na een onderhoud tussen dr. Bunche en de hoofden der delegaties. Hiermede is men over de heersende impasse heengeraakt. Men weigerde commentaar te leveren op het bericht, dat Irak niet geneigd zou zijn Transjordanië volmacht te geven voor Irak op Rhodos te onderhandelen omtrent cen- traal-Palestina, waar Irak gebieden bezet houdt. Sol Bloom overleden Sol Bloom, democratisch afgevaardigde voor New York en voorzitter van de com missie voor Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, is Maandagavond tengevolge van een hart aanval te Washington overleden. Hij be reikte de leeftijd van 79 jaar. Het woord is aan Maarten Maartens: Het knapste in de wereld is, alleen maar gelukkig te zijn en het on gelukkigste, alleen maar knap te zijn. In een nota aan de drie regeringen verzoekt het comité-Benelux: „Geen uitstel!" In Haarlem had Maandagmiddag de ont hulling plaats van een monument ter nagedachtenis van vijftien verzetsstrijders, die op 7 Maart 1945 door de Duitsers op de Dreef werden neergeschoten. De commissaris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk legt zijn krans aan de voet van het monument op de Dreef Naar A.N.P. meldt, zal de Haagse mini steriële Benelux-conferentie, welke Don derdagmorgen om 10 uur voormiddag wordt geopend, worden gehouden in het gebouw van de Eerste Kamer. Deze conferentie zal door de volgende Nederlandse ministers worden bijgewoond: de minister-president dr. W. Drees, de mi nister voor Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van de Brink, de minister van Sociale Zaken mr. A. M. Joekes, de minis ter van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, de minister van Landbouw S. L. Mansholt, de minister voor Verkeer en Waterstaat mr. D. G. W. Spitzen, de minister voor Bui tenlandse Zaken mr. D. U. Stikker en de minister voor Wederopbouw en Volkshuis vesting mr. dr. J. in 't Veld. Aan de conferentie zullen verschillende deskundigen deelnemen. Aandrang tot spoed. Het comité Benelux heeft aan de regerin gen van België, Nederland en Luxemburg een nota gezonden, waarin onder andere wordt gezegd: De zakenwereld in de Beneluxlanden is PÜnlijk verrast te moeten vernemen, dat er een ernstige vrees bestaat over het feit, dat de economische unie niet op 1 Januari 1950 zou kunnen worden verwezenlijkt. Er zou zelfs sprake zijn van een uitstel van zes maanden. Invloed zal zich demonstreren in vermindering van de uitvoer WASHINGTON (A.N.P.-Aneta) Het afsnijden van de Marshall-hulp voor Indo nesië heeft tot dusver zeer ernstige invloed gehad op de voedselvoorziening van de Indonesische bevolking, aldus heeft de resi dent-commissaris voor Indonesië in de Verenigde Staten, de heer E. C. Zimmer man, verklaard. Hij deelde aan Aneta mede, dal Indonesië als gevolg van de onderbreking der Marshall-hulp niet in staat is in de Verenigde Staten de 12.000 ton rijst te kopen, die door de commissie van de Internationale Noodvoedselraad waren toegewezen, waardoor de voedsel positie in Indonesië nog verder zal worden bemoeilijkt. Voorts heeft de stopzetting van de hulp nog tot gevolg gehad, dat Indonesië fondsen, die oorspronkelijk bestemd waren voor andere belangrijke consumptiegoede ren, zoals textiel, heeft moeten gebruiken voor voedselaankopen. Daar de schaarste aan zulke consumptiegoederen een aan- Woordenspel in proces-Kravchenko In het proces-Kravchenko is gisteren de Franse atoomgeleerde professor Frédéric Joliot-Curie, lid der communistische partij, als getuige gehoord. Hij verklaarde dat hij tijdens verschillende bezoeken aan de Sovjet-Unie in wetenschappelijke labora toria had gewerkt. Hij had getracht Krav- chenko's boek „Ilc verkoos de vrijheid" van een wetenschappelijk en onpartijdig stand punt uit te lezen Joliot-Curie haalde een passage aan uit „Reis te midden van soldaten" van zijn schoonzuster Eve Curie, waarin gezegd wordt, dat de Russen in 1942 van ganser harte achter hun regering stonden en de lasten van de oorlog gewillig droegen. Vol gens spreker is het boek van Kravchenko De hevige storm van de afgelopen week heeft ook de duinen niet onaangetast gelaten. Onmiddellijk is met een uitgebreide contröle van deze natuurlijke zeewering begonnen de kale plekken worden opnieuw met helm beplant. „geschreven om een oersoonlijke haat te luchten" en een sfeer te scheppen,- die oor log tegen de Sovjet-Unie in de hand werkt. De verdediging van „Les Lettres Frangai- ses" diende een geschreven verklaring van het. Britse Labour-parlementslid Pritt in, die Kravchenko een „verrader" noemt en zijn boek „typisch anti-Sovjet-Russische propaganda". Volgens een verklaring van een Ameri kaanse advocaat reisde Kravchenko uit Amerika naar Frankrijk onder de valse naam „Paul Kedrin" en legde hij een valse eed af over zijn identiteit. Dit is een over treding van de Amerikaanse immigratie- wetten en over het algemeen zou iemand, die op deze wijze het land verlaat, niet terug mogen keren, aldus de verklaring. Joe Nordmann, verdediger van het week blad, zei, dat dit duidelijk bewijst, dat Kravchenko speciale privileges van de Amerikaanse regering geniet. Volgens Kravchenko bewijst het feit, dat de verdediging bijzondere inlichtingen kon verkrijgen over zijn vertrek uit Amerika „het gevaar van het wijdverspreide net van Sovjet-agenten in Amerika. Frankrijk en elders". Naar aanleiding van de beschuldiging, dat hij niet zijn gehele manuscript aan het gerecht had voorgelegd, zei Kravchenko dat hij het gerechtshof zelf had meege deeld dat het niet volledig was. „Ik wil niet, dat mijn vijanden van te voren de inhoud kennen van myn tweede boek, dat binnenkort zal verschijnen." De verdedigers hebben zijn verklaring aan zich laten voorbijgaan, hoe de Engelse tekst van „Ik verkoos de vrijheid" voorbe reid werd met de hulp van een redacteur vertaler en hoe hij zowel in het manuscript als in de proefdrukken veranderingen had aangebracht. „Indien de verdedigers een boek kunnen schrijven zonder wijzigingen, verbeteringen en toevoegingen, hebben zij een talent, dat ik in de loop van dit proces niet heb kunnen ontwaren", aldus Krav chenko. Morgan, directeur van „Les Lettres Frangaises", antwoordde: „Ik heb geen redacteur nodig om mijn boeken te helpen schrijven. Ik schrijf deze zelf." merkelijke invloed heeft op de productivi teit van de bevolking, zal deze toestand ongetwijfeld binnen korte tijd nadelige materialenresultaten hebben op de uitvoer van strategische materialen. De 12.000 ton rijst, die Indonesië thans niet kan kopen, vertegenwoordigen ruim eenderde van de rijsttoewijzing voor Indonesië in de dollar- gebieden. De overige 23.000 ton waren reeds eerder in de Verenigde Staten Mexico gekocht. De heer Zimmerman wees er op dat de totale toewijzing voor Indonesië, namelijk 145.000 ton, het rijst- rantsoen van Indonesië reeds had geredu ceerd tot 141 gram per dag per hoofd of eenderde van het normale verbruik. Het programma van Indonesië voor de eerste helft van dit jaar was 341.000 ton, waar door per dag het rantsoen per hoofd 261 gram zou hebben bedragen. Het over nemen der republikeinse gebieden, waar de beweerde rijstvoorraden ter voeding van de bevolking gedurende de moeilijkste tijd van het jaar (Januari tot Mei) onvindbaar bleken, vereiste voor de eerste helft van dit jaar een extra-hoeveelheid van 75.000 ton, hetgeen meer is dan de totale voorraad van Indonesië eind 1948, die 69.000 ton bedroeg. Ondanks deze moeilijke situatie werden onmiddellijk aanzienlijke hoeveelheden rijst naar de overgenomen gebieden gezon den. Onder deze omstandigheden is de onmogelijkheid tot de aankoop van de ge noemde 12.000 ton rijst in Amerika wegens gebrek aan dollars natuurlijk een zeer ern stig feit, dat aanleiding geeft tot grote be zorgdheid. En zoals de heer Zimmerman onderstreepte is dit nog slechts het eerste en snelst voelbare gevolg van de stopzetting der hulp, die langzamerhand ook haar in vloed zal doen gevoelen op de productie en uitvoer van de voortbrengselen, waar aan de wereld zulk een grote behoefte heeft. Motor-ontploffing op Katwijkse logger Niemand gedeerd Maandagmiddag heeft zich in de motor kamer van de KW 161, „Katwijk UT' die in de IJmuidense vissershaven ligt, een ex plosie voorgedaan, waardoor de Diesel motor van 240 pk volledig vernield werd. Wonder boven wonder werden de twee mensen, die op het moment van de ontplof fing in de motorkamer waren, niet gewond. De KW 161 behoort aan de rederij Taat te Katwijk en van rederszijde staat men nog voor een raadsel ten aanzien van de oorzaak dezer explosie. Een motor-expert deelde ons echter mede dat er waarschijn lijk water boven de zuiger is gekomen, of dat het carter uit elkaar is gesprongen; het ongeluk gebeurde namelijk met draaiende motor. Repareren schijnt onmogelijk te zijn, maar de heer Taat Sr. deelde ons mee dat een eventueel herstel waarschijnlijk in Rotterdam zal worden uitgevoerd. Hoffman ziet de vrede dagen „West-Europa is, met de hulp van Ame rika, de „koüde oorlog" met de Sovjet- Unie aan het winnen," aldus heeft Paul Hoffman, de administrateur van het plan- Marshall in een rede te New York ver klaard. „Wanneer deze eenheid van de West- Europese landen inzake economisch herstel leidt tot eenheid in gemeenschappelijke verdediging, en wanneer wij hen willen bijstaan tegen toekomstige aanvallers, dan zal de vrede ons zijn," aldus Hoffman, Het gehele comité Benelux en speciaal zijn economische studiecommissie is hier door ernstig geschokt, temeer daar in dien men thans van zes maanden spreekt men mag veronderstellen, dat niets een nog langer uitstel zal verhinderen. Men vraagt zich af of de publieke opinie een uitstel, dat men thans tracht te wetti gen, zal begrijpen, terwijl alles gedaan is om de unie vóór 1 Januari 1950 te ver wezenlijken. De reeds nu zo grote moei lijkheden zullen op een later tijdstip on- overkomenlijk blijken. Daarbij komt nog, dat het zakenleven in de drie landen reeds nu schikkingen heeft getroffen met het oog op de vastgestelde datum. De werkloosheid neemt vooral in Bel gië sterk toe. Zou men op dit ogenblik moeten aarzelen zo snel mogelijk een af doend redmiddel toe te passen, hetwelk het voordeel meebrengt, van een marktverdub- beling? Benelux is een voorbeeld voor de wereld. Onze landen moeten hun prestige handhaven. Er zijn verschillende rapporten betreffende het Marshallplan uitgebracht, welke 1 Januari 1950 als datum van tot standkoming der economische unie aanga ven. Een uitstel zou derhalve ongepast zijn. Men moet niet verhelen, dat er nog vele en ernstige moeilijkheden zijn op te lossen. Harde, vastberaden arbeid en een vaste wil kunnen deze te boven komen. De permanente economische commissie verzoekt dan ook het nationaal hoofdbe stuur van het comité Benelux er bij de ver tegenwoordigers der drie regeringen, welke op 10 Maart te 's-Gravenhage samenkomen 'op aan te dringen alle noodzakelijke maat regelen te nemen opdat de economische unie op 1 Januari 1950 worde verwezen lijkt. Benelux en Duitsland. De militaire missies van de Benelux landen te Berlijn hebben de eerste van een serie besprekingen gehouden met de poli tieke adviseurs van de drie Westelijke mi litaire gouverneurs over Duitse kwesties, welke besprekingen een informatief karak ter zullen dragen, aldus heeft een Britse functionaris medegedeeld. De Britse, Amerikaanse en Franse mili taire besturen willen België, Nederland en Luxemburg regelmatig de gelegenheid ge ven kennis te nemen van de geallieerde politiek in Duitsland en eventuele punten van speciaal belang naar voren te brengen. De eerste bijeenkomst werd gehouden te Frohnau in de Franse sector van Berlijn. Woensdag Indonesië in de Veiligheidsraad LAKE SUCCESS, 7 Maart (Reuter) Woensdagavond 21 uur Nederlandse tijd, zal in de Veiligheidsraad een begin gemaakt worden met de behandeling van de Indo nesische kwestie. De Amerikaanse houding Aan de vooravond van de nieuwe dis cussies over de Indonesische kwestie door de Veiligheidsraad verneemt de diploma tieke correspondent van Aneta in Wahington, dat de Verenigde Staten, hoe wel vasthoudend aan de beginselen van de raadsresolutie van 28 Januari, gedu rende het aanstaande debat toch wel uiting zullen geven aan hun bereidheid om het Nederlandse plan voor de Ronde-tafelcon ferentie te erkennen als duidelijk bewijs voor het Nederlandse streven om tot een redelijke oplossing van het Indonesische probleem te komen. De Amerikaanse dele gatie zal zich dus niet op het formele standpunt stellen, dat de raadsresolutie als zodanig dient te worden erkend en nagekomen als enige en uitsluitende me thode voor het bereiken van het gestelde doel, doch zal voldoende soepelheid tonen om waardering van het Nederlandse initia tief mogelijk te maken. Dit is het gevolg van het feit, dat men in Amerikaanse regeringskringen onder scheid maakt tussen de principiële kern van de resolutie en het practisch program voor de verwezenlijking ervan. In verband met geruchten dat sommige raadsleden in de debatten op economische sancties tegen Nederland zullen aandrin gen verneemt de correspondent van Aneta dat in Amerikaanse kringen weinig geneigd heid bestaat extreme maatregelen tegen een bevriend land te steunen. Hoewel Amerikaanse functionarissen natuurlijk niet bereid zijn hun standpunt inzake eventuele toekomstige raadsbesluiten vooraf bekend te maken, zijn er duidelijke aanwijzingen, dat de Verenigde Staten in de Veiligheidsraad alles zullen doen om verscherping van de situatie te vermijden en in tegendeel zullen blijven aandringen op vreedzame regeling van het geschil. AANHOUDEND KOUD. VerwachHng, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond lot Woensdagavond: Matige af en toe vrij krachtige wind uit. Oostelijke richtingen. Enkele over drijvende wolkenbanken met plaatse lijk enige sneeuw. In de nacht en vroe ge ochtend lichte tot matige vorst, overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. 9 Maart: Zon op Maan op 7.09 uur, onder 18.33 uur 11.07 uur, onder 4.35 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1