c SCHUDT UW LEVER WAKKER 3 CRACKFREE c Stadionveld als ganzenbord Tekst van Soekarno's brief aan de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon Panda en de Meester^Ontdelklkingsreiziger Ui Wereldnieuws DINSDAG 8 MAART 1949 WIE WINT DE POT? Koniginnedagspel met loterij ten bate van het zwakke kind Op de eerste Koninginnedag die op -30 April valt, zal het speelveld van het Olympisch Stadion te Amsterdam herschapen zijn in een gigantisch ganzenbord, waarvan de vak ken tezamen een oud-Hollands stadje zullen vormen met een waterput, een herberg, een doolhof met echte rozenhaag en duiventil, een gevangenis, een brug en een speel tuin met mallemolen, hoofd van Jut, pierement, Iiliput-treintje en andere attributen. Wanneer dan het speelgoedkanonnetje het startschot gegeven zal hebben, de sol daatjes zijn binnengemarcheerd en de herauten het slapende stedeke wakker gebazuind hebben, dan zal een grote Moeder-de-Gans opstaan en vragen: „Wat zullen we van daag eens spelen?" e" daarop het antwoord geven: „Ganzeborden". En dan zal het spel een aanvang nemen. U heeft het al geraden: Carel Briels geeft hier weer een staaltje massa-regie ten beste, dit keer met honderden Amster damse schoolkinderen als de pionnetjes op het ganzenbord. Zij zijn verdeeld in tien groepen van twintig kinderen, die ieder in een symbolisch costuum zijn gestoken. Zo zullen er boertjes en boerinnetjes, matroos jes en grenadiertjes, Chineesjes en Indiaan tjes, elfies en kaboutertjes, Zonnebloem pjes en konijntjes zijn. Elke groep heeft zijn vertegenwoordiger aan de tafel waar met de dobbelstenen gegooid en de loop van het spel bepaald wordt. Aan het einde van het spel zal in een sprookjesachtige apothéose bijna de gehele ménagerie van Circus Strassburger met z'n olifanten, kamelen, lama's en paarden een rondgang over het terrein maken. Dat alles is natuurlijk al heel aardig en amusant voor de 63.000 toeschouwers in het Stadion, doch nog veel belangrijker is, dat heel Nederland deel kan hebben aan de spanning, waarmee dit reuzen-ganzen bordspel gespeeld wordt, omdat de organi satoren op de gedachte zijn gekomen er een loterij aan te verbinden onder het motto „Wie wint de pot?" Wij brengen in herinnering, dat tot nu toe aan de Stadionspelen van Carel Briels een charitatief of nationaal doel was gekoppeld. Zo werd in 1945 het batig saldo een ton aan de Stichting 19401945 afgedragen, het jaar daarop eveneens 130.000,—), in 1947 kreeg „Ereschuld en Dankbaarheid" 96.000.— en het vorige jaar konden de Jubileumfeesten uit de netto-opbrengst worden gefinancierd. Dit jaar hoopt men niet minder dan 240.000,af te dragen aan de Cen trale Raad voor Kinderuitzending, waardoor het mogelijk zal zün, dat heel wat bleekneusjes uit economisch- zwakke gezinnen voor het opdoen van kracht en gezondheid naar vacantie- kolonies en kinderhuizen kunnen wor den gestuurd. Die 240.000,komen bij elkaar door de verkoop van 480.000 loten van twee kwart jes. 480.000 Loten, die verdeeld zijn in tien series, die corresponderen met de kinder groepen op het ganzenbord. Een van deze groepen zal de pot winnen; wie dus een lot heeft met het nummer van deze groep die nummers worden aan het begin van het spel bekend gemaakt door „kamprech ter" notaris Dragt heeft een kans op één van de 2400 prijzen, die tezamen de „pot" vormen, geschonken zijn door een groot aantal Nederlandse bedrijven en variëren van een auto tot een abonnement op het Sportfondsenbad. Sintelbaan openlucht-étalage. Deze prijzen zullen tijdens het spel bij wijze van fiches met enig ceremonieel via de Marathonpoort op de sintelbaan wor den opgesteld. Het organiserende „Comité Koninginne dag 1949" stelt er een eer in de opbrengst der loten „schoon aan de haak" ter be schikking te stellen, zonder aftrek van kosten voor administratie, propaganda, prijzen en dergelijke. Voor de propaganda zorgt Henrl de Greeve al in zijn „Lichtbaken" van 12 Maart en de firma Albert Heyn werd inge schakeld als verkoopplaats voor de loten. De N.V. Nederlands Sportpark stelt het Stadion ter beschikking. Op Koninklijke belangstelling wordt ge hoopt, te meer, daar het spel wordt aange beden aan de vier prinsesjes ter gelegen heid van de eerste verjaardag van hun moeder als Koningin. Zo zal dan dit zevende massa-spel van Carel Briels een blijde gebeurtenis in een zorgelijke tijd worden ten bate van het Nederlandse zwakke kind. Stoffen wedden bij het verven langer Enschedése fabriek verduisterde het surplus Te Enschedé is gearresteerd de fabrikant W. B. wegens verduistering van aanzien lijke hoeveelheden stoffen. In zijn fabriek werden stoffen geverfd voor andere be drijven. Door het verfprocédé rekken be paalde stoffen, zodat elke honderd meter stof circa drie meter langer wordt. In op dracht van B. werd het surplus afgeknipt en aan opkopers verkocht. De fabrikant heeft een bekentenis afgelegd. Het voorlopig hoofdbestuur van de lan delijke Jongeren-Organisatie Vrijheid en Democratie, die op 26 Februari werd opge richt, is als volgt samengesteld: W. J. de Blaey, voorzitter; drs. J. G. Th. Linssen, vice- voorzitter; G. van Schagen, secretaris; A. Delfos, penningmeester; mej. mr, H. C. W. van Wageningen, mej. M. Hardeman, C. J. de Visser, C. A. van de Haar en C. van der Vorm. prw UNO-Commissie voor Indonesië rapporteert Volgens republikeins verslag noemde dr. Koets herstel van de republiek thans onmogelijk PORTEFEUILLEWISSELING IN DE VERENIGDE STATEN. James V. Forrestal (links), wiens aftreden als minister van Oorlog bekend is gemaakt, verwelkomt zijn o-pvolger Louis A. Johnson na een bespreking met president Truman op het Witte Huis te Washington. Johson was onderminister van Oorlog in het kabinet van president Roosevelt. Het aftreden van Forrestal wordt op 31 Maart van kracht. Werving van personeel voor de Nationale Reserve Nieuwe richtlijnen Een der door Marten Toonder ontworpen figuren van het ganzenbord. De radio geeft Woensdag 7.00, 8.00. 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Ouverture van Elgar. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Cellosonate. 9.00 Voor zieken. 9.30 Symphonisch gedicht „Manfred" van Tsjaikofski. 10.35 Pianosonate van Haydn. 10.45 Toogdag van „In dienst der Kerk". 11.30 Pianokwintet van Schumann. 12.00 Orkest Kostelanetz. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Muzi kaal maandblad. 13.15 Orgelconcert. 13.45 Oude muziek. 14.15 Toogdag „In dienst der Kerk". 15.00 Orkest en pianosoliste. 16.00 Arbeid in vrije tijd. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Busch strijkorkest. 18.00 Huizer Kamer koor. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Luisterspel „Prikkebeen" (X). 19.30 Actualiteiten. 19.45 Engelse ies. 20.05 Bijbels oratorium „Samson ot Dalila" van Saint Saëns. 21.05 Dr. H. van der Hoeven: „Johannes, kroongetuige van Jezus' woorden en daden". 21.25 Vervolg „Samson et Dalila". 22.45 Overdenking. 23.15 Strijkkwartet (Bocherini). 23.20 Gezins- en huwelijksmoeilijkheden. 23.35 Suite van Bach. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Beethoven (Weens Philharmo- nisch Orkest). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.30 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Platen. 12.00 Vincentino. 12.30 Weer praatje. 12.35 Voor het platteland. 12.38 Klilï- ma Hawaiïans. 13.15 Kalender. 13.20 Film orkest en solisten. 14.00 Causerie over Tomas Masarijk. 14.15 Jeugdconcert door Philhar- monisch Sextet. 15.00 Voor kleuters. 15.15 Mensen, dieren en dingen in de muziek. 15.30 Voor zieken. 16.00 Kinderkoor. 16.15 Het stond in de krant. 16.45 Vragen staat vrij. 17.15 Dansorkest. 17.45 Exotische klanken. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Piano-duo. 19.00 Mr. Th. A. Fruin: „Het economisch aspect van het Indonesisch vraagstuk". 19.15 Nieuws uit Indonesië. 19.30 Jeugdliederen. 19.45 Le zen in de Bijbel. 20.05 Dingen van de dag. 20.20 Promenade-orkest. 21.00 Luisterspel „Tribunaal der gemeenschap". 21.50 Orkest Malando. 22.20 Quintette de Paris. 22.45 Ge dichten van M. Mok. 23.15 Bruce Lowe. 23.35 Platen. De commandant van het district Zeeland van de Nationale Reserve, de luitenant kolonel De Feyter, heeft bijzonderheden medegedeeld over de nieuwe richtlijnen bij de personeelswerving voor de Nationale Reserve, welke door de Generale Staf van het Nederlandse leger zijn vastgesteld. In de eerste plaats kunnen alle mannen van de lichting 1935 en ouder toetreden, zowel soldaten als dienstplichtig kader en reserve-officieren en verder soldaten van de lichtingen 1936 tot en met 1940. Offi cieren en onderofficieren zullen, behoudens in nader te beoordelen bijzondere gevallen niet opgenomen kunnen worden. Indien zij echter tot de luchtdoelartillerie of tot het regiment genietroepen (zoeklichten) behoren, is toetreding wel mogelijk. In ieder geval hebben allen, die zich ver binden aan de Nationale Reserve hier tevens hun mobilisatiebestemming. Dat houdt dus in dat zij niet opgeroepen zullen worden als gewoon dienstplichtigen. Dit geldt ook voor de lichtingen 1941 tot en met 1944 (de buitengewoon dienstplich tigen) waarvan er sommigen thans opge roepen worden. De gemeentebesturen die nen voor hen vrijstelling aan te vragen. Tot de reserve kunnen verder toetreden alle verdere buitengewoon dienstplichtigen en alle niet dienstplichtigen, zoals de afge- keurden en zij die wegens broederdienst vrijstelling kregen. Zij dienen er rekening mee te houden, dat een herkeuring niet onmogelijk is en dat vrijstelling wegens broederdienst niet altijd meer gegeven zal kunnen worden. De manschappen van de Nationale Reserve zullen in de regel dicht bij huis blijven zodat zij hun dagelijkse werk kun nen blijven verrichten. Zij moeten slechts enkele uren oefenen, in totaal 200 uur per jaar. Zij, die toetreden tot de Nationale Reserve, kunnen opklimmen in rang. Oor logsvrijwilligers kunnen dienst doen als in structeur, waarvoor zij 3 gulden per uur ontvangen. Overigens zullen oorlogsvrij willigers geen verbintenis kunnen aangaan, omdat de regering hen beschikbaar wil houden voor een ander doel. Scholieren worden voorgelicht omtrent militaire onderwerpen Aangezien gebleken is, dat bij de rijpere jeugd en ook bij vele ouders een geringe kennis bestaat omtrent algemeen militaire onderwerpen, heeft de minister van Oorlog besloten enige voorlichting over dergelijke onderwerpen door beroepsofficieren van het Nederlandse leger te doen verstrekken aan de leerlingen van de beide hoogste klassen der middelbare en voorbereidend hogere scholen en deze voorlichting desge wenst tevens uit te strekken tot de ouders van deze leerlingen. Hiertoe zullen in de komende weken lezingen worden gehouden aan dergelijke onderwijsinstellingen in ons land over het beroep van officier en de huidige taak van ons leger in internationaal verband. De serie spreekbeurten is geopend door de chef van de Generale Staf, de luitenant- generaal mr. H. J. Kruis, die in het lyceum aan de Bilderstraat te 's Gravenhage ge sproken heeft voor de oudste leerlingen van deze school en van het Nederlands Lyceum. Generaal Kruis beschreef de verande ring van karakter van onze krijgsmacht gedurende de laatste jaren door het op geven van onze neutraliteitspolitiek. Hij zeide dat onze krijgsmacht een hoog mo reel kan hebben mits zij beschouwd wordt als het bewapend deel van het Nederlandse volk. Het begrip „volksleger" legt de lei ding hoge verplichtingen op. De officieren bepalen de waarde van ons leger. Zij die nen vooral begrip te hebben voor de plaats, welke ons leger inneemt. De goede beroeps officier is opvoeder naast technisch instruc teur. Is het strand een openbare weg? „Heeft het Strandschap Zandvoort het recht verkeersverordeningen te maken, het strand een openbare weg en mag men met een auto of een ander vervoermiddel over het strand rijden?", ziedaar de vragen die de Haarlemse kantonrechter heden ochtend te beantwoorden kreeg bij de behan deling van de zaak tegen vier Noordwijkse schelpenvissers, die met hun vrachtwagen het strand onder de gemeente Zandvoort hadden bereden en daarvoor een bekeuring hadden opgelopen. De officier eiste tegen ieder van hen een boete van f 10. De verdediger, mr. J. G. Berkmeijer, was van mening dat het Strandschap Zandvoort, een lichaam waar behalve de gemeente Zand voort ook de gemeenten Haarlem en Amster dam in vertegenwoordigd zijn, geen ver ordenende bevoegdheid bezit. Het argument dat in ieder geval de algemene politie verordening van Zandvoort het met auto's over het strand rijden verbiedt, kon hij even min aanvaarden, omdat het sluiten van een openbare weg alleen door Gedeputeerde Staten kan geschieden. Dat het strand een openbare weg is, stond voor hem vast. Hij vroeg ontslag van rechtsvervolging op deze gronden. De kantonrechter zal over veertien dagen schriftelijk vonnis wijzen in deze zaak, waarin de burgemeester en de gemeente secretaris van Zandvoort als getuigen op traden. ER MAG WEER ROOM GEMAAKT WORDEN Tot dusverre bestond er een algemeen verbod tot het bereiden en afleveren van room. Blijkens een publicatie in het Voed selvoorzieningsblad zijn thans de beper kende bepalingen ingetrokken, zodat room bereid uit volle melk (koffieroom met ten minste 20 pCt. vet en slagroom met ten minste 40 pCt.) evenals voor de oorlog weer vrij verkrijgbaar zal zijn. Ook het verbod tot verwerking van room in ijs, z.g. ijs-compositie of ijsmix is ingetrokken. Door deze maatregel wordt een eind ge maakt aan het ongewenste verwerken van boter tot „room". PER AUTO NAAR HOLLAND—BELGIë Ontheffing van het Zondagsrijverbod voor Zondag 13 Maart, wordt niet, zoals vele automobilisten blijkbaar menen, door de verkeersbonden verleend. Deze onthef fing wordt door de R.V.I.'s in de verschil lende provincies na een mondelinge of schriftelijke aanvrage verleend op vertoon van een plaatsbewijs voor de wedstrijd Hol landBelgië. De vrijstelling geldt uitdrukkelijk voor de route van de woonplaats naar het Olym pisch Stadion en terug. BATAVIA, 7 Maart (Aneta). Een rapport van de UNO-commissie voor Indo nesië aan de Veiligheidsraad bevat de vol ledige tekst van de brief, die Soekarno op 4 Maart aan dr. Beel heeft gezonden. Deze brief zegt: „Ik persoonlijk vind de gedachte van een spoedige onvoorwaarde lijke overdracht van de volledige souverei- niteit aan de Verenigde Staten van Indo nesië hetgeen dr. Koets op 28 Januari en 1 Maart verduidelijkte aantrekkelijk. Ik geloof, dat zulk een souvereiniteitsover- dracht de enige weg is om de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië te verbete ren, des temeer, omdat 1 Januarj de over eengekomen datum voor souvereiniteits- overdracht aan de Verenigde Staten van Indonesië was en die datum, welke van grote betekenis is voor het Indonesische volk, reeds voorbijgegaan is. Door bespoe diging van de overdracht van de souverei- niteit aan de Verenigde Staten van Indo nesië zouden de obstakels met betrekking tot de vorming van een interim-regering, die tot nog toe onoverkomelijk leken, mo gelijk vermeden kunnen worden. Zonder vooruit te lopen op de positie van de UNO- commissie in haar pogingen om volgens de bepalingen van de resolutie van de Veilig heidsraad een oplossing te vinden voor het geschil tussen Nederland en Indonesië, kan ik in principe met het doel van zulk een conferentie instemmen. Echter met het oog op de huidige positie van mijzelf en de andere leden van de republikeinse rege ring, die zich thans op Banka bevinden, afgesneden van staat en volk en geschei den van de basis van ons gezag als regering, kan ik geen officieel besluit nemen om de conferentie in Den Haag bij te wonen of een delegatie te zenden, die besluiten zou aanvaarden namens de regering of het volk van de republiek." De brief van Soekarno vervolgt: „Indien wij onder de huidige omstandigheden de uitnodiging van de Nederlandse regering zouden aannemen, zouden wij uw conferen tie slechts als particuliere personen kunnen bijwonen. De te nemen besluiten zullen een grote verantwoordelijkheid met zich bren gen. Zulke verantwoordelijkheid kan alleen aanvaard worden door de legering van de republiek Indonesia, die tenvolle het gezag in haar gebied uitoefent en gezeteld is in Djokjakarta. Zulk gezag hebben wij op het ogenblik niet," aldus besluit Soekarno. Verduidelijking. Het rapport van de UNO-commissie geeft ook het rapport van de republikeinse dele gatie betreffende de besprekingen met de republikeinse leiders, dr. Gieben en dr. Koets en de contactcommissie van de Bij eenkomst Federaal Overleg. Dit republikeinse rapport geeft een over zicht van de besprekingen met genoemde personen en zegt, dat dr. Koets in de ver duidelijkingen op de Nederlandse uitnodi ging (behalve de reeds eerder gepubliceer de punten) onder meer de verklaring gaf, dat de positie van de Nederlandse troepen in Indonesië na de souvereiniteïtsoverdracht zal zijn als van een buitenlands leger, dat met de goedkeuring van de regering der Verenigde Staten van Indonesië aldaar ver blijft en dat dit leger niet zal optreden dan na en in overeenstemming met het verzoek van de regering der V. S. I. Het leger zal gerepatrieerd worden al naar gelang trans port beschikbaar is. Dr. Koets verklaarde volgens het rapport, dat herstel van de republiek en terugkeer van de republikein se regering naar Djokja thans onmogelijk is. Het republikeinse rapport, dat opgeno men is in het rapport van de UNO-commis sie, zegt betreffende de bespreking op Banka met de contactcommissie van de B.F. O., dat deze bespreking „tot gevolg had, dat de B.F.O. de noodzakelijkheid inzag van her stel van de republiek en haar regering, in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad, als conditio sine qua non voor het nemen van competente beslissin gen als een republikeinse regering met be- en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw in gewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en Uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. rcARTÊR7^ LE VELLETJES, trekking tot het deelnemen aan de Ronde Tafel-conferentie. Ook werd ingezien, dat eventuele deelneming van de republiek In donesia aan de Ronde Tafel-conferentie niet zal vooruitlopen op de positie van de UNO-commissie in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad." Het eerste punt van het republikeinse rapport zegt eveneens, dat „al onze bespre kingen en handelingen betreffende de mo gelijkheid van deelneming der republiek aan de Ronde Tafel-conferentie op uitnodi ging van de Nederlandse regering op geen enkele wijze willen vooruitlopen op de po sitie en taak van de UNO-commissie in het geschil tussen Nederland en Indonesië bij de uitvoering van de resolutie van de Vei ligheidsraad." B.F.O. verbaasd Onze correspondent te Batavia seinde ons heden: Men is in B.F.O.-kringen ten hoogste ver. baasd over de bewering in het republikein se rapport aan de Veiligheidsraad, dat het B.F.O. het standpunt der republikeinen zou delen, volgens welke het gezag van Djokja moet worden hersteld voordat men kan onderhandelen. Het betreffende onderwerp zal pas in het komende week-einde in het B.F.O. in bespreking worden gebracht. De contact-commissie heeft aan de republikei- nen meegedeeld dat zij hun eisen aan het B.F.O. zou meedelen. Een eigen standpunt heeft zij echter niet vertolkt. Kennelijk is hier sprake van een poging der republikei nen om verwarring te stichten in de inter nationale wereld door daar de schijn te wekken alsof alle Indonesiërs eensgezind tegenover Nederland staan. Er is een krachtige reactie van het B.F.O. te verwachten aangezien het republikeinse rapport veel verder strekkende eisen bevat dan in de besprekingen met de B.F.O.-com- missie naar voren zijn gebracht. Een halve eeuw in militaire dienst In de cadiclub „Prinses Irene" te Am sterdam is de 67-jarige luitenant-kolonel J. C. A. Siliacus, hoofd van de dienst Be heer Achtergelaten Materieel, gehuldigd wegens zijn gouden dienst jubileum. De hoogste chef van de jubilaris, de lui tenant-generaal J. J. C. P. Wilson, kwar tiermeester-generaal, bood namens meer deren, collegas en minderen een zilveren rookgarnituur aan. De luitenant-kolonel W. Th. C. baron van Boetzelaer, garnizoens commandant van Amsterdam, sprak namens de minister van Oorlog die niet aanwezig kon zijn, de jubilaris toe. Voetbal Engelse profs spelen in het Olympisch Stadion Op Woensdag 18 Mei wordt in het Olym pisch Stadion de wedstrijd Bondselftal Engeland b (profs) gespeeld. De opbrengst, die belangrijk hoger zal zijn dan normaal, dank zij het feit, dat B. en W. van Amsterdam ontheffing van vermakelijk heidsbelasting hebben verleend en de direc tie van het Stadion haar terrein voor een laag bedrag ter beschikking stelt, komt geheel ten bate van de NIWIN en liefdadig heidsinstellingen,- waaronder het Neder landse Rode Kruis. De toegangsprijzen zijn gelijk aan die, welke voor interlandwedstrijden gelden. Kennemers—O.S.V. wordt in Haarlem gespeeld Kennemers en OSV zijn gelijk geëin digd op de tiende plaats in de tweede klas B in district I. Een beslissingswedstrijd is nodig, welke is vastgesteld op Zondag 20 Maart op het terrein van „Haarlem". Cricket Zuid-Afrika bracht het tot 379 runs De eerste innings van Zuid-Afrika sloot op 379 runs tijdens de tweede speeldag van de vijfde tevens laatste testwedstrijd tussen Engeland en Zuid-Afrika. Aan het einde van de dag had Engeland 80 runs voor 1 wicket. Zuid-Afrika had 9 uur en 5 minuten nodig om het totaal van 379 runs te scoren. Bruce Mitchell bracht het tot 99, waarvoor hij 6 uur 37 minuten nodig had, een bewijs, dat het niet bepaald snel ging. Wade scoorde een century, hij bracht het tot 125. Alex Bedser nam 4 wickets voor 61. Roland Jenkins, die op een gegeven ogenblik drie wickets nam in twee overs, eindigde met drie wickets voor 53 runs, Cliff Gladwin nam er drie voor 70 runs. NEDERLANDS POLITIE VOETBALELF TAL. Zaterdag 12 Maart zal op het Longa- veld te Tilburg een wedstrijd worden ge speeld tussen een Brabants elftal en het Nederlands politie elftal. In laatstgenoemd elftal spelen mee Kokhuis (Haarlem) en Van Onselen (VSVJ. I leuwe A. Hallema, Konins Will™ Uitgeverij Born N.V., Assen. „De geheel nieuwe, niet eerder vrli„ historische gegevens", die dit boel?"P* de uitgever zo'n bijzondere waarfej,?» zal de lezer met in staat bevinden 2"' bijzonder te verrassen. Speciale geeft de schrijver alleen aan geschikt incident, dat een buiten lange bespreking krijgt: de juweW'3': uit het Brusselse paleis in 1829 Daarin''7 ook professor Colenbrander Weerwi dusverre vond ik tot mijn verwnnrff.- veronderstelling in de historische SM* ook met in de geschiedenis der listiek, nergens aangevochten" rirf% manier die de meest argeloze en de lezer nog met zal overtuigen On punten, zowel wat het karakter' ak handelingen van de prins en konin. zweeft de heer Hallema over 2S»0®* tieel is heen. Hij doet dat ta iï conventionele schrijftrant, dia 1 U|!^ verklaard wordt door de onderuM? biografie ter gelegenheid van deffiÜ" van s ironings overlijden m i, In de inleiding staat 'dat de meeste™ 8? litteratuur over koning Willem ir ^1 tijd verouderd is; dat fs „u precie S.' boek op de dag van zijn verschiinir,. Wat anders wil men verwachten 2, 1 laatste hoofdstuk „Koning Willem 11 i C:' en monarch" niet anders bevat dan Hrl. citaten, die de ennelnsioo Ohe.z,, v..u.w., «.v v*™ ouiiuiuoitfb weerge1 Bosch Kemper, Bosscha en Blok' Dit boekje, om kort te gaan Va) nnge eisen stelt plezier doen'want 5' stukken komen er niet in voor' wl» 5' verlangt, komt tot de conclusie dat i.?'' Hallema zich van zijn taak mét een lant wuiven van de pen heeft afgêrój5 1» Haarlemse Kegelbond Zondag zijn de laatste competitie.W6la, den gespeeld van de Haarlemse kS r'- De eindstanden luiden: Kege,bo* Eerste klas: gesp. gew vprl t, De Prins V 12 FV; P« O. D. O. 16 16 9. De vier witkielen brachten de draag stoel met de Bey van Kromostan keurig de kamer in, en daarna zag Panda hen weer de gang in komen, op de voet ge volgd door Joris Goedbloed, die een por tefeuille te voorschijn haalde. „Dat wordt dan zeven ducaten en drieëntachtig pen ningen", sprak de oudste witkiel. „Een ducaat voor ons elk als vastrecht, en dan een ducaat voor iedere honderd meter die we hebben moeten lopen, en nog drieën tachtig penningen wegens overwicht." Ziehier uw drieëntachtig penningen"zei Joris vriendelijk. „Dat is uw rechtvaardig deel. Vastrecht en honderden meters zal ik niet van u eisen, hoewel gij tot aan uw laatste snik zult mogen genieten bij het denkbeeld, dat gij eens persoonlijk de Bey van Kromostan hebt mogen dragen. Vaartwel. Vergeel dit historisch ogenblik nimmer". Met die woorden sprong Joris in de lift en suisde naar beneden. Het was de hoogste tijd dat hij daar kwam, want de journalisten die daar nog stonden te wachten wilden beslist nieuws weten. „Heren", sprak Joris, vanuit de lift-deur, „het verheugt mij u te mogen mededelen, dat Zijn Overluchtige Verhevenheid de Bey van Kromostan hier volstrekt in cognito enige dagen zal verblijven om zeer belangrijke zaken te bespreken. Ik kan u dus niets mededelen. Zwijgt, en vergeet wat u gezien mocht hebben! Gaat thans rustig uws weegs!" Haarlem jfi H. V. K Volharding H. B. S Richten en Rollen L. U. M. G Naast de Plank. Tweede, klas: N. R. V P. A. X D. V. V Frans Hals Tiga-Troes H. F. C. Haarlem Zet h/m op 1945 E. V. A Derde klas: H. H. C. 1945 Blijf Sportief Commando Post 14 Aan de Rol verl. h. 4 MIS 5188 4 5187 7 5166 8 10 5242 5121 11 5014 12 5025 12 4916 4 4837 6 4868 48ïl 6 4817 7 4823 8 4792 9 4711 12 4551 12 4514 3717 7 3225 8 3104 9 3086 WAT DOET CRACKFREE! CRACKFREE edeïstflfsel ver leent aan alle textiel die zachte glans en prettige stevigheid, die nieuwe stoffen kenmerkt. Lees in de volgende adverted ties wat Mevr. Kraak-Helder daarover schrijft! E D EL-STIJ PS El maakt ALLE stoffen als nieuw! Fabr.N.V.,.Onder Ons" De Krlm (0.) Vliegende ark. Op weg naar New Yo:t landde gisteren te Genève een vracht vliegtuig met zes olifanten, vier luipaar den, honderd twintig apen en een twM en twintig voet lange python aan boori Het vliegtuig kwam van Bangkok wat' het de olifanten laadde. Van daar vloof het naar Singapore voor de apen en python die als de grootste, die 001! Amerika is ingevoerd, beschreve wordt. Tijdens hun oponthoud j Genève kregen de luipaarden vlees, olifanten hooi en de apen bananen a aardappels. (U.P.) Houding. Een lid van het uitvoerend e mité der communistische partij J- Hannover, Hans Hubert, is uit de parui getreden, deelt het „Hamburger Abend- blatt" mede. In een brief, geadresseerd aan het hoofdkwartier der commune tische partij van Neder-Saksen, g«& Hubert als reden op voor zijn plotseffic besluit, de. oproep van Grotewohl on in geval van een Russische invasie Duitsland het Sovjet-leger met au mogelijke hulp bij te staan, De opw van Grotewohl, schrijft Hubert, maas het voor ieder' lid noodzakelijk w houding ten opzichte van de communis tische partij te herzien. (U.P.) Saluut. Het Tsjechische leger-otfjj maakt bekend dat in het vervolg personeel van het Tsjechische leger moeten salueren bij het spelen van Internationale en het Tsjechische van de arbeid". „De liederen die ge zongen werden door onze arbemOT hun strijd om rechtvaardigheid, au' ook de strijdliederen voor onze soioa^ worden, omdat zij het werk moeten schermen van een volk op naar het socialisme", beveelt het Huis vooruit. Een Amerikaan van afkomst, die in Juni zijn du schap van een hotel in Noord-C wil neerleggen om in zijn ffboongj te gaan rentenieren, heeft het pro van de behuizing opgelost, aoor huis vooruit te sturen. Dit e°nst|Ü| huis is, verpakt in 59 kratten, m te Cork in Eire gearriveerd. Het twee zitkamers, twee slaapkamers, ken en badkamer, en ruimte vo trale verwarming en electrische m- laties. Vonnissen. Naar vernomen wordt heeft^ Spaanse kabinet twee dood veranderd in vonnissen tot aeriig vangenisstraf, na tussenj°m„,.ntjus in Paus door middel van de n Spanje. De betrokken veroord^ zijn Enrique Marcos Nadel Satue Malo, die tezamen met «- deren beschuldigd waren vaoP om de verboden socialistische v» eniging opnieuw op te richten.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2