„Simon de Danser" ziet er piekfijn uit Suomi-athleten krijgen het deze zomer druk Drie levens Visserij-varia dinsdag MAART 1949 TJMUIDER COURANT der De tweede zeerovers" Ijskast in de mess en al uminium voor het visruim heeft zijn glim- iïeie nens nu ook tussen de trawlers ntf" zuidzij gestoken en zoals deze n de Danser" er Maandag met zijn jÏÏii en zijn vlaggetjes langs de stagen I leek hij een elegante opvolger van M j^dige schuimer die hem zijn naam 2«iu«cven* r boren uit een geslacht van Engelse ••«onvegers, dat in de laatste jaren van «w aan de overkant van het Kanaal t'"f t verliet, heeft het nu tot trawler verbouwde schip de onmiskenbare trek- tan een marineboot behouden, maar alles af aan deze laatste aanwinst verfl|j NV. Verre Visserij-Maatschappij". vaJ J 850-paards triple expansie machine toliestook moet hem voortstuwen en Snsdag zal de „Simon" voor het eerst reis gaan, voorlopig nog niet naar de °P j rond IJsland, maar naar de om het daar eerst eens af te kijken "T: c0mmando van schipper A. Vooys. We zijn de nieuweling van onder tot Jen wezen bekijken, maar veel valt er t od te zeggen en zowel de „-achteruit" J: J matrozenlogies in de bak zien er S hun springveren „bedden" (want een ras is een onbekend woord op de traw al nog piekfijn uit. Toen hij bij Cook en Welton van de veiling gleed, heette de boot „Fuday", Lar het blauwe plakkaat met de roemruchte piratennaam op de brug misstaat haar toch ook met. Achter die naam huist namelijk een Jrlerbrug om te watertanden: hydrauli- ,-Vstuurinrichting, standaardkompas en «-•wper om de man achter de winch het Jen ander uit te duiden. De radiohut ,oarte kooi en het schippersverblijf rToleet met rode gordijntjes op rails doen Jaar aan de grote vaart denken en ook r jn de ingewanden van de „Simon" hit'de aandachtige beschouwer menige technische verfijning onder ogen: de dub- v-'ë lichtmachine en de noodstuurinrich- L jn de machinekamer, de hoge-druk rfjelverstuivingsketels - en de afstands- uj«ning voor de schroef-as zijn er zo een |J die direct opvallen. Messroom met Ijskast. Maar onder het doorlopende dekhuis til, nog meer moois: een messroom voor (ta nette burgerfamilie, compleet met ijs- Jen gecapitonneerde banken: wie gaat -Spelevaren op de „Simon"? Verderop in de richting van de roerkoning me: nog een smetteloze ziekenboeg te be- cderen plus een keurig stel hutten en rierkomens, waar het wel even lastig is n thuis te raken, omdat het beloop uiter st iets „anders dan anders" is. De traan- J;ij tenslotte, die nu nog naar de grijze :ujkt, vormt het achterste besluit van comfortabele boot, waar een dikke 20 zeker voldoende plaats zullen nu toch ïna Aluminium voor de vis. Ito het belangrijkste stuk van het schip //plrtr.het w.erkdek: de aluminium vis- Jn,blijken het bekijken meer dan rnri Ie zijn. Ruim drieduizend kisten b-n er gemakkelijk gestouwd worden ccIJmuidense maker (de firma Mulder i:-ijken) van dit met kurk geïsoleerde ri vakwerk (aluminium op ijzer geeft Strawberries verspeelde Je kampioenskans De laatste ontmoeting van het eerste (ces-elftal tegen Rood-Wit II werd een swrluigende overwinning voor de be tters, In de eerste helft ging de ifrjltl nog gelijk op, doch na de rust werd 'it Heemsteedse doelvrouwe zes keer ge werd. Mej. de Haas van Strawberries wst de bal slechts éénmaal uit het net Men. HBS, Ill-Strawberries III eindigde Ketens in het voordeel van de bezoek er». Ook hier was de voorhoede van ta'oerries op schot en met een over ging van 5-1 keerden de Velsense da te uit Bloemendaal terug. Oe hoofdschotel van de dag vormde de bschtmeting Strawberries-Pinoké. Vooral begin speelden aan beide zijden de &wen een belangrijke rol. Het talrijke ï'.biiek genoot echter van een spannende Wij hockey met verdedigingen, die de Woedes bijna steeds de baas bleven, ft'tn voor het einde had de Amsterdam- R rechtsbinnen succes, toen hij na goed verlopen doelman Hollmann passeerde, w kans op een overwinning was voor Strawberries daarmee practisch verkeken Ki Pinoké kon zich even later kampioen to de promotieklasse noemen. Bij Strawberries waren P. Steyn op de ««achter- en H. Brunink op de rechts-, 'Wplaats goed op dreef. Strawberries II-Ever Swift I bracht de ?rote overwinning van de dag. De 6-1 geeft tenminste hoop voor de cteïde degradatiewedstrijden. Velsen II geen kampioen Jor van. H.B.C. 2 te winnen had Vel- 2 "eg in puntenaantal gelijk kunnen met H.B.C. 2. Nu dat echter niet jj-out is, zullen de Velsenaren hun ge- het volgend jaar weer moeten be- fw-en, 'ee^ ,er overigens veel op dat de «naren in hun voornemen zouden sta rt iviif minuten voor het einde w dub de leiding gaf. H.B.C. 2 maakte JL f,ct hierna geli-ik •i°, Velsen met een gelijk spel niet was, werd in de resterende minu- bAt t °P de aanval gezet. Hiervan Jra u C' 2 gebruik door nog juist U 'Jo het winnende punt te maken Agenda voor Velsen en IJ muiden DINSDAG 8 MAART. h UUr: "Mammy". f»a BUUr: ,,Gezag zonder genade". 3,8 uur: Toneelavond „Fryske Trou" v WOENSDAfJ 8 MAART. iwTals Dinsda§- Wff elDOUW' 8 uur: bezing dr. W. 1st Al» 01 Maatschappij tot Nut van v ®"been. fehhl8' uur: Spreekuur Wethou- Onderwijs. een galvanische werking) kan trots zijn op deze propere ^ehepping. De „Simon de Danser" heeft een totaal inhoud van 1.307.37 m3 en meet bruto 461.50 ton en 368.48 netto (dus 10 ton groter dan de Glaes Compaen). Zijn lengte tussen de loodlijnen bedraagt 46.44 m, hij is 8.42 m breed en 4.25 m diep. De werf, die de mijnenveger-trawler bouwde, leverde onder meer ook de Thorina, de Allan Water en de Flamingo. In IJmuiden werd hij getuigd door D. Plug. De heer G. Boeke overleden In de leeftijd van 69 jaar is Maandag morgen plotseling te Beverwijk overleden de heer G. Boeke, die niet alleen als zaken man en fotograaf in Beverwijk bekendheid genoot, maar vooral door zijn leiderschap van de gymnastiekvereniging Sparta". In het algemeen was de overledene in gym- nastiekkringen een vooi'aanstaande per soonlijkheid, wiens adviezen en jury-arbeid steeds hogelijk werden gewaardeerd. De heer Boeke was zeer lange tijd leider van „Sparta", welke vereniging thans voor haar negende lustrum staat en kreeg later de heer J. van Geel naast zich. Na de oor log, toen de verscheidene wegens zijn leef tijd nog slechts de leiding had bij de af deling dames-senioressen, werd hij ere- directeur van „Sparta". Een Engelse mijnenveger van 461 ton is omgebouwd voor de verre visserij en zal binnenkort zijn eerste reis maken. De mijnenveger, mi de Um 43, ligt thans onder de naam van „Simon de Danser" in de haven van IJmuiden, waar het schip voor de eerste reis in gereedheid wordt gebracht. Santpoort-dorp ONDANKS DE WINTER TOCII EEN BOSBRANDJE Maandagmiddag rukte cle Sant- poortse brandweer uit om een begin van bosbrand te blussen aan de Willem de Zwijgerlaan. JONG SANTPOORT BIJEEN Donderdagavond wordt in café „Zomer- lust" te Santpoort de jaarvergadering van de speeltuinvereniging „Jong Santpoort" gehouden. Naast het zakelijke gedeelte zal de to neelvereniging „Jan van Dommelen" voor een amusante afwisseling zorgen. Turnvereniging „Santpoort" Woensdag houdt de Turnvereniging „Sant poort" haar jaarlijkse algemene vergade ring. Behalve het vaststellen van de versla gen van de secretaris en van de penning- meesteresse vermeldt de agenda bestuurs verkiezing wegens periodiek aftreden van de heer G. Hop, voorzitter en van de dames H. M. MartensHulsbergen, H. M. Sabelis en A. DortmundtNol, penningmeesteresse, tweede secretaresse en commissaresse, die alleen herkiesbaar zijn. Verder moet voor zien worden in de functie van commissaris voor het materiaal en van vaandeldrager. Bovendien zal gesproken worden over de wijze waarop in 1950 het 25 jarig bestaan van de vereniging gevierd kan worden. Het aantal leden vertoonde tussen 1 Januari '48 en 1 Januari '49 een klein steiging van 10 leden. Op 1 Januari 1949 waren de vol gende aantallen werkende leden ingeschre ven: 56 dames, 6 heren, 139 meisjes, jon gens en kleuters. OPENBARE VERGADERING PARTIJ VAN DE ARBEID De afdeling Santpoort van de Partij van de Arbeid belegt op Donderdag 10 Maart een openbare vergadering in café Weyman. Als spreker zal optreden de heer J. H. Scheps, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Velsen Raadsverkiezingen op 22 Juni Naar wij vernemen zullen de ver kiezingen voor de Velsense gemeen teraad op 22 Juni gehouden worden. Om de damtitel van Nederland De voorwedstrijd van het damtournooi om de hoogste titel van Nederland zal ge- deeltijk in IJmuiden worden gespeeld. Om de zes plaatsen voor de finale zullen de volgende spelers uitkomen: O. Drenth uit Emmercompascum; J. Baas uit Ensche dé; H. Onninck uit Aalten; J. Metz uit Amsterdam; F. Gordijn uit Den Haag; A. Jurg uit Almelo; P. Beers uit Bovenkar- spel; O. Doornbos uit Groningen; B. Dukel, C. Suyk en A. Ligthart uit IJmuiden (DCY). Van de elf te spelen ronden zal DCY vijf in haar clublokaal organiseren. De wedstrijd begint op Zaterdag 19 Maart in hotel Kennemerhof. Op het programma staan de volgende partijen: F. GordijnB. Dukel; J. Metz C. Suyk; P. BeersA. Ligthart. Op 20, 26 en 27 Maart en op 1 April zal er eveneens in IJmuiden gespeeld worden. De zevende tot eft met. de elfde ronde wordt in de week van- 5- tot en met 9 April in het American hotel te Amsterdam ge speeld. MARKTBERICHTEN 7 Maart 1949. Besommingen. Trawlers: IJM 117 Beatrix 10.590; IJM 19 Adelante 13.168; IJM 8 En Avant 11.450; IJM 54 Limburgia 12.500; IJM 57 Medan 7010. Motorloggers: IJM 204 2400; KW 147 4000; KW 56 2710; KW 124 6365; KW 129 4964; KW 15 5515. Kotters: KW 94 660; IJM 229 3400; IJM 230 725; IJM 277 1090; IJM 249 700. Een VEM-trawler besomde f9200. Aanvoer. 50 kisten tarbot en tong, 350 kisten ma kreel, 10 kisten heilbot, 200 kisten haring, 45 kisten wolf, 170 kisten poon, 470 kisten wijting, 220 kisten schelvis, 15 kisten haai, 150 kisten koolvis, 300 kisten kabeljauw, 120 kisten schol, 200 kisten schar, 50 kisten bot, 50 kisten diversen. Totaal 2400 kisten. Prijzen. Heilbot 2,80—2; gr. tong 2,40—2,20; gr.m. tong 2,80—2,55; kl.m. tong 3—2,75; kl. tong I 2,90—2,50; kl. tong II 2,25—2; tarbot I 2,50— 2.15. per kg. Tarbot II 98: tarbot III 94—86; tarbot IV 67; tongschar 7260; schartong 5739; kl. heilbot 90; gr. schol 5748; midd. schol 61— 52; kl. schol 6127; schar 4921; bot 3929: makreel 3022: v. haring 15; kl. wolf 6156; poon 16—7: wijting 54—15; gr. schelvis 9471; midd. schelvis 7264: kl. schelvis 5549; haai 2522,50; ham 5750; gr. gul 6450; kl. gul 5949; kl. koolvis 4235; kl. koolvis wit 4744 kl. hake 56, per 50 kg. Gr. wolf 114104; kabeljauw 22094; leng 11894; gr. koolvis 75—63; gr. koolvis wit 94, per 125 kg. HOOGWATERTIJDEN 8 Maart: 8.55 en 21.30 uur. 9 Maart: 10.05 en 22.51 uur. Bezoeken van en aan Zweden, Edmonton komt en er staat een zes-verenigingenkamp op het programma De H.A.V. „Suomi", welke het vorig jaar door de sportuitwisseling met Edmonton in Engeland de smaak kreeg naar „meer" en derhalve reeds vroeg tijdig pogingen aanwendde om nu eens een athletiek-vacantietrip naar het verre Noorden te organiseren, is thans zover, dat de naam van de betrokken club bekend is. De Suomi-leden, welke aanvankelijk contact hadden met de Zweedse „Sim-och Idrotts-Klubben Hellas" uit Stockholm, maar deze vereniging wegens de ongun stige bezoelcdatum, door haar voorgesteld, moest afschrijven, gaan nu eind Juli of begin Augustus definitief naar het plaatsje Virserum in het Zuidoosten van Zweden, waar zij gedurende een volle week de gast zullen zijn van de „Virserums Sport och Gymnastikförening". Bovendien zullen de Suomi-leden voor dien zeer waarschijnlijk van 8 tot 10 Juni gastplichten gaan vervullen tegenover de Alusjö Allmanna Idrottsklubb", die nabij Stockholm thuis hoortwelke club op 5 Juni in Brussel een ontmoeting zal hebben met de Belgische vereniging White Star". Nog eerder echter krijgt Velsen een athletiekontmoeting, daar op 6 Juni, twee de Pinksterdag, de Engelse vrienden uit Edmonton de tegenstanders van „Suomi" zullen zijn. Deze hoogtepunten vinden nog aanvul ling door een zes-verenigingen-kamp op Zondag 3 Juli. De Zweedse reis is reeds tot Kopenhagen de Deense hoofdstad, geregeld en gaat per autobus via Bremen, Hamburg, Flensburg en Nyborg. Door middel van een Lingua- phooncursus krijgen de deelnemers aan de reis gelegenheid de Zweedse taal te bestuderen om zich in elk geval te kunnen behelpen. Behalve de bovengenoemde buitenlandse betrekkingen vermeldt het Suomi-athle- tiek-programma interessante wedstrijden op eigen bodem. Voor junioren (meisjes en jongens) staat op Zaterdagmiddagen gelegenheid open om op wedstrijden uit te komen door mid del van een juniorencompetitie voor het district Noordholland. Hieraan kunnen jongelui van 12 tot 19 jaar in drie klassen deelnemen. Suomi hoopt dit jaar ook weer deel te nemen aan de clubkampioenschappen van Nederland voor meisjes en jongens. Voor de heren zijn voorts op 26 Juni de voorwedstrijden om de Prins Hendrik- beker van belang en van de dames wordt verwacht dat zij zich in de wedstrijden om de Prinses-Juliana-beker zullen meten. Verder wacht de Velsense athleten nog een aantal onderlinge, regionale- of natio nale wedstrijden en behalve het deelnemen aan districts- en nationale athletieklcam- pioenschappen, voornamelijk van de heren, ook de estafettekampioenschappen. Alles bijeen een zeer uitvoerig program ma met mooie hoogtepunten, dat ongetwij feld veel van de Suomi-athleten zal ver gen. Ten einde de reis naar Zweden met de leden-deelnemers goed voor te bereiden wordt Donderdagavond in het Statenhuis aan de Velserweg een bijeenkomst belegd, waar verschillende belangrijke mededelin gen zullen worden gedaan. Op 17 Maart candidaats- stelling K.V.P. De Velsense afdeling van de K.V.P. be legt op Donderdag 17 Maart een algemene vergadering in het Patronaalsgebouw, waai de candidaatsstelling voor de komende raadsverkiezingen ter sprake zal komen. Op diezelfde dag zullen ook in Santpoort de K.V.P.-leden bijeen komen en wel in café Zomerlust en in het „Koffiehuis" (Ver hoeven) te Santpoort. Rosendahl krijgt twintig jaar De Bijzondere Raad van Cassatie stelde de straf van F. W. Rosendahl uit Velsen vast op 20 jaar. R. werd in eerste instantie ter dood veroordeeld, omdat hij in 1943 als hoofd van de luchtbeschermingsdienst in Velsen drie communistische leden van deze dienst verried. Twee hunner werden doodgeschoten. Later werkte R. mee aan razzia's. De vermindering van straf ge schiedde mede naar aanleiding van een psychiatrisch rapport. Velsen-Noord Feestelijke jaarbijeenkomst van Harmonie „De Eendracht" Voorzitter Vel nam afscheid De gewoonte getrouw kwamen de leden van de Harmoniekapel „De Eendracht" in gebouw „Concordia" bijeen om op feeste lijke wijze het verenigingsjaar af te sluiten. Bij de aanvang der vergadering toonde de heer J. Vel, voorzitter, zich uiterst dankbaar voor de morele en financiële •steun van de directie van Van Gelder Zo nen N.V., maar ook voor de goede krachten der leden en de leiding van de dirigent, de heer L. H. F. Leïstikow. Het jaarverslag van de heer N. van Domselaar ademde een optimistische geest. Van 35 muzikanten en 3 boden groeide „De Eendracht" uit tot 43 ^verkende leden, 3 boden en enige leerlingen. Hoewel de kwaliteit van het corps goed is te noemen, is een opvoering van de kwantiteit nood zakelijk. Het financiële verslag van de heer J. A. Stapper kon eveneens gunstig worden ge noemd. In principe werd besloten aan een con certwedstrijd deel te nemen, waarbij voor al Eerbeek en Zaandijk als aantrekkelijke plaatsen zullen gelden. Bij de bestuursverkiezing, waarbij de heren J. Vel, voorzitter en J. A. Stapper, penningmeester, aftraden, gaf eerstge noemde de wens te kennen wegens drukke werkzaamheden zijn functie neer te leg gen. Uit de bestuursleden zag de 2e voor zitter de heer Joh. Hommes, zich tot voor zitter benoemd en werd de heer Stapper herkozen. In de vacature werd voorzien door de verkiezing van de heer B. Koeman. Op hartelijke wijze dankte de heer Hom mes de scheidende voorzitter voor diens werk gedurende zijn bijna 20-jarig voor zitterschap en het bestuursvoorstel om de heer Vel uit grote waardering en erken telijkheid te benoemen tot ere-voorzitter vond volledige instemming. Het feestelijke gedeelte van de jaarbij eenkomst werd ingeluid door de dames, die de Eendracht-leden met een welkomst lied ontvingen. Na een gezamenlijke kof fietafel werd een originele huldiging van de heer B. Koeman, solo-clarinettist, ge- Deze foto werd van het Zuidpoolgebied per vliegtuig naar Londen gebracht en laat de laatste fase zien van de succesvolle strijd, die het kleine Engelse fregat Spar rowheeft gevoerd tegen de dreigende greep van de ijsmassa's aan de Zuidpool. De ..Sparrow", opgesloten in het ijs van de Admiraliteitsbaai in de Zuid-Slietlands- eilanden. Op de achtergrond de gletsjers op het Zuidpoolgebied. FEUILLETON DOOR DAVID GARTH 20) „Vaart u vanavond mee, Miss Carsden?" vroeg Norroy; en daar was het weer die opdringerige klank onder bedekking van een bestudeerde achteloosheid. Fontaine lachte even. „Neen, maar zei zij. „Luister eens", zei Bill Armstrong, „weet u niet, dat alle knappe meisjes de boot moeten verlaten, even voor de af vaart? Het is de ongeschreven wet van de zee". Norroy's donkere ogen vlogen van hem terug naar Fontaine. „Ik zou dus zeggen van niet", zei hij. „Ik hoop, dat u mij wil pardonneren, dat ik mij zelf weer in uw herinnering heb trachten terug te roepen". Met een beleefde buiging trok hij zich terug. Jock Pemberlain keek hem een ogen blik na. „Ik heb het niet op die man begrepen", zei hij beslist. „Is dat niet eigenaardig?" Het zou Norroy weinig hebben kunnen schelen, of hij dit al of niet deed. Hij ging naar een lager gelegen dek en baande zich met een lichte glimlach op de lippen een weg langs een drukke passagiersgang. Dat deden nog ongeveer duizend andere men sen. Maar dat was dus in orde. Zij zou vanavond niet afvaren. Daarvan had hij zeker willen zijn. Hij stapte de gang uit en een er naast gelegen luxe-hut binnen. Een steward was daar bezig een extra deken op het voet einde van een bed te leggen. „Wat een mensen", zei Norroy bij wijze van aanvang van een praatje. „Ik moest hier binnen stappen, om niet onder de voet gelopen te worden". „Ja, meneer", zei de steward. „Zeer drukke overtocht". Hij boog zich voorover en kwam weer overeind met wat er uit zag als een zeer dikke vulpen. „Heeft u dit laten vallen, meneer?" „Ik geloof het wel", zei Norroy. „Dank u". Hij schroefde de dop los en liet acht volkomen gelijke parels in zijn hand glij den. „Mooi zo", zei hij. „Er bestaat ergens een zeer duur en prachtig bijeen gezocht halssnoer, dat oznder deze niet compleet zou zijn". Hij deed ze terug in de koker, schroefde de dop er weer op en haakte de er zo onschuldig uitziende pen in een binnenzak. „Enige moeite gehad. Kelvey?" „Neen", zei Kelvey, „tot dusver niet. Maar de douane zal binnenkort er wel de lucht van krijgen, dat er ergens een lek zit. En wat heb ik een hekel aan dat ste ward's baantje". „Ik zal binnenkort de opzet veranderen", zei Norroy. „Dat doe ik altijd. Je moet nooit hetzelfde nummer te lang achter elkaar spelen. Adieu Kelvey. Kalmpjes aan maar, hè?" Hij overhandigde hem een envelop en ging toen terug naar het dek. Een ogenblik later verliet hij te midden van de stroom bezoekers langs de loopplank het schip Het kleine restaurant aan de Hudson had een air van intieme omslotenheid en het diner was goed geweest. Daar buiten de waranda stroomde de donkere rivier, terwijl in het bleke maanlicht de Palisades hun zachte contouren aftekenden. Fontaine zat op haar gemak in een rie ten stoel op de waranda met een glas likeur in de hand en Jock leunde tegen de railing en keek de rivier af in de richting van New York, waar hij de lichten van de stad tegen de donkere hemel kon zien glanzen. „Ik veronderstel", merkte hij op, „dat u zelf de reis ook wel spoedig zult gaan ondernemen. Om de wereld misschien?" „Ik betwijfel het", zei het meisje. „Ik zou zelfs wel willen wedden van niet". Jock wierp zijn sigaret over de railing en sloeg zijn armen over elkaar. „Weet u", zei hij. „Het is tot op zekere hoogte wel grappig. Uw grootvader laat mij vijfduizend dollar na en ik voel me even rijk als u. Misschien omdat er de grote gave van onbezorgde rust aan ver bonden is; de volledige vrijheid om iets te ondernemen, dat ik al lang heb willen doen. Ik neem een jaar vrijaf". Er heerste een ogenblik stilte. Toen hoorde hij haar lachen. „Vijfduizend dollar is tegenwoordig voor mij ook heel wat". Jock keek haar aan, of hij niet goed gehoord had. „Hè.wat?" zei hij enigszins onzeker. „Ja, werkelijk. Weet u, hoeveel vijfdui zend dollar voor mij betekent? Het is mijn toelage voor twee jaar". Zij knikte even. „Mijn vereerde grootvader heeft mij voor de volgende tien jaar tweehonderd dollar per maand nagelaten. Tweehonderd dollar per maand! Niet meer. Niet minder". Hij staarde haar ongelovig aan. „Is dat niet een aardig cadeautje?" zei Fontaine. „Tweehonderd dollar per maand. Ik heb wel meer aan hoeden uitgegeven in een enkele keer, dan ik me die artike len ging aanschaffen. En ook wel meer dan dat bedrag in één maand aan schoe nen. Is het niet bespottelijk?" „Gedurende tien jaar?" herhaalde hij. „Inderdaad. Dan zal ik terug verwacht worden in de schoot van de kring der rij ken. En wat zijn nu tien jaar? Tien jaar zullen gewoonweg in een oogwenk voorbij gaan!" Zij knipte even met de vingers „Kijk eens naar al die bankrovers en smokkelaars, die voor tien jaar de kast ingedraaid worden. Wel, voor je het weet, lees je weer in de krant, dat ze weer bezig zijn geweest met mensen neer te schieten of zo iets. Tien jaar! Het enige is", mom pelde zij, „dat het de beste jaren van mijn leven zijn". Jock streek zich door zijn blonde haren. „Maar", zei hij stom verbaasd, „het lijkt zo onzinnig „Wel, dat is het niet helemaal op de een of andere fantastische manier is het nog wel logisch. Two-gun behoorde tot een ander tijdperk en in de avondschemering van zijn eigen leven doorleefde hij het weer zodanig in zijn herinnering, dat hij onmogelijke maatstaven ging aanleggen. Ik toonde geen neigingen, om een musket te grijpen en tussen de spleten van de muur van een hut door te vuren met een baby in mijn andere arm en een mes tus sen mijn tanden. U weet wel, dat oude type vrouw van de grensstreken die met haar man de wildernis trotseert, kin deren groot brengt en tussen de wieg of de kachel en de muur heen en weer rent, om op Indianen te schieten". (Wordt vervolgd). De Willem (KW 94) moest de reis af breken wegens een defecte winch. De vangst bedroeg 20 kisten platvis. De Albatros (IJM 277) moest eveneens na twee dagen de reis afbreken. Het is ge bleken dat het schip een zwaardere schroef nodig heeft. Na de vangst van 25 manden vis te hebben gelost, is de Albatros in dok geplaatst. Aan de Maandagmarkt waren slechts zes trawlers met een gezamelijke vangst van ongeveer 1200 kisten vis. De Medan (IJM 57) had de grootste aanvoer: 500 kis ten; Limburgia (IJM 54) 250 kisten; En Avant (IJM 8) 153 kisten en 40 stuks ka beljauw. Adelante (IJM 19) 165 kisten en 1000 stuks kabeljauw; Gloria (IJM 37) 250 kisten en Prinses Beatrix (IJM 117) 205 manden en 400 stuks kabeljauw. Tengevolge van het stormachtig weer in ie afgelopen week waren er weinig kust- vissers: slechts vijf loggers en vijf kotters met een gezamelijke vangst van 600 man den. Alle vissoorten waren zeer duim. Voor de Woensdagmarkt wordt de log ger Gorredijk (IJM 75) verwacht. De vangst van schipper Van Duyn is niet be kend. De motortrawler KW 76 is dezer dagen naar de Clyde vertrokken. Schipper K. Plug maakte Zondagavond bekend dat hij juist het eiland Man was gepasseerd. Maan dagmorgen is de Excelsior III voor het eerst gaan vissen. Men hoopt op een rijke lading heek-vis. Een brandje in de provisiekast van de IJM 37 „Gloria" veróorzaakte onbetekenen de schade. De brandweer heeft het vuur snel weten te blussen nadat de wachtsman en enkele omstanders er reeds hun krach ten op beproefd hadden. Woensdag gaat de trawler weer naar zee. arrangeerd wegens diens zilveren lidmaat schap. Zowel de heer Hommes als de heer Vel getuigden van hun grote waardering, waarbij zij wezen op de grote muzikale kwaliteiten van het jubilerende lid. Deze mocht, naar oud gebruik, een zilveren vulpotlood met inscriptie als herinnering ontvangen en mevr. Koeman deelde in de hulde met een fraaie bouquet, geschikt in een prachtige vaas van de dames der le den. De jubilaris toonde zich dankbaar voor zijn vorming door wijlen de heer W. H. Wicherink en het ere-lid de heer K. Hollander. Zang, spel en dans vulden verder de ge zellige avond, die in een Eendrachtige sfeer verliep. Te Rotterdam slaagden voor het examen costumière van de Verenigde Modevak scholen in Nederland de dames N. Waaie- boer, N. Kuys en W. Jasperse te IJmuiden en M. Hartveld te Velsen-Noord. Beverwijk Jaarvergadering van D.E.M. De heer J. Tromp, voorzitter van de raad van bestuur der Beverwijkse R.K. sportvereniging D.E.M., heette Maandag avond op de jaarvergadering van deze ver eniging, welke in het K.S.A.-gebouw plaats vond, alle besturen van de onderafdelingen van harte welkom. Speciaal bedankte hij nog de verzorgers van het clubblad „Kop Hoog", in het bijzonder de heer Burger en constateerde dat het aantal jeugdleden ge lukkig zeer hoog is, zodat „bloedarmoede" voorlopig niet gevreesd wordt. Uit de jaar verslagen van de secretaris de heer Ver steeg en de penningmeester de heer J. Hoogkamer bleek dat het verenigingsleven zeer intensief was, doch dat de kasmidde len gering waren. Vooral de penningmeester was zeer optimistisch, aangezien hij er van overtuigd was dat het sportpark „Adri- chem" in de toekomst „D.E.M." zal heten. De organisatie-commissie welke uit twee leden bestond werd uitgebreid tot zes leden doordat de heren D. Burger, A. Monné, B. Luttikhuizen, H. Langedijk, G. Martens en J. Jansen benoemd werden. Na de rond vraag sprak de geestelijk adviseur kape laan J. Tulp zijn vreugde uit over het goede dat door D.E.M. in het afgelopen jaar gepresteerd was. In het sluitingswoord dankte de voorzitter de secretaris van de afdeling hockey de heer B. Nijman, die eerstdaags naar het buitenland zal vertrek ken. UIT HET BEVERWIJKSE ZONDENREGISTER De Beverwijkse politie heeft een bak ker van een bekeuring voorzien, die zijn klanten vóór 10 uur van vers brood voor zag en verder werd er een persoon in de kraag gevat, die nog drie dagen hechtenis tegoed had. ACCORDEON-UITVOERING Op Zaterdag 16 April zal in het Ken- nemer Theater de Beverwijkse aecordeon vereniging een uitvoering geven. De lei ding is in handen van de heer C. Brouwer. LEDENVERGADERING K. V. P. De Katholieke Volkspartij afdeling Be verwijk zal hedenavond in het K.S.A.-ge bouw een belangrijke ledenvergadering houden. Onder andere staat op de agenda de candidaatstelling voor de gemeenteraad te Beverwijk. „De Stenen Bloem" Uitgaande van de C.P.N. „De Waarheid", afdeling Beverwijk, zal op Donderdag 10 Maart in het Luxor Theater een filmavond plaats vinden. Vertoond zal worden de kleurenfilm „De Stenen Bloem", bekroond met de eerste prijs op het festival in Cannes. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Binnen op 7 Maart: IJM 49 Petten, rederij Petten, met vis, ver trokken op 22 Februari. KW 34 Katwijk II, vis, 22 Februari. Naar zee vertrokken op 7 Maart: IJM 71 Bloemendaal; IJM 78 Hollandia; IJM 34 Allen Water. SCHEEPVAART IJMUIDEN Binnengekomen schepen 7 Maart: Arie Scheffer van Kopenhagen. Rika van Par. Roebiah van Baltimore. Matledore van Lith. Johan van Oldenbarnevelt van Batavia. Libra van Swansea. Java van Goole. Ag eind a voor Beverwijk DINSDAG 8 MAART: Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „De getemde avonturierster", Luxor Theater, 6.45 en 9.15 uur: „Noord- Westelijke doortocht". Corso Theater (Castricum), 8 uur: „Het verhaal van de soldaat". WOENSDAG 9 MAART: Bioscopen: Zie Dinsdag 8 Maart

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3