IJmuider Courant Haarlems Dagblad Indonesië Begin April ondertekening van Atlantisch Pact in Washington r; Tm?-' Republikeinen toch naar Djokja terug? Rumoer in het Franse parlement „Handelsverkeer met de Sovjet-zone door tegenblokkade belemmerd" 63c Jaargang No. 1919? Bureau*1 Kennemerlaan 154. Tel Adm 5437, Tel Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), jerrasweg 47. Santp - Haarlem Gr. Houtsi.93 Telet. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Woensdag 16 Maart 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredarfeur: Robert Peereboom en ^prectjte fóaarlanstfje Courant (anno i6f6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem „kt Bisteren vernomen dat pe nedi b j:;n voïuo erte inland van v00rbesprekingen stel tot a -pafei Conferentie. Die zul- I rtrtenwoordiger in de Veihgheids- tr/a. Van Royen, heeft medegedeeld dat A instemt met het Canadese voor- °rtr.li Mavta plaatshebben, onder auspi- len te j; N.C.I. Dat is de commissi! ciëajae N0'Ér zal gesproken worden "a „trwaarden voor het houden van de °ver Tafel Conferentie en over het tijd- haar aanvang. Dus zal opnieuw de s"P'?° ban het terugkeren der repubU- t*®" „„ring naar Djokja aan de orde Seinse reg Veilighejdsraad beeft die terug- haa- resolutie opgenomen en Ne- A heeft dat punt niet aanvaard. Op ■ir.irp en andere overwegingen" wilde herbig er niet aan. Minister Van ,ei: onaanvaardbaar. Sindsdien aandrang van verschillende zijden. V republikeinse regering wel naar [aten terugkeren, toegenomen. In - 'i heeft ook de Britse ver- Ve".!fn^*i ?e*rTSir Terence Shone, zich Sên in d°ie zin uitgesproken nadat en- i Haren geleden al gemeld is dat de *eï Ambassadeur in Den Haag, Sir Philip 5ïls zich met hetzelfde doel tot onze had gewend. De Brit in de Veilig- hppft gezegd: „Wij zijn het ermee S men niet kan verwachten, dat de "Skelnse regering de verantwoorde- S den van onderhandelingen over een S nde regeling op zich kan nemen, voor- i,S als een georganiseerd lichaam bijeen S komen Paiar, woordvoerder van de ibliek stemde in met het houden van voorbereidende besprekingen te Batavia, vroeg om het vaststellen van een oLe termijn daarvoor. Intussen bericht ®ter- --je dagblad Keng Po, dat bij het Federaal Overleg het plan be- «tsatom te Batavia niet met een afzonder de delegatie, nevens die van de republiek, jan de besprekingen deel te nemen. Er zou Ln Indonesische delegatie zijn. Wii geloven dat onze regering goed zal ten door toe te stemmen in de terugkeer pt de republikeinse regering te Djokja en te bet béter ware geweest indien zij daar Sik in had toegestemd. Niet zozeer omdat ter door andere mogendheden op wordt gedrongen. Evenmin omdat wij menen, te de republikeinse regering geen blaam zweven zou kunnen worden. Wel om- te het verstandig is dat te, doen en omdat v>t ook het Nederlandse belang zal dienen. Eet doel blijft, met de Verenigde Staten van Indonesië in een Unie en dus in blij vende samenwerking te treden. Die kan tjjen slagen in een geest van wederzijds vertrouwen. Dat is er nog steeds niet. Zo- hjs het zich niet ontwikkelt zal er geen coteing van de Indonesische kwestie jjijLik begrijp niet hoe succes te verwach te zou zijn van een Ronde Tafel Confe- nntiein Den Haag, waarbij een belangrijke taèraan Indonesische zijde niet of slechts onda protest vertegenwoordigd zou zijn. Dat deze factor de republiek belang- raHlflit, ook voor de deelstaten, is on miskenbaar. Ik heb brieven van een ontwikkelde In- dcnesiër aan een vriend in Nederland ge lezen, waaruit ik hier, na van de laatste terkregen toestemming, het een en ander cWn zal. Die Javaan is geen beroeps- Mütiius, maar dokter en een ernstig en ÏMgstaand man. In 1947 schreef hij in een fcéf, dat hij volkomen achter de nationale zak stond omdat hij haar als goed en ztóiraardig beschouwde. Hij voegde er ft san toe: „Inderdaad zijn wij er ons tótanen van bewust dat wij er nog lang ai zijn en dat wij voor de toekomstige cbrikkeling van Indonesië enorm veel van node hebben; en wie zou willen c::ker.nen dat het land, dat het meest ge- EjBd is om deze hulp te verlenen, Neder- kzi is? Maar dan zal de verhouding een hslandere moeten zijn dan vóór de oorlog, ia zal het een vrijwillig samengaan zijn na twee vrije volken, die elkaar over en weer van nut kunnen zijn." In November 1948, dus nu vier maanden ('Jaden, schreef hij: „Na. de capitulatie van Japan zijn er nu weer drie jaren voorbij- gegaan, drie lange, moeilijke jaren. Maar iie lange tijd heeft ook gelegenheid ge- geven tot bezinning, zodat het nu mogelijk ii alles minder subjectief te zien en te on derscheiden wat essentieel en wat niet- essentieel is in het gebeuren, dat rondom Plaatsgrijpt. Dan zie ik als het primaire *e! dit, dat in het kader van het grote Proces dat de Aziatische volleen omvat het Indonesische volk een versnelde ontwikke ling tot „rijpwording" doormaakt, zo snel, dat ze inderdaad een revolutionair karakter «agt. Oude normen verliezen hun waarde te er wordt naar nieuwe gezocht. De prac- van deze drie jaren heeft uitgewezen b» pijnlijk dit proces is geweest voor de lelde partijen, die erbij betrokken zijn, het heeft mi. geen zin nu 3 na te kaarten en zich af te «Sa of het niet anders kon. Hoofd- £l£ is, dat door beide partijen lering "rit getrokken uit hetgeen is gebeurd n hoewel ik wat dit betreft niet «aal gerust ben, geloof ik toch wel, dat cp de goede weg zijn. Voorzover ik het k zien komt het Hollandse volk ook «deel, dat zich in Indonesië bevindt «langer hoe meer tot besef, dat de tijd tempo-doeloe voorgoed voorbij is, dat zich heeft in te stellen op nieuwe ver dingen en dat de Hollandse belangen d te lande het beste gewaarborgd zijn ^door te trachten zo lang mogelijk de yan meester te behouden, maar door het mji van een voor beide partijen aan- fu.j e .^as's van samenwerking. Wat betreft kan ik zeggen, dat en moeilijke jaren voor de gording van ons volk van zeer groot •Jsg waren, misschienzelfs een onmis- periode vormden. Wij hebben vaak maar tevens broodnodige ervarin- °Pgedaan om straks te kunnen leven "«n vrij volk, er is nu meer begrip voor zyahteit en meer oordeel des onder- iy04 'ussen wenselijkheden en mogelijk- ja. Wij hebben geleerd om onder de Lz™e omstandigheden vol te houden, ^daarnevens beseffen wij ook tenvolle Twr de wezenlijke opbouw van dit hulp van buiten nodig is in de ideeën, mensen, kapitaal en l^hand zs er dus, geloof ik, nu lang- in beide kampen meer klaar- ,.'s,n inricht gekomen in de wezenlijke r-'rii hoewel aan beide zijden nog l^.^ririen werken, die de zaak willen Ttodv* Zle ^an °°k zo' de Wrfx *actoren om te geraken tot een '«-Qbare en definitieve oplossing van Teksf vari verdrag wordt Vrijdag bekend gemaakt Uit Washington meldt Reuter, dat aldaar Dinsdag de laatste hand gelegd werd aan het ontwerp van het Noord-Atlantische verdrag. De ambassadeurs van de deel nemende landen hielden „een bijeenkomst, die. naar zij hopen, de laatste is geweest." De Franse ambassadeur Bonnet zeide na afloop der bespreking welke twee en een half uur duurde, dat geen verdere vergade ringen der ambassadeurs op het program stonden vóór de ondertekening van het verdrag. De tekst zou Vrijdag bekend wor den gemaakt. Alle landen zouden deze dan reeds goedgekeurd hebben. De onderteke ning zou begin April plaats vinden. De juiste datum was echter nog niet vastge steld. Volgens een officieel bericht uit Pa rijs zou Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, „1 of 2 April naar Washington vliegen om op 4 April aldaar het Atlantisch Pact te ondertekenen". Sir Oliver Franks, de Britse, ambassa deur te Washington, heeft voorts verklaard dat minister Bevin omstreeks 31 Maart in de Verenigde Staten zou aankomen voor een bezoek van ongeveer een week. Bevin zal waarschijnlijk met de „Queen Marv" komen, die omstreeks 31 Maart in New "iork arriveert. Toen men herti vroeg of Bevin na teke ning van het Pact nog besprekingen zou voeren, zei de ambassadeur: „Ik weet het niet, maar het zou mij niet verbazen, wan neer men van de gelegenheid gebruik zou maken verschillende dingen te bespreken." Portugal pleit voor Spanje Door de Portugese ambassade te Washing ton werd Dinsdagavond een formele ver klaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat Portugal zich onder de bepalingen van het Atlantische verdrag niet zal verplich ten de Verenigde Staten of welke andere der deelnemende mogendheden het gebruik van militaire bases in vredestijd toe te staan. Door een woordvoerder van de ambas sade werd te kennen gegeven, dat de ver klaring „niet inhield,, dat Portugal nu al dan niet tot het pact zou toetreden." Over dit onderwerp worden besprekingen ge voerd in Washington met de regering der Verenigde Staten. In de Portugese verklaring wordt verder gewezen op het belang van Spanje „dat langs de gehele landgrens aan Portugal grenst". Spanjes ontbreken als pactgenoot zou de rol van het Iberische schiereiland als strategisch blok van het grootste belang slechts verzwakken. Een periode van tien jaar, met de mogelijkheid van verlenging, wordt wenselijk geacht. Verder wordt ver klaard, dat Portugal behoorde tot de eer sten die hun instemming betuigd hadden met het denkbeeld van een pact der Atlan tische landen. De kwestie van onmiddellijke toetreding „Geheel Birma behalve Rangoon thans in handen der Karens" Officiële berichten die Londen uit Birma bereiken zeggen dat de strijdkrachten der Karen-opstandelingen thans practisch het gehele land onder controle hebben, met uitzondering van de hoofdstad Rangoon. Evacués die Calcutta bereikten vertelden dat de ontevredenheid in hel Birmese leger toeneemt. De eenheden die uit bergbe woners zijn samengesteld, tonen steeds meer lust om zich bij de opstandelingen te voegen. Intussen heeft Viscount Addison het Ho gerhuis verteld dat Engeland zijn militaire missie uit Birma terugtrekt (United Press). In opdracht van de gemeente Utrecht ver vaardigt de Haagse beeldhouwster Corinne Franzen-Heslenfeld een monument van het verzet, dat op 4 Mei a.s. zal worden onthuld. Het beeld stelt een vrouwenfiguur met een toorts voor en krijgt een hoogte van 6Vz meter. Het zal geplaatst worden op het Domplein te Utrecht op een voetstuk van 6 meter hoogte. Mevr. Franzen aan het werk in haar geïmproviseerd atelier, een ketelhuis van de Haagse gasfabriek. het Nederlands-Indonesisch conflict in feite aanwezig zijn: echter valt nog een psycho logische barrière te doorbreken, de vertrou wenscrisis dient nog te worden overwon nen." De schrijver eindigt deze beschouwing met te verzekeren dat, „hoewel de republiek momenteel in materieel opzicht veel van haar betekenis heeft ingeboet, zij voor tal lozen buiten het republikeins gebied de be lichaming blijft van de nationale idealen en dat zonder de republiek een afdoende op lossing van het Indonesisch probleem niet wel mogelijk is." Hij acht de onderscheiding tussen federalisten en republikeinen niet juist. Ook onder degenen, die de republi keinse zaak zijn toegedaan, zijn overtuigde voorstanders van een federalistische struc tuur van Indonesië. Tot zover citeer ik deze Indonesische briefschrijver. De inhoud en de sfeer van zijn betoog zijn ernstige overdenking waard. En kunnen helpen tot bezinning op moge lijkheden en juist beleid, R. P. van Portugal tot het pact wordt als een dringende beschouwd met het oog op de strategische betekenis van de Azoren. Als Portugal niet onmiddellijk toetreedt, kan dit volgens de bepalingen van het pact, zoals deze thans luiden, slechts geschieden als alle regeringen het pact hebben gerati ficeerd. Dit zou verscheidene maanden kun nen vergen. Deense regering overtuigd? De Deense minister van Buitenlandse Za ken Rasmussen heeft gisteren een laatste bespreking gehad met zijn Amerikaanse ambtgenoot Acheson over het pact. Hij vertrekt nu naar Kopenhagen. Ras mussen gaf jegens de pers te kennen dat hij het Deense parlement zou aanbevelen aan het verdrag deel te nemen. Geen licht in Berlijns valutaprobleem UNO-commissie staakt haar arbeid De door de voorzitter van de Veiligheids raad in November 1948 ingestelde commis sie voor de valuta van Berlijn heeft ge rapporteerd, dat met het oog op de wijd uiteenlopende geschillen tussen het Westen en de Sovjet-Unie omtrent de Berlijnse geldkwestie, het geen zin heeft het werk voort te zetten. Het gehele probleem be hoort tengevolge van de verdeling van het Berlijnse stadsbestuur, veroorzaakt door de Sovjet-Unie „in een ander licht bezien te worden", zo hebben Britse en Amerikaanse deskundigen de commissie medegedeeld. Textiel in Engeland van de bon De president van de .Board of Trade Harold Wilson heeft in het Britse Lager huis gisteren het einde van de kleding- rantsoenering in Engeland aangekondigd. Met ingang van heden zal men alle kle ding en textiel in Engeland dus zonder punten kunnen kopen. Dr van Royen oppert een mogelijkheid Na de debatten in de Veiligheidsraad over Indonesië heeft de Nederlandse ge delegeerde dr. J. H. van Royen een aantal j journalisten te woord gestaan. Hij deelde hun mede, dat Nederland wellicht zou in- j stemmen met de terugkeer der republikei- l nen naar Djokjakarta, wanneer de Indone siërs konden aantonen, dat een dergelijk besluit niet zou leiden tot „chaos en repré sailles". Naar vernomen wordt, hebben de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. D, U. Stikker, en de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, bij de zitting van de consultatieve raad der Wes telijke Unie van de gelegenheid gebruik gemaakt om privé van gedachten te wis selen over de Indonesische kwestie. Naar gemeld wordt heeft Bevin aan mr. Stikker te kennen gegeven, dat de Neder landers een „verstandig en wijs besluit" hebben genomen met de overdracht van de Indonesische souvereiniteit per 1 Mei, doch dat het evenzeer noodzakelijk is de Indo nesische nationalisten gelijktijdig volledige vrijheid te geven. Engeland, zo wordt hier vernomen, heeft volledig begrip voor de moeilijke positie der Nederlanders op Java, maar de vrees bestaat hier dat een weigering van de Ne derlanders om de republikeinen naar Djokja te doen terugkeren, chaos tengevol ge zal hebben. Britse kringen geven uiting aan de overtuiging, dat het welslagen van voorbereidende besprekingen te Batavia en dat van de aanstaande Rondetafel-confe rentie in Den Haag in gevaar zal worden gebracht, wanneer Nederland thans niet het „gebaar" maakt om de republikeinse lei ders in vrijheid te stellen. (U.P.) Besprekingen van de grootste internatio nale betekenis zijn in Lancaster House in Londen gehouden tussen de ministers van Buitenlandse Zaken en Financiën der landen aangesloten bij het Pact van Brussel (Engeland, Frankrijk en de Benelux- partners). Voornaamste onderwerp van bespreking was de aansluiting bij het Noord- Atlantisch Veiligheidspact, waarvan de ondertekening begin April zal geschieden, doch tevens zijn de politieke en economische aspecten besproken van de in te stellen Raad voor Europa. Overzicht van de Ronde-tafelconferentie in het Lancester House met links de Nederlandse ministers Stikker en Lieftinck, midden achter Robert Schuman en rechts de Belgische premier Paul Henri Spaak met hun adviseurs. Het woord is aan Austin O'M alley: Mensen, die alleen geloven wat zij begrijpen, kunnen hun geloof op een postzegel schrijven. Sforza verdedigt Italië's deelname aan het Pact Achttien gewonden bij relletjes in Lecca Achttien personen zeven politiebe ambten en elf burgers zijn Dinsdag avond gewond tijdens een gevecht te Lecca (Noord-Italië), dat plaats vond na een demonstratie tegen het Atlantisch Verdrag. De politie had de demonstratie, die was georganiseerd door de plaatselijke kamer van arbeid, verboden. Toen verscheidene honderden demonstraten door de politie werden verspreid, ontstonden gevechten. De rust is thans hersteld. Inmiddels heeft graaf Sforza, de Ita liaanse minister van Buitenlandse Zaken, gisteren in de Kamer van Afgevaardigden verklaard, dat het Atlantisch pact geen geheime clausules of protocollen telt. Hij zeide dit in antwoord op aanvallen van communistische zijde op het pact. „Vijandigheid tegenover het pact komt van de zijde dergenen, die vijanden zijn van de Marshall-hulp en de Europese unie en die federalisme haten. Dergelijke personen beogen de geleidelijke vorming van een communistische dictatuur in West-Europa", aldus Sforza. „Wij zouden een misdaad hebben begaan tegenover Italië en tegenover de vrede, in dien wij niet de deur open hadden gehou den en op die manier onze toelating tot het pact hadden vergemakkelijkt." ,Het Atlantisch pact werd niet geschapen door de V.S., het werd geschapen door de Sovjet-Unie, toen zij Europa in twee blok ken verdeelde." Duclos ging weer eens buiten de perken Nederland protesteert: Nota aan verkeerd adres FRANKFORT (U.P. Gisteren is het eerste officiële Westelijk protest tegen de Anglo-Amerikaanse blokkade van de Sovjet-zóne van Duitsland binnengekomen. In een nota die door onze militaire missie te Berlijn werd afgegeven, heeft Nederland namelijk het Britse en Amerikaanse mili taire bestuur ervan beschuldigd de Neder landse handel met het door de Russen be zette deel van Duitsland te belemmeren, en ook wordt beweerd dat er teruggekomen is op beloften om het wegverkeer in Duits land vrij te laten. De Amerikaanse militaire gouverneur, generaal Clay, vertelde op een persconfe rentie dat hij en zijn Britse collega, gene raal Sir Brian Robertson, het Nederlandse protest officieel genegeerd hebben, doch verwachten dat de volgende stap der Ne derlanders op regerings-niveau zal plaats vinden. In de nota behoudt Nederland zich name lijk het recht voor om de zaak verder op te nemen via haar ambassadeurs in Washing ton en Londen. Er werd op gewezen dat de andere leden van de Benelux-groep het Nederlandse voorbeeld zullen volgen, hoewel zulks nog niet direct verwacht werd. „Ik hoop dat deze naties zich zullen rea liseren dat hun kleine vracht-problemen onbelangrijk zijn in vergelijking met de andere kwesties die onze grote vriend in het Oosten betreffen", zo merkte een ge allieerd autoriteit op. De autoriteiten gaven echter toe dat Nederland het zwaarst werd getroffen toen de Westerse mogendheden het goederen verkeer over de weg naar de Russische zóne verboden. Men wees er op dat de Westerse militaire Theeonderneming nabij Batavia aangevallen Administrateur gedood BATAVIA, 14 Maart (U.P.) Naar hier vernomen wordt hebben republikeinse „guerillastrijders" vandaag voor de tweede maal in 48 uur een actie op Java onderno men. Een honderdtal Indonesiërs deed een aanval op een thee-onderneming op 45 km ten Zuiden van Batavia. Volgens Nederlandse bronnen trokken de aanvallers zich terug na een strijd van een half uur met Nederlandse troepen en bewakers der onderneming. De administra teur van de onderneming, die zich aan het hoofd van de groep bewakers had gesteld bij de tegenactie tegen de aanvallers, werd tijdens het gevecht gedood. MINISTER IN 'T VELD IN ENGELAND. Mr. J. J. in 't Veld, de minister van Wederopbouw, is voor een vierdaags be zoek te Londen aangekomen om kennis te nemen van de Britse methoden ter bestrij ding van het woningtekort. gouverneurs in Duitsland geen andere keus hadden dan het Nederlandse protest naast zich neer te leggen, omdat zij van hun re geringen opdracht hadden gekregen de tegenblokkade uit te voeren. Betreffende de opmerking in de Neder landse nota, dat de tegen-blokkade Neder land verhinderde een handelsovereenkomst met het door de Russen bezette Duitsland uit te voeren, merkte een autoriteit op: „Wat zij schijnen te vergeten is dat Rus land ook overeenkomsten heeft aangegaan die het nooit heeft uitgevoerd." (U.P.) Clay proclameert einde van „strafperiode" „De negatieve strafperiode van de bezet ting is thans geëindigd," zo verklaarde ge neraal Lucius Clay, de Amerikaanse mili taire gouverneur in Duitsland, op een ban ket in het gebouw van het militaire bestuur in Beieren. „Onze taak in Duitsland is voortaan geheel van opbouwende aard". Generaal Clay zeide vervolgens dat hij met negatieve strafperiode niet alleen de zuivering bedoelde, doch ook de processen tegen de oorlogsmisdadigers, de demilitai- risering en de herstelbetalingen. Wat be treft de zuivering voegde generaal Clay er aan toe dat alleen de geschiedenis eens kan uitwijzen of deze politiek goed of slecht is geweest. TITO OP BRIONI? Het blad „Ultimissime" in Triëst bericht, dat maarschalk Tito zich op het eiland Brioni in de Adriatische zee bevindt om er persoonlijkheden uit het Westen te ont moeten. Trygve Lie over de U.N.O. „Het evenwicht van krachten tussen de beide tegenstanders ingeval van een con flict is bijna volmaakt, zodat het onmoge lijk schijnt dat de een of de ander een be slissende overwinning kan behalen", zo verklaarde Trygve Lie, secretaris-generaal van de UNO, tijdens een spreekbeurt in de universiteit van Maine in de Verenigde Staten. „Het. bestaan van de UNO is op zichzelf niet voldoende om een conflict te beletten, zo voegde hij er aan toe, doch die organi satie blijft niettemin de enige hoop om tot een vredelievende regering te komen. Het is in ieder geval de enige plaats waar Oost en West elkaar kunnen ontmoeten en hun geschillen aan het oordeel van de wereld opinie voorleggen". Na te hebben herinnerd aan de interna tionale problemen waarvoor de UNO een oplossing heeft gevonden, ging Trygve Lie verder: „Zo de Verenigde Volken nog niet sterk genoeg zijn om alle conflicten op te lossen die hun worden voorgelegd, verdient vooral het niet-politieke werk lof en meer speciaal de goedkeuring van de verklaring der rechten van de mens en de overeen komst inzake de volkenmoord". Het kwam gisteren in de Franse Kamer van Afgevaardigden weer eens tot rumoe rige taferelen bij de behandeling van een motie van wantrouwen tegen de regering die enige tijd geleden was ingediend door de Gaullistische afgevaardigde René de Capitant, naar aanleiding van een weige ring van de regering om de Vietnamese kwestie in een uitvoerig debat te behande len. De motie die door de communisten werd gesteund, werd verworpen met 380 tegen 228 stemmen en er bestond eigenlijk geen moment bezorgdheid dat het kabinet- Queuille er door in gevaar zou kunnen worden gebracht. De aanleiding tot het rumoer was de rede van de communist Duclos, die de regering beschuldigde van „ophitsing tot oorlog". De atmosfeer werd bijzonder gespannen toen, nadat Duclos was uitgesproken, de waarnemend voorzitter der Kamer, André le Trocquer, een beroep op hem deed zijn „voor de regering kwetsende opmerkingen terug te nemen of zich bloot te stellen aan een uitsluiting van verdere deelname aan het debat." Duclos had in zijn toespraak onder meer verklaard: „De Franse regering bereidt zich voor op oorlog. Haar politiek volgt dezelfde paden als die van Hitier." Toen Duclos in zijn toespraak verklaar de dat de regering „Frans bloed aan Ame rikaanse millionairs wenst te verkopen," werd hierop wederom toornig door de niet- communistische afgevaardigden gereageerd. Het woord richtend tot de communisten, verklaarde premier Queuille in zijn repliek: „U heeft reeds in November 1948 toen een golf van stakingen over Frankrijk sloeg, getracht de Franse wederopbouw door het toepassen van revolutionaire methoden te saboteren. Uw methoden om de regering tegen te werken, zijn gebaseerd op over wegingen van buitenlandse politiek." Nadat de motie van wantrouwen was ver worpen, werd door de Kamer gedebatteerd over het vaststellen van het tijdstip voor de bespreking van een tweede motie van wantrouwen, ingediend door de communis tische afgevaardigde Jacques Duclos. Tenslotte werd gestemd over de datum, waarop de communistische motie van wan trouwen in het beleid der regering in be handeling zal worden genomen. Met 378 tegen 183 stemmen werd besloten deze da tum te doen vallen in de maand November 1949, waarmede het streven van de oppo sitie. om het debat vóór 20 Maart (de datum van de departementale verkiezingen) te doen houden, was verijdeld. Vaag communiqué van de consultatieve raad De ministers van Buitenlandse Zaken van de vijf landen van de West-Europese unie hebben gisteravond een communiqué uitgegeven waarin vagelijk wordt aange geven op welke wijze zij de eigen wapen productie denken op te voeren met betrek king tot het Atlantisch pact. Het commu niqué werd uitgegeven aan het eind van een tweedaagse conferentie van de ver tegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg. Het gehele program zal volgens het com muniqué worden gecoördineerd met de werkzaamheden op dit terrein van de lan den die hopen zich spoedig bij het pact te kunnen aansluiten. Welingelichte kringen meldden dat ter conferentie is besproken welke wapens de West-Europese unie nodig denkt te hebben en hoeveel, in hoeverre gehoopt kan wor den de eigen behoefte aan wapens te dek ken zonder ernstige stagnatie in de eigen herstelprogrammas teweeg te brengen, hoeveel wapens de Verenigde Staten zullen leveren, en of die Amerikaanse wapens en bloc aan de West-Europese unie dan wel aan elk der landen afzonderlijk zullen moeten worden geleverd, of de niet tot de West- Europese unie behorende landen van het Atlantisch pact al dan niet moeten worden opgenomen in de thans in Parijs zetelende defensieraad onder leiding van maarschalk Montgomery. Naar verluidt zou Engeland geen bezwaar hebben tegen toelating van dergelijke landen, Frankrijk echter wel. De conferentie vond plaats achter ge sloten deuren. Enige ministers van Buiten landse Zaken waren vergezeld van finan ciële en militaire adviseurs. Het uitgegeven communiqué was opzet telijk in zeer vage termen gehouden en gaf in het bijzonder op militair terrein vrijwel geen enkel aanknopingspunt. In het communiqué werd verder gezegd, dat was overeengekomen dat de ambassa deurs van de tien landen die zich voor stellen over te gaan tot de vorming van de raad voor Europa op 28 April zullen bijeen komen voor het opstellen van hun plannen. Oorspronkelijk zouden op 28 April de ministers van Buitenlandse Zaken, en niet de ambassadeurs, van genoemde landen bijeenkomen, maar die zullen in de eerste week van April naar Washington vertrek ken om daar aanwezig te zijn bij de onder tekening van het Atlantisch pact. Handelsbesprekingen tussen Sovjets en Sinkiang mislukt Uit Sjanghai verneemt Reuter, dat de onderhandelingen omtrent een „lokale" handelsovereenkomst tussen de Sovjet- Unie en de Noordwestelijke Chinese pro vincie Sinkiang in een impasse zijn geraakt tengevolge van het aandringen der Sovjet- Unie op vrijheid om alle goederen uit de provincie te mogen importeren. Voorts eiste de Sovjet-Unie opheffing van alle Chinese douanebepalingen voor de Sovjet-Russische handel, hetgeen de besprekingen geheel deed vastlopen. DE PRINSESJES BIJ DE KANDAHAR- SKILOOP. In 1924 legden twee beroemde skilopers, Arnold Lunn en Hannes Schnei der, de grondslag voor de klassieke Arl- berg-Kandahar-skiloop, welke afwisselend in Sankt Anton, Mürren en Chamonix wordt georganiseerd. Bij het zilveren jubi leum van deze wedstrijd waren zowel de stichters als alle winnaars aanwezig, maar ook de beide oudste Nederlandse prinsesjes waren van de partij. Hier ziet men Prin ses Beatrix en Prinses Irene samen met Lunn (links) en Schneider bij deze sportgebeurtenis.. WISSELEND WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Aanvankelijk krachtige, langs de Wad- denkust tijdelijk stormachtige wind tussen Noordwest en Noord. Wisselend bewolkt met enkele buien. Later afnemende en naar Noordwest tot West krimpende wind. Weer toe nemende bewolking en ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 17 Maart: Zon op 6.51 uur, onder 18.47 uur Maan op 23.02 uur; onder 7.52 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1