IJmuider Courant Engeland en Amerika achten vredesverdragen geschonden Haarlems Dagblad fsjegentiende eeuw Atlantisch Pact zal door twaalf landen worden ondertekend Minister Lieftinck over resultaten der Benelux-conferentie Verklaringen van minister Stikker over de Londense conferentie 0e Jaargang No. 19195 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Tel. Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47. Santp - Haarlem Gr. Houtsl.. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kenuemer editie van Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom en <0prtrt*E ttoarlnrwrtje Courant (3nno i6?6> Donderdag 17 Maart 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 27^107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ONLANGS is een merkwaardige oude man gestorven: S. F. van Oss, stichter Ma van het weekblad de Haagse Post. tr-'ïas al over de tachtig, maar hij leidde a Sterker: pas drie jaar geleden kon 55 n°a jarenlange afwezigheid terugkeren en hij slaagde erin^het zijn oude positie ♦ondeels te doen herwinnen. grotendeel ir.nHp vari ppn heel blac Van dan' zijn als1 f;1'"jThij iot dè negentiende eeuw. Ver. b2*10. ;v nnnit pen betere hen nnder de titel „Einde van een hoofdstuk" ft Vge Foppema in „De Journalist", het ff6"* jo Nederlandse Journalistenkring, ^óïïherdacht. Hij f zijn levendige bel Ss van <1* <«d k een negentiende eeuwer. „Met hart en misschien nog meer dan hij zelf wist, v n Oss herdacht. Hij kenmerkt hem, on- tos «fin levendige belangstelling voor en kennis van de tijd waarin hij leefde, d aonwor TVT<ot Vta-rt on edeliik heb ik nooit een betere beurt bij Ü»m gemaakt dan toen ik op een dag zei, JJijj steeds meer eerbied begon te krijgen m de negentiende eeuw. Zij, die om- het begin van de twintigste eeuw S'in geboren, plegen laat tot dat inzicht te tomen Zij hebben geleerd bij de negentien- eotiw eerder te denken aan vadermoor- >rs Stastokken, dufheid en stijl-Willem mdan aan de ontsluiting der aarde en het llffin van de wetenschappelijke, technische. L-triële en geestelijke ontwikkeling Sar wij nu nog middenin zitten. Zij zijn Tneisd over het hoofd te zien, dat de taintiBste eeuw alleen uit de negentiende r! worden verklaard, en dat het sterke Soudas moeten zijn geweest die ons in rf-at hebben gesteld te klimmen, waar wij 5 Dit de schrijver van dit „Einde van een hoofdstuk" en ik ben bereid het alles te aanvaarden en zijn aanbeveling van»in- iicht in de negentiende eeuw te onderstre- m ten behoeve van menigeen, die haastig 'roekeloos oordeelt over de verschijnselen van deze eeuw zonder ooit verklaring in de vorige gezocht te hebben. Zelfs zouden wij laatste woorden kunnen aanvaarden: dat het'sterke schouders moeten zijn ge veest die ons in staat hebben gesteld te klimmen tot waar wij nu staan." Mits hij nat klimmen vergelijken wil met dat van L brandweerman, eerst bedreigd door vlammen, later half verstikt door rook, die no'betwijfelt of hij de hoge verdieping zal halen waaruit hij het kind moet redden. Hel Kind der Cultuur. Zijn vrees, dat het huis zou instorten eer hij zover zou zijn, is hij te boven. Maar de zekerheid dat het dand zal houden tot het kind in veiligheid mist hij nog. Het is waar dat het vroeger moeilijk was eerbied voor de negentiende eeuw te heb ben, Niet alleen om de Stastokken, de duf heid en de stijl-Willem III. Het is ook waar dal dit later veranderd is. Maar ik zou lie ve; van ontzag dan van eerbied spreken. En ook van een boeiende roman: geen nieu werwetse, die in de complexen van één man delft, maar een roman van de Euro pese Mens, van wonderlijke veelkleurig heid, met grootse avonturen en talloze karakters en met dronkenschap-van-het- succesbij tal van haar strevers. Want op ivie haar leest moet zij vaak de indruk maken, die negentiende eeuw, of zij zich in haar driftig uitvinden en ondernemen niet meer meester was. Hetgeen de dufheid evenmin ontkent als de Stastokken en de stijl-Willem III, terwijl het zich niet tot dit kleine land bepaalt. „De mens is een dra matisch wezen, omdat zijn leven zich ken merkt door aan elkaar tegengestelde nood- materieel en geestelijk, col- en persoonlijk, technisch en vrij. Hij kan conflicten in zichzelf niet onderdruk ken of uitbannen, want ze vormen zijn na tuur, Maar ze met elkaar in harmonie te brengen, dat is het kenmerk van zijn voor uitgang," Dit laatste betoogt Robert Aron in een artikel in „Het Gemeenebest", waarin hij uitgaat vah de stelling dat ongeveer een eeuw geleden het lot van Europa is bepaald en onze toekomst voorbereid. Hij doelt op het tijdperk, tussen 1848 en 1870, waarin de laatste niet tot eenh eid gekomen landen, voornamelijk Italië en Duitsland, in on zekerheid verkeerden over de middelen die rij zouden aanwenden en de staatsvormen Èe zij zouden kiezen om die eenheid te verzekeren. Zouden zij door oorlog of door vredelievende middelen slagen? Zouden zij am een gecentraliseerde staat of aan een statenbond de voorkeur geven? Aron noemt ie Belg De Laveleye, die in 1868 min of meer profetisch schreef, dat hij overtuigd was dat het nationaliteits-beginsel tenslotte ce beschaving zou dienen, dat het hem Jsettemin met ongerustheid en zelfs angst vervulde en dat het wellicht morgen een wereldoorlog zou ontketenen. Hij citeert Kk de Fransman Proudhon, die in dezelfde nog duidelijker verkondigde welke ge varen van de kant der dictatuur de Euro- ïse landen zouden bedreigen, die het na- tonaliteits-principe aanhingen. Ten aan- nen van Italië voorspelde hij het fascisme, faarvan hij zestig jaar tevoren schreef flat -:-i toen heersende systeem in Italië slechts p uitlopen op een despotisme, zoals het niet meer gekend had sinds de tijd der fesaren. „De twintigste eeuw zal de eeuw vm het federalisme zijn of het begin van pduizendjarig vagevuur", sprak hij dra- pisch. Aron constateert dat de negen de eeuw verkeerd gekozen heeft tussen --pg die leidt naar het totalitaire régime toe weg die leidt naar de vrijheid. Al Europa al midden in die eeuw ge- aarschuwd omtrent de betekenis van de ,'pe tussen nationalisme en federalisme, s soos de weg van Bismarck en Hitier, m Cavour er. Mussolini. ?®°m' Binnenlandse, economische en pps politiek bevorderde die keuze. De A-ode18481870 kenmerkte zich door -aciële en industriële concentraties die •■•trustvorming moesten leiden en door de ■ftoig van gecentraliseerde partijen. De Ipiver is van mening dat het de bouw stoten zelf is, hun innerlijke bouw, -L j op oorlog heeft vergroot lp_Qan hun onderlinge wedijver. Hij jjjfiert eraan dat Mussolini en Hitier wegen konden bewandelen om ten- y1 doel> de staatsgreep, te bereiken, dus voortgevloeid uit de bouw van j Kern van zijn betoog vormt fefcBu11'"rï"® tegen de doorgevoerde rJ not f -e *n de stoat met de aanbeveling tT-i i! k^vajisme als enig geneesmiddel. £>net is niet, zoals sommigen menen, s> v1]l r een middel om conflicten tus- te Jr? op te lossen, maar ook de juiste l enlandse moeilijkheden tot op- te brengen. te»„„lasPect van het federalisme is fL; e Ptoats geschreven. Deze be- \J Van Robert Aron zal aanleiding ^tgezette beschouwing in een Protestnota's aan Roemenië, Hongarije en Bulgarije Overtreding militaire clausules met medewerking van Moskou Engeland en Amerika hebben door mid del van diplomatieke nota's de regeringen van Bulgarije, Roemenië en .Hongarije be schuldigd van „flagrante schendingen" van de vredesverdragen. De Engelse minister van staat. Hector McNeil, verklaarde in het Lagerhuis dat deze landen „met medeweten en zelfs steun van de Sovjet-Unie" de pogingen van Engeland en Amerika om het verdrags apparaat in werking te stellen teneinde de juiste uitvoering van de verplichtingen te verzekeren, hebben tegengewerkt. Roemenië en Bulgarije hebben beide de militaire clausules geschonden en Honga rije is voornemens zijn militaire strijd macht uit te breiden buiten de sterkte, die volgens het verdrag is toegestaan, aldus McNeil. Alle drie landen hebben eveneens de economische clausules en de clausules betreffende de rechten van de mens over treden. McNeil zeide, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, het wenselijk achtte, deze bijzonderheden „over dit be langrijk onderwerp" aan het Huis mede te delen. In een overzicht van de verdragsschen- dingen verklaarde McNeil, dat ten aanzien van de periode van 18 maanden na de ondertekening welke 15 Maart eindigde de verdragen bepaalden, dat ieder ge schil over hun uitvoering „gemeenschap pelijk" geregeld zou moeten worden door de hoofden van de Russische, Amerikaan se en Britse diplomatieke missies in de betrokken hoofdstad. McNeil zeide vervolgens, dat tegen het einde van 1947 Engeland en Amerika had den besloten te verzoeken, dat de drie voormalige vijandelijke regeringen krach tens de bepalingen van de verdragen ge- détailleerde inlichtingen zouden verstrek ken over hun strijdmachten. Ieder der be trokken regeringen weigerde dit te doen onder het voorwendsel, dat de vredesver dragen bepaalden dat dergelijke verzoeken gedaan moesten worden door de drie ge allieerde hoofden van de commissies ge zamenlijk. „De Britse regering", aldus McNeil, „mag derhalve concluderen, dat de voormalige vijandelijke regering met stilzwijgend goedvinden van de regering der Sovjet-Unie de militaire clausules van het vredesverdrag niet naleven". McNeil Plannen voor een UNO-politiemacht Lake Success, 17 Maart (Reuter). Thans zijn plannen gereed voor de orga nisatie van een bewakingsmacht der UNO ter bescherming van waarnemers der UNO die het 'slachtoffer zouden kunnen worden van aanvallen door „ongedisciplineerde elementen", of ter bewaking van neutrale gebieden 'welke afgebakend zijn voor be sprekingen der UNO. Trygve Lie, de se cretaris-generaal, zal de volgende maand zijn plannen aan de algemene vergadering voorleggen. Er bestaat reeds een kern van deze be wakingsmacht, samengesteld uit kleine contingenten uit België, Frankrijk en Noor wegen. Twee Amerikaanse secties staan gereed en meer worden verwacht uit Ne derland, Zweden en Canada. De manschappen zullen volgens het plan gerecruteerd worden uit geoefende manschappen van verschillende landen. Zij zullen in blauw-grijze uniform worden gekleed en gewapend zijn met revolvers, karabijnen en lichte automatische wapens. De bedoeling bestaat niet een moderne strijdkracht te vormen. De organisatie zal op semi-militaire basis geschieden. Er bestaan tevens plan nen voor de oprichting van een trainings- instituut, dat waarschijnlijk in de nabij heid van het hoofdkwartier der UNO zal liggen. Een belangrijk punt in de plannen is, dat de bewakingsmacht in een gebied slechts mag optreden met toestemming der plaatselijke souvereine autoriteiten. Naar men verwacht zullen de Oost-Europese landen zich tegen het voorstel verzetten. Politieke waarnemers zijn van oordeel, dat de plannen van Trygve Lie onder zullen gaan in de algemene tegenstelling tussen Oost en West. voegde er aan toe, dat Bevin het Huis de verzekering wenste te geven, dat „wij vol ledig onze rechten handhaven om op ieder tijdstip in de toekomst ons te beroepen op de verdragen". Te Washington In een namens het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken tegenover persvertegenwoordigers afgelegde verkla ring, wordt eveneens de Sovjet-Unie be schuldigd. In de verklaring wordt gezegd dat zij „het ten uitvoer leggen van de vredesverdragen heeft tegengewerkt". Voorts wordt verklaard dat de Ameri kaanse regering zich al haar rechten voor behoudt, „waaronder het recht geëigende maatregelen te treffen teneinde nakoming van de vredesverdragen te verzekeren". Ongerustheid in Duitsland over twee boeienleggers Naar de A.N.P.-correspondent in Berlijn meldt maakt men zich in Hamburg onge rust over het feit, dat twee Duitse boeien- leggers, de „Nordsee" en de „Coldewey", die naar Den Helder zijn gebracht nog niet zijn teruggekeerd. Duitse bladen delen namelijk mee, dat de Engelsen zouden heb ben toegezegd dat deze twee in Duitsland gebouwde schepen, welke direct als boeien- legger werden ingericht en daardoor vor de visserij weinig waarde bezitten, „na inven tarisatie" in Hamburg zouden terugkeren. Wij hebben ons over deze kwestie in verbinding gesteld met het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, waar men ons meedeelde dat het allerminst vaststaat of de twee betrokken schepen nog naar Duitsland zullen terugkeren omdat er nog onderhandeld wordt of zij in de huidige staat wellicht bruikbaar zijn voor de Nederlandse betonningsdienst. Wanneer dat het geval is, zullen de boeienleggers niet terugkeren. Ten aanzien van de vijf „Holland"-traw- lers welke op restitutiebasis aan Nederland zijn toegewezen, verkeert men nog in het onzekere, daar er nog steeds geen berich ten bij het ministerie zijn binnengekomen over de afvaart van de schepen uit Ham burg. De landbouw is ontwaakt uit de lange winterslaap. Overal wordt weer geploegd, geëgd en gezaaid. Ernstige oppositie in Italië en Frankrijk Geen basis geëist, aldus Washington tot Lissabon WASHINGTON (Reuter) Europese diplomaten te Washington hebben heden als hun mening te kennen ge geven, dat het toetreden van Portugal, Denemarken, Italië en IJsland tot het Atlantisch verdrag tijdig genoeg zal plaats vinden, om deze landen als ondertekenaars van het handvest te kunnen vermelden. Amerikaanse autoriteiten hebben een verzoek om inlichtingen van de Portu gese regering betreffende de bestem ming van Portugese bases, in verhand met het voorgestelde verdrag, beant woord. Er werd te Washington op ge wezen dat in het verdrag, zoals het thans is opgesteld, geen enkele zin speling op het gebruik van bases voor komt. Onze correspondent te Parijs telefoneerde hedenochtend: Direct na hun thuiskomst uit Londen hebben de ministers Schuman en Ramadier met hun collegas een kabinetsvergadering belegd, waarna gistermiddag officieel be kend werd gemaakt, dat het voorlopig ont werp van het Atlantisch pact door de Fran se regering is aanvaard. Passagierslijst Groote Beer Op onze bureaux ligt ter inzage de passagierslijst van het troepentransport- schip „De Groote Beer", dat met onge veer 550 militairen op 4 Maart uit Tandjong Priok is vertrokken en dat omstreeks 27 Maart in Amsterdam wordt verwacht. Het woord is aan.. Anonymus: Een jongen is man geworden, zodra hij om een plas heenloopt in plaats van er recht door. Hogere accijns op gedistilleerd en benzine verhoging van de druk der Omzetbelasting. Suikeraccijns wordt verlaagd Hoog boven het drukke stadsgewoel zijn arbeiders thans bezig de overkapping van liet Centraal Station te Amsterdam te vernieuwen. In politieke kringen te Parijs wordt be> weerd, dat Frankrijk de toezegging heeft gekregen, dat de 20 a 30 divisies van de 40 die nodig zijn voor de verdediging van West-Europa, die Frankrijk moet leveren, door Amerika zullen worden uitgerust. Daarentegen is voor de voornaamste 'stra tegische kwesties nog geen oplossing ge vonden. Frankrijk verkeert nog steeds in het onzekere over de verdedigingslinie, die in Europa door generaal Eisenhower zal worden vastgelegd. In dit verband wordt thans ernstig overwogen om de Franse stafchef, generaal Juin, naar Washington te sturen om daar de Franse wensen te onderstrepen. Men verwacht dat Frankrijk 4 April het pact in Washington zal ondertekenen, waar na het door het parlement zal moeten wor den geratificeerd. Het Franse vakverbond C.G.T. heeft zijn twee en een half millioen leden opgeroepen tot sabotage van het Atlantisch pact. Tot dusverre zijn de reacties van de com munisten overigens vrij platonisch ge bleven, maar de gebeurtenissen in Italië zijn niettemin een verontrustend voorteken. Onze correspondent te Rome meldt daar over: Een blanco wissel noemt de oppositie het besluit der Italiaanse regering om de uit nodiging tot deelneming te aanvaarden: „Het einde van een zelfstandig Italië." Dit besluit, zeggen de communisten, is alleen genomen uit. angst De burgerlijke klasse vreest voor de nieuwe wereldorde van pro gressieve democratie. De belangen van Italië, dat vrede wenst en nodig heeft, wor den opgeofferd aan de oorlogszuchtige oog merken van het Amerikaanse kapitalisme, beweerde Nenni en voegde erbji, dat deze dag voor Italië even tragisch is als die waarop Mussolini en Hitier het „stalen pact" sloten. Bij voorbaat wist men overigens al dat het parlement De Gasperi volmacht zou geven het pact voorlopig te tekenen. Ver volgens zal de Kamer zich echter ten tweede male met de zaak bezighouden bij de rati ficatie. maar naast het parlement is er de „piazza", het plein, of zoals wij zouden zeg gen: de straat. Terwijl de Kamer verga derde werd een ware veldslag geleverd in het hartje Rome tussen politie en commu nistische betogers. Heel Rome en het was in Milaan en Turiin. niet. anders was beplakt met ma nifesten. In sommige werd het communisme heftig aangevallen. In andere werd de be volking opgeroepen met alle middelen te protesteren tegen: „Het verraad van De Gasperi en de deelneming aan het oorlogs front". Communisten en Nenni-socialisten stelden zich on het standpunt, dat 't parle ment niet de waarachtige mening van „het actieve, werkende volk van Italië" ver tegenwoordigt en dat bovendien die kiezers, welke hun stem aan De Gasperi hebben ge geven, niet konden voorzien, dat hij zijn woord zóu breken en een politiek van oor- logshitsing zou gaan voeren in plaats van de vredespolitiek, die hij voor de verkie zingen veinsde voor te staan". De oppositie is niet tevreden met het. feit. da drt reee- ring het parlement heeft willen raadplegen alvorens te Washington aan besprekingen I deel te nemen; zij verlangt een plebisciet. 1 In de Tweede Kamer heeft minister Lieftinck Woensdagmiddag enige mede delingen gedaan over hetgeen op de Benelux-conferentie in Den Haag is besproken. Behandeld werd onder an dere het rapport, dat de financiële deskundigen over unificatie van accijn zen en belastingen hebben opgesteld. Wat de registratie-, zegel- en successie rechten betreft zijn de experts tot de con clusie gekomen, dat voor het inwerking treden van de economische unie aanpassin gen op dit gebied niet volstrekt noodzake lijk zijn. Met deze conclusie hebben de regeringen zich verenigd. De regeringen hebben zich verder ver enigd met de opvatting van de experts, dat in beginsel voor het inwerking treden van de economische unie wel een unificatie nodig is van accijnzen, omzetbelasting en motorrijtuigenbelasting, doch dat op het gebied van de directe belastingen beperk ter aanpassingen behoeven te worden nage streefd. In het wetsontwerp, dat de Kamer giste ren behandelde, waren nog niet begrepen de accijns op gedistilleerd, suiker en luci fers en evenmin het bijzonder invoerrecht op benzine. Tijdens de conferentie zijn de regeringen het eens geworden over de uni ficatie 'van deze heffingen, waarmede de unificatie der accijnzen zal zijn voltooid. In België en Luxemburg zal de accijns op lucifers worden afgeschaft en voor gedistil leerd, benzine en suiker zullen gemeen schappelijke tarieven worden vastgesteld, welke liggen tussen de thans in de onder scheidene landen geldende tarieven. Minister Lieftinck gaf een overzicht van de thans in de onderscheidene landen gel dende tarieven en de overeengekomen tarieven. j Het in België bestaande tarief voor ge distilleerd bedraagt op het ogenblik 600 per hl ad 50 pet. In Nederland bedraagt dat tarief 320, in Luxemburg 510. Het overeengekomen tarief bedraagt 475 per hl van 50 pet. Voor benzine bedraagt in de Belgisch- Luxemburgse economische unie het tarief 24.96 per 100 kg, in Nederland 14.67. Het overeengekomen tarief zal bedragen 22 per 100 kg. Het tarief in de Belgisch-Luxemburgse unie bedraagt voor suiker 3.60 per 100 kg in Nederland 29.25. Het overeengekomen tarief zal bedragen 11 per 100 kg. Omzetbelasting. Over de omzetbelasting verklaarde de minister, dat het stelsel van heffing in Bel gië belangrijk verschilt enerzijds met het stelsel van heffing in Nederland en ander zijds met dat in Luxemburg. Beide laat ste stelsels vertonen grote - overeenkomst. In het. rapport van de deskundigen wordt een nieuw gemeenschappelijk stelsel van heffing voorgesteld met welk nieuw stelsel de regeringen op de conferentie zich heb ben verenigd. De deskundigen hebben gemeenschappe lijke tarieven voorgesteld en de regeringen zijn het erover eens dat deze tarieven een juiste grondslag hebben. Deze nieuwe tarieven betekenen voor Nederland een zekere verhoging van de druk der omzetbelasting, doch voor België betekenen zij een zeer belangrijke ver laging. Dit laatste feit heeft ertoe geleid, dat budgetaire overwegingen de Belgische regering verhinderen voor het ogenblik over het tarief een definitieve beslissing te nemen. Tijdens de conferentie is de mogelijkheid onder de ogen gezien dat bij de aanvaar ding van het gemeenschappelijk systeem en aanvaarding van de door de deskundigen voorgestelde tarieven België gedurende een overgangstijd op het gemeenschappelijke tarief een zekere verhoging zou leggen. Deskundigen zullen onderzoeken in hoe verre langs deze weg de budgetaire bezwa ren kunnen worden verzacht zonder dat bij open grenzen aan de concurrentievoorwaar den schade zou worden gedaan. Over de unificatie van de motorrijtuigen- belastihg is eveneens overeenstemming ver kregen. Het nieuwe gemeenschappelijke stelsel is een compromis tussen dat wat in de onderscheidene landen bestaat. In Ne derland zal de druk iets meer worden ver schoven naar de personenauto's, speciaal naar de duurdere wagens. Elk van de regeringen behoudt zich echter de bevoegd heid voor om autonoom op sommige cate gorieën motorrijtuigen een zwaardere be lasting te leggen dan in het gemeenschap pelijke tarief is voorzien. De Nederlandse regering zal vooralsnog van deze bevoegd heid geen gebruik maken. Directe belastingen. De besluiten, welke genomen zijn op het gebied der directe belastingen zijn volgens minister Lieftinck nog van bescheiden om vang. Zij hebben speciaal betrekking op de belastingen op het bedrijfsleven. Enkele aanpassingen zijn verkregen op het gebied van het winstbegrip, in het bijzonder op het terrein van de afschrijvingen en reser veringen. Verder worden in België enkele aanpassingen tot stand gebracht in de be lastingheffing van naamloze vennootschap pen en commanditaire vennootschappen. Voor de naamloze vennootschappen is be paald, dat voortaan de gehele winst aan belasting zal worden onderworpen, boven de belastingen, welke alsnog over de uit gedeelde winst van de aandeelhouders word gevorderd. Van Nederlandse zijde is besloten tot een verlichting van de druk der Ondernemings belasting, door afschaffing van de belasting naar de grondslag bedrijfskapitaal en enige verzachtingen van de belasting naar de grondslag bedrijfsopbrengst. Tenslotte, aldus minister Lieftinck, heb ben de regeringen besloten te zullen stre ven naar een verdere aanpassing van de belastingstelsels, inzonderheid op die on derdelen, waar de onderlinge concurrentie verhoudingen in belangrijke mate worden, beïnvloed door de belastingheffing. Ten aanzien van het gistermiddag door de Kamer aanvaarde wetsontwerp in zake de afschaffing van de zoutaccijns en de verlaging van de bieraccijns verklaarde minister Lieftinck, dat dit een belangrijk offer voor de fiscus betekent. Inzake de zoutaccijns zei de minister, dat hij het moeilijk aanvaardbaar achtte als deze werd gehandhaafd. Hij deelde mede, dat er met ingang van 1 April een invoer recht van 20 procent op zout komt. Aan het einde van dit jaar hoopte minis ter Lieftinek een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting gereed te hebben. N.V.V. treedt uit het Wereldvakverbond Het Nederlands Verbond van Vakvere nigingen heeft in een Woensdag te Am sterdam gehouden buitengewone algemene vergadering besloten zich af te scheiden van het Wereldverbond van Vakverenigin gen en medewerking te verlenen aan po gingen om binnen de kortst mogelijke tijd een nieuwe en onafhankelijke vakvereni- gings-internationale te stichten. Onze correspondent te Londen telefoneer de ons hedenmorgen: Mr. D. U. Stikker, de minister van Bui tenlandse Zaken, verklaarde gisteren tegen over vertegenwoordigers van de Neder landse pers te Londen, uitermate tevreden te zijn over de zo juist geëindigde bespre kingen in de consultatieve raad. De minis ter zeide echter geen vrijheid te bezitten zich over bijzonderheden uit te laten. De minister noemde de bereikte samen werking verheugend voor de toekomst. Over de Nederlandse krachtsinspanning als onderdeel van het Atlantisch pact kon, naar het oordeel van minister Stikker, niets de finitiefs worden besloten voordat het Indo nesische probleem is opgelost. Het stemt tot voldoening, zeide de minister, dat de Benelux-groep in de consultatieve raad een niet onaanzienlijke invloed bezit, omdat zij in dit college over 3 van de 5 stemmen be schikt. Wat de politiek ten opzichte van Duits land betreft neigen de Fransen, aldus de minister, de laatste tijd iets meer naar de Britse opvattingen, hoewel zij nog steeds tegen te grote centralisatie zijn gekant. Het Nederlandse standpunt staat dichter bij het Britse. Uit de keuze van Straatsburg als zetel voor de Europese Raad blykt, volgens de minister, dat de algemene gedachtengang ook van Frankrijk is, dat bij de verdediging van West-Europa het zwaartepunt zo ver mogelijk Oostwaarts dient te liggen; meer wilde mr. Stikker hierover niet zeggen. Over de kwestie van internationaal be heer van de West-Duitse industrie heeft de Nederlandse regering haar standpunt niet bepaald. Persoonlijk zou minister Stikker deze oplossing niet aanbevelen, omda/t zij allicht tot socialisatie zou kunnen leiden, waartegen hij als niet-socialist bezwaren heeft. Hij gelooft ook dat België en Luxemburg er weinig voor voelen. Vrij optimistisch liet minister Stikker zich uit over een grotere medewerking van de bezettingsautoriteiten jegens de Benelux. Onze landen worden thans meer dan voor heen bij de bezettingspolitiek betrokken. Over de grenscorrecties (die volgens de minister hoegenaamd niets te betekenen hebben) kan de volgende week een ver klaring verwacht worden. De minister hoopte, dat hij tijd zou kun nen vinden om aan het einde der maand naar Washington te gaan. Zijn plan is om met de Queen Mary te reizen. Hij zou dan tevens gelegenheid hebben uitvoerig met Bevin van gedachten te wisselen. NIEUWE DEPRESSIE IN AANTOCHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Gedurende de nacht zwaar bewolkt met regen en minder koud. Tijdelijk weer tot stormachtig toenemende wind tussen West en Noord-West. Morgen overdag wisselende bewolking met enkele buien. Vooral langs de Waddenkust aanvankelijk stormachti ge. later wat afnemende Noord-Wes telijke wind en weer iets kouder. Zon op 6.49 uur, onder 18.49 uur Maan op uur, onder 8.09 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1