Nu ook hoofdbestuurder van de E.V.C. „Bouw" uitgetreden t Belangrijke wedstrijd voor Stormvogels Drie levens Jlex JAeatet "VRIJDAC 18 MAART 1949 IIMUIDER COURANT kan het niet langer met de E.V.C.-politiek eens zijn Nadat in het begin van deze weck het uittreden van zestien bestuursleden en leden van de E.V.C.-Metaal bekend was geworden, bereikt ons thans hel bericht, dat eenzelfde gang van zaken zich bij de IJmuidense E.V.C.-Bouw heeft voorgedaan. De heer J. L. Starken, hoofdbestuurder van de Algemene Bond van Werkers in de Bouwnijverheid, die tevens als plaatselijk bestuurder en correspondent rechtsbijstand in IJmuiden optrad, heeft namelijk per 19 Maart ontslag genomen uit deze functies en is daarmee ook als lid van de E.V.C. uitgetreden. Motivering. In een persoonlijk woord richt de heer Starken zich tot. de leden ter motivering van dit besluit. Hij verklaart, dat de E.V.C. volgens haar statuten wil zijn een vak organisatie „onafhankelijk van enige poli tieke partij of geestelijke stroming", maar dat hij daarin ernstig teleurgesteld is. In het hoofdbestuur van de E.V.C., aldus de uitgetreden hoofdbestuurder, namen aan vankelijk ook „anders-denkenden" zitting, maar na het maanwoord ven de R.K. en de Protestantse geestelijkheid maakten de meeste Katholieke en Protestantse hoofd bestuurders zich los van de E.V.C. en haar politiek. De heer Starken verklaart, dat hij zich daartegen verzet heeft, omdat hij geloofde in de samenwerking van alle arbeiders, daargelaten hun politieke of religieuze op vattingen. E.V.C. in handen van de C.P.N. „Helaas", aldus gaat het afscheidswoord verder, „ook de R.K. en Christelijke arbei ders gingen druppelsgewijs de E.V.C. ver laten en onze organisatie werd in handen gespeeld van de communisten. Wij kunnen nu ook zeker zeggen, dat, de leden voor 90 bestaan uit communisten of links ge oriënteerde arbeiders. Het hoofdbestuur bestaat zeker uit 80 communisten, waar van velen een functie bekleden als ge meenteraadslid voor de C.P.N. Deze mensen, die met hart en ziel in de eerste plaats verknocht zün aan de poli tieke partij, en in haar opdracht handelen, zetten alles op alles om onze eens zo prach tige vakorganisatie in dienst te stellen van deze partij, zo verklaart de heer Starkeu verder. Nadat hij nog heeft opgemerkt, dat hij vele malen hoofdbestuursbesluiten tegen zijn zin heeft moeten uitvoeren, doet de uittredende bestuurder een beroep op het begrip van de leden en hij brengt hun dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Feest bij de M.E.K.O.C. Opzichter in de bloemen Het grote aantal aanwezigen in het schaft lokaal van de Mekog-werkplaats in IJmui den, waar de heer G. Surges, opzichter tweede klasse met zijn echtgenote het fees telijk versierde podium betrad om zich ter gelegenheid van zijn vijf en twintigjarig dienst,jubileum te doen huldigen, deed ver moeden. dat het hier een geziene en popu laire persoon gold. De jubilaris mocht de gelukwensen der directie in ontvangst nemen bij monde van de directeur P. R. Bentz van den Berg. welke gelukwens van de gebruikelijke enveloppe was vergezeld. Ir. A. Cox, waar nemend bedrijfsleider van de Mekog, sprak namens de bedrijfsdirectie woorden van hulde, dank en waardering in het bijzonder voor de uitmuntende wijze waarop de heer Surges met mensen weet om te gaan en een goede sfeer in de fabriek weet te schep pen. Aan het slot van zijn toespraak ver eerde hij hem met het gedenkbord en het getuigschrift der Maatschappij. De heer C. J. Mulder had de opdracht namens de Jubileumkas de cadeaux aan te bieden. Hij kweet zich op voortreffelijke wijze van zijn taak en overhandigde een actetas, een pijp en tabak. Dat de heer Surges als straf roker staat aangeschreven, bewees ook de heer R. Kaa senbrood, die namens allen van de Salpeter- zuurfabriek zijn gelukwensen kwam uit spreken. Hij noemde de jubilaris een wel zeer goede baas. waarmede het bijzonder prettig was te werken, hoewel hij een „las tige" opzichter was, wat echter in genen dele telde tegenover de eerlijkheid die de heer Surges siert. Ook de heer Kaasenbrood voerde rookgerei met zich mee. De heer J. B. Kerkhof sprak in zijn kwa liteit als chef, maar tevens namens alle collega-opzichters. Zijn woorden werden gedragen door gevoelens van hartelijke vriendschap en waardering. Onder meer roemde hij de accuratesse en om deze nog te accentueren bood hij namens de col lega's een armbandhorloge aan. De heer A. Hensen, hoofdopzichter, noemde verschillende feiten op uit de loop baan van de heer Surges en schetste zijn komst bij het stikstofbindïngsbedrijf. Hij prees zijn grote vakmanschap. Gezien zijn kunstzinnige eigenschappen muziek en schilderkunst meende hij goed te doen om hem een fraai specimen van kunst smeedwerk een lauwertak te over handigen, hetwelk vervaardigd werd door de heer J. F. van der Pol, bankwerker in de Werkplaats. Ir. W. H. Schoenmaker mocht hoewel hij pas twee jaar bij de Hoogovens in dienst was niet achterblijven om zijn hulde en achting voor de jubilaris uit te spreken. De heer C, Hein zorgde met zijn accor- déon voor een voortreffelijke muzikale illustratie bij deze huldiging. Zondagsdiensten Apotheken. Zondag- en nachtdienst, wordt deze week waargenomen door Kennemer Apotheek. Wijk aan Zeeëerweg 101. Verloskundigen. In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur: mej. G. P. Zwart. Meeuwenlaan 63. VELSEN-NOORD en BEVERWIJK Zondagsdienst van het Zaterdagmiddag spreekuur af tot aan het eerste spreekuur Maandag, heeft de arts R. W. Fierstra, Zeestraat 88, tel. 3737. Apotheken. Zondag- en nachtdienst heeft apotheek Donker. Breestraat 61, tel. 3150. SANTPOORT In spoedgevallen is de arts A. de Groot, tel. 8430 te consulteren van Zaterdagmid dag tot Maandagmorgen. Apotheken. De Santpoortse Apotheek. Bloemendaalse- straatweg 145, telefoon 8249. MARKTBERICHTEN 17 Maart 1949 Besommingen. KW 125 247: KW 138 336: IJM 11 303; IJM 230 286; IJM 229 116: IJM 276 333. Een VEM-tr.-.wler besomde f 62.400. Aanvoer. 1280 kisten kabeljauw, 60 kisten koolvis, 25 kisten leng. 515 kisten schelvis. 15 kisten wijting. 35 kisten schol, 60 kisten schar, 10 kislen bot. 20 kisten diversen. Totaal 2050 kisten Agend a voor Vel sen en IJmuiden VKIJDAG 18 MAART. Thalia. 8 uur- ..Missie naar China". Rex. 8 uur: „The Bishop's Wife". ZATERDAG 19 MAART Thalia, 7.00 en 9.15 u.: „Missie naar China". Rex: 6.45 en 9.15 uur: „The Bishop's Wife". THALIA (het theater met de beste films) Vertoont Vrijdag 18 Maart 8 uur, Za terdag 19 en Zondag 20 Maart 7 en 9.15 uur Clark Gable en Lana Turner in „MISSIE NAAR CHINA" Een avontuurlijke en romantische ge schiedenis die zich afspeelt in de be drijvige zijwegen van het mystieke verre Oosten! Metro Goldwijn film. Toegang 18 jaar Maandag 21, Dinsdag 22 en Woensdag 23 Maart, 8 uur Simone Simon - Robert Newton in „HAVEN DER VERLEIDING" Een uit het leven gegrepen film; de strijd tegen de verleiding van plotse linge weelde. Succestoonfilm Toegang 18 jaar Zondag 20 Maart aanvang 3 uur 2e deel van het spannende filmwerk „DE KONINGIN VAN HET SPOKENRIJK" (Elke leeftijd) De wederopbouw in een deel van Noordholland wordt gecentraliseerd Wegens de overdracht aan de gemeente Velsen van diverse werkzaamheden, die tot nu toe door de bureaux van de weder- opbouw werden vin-richt, zijn besprekingen gevoerd om te komen tot een speciaal bureau, dat de onder het voormalige streek- bureau Noordholland-West ressorterende werkzaamheden centraal behartigt. De deelnemende gemeenten aan dit gemeen schappelijk bureau zijn Callantsoog, Castri- cum, Egmond-Binnen, Egmond aan Zee, Velsen natuurlijk en Zijpe. De raad wordt in dit verband voorgesteld, deze coördina tie goed te keuren. Plechtige wijding nieuwe luidklok Donderdagavond heeft de Hoogeei-waarde heer B. Hosman, deken van Beverwijk, op het priesterkoor van de kerk van.de Heilige Gregorius van Utrecht aan de Kanaal straat in IJmuiden de nieuwe luidklok ge wijd en daarna een kort lof gecelebreerd. Na de plechtigheid, die door tal van ge lovigen werd bijgewoond, is de klok. die een gewicht heeft van 300 kg en die ge goten is bij de firma Petit en Fritscn in Aarle-Rixel opgetakeld. Als inscriptie staat de naam „Sint Adelbertus" erin gegrift en verder een persoonlijke opdracht van pas toor Pronk. Zondag zal de klok voor de eerste maal luiden. LOODSDIENSTEN STAAKTEN DOOR DE STORM. De IJmuidense Loodsdienst is op 17 Maart te 21.50 uur gestaakt en die van Hoek van Holland stopte op 18 Maart des ochtends om 5 uur. IJmuiden- West Bijzondere scholen vragen herstel vergoedingen Het bestuur van de Groen van Prinste- rer- en van de Mamixschool heeft aan het gemeentebestuur gelden aangevraagd om nieuwe leermiddelen te kunneik aanschaf fen inplaats van die, welke door oorlogs omstandigheden zün verloren gegaan en tevens voor het herstellen van de schade, die tengevolge van de bezetting aan de Mamixschool is ontstaan. Daar het burgemeester en wethouders gebleken is dat de aanschaffing en het herstel inderdaad noodzakelijk zijn, wordt de raad voorgesteld zijn goedkeuring hier aan te hechteij. GRONDRUIL IN IJMUIDEN In het Wederopbouwplan D voor Nieuw- IJmuiden was oorspronkelijk voor het ge bied ten Noorden van het Ken nemer plein, langs de De Rijpstraat, een gesloten woon bebouwing geprojecteerd. Hierbij ging men uit van het idee dat het transformatorsta tion van het P.E.N. zou worden verplaatst. Ter besparing van kosten heeft men ech ter een zodanige bebouwing ontworpen, dat dit station kan blijven staan. Om dit plan te verwezenlijken is het nu nodig ge bleken dat de gemeente met de provincie Noordholland een grondruil aangaat. Na jepleegd overleg is overeengekomen dat de provincie aan de gemeente zal overdragen een strook grond van 175 m2, de gemeente harerzijds draagt niet meer dan 2 m2 over, doch zal de resterende 173 m2 betalen. De verrekenprü's bedraagt 1.470,50, dit is 8,50 per m2. Over het al of niet doorgaan van deze ruil, met de hierbij gemaakte bepalingen, zal de raad Dinsdag moeten beslissen. OOK DE WIJSVINGER VAN KRAAK GEBROKEN. Zoals wij reeds meldden, had een onder zoek in het Binnengasthuis te Amsterdam na afloop" van de ontmoeting Nederland België uitgewezen, dat een middenhands- beentje gebroken was. De hand van Kraak werd gedeeltelijk in het gips gepakt. Hij voelde echter steeds pijn in de wijsvinger van dezelfde hand en wendde zich daarom tot de oud-internatio nal dr. Wamsteker. Deze heeft opnieuw foto's van de hand gemaakt en daaruit is gebleken, dat ook een onderdeel van de wijsvinger van Kraak gebroken is. Het harde schot van Lemberechts is voor de internationale doelman wèl fataal ge weest! HET „HOGEUAND"-WERK OP DE FILM De bekende vereniging „Het Hogeland" ziet haar financiële behoefte voor het werk in de tehuizen en kolonies voor reclas sering en opvoedjng van regeringspupillen steeds toenemen. Slechts ten dele worden zij voldaan uit de overheidskassen. Steeds weer is het de gedachte van enkele mensen, die vaak met grote opofferingen wat zon in donkere levens brengt. Het enige middel om ruimere baten mogelijk te maken, is bekendheid van iedereen met het werk. Daartoe strekken de films die van die hui zen en kolonies gemaakt zijn. De vereni ging vertoont enige van die films in het Gebouw voor Christeelijke Belangen in IJmuiden op Woensdag 23 Maart. Na een kindervoorstelling in de middag volgt een volledig programma des avonds. IJmuiden-Oost „DE JUMP" ACHTER DE KLEURIGE KAARTEN. Dezer dagen werd bij de IJmuidense bridgeclub De Jump voor de competitie ge speeld volgens het Howell systeem. De uit slagen waren; Groep A: 1. BornCleeren 38 p.; 2. mevr. Breur— Meijer 35 p.; 3. LigthartWonink 35 p.; 4. Lamanv. Pel 3314 p.; 5. Maarleveld A. de Groot 31% p.; 6. BaggermanMulder 29% p.; 7. Kuiperde Jong 29% p.; 8. mevr. KramerMains 29 p.; 9. JonkerSuyk 24 p. Groep B: 1. de HaasKramer 48% p.; 2. WeijSlaats 42 p.: 3. mevr. BrouwerBoon 41 p.; 4. dames SlaatsRolloos 38% p.; 5. mevr. BoerZandwijk 34 p.; 6. v. d. Burg Reeuwijk 34 p.; 7. v. d. BergAmsing 30 p.; 8. PorckBreur 29% p.; 9. Boer—v. d. Zwan 26% p. Dinsdag komt het gymnasium in de raad De agenda voor de Velsense raadsverga dering, die Dinsdagavond om half acht be gint. vermeldt behalve de gebruikelijke ingekomen stukken en mededelingen on der meer de volgende punten: Opheffing van de verdeling van de ge meente in kieskringen, gemeenschappelijke regeling van de wederopbouw, ruiling van grond te IJmuiden, tijdelijke uitkerings verordening en de vaststelling van de, over het jaar 1949, aan de besturen van de bij zondere scholen te verlenen voorschotten, het verlenen van medewerking voor: het aanschaffen van leermiddelen, verloren gegaan door oorlogsomstandigheden, ten behoeve van de Mamixschool en de Groen van Prinstererschool en het herstellen van de schade, tengevolge van de bezetting ontstaan aan de Mamixschool. Verder vermeldt de agenda: Het ver lenen van medewerking door beschikbaar stelling van gelden, benodigd voor de aan schaffing van nieuwe leer- en hulpmidde len, ten behoeve van de Da Costaschool te Velsen Noord en het verlenen van mede werking, door beschikbaarstelling der gel den, benodigd voor de aanschaffing van schoolmeubelen en leer- en hulpmiddelen, in verband met de uitbreiding der Sint Liduinaschool te Santpoort en voor het treffen van enige voorzieningen als gevolg van de bouw van de Finse school. Als belangrijkste agendapunt wordt de stichting van een openbare school voor gewoon lager onderwijs in Driehuis en de daarmee samenhangende oprichting en in standhouding van een gymnasium vermeld. Tenslotte komen nog aan de orde de be noeming van een adj.-directeur bij het be drijf Openb. Werken; een lid van de com missie van advies voor de Gem. Dienst voor Sociale Zaken wegens aftreden van de heer P. A. Hilt; een lid van de commis sie van toezicht op Rijks Hogere Burger school (wegens aftreden van mevr. Chr. R. G. Müller-Hazewinkel)een lid van de commissie van toezicht op de Visserij- school (wegens aftreden van de heer J. de Groot) en een lid van de commissie van toezicht op de Handelsavondschool (we gens aftreden van ir. J. A. Spruijt). Vergoeding van verhuiskosten In de raadszittingen van 23 December 1947 en van 21 December 1948 is een ver ordening tot regeling van de vergoeding van verhuiskosten vastgesteld. Hierin wordt onder meer bekend ge maakt, dat aan hen, die worden aangesteld in vaste- of tijdelijke dienst van de ge meente Velsen en wier bezoldiging door of vanwege de gemeente wordt geregeld en vastgesteld, wanneer de aanvaarding van die betrekking gepaard moet gaan met verandering van woonplaats, een tege moetkoming in de verhuiskosten kan wor den verleend. Ook gedwongen verhuizing binnen de gemeente in het belang van de dienst wordt hierin begrepen. Deze vergoeding zal aan nieuw in dienst genomen personeel niet geschieden dan nadat van belanghebbende een verklaring is verkregen, dat hij het bedrag zal terug betalen, indien hij binnen een lü'dvak van twee jareri op eigen verzoek of tengevolge van aan hem zelf te wijten feiten of om standigheden, wordt ontslagen. Deze ver ordening zal indien zij woi-dt goedgekeurd intreden op 1 Januari 1948 en dus van terugwerkende kracht zijn. Eerst niet, toen wel In de vergadering van 11 Januari had de raad besloten tot verkoop van grond aan de heer D. Woudhuizen uit IJmuiden en aan mevrouw H. J. H. Woudhuizen-van Beukering uit Amsetrdam in het villapark Velserbeek. Deze percelen liggen aan de Oostzijde van de De Savornin Lohmanlaan. Oorspronkelijk hadden genoemde perso nen te kennen gegeven, dat zij de voorkeur gaven aan de koop van twee percelen aan de Westzijde van die laan. Voor deze grond waren echter reeds andere gegadigden, die hun verlangen tot aankoop eerder hadden bekend gemaakt. Daar deze thans van de aankoop hebben afgezien, kan aan de* oor spronkelijke wens van de heer en van me vrouw Woudihuizen worden voldaan. HOOGWATERTIJDEN IJMUIDEN 18 Maart: 6.10 en 19.17 uur. 19 Maart: 7.37 en 20.04 uur. VOETBALOVERZICHT Terrasvogels opent de degradatie-competitie Het is Zondag een belangrijke dag voor Stormvogels. Het gaat n.l. om niet meer, maar vooral ook niet minder dan om het feit, of de IJmuidenaren hun eerste klasse schap straks tegen Sparta en twee tweede klassers zullen moeten verdedigen, ja of neen. Stormvogels is door het gemis van zijn doelman Kraak natuurlijk ontzettend gehandicapt. Wat hij als 'steunpilaar voor de verdediging betekent, is Zondag j.l. op wel zeer ondubbelzinnige wijze tegen de Belgen gebleken. Er zit voor de overige spelers niet anders op dan om nóg harder te werken dan zij reeds van plan zouden geweest zijn, als Kraak onder de lat had gestaan. Stormvogels heeft, zoals bekend, aan een gelijk spel genoeg. Dit is voordeel aan hun kant. Maar er volgt meteen uit, dat 't Gooi De jaarlijkse merkenruilwoede is weer over de jeugd vaardig geworden. De handel in de kleurige plaatjes, die meestal op straat en dan liefst schoolsgewijze bedreven wordt, neemt echter soms zulke afmeting en aan, dat het verkeer er door gehinderd wordt en de politie schoon schip moet maken door zo'n hele ruilmarkt naar minder drukke straten of pleinen te verplaatsen. alles op alles zal zetten om tot doelpunten te komen. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat Stormvogels nu ongeveer 23 jaar geleden op hetzelfdé terrein tegen dezelfde club een overwinning moest behalen, om kampioen der eerste klasse te worden. De toenmalige eerste elftallers slaagden in hun voornemen en wonnen met 21. Misschien is dat suc ces voor de huidige spelers een stimulans! VSV ontvangt in het Sportpark DFC. De IJmuidenaren hebben bij het winnen van deze ontmoeting niet het minste belang, maar de oude Dordtse club zoveel te meer. DFC maakt n.l. nog ernstige aanspraken op de fatale tiende plaats en zal dus ongetwij feld alle pogingen in het werk stellen, om de ontmoeting tegen VSV te winnen. Nor maal moeten de kampioenen in staat ge acht worden de DFC'ers met een nederlaag huiswaarts te zenden, doch, men weet het, een kat in het nauw kan soms rare spron gen maken. In Santpoort krijgt Terrasvogels de vier de klasser ZRC op bezoek. Dit is de eerste van een reeks van zes degradatie-wedstrij den, welke de Terrasvogels voor de boeg hebben. We hebben veel hoop, dat de Vogels een goede start zullen hebben. De Santpoorters komen in hun eerste degradatie-wedstrijd als volgt uit: Glas; Röbken, Akkerman; Zaal, Dortmundt, Mos mans; De Jonge, Siegerist, Siebbelis, Cob- ben, Goedhart. Grondverkoop gaat niet door Bij raadsbesluit werden verkocht enige percelen grond in het villapark „Velser beek". De N.V. Wijnschenks Vishandel „De Bijenkorf" in IJmuiden trachtte zich in het bezit te stellen van grond aan de Van Tuyllweg, de heer L. Molenkamp van Santpoort vroeg een terrein aan de Thor- beckelaan, mevrouw G. Maks van IJmui den had belangstelling voor een terrein aan de De Savornin Lohmanlaan en de Am sterdamse heer P. M. van Graas wilde eveneens eigenaar worden van grond aan laatstgenoemde weg. Thans echter schijnen de belanghebben den zich te hebben bedacht en zij deelden het college van burgemeester en wethou ders mede, dat zij niet meer tot aankoop wensen over te gaan. Derhalve wordt de raad geadviseerd, de verkoop in te trekken. HOUTSTOF AANGEVOERD Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is Donderdag aangekomen het Noorse m.s. „Bomma", dat van de Noorse haven Skiën een lading van 1000 ton houtstof aanvoerde. Toneel „Een inspetteur voorll!" Priestley omzeilde een gevaarlijke bocht. J. B. Priestley, wiens productiviteit m- aan die van Shaw of Somerset Maurt'* beschikt over een buitengewoon sehern wikkelde technische vaardigheid 0m iedere (dikwijls verrassend origï fi! vondst een compleet drama te smeden/' de aandacht van het publiek op zijn rr' FEUILLETON DOOR DAVID GARTH 29) Het meisje zweeg. Zij zat daar doodstil, terwijl de strydbare geest van haar ge slacht langzamerhand hoe langer hoe meer zich in haar binnenste deed gelden en op het punt stond tot een uitbarsting tekomen. Hij sprak op een nauwekurig afgeme ten toon het type van een internationale oplichter. „Het zou u niet moeilijk vallen, om deel uit te maken van een van die pleiziervaar- ten, die in deze tijd van het jaar vaak plaats hebben naar de wateren om de Ber muda-eilandeneen pleziervaart, die in Bermuda zou zijn ten tijde van de aan komst van een zeker Engels jacht", Ja, dat zou zeker niet moeilijk zijn. De Draga van Curtis Maitland en de slanke witte Dulcinea van Tom Kerlin zouden haar zeer zeker beiden ten dienste staan, wanneer z:j er een paar weken van te voren maar om vroeg. „Het zou niet moeilijk voor u zijn, om aan boord van dat jacht te gaanHü wuifde even met de hand. „B.v. gedurende een winkeltóchtje in Hamilton. En wan neer u daar, overeenkomstig van te voren gemaakte afspraak het Allardyce-snoer had opgepikt, zoudt u naar uw gezelschap kunnen terugkeren en de rest is doodeen- eenvoudig. Wie zou er ook maar een ogen blik aan denken, dat het Allardyce-collier aan boord zou zijn van een Amerikaans pleizierjacht, dat op de terugtocht is uit Bermuda? Op een discreet moment maakt u een uitstapje aan land, over de pier van de een of andere Amerikaanse jachtclub en het snoer is binnen de Ver. Staten, Miss Carsden eenvoudig, genoeglijk en volko men safe. Het kan niet missen". Hij zweeg even en leunde toen achter over in zijn stoel. „Dat, Miss Carsden", zei hij, „is de pry's, die ik vraag voor het Yuan jade-medail lon uit de DeLacey Galeries, Rue de la Paix, Paris". Op dat moment voelde Fontaine, dat zij een beslissend ogenblik in haar leven be reikt had. Zij boog zich voorover en sprak één enkel woord. „Neen!" zei zij scherp, duidelijk en na drukkelijk. Norroy schrok. Dat woord was zo abso luut beslissend geweest, dat het bijna de kracht van een slag had. „Neen?" herhaalde hij. „Ik begrijp u niet goed". „Het is anders nogal eenvoudig", zei Fontaine scherp. „Ik schei uit met dit werk. Ik houd er niet van en heb dat nooit gedaan. Ik houd er mee op, nu eens en voor altijd". Norroy wist zich snel genoeg te her stellen. „Er is altijd een zekere mate van reactie on de spanning, die veroorzaakt wordt door het door de douane heen glippen", zei hij bedaard. „Binnen enkele dagen zult u er anders over denken". Maar zijn donkere ogen keken haar met laxerende blikken aan. „Kunt u dat dan niet begrijpen?" barstte zij los. „Ik heb er al maanden over ge dacht. Er is geen enkele reden, waarom dit zo gecompliceerd zou zijn. Wij verbre ken eenvoudig onze relatie". „Inderdaad?" vroeg Norroy met een enerverende kalmte. „En het medaillon? Laat u dat ook schieten?" „Daar hebt u de waarde reeds ruim schoots voor ontvangen. Ik vraag u, om het mij terug te geven en we zullen ieder onze eigen weg gaan, of we nooit van elkaar gehoord hadden". Norroy zat een zilveren sigarettenkoker in zijn handen rond te draaien en bekeek haar met dezelfde berekenende harde blikken. „U kent de prijs, die ik er op gesteld heb", antwoordde hij botweg. En plotseling barstte Fontaine's woede los. „U bent niet in de positie, om er een prijs op te stellen. U geeft het mij terug, zoals we afgesproken hadden ofZij zweeg. Hij trok even de wenkbrauwen op. „Ja, Miss Carsden?" zei hij zacht op óftnodigende toon. „Of?" Zij had bijna te veel gezegd en dat wist zij. Maar zij wenste zich niet langer te la ten opjagen. Toen zij zeïde, dat zij er mee ophield, meende zij dat ook. „Of?" drong hy met een angstwekkende nadruk aan. „Of u moet de gevolgen dragen," zei zij kortaf. „Oh," zei Norroy. Hij stak een sigaret in zijn mond en liep naar zijn lessenaar. Hij deed een sigarenaansteker aanflitsen en keek er toen nadenkend naar door een wolk van blauwe rook. Zijn weloverlegde bewegingen schenen Fontaine dol te ma ken. ,Als u het Allardyce-snoer het land in gebracht heeft, volgens het plan," zei hij, „zal het medaillon u overhandigd worden." En zoals zij maanden te voren reeds gedaan had, op die rampzalige avond in die speelclub, kneep zij haar handen sa men, om zichzelf meester te blijven. Toen sprong zij op. „Zelfs als ik er mijzelf toe kon brengen het te doen," zei zij kortaf, „zou ik u nog in geen millioen jaren geloven! Ik zal u tot morgenochtend 12 uur de tijd geven, om mij dat ding terug te geven." „Zo, zo," zei Norroy. Zij liep op de deur af en onmiddellijk was hij om zijn lessenaar heen gelopen en haar bij de deur voor geweest. In haar tegenwoordige stemming, was deze niet gemakkelijk te temmen jongedame gevaar lijk genoeg. Met kloppend hart ^bleef Fontaine plot seling staan. „Ga opzij!" riep zij uit. Norry zei geen woord. Hij bracht zijn vuist omhoog en gaf haar een hevige slag. Zij zakte op de vloer in elkaar en zelfs ondanks die verblindende schok van pijn en vernedering, deed zij nog een wan hopige poging, om weer op de been te komen. Daarop gaf hij haar opnieuw een slag en ditmaal viel zij totaal bewusteloos neer. Norroy keek zonder enige emotie neer op het meisje, dat daar aan zyn voeten lag. „Met de woorden „Officier van Justitie" vrijwel op je voorhoofd geschreven," zei hij sarcastisch, „heb je er gewoonweg om gevraagd." (Wordt vervolgd). geboeid houdt. Daarbij is hij een moeibare idealist, die ook een deterf' stuk niet te min acht om er enkele standige en soms bezerende opmerkin^* in te laten uitspreken over problemen elk weldenkend mens na aan het hart" den moeten liggen. Maar op de één 0/°*' dere manier deinst hij altijd terug voorï consequenties van de verkondigde stijf punten en een diepere voortzetting van!' spanning dei; opgewekte tegenstelli? Vrijwel al zijn werken brengen na serie krasse onthullingen, een even ««,25 als zinloos slot. Zijn alweer enkele jaren oude Een specteur voor u!" roept duidelijke herinï' ringen wakker aan zijn „GevaarlijkeBt*> van vóór de oorlog. Daarin werd aanl toond, dat een kleine toevalligheid. in cT het afgaan van een schot in een luistersfi voldoende kan zijn om zoveel rusti* -] pende honden wakker te maken dat w leven voor de betrokkenen niet'meer t dragen ware, als men zich werkelijk tot d confidenties liet verleiden, die nu slechts!6 speelse fantasie berusten. Hier wordt e soortgelijk geval enigszins anders geste? Tijdens de viering van een verlovingS een zeer welgestelde en bijster zelfgenL zame familie komt onverwacht een ïnsoeo" teur op bezoek, die alle aanwezigen aan es indiscreet verhoor onderwerpt, waaru langzaam maar zeker blijkt dat elk van h-n op deze of gene manier medeschuldig be" schouwd moet worden aan de zelfmoord van een jonge vrouw. Na zijn verbek onf- dekt men dat deze man geen politie-func" tionaris is, doch „alleen maar" een soort geheimzinnige personificatie van ieders ge weten. Eenmaal buiten gevaar voor hun reputatie, gooien de ouders het direct 00 een slim accoord. Doch de jonge mensa willen zich niet aan hun gevoel van ver. antwoordelijkheid onttrekken. Tot zover kan men er wel vrede mee hebben en met enkele critische bedenkin gen bewondering koesteren voor het for. ceren van een dergelijke geladen situatie Maar dan gaat het plotseling mis. Telefo nisch wordt de komst van een echte inspec. teur aangekondigd en dan valt het doek De enige les, die de toeschouwers meekrij. gen, is dat één ondoordachte uitlating vol. doende kan zijn om de schuld op zich te laden. In plaats van tot rekenschap gero=. penen, ziet men een stel gewaarschuwd» mensen. En daarmede heeft Priestley b; tweede gevaarlijke bocht handig maar on bevredigend omzeild. Het psychologisch nogal oppervlakkige, enigszins melodramatische stuk had mis schien een uitstekende één-acter kunnen zijn. Het Rotterdams Toneel gaf er gister- avond onder regie van Ko Arnoldi een vlotte voorstelling van in het Kennemer Theater te Beverwijk onder auspiciën van de commissie voor abonnementsvoorstellin. gen. De rollen werden vertolkt door Richard Flink, Stine Lerou, Annie de Lan ge, Gerard Schild en Paul Storm. Zij lever den geen bijzondere prestaties, die nadere beschrijving uitlokten, doch voldeden in het algemeen zeer wel. De rol ran de vreemde bezoeker had veel sterker gespeeld kunnen worden dan door de toch niet ge heel onverdienstelijke Adolf Rijkens ge schiedde. Van zijn dwingende macht op het gezelschap overtuigde hij geen ogenblik, Jan Velzeboer maakte de vertaling, ir, A. Viergever het décor. DAVID KONING „Rex draagt de kroon voor beeld en foon" j Vanaf heden t/m Zondag THE BISHOP'S WIFE j (Hoog bezoek) Maandag, Dinsdag, Woensdag 8 uur CARNEGIE HALL De mooiste muziekfilm ooit. vervaar- digd- Nederland Film i Uitkeringsregeling voor burgerlijk Rijkspersoneel Bij Koninklijk Besluit van 10 Februari 1948 werd voor enige groepen van burger lijk Rijkspersoneel een tijdelijke uitke ringsregeling vastgesteld. In een circulaire van 11 September 1948 vestigde de minis ter van Binnenlandse Zaken de aandach op genoemde uitkeringsregeling en gaf aan burgemeester en wethouders van Vel sen in overweging de tot standkoming van een overeenkomstige voorziening te be vorderen. Aan gemeld Koninklijk Besluit ontlener, bij ontslag of bij beëindiging der dienst betrekking wegens reorganisatie of ophef fing der betrekking, onderscheidenlijk de tijdelijke ambtenaren en de arbeidscon tractanten in dienst van het rijk aanspra ken op een uitkering, voor zover zij vol doen aan bepaalde voorwaarden en voor zover zij niet reeds ter zake van dit ontslag op grond van enige andere regeling aan spraak op wachtgeld of daarmee gelijk stellen uitkering kunnen maken. Inmiddels is door het Centraal Burea in zake gemeenschappelijke behandeling van gemeentelijke personeelsaangelegen heden ten behoeve van de aangesloten ge meenten een regeling ontworpen, analoog aan die met betrekking tot het Rijkspers neel. Het college is van mening dat een der gelijke regeling ook voor deze Sei^ee is gewenst en stellen derhalve de raad voo het besluit goed te keuren. Santpoort-dorp Ingebruikneming „Finse scholen Naar wij vernemen hoopt men <|e „Finse" scholen te Santpoort, resp_ tievelijk als aanvulling van de St. V' duinaschool en van de School met Bijbel, op 1 Mei in gebruik te kunn nemen.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6