ThvlZf Tel. 5563 Taxi iel 4333 Het Missiehuis in Driehuis maakt zich op voor zijn zilveren jubileum DRY CLEANING OLD CLOTHES NEW Fa.ROMEYN In Midden-Kennemerland zijn meer bloed-donors nodig Monument van staalblokken voor de jubilerende fabriek geplaatst BOEKHANDEL „MINERVA" Drie levens De Lente Predikbeurten &L toch.... HENK BROEKlIZil ZATERDAG 19 MAART 1949 IJ MUIDER COURANT Herinneringen aan de Tilburgse tijd en de oorlogs slaapzaal in een café De Franse priester Jules Chévalier stichtte in 1854 de Congregatie van de Missionarissen van het H. Hart, en ging zich met zijn volgelingen geheel wij den aan het missiewerk in de Franse kerken om later het kersteningswerk over de gehele wereld ter hand te ne men. De stormachtige kerkvervolging, die in die dagen over Frankrijk woedde, spaarde ook de jonge congregatie niet en al spoedig werden pater Chévalier en de zijnen uit het zwaar beproefde Frankrijk verdreven. Lakenfabriek eerste tehuis Teleurgesteld maar niet ontmoedigd kwamen zij na vele omzwervingen in Til burg aan en vestigden zich in een oude lakenfabriek. De katholieke Tilburgers, die een grote bewondering en sympathie koes terden voor de slachtoffers van de vervol ging, waren zeer begaan met het lot dat deze priesters had getroffen en hielpen hen in hun werk waar zij maar konden. Kort na him aankomst in de Brabantse textielstad kon dan ook begonnen worden met de bouw van een missiehuis en reeds in 1883 betrokken de paters hun nieuwe tehuis. Uit alle delen van het land stroomden priesterstudenten naar Tilburg en de congregatie verheugde zich in een ongekende bloei. Het aantal studenten werd zo groot dat de Apostolische school te klein werd om hen allen te bevatten en de hoogste twee klassen moesten gehuis vest worden in een gedeelte van het ge sticht „Nieuw Herlaer" te St. Michiels gestel. „Driehuis" wordt gesticht Dit bleek echter niet de juiste oplossing te zijn en daarom werd uitgezien naar de mogelijkheid tot de bouw van een nieuw en ruim studiehuis. Om de studenten uit het Noordelijk deel van het land te gerieven werd beslo ten het nieuwe missiehuis ergens in Ken- nemerland te vestigen. In 1923 werd een actie onder de wel doeners van de congregatie ontketend, de zogenaamde „Guldenstichting" en spoedig was het zover dat met de bouw begonnen kon worden. Plechtige opening Op 2 October 1924 werd het missiehuis waarvoor Driehuis was uitgekozen, op plechtige wijze door de bisschop van Haarlem, monseigneur Aug. Callier, in te genwoordigheid van vele kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, ingewijd. Deze blijde dag voor de Paters van het H. Hart behoort nu al 25 jaar tot het verleden, maar wanneer in No vember het zilveren jubileum van het missiehuis gevierd wordt zal de herin nering aan de inzegening herleven en zal er evenals 25 jaar geleden feest stemming onder de bewoners van het huis heersen. Niet minder belangrijk dan 2 Octo ber 1924 was 2 October 1930, de dag waarop de kapel, het brandpunt van de Godsvrucht van de kloosterlingen, plechtig werd geconsacreerd door mgr. J. J. Aengenent. De opleiding en vrije tijdsbesteding. Met 60 studenten ging men in September 1924 het eerste schooljaar in. De opleiding die de priester-studenten in Driehuis ontvangen wordt zoveel mo gelijk op het gymnasiale peil gehouden en de meeste belangstelling van de aanstaan de missionarissen gaat dan ook uit naar hun wetenschappelijke vorming. In de vrije tijd wordt veel aandacht besteed aan al lerlei takken van sport en ook toneel, muziek en zang nemen een belangrijke plaats in het leven van de priester-student in en verder is er een recreatiezaal waar men kan dammen, schaken, ping-pong, kaarten en zo meer. De grote attractie van het ontspanningsleven van de toekomstige paters is wel de jaarlijkse „grote wande ling" naar de duinen van Zandvoort, waar men na een dag vol jolijt zich te goed kan doen aan een uitgebreide pic-nic. Stille werkers. Naast paters en studenten herbergt het missiehuis nog een aantal stille werkers: de broeders, die zich in de keuken, de kleermakerij, de tuin en de verschillende werkplaatsen van onschatbare waarde tonen. De Apostolische school in Driehuis heeft echter ook haar droeve herinneringen. Tijdens de bezetting werd het missiehuis door de Duitsers gebruikt en de bewoners moesten maar zien dat ze elders onderdak vonden. Een gedeelte werd overgebracht naar het dorpje Westervoort aan de ver keersweg naar Emmerick, en de overigen wisten een plaatsje te bemachtigen in het Betuwse dorpje Driel. Het Parochiehuis te Westervoort werd school en kapel; de danszaal van café Hugen werd gepromoveerd tot slaapzaal en een Protestant Verenigingsgebouw werd beschikbaar gesteld om dienst te doen als keuken, refter en recreatiezaal. In Driel werd er al evenzeer van alle kanr ten medewerking verleend De pastoor stond zijn parochiehuis af en zo kon dus niet- tegenstaande de scheiding de studies wor den voortgezet. Hadden zij echter geweten wat hen daar te wachten stond, dan zouden zij zich waarschijnlijk nog wel eens bedacht heb ben. Bij de bevrijding kwam men namelijk in het centrum van de strijd terecht en al hebben allen het er levend afgebracht, veel boeken, huisraad en kleding ging, deels door bombardementen, deels door diefstal verloren. Ook na de bevrijding bleef het missiehuis nog lange tijd voor de rechtmatige eigenaars gesloten daar krijgs gevangenen de school bevolkten. Ernstig gehavend. Eenmaal vrij gegfeven bleek het ernstig gehavend, ook al was dit van buiten nau welijks zichtbaar. De toren van de kapel was door de Duitsers „voor de grap" op geblazen en het inwendige van het gebouw zag er haveloos uit. Over de speelplaats en door de tuin liep de grote vestigingsring, rond de haven, in de vorm van enorme bunkers die nog lang als een onaange name herinnering zouden achterblijven. Met optimisme ging men echter aan het werk en binnen enkele maanden was het huis weer bewoonbaar en konden de stu dies hervat worden. Wanneer straks de vlaggen in Driehuis zullen wapperen ter gelegenheid van het jubilerende missiehuis zal er grote dank baarheid heersen over het behoud van het klooster en zijn bewoners. Ons SPECIAAL SYSTEEM voldoet een ieder, ook voor Uw garderobe Chem. reiniging Desgewenst in cén dag gereed zonder prijsverhoging!! KONINGSPLEIN 10 TEL. 4884 VOOG EEN NOD EG.NE GE/)EE NAAG ZEESTRAAT 34 BEVERWIJK, TEL. 3537 Het Beverwijkse Rode Kruis bestaat in April 25 jaar Wat Ket deed, doet en gaat doen Op 7 April 1949 bestaat de afdeling Beverwijk van het Nederlandse Rode Kruis 25 jaar. Een eenvoudige herdenking van dit jubileum, is in voorbereiding. Met voldoening mag teruggezien worden op de steun, die de Beverwijkse bevolking de afdeling in de afgelopen kwart eeuw heeft gegeven, waardoor het mogelijk werd gemaakt, dat veel tot stand werd ge bracht. Er moge onder meer gewezen worden op het Rode Kruis Ziekenhuis, een in stelling, die geen nadere toelichting be hoeft, het Rode Kruis Korps (transport colonne), dat steeds gereed staat om eer ste hulp te verlenen bij ongevallen en rampen. Ieder zal zich het werk van dit Korps bij de evacuatie van Beverwijk en de hulp aan de voedselhalers herinneren, de bloedtransfusiedienst, die herhaaldelijk bij ongevallen en ernstige ziekten mensen levens redt en het Informatiebureau, dat vooral tijdens de oorlogsjaren en na de bevrijding zijn onschatbare diensten heeft bewezen. Hoewel de afdeling, vooral na de be vrijding, het ledental behoorlijk mocht zien stijgen, meent de commissie ter voor bereiding van de herdenking van het 25- jarig jubileum, dat „Beverwijk" het Rode Kruis geen groter geschenk dan een flinke uitbreiding van het ledental kan aanbieden. UIT HET WIJKER POLOTE-LOGBOEK. Vrijdagmiddag fietsten twee jongedames over de Breestraat toen hun sturen in el kaar verstrengeld raakten. De meisjes vie len en een kwam zo ongelukkig tereoht dat zij later met een bloeduitstorting in de knie per auto naar huis moest worden gebracht. De dienaren der gerechtigheid grepen voorts een bloemenventer in de kraag, toen hij zonder vergunning zijn waar aan de vrouw trachtte te brengen. Tenslotte was politiehulp gewenst bij een aanrijdinkje op de Schans, waar een NACO-bus en een vrachtauto gelijktijdig wegreden en daardoor met elkaar in bot sing kwamen. De schade viel mee en er wordt nog onderzocht wie wat deed. „Sans Atout" speelde tweemaal gelijk De Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout' heeft Maandagavond haar krachten gemeten met de Beverwijkse Bridgeclub, beter bekend als de BBC. De wedstrijd eindigde in een gelijk spel (33). Ook vond voor de promotie- en degrada tiewedstrijden een ontmoeting in Haarlem plaats tussen Sans Atout III en het eerste team van „Spel en Vriendschap", welke met 6862 m.p. in een gelijk spel eindigde. Verder werden Woensdagavond in het Witte Kruis' badhuis te Beverwijk wed strijden gespeeld voor het afdelingskam pioenschap. De voornaamste uitslagen luiden: Eerste klasse: 1. heren TabakHoogeboom 35'L> m.p.; 2. heren Krab—Tabak 35 m.p.; 3. heren W. en C. Hoogeboom 34''i m.p.; heren v. d. Walv. Groningen 33Vi m.p. Tweede klasse: 1. heren Geldermans Kleine 43 m.p.; 2. heren de Groot—Plooi 34'/3 m,p.; 3. heren BloemendaalHoogeboom 34 m.pk; 4. heer en mevrouw Vogelenzang 33 m.p. Derde klasse: 1. heer en mevrouw Thomas 41'j m.p.; 2. heren Tandvan Essen 35 m.p.; 3. heren Staltsde Laleine 34 m.p.: 4. heren KokFris 32 m.p. JAARVERGADERING K.A.V. De Katholieke Arbeiders Vrouwen, af deling Beverwijk, zullen op Donderdag 24 Maart in het K.S.A.-gebouw haar jaarver gadering houden. IJmuiden-Oost DIE LASTIGE HONDEN. De bewoners van Willemsbeekweg, Vel- serduinweg en Tuindersstraat in IJmuiden- Oost hebben het gemeentebestuur verzocht maatregelen te treffen, welke er toe kun nen leiden, dat de opgevangen honden, welke op het terrein van de gemeentereini ging aan de Velserduinweg verblijven, worden verwijderd. Het ingekomen stuk is in handen van B. en W. om advies. REX-DIRECTIE VRAAGT DE VERMAKELIJKHEIDSBELASTING TE VERLAGEN. Mevrouw de weduwe H. DekkerNoor- duyn, exploitante van het Rex-theater, heeft een verzoek tot het gemeentebestuur gericht om het percentage van de vermake lijkheidsbelasting voor de bioscopen te ver lagen. Van dit verzoek is als ingekomen stuk kennis genomen. Wervingsactie van het Rode Kruis om de zieke medemens te dienen Het Nederlandse Rode Kruis voert over al intensieve werf-acties tot het verkrijgen van bloedgevers (donors) zowel voor de bloedtransfusiediensten als voor de berei ding van plasma. Thans zijn ook Beverwijk en omgeving aan de beurt, zo schrijft de internist, dr. S. Posthuma ons, om hun aandeel te geven. Men moet in de ziekenhuizen namelijk steeds kunnen beschikken óver bloed of bloedplasma van gezonde mensen ten bate van de zieken. Het is thans een vaststaand feit, dat bloedtransfusies bij de behandeling van vele ernstige ziektetoestanden onmisbaar, vaak zelfs levensreddend zijn. In de eerste plaats bij zwaar bloedverlies na ongevallen of bij abnormaal verlopende bevallingen, bij maag-darmbloedingen en dergelijke. Vervolgens is de bloed- of plasmatrans- fusie onontbeerlijk bij de zogenaamde „shock" toestanden, dit zijn inzinkingen met maar al te vaak dodelijke gevolgen, die kunnen voorkomen na grote operaties, bij verbrandingen, in het verloop van ern stige infecties erï bij zware letsels ook al gaan deze niet met groot bloedverlies ge paard. Daarnaast maken deze transfusies het mogelijk, dat de chirurg dringende operaties kan uitvoeren bij ernstig zieke of verzwakte mensen, juist bij die catego rie, waarbij voorheen operatief ingrijpen ontoelaatbaar geacht werd. De moderne chirurgische techniek zou zonder de mo gelijkheid van de transfusie nimmer die hoogte hebben kunnen bereiken, die zij nu heeft. Er zijn bezwaren De eigenlijke bloedtransfusie in engere zin, waarbij dus het bloed van de gever in zijn geheel aan de patiënt gegeven wordt, is in een groot deel der gevallen de meest verkieselijke vorm van trans fusie, doch heeft enkele bezwaren: 1. Het bloed is aan bederf onderhevig, dus niet houdbaar. Een tijdrovend vooronderzoek is nood zakelijk om uit te maken of het bloed van een onbekende gever voor de be treffende patiënt geschikt is. Het niet altijd beschikken over een vol doende aantal geschikte gevers. Het is juist de taak van de Bloedtrans fusiedienst om te trachten deze laatste twee bezwaren zoveel mogelijk te onder- vangen, hetgeen mogelijk is indien deze j dienst over een ruim aantal donors kan beschikken. Bij de plasmatransfusie daarentegen heeft men deze bezwaren niet. Het bloed van vele gevers tegelijk wordt vei'mengd, vervolgens van de vaste be standdelen (de bloedlichaampjes) ontdaan en na nog enige bewerkingen gedroogd. Dit geschiedt in het Centrale Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst te Amster dam. Het gedroogde plasma is lange tijd houdbaar en kan, na opgelost te worden, aan elke patiënt zonder enig vooronderzoek toegediend worden. Een ander voordeel is dat iedereen, behoudens enkele uitzonde ringen, zonder voorafgaande keuring als donor dienst kan doen. Er zijn echter vele gevallen, waar de echte bloedtransfusie de voorkeur geniet, zodat deze niet door de plasmatransfusie verdrongen wordt. Uit het voorgaande moge blijken welk een grote waarde de bloed- en plasma transfusie heeft en welk een groot mense lijk belang het Nederlandse Rode Kruis in deze dient. Wanneer men daarbij bedenkt, dat elke gezonde gever tussen 18 en 60 jaar, zon der enige nadelige gevolgen rustig 1/4 tot 1/2 liter bloed kan afstaan en dat juist deze zelfde hoeveelheid voor de zieke medemens levensreddend kan zijn, dan moge dit voor allen een aansporing zijn de werf-actie daadwerkelijk te steunen, hetzij door een enkele maal bloed af te staan voor de plasma-bereiding, hetzij door zich als pei'manente donor aan de Bloed transfusiedienst te verbinden. Het secreta riaat van de afdeling Beverwijk van het N.R.K. is gevestigd Akerendamlaan 18. TAXI! TAXI! voor binneru en buitenland (Adv.) K. van der Meer leidt 't Gooi—Stormvogels De Zondag in het Hilversumse Sportpark te spelen wedstrijd 't GooiStormvogels zal geleid worden door Karei van der Meer. TIEN JAAR STAAL Model-gietplaat ter ere van de bedrijfsleiding In de kring van de Staalfabriek der Hoog ovens in IJmuiden werd hedenmorgen het feit herdacht, dat tien jaar geleden het eer ste staal werd afgetapt. Sindsdien is het steeds crescendo gegaan; eerst werd ge werkt met één Siemens Martinoven en op het ogenblik zijn er reeds vijf, waarvan de nieuwste 150 ton per aftap geeft. De arbeiders van de Staalfabriek hebben deze gelégenheid aangegrepen om hun vreugde over dit feit te uiten. Zij hebben aan de directie (de heren ir. A. H. Ingen Housz, P. R. Bentz van den Berg en prof. dr. J. F. ten Doesschate) een geschenk ge geven, dat een blijvende herinnering aan het bereiken van deze mijlpaal zal zijn. In het grasveld. Zij vervaardigden een staalmonument, opgebouwd uit staalblokken van pl.m. 700 kg, zoals deze in de fabriek gegoten worden en waarop in koperen letters de jaartallen 19391949 zijn aangebracht. Het geheel wordt bekroond door een dubbelzijdige klok, die door middel van electriciteit loopt. In een grasgazon naast het dienstgebouw ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv.) van de Staalfabriek werd deze klok ge plaatst. Een commissie van aanbieding, bestaan de uit de heren De Zwaan, Berbeé, Nijhoef, Paulissen, Borst, v. d. Nieuwendijk en Al kemade bood dit huldeblijk de directie van Hoogovens aan "bij monde van de heer P. W. A. Alkemade, de oudste arbeider der fabriek. Vooraf had de heer J. J. de Zwaan een korte toelichting gegeven over het ont staan van dit monument en over de ge dachte die aan de aanbieding ten grond slag lag. Ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter der di rectie, aanvaardde het geschenk en dankte in hartelijke woorden, waarna de vele toe hoorders (er waren meer dan driehonderd werkers van de Staalfabriek bij aanwezig) in een daverend applaus hun medeleven tot uiting brachten. Vervolgens had in het schaftlokaal nog een, zij het eenvoudiger, plechtig heid plaats. De arbeiders van de Staal fabriek wilden hier blijk geven van hun waardering voor de bedrijfsleiding van de Staalfabriek, de heren Van Koeve- ringe en Van der Woude. Een der arbeiders, de heer Blom, had een zeer fraai model gemaakt van een gietplaat. Met dit stukje vakwerk werd de bedrijfs leiding vereerd en geassisteerd door de heer Verschuren werd het door de heren Hendrikse en Velthuis namens de gezamen lijke arbeiders der Staalfabriek overhan digd. „Missie naar China" (Thalia). De spanningen, die in 1941 rond Pearl Harbour heersten, zijn voor de Amerikaanse film industrie aanleiding geweest om een rol prent te vervaardigen die deels door de sen satie-toon, deels door de verscholen roman tiek weet te bekoren. „Missie naar China" wijkt hier en daar zeker af van de waar schijnlijkheid. De film mag dan een oor logsverhaal zijn, zoals er zovelen door Hol lywood zijn vervaardigd en daarom mis schien niet nalaten af en toe een cliché- indruk te maken, de hoofdrolvertolkers Clark Gable en Lana Turner weten daaren tegen de aandacht van de fouten die in deze rolprent zijn geslopen af te leiden. Zij is het veriiaal van twee oorlogscor respondenten, die na lange tijd in Europa te hebben gewerkt naar Amerika terug keren en daar een artikel weten te plaatsen dat tegen de politiek van hun krant in druist, maar niettemin de situatie in de Pacific overduidelijk schetst. De twee jour nalisten zijn broers en raken verliefd op hetzelfde meisje (Lana Turner) dat uitge zonden wordt naar Indo China. Zij gaan haar in opdracht van de krant achterna en de oudste van de twee (Clark Gable) komt tot het besef dat zijn vrouwelijke collega voor hem meer betekent dan welke vrouw dan ook. Bij hun werk verliest de jongste oorlogscorrespondent, die met trouwplan nen rondliep en veronderstelde dat Lana zijn vrouw zou worden het leven. Clark Gable en Lana Turner vinden elkaar ten slotte en maken door hun wederzijdse lief de een happy-end aan „Missie naar China". „Haven der Verleiding" staat in de twee de helft van deze week in Thalia op het programma. Het behandelt de zware inner lijke strijd van een arme seinhuiswachter die door een toeval een groot bedrag aan geld in zijn bezit kan krijgen. Een vrouw die zijn hart heeft veroverd, probeert hem op het slechte pad te brengen. Ze is daarin al een heel eind op weg, totdat de man zijn eerlijkheid terug vindt en moet gaan boeten voor het bedreven kwaad. Opgezet in de fascinerende atmospheer van een havenwijk, vermengd met de luid ruchtigheid die in dergelijke stadsgedeelten pleegt te heersen, is „Haven der Verleiding" uitgegroeid tot een spannend filmwerk dat het zien ten volle waard is. L. v. B. DE LEESBIBLIOTHEEK ls wederom gevestigd Kon. Wilhelminakade 5 en dagelijks "de gehele dag geopend. Agenda voor Veisen en Urn naden ZATERDAG 19 MAART Thalia, 7 en 9.15 uur: „Missie naar China". Rex, 6.45 en 9.15 uur: „The Bishop's Wife" ZONDAG 20 MAART Thalia, 7 en 9.15 uur: „Missie naar China". 3 uur: „Koningin van het spokenrijk". Rex, 3.00, 6.45 en 9.15 uur: „The Bishop's Wife". MAANDAG 21 MAART Thalia, 8 uur: „Haven der verleiding". Rex, 8 uur: „Carnegie Hall". Raadhuis, 10—12 uur: Spreekuur burge meester. 9—12 uur: Spreekuur wethouder van Sociale Zaken. TUILLETON DOOR DAVID GARTH 30) HOOFDSTUK XI. In de eerste maanden na Jock's vertrek waren de danslessen een ware zegen voor Connie Dawson. Twee klassen per week: een voor de jongelui van de Middelbare School in Brenton en een voor de jongere getrouwde lui onder de auspiciën van de Dames Club. Mrs. Audley maakte een speciale japon voor haar, waarin zij les gaf. En zo had de „danslerares uit New- York" voor het eerst van haar leven een zekere standing in deze gemeente bereikt en bovendien honderd dollar per maand. Af en toe kwam Bill Armstrong eens binnenvallen en nam haar mee naar een voetbalwedstrijd van het Brenton School elftal en soms reed hij haar door de om streken, die al kaal en grauw begonnen te worden bij de naderende winter. Bill vroeg zich wel eens af, of zij nog een ander onderwerp van gesprek zou hebben dan Jock Pemberlain. Het was eigenaardig hoe zij voor het eerst op het idee kwam, betreffende het boek van Jock. Misschien, omdat het de enige tastbare band tussen hen beiden was of misschien omdat zij zo dolgraag iets voor hem wilde doen. Hij had zijn lange historische roman bij haar achter gelaten, omdat zij die nog niet uitgelezen j had, toen hij haar uit de hut in het bos naar Brenton gebracht had en gedurende I de zomer was het hun volkomen door het hoofd gegaan. Jock had er nooit grote ver wachtingen van gehad en Connie vond het boek prachtig. Zij vroeg aan Bill Armstrong om haar een lijst te geven van de beste uitgevers in New York en na gepleegd overleg met de leraren in het Engels, gaf Bill haar zo'n lijst met de volledige adressen en gerang schikt naar volgorde van de voorkeur, die de Engelse afdeling van de Brenton School er aan gaf. Connie pakte het manuscript zorgvuldig in en ging, hoewel enigszins gebukt onder het gewicht van haar zen ding op weg naar New York en naar de eerste uitgever op haar lijstje. In de ontvangkamer van deze firma stelde zij zich voor als de secretaresse van mr. Pemberlain en veroorzaakte daar bijna een kleine orkaan, doordat zij er op stond het persoonlijk aan de ^-esident-directeur af te geven. En bovenni-m eiste zij een ontvangstbewijs. Ten slotte overhandigde zij het aarzelend aan een van de chefs van de firma, een heer met een lorgnet op, die uit een privé- kantoor kwam stuiven, om haar te woord te staan en die zich over de gehele zaak zeer ongeduldig toonde. Connie ging naar Brenton terug, bijna wensend, dat zij er gens anders heen gegaan was, om Jock's boek uitgegeven te krijgen. Zij kreeg haar kans drie weken later, toen een kort beleefd briefje haar er van op de hoogte stelde, dat zij mr. Pember lain's boek niet in hun schema konden ge bruiken. Zou de secretaresse van mr. Pem- erlain zo goed willen zijn het manuscript terug te halen. Mr. Pemberlain's secretaresse ging ko kend van woede naar binnen. „Die lui hier kunnen geen goed boek onderscheiden, wanneer zij er eens een kans voor krijgen," deelde zij de jonge dame in de ontvangkamer mede. „Spijt me," zei deze op wat lijzige toon. „Misschien zijn er andere firma's, die dat soort dingen interesseert." „Als jullie soms denkt, dat het een sof is," snauwde Connie Dawson, „dan zijn jullie er naast. Wat die troep hier man keert is, dat zij waarschijnlijk -niet lezen kunnen." Andere jongedames in andere ontvang kamers waren in de daarop volgende we ken wel wat vriendelijker, maar het vonnis luidde net als het eerste. Een uitgever zei, dat als mr. Pemberlain een paar verande ringen wilde maken, hij de uitgave wei wilde overwegen, maar hij kon niets be loven. Mr. Pemberlain's secretaresse zei, dat als gr veranderingen in het boek nodig waren geweest, mr. Pemberlain, die zelf wel onmiddellijk zou hebben aangebracht. Zij schrapte weer een naam op het lijstje af en ging onverdroten naar de volgende. En toen kwam plotseling als een don derslag uit de heldere hemel het bericht, dat het boek ingeslagen was. Juist een week nadat zij het manuscript, dat lang zamerhand wel iets van zijn oorspronke lijke frisheid verloren had, bij een uitgever had achtergelaten, werd zij telegrafisch naar New York ontboden. Toen zij arri veerde, werd zij onmiddellijk doorgezon den naar een privé-kantoor, waar drie heren op haar zaten te wachten. Ja, zij wilden het uitgeven. Zij waren er zelfs enthousiast over. Waar en wie was mr. Pemberlain? Connie, die bijna trilde van opwinding, zei, dat mr. Pemberlain een van de knapste mensen ter wereld was en dat hij momenteel „onbereikbaar" was; een woord, dat zij in de laatste tijd gron dig had leren kennen. Hij was in het Wes ten, maar zij zou hem de contracten toe zenden. Opgewonden verliet zij het kantoor. Zij moest het iemand vertellen. Zij trachtte te bedenken, wie zij daarvoor zou nemen. Miss Carsden! En bovendien had zij Miss Carsden nooit eigenlijk behoorlijk bedankt. Connie zocht haar adres in het telefoon boek op en ging er onmiddellijk heen. Daar wachtte haar een teleurstelling. De butler deelde haar mede, dat Miss Carsden niet thuis was. Zij kwam uit Europa terug en zou morgenochtend thuis komen. Of het nu het werkelijk verlangen was, om Fontaine te zien, of een harts tochtelijke wens, om weer eens een revue te zien, zullen we in het midden laten, maar in ieder geval bleef Connie een nacht in New York. Naar een revue gaan! Een kleine viering van haar succes! Zij nam een kamer in een goedkoop hotel midden in de stad en die avond zat zij op het tweede balcon van een theater en ging op in de wereld achter het voetlicht. Eens had zij zelf gedroomd van een groot succes op het toneel! Voor zij de volgende morgen de trein van 12 uur terug naar Brenton nam, be sloot zij nog eens te proberen, of zij Miss Carsden te spreken kon krijgen. Zij stapte voor het hoge smalle huis uit haar taxi en juist toen zij die stoep wilde opgaan, bleef zij plotseling staan Er stond een man tegen het spatbord van een coupé geleund, die vjak in de nabijheid gepar keerd was en hij kwam haar bekend voor. I (Wordt vervolgd). I Een struis bouquet van rode tulpen plotseling de lente in de bus. Hef0^'' voortgestuwd door een dame en het *6t' pen van natte hoeden en paraplu's vloer werd er minder troosteloos don°P Door die dame en dat bouquet Rode tulpen met vochtige bloemhi maakten de bus met doorweekte boordevol van beloften. Beloften ov^ drijvende witte wolk en een meisie"^* blauw bloesje, hoewel er voorlopi een drijfnatte zwarte "asfaltweg P woud van grijze gabardines bestonden11 of" dan gelukkig die rode, brandende b,j struik. u™- De bus spetterde voort en de ruiten sers werden moe van al die nattig Nieuwe verdronken passagiers stelde - tussen de banken op, anderen roeide bus uit en de eindeloze regen tegemoef rode tulpen bleven achterin de bus a's belovende, lokkende mop voorjaar armen van een jonge vrouw. ln De stengels deinden door de kuilen - het slissende asfalt en de bussenarenhl er verre van omdat het zo'n mooi V? hevig bouquet was. Zij keken verst?" naar de bloemen in rood en de bloem achter. 5 Zij zeiden „pas op" als de bus optrok een wankelend kind tegen de dame drei?? te vallen. Het waren hun bloemen t beetje geworden. Toen kwam de halte, waar het voorin er uit moest. Met de tulpen hoog-Mw! koerste het om de gabardines heen I» veel pardons en mag-ik-evens. De chauffeur achter zijn gl9zen w schot heeft dat voorjaar natuurlijk X meebeleefd en daardoor kwam het dat V" de klapdeurtjes dichtcommandeerde v» de tulpen buiten waren. „Klap" zeiden 1 ongevoelige deurtjes over de rode konJ van de tulpen en de dame had slechts 2- sprietenbos in de geheven hand en een ra bouwereerd, geschrokken gezicht. Zij was ineens niet meer zo vresêliiV aardig meer. JJ De rode blaadjes werden op het zwart, asfalt vastgeprikt door dikke regenstral* J.F. ZONDAG 20 MAART IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat. 10,30 uw ds. J. van den Berg; 5.30 uur ds. D. c. van Wijngaarden. Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 uur ds, J, van Buuren; 3.30 ds. Chr. W. J. Teéu- wen, van Diemen. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). 10.30 en 5.15 uur ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 uur ds. K, Zd- dersma, van Hoogeveen. Doopsgezinde Gemeente, Helmstrat 10.30 uur ds. G. J. M. den Herder, ra Amsterdam. Oud Katholieke Kerk. 10 uur Hoognè 19 uur Meditatie; Woensdag 19 uur He iige Dienst en Vrijdag 9 uur Heilig? Dienst. Leger des Heils. 10 uur Heiligingsdietö; 7 uur Openluchtsamenkomst; 8 uur Ver lossingssamenkomst. Leiding Senior ka pitein en mevrouw De Munck. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk. 10.30 ds. J. van der Wiel. Geref. Kerk (Goede Herderkerk). 9 d«. Chr. W. J. Teeuwen, van Diemen; 3.30 'uur ds. J. van Buuren. Ver. v. Vrüz. Herv., Abelenstraat, 10,35 uur prof. dr. J. A. van den Bergh van Eysinga. Verg. v. Gelovigen. Willemsbeekweg ?8. Eredienst. Vrije Evangelisatie. 4 uur L. J. Neeringt van Enkhuizen. Baptiste Gemeente. 7.30 uur F. 0osfe> wijk. DRIEHUIS: Geref. Kerk. Koffiekamer Westerveli 9 uur ds. A. C. van Nood. VELSEN: Ned. Herv. Kerk. 10 u. ds. P. J. Maekaij, van Haarlem; 7 uur ds. L. Brink, Jeugd dienst. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk. 10.30 en 4.30 uur ds. A C van Nood. BEVERWLTK: Doopsgez. Kerk. 10 uur ds. Alb. Vis. Maranatha. 10 uur L. J. Neerings, vat Enkhuizen; 11.45 uur Zondagsschool, SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk. Geen opgaaf ontv. De Toorts. 10 uur ds. P. A. Tichelaar. Kapel. 5 uur H. J. Hofmeester, van Hil versum. Geref. Kerk. 9.45 en 5 uur ds. A. Ver schoor. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). Geen opgü! ontvangen. Chr. Geref. Kerk. Gebouw BetheL 3 u- ds. J. C. Maris. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Binnengekomen: Mary IJM 61, VEM. vu, vertokken op 4 Maart. Naar zee: geen schepen. ziet men in de meeste niéuwe huizen LAMPEKAPPEN van DE RIJPSTRAAT 14 Grootste sortering -verlichtingsartikelen (Adv) .Ag. voor Beverwijk ZATERDAG 19 MAART Kennemer Theater, 7.00 en 9.15 uur. to Rio. ir Luxor Theater. 7.00 en 9.15 uur: Mi», naar China. W. B. Theater, 8 uur: Canyon Passage. Corso Theater (Castricum), 7.15 en910®- De Ellendigen. ZONDAG 20 MAART Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7.00 en .r •mr: Road to Rio. Luxor Theater, 2.15 en 4.30 uur: Tana" New York adventure. 7.00 en 9.15 uur: MB* naar China. - W. B. Theater, 2.30, 5.00 en 8.00 uur: Cany™ Passage. Corso Theater (Castricum): 2.00, 4.13 100 uur: De Ellendigen. MAANDAG 21 MAART Kennemer Theater, 7.00 en 9.15 uur Luxor Theater, 7 00 en 915 uur: Mi -tuar China. W. B. Theater. 8 uur; Canyon Passage^ Corso Theater (Castricum), 8 uur. Karenina.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 8