Vet voor Duitse huidcrèmes wordt gema akt uit Nederlandse visafval Visserij- varia Matige start van de I Jmuidenaren in voortournooi om het Lands-Damkampioenschap Ondanks tegenslagen was 1948 een goed jaar voor de bloemenkweker Drie levens BAANDAG 21 MAART 1949 IJ MUIDER COURANT Al neemt het visgebruik af, de deviezenbron blijft vloeien jaren 1946 en 1947 werd door ÏÏ^nd Nederland ongeveer 15 kilo- vis'per hoofd geconsumeerd en P3® jaren werd met hard werken n destructiebedrijf in de omge- f" n Rotterdam uit de afval van Ting vjs ongeveer duizend ton visolie deie binnenlands en buitenlands ge- vrij gemaakt. laatste teren wordt veelal in Ne- j door de vishandelaren de vis -«maakt aan de consument afge- Dit verlicht niet alleen de taak levend-isvrouW, maar de visafval komt, van ae n ^gebreid bewerkingsprocédé, 53 lottte nog ten goede aan de Nederland- jUe landen na de oorlog de vetpositie van bijna veel te wensen overliet, is men overgegaan om uit afvalproducten, !van men zich voor de oorlog vaak mogelijk ontdeed, waardevolle '0 snel sofk" J®?81betrokken, en nu,' amper drie jaar j het beëindigen van de oorlog, kan men te bereiden. Ook de vishandel, die kilo's afval vernietigde, werd spreken van een behoorlijke op- J"aan deviezen, die voortvloeit uit Knverking van de aanvankelijk zo weimade „afvalproducten", destructiebedrijf nabij Rotterdam JSt namelijk reeds gedurende enige tijd a ïtisnfval geraffineerde visolie en vis- Jjd dat voor veevoeder wordt gebruikt. Veertig trucks op pad - n veertigtal zware trucks haalt dage- i'ïuit alle delen van het land de visafval die dan naar Rotterdam wordt ver- °trd Een uiterst zorgvuldig bewerkings- Jdé wordt daar dan toegepast: uit de WOrdt eerst de olie geperst, die na fwsniirig koken, filtreren en raffineren 2ntó gezuiverd is dat zij geschikt is i de consumptie. De stoffen, die na t oerSen zijn overgebleven worden ge- L en gezeefd, waarna zij als „vismeel" Sand voor kippen en varkens op de I r-At komen. De ruwe olie wordt veelal !ïdie landen geëxporteerd, die wegens t, moeilijke deviezenpositie bij voorkeur I l Nederland kopen; Duitsland woekert y-"o'beeld met deze grondstof. Daar j ^en er huidcrèmes van gemaakt en wordt het er als bestanddeel in de tcprine gebruikt. Velsen-Noord teertank geblust Vier de tweede maal in korte tijd werd kóïgavond om kwart over zeven de jïMMer gealarmeerd voor een brand rdê N.V. „De Plaatwellerij". Htl vuur was opnieuw in de teerketel de asfalteringsinrichting uitgebroken, niidoor een grote rookontwikkeling ont- die de brandweerlieden en enige ie van 'het fabriekspersoneel '«tanig be- Efi'ie. I Jtóeen slang in het kanaal werd via «gifspuit met één straal water gege- 'fii loen was de vuurhaard spoedig be-, ip. De aangerichte schade viel nog- Itrvliet won de bekerkamp Di korfbalclub- Watervliet was tegen {tfcrpark 2 uit Amsterdam direct het B8t In de aanval. Het duurde niet lang Móhlmann had succes (10). Uit één Ie tegenaanvallen maakten de Amster- tas gelijk (1—1). Door dit succes Bemoedigd wijzigde Oosterpark het spel, M de manier van verdedigen aller fraai genoemd kan worden. Toch liet ïitervliet zich niet intim* leren, en nog w ik rust doelpuntte Broeksma met een dtadsschot (2—1). .Vide hervatting kwam Oosterpark gelei- cijt in de meerderheid, maar de verdedi- ci van Watervliet belette door hard te nkm doelpunten. Langzamerhand kwam Jiwvliet er ook wat beter in en Van Uijï deed met een schot van achter de Siüebal in de korf verdwijnen (31). «3 nodig ook, want Oosterpark gaf Ècogniet gewonnen. Eindelijk kregen de ««kers hun beloning door een fout in 'jfitervlietverdediging, waarvan handig gebruik gemaakt (32). Toen tegen Seinde de goed spelende invaller A. de ira echter de stand op 42 bracht, was zjkll voor Watervliet beslecht. V.V.B. verloor laatste competitiewedstrijd Direct ontwikkelde zich een felle strijd Kaan beide zijden gevaarlijke aanvallen, Sluit Ontwaakt het eerst succes boekte, rechtsbinnen speelde zich na ongeveer j3 heartier keurig vrij en passeerde on- -vibaar Van Veelen. WB trok opnieuw «aanval en een prachtig schot van Hooy- werkte de doelman weg. Een scher ing in het WB-doelgebied gaf de guiten gelegenheid de bal voor te •Saénde Ontwaakt-middenvoor gaf Van 'Wen het nakijken (2—0). ■1 de hervatting zette VVB flink door, de voorhoede kon niet tot doelpunten i Wat Duineveld de bal opbracht .Jt een prachtig schot de stand op 21 m, Ontwaakt, dat beter aan het zware ^gewend- was, buitte deze factor uit De zeepindustrie in Nederland betrekt ook de vetten uit deze afval. Wat het produceren van visolie betreft blijft echter de Willem Barendsz aan de kop staan, want deze drijvende fabriek weet uit de walvissen vele tonnen meer te distilleren dan het Rotterdamse des tructiebedrijf uit de visafval, temeer wan neer men in aanmerking neemt dat de vis-consumptie het laatste jaar zeer afnam en slechts op een 6 a 7 kilogram vis per hoofd geraamd kan worden. Maar zolang Nederlandse vissersboten de zeeën bevaren en Nederland's bevolking vis eet, zullen alle beetjes helpen en zal visafval een devie- zenopbrengst voor de Nederlandse schat kist betekenen. Veisen Filmavond voor de schilders studieclub Vrijdagavond verzorgde een Amsterdam se firma in de Nijverheidsschool te IJmui- den een filmvoorstelling voor de Studieclub Schilders voor Velsen, Beverwijk en Om streken. Als eerste van een serie voorfilmpjes werden achtereenvolgens het Derde Piano concert van Tschaikofsky de Polonaise van Chopin, de Wiener Waltz en de Emperors Waltz via het witte doek ten gehore ge bracht. Vervolgens werd een beeld gegeven van de indrukwekkende Gothische bouwwer ken in Sevilla en vielen er enige staaltjes van klassieke danskunst te bewonderen. De muzikale omlijsting werd gevormd door muziek uit de Barbier van Sevilla. Voorts werd er een aardige tekenfilm in kleuren vertoond, waarna de hoofdfilm: „Lakken die leven" aan de beurt kwam. Hoe de verschillende verfstoffen vroe ger op de wrijfsteen in de primitieve verf- molen en thans in de moderne fabrieken bereid worden, werd op duidelijke wijze uitgebeeld en ook de nodige humor ont brak niet. Het gedeelte in kleuren dat het mengen en op kleur brengen van de ver schillende pigmenten weergaf, viel even eens zeer te waarderen. Het geheel maakte de avond tot een geslaagde bijeenkomst. IJmuiden „NACHTEN VAN SPANNING" IN REX. Donderdag wordt in het IJmuidense Rex- theater voor de IJmuidense Bestuurders- bond de anti-fascistische film „Nachten van spanning" gedraaid. HEINTJE DAVIDS IN THALIA. Donderdagavond 24 Maart komt Hen- riëtte Davids met haar gezelschap een revue- en cabaretavond geven in Thalia tê IJmuiden. Dc gehele vorige week moest dè kot- tervloot en die van de kleine dagvissers binnenblijven wegens de slechte Weersom standigheden. Zaterdagmorgen werd het echter behoorlijk visweer en reeds direct kozen enkele zee. De meeste vissers ver trekken echter vandaag ter visserij. Zaterdagavond kwam na een "reis van drie weken met een vol geladen visruim de „Catharina Duyvis" (IJm. 60) binnen. De vangst van schipper Gerrit Plug bedroeg 2100 kisten, waaronder 550 kisten schelvis, 1350 kabeljauw en 200 varia. Na het strippen van de prachtige vis was de totale bergruimte voor lever en kuit vol. Nog 100 kisten verse kuit werden er gelost. Voor de Maandagmarkt werd een grote aanvoer van vis verwacht, door het binnen komen van de IJslandse trawler „Catharina Duyvis" (IJm. 60) (2100 kisten), „Haar lem" (IJm. 9) (1050 kisten, waarvan 350 heek); „Batavia" (IJm. 99) (met 515 kisten vis waarvan 100 schelvis); Dirkje (RO 53) van de Moray Firth met 600 manden en 300 stuks kabeljauw; Allan Water (IJm. 34) (550 kisten vis).. Door het stormachtige weer hebben de zich op zee bevindende loggers in de afgelopen week bijna niet kunnen vissen. Voor vandaag waren 15 loggers aan de afslag met een totale vangst, van 1300 manden. De Bali (KW 129) had 300 manden. Beverwijk Derde wielercompetitierit De competitie tussen de wielrenvereni- gingen „De Bataaf" uit Halfweg, „Alc- maria Victrix" uit Alkmaar en de Bever- wijkse Rennersclub „Kennemerland" werd Zondagmorgen in de Wijkermeerpolder voortgezet met een derde rit. Voor de A-klasse bedroeg de afstand 78 km, voor de B-ldasse 56 km en de C-klasse moest 33 km de pedalen draaien. In de A-klasse ontstond een felle strijd door uitlooppogingen van de leiders, die tenslotte resulteerden in een groep van drie renners, n.l. Snijders, Koeman en Keyzer. Dezen zagen kans zich van het peleton vrij te maken. De laatste kilometers werd hard gestreden en het was Snijders (De Bataaf), die in de eindsprint de eerste plaats be zette. De uitslagen waren: A-klasse, 78 km 1. W. Snijders, Bataaf, tijd 2 uur 13 min. 51 sec.; 2. E. Koeman; Kennemerlarid; 3. A. Keyzer, Bataaf: 4. C. Schouten, Bataaf, en 5. J. Eelking, Ken- nemerland. B-klasse, 56 km 1. H. Wesselius, Ba taaf, tijd 1 uur 35. jnin. 35 sec.; 2. M. Snij ders, Bataaf; 3. C. Bakker, Bataaf; 4. F. Cornelissen, Bataaf, en 5. J. Tienstra, Ba taaf. C-klasse, 33 km 1. A. v. d. Akker, Kennemerland, tijd 1 uur 9 min. 25 sec.; 2. J. Voorhout, Kennemerland! 3. A. Buster- feld, Bataaf; 4. H. Haanraad, Alcmaria V.; 5. J. v. d- Sluis, Alcmaria Victrix. Tri Almelo en IJmuiden zijn de eerste twee ronden gespeeld-van het voortournooi om het damkampioenschap van Nederland. De uitslagen van de eerste ronde waren: A. Ligthart verliest van P. Beers; B. Dukel speelt remise met F. Gordijn en C. Suyk eveneens met J. Metz; J. Baas verliest van C. Doornbos en A. Jurg verliest van H. Onnirick. In de tweede ronde speelde B. Dukel remise met C. Suyk; O. Doornbos verloor van H. Onnick; Ligthart en J. Metz speel den remise; F. Gordijn won van P. Beers en de partij tussen O. Drepth en J. Baas werd afgebroken. De stand der deelnemers is thans: On nick 4 pnt., Beers 2, Metz 2, Gordijn 3, Suyk 2, Dukel 2, Doornbos 2, Ligthart 1, J. Baas 0, O. Drenth 0, A. Jurg 0 pnt. Dukel kreeg tegen Gordijn een belangrijk openingsnadeel. De 37e zet van de IJmui- denaar was een „bluf" zet: als de Zuid hollandse kampioen goed had kunnen doorrekenen, dan had het er voor de D.C. IJ. er moeilijk uitgezien. De kansen keer den echter, maar hoe Dukel zich later in het voordelig eindspel ook inspande, de partij werd remise. In zijn partij tegen Beers liet Ligthart zich verrassen met een zetje van licht kali ber en na een lang gerekt eindspel moest de IJmuidenaar tenslotte capituleren. Suyk speelde tegen de Noordhollandse kampioen Metz een zijner beste partijen: de kansen op voordeel wisselden voortdurend en ten slotte werd het remise. In de tweede ronde werd de partij Du- kel-Suyk na een korte positie-strijd snel beëindigd met remise. De genoemde elf spelers strijden om de* bovenste zes plaatsen."De eerste zes aan komenden komen met de zes finalisten 1948 uit in.het tournooi om het kampioen schap van Nederland, welk tournooi in Mei wordt gespeeld. Zaterdag en Zondag wordt het tournooi in IJmuiden en Almelo voortgezet. MARKTBERICHTEN 19 Maart 1949 Besomming-en. Trawler: TJM Hollandia 5918. Motorlogërs: IJM" 204 1549; KW 124 5071; KW 108 1237; KW 169 2082; IJM 5 5953. Visaanvoer. .20 kisten tarbot en.tong. 100 kisten wijting, 360 kisten kabeljauw, 180 kisten hake. 230 kisten koolvis,- 45 kisten schelvis. 50 kisten püitaal. 20 kisten poontjes. 10 kisten leng, 20 kisten haai. 170 kisten schol. 100 kisten schar, 20 kisten bot, 25 kisten diversen. To taal 1350 kisten. 1 trawler met f 15.850 besomming. Prijzen. Heilbot 2.552.30; gr. tong 2.90—2,60; gr.m. long 3.30—3.15: kl.m. 3,35—3.30; ld. tong I 3,10—2,95; kl. tong II 2.40—2.05: tarbot I 2,40—1,90. per kg. Tarbot II 94: tongschar 55; schartong 37 34; gr. schol 5048; midd. schol 4941; kl. schol 3320; schar 3417: bot 2918; gr. schelvis 53—48,50 midd. schelvis 55,5(1—53; kl. schelvis 47,5044; wijting 4119: midd. hake 38.50—37; kl. hake 38—37; poon 16— 8,50; kl. koolvis 2520,50; gr. gul 39; kl. gul 38; hom 27; ham 4342,50; kl. haai 20.50— 19,50 rood baars 17; wit baars 17; puitaal 19,5015,50, per 50 kg. Kabeljauw 132—77; gr. hake 96—94; gr. koolvis 4541: gr. koolvis wit 75; leng 3064; gr. wolf 77, per 125 kg. Engelman's Mattheus Passie verfilmd De eerste uitvoering van de Mattheüs Passie in de Nederlandse tekstbewerking van Jan Engelman, welke Donderdag 24 Maart te Haarlem in het Gemeentelijk Concertgebouw zal worden gegeven, zal tijdens de generale repetitie die Woensdag avond wordt gehouden, door Polygoon ten dele worden verfilmd. Het ligt in het voornemen met de uit voerenden, de Doopsgezinde Zangkoren van Haarlem en Beverwijk, het H.O.V.- orkest, het Jongenskoor uit Haarlem en de solisten, op de film drie gedeelten uit de Passie vast te leggen. Deze drie gedeelten worden gevormd door koor I (dubbelkoor) „Komt, gij doch ters, helpt mij klagen" met het koraal „O Lam Gods, dat onschuldig"; koraal 35 „O mens, beween uw zonden groot" en het prachtige, majestueuze slotkoor „Wij zetten ons met tranen neder". De bedoeling van deze verfilming is deze tijdëris de komende Paasdagen uit te doen komen in het journaal der Neder landse bioscopen. Candidatenlijst P. v. d. A. De candidatenlijst van de Partij van de Arbeid, Federatie Beverwijk, opgesteld door de Federatie vergadering voor dc gi meenteraadsverkiezingen, welke op 22 Juni van dit jaar zullen worden gehouden, luidt als volgt: 1 W. Alberda, 2 E. Gerritse, 3 J. J. Ro- munde, 4 A. Boer, 5 Han van Dorp, 6 S. Coelingh, 7 drs. A. Demmers, 8 L. v. d. Kolk, 9 mevrouw S. H. Hassink, 10 A. Achterhof, 11 G. van Leyden, 12 J. P. Melchers, 13 D. Bakker, 14 J. Negrijn, 15 D. v. d. Vlies, 16 J. Schuppers, 17 L. Ol denburg, 18 H. Douwstra, 19 D. L. Snelle, 20 H. Mol. Tot een half uur na de aanvang van de ledenvergadering, welke op Dinsdag '22 Maart in het gebouw van de Harmonie aan de Groenelaan te Beverwijk plaats vindt, kunnen de leden van de P. v. d. A. de aan hen uitgereikte stembiljetten over de groslijst indienen. Indien mogelijk, zal tijdens de vergadering de uitslag van het referendum worden bekend gemaakt. Geslaagde feestavond van „Turnlust" Daar het technisch onmogelijk was aan de onlangs gehouden jaaruitvoeringen van de gymnastiekvereniging „Turnlust" een bal toe te voegen, had de contactcommissie van deze vereniging besloten een aparte contactavond te organiseren, welke dan ook Zaterdagavond voor de leden in het bovenzaaltje van het veilinggebouw ,,'t Centrum plaats vond. Het programma werd geheel door eigen krachten verzorgd en stond onder leiding van de heer B. Jon ge jan, die tevens een zelf geschreven liedje getiteld „Het Blondje1' ten gehore bracht. De conférence was bij de heer G. Hesse, bekend uit de B.A.R.V.-revue, in vertrouw de handen. Naast verschillende humoris tische schetsjes werden ter afwisseling en kele gezelschapspelletjes gedaan. Het openingswoord werd gesproken dooi de voorzitter van Turnlust de heer R. van Leeuwen. De muziek op het bal werd door Roemersband verzorgd en de balleiding was in handen van de heer A. Dors. ALGEMENE VERGADERING COÖP. BOERENLEENBANK „WIJK AAN ZEE EN DUIN". In -de bovenzaal -van veilinggebouw „Kennemerland" aan de Breestraat te Be verwijk, zal de Coöperatieve Boerenleen bank „Wijk aan Zee en Duin" op Dinsdag 22 Maart, de algemene vergadering be treffende het boekjaar 1948 houden. BANKENLAAN VOORLOPIG VOOR RIJVERKEER GESLOTEN. Ingaande vandaag zal, wegens het uit voeren van bestratingswerkzaamheden, de Beverwijkse Bankenlaan voorlopig voor alle rijverkeer gesloten zijn. RECEPTIE VAN HET BEVERWIJKSE RODE KRUIS. Ter gelegenheid van het- 25-jarig be staan van de afdeling Beverwijk van het Nederlandse Rode Kruis wordt op Don derdag 7 April in het Statenhuis van half vier tot vijf uur een receptie gehouden. Die dag zal tevens het 20-jarig bestaan van de transportcolonne gevierd worden. Agenda voor Beverwijk MAANDAG 21 MAART. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Road to Rio. Luxor-Theater 7 en 9.15 uur: Missie naar China. - W. B.-Theater, 8 uur: Canyon Passage. Corso-Theater (Castricum), 8 uur: Anna Karenina. DINSDAG 22 MAART. - Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Road to Rio. Luxor-Theater 7 en 9.15 uur: Missie naar China. Corso-Theater (Castricum), 8 uur: Anna Karenina. Het Engelse slagschip van 30.000 ton de „Nelson" heeft vorige week zijn laatste reis ge maakt met bestemming naarlnverkeithing Baai in Fifeshire, waar het op een der grote wer ven gesloopt zal wor den. Het machtige oor logsschip, aan boord waarvan onder meer de overgave van Italië en een deel van de capitulatie van Japan ondertekend werden, op weg naar de snijbran ders en de slopers hamers. Het zware scheepsgeschut, de luchtdoelkanonnen en de kostbare richtmid- delen en vuurleidings- apparatuur zijn reeds gedemonteerd, zoals duidelijk op de foto te zien is. JAARVERGADERING „FLORA" Maatregelen gewenst tegen de aanvoer van „rommel'* ter veiling Zaterdagmiddag heeft de Bloem kwekersvereniging „Flora" een druk bezochte jaarvergadering gehouden in het veilinggebouw ,,'t Centrum", De voorzitter de heer B. J. Hilb.fi rs sprak een woord van welkom en memoreerde enkele belangrijke feiten van het afgelo pen jaar. De bloemenveiling heeft onder meer met succes deelgenomen aan de grote stads- tentoonstelling in Beverwijk. Men heeft echter ook minder gunstige dingen mede gemaakt, zoals de staking van de kooplieden in Mei 1948, welke volgens de spreker door de kwekers volledig werd gewonnen, dank zij de solidariteit der "in brengers. Op een verzoek aan de minister van Landbouw, om vrijstelling te verkrijgen van het snij contract voor tulpen en narcis sen, werd af wij zend. beschikt. Er is desniettemin nog geen reden tot klagen in het bloemenvak, maar toch, aldus de voorzitter, moeten de kwekers weer op hun tellen passen. De eerste drie maanden van 1949 geven een hoger omzet te zien dan de overeenkomstige maanden van 1948, maar dit vindt zijn oorzaak niet in de hogere prijzen, maar er wordt veel meer gebroeid en de prijzen liggen voor de tul pen ongeveer 15 a 20 cent per bos te laag, De voorzitter deed nog een mededeling over de assistent van de Rijkslandbouw- consulent voor de bloemisterij, die zodra zijn tijd het toelaat, meer aandacht zal besteden, aan de streek Kennemerland. Balans en exploitatie-rekening Per 31 December gaf de balans aan activa en passiva een bedrag van 83.649,te zien. Aan de debet zijde komt een bedrag van 13.600,voor onder het hoofd „ge blokkeerde middelen"; aan vastgestelde middelen heeft men een bedrag staan van 44.900,63. De credit-zijde vermeldt op de reserverekening een bedrag van 29.057,73 voor eigen kapitaal. De schulden op korte termijn vormen tesamen een bedrag van 16.338.88 en de Exploitatierekening sluit met een bedrag van ƒ64.233,40. Er is het afgelopen jaar geen winst of verlies geboekt; men heeft de winst gebruikt voor de afschrijvingen tot een bedrag van 3.446,99. De baten over 1948 vonden onder meer hun oorsprong in de provisie tot een be drag van 37.059,04 en het opgeld der kopers bedroeg 17.055,93. Zowel de administrateur de heer Chr. Belterman als de voorzittter gaven een toelichting op dit cijfermateriaal. Het ver slag van de accountantsdienst luidde gunstig en ook de controle-commissie hechtte haar goedkeuring aan het financieel beleid. Jaarverslag over 1948 De secretaris de heer B. J. Broeze gaf eèn uitvoerig jaarverslag, waarbij hij op merkte, dat 1948 een jaar van scherpe tegenstelling is geweest. Leek het aanvan kelijk dat alles voorspoedig zou gaan, er kwam omstreeks Mei een kentering in die zich niet meer ten goede keerde. De omzpt bedroeg 874.851,76 tegen 910.000 in 1947. De grootste aanvoer werd gevormd door de tulpen met ruim 600.000 bos en in totaal draaiden er 87.951 bossen bloemen door. De bloemententoonstelling in Maart ge houden werd een volledig succes, evenals de deelneming aan de tentoonstelling Groot Beverwijk". De voorzitter de heer B. J. Hilbers is 15 jaar voorzitter geweest en de heer G. Boon vierde zijn 25-jarig jubileum als zaal- kneebt. Het ledental is op het ogenblik 322. Hulde bracht de samensteller voorts aan de heren Chr. Belterman en Verkade de bedrijfsleider. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer- denen de heren B. J. Hilbers en A. Jansen Jzn. bij acclamatie herkozen. In de controle-commissie werd benoemd de heer Jo Tijms uit Assendelft. De voorlopige provisie voor 1949 werd vastgesteld op 4%, waarbij dan nog 3% omzetbelasting komt. Bij de rondvraag werd naar voren gebracht, dat de kwaliteit der bloemen die op de veiling komen, steeds slech ter wordt, vooral uit West-Friesland wordt' veel „rommel" aangevoerd. Men zal trachten hierin een verbetering te brengen zo mogelijk door het houden van een kwekerscursus. Tot besluit van de geanimeerde en vlot verlopen vergadering werd een verloting gehouden van een groot aantal Azalea's. FEUILLETON DOOR DAVID GARTH 31) Zij wierp nog een snelle blik op hem en zag, dat hij haar gadesloeg. Hij maakte tevens de indruk, of hij dat smalle hoge huis bewaakte. Plotseling herkende Connie hem. Eddie »v„o, uuiuc uc« lauwi uil Branley, die „uitsmijter" geweest was in ijverde vermoeide VVB'ers. De krach- een van Fishbalm's meer obscure kroegen. |*vallenserie leverden de gastheren j Hij herkende haar ook en gaf haar een •Torie doelpunten op, alvorens het eind- bevelende wenk met zijn hoofd. Connie biklonk (51). i ging met kloppend hart op hem af. Bran- ÜWD EN VO r„,m ,i> I ley- -- - een van de gevaarlijkste huurlin- VAN ZUID-AFRIKA" k personeelsvereniging „Gas en Wa- Woont voor haar leden op Vrijdag Jjert, ln het Patronaatsgebouw, enige J-sover Zuid-Afrika. Zowel de moderne van het land met zijn gespeciali- j 'industrie, als de primitieve met zijn piking en jungle-sfeer, worden r"\sf'i ^Id' Het zijn films met een inse gesproken tekst. Agenda voor Velsen en IJmuiden Maandag 21 Maart .«uur: „Haven der Verleiding". „Carnegie Hall". v Dinsdag 22 Maart als Maandag. 7.30 uur- r.0, j gen van New York. „Zeg eens," zei hij, „ben jij niet du Valt? Ja, inderdaad. Wat moet je daar? Ken je dat mens?" „Verondersteld, dat ik dat doe," zei Con nie, „wat kan het jou dan nog schelen?" „Het kan me niks schelen. En maak je niet benauwd. Ik werk niet meer voor Fishbalm." Het meisje dacht snel na. Voor wie hij ook werkte, Eddie Branley bewaakte geen huizen, als er niet ergens iets mis was. En dit was het huis van Miss Carsden! „Maar wacht eens even," zei zij, trach tend zich een idee te vormen van hetgeen er gaande was, „je zit toch niet achter Miss Carsden aan, Eddie?" „Ik vroeg je, of je dat mens kende?" „Hoor eens," zei het meisje, „zij heeft mij eens een tijdje geleden op een Nacht zitting uit een beroerd parket geholpen Zijn harde zwarte ogen boorden zich een ogenblik in de hare en toen vertrok zijn mond tot een glimlach. „Wel, O.K. Chérie, het is mij best, hoor. Zeg, waar heb jij gezeten? Ik heb je al in een hele tijd niet gezien." „Ik ben ik ben in het Westen op tournee geweest," zei Constance op afwe zige toon. Zij keek hem plotseling aan. „Wat doe jij tegenwoordig, Eddie?" „Ik. Oh, ik scharrel zo'n beetje rond." Connie liet dit vrij onduidelijke ant woord langs zich heen gaan. Er was hiér iets vreemds. Branley.... „Hoor eens, Eddie," zei zij, laten we even in je wagen gaan zitten. Het is hier buiten nog al aardig koud." „Best hoor," zei Branley.. „Stap in, zus." Hij stapte ook in en schoof zijn hoed achterop zijn hoofd. „Dit is heel wat vriendelijker, dan je ooit tegen mij geweest bent. Chérie. Je was gewoonlijk nogal op een afstand tegen de ouwe Eddie." „Ik had een hekel aan Fishbalm en zijn hele bende." „Hij is nu in appèl tegen een vonnis van drie jaar. Deze Officier van Justitie is een lastpak. Hij heeft zelfs een paar van Ben Turgott's zaakjes opgeruimd. Als hij ooit Ben zelf te pakken krijgt, verdwijn ik uit deze stad!" Turgott? Turgott! Die vent met die zware stem en die gespleten kin, wiens ondernemingen Fishbalm maar een kleine jongen deden lijken. „Werk je voor Turgott, Eddie?" riep zij uit. „Ja.houd even je mond. Ik geloof, dat er iemand uit komt." Zijn ogefi waren gericht op de van een 115 7.30 uur: Gemeenteraadszitting. I en ik wilde haar bedanken; dat is alles.." ijzeren traliewerk voorziene deur van het huis van de familie Carsden. Als betoverd volgde Constance zijn blik. Een meisje was juist boven aan de trap verschenen. Connie herkende Fontaine Carsden zij moest het zijn een knap slank meisje in een zachte otter jas en met een zijden sjaal en echte zijden kousen. „Edddie, wat heb je tegen haar?" „Ik? Niets. Zij heeft alleen iets in haar bezit wat aan de baas toebehoort en ik houd een oogje op haar, zolang zij dat in haar bezit heeft." „Bedoel je, dat zij iets heeft, wat aan Turgott toebehoort?" zei Connie stom ver baasd. „Miss Carsden, Eddie?" „Ja, 'zeker, Misschien is zij volkomen O.K.," maar de baas neemt geen risico. Ik houd haar alleen maar in het oog. Smeer 'm, zus. Ik moet weg." Connie onderdrukte een plotselinge op welling van schrik. Miss Carsden wenkte een taxi. „Laat mij met je mee gaan....". Hij opende het portier en duwde haar half naar buiten. Een ogenblik later reed hij achter de taxi de straat af. Connie bleef de wagen half versuft nakijken. Er was iets helemaal niet in orde. De gedachte, om naar Brenton terug te keren, verdween geheel uit haar gedachten. Naar 'Cormiers mening, was dit wel de gekste situatie, die zij nog ooit meegemaakt had. Miss Carsden in connectie over wat dan ook met Ben Turgott.... het was bijna onmogelijk! Maar zij kon Edddie Branley niet uit haar gedacchten krijgen. Zij had Eddie al eens meer aan het werk gezien. Later op de middag ging Connie naar het huis van Miss Carsden terug en vroeg angstig, of deze thuis was. Dat was zij niet. Zij was die morgen uitgegaan en was nog niet terug. Neen, de butler kon haar met geen mogelijkheid zeggen, wan neer zij terug verwacht werd. Hij was blijkbaar gewend aan plotselinge verande ringen .in de plannen van Miss Carsden, Die avond telefoneerde Connie uit haar hotel. Zij kreeg hetzelfde antwoord. Miss Carsden was nog niet terug. De onverstoor baarheid van de butler maakte haar dol. „Maar denkt u dan niet, dat er iets met Miss Carsden gebeurd kan zijn?" riep zij uit. „Verwacht u haar dan niet?" „Miss Carsden heeft vaak haar plannen veranderd, zonder daar het huis van in kennis te stellen," zei de butler kalm. Och, kom! Maar dan zeker niet met Eddie Branley op haar hielen. Daar wilde Connie aardig wat onder verwedden. Zij bracht in haar hotelkamer enige rusteloze uren door, trachtend voor zichzelf tot de conclusie te komen, of zij zich alleen maar dingen verbeeldde, maar altijd kwam als het ware vanzelf die ingeving weer terug een ingeving, die gebaseerd was op de harde zwarte ogen van Eddie Branley. Kort voor middernacht belde zij Fon taine's huis nogmaals op. Na een hele tijd wachten, herhaalde de slaperige stem van de butler, dat Miss Carsden niet thuis was. Toen kon Connie het niet langer uit houden. Zij schrok er voor terug, om naar de politie te gaan. In de eerste plaats meende zij, dat het zeer onverstandig zou zijn, om de politie er in te mengen, als Miss Carsden op de een of andere manier met Turgott in verband stond. Dan kon het haar wel eens meer kwaad dan goed doen. Maar zij moest toch iemand te hulp roepen en toen herinnerde zij zich Jock Pemberlain's verzoek om het hem te laten weten, als zij iets van Miss Carsden hoordé. (Wordt vervolgd). Melk in de keuken Het voorlichtingsbureau van de Voeding»* raad meldt: Eén grote vooruitgang bij de voedselvoor ziening van het vorige jaar is wel. dat nu de melk vrij en in voldoende hoeveelheid ver krijgbaar is. Daardoor wordt het niet alleen gemakkelijker om afwisseling in de maal tijden te brengen, het kan ook onze voeding groter waarde geven. Want melk is een bij zonder goed voedingsmiddel, dat vrijwel alle voedingsstoffen bevat, die wij nodig heb ben. Dat blijkt reeds uit het feit, dat jonge kinderen en dieren een tijdlang uitsluitend van melk leven. Melk bevat veel kalk- en andere zouten, benevens vet en - wat heel belangrijk is - de bouwstof eiwit. In 6 dl. melk (of karnemelk) is ongeveer evenveel eiwit aanwezig als in 100 gr. vlees. 100 gr. schoongemaakte vis. 100 gr. peulvruchten of 1 '6 ei. En in vergelijking met deze voedingsmiddelen is melk een vrij goedkope eiwitbron. (Karnemelk, dat weis waar het vet van de melk mist, maar even veel eiwit bevat, is nog goedkoper). Vooral nu veel eiwitrijke levensmiddelen nog maar in beperkte mate verkrijgbaar zijn, kan melk onze voeding vollediger maken. Dat kan in de vorm van een bord pap of een portie vla of pudding toe, maar ook door melk te verwerken in soep, saus of stamppot. Dat laatste geeft bovendien nog het voordeel, dat het de maaltijd zachter van smaak en „smeuïger" maakt. Een beker melk bij de boterham is niet alleen voor kinderen, maar ook voor volwas senen een prachtige aanvulling (o.a. omdat het melkeiwit het eiwit uit de tarwe waarde voller maakt). U houdt er toch wel streng de hand aan, dat melk, die niet gepasteuriseerd of geste riliseerd is, nooit ongekookt gebruikt wordt? Aanbranden is meestal te voorkomen, door een pan met een dikke bodem te nemen, deze voor het gebruik om te spoelen en er nooit iets anders d^n melk in te koken. Recepten voor vier personen. Aardappelsoep met melk. 1H liter water (of bouillon), 1 liter melk, 3 kg. aardappelen, 2 kg. uien of prei, wat boter, margarine of vet, verse selderij of peterselie, zout, peper, foelie naar smaak. De melk en het water of de bouillon ver mengen. De aardappelen schillen, wassen en in stukjes snijden. De uien of prei schoon maken, klein snijden en in wat boter, mar garine of vet met de foelie gedurende 5 minuten smoren. De aardappelen, wat zout en een deel van het water met de melk toe voegen. Dit alles tezamen gaarkoken. Dan de aardappelen fijnmaken en ook de rest van het vocht er bij doen. De soep nog ongeveer een kwartier doorkoken en tot slot afmaken met fijngehakte peterselie of selderij en wat peper. In practisch alle soepen kan men melk verwerken. Bloemkoolsaus. 3 dl. melk, 35 gr. (4 eet- leepls) bloem, wat boter of margarine, zout, nootmuskaat. De melk aan de kook brengen en dan binden met de aangemengde bloem. Het sausje op smaak maken met een klontje boter of margarine en wat zout. De bloem kool ermee bedekken en er wat nootmuskaat over raspen. Sausjes, die men door groente mengt (bijv. door stoofsla. andijvie, Brussels lof) maakt men iets dikker (45 gr. dat is 4Vt eetlepel, bloem op 3 dl. melk).

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3