IJmuider Courant Herstel der regering te Djokja binnen periode van veertien dagen Haarlems Dagblad Urenlange obstructie-estafette der Italiaanse communisten $e Jaargang No. 19199 Bureaux. Kennemerlaan 154, Tel. Adm 5437, ■je) Redactie 5389. na 5 uur. 8061 (K 2560), Teriv.sweg 47 Santp - Haarlem Gr Houtsi.93 Telet. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ©prate Taaattanfittjc £outant (Jnno léf 6) Dinsdag 22 Maart 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem 0UBLIKEINSE EISEN GEFORMULEERD Onderzoek naar begane wreedheden aan beide zijden door internationale commissie TAKE SUCCESS, 21 Maart. De Veilig- Laad heeft hedén het debat over de Snesische kwestie voortgezet. m' eerste spreker die het woord kreeg «de afgevaardigde van India, die betoog- dat dr Van Royen reeds op 28 Januari Lamentele bezwaren had ingebracht n de Januari-resolutie. In het bijzonder ïi dit volgens dr. Van Royen, voor het r ,el van de republikeinse regering in ;a De Nederlande regering was van - J.dat de uitnodiging aan de republi- 5<e'leiders tot het bijwonen van de p de Tafel Conferentie in Den Haag een fj«ondè tegemoetkoming was aan de re- üe De vertegenwoordiger van India ïerde hierna de mening uitgedrukt in de .(ste 'ede van de Amerikaan Austin, die fnslateerde, dat de Nederlanders nog niets 5,en gedaan tot uitvoering van de reso- K. sprekend over het voorstel van Ca ns meende deze afgevaardigde, dat dit S duidelijk was. Alle sprekers hebben er L verschillende uitleg aan gegeven. Naar h wening van spreker zou een preliminaire Lferentie alleen tot doel mogen heb- :.n jjn onmiddellijk herstel van de repu- Ikeinse regering. De Veiligheidsraad zou Liter eerst nauwkeurig het doel van een Lelijke conferentie moeten omschrijven, pe vertegenwoordiger van de republiek fci-r verwees nogmaals naar de hinder- tJn die volledige overdracht van de sou- Lnifeit in de weg staan en die zijn te L;n in de Nederlandse grondwet. De gnu vervatte bepalingen betreffende de v-j van Indonesië met Nederland zijn tijdig door Nederland opgelegd. Spre- •rmaakte in het bijzonder bezwaar tegen k waarborgen van goed bestuur en de vgdiaving der algemeen menselijke rech tdoor dé Nederlands-Indonesische Unie. i'Vn een souverein Indonesië kan en moet I 4''waarborgen geven. Bovendien is deze I r-:f-tsak volkomen eenzijdig door Neder ig alleen vastgesteld. pslar wees nog op de tweemaal mét al- ggne stemmen aanvaarde resolutie in de I STA. waarin herstel van de republikein- s.flèring geëist wordt. Pilar vatte het standpunt der republikei- kbals volgt samen: L De resolutie moet onmiddellijk wor- fetilsevoerd en de procedure hierin voor- 1 L moet worden gevolgd. t Eon preliminaire conferentie onder igklën van de UNO-commissïe zou in /Jrtïeval geen ander doel kunnen hebben én tet onmiddellijk herstel van de repu- ötlnso regering. Hiervoor is het vol taic dat de resolutie zelf wordt uitge lid Het herstel van de republiek moet Hum 14 dagen geschieden. Do UNO-commissie moet onmiddel- I lij een rapport indienen over de situatie S Djokja. 1 De UNO-commissie moet onmiddellijk prleren over de militaire situatie, ook ijle gebieden, welke vóór 18 December 1 onder Nederlandse controle stonden, i. Een onmiddellijk onderzoek naar nddhedén van beide zijden moet worden d door een internationale commis- si voor gedaagde ie liet Kravchenko-proces toet proces-Kravchenko is mr. Nord- m gisteren begonnen met zijn pleidooi tece gedaagde. „Les Lettres Frangaises". fedmann verklaarde, dat Kravchenko's griften altijd een politiek doel gediend n. Hij noemde eiser slechts een be tijen lid van de 100 man personeel om- he staf van het Sovjet-inkoopbureau tshiqgton, „hoewel Kravchenko zich teccet als een hoge Sovjet-functionaris t rijn anti-Sovjet-Russische propaganda tetaigender te maken". 3s verdediging heeft aangetoond dat Mienko heeft gelogen op bepaalde '-en die men heeft kunnen verifiëren, Nordmann. 'i'voorbeeld hiervan haaide de verdedi gen, dat Kravchenko in zijn boek „Ik "bsde Vrijheid" ver-klaart dat de herin- *2? aan de vroegere volkscommissaris foiikicize „uitgevaagd" was, zodat een Sovjet-communist heden ten dage «wist, dat een dergelijke man had be- De verdediging heeft daarentegen tin 1945 te Moskou gedrukte atlas over ig. waarin zeven Sovjet-Russische tal voorkwamen die naar Orjonikidze tad zijn. ,'tede oorlog, aldus mr. Nordmann, was «wering dat het Sovjetleger zwak was jeloofwaardig voor het Westen als jj®*beweringen ten nadele van de Sovjet ij*, Kravchenko's critiek op de bewape- oefenmethoden van het Russische is weerlegd door geallieerde en Duit- Nitaire deskundigen. Het uitroeien van w colonnes in de Sovjet-Unie vóór de wordt in Kravchenko's boek voor de als terreur, zo ging Nordmann voort. *«dmann zei dat Hitler in 1941 een be- bet Russische volk had gedaan ff Stalin in opstand te komen, waarbij 'graten gebruikte die Kravchenko zelf 'lebben kunnen gebruiken. Het Russi- talk wees dat verzoek af. „De Sovjet- en -justitie redden de vrijheid van ,;se!d", aldus Nordmann. jf- lzard antwoordde voor Kravchenko: "tand redde die in 1940". - atting werd tot heden verdaagd. Chinese kabinet krijgt fiat -••nieuwe Chinese kabinet met Ho Ying i&T ^'^ster-president en dr. Foe als minister van Buitenlandse °.°®dgekeurd door de twee belang- ^politieke organen in China, te weten b., e uitvoerende commissie en de Politieke raad. De vertegenwoordiger van India, Sen, verklaarde nog dat de vrede in Zuid-Oost Azië in gevaar is gebracht door het voort duren van de vijandelijkheden in Indonesië. Hiervoor is Nederland verantwoordelijk. De 19 landen van New Delhi hebben de Neder landse regering veroordeeld als aggressor. De situatie in Indonesië wordt met de dag slechter en de chaos groter. Hierna werd de zitting verdaagd tot Woensdag aanstaande 21 uur Nederlandse tijd. Zwaardere straf geëist tegen adjudant van Seyffardt De 40-jarige oud-officier van het Neder landse leger J. M. B. uit Maastricht, door het Bossche Bijzondere Hof tot 7 jaar ge vangenisstraf veroordeeld, stond Maandag terecht voor de Bijzondere Raad van Cas satie. In Juli 1940 besloot hij een „oriëntatie- Franse „Derde Macht" geconsolideerd PARIJS, 22 Maart. Thans zijn de vol gende cijfers bekend van de verkiezingen der Franse departementale raden: Gaullisten 25,34 procent Communisten 23,54 procent - Rechtse onafhankelijken.15,12 procent cursus van de S.S. in Duitsland te vol- Socialisten 16.81 procent gen. Dit werd het begin van een S.S.-op- I Radicalen int leiding bij de „Leibstandarte Adolf Hitler" waar hij de rang van S.S. Obersturmführer bereikte. B. werd later adjudant van ge neraal Seyffardt, de commandant van het „Vrijwilligerslegioen Nederland". Na on enigheid met diens zoon nam hij ontslag uit de S.S. en ging hij als hopman over naar de Arbeidsdienst... Toen de Engelse tanks Oss binnenrolden in 1944, trok B. zijn Nedei-lands unifox-m weer aan en sprong in een Engelse tank om mee te werken aan de bevrijding van Nederland. Men ontdekte echter dat hij S.S.-er was geweest en nam hem gevangen. De procureur-fiscaal vond dat B. een zwaardere straf verdiend had. Hij conclu deerde tot een gevangenisstraf van 9 jaar met aftrek. Maandagmiddag hebben Duitse autoriteiten in het grensgebied van Selfkant in het dorp Gangelt (ten Oosten van Sittard) een demonstratie georganiseerd tegen de voor genomen grenscorrecties. Tot de sprekers behoorde de minister-president van Noord rijnland Westfalen dr. Karl Arnold, die hier de demonstranten toespreekt. Radicalen 11,12 procent M. R. P8,07 procent De laatste drie partijen vormen de rege ringscoalitie. Zij behaalden gezamenlijk 36 procent. De Gaullisten verklaren met 32 procent 266 van de 735 zetels te hebben gewonnen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken verklaart echter, dat zij met 25,34 procent slechts 170 zetels hebben veroverd. Deze „cijferslag" zal waarschijnlijk pas eindigen als aanstaande Zondag d£ resterende 785 zetels zijn gekozen. Volksdemocratische lente Het begin van de lente werd gisteren in het Praagse blad „mlada fronta" door Josef Danek als volgt bezongen, aldus declameert United Press: Gezang en stilte in de schone geu rende. dagen gaan aan de lente vooraf. Onder de tred van de ploeger breekt de harde winteraarde en terwijl de paarden lange voren trekken, droomt de boer van een tractor, die zweet en arbeid spaart. Een meisje met loshangend haar schenkt de zon een klappende zoen. Zwaar van boezem, en verheugd dat de coöperatieve wasmachine nu haar taak zozeer verlicht, draagt zijn vrouw het maal aan, blij dat hun ongeboren kind in een crèche zal kunnen komen als de oogsttijd daar is." Van Kleffens bij Acheson De Nederlandse ambassadeur te Washing ton mr. E. N. van Kleffens heeft een half uur met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Acheson gesproken over Duitse kwesties. Na het onderhoud verklaarde de ambas sadeur tegenover verslaggevers: „Wij heb ben een algemeen gesprek gevoerd over de Duitse kwestie. Ook het Indonesische probleem is kort besproken". Hij verwachtte dat in het begin van de volgende maand minister Stikker naar Washington zou komen voor de onderte kening van het Atlantisch pact. Duitse protestbetoging tegen grenscorrecties In Gangelt bij Geilenkirchen is gister middag een protestbetoging tegen de grens correcties gehouden, die werd bijgewoond door de meeste leden van het kabinet van Noord-Rijnland-Westfalen. De minister president dr. Karl Arnold heeft een menigte van ongeveer tweeduizend personen toege sproken en de verwachte correcties aan geduid als landroof. Dr. Arnold betoogde dat de correcties wantrouwen zouden zaaien, hetgeen de be trekkingen met Nederland zeer nadelig zou kunnen beïnvloeden. Een reeks andere woordvoerders, onder wie „Landrat" Pilatus uit Geilenkirchen en de katholieke geestelijke proost Jaspers uit Heinsberg spraken de menigte toe. De heer Pilatus zeide, dat hij namens de bevolking een protest-telegram aan generaal Robert son heeft gezonden. Volgens Pilatus wer den door de correcties „levende mensen gebruikt als ruil- en handelsobject ten be hoeve van herstelaanspraken". In Gangelt waren vrijwel alle huizen met vlaggen getooid, in de direct betrokken dorpen aan de grens echter niet. Slechts waren hier en daar leuzen op de muren gekalkt als „nieuwe grens, nieuwe oorlog" of: „wij blijven Duits ondanks annexatie", terwijl één opschrift verzekerde: „De Duitse Michel komt terug met hamer en sikkel". Het grootste deel van de bezoekers der betoging bleek niet afkomstig te zijn uit het gebied, dat voor correcties in aanmer king komt, waar de bevolking zeer terug houdend is in haar uitingen. „Oude Duitse diplomaten dienen slechts de vrede" FRANKFORT, 21 Maart (Reuter) De geheime conferentie te Godesberg van vorige week tussen vooraanstaande West- Duitse conservatieve politici en zakenlieden Rudolf Nadolny, voormalig ambassa deur te Moskou, werd bijeengeroepen om een „onafhankelijke groep van verant woordelijke personen te vormen om de be langen van de Duitse eenheid in het oog te houden", aldus is heden op een perscon ferentie medegedeeld, welke door dr. Her mes, voormalig politiek leider in de Sovjet- zone die door de Russische autoriteiten van zijn functie werd ontheven en Nadolny werd belegd. Dr. Hermes zeide: „Wij moeten trachten de afzonderlijke delen van Duitsland bijeen te brengen door gemeenschappelijk werken aan economische, sociale en juridische pro blemen." Nadolny, die thans in de Sovjet-zóne woont, protesteerde tegen de berichten, waarin hij een „afgezant van de Sov jets" wordt genoemd. „Ik verloor mijn contact met Russische diplomaten 18 maanden geleden", zo zei hij. .„Boven dien behoort u te weten dat wü, oude Duitse diplomaten, nooit enige andere zaak dan het vaderland en de vrede zullen dienen." Op een vraag of hij de voorbereidingen voor een West-Duitse staat als een belem mering voor zijn streven naar eenheid be schouwde antwoordde dr. Hermes: „Zij zijn onvermijdelijk geworden door de ontwikke ling in het afgelopen jaar. Ik steun ze, mits zij alleen worden beschouwd als een onder deel van de weg naar de eenheid van geheel Duitsland". FRANS-ITALIAANSE TOL-UNIE. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken graaf Sforza, heeft bevestigd, dat hij zich 26 Maart naar Parijs begeeft om met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, het Frans-Italiaanse tol- unie-accoord te ondertekenen. ATLANTISCH PACT Na twee etmalen „debat" kreeg de Gasperi toestemming om besprekingen te voeren (Van onze correspondent te Rome) Een stampvolle zaal, tribunes die uit puilden van nieuwsgierigen en politie, een vreselijk benauwde atmosfeer, papieren, tijdschriften, oude kranten, stof en vuil overal, dat was de aanblik van het Italiaan se parlement, achtenveertig uur nadat de zitting was geopend, op het ogenblik dus, waarop gestemd zou worden over het At lantisch pact. Iedereen was doodmoe. De afgevaardigden en ook vele ministers en onderstaatssecretarissen hadden het ge bouw niet verlaten, waren niet uit de kle ren geweest. Zij sliepen in de wandelgan gen en voor het buffet, in fauteuils en op sofa's. Maar toen na de bijna 180 sprekers van de communistische en sociaal-commu nistische partijen, die ieder tien minuten spraken het maximum dat in dit geval was toegestaan tenslotte Nenni het woord nam om het slotwoord der oppositie te spreken, bleek bij rechts en links de strijdlust onverminderd. Het was half vier 's middags en Nenni had de tekst van het pact, zoals die enige minuten tevoren in de extra-editie was verschenen. Het doel van de obstructie was dus be reikt. Alvorens over te gaan tot de stem ming, of de regering al dan niet gerechtigd moest worden geacht om onderhandelingen te openen, had men de gelegenheid critiek te oefenen op de tekst zelve. Incidenten als wekker. Wij hebben in deze 48 uren zonderlinge taferelen gezien. Afgevaardigden die in de zaal rustig zaten te slapen, het hoofd rus tend op een gummikussen, dat ze eerst in een hoekje hadden opgeblazen, journalis ten, die rustig op de lange banken van de perstribune lagen, overtuigd dat het lawaai hen wel zou wekken, wanneer er een inci dent van betekenis ontstond, hetgeen ge middeld om de drie of vier uur gebeurde. Er was een bewonderenswaardige dame, die ik Donderdag om zes uur 's avonds zag plaats nemen op de publieke tribune (de zitting had toen 26 uur geduurd), die ik 's nachts om twee uur daar nog vond en die de volgende morgen om zeven uur als enige vrouwelijke belangstellende nog steeds op haar plaats troonde. Zij had dus achtereenvolgens ruim vijftig communisten horen zeggen, dat zij tegen het pact waren. De zitting werd ook een publieke vermake lijkheid. 's Nachts tegen drie uur verscheen een groep dames en heren in avondtoilet op een der tribunes. In de regeringsbanken zat slechts één minister of onderstaatssecretaris, in de rechtse sector was steeds een tiental af gevaardigden, die de wacht hielden om bij ieder incident hun slapende collega's te kunnen waarschuwen. Daar het gevaar be stond dat op een ogenblik, waarop de Ka mer bijna leeg was, de sprekers die nog aan de beurt moesten komen, zich terugtrokken zodat men onmiddellijk tot stemming zou moeten overgaan, hadden zich nog 265 spre kers van de Christelijk-democratische par tij doen inschrijven. Geen hunner heeft het woord gevoerd. Stemmen en vuisten. In een plenaire zitting werd tenslotte tussen vier en vijf uur hoofdelijk gestemd en de regering werd met 342 tegen 170 stemmen gemachtigd besprekingen te voe ren over het pact. Nenni kondigde aan dat de strijd nu pas goed zal beginnen en dat alle middelen zul len worden gebruikt om de regering te beletten aan het verdrag, ook al is dit on dertekend, uitvoering te geven. Het begon met een klaverend en allerdroevigst spek takel onmiddellijk na de stemming. De uitslag werd door de communisten met ge- jouw ontvangen. Daarna werden door links en rechts partijliederen gezongen. Plotse ling ontstond een conflict tussen Lu-pis van de Nenni-socialisten en een Christen-demo craat en een ogenblik later waren meer dan honderd Kamerleden in een vuistge vecht verwikkeld. Iemand wierp een zware houten schrijftafellade naar de tegenpartij. Gekneusd en met verfomfaaide kleren ver liet menig Kamerlid deze gedenkwaardige zitting. Amerikaanse militaire hulp voor Europa President Truman zal het Congres om grote vrijheid van handelen bij de verde ling van wapenen voor Europa verzoeken, wanneer het programma van militaire hulp aan het Congres wordt voorgelegd, aldus wordt te Washington vernomen. Het zou zijn bedoeling zijn niet door het Congres te worden gebonden om een bepaalde som voor elk land apart uit te trekken, doch te verzoeken om een totaalbedrag, dat hij zou kunnen verdelen naar goeddunken van het ministerie van Buitenlandse Zaken en naar eigen goeddunken. Naar men meent zal door deze methode in noodtoestanden voorzien kunnen wor den, mochten deze zich voordoen. Volgens de huidige schattingen zal het programma in het eerste jaar tussen 1 en 1V2 milliard dollar kosten. Carl Vinson (democraat), voorzitter van de Huiscommissie voor de strijdkrachten, voorspelde dat het Huis van Afgevaardig den het plan zou goedkeuren. tLEMENTIS: „Vrede wordt bedreigd door Atlantisch pact" Maar oorlog komt er volgens hem niet De Tsjechoslowaaksë minister van Bui tenlandse Zaken, Clementis, heeft verklaard dat alle volksdemocratieën het Atlantisch pact beschouwen als een bedreiging van de vrede en een inbreuk op het Handvest van de UNO, aldus meldt radio-Praag. Dit is een van de antwoorden van de minister, die per telegram werden gezon den aan Kingsbury Smith van het Ameri-t kaanse nieuwsbureau „International News Service", dezelfde, die onlangs een vragen lijst heeft gestuurd aan maarschalk Stalin. Op een andere vraag over het pact, ant woordde Clementis: „Wij delen niet de mening van de Westelijke landen wat be treft het defensieve karakter van het pact. Alle voorbereidingen, in het bijzonder in de V. S., hebben niet een defensief, maar een aggressief karakter". Op de vraag, of hij meende, dat het pact het gevaar van oorlog zou vergroten of ver kleinen, was het antwoord: „Het zal geen van beide doen". Op de vraag: „Denkt u, dat een oorlog op handen is?" antwoordde de minister: „Neen, omdat de krachten van de vrede sterker zijn in de wereld dan de krachten van de oorlog". Engeland koopt uranium De Britse regering heeft aangeboden alle uraniumertsen, die meer dan tien procent van dit mineraal bevatten en gedurende de volgende tien jaar in de koloniale gebieden van het imperium of in Engeland worden geproduceerd, te kopen. Dit werd gisteravond door het ministerie van Bevoorrading medegedeeld. Het voegde hieraan toe, dat het aanbod wordt gepubli ceerd in alle koloniale gebieden, waar de mogelijkheid bestaat van aanwezigheid van de radio-actieve stof. Soetoepo gearresteerd Van militaire zijde te Batavia is aan Aneta medegedeeld, dat dezer dagen de generaal-majoor van de T.N.I. Soetoepo door Nederlandse troepen is gearresteerd. Soetopo is gewond en in het hospitaal te Solo opgenomen. Hij was vroeger eerste luitenant van het K.N.I.L., doch werd in 1935 uit de militaire dienst ontslagen. HODJA IN MOSKOU. Radio-Moskou deelt mede, dat een Alba nese regeringsdelegatie, onder leiding van premier Enver Hodja, in Moskou is aan gekomen. Plechtigheid op de nieuwe erebegraafplaats te Loenen Tien in Duitsland omgekomen Nederlanders begraven Op de nieuwe erebegraafplaats in Loenen op de Veluwe hebben gisteren tien Neder landers, die tijdens de bezetting van ons land in Duitsland om het leven zijn ge komen, hun laatste rustplaats gevonden. Vijf hunner werden met het katholieke begrafenisceremoniëel ter aarde besteld. Vijf anderen kregen een begrafenis met militaire eer. In de rouwkapel werd in aanwezigheid van familieleden, de vrijwel voltallige raad van bestuur der Oorlogsgravenstichting en vertegenwoordigers, van oud-illegale orga nisaties, een Requiemmis opgedragen door de hoofdlegeraalmoezenier kolonel mgr. H. J. J. M. van Straelen. Voor het altaar stond een katafalk op gesteld, gedekt door de Nederlandse drie kleur, waartegen een tweetal kransen was geplaatst, afkomstig van de Oorlogsgraven stichting en van de Nederlandse Vereniging van Oud-politieke Gevangenen uit de Be zettingstijd. Nadat in de kapel de absoute was ge geven ging men naar de begraafplaats, waar vijf bruinhouten kisten met de stof felijke resten voor de graven waren ge plaatst. Daarbij bevond zich het stoffelijk overschot van de heer C. H. van Beuke ring, in leven marconist bij de K.L.M., die eertijds bij de Pelikaan-postvlucht deel van de bemanning uitmaakte. Drie vroe gere collega's waren op de dodenakker aan wezig. Om half drie volgde de teraardebestelling van vijf andere slachtoffers van de Duitse terreur, alle militairen, die met militaire eer werden begraven. Vooraf leidde in de kapel ds. J. H. Rawey een korte rouwdienst. Op de begraafplaats stonden 250 mili tairen uit Amersfoort in carré rond de graven opgesteld. Nadat de stafmuziek .van de Huzaren van Boreel de „Last Post" had geblazen, werden de kisten in de groeve neergelaten, waarbij een détachement militairen een eresalvo loste. Op de Centrale Begraafplaats voor de in Duitsland omgekomen oorlogsslachtoffers te Loenen op de Veluwe zijn Maandag de stoffelijke resten van hen die voor het vaderland in Duitsland vielen, ter aarde besteld. Een vuurpéleton brengt saluut schoten boven de graven van in Duitsland gevallen militairen, en die hier thans opnieuw ter aarde besteld werden. Hef woord is aan S. W. F. M a r g a d a n t Het grootste probleem voor een leraar is: de zaken tot de grootste eenvoud terug te brengen. Rooms-rode coalitie in België staat voor definitieve breuk Onze Brusselse correspondent telefoneer de ons hedenmorgen: Na een vergadering van het Belgische socialistisch partijbureau, waarvan het communiqué eerst gisteravond om 10 uur werd bekend gemaakt, is gebleken dat alle hoop op een voortzetting van de Rooms- Rode coalitie ijdel is. Spaak is voornemens om tegen morgen avond de kabinetsraad bijeen te roepen om de plannen tot behoud van het budgetair evenwicht in détail te bespreken. De socia listische woordvoerders zijn evenwel cate gorisch in hun commentaar en voorspellen een ontbinding van de coalitie nog voor 29 Mei. 1 Ook de liberalen confereerden en stelden de basisprincipes op van hun verkiezings campagne. Deze zal steunen op het motto, dat de socialisten geen hechte dam vormen tegen het Marxistisch communisme, ter wijl anderzijds de katholieken te inner lijk verdeeld zijn om de langzame af- glijding naar links tegen te houden, waar toe zij door hun alliantie met de socialisten gedwongen zijn. Men voorziet een liberale winst ten koste van de Katholieken, en een winst van de socialisten ten koste van de communisten. Deze laatsten kunnen thans niet meer reke nen op de vlottende massa van het volk, die in de naoorlogse jaren meer uit sympathie voor het Russische leger dan uit overtui ging voor de communistische idealen zijn stem op hen uitbracht. Russisch radio-commentator goochelt met cijfers Radio-Moskou heeft verklaard, dat En geland heeft besloten Malta te stellen on der Amerikaanse „controle, om het te ver anderen in een Amerikaanse marine- en luchtbasis". Cyprus en Kreta zouden tevens schakels worden in het wereldnetwerk van Ameri kaanse bases voor aggressieve doeleinden", aldus verklaarde radio-commentator Sjil- sky. De commentator zei, dat de Amerikaan se bases in het Atlantisch gebied als volgt zouden zijn verdeeld: 68 in de golf van Panama en de Caraibische zee, 63 in En geland, Frankrijk of Duitsland, 25 in het Zuid-Atlantisch en 18 in het Noord-Atlan tisch gebied. „De Amerikaanse imperialisten zijn van plan de Scandinavische landen geheel te onderwerpen, met het doel krachtige mili taire steunpunten op hun grondgebied te vestigen", zo voegde hij er aan toe. Sjilsky zei, dat een „speciale rol" was toebedeeld aan het Iberisch schiereiland, waar dertien bases zouden worden aangelegd in Spanje en zeven in Portugal. Japan zou worden veranderd in de „mili taire strategische springplank in het Verre Oosten". Ongeveer 35 voormalige Japanse vliegvelden zijn gehandhaafd of opnieuw aangelegd, zo zei Sjilsky. Rapport van generaal Clay Generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur, verklaai-t in zijn tweewekelijks rapport aan Washington, dat de socialistische eenheidspartij haar greep op de vakverenigingen in het door de Russen bezette gebied verstevigt. „De ontwikkelingen van de laatste tijd", aldus generaal Clay, „wijzen erop, dat de door de communisten beheerste bonden van vakverenigingen in Berlijn en de Sov jet-zóne niet slechts armen zijn van de SED, doch tevens, dat de leidingen van vakbonden en politieke partijen in elkaar grijpen en een directoraat vormen. Func tionarissen van de SED en van vakvereni gingen worden naar die organisaties over geplaatst waar zij het meest nodig geacht worden". Verder wordt in het rapport vastgesteld, dat in de maand Februari in-totaal 3.545 ton industriële vracht naar Berlijn via de luchtbrug werd vervoerd. In de eerste twee weken van Maart werden er door de Duitse grenspolitie aan de grens van de Sovjet- zóne minder goederen in beslag genomen dan voordien. TRUMAN's PROGRAM. President Truman heeft op de Ameri kaanse conferentie van burgemeesters ver klaard, dat de huidige oppositie in het Congres tegen zijn program niet zou ver hinderen dat dit jaar „een groot aantal maatregelen voor het welzijn van het volk" zouden worden getroffen. Dit was zijn eerste vei-klaring sinds de republikeinen in het Congres zijn pogingen om aan het „filibusteren" een einde te ma ken, hebben verijdeld. DRIE MAANDEN LANG GEEN POLITIEKE OPTOCHTEN IN LONDEN. Alle politieke optochten in het gebied van Londen zijn voor drie maanden ver boden bij decreet van James Chuter Ede, de Engelse minister van Binnenlandse Zaken. 14 uur vóór deze bekendmaking hadden te Londen grote botsingen plaats tussen ant-fascisten en de aanhangers van sir Oswald Mosley, leider der Engelse fascis ten. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Weinig wind met voornamelijk in de nacht en vroege ochtend plaatselijk nevel of mist. Overigens enkele over drijvende wolkenvelden en overwe gend droog weer Iets zachter. 23 Maart: Zon op 6.38 uur, onder 18.57 uur Maan op 4.58 uur, onder 11.51 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1