CRACKFREE SCHUDT UW LEVER WAKKER Als er huizen in Haarlem gebouwd worden. kleine Wereld Wereldnieuws DINSDAG 22 MAART 1949 Moeilijkheden bij de toewijzing De woningnood in Haarlem is groot. Het is dus te begrijpen dat er moeilijkheden komen als er nieuw-gebouwde huizen kunnen worden toegewezen. Maar minder bekend is dat die moeilijkheden nog ver groot worden doordat door het gemeente bestuur wordt vastgehouden aan een oude bepaling wat de toewijzing betreft van huizen die voor woningbouwverenigingen gezet worden. Wij bedoelen de ï-egeling, die ook al lang voor de oorlog gold, dat van de nieuwe bewoners 80 procent door het bestuur der vereniging mag worden aangewezen, 10 procent door het rijk en 10 procent door de gemeente. In die tijd bestemde de ge meente die 10 procent voor ambtenaren en werklieden; het rijk deed evenzo. Nu is het zo geworden dat de gemeente haar 10 pro cent laat verdelen door het Huisvestings bureau. Natuurlijk heeft het Huisvestings bureau wel enige zeggenschap over die 80 procent van de vereniging en die 10 procent van het rijk, want het moet nagaan of de voorgedragen mensen vallen onder het begrip „sociaal-verantwoord". Maar daaronder valt men al gauw. Het gevolg van deze regeling is, dat het Huisvestingsbureau zelf slechts zeer wei nig nieuwe huizen kan toewijzen. En dat terwijl er vele honderden urgente geval len in zijn. registers - orkomen. Ieder zal begrijpen dat de verdeling der nieuwe woningen in verscheidene gevallen anders zou uitvallen als het Huisvestingsbureau de beslissing over 100 en niet over slechts 10 procent had. Nu komt het herhaaldelijk voor dat zeer urgente gevallen niet gehol pen kunnen worden, omdat minder-urgen- te gevallen van leden der bouwvereniging ook al zijn die op zichzelf beoordeeld zeker sociaal verantwoord voorgaan. De huizen der woningbouwverenigingen worden geheel met overheidsgeld gefinan cierd. In Alkmaar en Arnhem wordt 10 pro cent voor het rijk gereserveerd, maar over de overige 90 procent heeft het Huisves tingsbureau de beschikking. In Amster dam is dit 70 procent. De 10 procent voor het rijk- wordt in Haarlem bestemd voor- rijkspersoneel (P.T.T., Belastingen en Spoorwegpersoneel In Haarlem zijn gebouwd 95 woningen voor de vereniging „Voorzorg" en 116 voor „St. Bavo-Noord". Tezamen 211. In aanbouw zijn 85 woningen voor „St. Jozef" en 101 voor de vereniging van Haarlems gemeentepersoneel. Verder bouwt de gemeente nog 42 duplex-woningen in Haarlem-Oost. Daar van krijgt het Huisvestingsbureau de ge hele toewijzing, maar die huizen bieden alleen ruimte voor zeer kleine gezinnen. Voorbereid zijn de plannen: „Ons Be lang" 84, „Zorgvlied" 56, „Onze Woning" 71, „St. Bavo-Oost" 75, Volkshuisvesting" 75 en voor de gemeente 16. Tezamen 377. Voor al deze woningen (uitgezonderd de 16 voor de gemeente) geldt de bovenstaan de verdeling. Voorts worden in Haarlem-Noord door een particuliere ondernemer 65 woningen gebouwd die ook onder de rijksfinancie- rïngsregeling vallen. De opzet is die te ver kopen aan mensen die de beschikking heb ben over 4400. Het Huisvestingsbureau moet beslissen of de aspirant-kopers onder de term „sociaal-verantwoord" vallen. De gemeente heeft financiële verant woordelijkheid bij deze particuliere bouw. Wel gaat het aantal van het aan Haarlem toegewezen bouw-volume af. ontruimen omdat de eigenaar het „dringend nodig heeft voor eigen gebruik". Ditzelfde geldt ook voor hoofdbewoners die woonruimte terugvorderen van onder huurders, omdat in de loop der jaren hun gezin uitbreiding heeft gekregen. Het Huisvestingsbureau staat dan voor de zeer moeilijke taak om voor de mensen die zonder woonruimte komen een nieuw onderdak te zoeken. Vet-diefstal berecht Voor de Haarlemse economische rechter stonden gisteren twee employés van een IJmuidens koelhuis terecht wegens het af geven en in ontvangst nemen van een hoe veelheid nietvet, zonder dat daar bon nen aan te pas waren gekomen. De eerste verdachte had tijdens het lossen van een schip met bevroren vlees een grote klomp niervet in een hoekje zien liggen en dat naderhand opgehaald. Naar hij ter zit ting verklaarde, hat hij het „niet met op zet" gedaan. Hij wou het vet namelijk niet verkopen en had het ook niet voor zichzelf nodig, maar had het „zomaar" weggenomen. Hij had het daarna aan een mede-employé gegeven. De Officier van Justitie vond het een tamelijk ernstige zaak, die hij gelijk wilde stellen aan de nog steeds zo veel vuldig voorkomende fabrieksdiefstallen. Mede met het oog op de generale preventie eiste hij tegen beiden drie weken gevange nisstraf met onmiddellijke inhechtenis neming. De verdediger, mr. R. K. P. Kalbfleisch, voerde een aantal verzachtende omstandig heden aan. Bovendien kon hij aantonen, dat de directie van het koelhuis tevreden over het werk van beide mannen was. De economische rechter legde hen allebei een boete van 60 op plus een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. Kampvuurdromen Honderdvijftig padvindsters en padvin ders uit het district Haarlem voerden gis teren in de schouwburg in plaats van de gebruikelijke revue nu eens het ernstig opgezette, doch daarom niet minder bont gekleurde en bewegelijke spel „Kamp vuurdromen" ten tonele met de bedoeling ruimere bekendheid aan de geestelijke grondslagen van hun beweging te geven, Op de vooravond van zijn installatie tot voortrekker overdenkt een verkenner het nut en de waarde van zijn streVen in deze tijd. In zijn verbeelding aanschouwt hij enkele historische taferelen waaruit zou moeten blijken dat er van de idelalen uit vroegere jaren maar bitter weinig terecht is gekomen. Zijn twijfel wijkt tenslotte voor de moedgevende kracht van de nog verse herinnering aan zijn opbouwende jeugd, die hij afsluit door zijn eerlijk ge meende belofte van trouw aan de padvin- derswet te herhalen. Speciaal het eerste gedeelte was meer schilderachtig dan overtuigend. Het terug bladeren in het boek der geschiedenis diende eigenlijk alleen als excuus voor het vertonen van enige tableaux vivants uit de feodale wereld, de gouden eeuw en uit de pruikentijd. Redenen tot morele verontrus ting werden er nauwelijks gegeven, waar door de actuele zin van deze fantasie nogal vaag bleef. De aanwezigen toonden zich evenwel zeer ingenomen en geamuseerd door de parade van fleurige costuums, het roffelende enthousiasme, het bonte vlag vertoon ter symbolisering van algemene ver broedering en de leuke verrichtingen van de jongste garde. Voor de boerendans tijdens de uitbundige oud-Hollandse ker mis ging een luid applaus op in de zaal. Ongetwijfeld zal vandaag bij de herhaling het tempo van de opvolging der vele scènes aan de nodige snelheid winnen. Enkele behoorlijke spreekstemmen (on der anderen van de hoofdpersoon en van de zegger van het Kipling-gedicht in het begin) hielpen het spel aan diepere beteke nis. De mefistofelische droomgeleider zou met minder wilde armgebaren meer indruk maken. Na de pauze kregen de bezoekers enige aardige impressies van het doen en laten dezer jonge ridders. D. K. Groente-export naar Duitsland In het dorp Höngen (ten Oosten van Siitard) dat tot het grenscorrectie-gebied behoort, hebben tegenstanders op een muur geschreven: „Duits willen wij blijven". Voorstan ders van de grenscorrecties hebben geprobeerd het woord„Duits" te verwijderen. „Huizen voor eigen gebruik noodzakelijk" Het komt in de laatste tijd herhaaldelijk voor dat bij rechterlijke beslissing aan huurders bevolen wordt een perceel te Een losse BOORD zit prettiger én mooier als hjj na het wassen met CRACKFREE is behandeld. In de volgende adver tentie schrijft Mevr. Kraak-Helder hoe goed dat h&ar man bevalt! E DEL-STIJFS EL maakt ALLE stoffen als nieuw! Fabr. N.V...OnderOns" De Krim (O.) De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 London Suite van Coates. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8,45 Cellisten spelen beken de werken. 9.00 Ziekenbezoek. 9.30 Platen. 9.55 Lentesymphonie van Schumann. 10.30 Morgendienst. 11.00 Berlijns opera orkest. 11.15 Luisterspel „Een kwestie van eerlijk heid". 11.55 Sonate van Bach. 12,33 Weer- praatje. 12.33 Trio Pavane. 13.15 „Sangh en Spel". 14.00 José en. Ampara Iturbi spelen de Rhapsody in Blue. 14.1.5 Don Kozakkenltoor. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Metropole-orkest. 15.30 Oude Engelse muziek. 16.00 Lezing „Arbeid in vrije tijd". 16.15 Voor jongens en j meisjes. 17.30 Kjell Olsson, piano (Brahms, Chopin en Liszt). 18.00 Mannenkoor. 18.30 j Strijdkrachten. 19.15 Luisterspel „Prikke- been". 19.30 Actueel geluid. 19.45 Engelse les. 20.15 Lijdensoverdenking, 20.45 „Dialogues mystiques" (teksten Paul Verlaine; orkest, koor en Herman Schey, bas-bariton). 21.45 Avontuur met een motortorpedoboot. 22.00 „Sans Souci22.30 Orgel (Bach)22.45 Over denking. 23.15 West-Europese commentaar, 23.30 Lichte muziek. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Russische symphonische muziek. 10.00 Morgenwijding, 10.20 Kookpraatje. 10.30 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Platen. 12.00 Accordeonorkest. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Kilima Hawaiïans. 13.15 Kalender. 13.30 Vincentino. 13.50 Sara Vaughan zingt. 14.00 Causerie over Louis Zimmerman. 14,15 Jeugdconcert (orkest en 2 clavecimbels; Bach en Boccherini). 15.00 Voor de kleuters. 15.15 Mensen, dieren en dingen in de muziek. 15.30 Voor zieken. 16.00 Kinderkoor. 16.15 Het stond in de krant. 16.45 Vragen staat vrij. 17.15 Kwartet Jan Corduwener. 17,45 Lezing over Nieuw Gui nea. 18.20 Promenade-orkest. 18.50 Tommy Handley and his Pals. 19.00 Welvaartsplan voor Indonesië, 19.30 Jeugdliederen. 19.40 Jeugdnieuws, 19.45 Lezen in de Bijbel 20.05 Dingen van de dag. 20.20 Opera-concert. 21.00 Luisterspel „Carmen zoals zij in werkelijk heid was". 22,15 Tango-rumba-orkest. 22,45 Dichters van deze eeuw. 23.15 Bruce Lowe zingt. 23.35 Kwartet Benny Goodman, Politiehond bracht bankoverval tot klaarheid Donderdagavond drongen drie gemasker de en gewapende mannen in Nieuwe Pekela het woonhuis van de kassier der Boeren leenbank binnen, dat met het kantoor van deze bank in één gebouw gehuisvest is. De zoon en de dochter van de kassier waren op dat ogenblik alleen tihuis. Onder bedrei ging met pistolen trachtte men hen te dwingen tot afgifte van de sleutels van de kluis. Er viel zelfs een schot, dat het tele foon-toestel vernielde. De zoon en dochter wisten echter niet waar de sleutels zich bevonden, zodat de overvallers tenslotte onverrichterzake vertrekken moesten. Nog dezelfde avond werd op aanwijzing van de zoon van de kassier overgegaan tot de arrestatie van L. G. te Nieuwe-Pekela en van een tweetal turfschippers uit Stadskanaal.de gebroeders Van D. Allen bleven aanvankelijk hardnekkig ontkennen en het is de politiehond Herta uit Scheem- da geweest, die tenslotte de schuld van dit drietal wist aan te tonen. Toen de hond lucht gegeven werd aan een handschoen die kennelijk door een der overvallers ge bruikt moest zijn, pikte zij namelijk uit een groot aantal voorwerpen enige spijkertjes op, die aangetroffen waren in de zakken van een der arrestanten. Ook bij herhaling wees Herta met grote stelligheid de dader aan. Alle drie de daders hebben nu een volledige bekentenis afgelegd, waarmee deze overval wel zeer snel tot een oplossing is gekomen. Bedrijfspensioenfonds voor de landbouw Dezer dagen is bij notariële acte het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw gesticht. De stichting van dit fonds is een direct gevolg van de goedkeuring van het wetsontwerp tot verplichte deelneming in bedrijfspensioenfondsen door de Eerste Kamer. Verwacht wordt, dat het bedrijfspen sioenfonds voor de landbouw per 1 Mei in werking zal kunnen treden. Aangezien de organisaties, die in de Stichting voor de Landbouw samenwerken, geen eenslui dend oordeel hadden over het verplicht stellen van het fonds voor zelfstandigen, zal voor deze categorie geen aanvraag bij Sociale Zaken kunnen worden ingediend. De arbeidersorganisaties zullen binnen kort de aanvrage voor de arbeiders in land- en tuinbouw, alsook voor die uit bijzondere agrarische bedrijfstakken als bosbouw en veenbedrijf, indienen.' Het eerste kievitsei is er! Maandagochtend is onder Wirdum in Friesland het eerste kievitsei gevonden. Het is aan H. M. de Koningin aangeboden. Maandagmorgen is te Hengelo (Gelder land) eveneens een kievitsei gevonden. Ook dit is aan de Koningin gezonden. Ex-politiepresident van Amsterdam berecht Hij werd reeds voor de oorlog als staatsgevaarlijk gearres teerd In de eerste dagen van Mei 1940, ruim een week voor de Duitsers ons land binnen vielen, gaf de regering opdracht tot het in hechtenis nemen van 23 personen, die als staatsgevaarlijk werden beschouwd. Onder hen bevond zich de thans 53-jarige H. A. H., die reeds in 1916 bij de Neder landse politie in dienst trad. Hij werd na 15 Mei 1940 door de Duit sers vrijgelaten en maakte snelle promotie gedurende de bezetting. In enkele jaren klom hij op tot politie-president van de provincies Noordholland en Utrecht, nadat hij dergelijke posities had bekleed in Lim burg" en Noordbrabant. Hij was de geeste lijke vader van de zogenaamde „sociale politie". H., die voor de Amsterdamse kantonrech ter voor tribunaalzaken terechtstond, gaf toe, dat hij reeds voor de oorlog als een staatsgevaarlijke figuur werd beschouwd. „U bent er u zeker wel van bewust, dat u nimmer deze carrière in normale omstan digheden had gemaakt. U bent alleen aan gesteld wegens uw politieke instelling", vroeg de Kantonrechter. „Zeker ben ik mij daarvan bewust". De Kantonrechter wilde echter ook mel ding maken van de rapporten die vermel den, dat H. niet slaafs alle Duitse bevelen opvolgde. Afgezien van zijn misstappen is hij een goed politieman geweest. Op 4 April zal de Kantonrechter bepalen welke straf zal worden opgelegd aan ver dachte, die vier jaar gedetineerd is geweest. Vakkringen vragen minder starre regeling Vakkringen hebben de regering geadvi seerd de export van groenten naar Duits land voortaan volgens minder starre voor schriften te doen geschieden dan tot dus verre het geval is geweest. De huidige centrale- levering heeft vele bezwaren. Het tevoren opgestelde schema klopte niet al tijd met de behoefte van de Duitse markt. Men leverde bijvoorbeeld contractueel een hoeveelheid witte kool naar Sleeswijk- Holstein terwijl daar nog 400 millioen kilogram witte kool voor de consumptie beschikbaar was. Omdat niemand zich voor een zending persoonlijk verantwoordelijk gevoelde, liet de zorg voor de kwaliteit van het product bovendien nog al eens te wensen. Geen van beide partijen voelde daarom meer voor een centraal geleide handel. Uit Nederlandse vakkringen is nu via de Stichting voor de Landbouw ge adviseerd, een zo groot mogelijke vrijheid te geven aan de Duitse importeurs. Er moet geên beperking komen naar product noch naar periode en de contingenten moeten kunnen worden gebruikt naar gelang van behoeften van de Duitse markt. De controle wil men doen geschieden door het bedrijf schap, dat de uitvoer stop kan zetten als het betalingscontingent is uitgeput. Van Nederlandse zijde is er geen bezwaar tegen het vaststellen van Duitse maximum-prij zen, mits dit geschiedt in onderling over leg. Tenslotte is besloten om alles in het werk te stellen, de druk van de Duitse invoer rechten te verzachten. Men herinnert zich hoe deze voor de oorlog noodlottige gevol gen hebben gehad voor onze tuinbouw- export. De sinds kort geldende invoerrech ten zijn reeds veel te hoog. Een berekening van het Centraal Bureau voor de tuin bouwveilingen heeft uitgewezen dat er, als deze invoerrechten reeds het vorig jaar van kracht waren geweest, bij een totale uitvoerwaarde van 19,2 millioen niet minder dan ƒ9 millioen of 47 pet. van de waarde, aan invoerrechten betaald had moeten worden. Volgelingen van dr. Samuels protesteren Rapport-Brutel volgens hen „onvolledig en eenzijdig" Aanhangers van dr. Samuels uit verschil lende delen van Nederland hebben een adres gericht tot de Eerste en Tweede Kamer, het Nederlandse Tijdschrift voor Geneeskunde en de Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst van de vol gende inhoud: „Ondergetekenden, Nederlandse artsen, betuigen hun instemming met de korte- golvenbehandeling van dr. J. Samuals en protesteren tegen de werkwijze van de commissie-Brutel de la Rivière, die door haar onvolledig en eenzijdig onderzoek tot een onjuist resultaat moest leiden". tooc«oocc«aocx3ocoooooooccoooooocoooooooocooooooaooocoo<xoo Grensincident Het rook verlokkelijk naar gebakken spek en verse worst in de boerenwoning in het grensgebied van Zeeuws-Vlaan- deren, waar twee heren op bezoek kwamen„We zijn op controle" zei een, I van de heren. De boer haalde de schou-, ders op. „Daar had hij nog nooit van gehoord. De ambtenaren vonden dit vreemd. Iedere boer weet toch immers dat hij voor het spek en de worstjes aan zijn zolder een deugdelijk en ge waarmerkt slachtbriefje dient te kun- nen tonen? De boer was werkelijk verlegen met het geval. Hij slachtte al jaren zonder „zo'n ding". Van dorsbriefjes en derge- lijke was hij eveneens onkundig, en hij vroeg sinds wanneer de boeren daar- over lastig werden gevallen. De ambtenaren wisten werkelijk niet wat zij ervan denken moesten: was het naiveteit van die boer of goedgespeelde j domheid? ^Totdat hun oog bleef rusten op een portret van de Belgische koning,. Toen begrepen zij het: zij waren onge- merkt op Belgisch gebied geraakt. Prins Bernhard en prinsesjes morgen weer thuis Uit Sankt Anton verneemt A.N.P., dat Prins Bernhard morgen met de prinsejes Beatrix en Irene naar Nederland zal terug keren. Het gezelschap zal met een extra trein tot Friedrichtshafen reizen, vandaar gaat de reis, bij goed weer nog dezelfde dag, per vliegtuig verder. MOTIE VAN ANTI-MILITARISTEN De Nederlandse bond van vrije socialis ten hield Zaterdag te Amsterdam een bij eenkomst. Tijdens deze vergadering werd een motie aangenomen, waarin bij de Ne derlandse regering wordt geprotesteerd tegen het feit, dat militaire autoriteiten tijdens de normale lesuren de leerlingen van de hoogste klassen der H.B.S.-en en Lycea „door speciale porpagandisten laten bewerken om ze bereid te krijgen, zich te lenen voor de opleiding tot officier". Vijftien jaar geëist tegen NSB-politiechef uit Hilversum Voor het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam, gepresideerd door mr. F. van der Goot, stond terecht de thans 41-jarige J. K., die commissaris der Haarlemse Orde- politie en corpschef in Haarlem en Hil versum is gexyeest. Hem was onder andere ten laste gelegd dat hij in Hilversum de illegale bladen „Het Laatste Nieuws" en „De Vrije Gooi en Eemlander" opgerold heeft, waardoor drie illegale werkers van twee clandestiene drukkerijen in Hilversum door de Duitsers zijn gefusilleerd. Ook heeft K. een onder grondse auto- en motordump, waar mate riaal van de Amsterdamse politie was op geslagen, doen leeghalen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat ver dachte alle mutaties als gevolg van het onderduiken van politie-ambtenaren vol gens de instructies van het directoraat- generaal doorgaf aan de gewestelijke politiepresident. Hij zou echter niet slaafs alle bevelen der Duitsers hebben opge volgd, doch een enkele maal getracht heb ben door zijn optreden de goede zaak niet te schaden. De advocaat-fiscaal, mr. H. G. Th. Keu- ne, noemde verdachte een uiterst slappe figuur, die zich door zijn politieke instel ling tot de rang van corpschef in een ge meente als Hilversum heeft kunnen op werken. In een-tijd dat West-Nederland bijkans verhongerde heeft deze politiechef, die met Max Blokzijl, diens echtgenote en de N.S.B.-burgemeester Fijn samenwoonde in Hilversum, zich tegoed gedaan aan over vloedige maaltijden. Mr. Keune eiste 15 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de burgerlijke rechten voor het leven. Uitspraak op 4 April. Post voor „Zuiderkruis" en „Volendam" Het s.s. „Zuiderkruis" en het s.s. „Vo lendam", die troepen naar Indonesië ver voeren, zullen op respectievelijk 31 Maart en 4 April in Port Said- zijn. Correspondentie welke daar aan de op varenden moet worden uitgereikt dient uiterlijk op respectievelijk 24 en 27 Maart gepost te zijn. Het troepenschip „Zuiderkruis" zal Woensdag met detachementen van het Ko ninklijk Nederlands Indonesisch Leger en de Koninklijke Landmacht uit de Rotterdamse haven naar Indonesië vertrekken. Gedistilleerd nog verkrijgbaar tegen oude prijzen Naar wij vernemen mogen de slijters momenteel nog gedistilleerd tegen de oude prijzen uitverkopen, doch wegens de ko mende accijnsverhoging is het afleverings verbod aan de producenten van gedistilleerd nog steeds van kracht.. Tweeling Er was niet op gerekend, zegt de-Vv met zorgzame blikken op zijn tweelin» aan de eendenvijver pogingen doet snaterend gevogelte bij de donzen niv? grijpen. Neen, er was niet op geJj. 6 dat ons stamhoudèrtje met twee man t zou komen. Wij moesten er vliegen het een en ander bij kopen. Wij mo? twee wiegen hebben en meer luiers meer onderleggers en andere graniaeL® Maar ze waren welkom, het was goede verrassing waar we ons p]eziep f11 hebben beleefd. 1-Iet is een wonder kind ren te krijgen, het is een groter ze dubbel te krijgen. Wr En hij kijkt met oplettende zorg zijn dubbele stamhouder, waarvan led helft zich aan de andere vasthoudt niet in de vijver te duikelen. Het tijd dat de vader zich daarmee gaat h moeien, want de twee helften weten hun drie-jarig bestaan nog niet goed w ver men met de zwaartekracht gaan fcf Zij zijn met vader een Zondagje uit i; hebben hun beste pakjes aan. Het is 'm zierig aan de eendenvijver, zij heb? brood meegekregen om de waterdieren i voeren. 15 En thuis zucht moeder als de deur ach- stap. voort, zij ter de wandelaars is toegevallen. Zij pen zo kordaat naast hun vader' en u muit 'a morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw in gewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en Uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Voetbal Schoten speelt Zondag op het EDO-terrein Voor Schoten begint Zondag de promotie' competitie. De kampioensploeg, die de wed strijden op het terrein van EDO speelt, opent de serie wedstrijden met een thuiswedstrijd tegen WA uit Amsterdam. SDW krijgt be zoek van Baarn en De Kennemers heeft vrij, Het verdere programma van de eerste helft luidt: 3 April: KennemersSchoten; SDW—WA (Baarn is vrij). 10 April: SchotenBaarn; WAKenne mers (SDW vrij). 18 April: KennemersSDW; Baarn—WA (Schoten vrij). 24 April: SDWSchoten; BaarnKenne mers (WA vrij). Beslissingswedstrijd van Velsen De beslissingswedstrijd voor de tiende plaats in district II van de tweede klas A tussen Velsen en CW is vastgesteld op Zon dag aanstaande. Vermoedelijk zal op het terrein van HBS in Den Haag worden ge speeld. Panda en de Meester "Ontdekkingsreiziger 21. Ja dat was een indrukwekkende I ongeduldig man was, deinsde even terug gestalte, daar in het donker van die tweer en aarzelde om naar binnen te gaan. Mis- de kamer! Hij bleef maar onbeweeglijk schien vroeg hij zich trouwens af, wat je zitten, roerloos en eerbiedwaardig, en het was jammer dat hij niet goed te bekijken was. Maar intussen ging steeds maar die krassende stem door: „Ik wens niet ge boord te worden! Ik wens niet gestoord Vandaag vertrokken 25 asthma-patient ies naar Zwitserland, waar zij gedurend- zes maanden op kosten van het Zwitserse ,j„ Rode Kruis in een kindertehuis te Gstaad 'e w°rdenJ Dat kI°T-k bepaald aan- zullen worden verpleegd. Deze kinderen I moedigend, en zelfs de heer Geofridus konden tot nu toe, door het ontbreken van Goudbakker, die overigens toch nog al een 1 de nodige gelden, niet worden uitgezonden, l moet zeggen tegen een Bey die in bed zit. Het valt niet mee, om daar zo-maar zon der kloppen naar binnen te stormen! Late- we-es effe gaan kijken, baas" stelde Dop wor, die, met Panda nog steeds vastge klemd, ook bij de deur waê komen staan. Heel.goed", knikte de heer Goudbakker. „We zullen die meneer„U zult zijne l .wat ik u bidden mag!" Doorluchtige Opperverhevenheid met rust laten, lieden!" klonk plotseling achter hen een rustige, heldere stem. Dat was erg onverwacht zó onverwacht, dat ze er allemaal van schrokken en zich verbaasd omkeerden. En daar stond, rustig, glim lachend, m.et pleisters beplakt maar zich zélf volkomen meester, Joris Goedbloed! „Ik neem aan," sprak hij, „dat gijlieden nog enig begrip hebt van fatsoen! Sluit aldus die deur! Doe alsof gij heren waart, zijn gelijk gekleed in alle onderdelen V- ze elkaar bezien is het alsof ze in de sui gel kijken. En moeder ziet het drietal elt vanachter de ruiten, zij valt in een gemat kelijke stoel en zegt: Dat ze maar een Daa- uurtjes wegblijven, ik word er nog standi van op de duur. Zij breken het huis eens af, zij ruïneren mijn boel en miin zenuwen. J" - Maar op straat stappen zij voort ai, engeltjes uit de hemel, zij houden m koest tot. ze bij de eendjes zullen zijn En vader ziet trots neer aan weerskanten od zijn stamhouders, bij hem zijn ze zoet al? suiker, hij heeft er de wind onder hji denkt er heel wat over te zeggen te hebben Zij dragen het zakje met oud brood om der de arm, eerst hebben zij gevochten omdat de een meer had dan de ander, Zij hebben ook gevochten om wie er aan d kant van de huizen of aan de kant ven de stoeprand zou mogen lopoh, zij hebben bedongen dat er om de honderd meter moest worden omgewisseld. Als ze bij de eendjes komen dragen ze ieder een leeg zakje, zij hebben het oude brood onderweg zoetjesaan opgepeuzeld omdat de een dat van de ander heeft af.' gekeken. Zij komen gezamenlijk met het voorstel dat vader alleen even zal terug lopen naar huis, moeder heeft nog brood genoeg, dan zullen zij tweeën braaf en kalm bij de vijver wachten) Maar vader is daar niet van gediend, die voorstellen van zijg tweeling kent hij onderhand wel, Hij zegt dat ze de volgende keer niet zelf het broo-d zullen mogen dragen, en dat ze nu maar tevreden moeten zijn met naar de eenden te kijken. Zij kijken twee seconden, zij kijken het schoons eraf in recordtijd. De tweeling hurkt aan de rand van het water en ziet zichzelf gespiegeld. Zij krijgen ruzie om dat zij niet weten wie van hen het en? of het ander spiegelbeeld is. De ruzie ein digt als een onnozele eend te dicht bij hun handen komt, zij grijpen tegelijk en schrik ken zich flauw van het krijsend gesnater. Het beest zal zijn levenlang een angstvoor tweelingen houden, het had tevoren al ge dacht dat er iets niet in de haak zou zijn met dat dubbele mensje. Wij hadden er niet op gerekend,, zegt de vader tot zijn kennis die ook aan de vijver wandelt met een kleine klant, maar wij zouden geen van beiden meer willen missen, Het is een wonder, ik heb dat nooit kunnen begrijpen wat een wonder het is. Het Is wat druk in huis, dat begrijpt ge, maar hei is een wonder. Ge zult er op af moeten, want uw won der is in de vijver gevallen, zegt de kennis De twee spartelende schreeuwers wor den aan hun, eendere -Zondagse kraagjes uit het water gehesen, vader laat ze uit lekken en ziet er bleek van. Er druipen straaltjes vijverwater uit it Zondagse pakjes, de weg naar huis worii getekend met twee natte slierten, En vader peinst wat moeder van de druppend? tweeling zeggen zal. Voordat zij thuis zijn heeft de tweeling voor het laatst nog eens hooglopende ruzie Zij verdenken er elkaar van dat de een natter is dan de ander. Dat is voor eea tweeling een ernstige aangelegenheid. Een tweeling heeft problemen waar de eenling geen weet van heeft. En vader die er tussen loopt denkt: Neen, we hadden er niet op gerekend. Maar da! zijn dingen waar ge geen zeggenschap over hebt, het was een verrassing. Maar we zullen hopen dat het geen ge woonte wordt. J- L Spionnen. Radio-Tirana meldt, dat in d? Albanese hoofdstad een proces is be gonnen tegen 21 personen, die „spion nen, saboteurs, verraders en agenten van het Trotzkistische Belgrado" wor den genoemd. In de uitzending wordt gezegd, dat de voornaamste beschuldigde Sava Bozidarovie is, een employé van de Joegoslavische legatie te Tirana, D? meeste anderen zijn „Albanezen, omge kocht met Tito's goud". Proces. Een vertegenwoordiger van M O.M. heeft gisteren voor de federale rechter te New York verklaard, daU? elf leidende Amerikaanse communisten, die thans terechtstaan op beschuldigd van samenzwering, de lont konden aan; steken voor een revolutie van „macj en geweld" in de V.S. Hij beschuldig" de partijleiders er van, dat zij „tl6 verkondigen dat het klassieke mow voor de gewelddadige omverwerping van de Amerikaanse regering de bw sische revolutie van October 191" Cosmopolieten. Twee professoren van be Sovj et-staatsinstituöt voor cmemaw' grafie zijn, naar word^ gemeld, ne ontslagen uit hun functie en lieten zonder tehuis" genoemd. Het o slag van de professoren, Sergei YOWR witsj en N. Lebedef, werd geme®* het Moskouse blad „Bolsjewik Zij den studenten op tot filmregisseur cameramannen, scenarioschrijvers acteurs. Hartverlamming. Italo Foschi, opiie en eerste voorzitter van.de F. C. ji is Zondag aan een hartverlamming over leden, toen hij hoorde dat Rom Sampdria verloren had. Hij woon het stadion te Rome de wedstrijd «L Lazio en Genoa bij en zonk ine hetzelfde ogenblik dat de radio-o de nederlaag van Roma bekend Foschi was, gedurende het f regiem prefect van Rome.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2