IJmuider Courant Haarlems Dagblad Twee Achten Tf „Verblijf van Britten te Akaba betekent bestandsschending" „Vier waandenkbeelden" gesignaleerd door Amerikaans atoomgeleerde Voormalig commandant van Tweede Legercorps voor het Hoog Militair Gerechtshof 63e Jaargang No- 19200 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm 5437, Tel. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp - Haarlem Gr. HoutsL. 93 Telct 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom «n «jjtröjtt tteuteiwtjc Courant (anno Woensdag 23 Maart 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25 Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem -ET IS GOED heden dezer temidden van de grimmig, wereld de bekoringen niet te verliezen, die zelfs mense- Men moet voor- ihet oog te veriiezd ihL strijd kan bieden' ft. zHn met generalisaties, ook over 5;' en zelfs over hun aanhang, waar- stnJ vaak bittere woorden geuit zijn fïJa, a's." zullen de achten van Oxford «aridee als vanouds van Putney naar SjSte racen en niemand kan daar iets in zien dan de zuiverst-denkbare heve strijd. Er is geen geld mee ge- SPM en zelfs geen titel. Er worden geen "ft bij geheven en er is geen kampioen- "l n aan verbonden. Het zijn eenvoudig s van twee oude universiteiten, ftkaar bekampen. En dat heet de Boat- J,emel de nadruk op de, omdat voor de Slis andere roeiwedstrüden vergeleken Bn\ trot* achterstaan. Zelfs die van jp,e ver achterstaan, ïïnlev Regatta, Ook Olympische en Euro- JE kampioenschappen En de indrukwek. Sc jaarlijkse strijd om de titel van v rf of the river waaraan straks meer honderd achten op datzelfde Theems- eet PutneyMortlake, zullen deel- n' Ik kan u verzekeren, omdat ik het Smalen heb gezien, dat dit een onge- „.boeiend schouwspel is: kleurig en «Mcrachtig, maar ook levendig, bewogen elfs groo's. Het wonderlijke feit blijft „itraiin dat iedereen de kamp van die achten, nietig op het brede watervlak, Sta Boat Race blijft vinden: veel interes- „ter Dus stromen de toeschouwers op it at Race Day bij honderdduizenden toe, 'veel groter getale dan bij het boeiende «houwspel der honderd boten. Zij getroos- er zich veel ongerief voor m propvolh mwlergrondse treinen en bussen. Zij kunnen J" -ace niet eens volgen langs de zeven tilometer lange baan, die enige bochten tel. zodat zelfs een kijker hen niet baten kan Zij zien er maar een stukje van. Vaak L-rt de strijd al op de eerste mijl beslecht: Haar loopt een der ploegen dan reeds zover L dat de anderp geen kans meer heeft. Os Hie eerste mijl is „de Surrey-oever" dan rok extra-volgepakt. Maar wie een boord- «n-boord race verwachten hebben zich hoopvol bij Mortlake opgesteld en er rest m mensenmassa, die alleen „een midden- ■Kl" van de strijd aanschouwen kan. Is hit «een strijd meer. dan aanschouwt zij slechts liet voorbijtrekken van twee achten, ine! lengtes „licht" lussen de voorste en de ifh^rste. Is er wel strijd, kampen zij vin- i - naast elkaar, dan kunnen zij ze door c» volgende bocht zien verdwijnen en ge- dalói? gaan wachten op bericht, hoe het afgelopen is. Toch getroosten zij zich uren- v"''vermoeienis om dit te hebben meege niet Ge zult zeggen: als straks iedereen tóevisie thuis heeft en de wedstrijd wordt gewonden, zullen zij niet meer komen, rjjn2a! het stil zijn langs de Theems-oevers. yaar ae vergist u. Want sinds tientallen isreo kunnen zij thuis, aan hun radio, naar een ooggetuige-verslag luisteren, dat hun Kt verloop en de uitslag a la minute a la seconde geeft. Daar kunnen zij, kïfjeüjk in hun gemakkelijkste stoel ge leund met het uitzicht op de voorjaars- Mumtjes in hun tuintje, inplaats van op hel lelijke, lawaaiige Putney of het nog rommeliger Hammersmith, van genieten. Velen doen dat. Maar in al die radio-jaren ls de menigte, die haar kleine stukje van de race liever zelf wou zien, blijven groeien it vervaarlijke omvang. Ge haalt de schouders op. Ge zegt dat zij traditie is, die Boat Race. Ja, maar wat verklaart ge nu eigenlijk daarmee? En hoe !«t »e het uit dat na de komst van de radio de belangstelling langs de baan niet Meenomen maar blijven toenemen, waar- cwr het een steeds moeilijker, en ver zender onderneming is geworden om erheen te trekken. Zou de waarheid rij", dat een sportgebeurtenis van zo uiter- ite eenvoud, waarbij geen titels, geen heï- c'er,-verering en generlei sensatie zich voor wen, toch eigenlijk het mooist van alles blijftals zij dan ook op hoog peil staat «een oude naam heeft verworven? Dit is t?r overdenking waard in een tijd, waarin welen menen te weten dat de belangstel- Li: van het publiek in propaganda en sen- E'ie ?ou zijn af te meten. De Engelse bladen geven ernstige, wel- tverwogen beschouwingen van deskundige E«dewerkers over de voorbereiding der plee-gen, die nu al vele maanden duurt. Beide hebben in de laatste weken bevredi gde vorderingen gemaakt. In een „full Kirse trial", een proefbaantje dus over te volle baanlengte. heeft Oxford een beter t;c dan Cambridge gemaakt, maar dat trgt niets vanwege de weersomstandig heden. die in beide gevallen slecht maar toch verschillend waren. In The Observer jsft the Rev. G. I. F. Thomson een waar derende, zeer technische beoordeling, waar- - hij zich toch niet helemaal tevreden toont Dominé acht de aanvoering van téde achten bevredigend, maar is bezorgd cw de nrs. 7, 6 en 5 in beide boten, die niet het ware gevoel voor het rhythme hide slagroeier tonen, zodat de kans op •:«?en" bij hoog tempo niet is uitgesloten. G( moet daar niet om lachen; dit is een «denkelijke zaak. Ce moet deze Boat Race ook niet nutte- noemen, want hoeveel overbodigheden wnlet alleen op sportgebied maar in veel Wevener sfeer zoudt ge dan niet ('oneens afkeuren. Erken liever dat het «Wbodige zeer vaak tot de kostbare, soms ,'s M de kostbaarste dingen des levens Hoort, Als ik Zaterdag in Londen was zou ik Ms naar de Boat Race gaan. Urenlang zou ?™-i Söwillig aan de positie van de haring ->dc ton onderwerpen. Net als vroeger. J-® °ver verwonderen. Is dat niet -f boeiendste van al: dat wij ons altijd Mr kunnen verwonderen, over onszelf en «oren? Veel boeiender dan dat wij het to i z°uden begrijpen? emu, dit geldt ook voor de Boat Race. fe-aardig geval. R. P. luchtbrug Dedgum—Weimar «t® jubileumfeesten in 1948 wer ft H u dor.p-ie Eedgum bij Bolsward J. ballonnetjes opgelaten, voorzien van '-Weerde antwoordbrief kaarten. De «nwind dreef de ballonnetjes Oost- It'mmer hoorde men er iets van. ÈAa a Pi ®c^'l'er te Weimar, in de Rus- j zone van Duitsland, er op 6 Maart fcfaüvlen briefkaart retourneerde. De TiOienaren hebben blijkbaar de Ne- 'tee 6-cents postzegel geaccepteerd. *lte1w er' ieuSdige Joh. Bruins- die de ^aart van Peppi ont- oeft°efde geen strafport te betalen. Israëlische klacht bij de Veiligheidsraad Israel heeft Dinsdag officieel bij de Vei ligheidsraad een klacht ingediend over de aanwezigheid van Britse troepen te Akaba, die „een schending van de op 29 Mei door de Veiligheidsraad aangenomen resolutie' wordt geacht. Israel is van mening, dat deze aanwezigheid een „averechts effect" kan hebben op de onderhandelingen met Trans- jordanië. In een aan de pers verstrekte verklaring van de Israëlische delegatie wordt gezegd: „De Israëlische missie bij de UNO heeft heden aan de leden van de Veiligheidsraad en de secretaris-generaal haar bezorgdheid geuit over het ongunstige effect, dat de af wezigheid van Britse troepen in Transjor- danië kan hebben op de huidige wapenstil standsonderhandelingen tussen Israel en Transjordanië op Rhodos. Gemeld wordt, dat de Britse strijdkrach ten te Akaba van plan zijn andere secties van het Transjordaans-Israelisohe front over te nemen. De aankomst van Britse troepen te Akaba in Januari was een schending van de reso lutie van 29 Mei van de Veiligheidsraad, welke het binnenvoeren van militairen in een van de landen die verwikkeld zijn in het Palestijnse conflict verbood. De ver sterking van die strijdkrachten de vorige week was een verergering van die oor spronkelijke schending. Op dit ogenblik zijn onderhandelingen gaande krachtens de wapenstilstandsrèso- lutie van 16 November voor de terugtrek king en vermindering van strijdkrachten; krachtens de bestandsresolutie hadden er nooit Britsetroepen mogen aankomen. Krachtens de wapenstilstandsresolutie had den zij direct teruggetrokken moeten wor den." Dr. Bunche is het eens met Israel. Dr. Ralph Bunche, de waarnemende UNO- bemiddelaar in Palestina, heeft gisteravond aan de Veiligheidsraad gerapporteerd dat het onderhouden van patrouille-activiteit en het versterken van de vóór het sluiten van de wapenstilstand in Palestina aan weerszijden van de grens in het Akaba- gebied gelegen troepen „in strijd is met de wapenstilstandsvoorwaarden, die door bei de partijen zijn aanvaard". Dr. Bunche deelde verslaggevers mede, dat hij sprak over „versterkingen van elke aard, de Britse inbegrepen". Een Britse woordvoerder te Lake Success zeide in een commentaar op gisteren bin- Bevin gaat overleggen met dr. Karl Arnold Wellicht ook over grenscorrecties In antwoord op een telegram van de mini ster-president van Rijnland-Westfalen, Karl Arnold, heeft Bevin verklaard dat hij zich na zijn terugkeer uit Washington naar Duitsland zal begeven. De Britse minister van Buitenlandse Zaken is door Arnold uitgenodigd om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de toestand in verband met de voorgenomen grenscorrecties tussen Duitsland en de Benelux-landen. Bevin zegt voorts in zijn antwoord, zo meldt de correspondent van het ANP nog, dat hij ook het land Noordrijn-Westfalen zal bezoeken en dan gaarne de gelegen heid te baat zal nemen om met dr. Arnold te spreken over problemen, die van ge meenschappelijk belang zijn. Van gezaghebbende zijde wordt te Lon den vernomen, dat de datum van Bevïns bezoek aan Duitsland pas zal worden vast gesteld na diens terugkeer uit Washington. Te Londen is men van mening, dat de „kwesties van gemeenschappelijk belang", waarover Bevin in zijn brief aan Arnold spreekt, vermoedelijk ook de territoriale eisen van Nederland zullen omvatten. Dr. Harster krijgt 12 jaar Het Bijzondere Gerechtshof in Den Haag heeft dr. W. Harster, gedurende de oorlog „Befehlshaber" der Sipo en van de S. D., nau Rauter de hoogste Duitse politie-auto- riteit in Nederland, veroordeeld tot 12 jaren gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis. Hem waren verschil lende oorlogsmisdrijven ten laste gelegd, onder andere deporteren van Joodse land genoten, het in „Schutzhaft" nemen van Nederlandei's en het toelaten van onmen selijke toestanden in het kamp te Amers foort. De procureur-fiscaal had 15 jaren met aftrek geëist. nengekomen berichten, volgens welke dr. Bunche Engeland er van had „beschuldigd" de wapenstilstand te hebben geschonden, dat de aanwezigheid van Britse troepen te Akaba niets te maken had met de wapen stilstand in Palestina. Hij voegde er hier aan toe, dat de aanwezigheid van deze troepen volledig in overeenstemming is met de rechten, welke Engeland volgens zijn verdrag met Transjordanië bezit. Nieuwe Sovjet-troepen in Duitsland Tienduizenden Sovjet-soldaten, die, in Oost-Duitsland zijn aangekomen, zullen, naar verwacht wordt, deelnemen aan de manoeuvres die heden begonnen zijn, aldus wordt vernomen in Duitse kringen, die in nauw contact staan met de Sovjet-autori- teiten. De nieuw aangekomen troepen zouden voornamelijk bestaan uit 19- en 20-jarige soldaten, die hun dienstplicht vervullen en een voor-oefening in de Sovjet-Unie heb ben gehad. Verwacht wordt, dat deze troepen na de manoeuvres die ongeveer een maand zul len duren, de plaats zullen innemen van de oudere soldaten, van wie velen oor logsveteranen zijn. Een „schitterend" voorbeeld. Ook in Engeland heeft men te kampen met een groot tekort aan schoolruimte. Om daarin te voorzien gaat men nu gebruik maken van „prefabricated" schoolgebouwen van aluminium, die in negen maanden gebouwd kunnen worden en waarvan het eerste exemplaar, in een voorstad van Bristol, thans gereed gekomen is. Deze scholen zouden aan de hoogste eisen voldoen en de bouwkosten zijn betrekkelijk laag. Voorsprong der Ver. Staten op atoomgebied slechts zeer tij Dr. David Bradley, een Amerikaans ge leerde op het gebied der atoomenergie, heeft in een toespraak te Washington verklaard, dat de Sovjet-Unie niet slechts het atoomgeheim bezit, „doch mogelijk reeds atoomwapens fabriceert". Dr. Bradley is de opsteller van het ver slag over de proeven met atoombommen bij Bikini. „De mening dat Amerika een monopolie betreffende de kennis der atoomenergie 'bezit, vormt een der „vier noodlottige waandenkbeelden", die de Amerikanen onvoorbereid doen zijn op een mogelijke atoomoorlog", zo zeide Bradley. .,Deze vier waandenkbeelden zijn ons grootste gevaar groter dan het gevaar van het prijsgeven van enige wetenschap pelijke formule". De vier waandenkbeelden zijn volgens Bradley de volgende: 1. De „mythe van het geheim". De Sov jet-Unie, zo kan men als zeker aannemen, is in het bezit van het wetenschappelijke geheim van de atoombom. 2. De kwestie van de kennis hoe de atoomwapens te maken. Volgens dr. Brad ley hebben de Verenigde Staten slechts een voorsprong van zeer tijdelijke aard. Ieder die een atoomtoren kan bouwen, kan plutonium maken. Het is zeer wel mogelijk dat de geïndustrialiseerde Sovjet-Unie, ge steund door gevangen genomen Duitse geleerden, reeds atoomwapens produceert. 3. Het is evenzeer een waandenkbeeld, dat de atoomwapens absolute wapens zijn. Zij zijn dit niet. Zij zijn onderhevig aan duidelijke beperkingen en behoren wel degelijk op strategische en tactische wijze gebruikt te worden, zo zeide Bradley. Luchtbrug-Dakota neergestort Een Dakota van de Britse luchtmacht, die deel nam aan het vervoer in de „lucht brug" op Berlijn, is gisteravond te 23.15 uur plaatselijke tijd, even buiten bet -.-lieg- veld van Lübeck, neergestort. Van de uit di'ie koppen bestaande be manning waren twee leden op slag dood, de derde overleed in het ziekenhuis. Het verongelukte toestel bevond zich op de terugvlucht van Berlijn naar Lübeck. 4. Het laatste even absurde als gevaar lijke waandenkbeeld is de mening, dat de atoomwapens in werkelijkheid niet van zo groot belang zijn. Er worden pogingen gedaan de „waarde" van de atoombom te verkleinen. Dr. Bradley zeide te hopen dat David Liliental, voorzitter van de atoomcommis sie, toestemming zou ontvangen de analyse van de uitwerking van atoomwapens der commissie te publiceren. Het officiële rap port over de proeven bij Bikini behoorde eveneens bekend gemaakt te worden, al dus meende dr. Bradley. Onderzoek naar smokkelarij van opium voltooid BATAVIA. 23 Maart (Aneta). Het Indonesische hoofdparket te Batavia heeft het onderzoek naar de opiumsmokkel vol tooid. Hiervan is een officieel document samengesteld, waarin wordt gezegd, da» de na de politiële actie van December 1948 in Djokja en elders aangetroffen documenten dermate overtuigend bewijsmateriaal op leverden, dat met zekerheid verklaard kan worden, dat „de grondoorzaak van het feit, dat grote hoeveelheden opium in de smok kelhandel zijn terechtgekomen, terug is te voeren tot onverantwoordelijke daden van republikeinse regeringspersonen". Het rap port noemt een minimumhoeveelheid van 15.000 kg, welke door het toedoen van de republiek in de smokkelhandel zijn terecht gekomen, „waarvan een gedeelte over de grenzen van Indonesië". Het vermeldt de zakengang bij het afvoeren van opium naar Djokja na de Japanse capitulatie en zegt, dat daarna „onder verantwoordelijkheid van de minister van Financiën en de pre mier (toenmaals respectievelijk Sjafroe- din Prawiranegara en Sïahrir) hoeveel heden opium ter beschikking werden ge steld van departementshoofden ter betaling van diensten, welke door deze laatste niet tegen meer legale vergoeding konden wor den verkregen". In de loop van 1947 werd de deviezenpositie van de republiek moei lijker, waarop in Juli tijdens een zitting van het kabinet-Sjarifoeddin besloten werd opium buiten de republiek t.e verkopen ter verkrijging van buitenlandse valuta, waar toe de bevoegdheid uitsluitend berustte bti Sjarifoeddin In het tijdvak van Juli 1947 tot en met Januari 1948 werd door het opiumdepót te Djokja afgeleverd 600 kilo ruwe en 62.500 tubes bereide opium, waar bij was inbegrepen de opium, die de mi nister van Financiën. Maramis, op eigen naam liet afgeven en persoonlijk verkocht. Het rapport geeft voorts bijzonderheden over de smokkelorganisatie, die door de republiek werd opgezet, waarvan Maramis de ziel bliift; hij onderhoudt persoonlijk nauw contact met de smokkelaars. Het agentschap van deze organisatie te Singa pore charterde een Catalina met Australi sche bemanning, waarmee 5000 kilo naar Sumatra werd overgebracht ten behoeve van het republikeinse bestuur aldaar In Mei, Juni en Juli van het vorig jaar kreeg het agentschap te Singapore van Maramis acht ton opium; van de opbrengst daarvan werden Straits-dollars naar republikeinse vertegenwoordigers gezonden, terwijl, hier van voorts de delegatie van Indonesische studenten naar Rangoon bekostigd werd. Later werd ook voor het financieren van geïnfiltreerde republikeinse eenheden op ruime schaal opium gebruikt, zoals aanvra gen voor opium voor legeronderdelen wer den gericht tot Hatta als minister van De fensie a.i. Van republikeinse zijde werd te berde gebracht, dat de republiek niet ge bonden is aan internationale verdragen be treffende verdovende middelen. Brand in Londens octrooibureau Duizenden octrooien zijn gisteren in het octrooibureau te Londen door brand ver nield. Drie verdiepingen van het gebouw zijn volledig vernield. NIEUWE CHINESE REGERING BIJEEN. De nieuwe Chinese regering zal heden onder leiding van minister-president Ho Ying-Tsjing voor het eerst bijeen komen. Naar men verwacht zal het de politiek van de plaatsvervangende president Li Tjoeng Jen, namelijk het trachten vredes voorwaarden te vinden op basis van gelijk heid, voortzetten. Het nieuwe kabinet wordt als gematigd liberaal beschouwd. Het woord is aan Advocaat-fiscaal acht beschuldiging van desertie en ongehoorzaamheid ongegrond Voor het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren terechtgestaan de 63-jarige gene- raal-majoor b.d. J. Harberts uit Wasse naar, die in de Meidagen van 1940 com mandant is geweest van het Tweede Le gerkorps. Aan generaal H. was tenlastegelegd dat hy in de Meidagen 1940. bevelen van de Commandant Veldlegèr eigendunkelijk zou hebben overschreden en door desertie zijn vechtende troepen in de steek zou hebben gelaten. Het onder generaal H. gestelde Tweede Legerkorps bestond uit de tweede en vier de divisie en lag bij de Grebbeberg. Generaal H. ontruimde 13 Mei zijn com mandopost te Doorn. Vele officieren waren hiervan niet op de hoogte. Toen zij de commando-post ontruimd vonden, dachten zij, dat hun bevelhebber gevlucht was. Generaal H verklaarde, dat hij telefo nisch het bevel had ontvangen om terug te trekken. Hij gaf het bevel door aan alle onder zijn bevelen gestelde eenheden. Een kapitein die de kluts kwijt was, liet de telefooncentrale afbreken. Daardoor be stond er geen verbinding meer met de troep. Hij besloot in overleg met zijn staf de commandopost naar Jaarsveld te verplaat sen. De Commandant Veldleger, wiens menipg tater over deze besluiten is ge vraagd, heeft verklaard, dat hij het kon billijken dat generaal H. naar Jaarsveld was vertrokken De beschuldiging, dat hij de terugtocht niet zou hebben geleid verwierp generaal H. De bevelen en aanwijzingen voor de terugtocht waren reeds lang aan de divisie commandanten bekend. Toen generaal H zijn commandopost in Jaarsveld had ingericht dirigeerde hij van daa>- uit de terugtrekkende troepen naar verschillende sectoren van de Vesting Hol land. Hij moest toen vaststellen, dat er geen stellingen waren waarop zijn troepen kon den terugtrekken. De advocaat-fiscaal verklaarde in zijn requisitoir, dat men zeer voorzichtig moest zijn met een oordeel uit te spreken over z.g. lafheidsdelicten. Dikwijls zijn beschul digingen ontstaan, zo zei hij, uit de behoefte om een schuldige te vinden voor het falen van een actie. In deze zaak is generaal H. daarvoor aangezien.. Het verlaten van de commandopost te Doorn noemde de advo caat-fiscaal een voorbeeld van wijs beleid en vooruitziende blik. De door generaal H. getroffen regeling voor de terugtocht was een vrijpostige doch een gelukkige keuze. Resumerende kwam de advocaat-fiscaal tot de conclusie, dat opzet en kwaadwillig heid niet bewezen waren. Hij vroeg het Hof generaal H. van het ten laste gelegde vrij te spreken. Het Hof zal op 5 April uitspraak doen. Paniek op een brug eist zeventien doden Het Nieuwsblad te .Batavia bericht, dat gisteren voor zonsopgang bij Bekassi 17 mensen werden gedood, toen onder een groep van enkele duizenden Indonesiërs, die naar de sawahs gingen, door de vol gende oorzaak op de brug over de Kali Bekassi paniek ontstond. Toen de eersten van de groep zich op de brug bevonden, naderde van de andere zijde een auto met brandende koplampen. De mensen dachten waarschijnlijk, dat de auto op de smalle brug zou doorrijden en drongen terug Zodoende ontstond paniek, waarclc-r honderden onder de voet ge- taakten of van de brug werden gedrongen. Dc paniek plantte zich voort op de an deren, die het geschreeuw hoorden. In totaal werden minstens twaalf vrouwen en kinderen en vijf mannen gedood, terwijl een tiental personen vermist wordt. De ge wonden zijn naar Batavia overgebracht. Belgische diamantindustrie gaat veertien dagen staken Naar Belga meldt, zal de Belgische dia mantindustrie een veertiendaagse staking houden met ingang van 28 Maart, als ge volg van overleg te Antwerpen van afge vaardigden uit de werkgevers en werk nemers. Aan het einde van dit overleg werd Trouw werd slecht beloond Een troep iagers die een expeditie door de Belgischi Congo maak: om beesten voor diergaarden 'e vangen, legde in het bos van Angumu bij de plaats Bilota deze enorme mannelijke gorilla neer. die een jongere soortgenoot te hulp wilde komen. Het vervaarlijke dier had een lengte van 1,96 meter en een borstomvang van 1,55 meter. Proces in Praag Gisterochtend is voor de rechtbank te Praag een proc es begonnen tegen 15 jonge lieden van 18 tot 27 jaar. Tien hunner worden er van beschuldigd voor Februari 1948 een gewapende opstand te hebben beraamd en later de hand te hebben gehad in hei 1 legale uitwijken van vluchtelingen. D' voornaamste beklaagde. Vrana, wordt ook van hoogverraad beschuldigd. Hij zou namelijk in contact hebben gestaan met Kolarec, persattaché bij de Amerikaanse ambassade te Praag, die hem in verbinding met een Amerikaanse officier zou hebben gebracht De andere beklaagden worden er I een motie aangenomen die in verschillende I van beschuldigd deze feiten, waarvan zij op de hoogte waren, niet bij de autoritei ten te hebben aangebracht. Vermoedelijk j zal de rechtbank Vrijdag a.s. uitspraak doen. punten de grieven der diamantindustrie opsomt, de regering aanspoort om maat regelen.te nemen die deze industrie kunnen saneren en tenslotte een veertiendaagse staking aankondigt. Valtour: Het is ?iie£ voldoende logisch te zijn in deze wereld; men moet ook weten te leven met degenen die het niet zijn. „Congres voor wereldvrede" te New York gehandicapt Visa voor deelnemers geweigerd De Amerikaanse ambassade te Londen heeft de visa ingetrokken voor vier Britse geleerden en schrijvers, die van plan waren het culturele en wetenschappelijke congres voor wereldvrede te New York, dat het aanstaande weekeinde zou beginnen, bij te wonen. Ook werd bekend gemaakt, dat de Ame rikaanse ambassade te' Parijs visa gewei gerd had aan drie Franse afgevaardigden naar het congres, De organisatoren van het congres ver klaarden, dat als gevolg van deze maat regelen de enige buitenlandse afgevaar digden op wier aankomst zij konden reke nen 23 afgevaardigden uit Oost-Europese landen, waaronder Rusland, en een afge vaardigde uit West-Afrika waren. Dr. Shapley, de voorzitter van het initia tief comité van het congres, heeft in een telegram aan minister Acheson geprotes teerd tegen de intrekking van de visa etj de minister verzocht op zyn besluit terug te komen. Het Amerikaanse ministerie verklaarde, dat de gedelegeerden uit Oost-Europa toe gelaten werden, omdat zij officiële verte genwoordigers waren. De gedelegeerden uit de andere landen waren geen officiële regeringsvertegenwoordigers. De schrijver Thomas Mann, een der 560 vooraanstaan den op cultureel gebied die hun steun aan de conferentie geven, heeft in een telegram aan Shapley zijn leedwezen betuigd. De (liberale) „Manchester Guardian" heeft heden critiek op het congres uitge oefend. Het blad is van mening dat „het congres te New York een onderdeel vormt van een hoogst merkwaardig stuk Sovjet- Russische propaganda, een propaganda, welke thans over de gehele wereld wordt gevoerd. Dit congres vormt één van de vertakkin gen van aanval op het plan-Marshall en op het Atlantisch Verdrag". Thomas Dewey. aan wie als gouverneur van de staat New York van vele zijden verzocht is het voorgenomen „cultureel en wetenschappelijk congres voor de wereld vrede" te verbieden, heeft geweigerd aan deze verzoeken gevolg te geven ofschoon hij verklaarde te weten, dat dit „een aan gelegenheid van het communistisch front" is. Dewey zeide, dat het nemen van maat regelen tegen het congres zou neerkomen op „verloochening van ons vitale beginsel van vrijheid van meningsuiting voor iedereen, ook voor hen met wie wij fun damenteel en onoverbrugbaar van mening verschillen." De Sovjet-Russische afgevaardigden naar het congres, die inmiddels per vlieg tuig op Shannon in Eire zijn aangekomen, zeiden verbaasd te zijn over het weigeren van visa aan afgevaardigden uit andere landen. Alexander Fadejef, de secretaris generaal van de Sovjet-Russische schrij versbond, zeide: „De wens van onze groep is, in de V-S. de intellectuele banden tus sen het Amerikaanse en het Russische volk te verstevigen. De misverstanden tussen de Westelijke wereld en de Sovjet-Unie zijn te betreuren en door middel van rui mere uitwisseling van culturele ideeën zullen vele ervan uit de weg geruimd kun nen worden." Guerilla-activiteit op Java Aneta meldt over de guerilla-activiteit in Indonesië, dat in de afgelopen week in Bondowoso twee agenten van de Daerah- politie zijn doodgeschoten, die op wacht stonden voor de woning van de Patih. Op de weg van Malang naar Batoe werd een auto aangehouden. De passagiers werden beroofd en één van hen kreeg een buik schot. In Pakisadji werd een gepension- 'neerd militair doodgeschoten. Voorts wer den aanslagen op bruggen en dijken ge pleegd en wegen ondermijnd. Op de weg van Bandoeng naar Cheribon werd een autobus onder vuur genomen. Er vielen twee gewonden. Bij Salatiga heeft een hevig gevecht plaats gehad tus sen 33 man IVG-personeel en politie en een aantal leden van de guerilla-groep „Pasoekan Merbaboe". De guerilla's open den een intensief vuur met Bren-guns en de patrouille gebruikte Brens, mortieren en handvuurwapens. De Nederlandse pa trouille die bedreigd werd door munitie- gebrek, slaagde er tenslotte in versterking te krijgen. Ook de guerilla's kregen echter hulp en het gevecht kwam pas ten einde toen twee Nederlandse jachtvliegtuigen zich in de strijd mengden. Volgens het be richt vielen er geen slachtoffers aan Ne derlandse zijde maar moesten de Indone siërs enige doden achterlaten. Het Dagblad te Batavia weet te berich ten dat de politie aldaar een Nederlandse communist heeft gearresteerd, die de lei der zou zijn van een grote ondergrondse organisatie. Deze wordt verantwoordelijk geacht voor een reeks geheimzinnige ont ploffingen in Batavia. Bij deze arrestatie werden wapenen en explosieven in beslag genomen. ZACHT OVERDAG. Verwachting, medegedeeld door het iC.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Droog weer met weinig wind en nog enkele overdrijvende wolkenvelden. Gedurende de nacht en vroege ochtend plaatselijk nevel of mist en tamelijk koud, doch bijna nergens nachtvorst. In de namiddag over het algemeen zonnig en zacht weer. 24 Maart: Zon op Maan op 6.35 uur. onder 18-59 uur 5.27 uur, onder 13.05 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1