c 3 11. Economische Zaken goedgekeurd 25 90 Nederlandse verliezen in Indonesië Als de schoonmaak, Panda en de Meester'Ontdekkingsreiziger 2 MILLIOEN WOENSDAG 23 MAART 1949 IJ MUIDER COURANT EERSTE KAMER Er komt een adviescommissie voor de huisbrandvoorziening (Van onze parlementaire redacteur Bij de Dinsdagmiddag in de Eerste Ka- met voortgezette behandeling van de be groting van Economisohe Zaken heeft mi nister VandenBrinkde Marshall-hulp van grote betekenis voor West-Europa genoemd omdat zij een doeltreffende econo mische samenwerking bevordert. Dit blijkt trouwens uit hetgeen onlangs op Benelux- gebied bereikt is ter Haagse conferentie. Met de belangrijkste Oost-Europese. landen zijn, aldus de minister, belangrijke handels- en betalingsaccoorden afgesloten. Overigens moet men niet, zoals de communisten doen, het handelsverkeer met die landen over schatten. Het handelsverkeer met Duits land is nog lang niet, wat het zou moeten zijn, al vielen er wel enige lichtpunten in dit opzicht te ontdekken. De Benelux-lan- den streven er naar onderling en tegenover andere landen zoveel mogelijk tot even wicht van de betalingsbalans te komen. Tegenover de heer Oosterhuis (Arbeid) betoogde de minister, dat socialisatie geen middel is voor conjunctuurbeheersing, waarna hij ook sprak over noodzakelijke industrialisatie, in welk opzicht de deviezen het zwakke punt zijn. Dit zal echter ook meer en meer het geval worden op de binnenlandse kapitaalmarkt. De minister zette uiteen, waarom hij van mening was, dat bij zijn prijspolitiek voldoende even wicht valt waar te nemen door rekening te houden zowel met de bedrijfs-economische als met de nationaal-economische belangen. Duidelijk was, dat minister Van den Brink allerminst voelt voor een volkomen van bovenaf geleide economie en dat hij ter dege de zelf-verantwoordelijkheid een rol van betekenis wil laten spelen. Hierna volgde nog een pleidooi voor soberheid van de enkeling èn van de gemeenschap. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer krijgt een hogere subsidie wegens het grote belang van het toeristenbezoek. Tot besluit kwam de minister op het brandstoffenvraagstuk, vaststellende dat anthraciet-sehaarste zich algemeen in Europa doet gevoelen. Toch was de totale brandstofvoorziening in 1948- 1949 niet ongunstiger dan gedurende het vorige stookseizoen. Ten opzichte van het geheel der brandstoffenvoortbrenging heeft er waarlijk geen misrekening plaats gevon den, maar tot nu toe was het helaas niet mogelijk te voren enige voorraden af te leveren. Aan de moeilijkheden, door het publiek ten opzichte van de kolenaflevering ondervonden, was de regering niet schuldig. Intussen ligt het in 's ministers bedoeling nu ook een advies-commissie voor de huis brand in het leven te roepen, waarin onder meer tevens de afnemers vertegenwoordigd zullen zijn. Hierna kregen we nog iets nieuws. Naast de minister zat onze eerste staatssecretaris, dr. Van der Grinten, die zich aan het vraag stuk van de bedrijfsorganisatie wijdt. Hij kreeg het woord om daarover nog een en ander mee te delen. Daarmee liet zich dus voor het eerst in 's lands vergaderzaal een staatssecretaris horen. De begroting van Economische Zaken ging er tenslotte zonder hoofdelijke stem ming door. De Kamer begon daarna aan de begroting van de'Staatsmijnen. lopers Wollen dubbele BOUCLÉ LOPER aan weerszijden legbaar 50 c.m. breed 70 c.m. breed 8. p. M. p. M. Werkloze, die schilderij beschadigde, veroordeeld De 46-jarige/.J. C. K. uit Naaldwijk, die op 11 Maart in het Boymans-museum te Rotterdam de aandacht op zich wilde ves tigen door het schilderij „Diana in het bad" met een mes te beschadigen, heeft Dinsdag voor de Rotterdamse rechtbank terechtge staan. Hij verklaarde, dat hij acht weken werk loos was. en door zijn daad de aandacht op zich had willen vestigen. Een psychiater deelde mede, dat ver dachte verminderd toerekeningsvatbaar is en dat zijn geestesstoring een ziekelijk karakter heeft. De officier van justitie was van mening, dat niet van een incident, maar van een symptoom sprake is. In 1946 heeft verdachte te Amsterdam in het Rijksmuseum het schilderij „Het Joodse Bruidje" van Rem brandt met water natgegooid. Ook tq^n heeft hij zichzelf aangegeven. In zijn brief aan de justitie schreef hij: „Liever zorge loos in de gevangenis, dan rond te lopen met de eeuwige angst voor werkloosheid". Er moet, zo zeide de officier, een oplossing gevonden worden, opdat deze man niet vrij blijft rondlopen. Hij eiste een jaar gevan genisstraf, waarvan zes maanden onvoor waardelijk met een proeftijd van drie jaar, onder toezichtstelling van een psychiater, alsmede voorwaardelijke ter beschikking stelling. De rechtbank wees onmiddellijk vonnis. K. werd veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf, door te brengen in een bij zondere strafgevangenis en voorts conform de eis van de officier. KRUISSTRAAT 11 HAARLEM Een schip vol met „TIP" voer gedwongen Van Filipsland naar Oude Tjonge, Plots riep er een „Moord" TIP VAN BOOTZ over boord! Tien zijn er in het water gesprongen. 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. J. A. te Amsterdam ontv. 1 £1. TIP (Adv.) j De radio geeft Donderdag HILVERSUM 1, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Kwartet voor fluit en strijkers van Mozart. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Orkest en zangsolisten. 11.00 Voor zieken. 11.40 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Theo Baylé zingt. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Liederen van E. de Curtis. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Kamerorkest en hobo-solist. 14,40 Voor de vrouw. 15.00 Platen, 15.30 Piano- werken van Scarlatti. 16.00 Bijbellezing. 36.45 Balletmuziek. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Sweelinck-kwartet. 18.00 Leger des Heils. 18.15 Lezing over sociale verzekering. 38.30 Voor de strijdkrachten. 19.15 Orgel. 19.30 Actualiteiten. 19.45 De R.V.D. antwoordt. 20.15 Ster-avond. 21.30 Familiecompetitie. 22.00 Muziek uit Carmen, 22.05 De vaart dei- volken. 22.25 Piano-duo speelt Schubert. 22.45 Overdenking. 23.15 Orkest Marek We ber. 23.35 Serenade in C van Dohnanyi. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7,50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9,00 Muziek van Johan Strauss. 9.35 Een lied gaat de wereld rond. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeids vitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Orgel concert. 11.45 Voordracht. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Weerpraatje. 12.33 In 't spionne tje. 12.38 Piano. 13.15 Platen. 13.20 Metropole orkest. 14.00 Voor de tuin. 14.20 Solisten concert. 15.00 Voor zieken en gezonden. 16.00 Assortimento. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier?. 17.30 Voor modelvliegtuigbouwers. 17.35 Lichte muziek. 17.50 Uit Indonesië. 18.15 Sportpraatje. 18.30 De Romancers. 19.00 Ver volgverhaal voor de jeugd. 19.10 Avond school. 19.45 Muziek van Strauss. 20.05 Zoek licht. 20.15 Orkest en Moura Lympany, viool. 21.30 Luisterspel „Het wonder der ai-men". 22.15 Negro Spirituals. 22.45 Lezing over het visserijbedrijf. 23.15 Lichte muziek. De eerste resultaten der volks- en beroepstelling Bennebroek opende de rij In Den Haag wordt nog steeds gewerkt aan de verwerking van de resultaten van de op 31 Mei 1947 gehouden Volks- en Be roepstelling. Van de gemeenten in onze om geving is alleen Bennebroek afgewerkt. De verwachting is dat over drie maanden alle gemeenten van Zuid-Kennemerland over de gegevens kunnen beschikken. In Velsen heeft de verwerking van de cijfers over de Beroepstelling oponthoud gegeven omdat zoveel werkkrachten van de Hoogovens in andere gemeenten gehuisvest zijn. In Hil- legom en Lisse móesten moeilijkheden overwonnen worden doordat bij de ant woorden op de formulieren niet steeds vol doende onderscheid was gemaakt tussen bloembollenkwekers en handelaars. Blijkens de Volkstelling had de gemeente Bennebroek op 31 Mei 1947 3131 in woners (1435 mannen en 1696 vrouwen), maar daarvan waren er in gestichten 281 mannen en 516 vrouwen, zodat er buiten die gestichten 1154 mannen en 1180 vrou wen stonden ingeschreven. De oudste inwoner was 91 jaar, verder waren er twee van 89 en één van 88 jaar. Het totaal aantal inwoners boven de 80 was 40. Gehuwd waren 548 mannen en 592 vrou wen, ongehuwd 832 mannen en 961 vrou wen, gescheiden van tafel en bed drie man nen en drie vrouwen, in weduwstaat 43 mannen en 121 vrouwen, gescheiden negen mannen en 19 vrouwen. Naar de leeftijden verdeefd is de samen stelling der bevolking buiten de gestichten alsvolgt: 0—15 jaar 733, 16 jaar 25, 17 jaar 29, 18 jaar 37, 19 jaar 31, 20 jaar 38, 21—24 jaar 139, 2539 jaar 524, 4049 jaar 184, 50—64 jaar 211, 65—69 jaar 72 en 70 jaar en ouder 111. In de gestichten werden verpleegd 227 mannen en 370 vrouwen, het personeel be staat uit 54 mannen en 146 vrouwen. De totale bevolking behoort, volgens eigen opgaven, tot de volgende kerkgenoot schappen: Rooms Katholiek 1208, Her vormd 965, Gereformeerd 495, Geref. kerk art. 31 15, Christ. Gereformeerd 25, Geref. Gemeente 7, Evang. Luthers 20, Doopsge zind 27, Remonstrant 18, overige kerkge nootschappen 59, geen kerkgenootschap 292. Onder de bewoners zijn 18 personen van vreemde of zonder nationaliteit, waar onder acht Duitsers. De Beroepstelling wees uit dat er 184 mannen en 11 vrouwen zelfstandige be drijf shoof den zijn. Kleine zelfstandigen zijn er 14, medewerkende echtgenoten 22. Er zijn 10, directeuren van N.V. of Coöperaties, 21 bedrijfsleiders, 228 mannen en 115 vrou wen die als arbeiders werken, 44 medewer kende kinderen en 160 mannelijke en 150 vrouwelijke employés. Het totaal aantal werkenden is 654 mannen en 309 vrouwen. In de woongemeenten werkten 334 mannen en 239 vrouwen, verder waren er 320 mannen en 70 vrouwen die als forensen elke dag naar hun werkgemeenten trekken. Daarvan reisden per trein 29, per tram 86, per auto 26, per bus 5, per motorrijwiel 5, per fiets 174, twee met een ander vervoer middel (welk?) en vijf liepen. Inmiddels is de tram ook door de autobus vervangen. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: de handelsvennootschap onder de firma „Come", gevestigd en lcantoorhoudende te Haarlem, Kleverlaan 28 a, b en c, en de enige vennoten: Franciscus Meeuwenoord, wonende te Haarlem, Elzenplein 10 en Hendrik Cor net, wonende te Haarlem Jan Luykenstraat 40. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. H. Junge, advocaat en procu reur te Haarlem. K. Bilder, aannemer, wonende te Aerden- hout, gem. Bloemendaal, Distellaan 32. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen Curator: mr. A. Bruch, advocaat en procu reur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van F. Feitsma, handelende onder de firma Martin, transportondernemer, wonende te Haarlem, Sophiastraat 65. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in In donesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Overleden ten gevolge van oorlogsverwonding op 23 Fe bruari 1949: korp. A. M. Terloo uit Ouden bosch. Gesneuveld 28 Febr. 1949: sold. Ie ld. A. P. van der Vliet uit Zoeterwoude; 5 Maart: sold. P. A. Jacobsen uit Renkum; overleden ten gevolge van oorlogsverwoifl- ding op 6 Maart: sold: H. J. den Brok uit Oss. Gesneuveld 7 Maart: sold. J. van Beek uit Rotterdam; sold. T. Boer uit Slie- drecht; korp. D. J. van Hunnik uit Vee- nendaal; 8 Maart: sold. Ie kl. I. van den Bosch uit Kesteren; 9 Maart: serg. J. M. Harmsma uit Haskerland; 10 Maart: 2e lt. W. Warmer uit Amsterdam-C.; majoor C. de Zwaan uit Amsterdam-C.; 11 Maart: sold. A. J. Ververda uit Wierden (O.); 13 Maart: sold. J. T. Hensgens uit Kerkrade; serg. J. M. Hermens uit Amstenrade (L.); serg. H. J. J. in 't Hulst uit Venray; sold. J. P. Willems uit Posterholt (L.). Overle den tengevolge van oorlogsverwonding 14 Maart: sold. H. M. Raaymakers uit Veghel. Gesneuveld 14 Maart: korp. J. C. Snaterse uit Gouda. Koninklijk Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 7 Febr: 1949: Men. sold. 2e kl. infie C. Jacob; Men. sergt. 2e kl. infie R. M. Po- mantow; 28 Febr. 1949: Jav. sergt. 2e kl. infie Ngatman; Jav. sold. 2e kl. infie Sai- ran; proefverbintenis soldaat Soewardi; 1 Maart: Men. sold. Ie ld, infie A. E. Run- tuwene; Boeg. sold. 2e kl. infie Sastra. Overleden tengevolge van oorlogsverwon ding op 1 Maart: Mal. sold. Ie ld. infie Abdoerahin. Gesneuveld 2 Maart: Mal. sold. 2e kl. infie Hasan; 4 Maart: Amb. sergt. 2e kl. infie Z. N. Mutulessy; allen afkomstig uit Indonesië. Velsen-Noord Athletiek en turnen bij „I.E.V." in nieuwe banen De Velsense R.K. Sportvereniging „IEV", welke een flinke gymnastiekclub en een groeiende athletiekvereniging onder haar afdelingen telt. heeft na een aarzelend begin, thans deze beide afdelingen in betere banen geleid. De gymnastiekafdeling, welke tot nu toe onder leiding stond van de heer J. Schave- maker, die zolang een turnleraar ontbrak, op uitstekende wijze heeft getracht hierin te voorzien, vond in de heer J. Post te Santpoort, die ook de afdeling turnen der Sportvereniging „Velsen" onder zijn hoede heeft, een nieuwe leider. Ook zal worden getracht om de door het vertrek van de heer Bruggelink opgeheven dames-senioren-afdeling nieuw leven in te blazen. De activiteit in de athletiekafdeling, welke bij de laatste veldlopen zulke goede resultaten opleverde, wordt eveneens aange wakkerd. De oefeningen voor het aanstaan de athletiekbaanseizoen zullen spoedig een aanvang nemen. Hiertoe zijn onderhande lingen gaande om tot het huren van een sintelbaan te komen. Er wordt reeds gedacht aan een in het volgend jaar te organiseren buitenlandse trip. Voor de komende sportuitwisseling tegen de Engelse teams uit Edmonton zal ook IEV haar athleten, zowel dames als heren, leve ren. Gezamenlijk met „Suomi" worden de voorbereidende oefeningen gehouden, waarna een selectie zal uitmaken op welke wijze een zo sterk mogelijk athletiekploeg kan worden samengesteld. Op Koninginnedag organiseert IEV voor de derde maal de Ronde van Driehuis, waarvoor reeds nu kan worden ingeschre ven. Het vorig jaar waren voor deze loop bijna honderd deelnemers. Ten slotte stellen de IEV-promotors zich voor om dit jaar voor de katholieke scholen in de gemeente Velsen schoolathletiekwed- strijden te organiseren. Feestavond van Chr. Fabrieksarbeiders Het bestuur van de afdeling Velsen- Noord der Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders organiseert Zaterdag avond in gebouw „Concordia" voor de leden en hun dames een feestelijke bijeen komst. In deze feestvergadering zullen voor drachten van leden en muziek elkander af wisselen. Voorts zal mej. M. van der Kwaak uit Wormerveer als deelamatrice optreden en ligt het in het voornemen dat een hoofd bestuurslid de vergadering zal toespreken. Ds. L. Brink, Ned. Hervormd predikant besluit de avond. MEJ. REYNEVELD SCHOOLHOOFD. In de vacature, welke zal ontstaan door het vertrek van mej. W. van Doorn als hoofd der Dacosta-kleuterschool die per 1 April in gelijke functie is benoemd aan een Christelijke school voor voorbereidend onderwijs te Den I-Iaag, heeft het school bestuur inmiddels voorzien. Benoemd is eveneens per 1 April mej. F. Reyneveld te Uithoorn, thans hoofd van de Chr. kleuterschool te Aalsmeer. „WATERVLIET" GEEFT TONEELAVOND De toneelclub der Buurtvereniging „Wa tervliet", die de laatste keer door ziekte onder de leden verstek moest laten gaan en haar toneelavond verzorgd zag door „Oefe ning Baart Kunst" uit Beverwijk, zal nu weer zelf voor het voetlicht komen. Uitgevoerd wordt op Zaterdag 7 Mei a.s. het toneelspel in'drie bedrijven van Kees Spierings en R. Feenstra „Achter de wolken schijnt toch de zon" in het Kennemer Theater le Beverwijk. Naar de heer J. Klein, voorzitter, mede deelde, had de heer A. Wegman, schrifte lijk bedankt als regisseur daar drukke werkzaamheden en gezondheidsredenen dit verder vrijwel onmogelijk maakten. „Wa tervliet" heeft thans in de heer G. Jansen te Beverwijk een nieuwe regisseur gevon den. Beverwijk Boerenleenbank boekte record-omzet De Coöperatieve Boerenleenbank „Wijk aan Zee en Duin" heeft Dinsdagavond een druk bezochte jaarvergadering gehouden in de bovenzaal van het veilinggebouw „Kennemer- land". De voorzitter de heer R. Hommes sprak een inleidend woord waarbij hij naar voren bracht dat het jaar 1948 voor de bank niet ongunstig is verlopen. Evenmin als het gehele bedrijfs- en zakenleven vergeten werd heeft de fiscus ook de bank niet vergeten en vele penningen vloeiden naar 's rijks schat kist. De' bank heeft echter het vertrouwen gehad van vele leden, want het aantal dag- boekposten is aanzienlijk toegenomen. Ruim f40.000 werd er meer aan spaargel den ingebracht dan in 1947 en de uitstaande credieten waren f 19.000 hoger dan het voor gaande jaar. De totaal omzet sloeg alle voorgaande records. Want deze was f700.000 hoger dan in 1947. In totaal 312 leden heeft de bank dat. is 10 meer dan het voorgaande boekjaar, 1006 spaarders vertrouwen de bank hun gelden toe en er zijn 126 rekeninghouders. Het financieel overzicht werd uitvoerig toegelicht door de kassier de heer S. van Tuinen. De exploitatierekening sloot met een be drag van f 2.781.550,10 aan activa en passiva. De ontvangen spaargelden waren f765.086,58, de terugbetaalde f726.592,88. De' balans sloot aan ontvangsten en uit gaven met een bedrag van f 1.336.164,98 waar onder zieh een winstsaldo van f 1579,42 be vond; er was nog een deel van de i^inst af geschreven op de belastingreserve. De bezittingen vormden met een bedrag van f971.942,23 op de Centrale bank de grootste post; men is aan de spaarders f988.074,16 verschuldigd. Het reservefonds is thans groot f71.112,25. Het verslag van de Raad van Toezicht werd uitgebracht door de heer H. Heere die er op wees dat de kassier en het bestuur pok in het afgelopen jaar weer uiterst accuraat hun werk hebben gedaan. Het aftredend bestuurslid de heer H. Markx werd met grote meerderheid van stemmen herkozen, het aftredende lid van de Raad van Toezicht de heer E. Pletting werd ook in zijn functie herkozen. Na de rondvraag volgde de traditionele verloting van bloeiende planten en gebruiks voorwerpen. Terug naar de goede oude tijd Samenwerking nodig ten behoeve van de Noordzee visserij De landen, gelegen rond de Noord zee, moeten door samenwerking een oplossing vinden tegen het leegvissen van dit gebied, dit was de kern van een betoog, dat de heer Graham, di recteur van het visserij onderzoek te Grimsby hield in zijn zesde lezing, ge titeld; „De visserij in het brandpunt". De grootste moeilijkheid zag spreker in het vaststellen van ieders aandeel in dit werk. Plet is, aldus spreker, een lelijk ding als doktoren bij een stervende patiënt gaan delibereren, hoe groot ieders aandeel moet zijn van de roem bij volledig' herstel. Er zal, zo vervolgde hij, grote soepel heid en inschikkelijkheid betoond moeten worden. "Volgens de heer Graham is de visstand thans weer gelijk aan die van 1938 en zal deze spoedig teruglopen. De gelukkige dagen, toen er slechts enkele stoomtrawlers voeren, zullen wel niet terugkeren: er zijn thans vele varkens die de spoeling dun maken. Laten de mensen in de Noordzeelanden hun gezond verstand inschakelen en er zal toch nog een redelijke oplossing mo gelijk zijn. De huidige toestand achtte spreker ta melijk somber. De voorraad platvis is van die aard, dat in de behoefte niet kan wor den voorzien. Haring is er evenwel genoeg en dus zal in die richting de oplossing gezocht moeten worden. Een lichtpunt zag de heer Graham in het feit, dat er sinds de negentiger jaren, toen Ernest Holt met het visserij onderzoek begon, reeds veel op dit gebied is Verbe terd, getuige het werk met het onderzoe kingsvaartuig van dezelfde naam, waar over wij onlangs reeds een artikel publi ceerden. Ledenvergadering P. v. d. A. De ledenvergadering van de afdeling Beverwijk van de Partij van de Arbeid, welke Dinsdagavond in het gebouwtje van „de Harmonie" aan de Groene Laan plaats vond, werd geopend door de voorzitter, de heer A. v. d. Vlies, die over de grote op komst zijn voldoening uitsprak. Na het voorlezen van de notulen der vorige ver gadering door de tweede secretaris de heer L. Schuppens en het behandelen der in gekomen stukken werden voor de verga dering van het gewest Noordholland-Zuid, welke Zaterdag 26 Maart in Krasnapolsky te Amsterdam plaats vindt, afgevaardigd de dames A. Houtkooper en J. de Dood en de heren A. v. d. Vlies en Romunde. Als afgevaardigden naar het landelijke congres dat op 7, 8 en 9 April in Amster dam plaats vindt werden gekozen de heren S. Coelingh en J. Schuppens. Donderdag de heer B. Blokzijl tegen de heer J. L. Starken Als reactie op het uittreden van de heer J. L. Starken als hoofd- en plaatselijk be stuurder van de Algemene Bond van Wer kers in de Bouwnijverheid, onderafdeling van de EVC, heeft het hoofdbestuur van deze ABWB een circulaire verspreid, waar in scherp stelling genomen wordt tegen de heer Starken. Het geschrift zegt onder meer: „Het hoofdbestuur van de ABWB heeft in samenwerking met het afdelingsbestuur in IJmuiden, alle maatregelen genomen om de opengevallen plaats door betere, klasse- bewustere bestuurders te laten innemen". Op Donderdag 24 Maart wordt in „Flora" te IJmuiden een vergadering belegd, waarvoor ook de uitgetredene is uitgenodigd. De heer B. Blokzijl komt evenals in Beverwijk spreken. EEN HAANTJE WORDT RECHTGEZET. Het haantje van de toren der Bisschop pelijke Kweekschool aan de Baanstraat te Beverwijk, dat bij de zware storm van enkele weken geleden gedeeltelijk was om gewaaid, wordt rechtgezet. Het torentje is omgeven door een stalen steiger en het ziet er naar uit dat het be wuste haantje over enkele dagen weer fier rechtop over Beverwijk zal uitzien. Uw handen onooglijk maakt, PUROL maakt ze weer spoedig gaaf en zacht. Doos 30-60 ct. (Adv.) IJmuiden MARKTBERICHTEN 21 Maart 1949 Besommingen. Trawlers: IJM 73 De Hoop 9590; IJM 71 Bloemendaal 14.730; IJM 8 En Avant 14.230. Motorloggers: KW 163 2038; KW 41 5360. Een VEM-trawler besomde f 17.900. Visaanvoer. 20 kisten tarbot en tong, 75 Iristen haring, 25 kisten makreel, 100 kisten schol, 55 kisten schar, 5 kisten bot, 100 kisten kabeljauw, 15 kisten wolf, 90 kisten poontjes, 250 kisten wijting, 475 kisten hake, 215 kisten schelvis, 30 kisten leng, 250 kisten koolvis, 50 kisten puitaal, 120 kisten haai, 50 kisten diversen. Totaal 1925 Iristen. Prijzen. Heilbot 2,902,15; gr. tong 2,862,65; gr.m. tong 3,40; kl.m. tong 3,40; kl. tong I 3,25; kl. tong II 2,65; tarbot I 2.351,95, per kg. Tarbot II 92—84; tarbot UI 92; griet 92; tongschar 7458; sehartong 4643; gr. schol 55—49; midd. schol 6045; kl. schol 4727. schar 4318; bot 4029; makreel 4226; v. haring 15; midd. hake 42—37,50; kl. hake 38,5036; wijting 4718,50; gr. schelvis 58,5038; midd. schelvis 5941,50; kl. schel vis 52,50—41,50; wit baars 2913; rood baars 18—6; poon 2111,50; ham 6257, hom 2218; kl. koolvis 2215; puitaal 2215,50; kl. haai 23—15; kl. gul 36—35,50; gr. gul 41—37; kl. koolvis wit 3329; kl. wolf 45, ,per 50 kg. Gr. hake 10293; leng 6652; gr. koolvis 4731; gr. koolvis wit 6661 kabeljauw 148—78; wolf 94—74, per 125 kg. PAUL DE GROOT SPREEKT IN FLORA. Paul de Groot, algemeen secretax-is van de CPN zal op Woensdag 23 Maart in Flora aan de Zeeweg spreken- over „Eenheid van actie ter verdediging van de vrede". Voorts zal Bart den Dekker enige gedich ten voordragen. De Vulkaan en het g0lJtj!( haantje Het toneel van het ÏJmuidense p naatsgebouw heeft al vaker dienst - - als huiskamer van de familie gezin van de wethouder die zijn amhtVc' bezigheden' op het raadhuis op een k avond verwisselt met de ;i':. een gezellig onderonsje „in 't gouden^ tje". Maar nog nooit heeft er de ste hangen waarvan we Dinsdagavond k genieten, toen het gezelschap vans'" Blaaser de bemanning van de V u. enige uren aangenaam bezig heeft r5 den. De ras-artisten van „Het vroliiko hebben de klucht „In 't gouden h j weten op te voeren tot een 1 i!> kan in alle opzichten onze be wegdragen. Vooral de dialoè??^ Gotlieb Bolman, de wethouder mpt haaiïge en Schwanneke, de man w. „tijgerachtige" vrouw waren WniuTJ' Kohier en Dafe Goubitz waren m A rollen volkomen op hun plaats e~ v°ordrachu. blijk van een enorme toneelroutin.^1 perfecte techniek en juiste vorm. Het optreden van de charmante Pu (Rim Blaaser) de jongste dochter «*7 wethouder, brengt een komische vm sing teweeg en promoveert een h rechter tot kok. Rini Blaaser en Jo weten de geestigheid die uit deze vewi sing voortvloeit dermate uit te buitenrf- een woord van lof deze beide artii zeker toekomt. „Het vrolijke toneel" heeft onze Maiii*. mannen een avond vol amusement en Z. lijkheid gebracht die zeer geslaagd r noemd mag worden. Frans Bogaert regisseerde op uitnempiv. wijze" Ul Heringa Wuthrich haariem BLIKSEMAFLEIDERS (Adv,) 22. Ja de heer Geofridus Goudhakker zijn ongure helperDopwareneen ogenblik zo perplex, dat zij werkelijk de deur van de kamer van de Bey sloten, maar al spoedig hadden zij zich hersteld. ,Dat is die misselijke druktemaker!" zei de heer Goxidbakker. „Op de korrel, Dop!" En de ivoor den hadden zijn lippen nog niel verlatenof hij en Dop hadden allebei een gevaarlijke revolver te voorschijn gehaald en die op Joris Goedbloed gericht Panda begon het nu beslist angstig te vinden, en aangezien Dop hem los had gelaten sprong hij haastig op zij. Maar Joris Goedbloed mocht dan al gehavend en bepleisterd zijn tengevolge van de bom, die op zijn auto was geworpenbang of uit het veld geslagen was hij niet. Integendeel! Hij wandelde rustig naar binnen, kalm tus- len de heer Goudbakker en Dop door alsof er geen revolvers bestonden, en gaf hen beiden een duw, zodat zij allebei in een gemakkelijke stoel tuimelden. Neemt u plaats, waarde heren," zei hij daarbij los jes. „P-p-p-pas op ik schiet!" stamelde Dop. „Gij zult wijzer wezen!" glimlachte Joris. „Intelligentia superbusnon olet, gelijk het welbekende spreekivoord luidt. Want datgene, waarnaar gijlieden zo vol ijverig zoekt, dat bevindt zichhier. En ik ben de enige, die u daaromtrent de zo vurig begeerde wetenswaardigheden mede kan delen!" En met die woorden hief hij een kleinglinsterend balletje tussen duim en wijsvinger omhoog Lezingavond van „Oud-Kath. Ondersteuningsfonds" De afdeling IJmuiden van de „Veren!, ging Oud-Katholiek Ondersteuningsfond: had Dinsdag in het Oud-Kath. Veret|. gingsgebouw haar laatste lezingavond b dit seizoen, waarvoor de belangstelling wel groter had kunnen zijn, temeer dan het onderwerp „Het briefje aan Filèmon' behandeld door pastoor A. R. Heyligers va- Amsterdam, uiterst interessant bleek. De spreker ging uit van de betekenis van de brief als korte berichtgeving, weih berichtvorm ook in de oudheid bestond en van welke brieven die van de appsid Paulus aan Filèmon, één van zijn dertW bekende brieven, niet zozeer om de inhopj dan wel om de belangrijkheid van schrijver is bewaard gebleven. De inhoud van deze brief vermeldt aan de te Colosse wonende heer Filèmon, dal zijn weggelopen slaaf, die bij terugkeer als gebruikelijk een zware lijfstraf tege moet kon zien, tot het Christendom is.be- keerd en hij beveelt deze Onesymus weet in dé gunst van zijn heer aan, niet slecht; als lijfeigene, maar tevens als broeder, Pastoor Heyligers liet de gehele leks tot in détails duidelijk uitkomen en belicht te op interessante wijze hoe in de oudliei de brieven werden geschreven, verzondei en bewaard. De aanwezigen, die voor dit verhaal uil de geschiedenis van omstreeks 40-60 n; Christus grote aandacht hadden, kregei door de bespreking een zeer duidelijk! situatietekening van het leven in die tijd De voorzitter, de heer W. D, Wiljouw, die met een korte inleiding de avond open de dankte ten slotte de spreker, die op vlotte wijze de aanwezigen in gedacbla wist terug te voeren tot bijna twee duizao' jaar geleden. NEDERLANDERS gorgelen regelmatig met Superol Ds. Beukema nam afscheid voor zijn vertrek naar IJmuiden In het kleine witte Eefdese kerkje nam ds. R. D. Beukema, die op Zondag 3 Aprü zijn intrede hoopt te doen bij de Gerei Kerk te IJmuiden, afscheid van zijn gê- meente te Eefde-Gorssel (Gelderland). talrijke belangstellenden konden slecht) met grote moeite in de kerk worden onder gebracht. Ds. Beukema had tot afscheids- tekst gekozen Joh. 195, „Jezus da: kwam uit, dragende de doornenkroon ei het purperen kleed. En Pilatus zeide to hen: Ziet de Mens". Herinnerend aan zijl intredepreek van ruim drie jaar geleden uit Rom. 10 8, zei de predikant, dat JU slechts één begeerte heeft gekend en no; kent, te weten het brengen van het Evan gelje van Jezus Christus en Die gekruisigd „Thans sta ik hier niet als een overwin nende held, maar veel eerder als een vei slagene", aldus spr. „Dat ik in zwaknejj van Hem mocht getuigen,, is slechts God genade. Blijft ook verder op Christus zie en niet op wat verandert". De scheidend predikant werd toegesproken door ouaei ling G. J. M. Enserink namens de gemeen te, door wethouder G. Koning, namfr en W., door ds. G. S. Oegema van Zutpne voor de classis, door ouderling A, PW namens de kerk van Lochem en tenslo door ds. P. J. F. van Voorst Vader, Nede lands Hervormd predikant te Eefde, m wie ds. Beukema op velerlei terrein ne samengewerkt. Met grote ontroering men tenslotte gemeenteleden en belangs lenden afscheid van hun herder en Ier agenda voor Beverwijl WOENSDAG 23 MAART Kennemer Theater, 7.00 en 9.15 uur. Mi» to Rio. Luxor Theater, 7.00 en 9.15 uur. naar China. Arj Corso Theater (Castricum), 8 uur. Karen ina. DONDERDAG 24 MAART KSA-gebomv, 8 uur: Jaarvergadering 8 tholieke Arbeidersvrouwen.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2