vaak bitter debat werd gymnasium ?)Ve!serbeek"te middernacht geboren In een diepe sleuf komen 27 kabels onder het Noordzeekanaal door Drie levens Visserij- varia_j 23 MAART 1949 WOENSDAG /tan de wieg van een nieuwe school Bijzonder- en openhaar onderwijs botsten in de raad IJ MUIDER COURANT nïïiMe voorstellen, die uit de koker van het college van B. en W. sinds de «ding werden afgeschoten: de stichting van een gemeentelijk gymnasium „Velser- beVk" met als daarmee samenhangend plan het verplaatsen van de lagere school uit rebouw aa» de Ver Loren van Themaatlaan naar een nieuw te bouwen Finse h Vaan de Brieliuizcrkerkweg. Een langdurige en vaak scherpe gedachtenwisseling t de tegenstellingen tussen bijzonder- en openbaar onderwijs als ondergrond, ging JflC* 5onnrif flip (lVPr llif 0-viwnocï,1»vi rrnil Aam X. .i de stemming vooraf, die over dit gymnasium zou beslissen. Aan het eind van een 3811 Lndvloed van woorden werd tenslotte gestemd over de stichting van het gym- w3r.®ni; met 24 stemmen voor en 4 tegen (de A.R.-fractie stemde in haar geheel tegen oji de V.V.D leerd» Vnor deze kern van de Dinsdagavond L orde kwam, kon de gemeenschap- K-L regeling van de wederopbouw door f antal gemeenten in Noordholland, Eronder ook Velsen, de waardering van 7 heer A ten Broeke (C.H.) niet ge- 't wegdragen; evepals de heer R.¥er- fr (Arbeid) vond hij het aandeel van '„„lente in deze coördinatie wel wat "Z Tuinige kant, de socialistische frac- "JEtelde bovendien belang in het i'siiike nut van zulk een samenwerking hii had tenslotte bij de centralisatie graag andere getroffen gemeenten in- S'Srofdeheer J. H. A, K. Gual- ,.ft van Weezei (V.V.D.) een Lf aanmerkingen op het ontwerp te ber- ïïsd gebracht, kwam wethouder W. F. Hmet zijn verdediging: het Velsense .«1 noemde hij zeer zeker belangrijk Smeer via de herverkavelaar. De kos- - louden erdoor niet boven die van de werkwijze uitgaan en als direct de wethouder onder meer een gt' afwikkeling der gespecialiseerde ''if'wêtbouder en de heer v. Weezei ciben elkaar nog geruime tijd bezig over 2 sub 2, dat uit het raadsstuk was ïï«Uen, de voorzitter, bereikte Ucompromis en men ging,over tot een .tukken, die met grote snelheid „inde hamer doorgleden, welk presiden- ïgi instrument echter stuitte bij een voor- een drietal gezinnen te steunen in- ia vervoerskosten, die voor de reis van de Uiten naar school werden gemaakt. De Sstrijbosch en Nuyens (Kath.) ■Men namelijk een onbillijkheid in de Taaistaven, die er toe leidden, dat twee ■i> de drie gezinnen niet en nummer drie tegemoetkoming kregen. Wethouder A. J. v. Leus en (onder ra arbeid) had geen bezwaar om het HPtei nog eens nader ie bekijken echter wie enige verplichting zijnerzijds. Adres van schoolhoofden kstichting van een gymnasium, dat de üyiïtbare hoofdschotel van de bijeen los vormde, bracht in de eerste ronde öKtalacht sprekers binnen het strijd- rgV &ar allereerst werd een adres van aantal hoofden van bijzondere scboitn in Velsen door de gemeente secretaris voorgelezen, waaruit bleek, dat een twaalftal opposanten tegen Set gymnasiumplan dit belangrijke voorstel uitgesteld wilde zien, op grond sa het feit, dat een van voor de oor- v.g daterende commissie nog steeds bataat, die een Christelijk Lyceum en Gymnasium voorbereidt. In het adres «rd de raad geadviseerd, het onder vee voorstel niet aan te nemen. DueirC. P. J. M a a s (Katholiek) begon s!sn aanval op het voorstel zoals B. en «.iet in de raad brachten en hij betreur- 'Mvooral, dat het zo haastig en daar- ir onvolledig binnen de raad werd ge rat Cijfers onjuist cijfers, die door het college ten aan- van het middelbare schoolbezoek in öae gemeenten werden aangevoerd, wer_ ia acor de heer Maas nader onder het vergrootglas geschoven en hij ontdekte er ffelei foutjes in. De verwachting, dat het UTjl gegadigden voor een gymnasium zal tremen als het reisgeld vervalt, wilde t bij de Katholieke fractieleider ook al u'. in, de „goede hoop" dat er rijkssteun ik: de nieuwe onderwijsinrichting af zal taen beschouwde hij voorts als een hoop trader meer. Pertinent onrechtvaardig vond de heer te de „opruiming" van een subsidie ring voor het schoolbezoek buiten de fsieente, waardoor vele ouders getroffen lellen worden en het er op gaa.t lijken, dat i® ouders onder druk worden gezet om -ónderen naar het Velsense gymnasium - sturen. De heer Maas bleek goed ge smeerd te zijn: deze regelingen waren :''£ns hem door de omliggende gemeen- onder een N.S.B.-gemeentebestuur op- en Haarlem had er nooit een ge- fi waarover het raadsstuk heel an- '•-Dj feiten opsomde. De begroting, die B. cW. hebben opgesteld, onderging even- 9» ongezouten critiek: hij vroeg zich prineer af, of het bedrag van 13.250 y? de 45 leerlingen die direct verwacht juist is of „slechts een vergissing", ii elk geval kon de heer Maas de begro- 3 slechts afkeuren, al voegde hij er dat zijn fractie zonder meer de ting van een gymnasium in het cen tal van Kennemerland toejuicht - voor dit voorstel was voor hem nog buitgemaakte zaak. .W de heer J. C. Aschoff (C.H.) nam •Uvoorstel uitvoerig in beschouwing. Hij de behoefte aan een gymnasium zozeer in; de cijfers van het over de leerlingen die in Haarlem bezoeken en „dus" straks naar komen, waren volgens hem niet ob- deze kinderen zullen zeker niet in jv-pte twee voorlopige klassen van de ^richting terecht komen. Een 'k|enda voor Velsen vn IJrmiideo WOENSDAG 23 MAART o uur: „Haven der verleiding". ftSpurj „Carnegie Hall". UUr: Spreekuur Wethouder kt, «OVERDAG 24 MAART Wt UUr: HenrJette Davids en Willy Ejw voorstelling. uur: Spreekuur Wethouder overzicht van het werkelijk te venvachten leerlingenaantal ware duidelijker geweest. „Als er een gymnasium moet worden ge sticht", aldus de heer Aschoff, „is de mede werking van de landelijke overheid heus niet zo hevig, temeer daar Velsen vlak bij Haarlem ligt." Ook de geldelijke gevolgen van een der gelijk instituut kon hij niet aanvaardbaar achten: de ouders worden gedupeerd wan neer de subsidie aan hun kinderen wordt ingetrokken en verder leek het hem wei nig elegant dat de Haarlemse schoolbestu ren, die nu vele Velsense kinderen zonder meer opvangen, de tot nu toe geldende be dragen moeten missen. Liever had hij een aflopende regeling getroffen gezien. Overschakelen? Dat de ouders die hun kinderen nu naar het bijzonder onderwijs in Haarlem zenden, na de stichting van een Velsens gymna sium direct op dit instituut zullen over schakelen, achtte spreker eveneens dubieus en dus geen argument voor de stichting van een gymnasium. Als dit er nu eens niet kwam, zou de Velserbeekschool niet ontruimd moeten worden, zou er geen Finse school gebouwd behoeven te worden en zou er dus ook minder geld nodig zijn. Summa summarum kwam de heer Aschoff met de aankondiging van een voorstel om het be trokken raadsstuk aan te houden en te zijner tijd door een duidelijker en juister voorstel te vervangen. Namens de A.R.-fractie verwonderde de heer H. J. Lips zich over de gronden, waarop B. en W. het gymnasium aanbe velen. „Er schijnt veel haast bij te zijn" vond de heer Lips en hij achtte evenmin als zijn voorganger de gronden voor het beginnen van een gymnasiaal onderwijs instituut stevig genoeg om er een adhaesie- betuiging op te bouwen. Haarlem en Alk maar kunnen de vraag naar dit soort on derwijs voldoende opvangen. Weinig animo in Driehuis Volgens hem bestaat in Driehuis heel weinig belangstelling voor een openbare school en de behoefte aan een gymnasium werd op ongeveer gelijkluidende gronden als die van de voorgaande sprekers aan gevallen. „Waarom heeft men deze behoef te niet getoetst aan de wens der ouders naar een gymnasium?" zo zette de heer Lips zijn verwondering voort. „De kosten berekening van B. en W. is zelfs bij de enthousiaste voorstanders van gymnasiaal onderwijs in Velsen met gerede terughou dendheid ontvangen." De gevolgen voor het niet-openbaar on derwijs achtte hij zeer ernstig en dit punt van het voorstel betitelde de woordvoerder der A.R.-fractie zelfs als „verwerpelijk", daar het raadsstuk volgens hem "tornt, aan de gelijkstelling van het bijzonder en het openbaar onderwijs. Het bevreemdde de fractie zeer, dat er tegen deze volgens hem vreemde houding van het college, geen ver zet is gerezen in de boezem van dat college en hij meende voorts te weten, dat het prmnasiaal onderwijs de wind niet langer in de zeilen heeft. Ook deze woordvoerder nodigde het college van B. en W. uit, met een nieuw, duidelijker voorstel te komen, waarin het bijzonder onderwijs er beter afkomt dan in het onderhavige plan. Van „verrassing" sprak ook de heer A. tenBroeke (C.H.)die de „voortvarend heid van de heer Van Leusen" kon toe juichen, maar er toch hoogstens een cou veuse-kind in zag. Zijn argumenten tegen ■het voorstel kwamen in hoofdzaak neer op de eerder uit de rechtervleugel voortge komen bezwaren. De in het adres der Bij- zondere schoolhoofden genoemde commis sie wilde de heer Ten Broeke zonder meer een kans geven en ook Ihij drong aan op aanhouden van het voorstel. Naast waardering voor het initiatief van B. en W. uitte de heer Van Weezei nogmaals zijn critiek over de haast en daar door de onvolledigheid waarmee het voor stel ter wereld is gekomen. Evenals de heer Lips meende hij, dat de Velserbeek school niet geschikt is voor een gymnasium: verschillende onontbeerlijke ruimten voor dit soort onderwijs zijn niet aanwezig. Dat het Kleuteronderwijs min of meer de dupe wordt van de verschuivingen der scholen vond deze spreker minder prettig en boven dien zag hij de in Driehuis geprojecteerde Finse school eerder nodig in Santpoort- Station. „Waar denkt de wethouder de leraren vandaan te halen, die een volledige dagtaak kunnen vervullen?" was een dei- vragen, die tesamen met veel andere ook deze spreker bezig bleken te houden. Mevrouw A. W. ten Grootenhuis- Van Beelc was het namens de commu nisten eens met het voorgestelde gymna sium, hoewel zij het jammer vond dat er een openbare school voor verhuizen moet. Zij drong aan op de spoedige bouw van een openbare school in IJmuiden-Oost en de heer R. Verbeek (Arbeid) kon het even eens met de stichting van een gymnasium eens zijn: „eerst hebben de raadsleden her haaldelijk aangedrongen op een dergelijke instelling en nu -het er eenmaal van gaat komen, schrikt men heftig." De bezwaren er tegen kon hij dan ook moeilijk aanvoe len. Vooral de beweringen van de heer Lips over leerlingen uit Velsen-Noord, die vol gens hem heel geschikt naar een Alkmaars gymnasium kunnen gaan, konden zijn be wondering niet direct gaande maken. Dia metraal tegenover eerder gehoorde opmer kingen over de simpele raming der kosten stond de uitlating van de heer Verbeek, dat de uitgaven wel wat onverantwoord hoog zijnHij beloofde echter van gan ser harte zijn stem en die van de overige fractieleden aan het voorstel. De heer H. de Boer, zijn partijgenoot, vond het maar moeilijk om college-lid te zijn: als er voortvarend wordt opgetreden, is het niet goed en wanneer er traag wordt gewerkt, dan is de critiek ook al niet van de lucht. Of er een sluitende of realistische begro ting aanwezig is, was voor de heer De Boer van minder belang, voor hem was de idee belangrijker dan de materie. De wethouder antwoordt Wethouder Van Leusen beantwoordde de sprekers uitvoerig: de verrassing over de stichting van een gymnasium kon vol gens hem niet zo heel groot zijn want reeds meermalen is in het openbaar aangekon digd, dat de gemeente plannen voor de stichting koesterde. Het gymnasium stond of viel met de aanwezigheid van een Finse school, dus moest er op het laatst, toen zulk een gebouw beschikbaar kwam, even vlug „doorgebeten" worden. Voorts weer legde de wethouder enige opmerkingen uit de raad: er kan nu eenmaal geen apart ge bouw komen en de plaats van de Velser beekschool is voor dit doel bijna ideaal; bovendien is deze school thans en in haar huidige staat ver buiten het centrum waar zij haar leerlingen uit betrekt, gelegen. In het algemeen achtte de heer Van Leusen het al een prachtige winst, dat het moge lijke bereikt wordt en meer speciaal ten aanzien van het kleuteronderwijs meende hij, dat het college hierover zeker geen verwijt van laksheid treft. Het adres van de schoolhoofden ontving slechts een scherpe afwijzing van de ambtsdrager: waarom wachten, zoals het adres vraagt? Wanneer het adres categorisch in de stich ting van een bijzonder gymnasium voorzag, zou hij er een zekere waardering voor kun nen hebben, maar deze politiek lijkt er op, alsof de tegenstanders van het openbaar onderwijs het plan slechts willen traineren. Bovendien moet men voor de stichting van zo'n bijzonder gymnasium in Den Haag zijn. De „verdachtmakingen" van de heer Lips aangaande bevoordeling van het. open baar onderwijs werden met zwaar geschut -beantwoord: de heer Van Leusen tartte een ieder om te bewijzen, dat het college ooit welke richting in het onderwijs dan ook heeft voorgetrokken. „Eventuele plooien wil het college graag platstrijken ondanks de sfeer van wantrouwen" zo zei de wet houder, „"maar de totaal verouderde onder steuningsregeling van de Haarlemse scho len moet verdwijnen". Dat hierdoor pressie ontstaan zou op ouders om hun kinderen naar het nieuwe stedelijke gymnasium te sturen, vond hij klinkklare nonsens, evenals de aanvallen op de geraamde kosten en baten, waarin een subsidiepost van het rijk als vaststaand wordt aangenomen op grond van een definitieve toezegging op dit punt ter departemente. De 13.000 per klas, die als kosten zijn gecalculeerd, werden geba seerd op een compleet gymnasium mét scheikundelokaal en alles wat er verder bij hoort. Het optimisme over de exploitatie achtte dr. Van Leusen gegrond en zelfs aan de voorzichtige kan.t en voorts meende hij, dat in Velsen, op grond van ervaringen elders in den lande, een gymnasium niet alleen rendabel maar zelfs onderwijs-tech- nisch gewenst is. Toegevende, dat de gym nasia in de belangstelling dalen, meende spreker, dat naast een H.B.S. niet een Lyceum als „halve burgerschool" hoort maar een gymnasium. Teleurstellend noem de de wethouder het verder, dat de raad niet onomwonden pleitte vóór een eigen wetenschappelijk centrum, - waar ook de zoon van eenvoudige ouders heen kan gaan en niet tégen de subsidiëring van „vreemde" scholen; teleurstellend was voor hem eveneens de critiek op al de kleinigheden-in-cijfers met als tegenhan ger de belangen van het openbaar gym nasiaal onderwijs, niet slechts voor een gemeente maar ook voor een heel volk. Het probleem van de lerarenbezetting was volgens de heer Van Leusen zo goed als j opgelost. De eerste repliek op het wethou- eerlijk betoog kwam uit de Katholieke hoek: con amore had de heer Maas naar zijn zeggen kunnen meewerken als niet de dreiging van een hevig verlies voor het bijzonder onderwijs boven dit raadsstuk had gehangen. Aan een exploitatie-reke ning van een niet genoemde Haarlemse bijzondere hogere school, die lang niet klopte, ontleende de heef Maas tenslotte een voorstel om het bijzonder gymnasiaal onderwijs in het algemeen te subsidiëren boven het schoolgeld en „tot de werkelijke kosten per leerling". De heer Aschoff bleef van mening, dat voorafgaand contact met de Haai'lemse schoolbesturen die nu van hun contact „beroofd" worden, beter ware geweest. Nu is de kans groot, dat deze schoolbesturen deze opzegging uit de krant moeten lezen. De voorzitter moest het vergevor derd uur te baat nemen om op bekorting van de betogen aan te dringen, en de heer Lips ging op diverse aanvallen na zijn eerste betoog in, zeggende dat hij nooit tegen de stichting van het openbaar gym nasium is geweest, zijn bezwaren richtten zich slechts tegen de vertreding van het gelijkheidsbeginsel inzake openbaar en bijzonder onderwijs. De stemming komt nader Na een korte schorsing wegens een nodig geacht beraad van burgemeester en wethouders kreeg wethouder Van Leu sen nogmaals het woord om zich te ver dedigen tegen de cx-itici van de tweede ronde, concluderende dat uitstel op dit moment afstel voor een lange periode zou meebrengen. Vex*der deelde hij nog mee, dat op den duur voor het gymnasium „Velserbeek" met uitbreiding rekening wordt gehouden, zulks in antwoord op de bezwaren tegen onvoldoende aceomodatie op dit moment. Het voorstel-Maas beloofde de wethou der namens het college in prae-advies te zullen nemen. Als slot-apothéose bezong hij 't gymnasium-voorstel als een „beeld van de toekomst": het is weliswaar in geen 40 jaar voorgekomen, dat een arbeidersgemeente plannen maakt voor de stichting van een gymnasium, maar de komende jaren zullen dit ongetwijfeld meer zien. De heer J. Nuyens (Katholiek) dreef zijn eerder geuite oppositie verder door en dreigde met een motie om zijn standpunt kracht bij te zetten: deze vertegenwoor diger achtte het in hevige mate onbillijk, dat het voorstel gekoppeld was aan een intrekking van de bekende subsidiebedra gen, zonder dat bij het verdwijnen van die subsidie langs een andere weg steun aan het bijzondere onderwijs werd toege zegd. De heer Verbeek ging er dwars tegen in, de voorzitter, mr. M. M. K w i n t, meen de dat de heer Nuyens wel moclxt ver trouwen op een eerder gedane toezegging van het college om de subsidie-kwestie nader te bezien en om kwart voor twaalf konden de stembriefjes worden ingevuld; er werd over de diverse onderdelen apart gestemd. De vraag of het gymnasium zal worden ingesteld, werd met 24 stemmen voor en 4 tegen bevestigend beantwoord. Schrifte lijk werd er verder gestemd over de sa menstelling van het college van curatoren, dat in de voorgestelde formatie werd be noemd. Als voorzitter zag mi*. 31. M. Kwint zich aangewezen, nadat er eenmaal 11 stemmen op de hui-gemeester en 11 op wet houder Van Leusen waren uitgebracht en de beslissing met één stem meex-derheid in het voordeel van de burgemeester viel. De stichting vaxx een openbare lagere school in Driehuis werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard en tot adjunct-direc teur van Openbare Werken koos de raad na een pleidooi vóór deze functionaris van wethouder W. F. Visser en een vrij lange geheime zitting ir. J. A. C. Kroon. In de commissie van advies voor Sociale Zaken werd herbenoemd de heer P. A. Hilt, in die van toezicht op de R.H.B.S. mevrouw C. R. O. MüllerHazewinkel; voor de Visserijschool de heer J. de Groot en voor de Handelsavondschool ir. J. A. Spruijt. De heer A. F. Schilling (Comm.) be gon aan het eind van de zitting aan wat hij noemde de'„noodkreet" van de directrice van het Rex-theater, die per ingekomen stuk om verdaging van de vermakelijk heidsbelasting heeft gevraagd; temeer daar hij had gehoord, dat de bijzondere uit kering van Velsen vex'hoogd is. „Inder daad", zei de wethouder van Financiën, de heer R. van Eyken (Comm.), „deze som is verhoogd". De wethouder gaf over het ingekomen stuk zijn pex-soonlijke mening, dus niet die van het college, om het stuk niet voor ken nisgeving aan te nemen maar er een voor stel uit te distilleren. De x-aad verwierp dit plannetje met alleen de CPN-stemmen voor. De heer Luykman (Ai'beid) nam het adres van de bewoxxers van Willemsbeek- weg en omgeving ten aanzien van de over last door opgevangen honden bij de ge meentereiniging om kwart over één onder handen, de heer Schilling sloot zich er bij aan en de wethouder vex-telde dat nie mand de lieve dieren wil hebben. Open bare Wex-ken heeft thans opdracht om een Baggeren in April Voltooiing van het hoogspanningsnet tussen Velsen en Leiden op komst Bij de Velsevpont is men enige dagen bezig met de werkzaamheden, die voor af gaan aan de voltooiing van een der interessantste projecten in onze om geving: het hoogspanningsnet tussen Velsen cn Leiden. Daar moeten name lijk niet minder dan 27 kabels onder het Noordzeekanaal doorgelegd worden. De zware kabels worden thans aange voerd en in April wordt begonnen met het graven van een sleuf tot op 16 meter be neden N.A.P. in de bodem van het kanaal. Men denkt dan tussen 6 en 14 Juni de ka bels te kunnen leggen. Voor de winter in bedrijf. Dezelfde firma's, die het verbx-edings- werk van het Noordzeekanaal tegenover Van Gelder's papierfabriek (waax-over wij in een vorig nummer reeds uitvoerig be richten) in opdracht hebben zullen ook de sleuf graven. De drukhuisjes met oliekoelers aan weers zijden van het kanaal en het grote 150 kilo- volts transformator-gebouw bij de P.E.N.- centrale zijn nog niet helemaal klaar maar als er geen vreemde dingen gebeuren kan de in-bedrijfstelling van de hoogspannings verbinding tussen Velsen en Leiden als onderdeel van het Nederlandse koppelnet in de herfst van dit jaar een feit worden, zodat zij de volgende winter het hare er toe kan bijdragen, dat de stroomvoorziening in ons land veilig gesteld wordt. Industriële uitbreidingen in Velsen Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter Ge meentesecretarie ter inzage liggen verzoe ken met bijlagen van: deVisconseiwen- fabriek „Vico" te IJmuiden, om vergun ning tot het uitbreiden en wijzigen van de visconservenfabriek, door het plaatsen van acht werktuigen en zeven electromo- toren, met een gezamenlijk vermogen van 12 3/4 pk, en het verplaatsen van acht werktuigen en vier electromotoren, met een gezamenlijk vermogen van zeven pk, in het perceel Middenhavenstraat 28 te IJmxxiden. Van D. van Eek te Santpoort, om ver gunning tot het oprichten van een bieten kokerij en groentensnijinrichting, waarbij gebruikt worden tien werktuigen en zeven electromotoren, met een gezamenlijk ver mogen van 9 3/4 pk, in het perceel Hoofd straat 230 te Santpoort. Van de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden om vergunning tot het uitbreiden van het Hoogovenbedrijf, door het oprichten van een nieuwe kooksovenbatterij, waarbij ge bruikt worden een dexxrmachine, een ko- lenvulwagen, een omstelmechanisme en twee ventilatoren, aangedreven door acht electromotoren, met een gezamenlijk ver mogen van 98,9 pk, het opstellen van een pompeninstallatie ten behoeve van de koel watervoorziening van Walserij-West, be staande uit drie pompen, elk aangedreven door een electromotor van 50 pk en drie pompen, elk aangedreven door een elec tromotor van 25 pk, in het pompenhuis op het hoogoventerrein. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: L. J. JonkerQuist, d.. Wijk aan Zeeërweg 150, IJmuiden-O.: C. van SteijnZwemmer, z., Meervlietstraat 4. Vel sen; A. van BeilenDardijixskaja, z., Zuider- dox-pstraat 6. Velsen; C. J. van Gelderen Rijs, z.. Kruisstraat 5, Velsen-N.; J. J. Zand- voortvan der Laan, z,, Warmenhovenstraat 39 rd, IJmuiden; W. van Veelenvan Leeu wen, z., Spilbergenstraat 12, IJmuiden; E. van den NieuwendijkZwart, z„ Pres. Kruger- straat 23, IJmuiden: A. VrijhofSmit, z., Eikenstraat 38, IJmuiden-O.; P. J. Metten- van Triel, d„ Sehoonoortstraat 9. Velsen-N.: C. E. van Rooijvan der Stel. d.. Kon. Wil- helminakade 32. IJmuiden; E. VerhoefOort wijn, z.. de Lethstraat 4. Velsen-N.; W. M. StellingwerfLanser. z., Hagelingerweg 200, Driehuis; M. Sintenievan Wetering, z., Zinneveltlaan 38, Santpoort. OVERLEDEN: J. Bakker, 79 j., weduwe v. H. van Veen, Eikenstraat 24, IJmuiden-O.; G. Frankfort, 64 j„ echtgenoot van T. Hoef nagel, Kerkwèg 4, Santpoort; C. A. Voorhout, 70 j„ echtgenoot van M. I. BÖhm, Noorder dorpstraat 16, Santpoort. „geluiddempend" onderkomen voor de blaffex-s te ontwerpen. Met een zucht van verlichting hoorde de raad daarna vanmorgen om half twee met een laatste hamertik een bewogen maar constructieve zitting afsluiten. FEUILLETON DOOR DAVID GARTH 33) Jock koesterde nog een flauwe hoop en belde het huis van Fontaine op. Hem werd meegedeeld, dat Miss Cax-sden de gehele nacht niet thuis was geweest. Zelfs de butler begon nu tekenen van onrust te vertonen. Jock voegde zich weer bij Connie en schudde het hoofd in antwoord op haar vragende blikken. „Verdraaid, Jock, geloof je, dat het toch beter zou zijn, als we de politie er bij haalden?" „Voor zover ik kan nagaan, handelen wij eenvoudig op grond van een vermoe den". Hij gromde even. „Het zou nog al eigenaardig zijn, als we een politie-drijf- jacht ontketenden, compleet met radio wagens, sleepnetten, detectives en honder den politieagenten, die overal heen rennen en dat zij dan plotseling in de stad terug kwam van de een of andere logeerpartij in White Sulphur. Maar," voegde hij er op besliste toon aan toe, „dat denk ik niet. En vinden zullen we haar, hoe dan ook." „Inderdaad, Jock, ik...." Zij zweeg, want een chasseur kwam de hall binnen en riep: „Telefoon voor Miss du Valt!" ,Dat ben ik!" 1 riep zij uit. „Bergdor! Wacht even, Jock. Wijs me de weg maar, jongeman." Zij rende weg naar de telefoon. Jock wilde zijn sigaret opsteken en bemerkte toen, dat die al brandde. Hij dxmkte haar weer xxit en bedacht, dat hij waarschijnlijk zo aanstonds wel op zijn das zou beginnen te kauwen Opgewonden kwam Connie na enkele ogenblikken terug. „Bergdor gaf me een tip, waar Branley misschien te vinden is. In de West Fifties. Ga mee!" In haar opgewondenheid greep zij hem bij de hand. Jock gaf een extra ruk aan zijn hoed en volgde haar naar buiten. Branley. Voor een blok huizen, die dicht op elkaar gedrongen schenen te staan, stapten zij uit hun taxi. „Het moet ergens in dit blok zijn," zei Connie ademloos. „Bergdor wist niet welk nummer." Jock keek een beetje twijfelachtig om zich heen. Er schenen hier wel honderd plaatsen te zijn, waar Branley verblijf kon ïxouden. Al die huizen met al die kamers. „Laten we even naar zijn wagen uit kijken," zei het meisje snel. „Dat kan ons een aanwijzing geven." Zij liepen snel één kant van de straat af, waarbij het meisje al de geparkeerde wagens scherp bekeek. Er stonden ver schillende coupés, maar geen, die zij als die van Branley herkende. „Hij had een foto van een filmactrice op de voorruit," zei zij. „Dat herinner ik mij." Toen zij met de ene kant van de straat klaar waren, begonnen zij aan de andere. Het was Jock, die in een coupé, die langs het trottoir geparkeerd stond naar binnen keek en zich toen met een ruk oprichtte. „Hier is een foto van een blondine!" kondigde hij opgewonden aan. Constance wierp er een enkele blik op. „Inderdaad is dit Braniey's wagen," be vestigde zij. Onmiddellijk keerden zij zich beiden om, om te zien, wat voor huis het was, waar de wagen voor geparkeerd stond. Het scheen een restaurant te zijn, dat de naam Spoldoni voerde. „Ik zou niet denken, dat het dat was," zei Constance de wenkbx'auwen fronsend. „Het is natuurlijk mogelijk," zei Jock, „dat de wagen niet precies recht voor het huis geparkeerd staat, waar hij uithangt. Het huis, dat we hebben moeten, kan net zo goed een van die aangrenzende huizen zijn." „Ja, en hij kan ook wel in dat restau rant zitten. Volg me naar binnen en als je me met een vent ziet praten, ga dan zitten een neem een kop koffie." Hij liet haar eerst naar binnen gaan en volgde haar toen. Met uitzondering van twee mannen, die in eexx afgelegen hoek aan een tafel zaten, was het zaaltje nog leeg. Connie voegde zich bij hem, toen hij bij de cassière bleef staan, om wat sigax-etten te kopen. Hij ging een beetje terzijde, om even overleg met haar te plegen. „Hier is Branley in ieder geval niei" Zij liet een lange vermoeide zucht ont snappen. „Ik geloof, dat ik niet meer den ken kan. Ik heb in de laatste nachten niet veel geslapen.ik wox'd duizelig. Laten we maar een kop koffie nemen, om weer wakker te worden." En dus gingen zij naar een alcoof dicht bij de deur, waar zij een oogje konden houden op de coupé, die voor de deur ge parkeerd was en zaten nadenkend in hun koffie te roeren. Jock keek even op zijn polshorloge en zag, dat het al over elven was. Het was volgens Connie juist om streeks deze tijd, nu twee dagen geleden, dat Fontaine die taxi genomen had, die haar van haar huis wegvoerde. Waar kon zij gebleven zijn? De stem van de cassière, die eeh kellner ï'iep, wekte hem uit zijn overpeinzing. „Vergeet dat blauwe bord voor hier naast niet, Joe. Je kunt het beter nu even meenemen voor de drukte begint. En breng dan meteen die ontbijtboel mee." „Wat moet ik doen.... het weer in de hall laten staan?" „Jabel drie keer, dan laten ze het slot openspringen." „Wat een systeem," gromde de kellner „Op die manier kom je nooit aan een fooi". Hij slingerde zijn servet over zijn schou der en vertrok in de richting van de keu ken. Jock staarde hem een ogenblik na. Er flitste hem een gedachte door h$t hoofd. Wat een systeem!Wel, het was inder daad een zonderling systeem. Hij boog zich over de tafel naar het meisje. „Zeg!" fluisterde Jock Pemberlain. „Hoor je dat? Ze sturen voedsel naar hiernaast." Zij sperde haar ogen open. „Denk je? En wat nu, Jock?" Wat nu? Wel, dat moest Jock Pember lain maar eens overwegen. „Ik geloof," zei hij na enige ogenblikken kortaf, „dat ik die ontbijtboel maar eens op ga halen. (Wordt vervolgd). De geul, die men door het Noordzeeka naal gaat graven, moet met de nodige voox-- zichtigheid worden uitgevoerd, want niet alleen moet er rekening gehouden worden met de maximale diepte, die het kanaal op den duur krijgt maar ook mag de kleilaag, die op 15 meter diepte het zoute of brakke water van het zoete scheidt, niet te veel geweld worden aangedaan daar anders de watervoorziening gevaar zou kunnen lopen. Geen kiesdistricten bij de a.s. verkiezingen Dat gemeenten van meer dan 20.000 zie len voor de verkiezing van leden van de Gemeentex-aad, door Gedeputeerde Staten in ovex-leg met de raad moesten worden verdeeld in drie kieskringen, die ieder een ongeveer gelijk gedeelte van de bevolking dienden te omvatten was tot dusvei-re wet telijk bepaald. In artikel 31 van de Kies wet konden belanghebbenden dit nauw keurig omschreven lezen. Zo vormden Santpoort, Driehuis en Vel sen één kring; de twee andere waren: het Zuid-Oostelijk deel van groot-IJmuiden en het overige deel van IJmuiden. Voor de x-aadsvex'kiezing van 1946 echter werd bij wettelijk voorschrift de verdeling van gemeenten in kieskringen buiten wer king gesteld. Dit leverde een belangrijke vereenvoudiging en beperking van werk zaamheden op. Bovendien kwam men tot de ontdekking, dat verdeling van sommige gemeenten in kieskringen volkomen nutte loos was. Voor die gemeenten is thans de moge lijkheid geopend een nog bestaande ver deling op te heffen bij een door Gedepu teerde Staten goed te keuren x-aadsbesluit. De wet kent, na haar jongste wijziging, ook de verdeling van een zo grote gemeente in twee kieskringen en stelt hierbij niet meer de eis dat beide delen een gelijk bevolkings aantal moeten hebben. Wanneer een gemeente bestaat uit twee of meer territoriaal bijna geheel gescheiden onderdelen, die naar hun aard sterk ver schillen, dan kan een behoefte aan ver deling zich doen gevoelen. Dan ligt het mede voor de hand de verdeling zodanig te maken dat die met de onderdelen samen valt, wat het voox'deel oplevert dat de po litieke partijen in elke kieskring afzonder lijke, doch verbonden candidatenlijsten kunnen inleveren met ten dele verschil lende candidaten. Volgens het onlangs ge wijzigde artikel 10 van.de Gemeentewet, mogen in een niet in kieskringen verdeelde gemeente op één lijst ten hoogste vijf can didaten meer worden geplaatst dan het aantal te vervullen plaatsen bedraagt en in een in drie of twee kieskringen verdeelde gemeente, ten hoogste vijf candidaten meer dan een derde, of de helft van het aantal plaatsen. In geen geval mogen echter meer dan 20 candidaten worden gesteld. Om te voorkomen, dat een grote gemeente, waar een verdeling in kieskringen niet van we zenlijk belang is, toch zou moeten worden gesplitst, omdat de gx-ote partijen daar niet met een maximum van 20 candidaten kun nen volstaan, is in de kieswet een bepaling opgenomen, volgens welke een partij be voegd is twee, desgewenst onderling ver bonden, candidatenlijsten in te dienen. Als het ware dus een hoofdlijst met een reserve lijst. Van deze mogelijkheid kan echter alleen gebruik worden gemaakt, indien de hoofd lijst het hoogst toelaatbax-e aantal bevat en deze door ten minste 10 raadsleden voor een voox-keurnummer wordt aanbevolen. De reservelijst krijgt dan hetzelfde nummer als de hoofdlijst, met toevoeging \ran de letter A. De twee lijsten komen naast el kaar op het stembiljet. De nadelen van een verdeling der gemeente in kieskringen zijn onder andere de vele extra administratieve en technische verwikkelingen en de ver meerdering van arbeid en kosten. Zo moe ten er, inplaats van één, drie hoofdstem- bureaux zijn en, inplaats van één soort stembiljetten, drie soorten. Daar de raad van Velsen geen werkelijk voordeel ziet in het handhaven van de vei*- deling in kieskringen, werd dan ook be sloten deze op te heffen. Serenade aan gouden echtpaar De belangstelling voor het echtpaar L. de Graaf en E. de Graaf—Smak, dat Dins dag zijn gouden huwelijksfeest vierde, is niet slechts tot de familiekring beperkt ge bleven. Met de vele vrienden in de „46 jaar Velsen" gemaakt bleef ook het personeel van de Plaatwellerij, waar de bruidegom 28 jaar werkte, niet achter. De feestelijkheid werd 's avonds muzikaal onderstreept door de R.K. Harmonie „St. Caecilia", welke de echtelieden een vrolijke serenade bracht, waarbij de heer H. Ver- mey, voorzitter, de gelukwensen van de muzikanten overbracht. Ondanks de afgelegen woonplaats aan de Kanaaldijk nabij de Plaatwellerij bestond voor de muzikale hulde veel belangstelling. Dinsdag was er visaanvoer van drie tx-awlers en van de „Allan Water" (IJm. 34) die Zaterdag al binnen was, maar Dinsdag loste. De „En Avant" (IJm. 8) had 300 kisten vis, de „Bloemendaal" (IJm. 71)'370 kisten, de „Allan Water" (IJm. 34) 550 kis ten en „De Hoop" (IJm. 73) 270. Verder brachten twee trawlloggers een hoeveel heid vis aan. Pool naar Engeland. De Poolse traw ler Mercury is van de IJslandvisserij met 1500 kisten Dinsdag in Grimsby binnen. Schipper J. Koeman hoopt Donderdag in IJmuiden aan te komen om te bunkeren. Weer garnalen. Dinsdagmiddag was er weer eens aanvoer van gekookte garnalen. Drie dagvissers waren er op uitgegaan om garnalen te vissen en aan boord te koken. De aanvoer van deze schaaldiertjes is door het slechte weer lange tijd onderbroken ge weest. Uit de vaart. Wegens de slechte uit komsten is de kusttrawler Hornrif (IJm. 155) opgelegd. De „Cornelis" moest het vertrek naar zee tweemaal uitstellen we gens een mankement aan de ketel.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3