IJmuider Courant Herstel der regering te Djokja en beleggen van vóór-conferentie Deskundigen zijn het eens over kleine grenscorrecties Haarlems Dagblad Sultan Hamid geeft de feiten over geheime B.F.O.-resolutie 63e Jaargang No. 19201 Bureaux Kennemerlaan 154, Tel Adm 5437, Tel Redactie 5389 na 5 uur 8061 (K 2560), Terrasweg 47 Santp - Haarlem Gr HoutsL. 93 Telef. 10721 Directeur-Hoofdredacteur 15051 Eennemer editie ran Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom at «prat» Daartannöe Commt (»mo téfS) Donderdag 24 Maart 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest- dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem jgj. vergelijking nieuwe canadese resolutie aangenomen rS HET ONDERMAANSE T een negatief begrip en.de is elke vol- I''V-ktheid een negatie! begrip en. d« imaaktste staatsinrichting is slechts deze, 1° //minste gebreken heeft. 7« heeft eer, geleerde, die Weber heette «O/lachte uitgedrukt in een werk dat Jfaanokritos noemde. Het is een een- ËS w«rheid: maar 00 nu zlet se nteasen, tot Sldm«'e"n° a™aren r in de eTle 7, hii het volk waartoe vroeger deze ttpber had behoord - dat het tot de oorlog /Me Die heeft wel een aantal aanhangers nalionaal-socialisme en fascisme tot Sr inzicht gebracht, maar anderen niet. ie,-schillende vormen doet de dictatuur ,h nog steeds gelden en blijft aanhang •Jen Sok in landen, waar geestesvrijheid a«r het bewind wordt gewaarborgd. Hel is altijd moeilijkgeweest, eenvoudige '°ud'fn tot wie zii niet is doorgedrongen m °°"°s hebben- wij Üftemeer,"als zü kennelijk waarheid he 's™ Wat is indertijd de grote kans van Vc.lt eva lartl f n r-o, n w, o ingang te doen vinden en dat en het fascisme ÏLTst/DTónwetendheid van zoveel men. dip zich nooit werkelijk geïnteresseerd S'j.n voor zaken van staatkunde "iiti.k Zij zagen dat de parlementaire ïïcratie gebreken had. Welke dat waren Zepen zij weliswaar met goed, zodat de „"'•en zich bepaalden tot onbeholpen cn- Er op uiterlijke verschijnselen. Maar zij .ren ontevreden. Toen legde men hen een "I,m voor dat die gebreken scheen te Hervan «'en, dat onbewezen beweringen 5e die hun schoon in de oren klonken en J, zijn eigen feilen zorgvuldig verborg. is nooit moeilijk een program op te lilen voor mensen die geen ervaring en kennis van zaken hebben. Bekend is Z treval van de man, die niet ontevreden "'die vóór een verkiezing een half dozijn ^programma's doorlas en tot de vrien- K slotsom kwam, dat ze hem alle aan vaardbaar leken. Hij vroeg zich alleen af -welke manier ze eigenlijk verwezenlijkt lLten worden. Met deze vraag betrad hij J. weg die naar het inzicht leidt. Als het verwerping van de bestaande staatsvorm 2dt en geestesvrijheid en onpartijdige Uitspraak in het geding komen, dient men cdi od deze grote levenswaarden te bezin- n Én bij al zijn critiek op hetgeen men ^et ejgen land ondervindt, dient men ïich af te vragen: heeft dat andere stelsel ;.,r jn de verte in zijn werkelijkheid, in .passing dus, niet veel groter gebre id De volmaakte staatsvorm bestaat niet a kan niet bestaan, heeft de wijsgeer Bol- jjsij gezegd en dat is in wezen hetzelfde, ïitWeber in zijn „Demokritos" in meer «orden heeft betoogd. Wie de parlemen tte democratie aanhangt moet dat niet ton m de gedachte dat zij volmaakt zou zijn of dat zelfs ooit kan worden, al is hij overtuigd van de kans op verbetering. Hij moe! haar trouw blijven omdat hij beseft, M ie dictatuur veel groter en ingrijpender- «braken heeft en de grondslagen van zijn Wan zou aantasten. Zelfs een onderwor pen natuur, een gedwee mens, die bereid is zitli in iedere vorm van overheersing te fchikken, moet begrijpen dat er onder de- pen, die hem het naast zijn, voorkomen wier verzet en dus: wier ondergang dat zou betekenen. Ge kunt u erover verwonderd hebben jat voor en tijdens de oorlog onder de Nizi's in binnen- en buitenland mensen voorkwamen, wier studie en ontwikkeling to tegen zulk wanbegrip hadden moeten töoeden. Maar studie waarborgt in onze «uw van sterk-doorgevoerde specialisatie ;sn algemene ontwikkeling. De meesten réien van de zaken van staat en politiek réoig of niets. Zij mochten op het terrein m hun eigen beroep redelijk goede of KÏ3 bepaald bekwame krachten zijn cok dat laatste is voorgekomen, al bestond «meerderheid niet uit geslaagde mensen -maarzij waren, zoals het in een rechts- Lttine wel eens is uitgedrukt: kinderen in ie politiek. Ook kenden zij de talloze waar- Jóuwipgen der Historie niet; zij hadden <:-ar nooit op doorgedacht sinds zij hun Kchiedenis-lesjes op school uit het hoofd bidsn geleerd. Er waren vóór de oorlog Tinarbeiders, die door eigen belangstelling R onderzoek meer van de zaken van staat ede politiek begrepen dan sommige men eniet academische titels. Die vergelijking ook nu in een aantal gevallen op, al 1 het in vele andersom. De aard vu de studie heeft er natuurlijk haar in- réw op. Maar het valt niet te ontkennen «t in verscheidene beroepen specialisatie poie nadelen heeft opgeleverd voor de uemene ontwikkeling van een aantal men- k, die wegens hun gaven de samenleving - meer opzichten zouden moeten steunen ia alleen op het eigen vakgebied. Daar 'fit dus een tekort in en ook een gevaar, ht verergerd wordt doordat menig een eiig mens de eenzijdig-bekwame man, réiwege zijn reputatie in zijn vak, gelooft hij gaat redenex-en over dingen, waar- r'J hij weinig of niets begrijpt. Veelal Ei&idt hij daarbij ook zichzelf. Zo is het tol menigeen gegaan die nu als ex-politielc delinquent moet pogen, zijn leven weer op Is bouwen. En met anderen, die nog ge- rangen zitten. Het is een kenmerkend verschijnsel van «ontwikkeling des tijds, waarin de kleine W om zich te kunnen handhaven nog tost naar aansluiting bij andere staten in groter, federaal geheel, dat niettemin binnenlands zelfbestuur en zijn vrij- zaj waarborgen, dat sommigen zich een grote mogendheid hebben verslin- m Ik kan het niet anders noemen. Zij k" hun eigen kleine club, die het tijde- vï moeilijk heeft, in de steek en lopen als pfporters over naar een grote, die sterk I'M zelfs beweert, dat zij het wereldkam- TOsehap zal winnen. Maar zij zullen daar ^in tel zijn, want die grote club zal hen 2 maav laten betalen. Betalen met hun ;$oon. Afgezien van alle ideologieën, die ^gen werkelijk bestudeerd hebben, doet ^dit verschijnsel gelden. Het tekent een F^ jeorkomende menselijke zwakheid. ffjMerale Unie in West-Europa bereikt ,.'iut Z3' men dan ook menigeen zien te- °P 2Ü'n weg. Want dan zal hij ook ml v e omgeving tot een groot en oWeel kunnen behoren. R. P. OürtSE KRIJGSGEVANGENEN ;,Snd Duitse krijgsgevangenen zijn in rf drie dagen uit de Sovjet- °°stelijke zóne van Duitsland 4;„men' aldus meldt het Oostduitse ?weau, A.D.N. persbureau zal de repatri- t.; ae naaste toekomst in versneld Onderzoek naar de toestand in Djokja opgedragen aan de UNO-commissie Lake Success, 24 Maart (Reuter en Uni ted Press). De Veiligheidsraad heeft heden na korte debatten een nieuwe reso lutie aanvaard met acht stemmen voor en drie onthouding. De resolutie werd inge diend door de Canadese afgevaardigde en vormt een combinatie van een deel der Januari-resolutie en de vorige Canadese resolutie, zodat zij. eist: Herstel van de regering in Djokja en het hoüden van een voor-bereidende conferentie tot vaststelling van tijdstip en voorwaarden der voorge stelde Ronde-Tafelconferentie in Den Haag. Deze voorbereidende conferentie zal wor den gehouden onder auspiciën van de UNO-commissie voor Indonesië. Frankrijk, Rusland en de Oekraine onthielden zich van stemming, de andere acht leden stem den voor. Tevens besloot de Veiligheids raad de UNO-commissie te belasten met een onderzoek naar de waarheid der be schuldigingen, die Palar in de vorige ver gadering uitte, en volgens welke de stad Djokja systematisch door de Nederlanders wordt uitgeplunderd. Dr. Van Royen had tevoren dit onderzoek verzocht. De tekst van het Canadese voorstel, dat werd ingediend, luidt als volgt: „Het is de bedoeling van de Veiligheids raad, dat de UNO-commissie in overeen stemming met de resolutie van de raad van 28 Januari en zonder te prejudiciëren op de rechten, aanspraken en standpunten van de partijen, behulpzaam zal moeten zijn bij het bereiken van overeenstemming tussen partijen inzake: 1. Uitvoering van de paragrafen een en twee van de resolutie in het bijzonder van de practische maatregelen hierin voorge schreven. 2. Vaststelling van de voorwaarden waaronder en het tijdstip waarop de voor gestelde conferentie in Den Haag zal wor den gehouden, zodat de onderhandelingen, waarover in de resolutie wordt gesproken, zo spoedig mogelijk gehouden zullen wor den. De raad is voorts van gevoelen, dat wanneer een dergelijke overeenstemming is bereikt het houden van een zodanige conferentie en deelneming hieraan door de UNO-commissie overeenkomstig de haar verleende bevoegdheden in overeen stemming zal zijn met de bedoelingen en objecten van de resolutie van 28 Januari. (Dé hierboven genoemde paragrafen een en twee van de Januari-resolutie béhelsden een beroep op beide partijen tot het staken van de vijandelijkheden en medewerking tot oplossing van het conflict en de eis aan Nederland tot herstel van de republikeinse regering te Djokja). Nadat de Canadese afgevaardigde Mac- Naughton zijn resolutie had ingediend, kreeg de Nederlandse vertegenwoordiger dr. Van Royen het woord. Hij verklaarde niet te zuilen reageren op het nieuwe Ca nadese voorstel en zeide spijt te gevoelen over het feit dat in de laatste zittingen van de raad een aantal sprekers het uiterste heeft gedaan om de atmosfeer te vertroe belen door het eindeloos herhalen van be schuldigingen. Iedere onpartijdige waar nemer zou zich hierbij hebben moeten af vragen: Wat is toch het doel van dergelijke debatten? Is het te verwonderen, dat zoals verschillende sprekers hebben geconsta teerd, het prestige van de raad snel daalt? De debatten over Indonesië samenvattend noemde dr. Van Royen als de zes voor naamste feiten: 1. Nederland heeft de raad medege deeld, dat het de resolutie zou uitvoeren voor zover dit overeen te brengen was met zijn verantwoordelijkheid. Nederland gaï aan de republikeinse leiders vrijheid van beweging in geheel Indonesië met uitzon dering van Djokjakarta; 2. De republiek bleef in gebreke het staken van het vuren voor haar guerilla- troepen af te kondigen en de noodregering op Sumatra verwierp in feite de gehele resolutie. Geen woord van kritiek is geuit op deze nalatigheid van de republiek; 3. Nederland deed het voorstel tot het houden van een Ronde-Tafelconferentie waarover weinig is gesproken en dan nog uitsluitend in critische zin; 4. Canada stelde voor een px-eliminaire conferentie te houden. Dit voorstel werd door China ondersteund en door Nederland aanvaard; 5. De republiek heeft aanvankelijk dit voorste] verworpen; 6. Daarna aanvaardde de republiek de preliminaire conferentie onder de nieuwe voorwaarden dat het binnen veertien dagei zou leiden tot herstel van de republikeinse regering in Djokja. Dr. Van Royen weerlegde hierna enige verkeerde voorstellingen van zaken, gedaan door de vertegenwoordigers van India en Egypte naar aanleiding van zijn woorden. Dr. Van Royen richtte zich daarna tegen de bewering van Palar dat de Nederlan ders thans doende zouden zijn Djokja te verwoesten. Hij noemde dit „complete onzin" en zeide, dat het ook hem nutti;. leek dat de UNO-commissie deze beschul diging zou verifiëren, vooral nu de com missie toevallig een bezoek bracht aan Djokja juist op de dag dat de beschuldiging werd geuit. Dr. Van Royen had niets meer toe te voegen aan zijn vorige verklaring met betrekking tot Palars uitleggingen van het nieuwe hoofdstuk van de Nederlandse grondwet. De vertegenwoordiger van India had aa dr. Van Royen gevraagd om een ondubbel zinnig antwoord op de vraag of Nederland een preliminaire conferentie aanvaardt. Di Van Royen verklaarde zich bereid dit an' woord te geven: Nederland en de republiek zullen onder auspiciën van de UNO-com missie'bespreken of er wegen en middel e gevonden kunnen worden om te bereiken. 1. Het staken van alle militaire opera ties en guerillagevechten; 2. Tegemoetkoming aan de bezwaren welke voor de republikeinse leiders bestaan tegen het deelnemen aan éen Ronde-Tafel conferentie. En wel op deze wijze, dat het herstel van de vrede en de handhaving van rust en orde, waarover in de resolutie van 8 Januari wordt gesproken, niet in gevaar zullen worden gebracht. Dr. Van Royen besloot met de hoop uit te spreken dat de republikeinse leiders op een zodanige conferentie bewijzen zouden geven van dezelfde verzoenende geest als. waarvan de Nederlanders bereid zijn blijk te geven. Heden buitengewone ministerraad (Van onze parlementaire redacteur) Naar mij ter ore komt vindt er heden een buitengewone ministerraad plaats naar aanleiding van de door de Veiligheidsraad aangenomen Canadese resolutie inzake het Indonesische vraagstuk. Heb ik het wel, dan zit men in kabinets kringen nog al in zijn maag met de in deze resolutie voorkomende twee eisen met be trekking tot ten eerste, terugkeer van de Republikeinse leiders naar Djokja, en ten tweede, erkenning van de positie van de UNO-commissie voor Indonesië. Het schijnt dat voorshands het kabinet er wel erg tegen op ziet hieraan toe te geven. Ik wijs er nog op dat de minister van Buitenlandse Zaken zich x~eeds in Engeland bevindt om daar scheep te gaan naar Amerika voor de ondertekening van het Atlantisch pact, zodat hij deze vergadering van de x-aad van ministers niet kan bij wonen. Intussen zouden er ook bij hem op het ogenblik vx-ij ernstige bezwaren bestaan om aan de zo-even weergegeven verlangens te voldoen. Uit het door dr. Van Rpyen, onze woord voerder in de Veiligheidsraad, gesprokene blijkt duidelijk dat deze, die onder de ge geven omstandigheden nu eenmaal niet anders kon handelen, en zonder instructie moest antwoorden op de hem door de ver tegenwoordiger van India gestelde vraag, of Nederland bex-eid is een preliminaire conferentie te aanvaai'den, eniger mate een slag om de arm neemt. Met name denk ik aan zijn verklaring dat Nederland en de republiek onder de auspiciën van de Com missie voor de UNO zullen bespreken of er wegen en middelen zijn te vinden om te bereiken: tegemoetkoming aan de bezwaren welke voor de republikeinse leiders bestaan tegen deelneming aan een Ronde-Tafel conferentie, en wel op dusdanige wijze dat het herstel van de vrede en handhaving van de rust en orde, waarover de resolutie van 28 Januari spreekt, niet in gevaar zullen worden gebracht. Een bizonder importartikél uit Duitsland ts het puin uit de ruines van Keulen dat naar Holland verscheept wordt waar het nog dienst doet bij de aanleg en ophoging van de IJ selmeerpolders. Dat dit artikel in de zwaar gehavende Rijnstad nog ruim schoots voorhanden is, bewijst deze foto. Op de achtergrond de beroemde Domkerk. Nederland zou een gebied bij Geilenkirchen met enkele kolenmijnen krijgen Wetsontwerp ingediend tv "«asw Meden". PARIJS, 23 Maart (Reuter). Deskun digen van Engeland, de Verenigde Staten, Frankrijk en de Beneluxlanden zijn het heden eens geworden over de overdracht van 58 vierkante mijlen Duits gebied aan Nederland, België, Luxemburg en Frank rijk. Het gebied waarop Nederland rechten heeft doen gelden ligt ten Noorden van Aken en omvat onder andere de streek rondom Geilenkirchen met enkele kolen mijnen. De bevolking telt ongeveer 7000 zielen. Overeenstemming over deze „kleine cor recties" werd bereikt na weken van lang durige bespx-ekingen, die ten doel hadden de belangen van de 12.000 tot 16.000 Duit sers, die bij deze correcties betrokken zijn, zo goed mogelijk te behartigen. Zij zullen, indien zij dit wensen, de betrokken gebie den verlaten met hun roerende goedei-en. De aanbevelingen van de deskundigen zullen naar de regeringen der zes landen worden gezonden ter goedkeuring. In de loop van deze week zal over de bespre kingen een officieel communiqué worden verstrekt. De overeenstemming heeft alleen betrek king op de „kleine aanspraken" door Duits- lands Westerburen. Grotere aanspraken zullen later behandeld worden. Tijdens de besprekingen is er een voortdurende strijd geweest tussen Nederland, België en Luxemburg en Engeland en de Verenigde Staten. De Britse en Amerikaanse deskundigen verzetten zich tegen elke grenswijziging op grond van het feit, dat dit de Duitse publieke opinie zou verbitteren, zonder dat daarbij Nederland, België en Luxemburg enig voordeel zouden hebben. De Franse afgevaardigde, die zich min der sterk verzette tegen grenswijzigingen, was tegen elke annexatie waarbij bevol king en steden betrokken waren. Het gebied dat België wenst omvat in hoofdzaak de districten Rotgen en Muetse- nich met een gezamenlijke bevolking van 4500 zielen. Het voornaamste doel van deze correctie is te vooi"komen. dat de Belgische spoorlijnen zeven keer de Duitse grens passeren. Alle correcties zullen eventueel opgeno men worden in het toekomstige vrèdes- verdrag met Duitsland. Wettelijke voorzieningen Bjj de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp „bevoegdheid tot het treffen van voorzieningen in verband met de ver wezenlijking van bepaalde correcties in de Nederlands-Duitse grens". Het lijkt de regering onder de bestaan de omstandigheden de aangewezen weg, zo wordt in de Memorie van Toelichting ge zegd, dat de Kroon, althans voor een be perkte periode, bevoegd wordt vexklaard, de Raad van State gehoord, kracht van wet hebbende voorzieningen te treffen, welke een voorlopig karakter hebben. Hierin voorziet het onderhavige wets ontwerp. Verder wordt in de Memorie van Toe lichting verklaard: Met grond kan warden venvacht, dat zeer binnenkort door ver tegenwoordigers van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, België, Luxemburg en Nederland in Parijs ee protocol zal worden ondertekend, waarbij zal worden vastgelegd, dat tussen die mogendheden overeenstemming is bereikt ten aanzien van enige correcties in de Westelijke grens van Duitsland. Voor wat de Nederlands- Duitse grens betreft, zal die overeenstem ming. betrekking hebben op een aantal grenscorrecties van overwegend technisch karakter. In het algemeen zullen de hier- bedoelde correcties van zeer beperkte strekking en omvang zijn. Om voor de hand liggende redenen van monetaire en andere aard kunnen op dit ogenblik geen nadere gegevens worden openbaar gemaakt nopens de gebieden, welke eventueel aan Ne derland- zullen worden toegevoegd, noch omtrent het tijdstip, waarop die toevoeging zal plaats vinden. Wel kan de verwachting worden uitgesproken, dat deze toevoeging binnen afzienbare tijd. zal worden verwezenlijkt. Met het oog hierop beraadt de regf'ing zich inmiddels over de legislatieve en ad ministratieve voorzieningen, die in ver band met de toevoeging van bedoelde ge bieden zullen moeten worden getroffen. Deze voorzieningen zullen daar de de finitieve status dier gebieden pas bij de finale ï'egeling met Duitsland zal kunnen worden- vastgesteld een voorlopig ka rakter dragen. Republikeins verzetscentrum bij Djokja opgeruimd BATAVIA, 24 Maart (Aneta) In een officieel militair overzicht wordt gezegd, dat 85 leden van gewapende groepen zijn gedood bij zuiveringsacties ten Zuidoosten van Magelang, waar benden de bevolking terroriseerden. Ten Westen van Djokja werden gewapende groepen aangegrepen en werd het bendewezen zware verliezen aan manschappen en wapens toegebi'acht. Een centrum van verzet ten Zuidoosten van Djokja werd opgeruimd. In het gebied van Solo, Klaten en Bojolali leden rondzwer vende, gewapende troepen aanzienlijke verliezen aan personen en wapens. In het oveirige deel van Midden-Java blijft, de toe stand zich gunstig ontwikkelen en wordt de intensieve patrouillegang ter bescherming van de bevolking voortgezet. Het overzicht maakt ten aanzien van West-Java melding van een aanhoudend gunstige ontwikkeling, hoewel het in Ban tam nog op enkele plaatsen onrustig is. Ten Zuiden en Zuidwesten van Soekaboemi en in de omgeving van Soemedang en Koenin- gan werden militaire posten en voertuigen beschoten. Nederlandse troepen hebben een poging van enkele gewapende groepen om zich ten Zuidoosten van Bandoeng te con centreren verijdeld. De benden leden be langrijke verliezen aan manschappen en wapens. De Nederlandse troepen zijn voorts opgetreden tegen rondzwexwende i-overs- benden in het overige gebied van West- Java. In het Zuid-Westelijke deel van Oost- Java, in het bijzonder in de omgeving van Kediri, begint de situatie op te klaren, aldus zegt het overzicht ten aanzien van Oost-Java. Een centrum van hardnekkig vex-zet werd opgeruimd, terwijl losse ben den achtervolgd werden. Een sterke, ge wapende groep werd hiex-bij geneutrali seerd en 70 man werden gevangen genomen. In het regentschap Malang hebben rond zwervende benden onrust veroorzaakt door het vermoorden van kampongbesturen en politie. Hiertegen werd door de Nederland se tx-oepen krachtig opgetreden. Ten Zuiden van Malang in de omgeving van Kepandjen werd een bende van 50 man geneutrali seerd. In de Oosthoek traden Nederlandse troepen op tegen in enkele streken rond zwervende benden. Betreffende Sumatx-a zegt het overzicht, dat in het gehele gebied de intensieve pa trouillegang voortgezet wordt. Benden leden gevoelige vex'liezen aan personen en matei-iaal. In toenemende mate steunt de bevolking de troepen bij het opsporen van benden en opslagplaatsen van springstoffen. Het woord is aan B o i 1 e a u Hoeveel ijdele lauweren de oor log ook belooft: men kan een held zijn zonder de aarde te ver woesten. Amerikaans diplomaat moet Polen verlaten Brits vice-consul in Praag uitgewezen Volgens een officieel communiqué is de Amerikaanse diplomaat Chester Opal, hoofd van de Amerikaanse inlichtingen dienst te Warschau, door de plaatselijke overheid verzocht het Poolse grondgebied te verlaten. Te Washington is officieel medegedeeld, dat de Amerikaanse attaché te Warschau Chester Opal naar een andere post zal worden ovex-geplaatst. Het Poolse ministerie van buitenlandse zaken had de terugroeping van Opal ver zocht naar aanleiding van een door de Amerikaanse voorlichtingsdienst uitgege ven bulletin. In het bulletin werd Polen een „Sovjet-satelliet" genoemd. Een lid van het Britse Permit-Office in Praag, kapitein Philip Wildash, kreeg gis teren aanzegging Tsjechoslowakije te ver laten, daar hij anders wegens complotteren tegen de staat gevangen genomen zou wor den. Wildash werd zes uur door de politie vastgehouden en kreeg te horen dat hij in hechtenis genomen zou worden indien hij niet binnen vier en twintig uur het land verlaten had. Kapitein Wildash die de rang van vice- consul heeft, was samen met zijn Franse en Amerikaanse collega's belast met de dienst voor de militaire verloven van de drie bezetttingszönes in Duitsland. De maatregel tegen de Britse vice-con sul houdt, naar men zegt, verband met de aanhouding van een Tsjechoslowaakse bur ger, Dietrich, die bediende is bij het Per mit-Office. Men veronderstelt, dat hij door de Tsjechoslowaakse overheid ervan ver dacht wordt deel uit te maken van een illegale organisatie en dat tegen kapitein Wildash verdenking bestaat, dat hij van de diensten van Dietrich gebruik heeft ge maakt. De 19-jarige Nadia Minarikova, de se cretaresse van kapitein Wildash, is gisteren toen zij zich naar haar werk begaf, gear resteerd. Met betrekking tot de publicaties over de resolutie der Bijeenkomst Federaal Overleg heeft de voorzitter der B.F.O., Sultan Hamid II, het volgende verklaard: „Nu blijkbaar alle „welingelichte zegs lieden", alle „in nauw contact met de BFO staande kringen" en alle „vooraanstaande leden van de B.F.O.", die zich daartoe ge roepen hebben gevoeld, het hunne hebben gezegd ovex- de veelbesproken resolutie der B.F.O. van 3 Maart, wordt het tijd, te trachten om de stofwolken dié de kamp vechters omhullen, te doorbreken met een verklaring van mij als voorzitter der B.F. O. Ik ben hiertoe genoopt en ik betreur zulks ten zeerste omdat evenbedoelde voorlichters meer hebben gezegd, dan zij konden®verantwoox"den. Het zint mij niet, op déze plaats'waax-hêid én verdichtsel in de tot heden gepubliceerde berichten nopens de resolutie te scheiden. Ik beoog niet anders, dan het beeld tot de normale afmetingen terug te brengen. Op 3 Maart werd door de B.F.O. een zeer geheime resolutie aanvaard, waarvan een verdraaide inhoud binnen zeer korte tijd wereldkundig werd. Hiermede werd een reeds eerder opgedane ervaring beves tigd. In de volgende vergadering werd beslo ten, voorshands aan de resolutie geen uit voering te geven en haar derhalve ook niet aan de bij de resolutie betrokken instam ties aan te bieden, aangezien slechts over de hoofdbeginselen, doch niet over de uit werking daai-van, overeenstemming bleek te bestaan. Wel is tijdens een bespreking tussen de leiders der delegaties en de lei ding der B.F.O. met de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon aan laatstge noemde door mij mededeling gedaan van de hoofdpunten der resolutie. De hiervoren bedoelde, door de B.F.O. met algemene stemmen aanvaarde hoofd beginselen zijn: De B.F.O. stemt in met een terugkeer der republikeinse regering naar Djokja en naaste omgeving, de B.F.O. aanvaardt de bijstand van de UNO-com missie ter Ronde-Tafelconferentie. Deze i-esolutie werd door de B.F.O. aan- vaai'd, vermits de republikeinse leiders, in hun bespreking met de contactcommissie der B.F.O. op Bangka, de verzekering heb ben gegeven en zulks is eveneens in de resolutie vastgelegd dat de republi keinse regering zou deelnemen en mede werken aan de Ronde-Tafelconferentie en na haar terugkeer in Djokja een order zou uitvaardigen tot het staken van alle vijan delijkheden. De republikeinse leiders heb ben zich hiertoe verplicht op voorwaarde, dat aan de door hen gestelde eisen zou worden voldaan, namelijk ten eerste de terugkeer naar Djokja en ten tweede dat de besprekingen op de Ronde,-Tafelconfe- rentie niet zullen afdoen aan de positie der ÜNO-commissie zoals deze is geregeld in de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari. Ik verwacht, dat met de publicatie van vorengaand résumé van de wezenlijke fei ten, klaarheid zal zijn gebracht in de rondom deze resolutie door ontijdige en deels onjuiste uitlatingen verwekte ver warring. Tenslotte spreek ik de hoop uit, dat hiermede de discussie definitief zal zijn beëindigd". Aldus Sultan Hamid. Taft wil verlaging van de Marshall-hulp Robert Taft de leider van de republikei nen in de Amerikaanse Senaat, heeft mede gedeeld, dat hjj een voorstel zal doen om het bedrag voor het tweede jaar van het plan-Marshall te verminderen met een milliard dollars, wanneer het desbetref fende voorstel bij de Senaat in behande ling komt. Engeland betaalt ons 850.000 Pond Sterling Voor gebruik van Nederlandse schepen tijdens de oorlog De Britse minister van verkeer, mr. Al fred Barnes, is Woensdagavond in Neder land aangekomen. Op uitnodiging van de Nederlandse re gering zal de Britse minister een viertal dagen in ons land doorbrengen. Vrijdag zal hij een overeenkomst tussen beide regeringen ondertekenen over de financiële afwikkeling van vorderingen, vr--rtvloeien- de uit het gedurende de oorlogstijd ver huren van een groot gedeelte der Neder landse koopvaardijvloot aan de Britse regering. De Engelse minister zal aan de Neder landse minister van Verkeer en Waterstaat een cheque ovex'handigen van 850.000 pond Sterling, het bedrag dat overblijft na af trek van de Engelse vordering. De Neder landse vordering bedraagt 1.6 millioen Pond Sterling, de Engelse vordering 763.000 Pond Sterling. Op grond van andere over eenkomsten heeft Engeland reeds 12 mil lioen Pond Sterling betaald. MIJNRAMP IN JOEGOSLAVIë. Volgens te Rome uit Triest ontvangen berichten zijn in een kolenmijn bij Albona in Joegoslavië achttien mijnwerkers om het leven gekomen toen een deel van een mijn gang instortte. 005030000000» AANHOUDEND FRAAI WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavoixd: Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Tamelijk koude nacht met plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag zonnig en zacht weer. 25 Maart: Zon op 6.33 uur, onder 19.01 uur Maan op 5.48 uur. onder 14.21 uyr rosoooooeoxtoooccccocoxiixccoooocooe»3xccoixccoocio3oooca

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1