Minister Alfred Barnes als enthousiast bezoeker van sluizen en vissershaven THALIA Drie levens Echte Franse ALPINO'S GERARD VAN PRAAG VRIJDAG 25 MAART 1949 Zijn secretaris zegt: „Nog geen liquidatie van de Engelse visserij-pot" De Engelse minister van Transport, Alfred Barnes, die thans met een ge volg van economische deskundigen in Nederland vertoeft ter ondertekening van het verdrag, waardoor de vorde ringen op scheepvaartgebied tussen zijn land en het onze worden geliqui deerd heeft Donderdagmiddag een vrij lang bezoek aan IJmuiden gebracht. Het gezelschap van 11 personen arri veerde ver over tijd aan de Noordersluis en werd verwelkomd door een aantal Wa terstaatsautoriteiten en de Havenmeester van IJmuiden. Nadat de grote sluis was bezichtigd en in de herstelde machinehal het dichtschuiven van de Westelijke deur gedemonstreerd was, ging men aan boord van de Mico, het directievaartuig van de Rijkswaterstaat. Wij kregen de gelegenheid de mening van mr. E. Dickenson, de secretaris van zijn excellentie Barnes, te toetsen over de consequenties, die uit de ratificatie van de scheepvaartovereenkomst voor de Neder landse visserij voortvloeien. Mr. Dickenson deelde ons mede. dat ge noemde overeenkomst uitsluitend op de koopvaardij betrekking heeft en over een eventueel opheffen van de beruchte „Engelse pot" kon hü geen mededelingen doen. Naar de vissershaven Het tochtje met de Mico werd bij de kleine sluis beëindigd, waarna men de om geving van de vissershaven bezocht. Hal B werd bewonderd en op het directiekan toor beluisterden de dame en heren (de Ook in IJmuiden EVC-vergadering wegens afvallige bestuurder Donderdagavond beleefde IJmuiden een herhaling van de vergadering zoals kort geleden in Beverwijk werd belegd; trad daar de heer Mulder als hoofdbestuurder uit de EVC-Metaal, in IJmuiden was het de heer Starken, die het niet langer eens kon zijn met de politiek der Eenheidsvak centrale afdeling Bouwvakken en in beide gevallen kwam de landelijke voorzitter der EVC spreken over de achtergrond dezer geschilpunten in diverse bestuurscolleges. De zaal van Flora was minder vol dan destijds het Kennemer Theater, maar niet temin waren er vele belangstellenden op gekomen om het verloop van de bijeen komst mee te maken. De heer J. L. Star ken was zelf afwezig en had zijn stand punt daaromtrent; zoals wij reeds eerder meldden, schriftelijk uiteengezet. De heer B. Blokzijl begon met op te mer ken dat er op het moment sprake is van een opeenhoping van tal van problemen, ook in de IJmuidense arbeiderswereld. Hij meende, dat het niet juist zou zijn dergelijke waagstukken binnen de be stuurscollege^ te houden: „het zijn de Starkens, die reeds lange tijd menen, dat de EVC niet aan politiek mag doen". Dit onderwerp bracht de heer Blokzijl op een betoog over de gemeenschappelijke belan gen van arbeiders en ,,'t ondernemersdom", een thema, dat hij in ongeveer dezelfde bewoordingen ook de Beverwijkse verga dering voorlegde. Terloops merkte hij op, dat de EVC na het uittreden van de heer Mulder bij de Hoogovens meer inplaats van minder le den telt. Zijn rede kwam verder in grote lijnen en ook vaak in détails overeen met de toe spraak bij de breuk in de EVC-Metaal en de heer Blokzijl besloot zijn betoog met de opmerking, dat de EVC weliswaar aan algemeen politiek doet, maar toch een zelfstandige vakvereniging te noemen is, die zich niet met de partijpolitiek inlaat. Zondagsdiensten ZONDAGSDIENSTEN 27 MAART IJMUIDEN Apotheken. Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door IJmuider Apotheek, Kennemerlaan 102. Verloskundigen. In spoedgevallen raadplege men tussen Za terdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK. Zondagsdienst van het Zaterdagmiddag spreekuur af tot aan het eerste spreekuur Maandag, heeft de arts: W. J.. Rooyaards, Dr. Schuitstraat 12, tel. 3636. Apotheken. Zondags- en nachtdienst heeft Duinwijk- apotheek. Populierenlaan 4, tel. 3388. SANTPOORT In spoedgevallen is de arts D. R. Mansholt, tel. 8320 te consulteren van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen. Apotheken. De Bloemendaalse Apotheek, Bloemen- daalseweg 85. echtgenote van de minister was meege komen) een korte uiteenzetting over het IJmuidense Staatsvissershavenbedrijf. De heer Barnes uitte zijn grote bewondering voor de snelle opbouw van het bedrijf en moest volmondig bekennen, dat de outil lage der Engelse vissershavens niet kan tippen aan de IJmuidense. Na de thee ver trok het gezelschap naar Amsterdam. Opstellingen van VSV en Heerenveen Zondagmiddag komen de elftallen van VSV en Heerenveen in het Sportpark te Velsen in de volgende opstellingen uit: VSV: doel: Snijders; achter: Van Gelder en Kunst; midden: Haze veld, Spaans en Stijger; vóór: Stek, Strieker, Van Onselen, Bal vers en Sterk. HEERENVEEN: doel: Veenstra; achter: J. Lenstra en Van der Laan; midden: Bosscha, De Jong en Wyts; vóór: Jonkman, Molenaar, Brandsma, A. Lenstra en Hofma. Filmavond IJ.B.B. in het Rex-theater Donderdagavond had in het Rex-theater te IJmuiden een filmavond plaats voor de leden van de IJmuider Bestuurdersbond. De heer M. Michielsen, tweede voorzit ter van de IJ. B. B. en districtspropagan daleider van het N.V.V. opende de bijeen komst met een kort welkomstwoord. Het N.V.V., aldus de heer Michielsen, voert een strijd voor verbetering van de sociale po sitie van de werker en zijn activiteit is ook in IJmuiden zeer groot. Na de pauze werd de hoofdfilm „Nach ten vol spanning" vertoond, een sterk film werk dat de vele omzwervingen van de politieke vluchtelingen uit Duitsland be handelt en met nauwgezette eerlijkheid een beeld geeft van de dapperheid die er voor nodig was om de moed niet te ver liezen en de moeilijkheden te weerstaan. „Nachten vol spanning" kenmerkt zich door een warme realiteit en werpt een juist licht op de moeilijke omstandigheden waaronder de door de nazi's gezochte voortvluchtïgen aan hun dagelijks brood moesten komen. Het liefdesthema dat eveneens een rol in deze film vervult is op de achtergrond gehouden en wordt zon der enige hinderlijke overdrijving uitge speeld. IIOUTSTOF AANGEVOERD. Met het Noorse s.s. „Reili" is Donderdag morgen van de Noorse havens Steinkjer en Foldafoss voor de papierfabriek Van Gelder Zonen een hoeveelheid van 1859 ton houtstof aangevoerd, waarvan een deel is bestemd voor* zusterfabrieken. Groslijst Partij van de Arbeid In verband met de op 22 Juni te houden gemeenteraadsverkiezing is door de Partij van de Arbeid thans de groslijst van de candidaten, samengesteld door de Federa tiebesturen der verschillende afdelingen, bekend gemaakt. Als lijstaanvoerder fungeert de heer W. F. Visser, thans wethouder, ge volgd door de heren A. J. van Leusen, wethouder en R. Verbeek, fractieleider der Partij van de Arbeid. Dan volgen de heren D. Verbaan, mevr. M. G. Werre-Anthonisse, E. Luikman, H. de Boer, J. de Groot, H. Andrea, C. de Jong, G. Boersma, A. M. Disselköter, K. H. Marks, B. Ratsma, mevr. J. v. d. Horst- Retz, A. P. F. Bijtelaar, G. Dekker, J. Woltman, A. Tabernal en H. G. Goossens. Onder deze candidaten vertegenwoordi gen de heren Andrea. Marks en Goossens de afdeling Velsen-Noord. Ledenvergadering P. v. d. A. De afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid houdt Woensdagavond, 30 Maart in clubgebouw „Kindervreugd" aan de Doodweg een ledenvergadering. Mede in verband met aanstaande verkie zingen zal in deze bijeenkomst als belang rijkste agendapunt een verslag van de Raadsfractie worden uitgebracht. Zal Velsen zich handhaven? Het is voor Velsen Zondag a.s. een zeer gewichtige dag, want dan zal beslist wor den, of de Santpoortse club degradatie wedstrijden moet spelen. Dat het een span nende strijd zal worden, daarvan kan men tevoren overtuigd zijn, niet alleen omdat het voor beide partijen de laatste kans is om zich voor het spelen van degradatie wedstrijden te behoeden, maar ook omdat reeds in de gewone competitie gebleken is, dat Velsen en CVV tegen elkaar zijn opge wassen: In Santpoort (11) zowel als in Rotterdam (00) werden de punten ge deeld. Daar de resultaten der Santpoorters de laatste tijd niet al te bevredigend waren, is het elftal gewijzigd. Zo speelt Bakkum linksbinnen en linksachter Tromp Jr. mid- voor. We zijn nieuwsgierig of alle verande ringen ook verbeteringen zullen zijn! De wedstrijd wordt op het HW-terrein ge speeld. Terrasvogels trekt naar TDO. De blauw- witten hebben tegen ZRC reeds hun eerste verliespunt geboekt, doch de andere clubs speelden ook tegen elkaar gelijk, zodat alle clubs nog dezelfde kansen hebben. Voor Stormvogels en de Kennemers zijn nog geen degradatiewedstrijden vastgesteld. Wel speelt Stormvogels Zaterdagmiddag om half vijf vriendschappelijk tegen DWS. VelsenCVV. De Velsenaren spelen hun beslissingswedstrijd tegen CW met het volgend elftal: Demmers; Kuypers, Wijker; v. d. Ende, Nijssen, Hoogendijk; Tromp Sr., De Haan, Tromp Jr., Bakkum, Ninaiber. Psychotechnisch onderzoek op de lagere school Het dagelijks bestuur van het cv Sociale Jeugdzorg heeft een sectieverj?*' ring uitgeschreven op Woensdag 6 a in het gebouw van de Gemeenteliiko tv voor Sociale Zaken. Tot deze vergadering worden uitEl digde de hoofden van scholen, daar l worden gesproken over het Psychotechnv onderzoek van kinderen vóór Hot verU;E. onderzoek van kinderen vóór het der lagere school in verband met ver' scholing of beroepskeuze. Tevens zal aandacht worden gevestigd op die meenten in Nederland, waar dit ohder?M reeds plaats heeft met financiële hulp de Overheid voor minder draanL-,.— De heer P. H. van Os, voorzitter van afdeling Velsen van de Nederlandsen? derwijzersvereniging zal deze onder» pen inleiden. SCHEEPVAART IJMUIDEN Donderdag 24 Maart kwamen de hav„* IJmuiden binnen: Hodder van Goole. R-'^ van Calais. Reili van Stuukjer. RoeMah 12 Antwerpen. American Attorney van Ante pen, Gaasterkerk van Hamburg MiwV. Gothenburg. Echo van Cork. Greenfinch l* Londen. Rijnstroom van Londen. BernaJn van Hull. Alcinus van Rotterdam Vertrokken zijn: Theseus naar Rotter^ Marleen naar Rotterdam. Thisbe naar P terdam. Neo Cardia naar Key West TnSvt naar Londen. Dotterel naar Manche Sparta naar Rotterdam. Suorva naar fat*' Belletrix naar Delfzijl. Bierum naar r)U burg. Atjutant naar Swansea. American?' torney naar Buenos Aires. '1t' *V<wi ec*t wjeviel <tC<z<zyt Ti je&ei (Uj ^taewmeaf (Adv,) Jlex JJieateti „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Vanaf heden t/m Zondag DE VROUW VAN MONTE CHRISTO Naar het veelgelezen boek van Alexander Dumas Van Maandag t/m Woensdag JACK LONDON Uit het avontuurlijke leven van de beroemde schrijver Meteoor Film Agenda voor Velsee en IJmniden VRIJDAG 25 MAART Thalia, 8 uur: „Het verborgen leven van Walter Mitty". Rex, 8 uur: „De vrouw van Monte Christo". Bovenzaal, 8 uur: Propaganda-avond voor de tennissport. ZATERDAC. 26 MAART Thalia, 7.00 en 9.15 uur: „Het verborgen leven van Walter Mitty". Rex, 6.45 en 9.15 uur: „De vrouw van Monte Christo". Honderd vijf en zeventig turners op de planken Geslaagd debuut van „IJmuiden" De vroeger zo bekende IJmuidense gymnastiekvereniging D.O.S. is reeds vele jaren ter ziele. Maar wie eenmaal enthou- turner is geweest, voelt zich zonder oefening niet honderd procent fit. Dit was de reden waarom oud-Dossers op 5 No vember 1946 ertoe overgingen een nieuwe Christelijke Gymnastiekvereniging „IJmui den" op te richten. En deze bloeiende vereniging, het leden aantal liep van 50 op tot 175, heeft gister avond haar eerste uitvoering in het Patro naat gegeven en hierbij bewezen dat ze als grote vereniging met prima krachten zeer zeker een stem in het kapittel heeft. Voorzitter J. Zwaan, het bestuur wordt verder gevormd door de heer N. Koster, die het secretariaat behartigt en mejuffrouw R. Spaans, die de koorden van de beurs stevig in handen houdt, opende de bijeen komst. Hij wees erop, dat, hoewel bestuur en leden als centraal punt zien de geestelijke vorming van de mens, daarnaast de licha melijke opvoeding een belangrijke plaats inneemt. De vereniging is van positief christelijke beginselen, zo zei hij, en is aangesloten bij het Nederlands Christelijk Gymnastiek Verbond. Daarna was de daad aan de heer D. Schmid van Haarlem, die zijn pupillen, wat krachtsinspanning betreft, niet heeft gespaard. Honderd vijf en zeventig kleuters, meis jes, jongens, dames en heren, hebben be wezen dat er „pit" in hen zit Allen zonder uitzondering hebben door hun correct uit gevoerde opdrachten de genegenheid voor hun directeur getoond. Van de gezamenlijke opmars met vaan- delgroet af tot en met het knotszwaaien toe is het voor de belangstellenden een vreugde geweest naar de prestaties te kijken. Onwillekeurig vertedert het optreden van heel jonge kinderen de harten vooral wanneer zij dansjes uitvoeren, maar het extra applaus voor de heren met hun num mer hoogbrug en voor de rhythmische vrije oefeningen van de dames waren niet min der welgemeend en welverdiend. In snel tempo, zonder enige hapering en zonder hinderlijke pauzes tussen de nummers, is een op het eerste gezicht over laden programma uitgevoerd en we mogen een woord van hulde aan het adres van de heer Schmid zeker niet achterwege laten. IJmuiden start was boven alle lof verheven. H. K. Eerste Zomer-voetbalwedstrijd tussen bedrijven Nu de lente dan haar intocht heeft ge daan is reeds nu tussen personeelsleden van enige bedrijven contact gezocht om een vriendschappelijke voetbalwedstrijd te gaan spelen. Dit contact heeft ook resul taat gehad als gevolg waarvan Zaterdag middag op het Kinheim-noodterrein aan de Nieuwe Weg achter het station Beverwijk een wedstrijd plaats vindt tussen elftallen van de mechanische werkplaats der papier fabriek en kantoorpersoneel van Van Hat- tum's Havenwerken te Beverwijk. Heintje terug uit Hollywood Als de theaterreclame aankondigt dat Heintje Davids aan een bepaalde avond haar medewerking zal verlenen, is het succes van zo'n uitvoering al bij voorbaat verzekerd. Niet iedereen zal het genre, waarin deze Nederlandse vedette uitblinkt, bewonderen en zeker ik niet: het behoort helaas tot het genus bonte-trein en deze vaderlandse voortbrengselen bewegen zich nog steeds op het niveau dat we gevoege lijk begane grond kunnen noemen. En dan is dit nog een vleiende vergelijking. Met dat al is Henriëtte Davids, zuster van de onvergetelijke „kleine man" die zo'n groot kunstenaar was, een meesteres in haar vak, dat valt niet te betwisten. De stampvolle zaal, die als het ware alleen op haar optreden wacht en de andere medewerkers op de koop toe neemt, juichte haar langdurig toe na elk liedje dat zij „bracht". Hoe heerlijk drijft mrs. Davids de spot met haar uiterlijk schoon en met haar belevenissen in Amerika, al valt een zekere spijt over haar ontvangst in Holly wood uit haar liedjes en praatjes te be speuren. In haar element is Heintje als Mokum en deszelfs taai-eigen in het geding komt; een andere, niet minder sterke kant van haar is het kostelijke badineren, de zelf spot, waarmee ze haar uiterlijke kwalitei ten onder de loupe neemt. Dan is zij in derdaad een kunstenares in een eigen genre, zoals Mistingue in Frankrijk, Sophie Tucker in de Verenigde Staten of een Gracie Fields in Engeland. Haar medewerkers? Er was de harmo nicavirtuoos Wim Vos, die met grote vin gervlugheid wals- en operafantasieën ten beste gaf; het ene ogenblik een zeer muzi kaal spel weggaf, het volgende zo onmuzi kaal uithaalde met deze trekpiano, dat accenten extra zwaar aangezet werden. Menno Grondsma bleek een waar kun- stenaar onder de medewerkers te zijn: hij j parodieerde bekende zangers zoals Char les Trenet, Lou Bandy, Bing Crosby, Al Johnson, Josephine Baker en Richard Tau- ber. Zijn imitatie van laatstgenoemde was de meest geslaagde, onder de figuren die hij zo uitnemend nabootste. Willy Vervoort, „de sappige Vlaming" vermeldde het programma. Nu, ongetwij feld is Vervoort een Vlaming en daar men schijnbaar van al deze goede naburen aan neemt dat ze „sappig" zijn behoren de twee woorden blijkbaar bij elkaar. Als confe rencier, die de leemten tussen de verschil lende nummers vullen moet, heb ik echter geslaagdere babbelaai*s gehoord. De vijfhonderd man die Thalia bezetten hebben zich kostelijk geamuseerd en zullen het zeker op prijs gesteld hebben dat de directie van het theater er in geslaagd is dit gezelschap voor oud-IJmuiden te en gageren. A. J. VAN DER WEIJDEN. HOOG EN LAAG WATER IN IJMUIDEN. Hoog water 25 Maart: 1.32 en 13.58 uur. Laag water 25 Maart: 9.07 en 21.46 uur. Hoog water 26 Maart: 2.24 en 14.39 uur. Laag water 26 Maart: 10.04 en 22.34 uur. In Grimsby. De Poolse trawler „Mer cury" (schipper J. Koeman) heeft Woens dag in Grimsby 1500 kisten na een IJsland- reis gelost. De besomming van de Mercury was 35.000. Schipper Koeman komt naar IJmuiden om te bunkeren. Jaarvergadering Christelijke Besturenbond Dezer dagen hield de Christelijke Bestu renbond in IJmuiden, die alle plaatselijke afdelingen van de Christelijke vakbewe ging omvat, haar jaarvergadering. De secretaris en penningmeester deden verslag over een periode van twee jaar waaruit bleek, dat het ledental van de aan gesloten afdelingen met 30% was toegeno men. Als bijzonderheid werd vermeld dat een Sociaal Economische Studieclub en de Christelijke Woningstichting „Eigen Haard" waren opgericht. De districtsbestuurder van het C.N.V., de heer W. v. d. Hoff, hield aan het eind van de vergadering een korte, kernachtige toespraak. De opkomst was zeer bevredigend. Industrie-uitbreidingen in IJmuiden Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat door hen bij besluit van 22 Maart 1949 ingevolge de Hinderwet vergunning is verleend aan: P. J. Ouwerkerk te IJmuiden, tot het uit breiden van de broodfabriek, door het plaatsen van acht machines, twee rijskas- ten, een oven, een waterketel en een meetapparaat, waarbij gebruikt worden zeven electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 11 y2 pk, in het perceel Vel- serduinweg 294 te IJmuiden. En aan N.V. Machinefabriek „IJmuiden" te IJmuiden, tot het uitbreiden van de machinefabriek en reparatiewerkplaats, door het opstellen van elf werktuigen, gedreven door 13 mo toren met een gezamenlijk vermogen van 108,2 pk, en het verplaatsen van zeven werktuigen, gedreven door zeven electro motoren met een gezamenlijk vermogen van 26,5 pk, in de percelen le Industrie dwarsstraat 4 te IJmuiden. (het theater met de beste films) Presenteert van Vrydag 25 t/m Don derdag 31 Maart DANNY KAYE Amerika's populairste komiek in zijn nieuwste GROTE SUCCESFILM HET VERBORGEN LEVEN van WALTER MITTY mert Boris Karloff - Virginia Mayo - The Goldwjjn Girls in TECHNICOLOR! Zeven daverende créaties in één film.. Doller en dwazer dan ooit! Nederland film. Toegang 14 jaar. Aanvangstijden: Vrijdag 8 uur. Zaterdag en Zondag 7 en 9.15 uur. Maandag t/m Donderdag 8 uur. ZONDAG 27 Maart aanvang 3 uur laatste deel v. d. fantastische serie film „DE KONINGIN van het SPOKENRIJK" „DE VERNIETIGING VAN MURANIA" (Elke leeftijd) (Adv.) Intelligentieonderzoek op de scholen Voor de ouders van de leerlingen der hoogste leerjaren van de Juliana- en Era- maschool, hield de héér J. Sanders, hoofd van de schoolpsychologische dienst, uit gaande van het instituut van prof. dr. J. Watèrink een rede over het werk van deze dienst. Spreker begon uiteen te zetten, dat deze dienst onder leiding van ter zake kundigen uitgebreide onderzoekingen verricht op het terrein van beroepskeuze. Het schoolrapport geeft een verslag vati de resultaten van 't leervermogen der kin deren. Dit is evenwel niet voldoende, om dat het karakter ook een rol speelt en mis schien wel de voornaamste. Met duidelijke voorbeelden toonde spreker dit aan. Vervolgens wees hij op de invloed der wensen van de ouders, die vaak meer van hun kinderen verwachten dan hun capa citeiten toelaten. De heer Sanders liet een helder licht vallen op het feit, dat geen enkel beroep honderd procent voldoening geeft, maar dat het tot de roeping van de mens behoort, de moeilijkheden als een goddelijke op dracht in overwinningen om te zetten. In dit verband sprak hij van het geestdodende in zo menig beroep, waaruit het kunst zinnige bijna geheel verdwenen is. Nadat spreker de werkwijze van de dienst, zoals die op de scholen in het bij' zijn van de onderwijzers en de ouders wordt verricht, had toegelicht, werden vra gen beantwoord. De heer J. Bergsma, hoofd der Emma: school, die de avond leidde, kon de spreker beloven, dat'er in de kring van bestuur en personeel alles zou worden gedaan, om aansluiting bij de schoolpsychologische dienst te krijgen. MARKTBERICHTEN 24 Maart 1949 Besommingen Trawlers: KW 134 Katwijk 2 7210; IJM 117 Pr. Beatrix 9030; IJM 43 S. de Danser 12.200; IJM 94 Zwarte Zee 8280. Motorloggers: KW 122 7640; KW 107 1140; HD 79 1550. Kotters: SCH 2 930; KW 77 917; IJM 229 1583; IJM 249 519; IJM 52 546; IJM 213 675. Aanvoer. 50 kisten tarbot en tong, 30 kisten haring, 100 kisten makreel, 350 kisten schol, 170 kis ten schar, 20 kisten bot, 300 kisten kabel jauw, 230 kisten koolvis, 300 kisten wijting, 120 kisten poon, 30 kisten wolf, 10 kisten leng, 10 kisten puitaal, 40 kisten haai, 250 kisten schelvis, 50 kisten heek, 50 kisten diversen. Totaal 2110 kisten. Prijzen. Heilbot 2,15—1,70; gr. tong 2,40—2,05; gr.m. tong 3.352,60; kl.m. tong 2,90—2,30; kl. tong I 2,50—1,95; kl. tong II 1.80—1,70; tarbot I 1,901,60, per kg. Tarbot II 94—80; kl. heilbot 108; gr. griet 78; tongschar 5548; schartong 4036; gr. schol 54 14; midd. schol 5729; kl. schol 248; schar 34—650; bot 22—14: gr. schelvis 4127; midd schelvis 485029; kl. schelvis 41—34,50: wijting 23—2,70; gr. gul 37—28; kL gul 34—18; v. haring 15: makreel 28; kl. kool- vis 16—11,50; kl. wolf 34—33; poon 21,50— 5,50 hom 20—18; wit baars 10; rood baars 18—4,90; puitaal 19; ham 4939; kl. haai 1815; midd. heek 41; kl. heek 39,50, per 50 kg. Kabeljauw 13457; gr. koolvis 3327; gr. koolvis wit 60; gr. wolf 7465; gr. leng 6462; gr. heek 100, per 125 kg. C Visserij-varia Veel vis. Donderdag was er visaanvoer van vier trawlers. De maidentrip van dj iJM 43 „Simon de Danser" leverde na kj ruwe tocht een vangst van 450 kisten vr op. De Zwarte Zee (IJM 94), had 150 den en 150 stuks stijve kabeljauw, dePr>. ses Beatrix (IJM 117) voerde 350 manca vis aan en de Katwijk II (KW 13j) bracht 350 manden vis mee. Een drietal trawllüggers waaronder de KW 122 mtl 500 manden vis van de Westkust, comp!«. teerde met een groot aantal C de visvelden in de hallen. Verboden. Naar wij vernemen is hst na 15 Maart tot 1 Mei verboden in hist IJselmeer met de kuil of het sleepnet tl vissen in verband met de paartijd. De Urker vissers komen nu naar IJmui- den om er in deze weken op de kust dt dagvisserij le beoefenen. Het was Week dag dan ook erg druk met kleine schuit,1 a en kotters, die voor een geheel gevui:* markt B zorgden. Ir. G. J. Licnesch, directeur der af deling visserijeh hield gisteravond in ds rubriek „Pijlen onzer welvaart" een cau serie over de diverse takken der Neder- I iandse visserij. FEUILLETON DOOR DAVID GARTH 35) Wel, het kon van alles zijn, maar dat was nu juist, wat vastgesteld moest wor den. Binnen enkele minuten hadden zij er zich van verzekerd, dat geen enkele van die benedenkamers bewoond was. Een was geheel ontbloot van enige inhoud en een reeks van drie achter elkaar liggende kamers was gevuld met dozen en vaatjes en kleden, die in zakken genaaid waren. Zij gingen terug naar de onderkant van de trap en hielden fluisterend beraadsla ging. Er werd besloten, dat Connie bene den zou blijven bij de voordeur, zodat zij eventueel om hulp zou kunnen roepen als er met Jock's onderzoekingstocht iets mis ging. „Een kwartier," fluisterde zij dringend, „langer wacht ik niet op je, om beneden te komen. En kijk goed uit, held." Zij kneep hem even in de hand op het moment, dat hij de trap opging. Hij ging een lange jongeman met zijn mond tot een dunne rechte lijn samengetrokken, terwijl een gebronsde hand voorzichtig langs de leuning gleed. Bovenaan de trap gekomen bleef hij even staan, om poolshoogte te nemen. Daar liep over de gehele lengte van het huis een tweede hall. die begon bij een grote voorkamer en eindigde bij een ge sloten deur. Daar tussen in kwamen nog twee deuren op die hall uit. De kamers vhn dit huis waren blijkbaar alle aan één kant van de hall. Terwijl hij daar gespan nen stond te luisteren, hoorde hij het ge mompel van stemmen achter die gesloten deur aan het einde van de halL Als hij nu maar dicht genoeg bij kon komen, zou hij misschien er enig idee van kunnen krijgen, hoe dit huis eigenlijk be woond werd. Hij haalde eens diep adem en ging toen de hall af, of hij over een uit eieren samengestelde brug wandelde. Toen bleef hij plotseling staan, daar er in de ka mer daar voor hem duidelijk een driemaal herhaald belsignaal klonk. Er was iemand aan de voordeur zou het de kellner van Spoldoni zijn? „Wat is dat?" hoorde hij een diepe man nenstem zeggen. „Ik dacht, dat die kellner een tijdje geleden al gebeld had. Is er nog iemand, die op die manier belt?" „Neen", antwoordde een andere stem. Er was even een kleine stilte. „Misschien heeft hij iets vergeten". „Misschien", zei de diepe mannenstem weer. „Ga eens even kijken, Branley". Jock had nog juist de tijd, om haastig een aangrenzende kamer binnen te glippen toen de deur openging. Branley! Dus was zijn veronderstelling toch juist geweest. Hij hoopte, dat Connie daar beneden zich ook maar uit, het gezicht zou weten te houden. Hij hoorde een man de trap aflopen en even later het gemompel van stemmen aan de voordeur. Na een kleine pauze klonk hét geluid van de voordeur, die gesloten werd. Branley rende zo hard hij kon de trap op. „Hei. baas!" schreeuwe hij. ..Iemand anders moet de eerste keer gebeld hebben. Dat, was geen kellner van Spoldoni". Jock hoorde snelle stappen langs de ka mer gaan, waar hij zich verborgen had. „Ga naar beneden en kijk daar rond, Branley", beval de diepe stem. Gauw! Ik zal hier de zaak gedekt houden". Het zweet stond Jock op het voorhoofd. Van nu af aan zag het er naar uit, of het er wel warm zou kunnen toegaan. Connie Dawson was in de kleine kamer dicht bij de vestibule achter de deur gaan staan. Door de reet van de deur kon zij Branley in de hall zien staan. Hij had zijn revolver uit zijn schouderholster gehaald. Haar hart stond bijna stil, toen hij met een sluipende beweging haar kamer bin nenkwam. Maar na een snelle blik in het rond te hebben geworpen, was hij weer weg ook en onmiddellijk sloop zij vanach ter de deur vandaan en ging naar het raam. Turgott was ook in het huis en Turgott en Branley op een mensenjacht betekende een groot gevaar voor Jock Pemberlain, die zich daar ergens boven moest bevinden. Het ogenblik was geko men om alarm te maken zij en Jock konden dit zaakje niet meer alleen af. Zij maakte de knip van het raam los en trachtte het raam op te schuiven, maar het zat vastgeklemd. Zij spande al haar krach ten in en het ging een klein eindje omhoog met een krassend geluid, dat het verschrik te meisje in de oren klonk of er zestig vellen schuurpapier tegelijk werden door gescheurd. Weer trachtte zij wanhopig het raam verder op te schuiven en toen zij snelle voetstappen achter zich hoorde, be gon zij zo hard mogelijk te gillen. Een hand over haar mond smoorde het geluid onmiddellijk. Zij werd ruw omgedraaid. een keek in de verbaasde ogen van Eddie Branley. „Du Valt!" riep hij uit. „Wat doe jij hier?" „Laat me los, kaffer", snauwde zij bui ten adem. „Ik was alleen maar naar jou aan het zoeken. Iemand vertelde mii, dat je hier was. Eerlijk waar, Eddie". „Ja, ja, en dan wou je zeker eens buiten het raam gaan zoeken, hè? Je liegt, zusje. Wie is er met je mee gekomen? Vooruit, zeg op!" Turgott's zware stem klonk van boven aan de trap: „Wie is het, Branley?" Connie trachtte zich los te rukken en Branley greep haar bij de arm. „Het spijt me, dat ik dit doen moet, zus", zei hij, hief zijn revolver op en gaf haar met de kolf een slag op het hoofd Zij slaak te een lichte gesmoorde kreet en viel be wusteloos op de grond. Voorzichtig de hall in glurend, zag Jock de grote man de trap afgaan. Hij wachtte een ogenblik en rende toen naar de kamer, die het centrale punt van bewoning in dit perceel scheen te zijn. Hij stormde naar binnen en smeet de deur met een achter waartse schop van zijn voet dicht. Onmiddellijk zag hij Fontain Carsden, worstelend, om haar polsen los te wringen uit de greep van een slanke, reeds grijzen de man. Over zijn schouder zag zij Jock en haar ogen gingen wijd open van verbazing. „Joelt; Joelt!" Het was niet mogelijk. Hij was ergens ver weg bezig met het schrijven van een boek: hij was niet hier in deze kamer, alsof hij daar op een tovertapijl binnen gevlogen was. Met een ruk keerde Norroy zie!; om. (Wordt vervolgd). met leren rand en LEUKE PAKJES voor jongens van 4 tot 7 jaar. OOSTERDUINWEG, IJMUIDEN-00ST Velsen-Noori De heer P. J. Honig 40 jaar bij Van Gelder In de reeks van jubilea, die vrijwelen- afgebroken bij Van Gelder Zonen N.V. Papierfabrieken worden gevierd was Don derdag de heer P. J. Honig, tot voor tot nog behorende tot de kolen- en sintelploe? van de afdeling Centrale en thans werk zaam bij de schilders, 40 jaar aan het be drijf, welk feit niet onopgemerkt is ge bleven. De jubilaris, die vergezeld was van njB naaste familieleden, werd in tegenwoor digheid van de bedrijfsingenieurs door heer J. Smit, fabrieksdirecteur, ontvangen, In een hartelijke toespraak gewaagde deze van de komst van de jubilaris aai het bedrijf, waarna via verschillende al- delingen de Centrale de plaats was, hem gedurende vele jaren als kolen- si ntelr ij der met een verantwoordelijk functie bond. Persoonlijke omstandigheden en zfekj* leidden er toe de jubilaris enige tijd ge den te doen onderbrengen in een and afdeling. Onder gelukwensen bood de n Smit de jubilaris als geschenk der air' een enveloppe, alsmede de grote zm legpenning en 't vererend getuïgsonrin de Nederlandse Maatschappij voor W heid en Handel aan. Bovendien was n aan toegevoegd een schriftelijke fell van de hoofddirectie. In de meetafdeling der Centrale telde de heer J. D. Kist de Ru.yter'1nnS chef, iets uit de merkwaardige 10P van de jubilaris, die van de Cel briek naar de Centrale leidde en tn nieuw afgebogen is naar een lichter kring. De heer J. G. Peters wees op hel dat hoewel de jubilaris thans middellijke gezichtskring van het personeel was verdwenen, toch dij bileur de oude kameraden niet wi breken, om hun collega te feteren. wens, dat de toekomst nog vee mocht brengen, schonk de heer i mens het jubileumfonds een enve p j Op geestige wijze schetste de Dangerman namens de schildei P bouwafdeling de behulpzaamheia jubilaris. Zijn erkentelijkheid w tolkt in een persoonlijk cadeau ei vrouw Honig werden bloemen g De jubilaris dankte voor de bd* ling en de geschenken en m zy aan de Middenweg te Velsen-N hij nog verschillende attenües soonlijke gelukwensen ontvsnge

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6