Loendersloot's Warenhuis RIJWIELEN KORVER Lente 1949 Slagerij BESSE P. v. d. BERG Fa. DE BOER KIOSKDRIEHUIS Achter het décor van de kleurige bloemenvelden L Zoo juist ontvangen Fa. PRUIS l LENTENUMMER LENTE PRIJZEN! Bloemenmagazijn BLOEMEN en PLANTEN Bloembollenstreek: deviezenfabriek GRAFMONUMENTEN GEELS DE KOFFIE KIM» IN of het VLEES komt van de bon RUNDVLEES VARKENSVLEES PAARDENVLEES Bij het aanbreken van de Lente komen beoefenaars der zomersporten in actie in de rechtzaal ZATERDAG 26 MAART 1949 IJ M U ID E R COURANT KENNEMERLAAN 153 IJMUIDEN TELEFOON 4663 biedt U aan een geweldige keuze in: tegen lage prijzen dus Lenteprijzen Hier enkele voorbeelden: Bruidsbouquetten vanaf f 7.50. Zeer mooie vakkundig opgemaakte bakjes gevuld met het materiaal v. d. dag vanaf f 1.50. Verder azalea's, hortensia's, anjers, rozen, seringen enz., te veel om op te noemen. Wij doen. dit opdat een ieder zich eens kan over tuigen wat werkelijk goedkoop en le kwaliteit is en welk een service wij U bieden. Verder Grafkransen vanaf f 10. Graftakken en bouquetten vanaf f 5. Heeft U onze vitrines met de schitterende collectie CACTUSSEN al gezien? TELEFOON 4663 (Staatsdiploma 1947) Mooie theeserviezen met 6 kop en schotels 13.20 Kop en schotels, effen en décor 1.12 Grote theepotten 2.40, 3.25 Mooie filterpotten 3.60 Losse kopjes met oor0.60 Melkbekers 0.45 Melkkannetjes 1.30 Suikerpotjes 1.30 Goedkoop en kwaliteit Geen slagzin, maar een feit WILLEMSBEEKWEG, TEL. 4654, IJMÜIDEN-O. LENTETIJD VERLOVINGSTIJD Gouden 14 kar. RINGEN v.a. f 45.per paar Gouden en zilveren horloges Trompstraat 1418 Telefoon 4958 STEENHOUWERIJ LUPPENS DA COSTALAAN 45 - DRIEHUIS - TELEFOON 5331 Koopt thans een Vesting, Batavus, B.S.A., Union, Maxwell of Simplex rijwiel in sport, met trommelremmen in groen en diverse andere kleuren. KOM EENS KIJKEN? Willem Barendszstraat 21, Telefoon 5726 Wees een Heer In 't Verkeer maar zorg dan dat de spul len in orde zijn. Laat Uw rijwiel reviseren of koop een nieuw bij CEDERSTRAAT 53. Tel. 4986 Agent: Gazelle, Fongers, Burgers E. N. R., Batavus en Phoenix Rijwielen. DE BLOEMBOLLENSTREEK met haar uitgestrekte tuingronden en lelijke lint bebouwing trekt gemeenlijk niet veel toeristen, maar in de maanden April en Mei stromen op eens uit alle hoeken van ons vaderland, ja van overal ter wereld, millioenen mensen naar dat kleine strookje Nederland tussen Leiden en Haarlem, waar de bloemen bloeien. Dan wapperen daar de vlaggen van alle naties in de straffe voorjaarswind. Dan glijden traag voortgeboomde schuiten door de rechte sloten tussen het bollenland, beladen met opgetogen-snaterende of stoïcijns Wrigley-kauwende passagiers en de onvermijdelijke harmonicaspeler heeft aan het einde van z'n dag meestal meer nickels en francs in z'n zak dan dubbeltjes en kwartjes. Dan trekt één lange sliert van fietsen en auto's door de nauwe en bochtige straten der bollendorpen, chroom nikkelen-appartementen op onafhankelijk verende wielen, maar ook het bestelwagentje van de groenteboer met de vrouw en de jongens achterop. Dan wuiven de kinderen bij de bloemententjes, niet zozeer uit hartelijkheid dan wel om de aandacht te trekken van adspirant-kopers voor bloemen en slingers en prentbriefkaarten. Dan zitten de terrassen stampvol en spreken de kellners zeven talen, ofschoon niemand precies weet wélke. Willemsbeekweg 6264 Tel. 5324 EEN BOEIEND BOEK VAN J. P. Keuter VELSERDUINWEG 5. Tel. 5593 Steeds het nieuwste. Ook in de Lentetijd Nu ook een heerlijk bakje Chocola Grote sortering Snoep. Louw Winter Nu zal het dan vermoedelijk niet zo lang meer duren Behalve het feit dat dan de bonnenmisère achter de rug is, is het zeker van groot belang dat U in één zaak terecht kunt voor: enniet te vergeten een keur van worstsoorten, vervaardigd in ons eigen worstfabricagebedrijf- De ingeborene dezes lands wandelt een beetje schichtig tussen al die drukte door, een meisje aan de arm of een peuter aan iedere hand. Werpt hij al eens een blik op een bollenveld, dan is het om te con stateren of ze volgende week al aan „kop pen" toe zijn. Zijn attractie vormt dat pu bliek, dat in ononderbroken stroom langs trekt. Hij staat met z'n dorpsgenoten op het kruispunt en meesmuilt om een. ge wichtige verkeersagent of een al te Rem- brandtieke Amerikaanseofschoon de Belgen er wat dat betreft ook mogen zijn! Onbewogen staren uit hun lichtloze vensterogen de massale steenblokken, de bollenschuren, neer op al die drukte. Bin nen hun muren is het werk, heel de winter door, stilletjes z'n gang gegaan. Binnen die muren was het domein van de „baas knecht". T Is een wonderlijke titel, en taalzuiveraars zullen zich ergeren aan de anomalie. Maar men doet toch goed, de nadruk te leggen op „baas". Want al loopt hij daar zo gewoontjes met z'n corduroy- broek en z'n vei-kleurde jasje, hij is de koning in dit domein. En wanneer men genade gevonden heeft in z'n ogen, wordt men wel eens meegenomen in de kas, waar hij, karig van woorden, z'n lievelingen toont, de nieuwe soorten, waarop hij on beschrijfelijk trots is. En soms komt hij los en vertelt van de eindeloos herhaalde experimenten, de hoop en de teleurstel ling, die onveranderlijk deel uit maken van dit ongewisse bedrijf, zo sterk onder hevig aan conjunctuurschommelingen, zo afhankelijkVvan het weer. Wie zo even een kijkje heeft mogen ne men achter het décor, bemerkt dat al etende de eetlust komt. Hij bemerkt ook, dat die kleurige bloemenvakken onder de zonnig-blauwe lucht hem wel eens talen spreken van schoonheid, maar dat er hier nog andere talen gesproken worden. Dan glipt hij het hek binnen van het ouderwets-statige gebouw van de Rijks tuinbouwschool. in het hart van de Bloem bollenstreek. Daar worden de jonge kwe kers en exporteurs onderwezen, zo in de klas als op het land. Theorie en practijk wordt hen daar bijgebracht niet alleen van de kwekerij, maar ook van de handel. Ze leren hyacinten „kruisen" of „hollen", maar ook de Russische hieroglyphen ont cijferen. De professor En wie even achter het schoolgebouw omloopt, belandt in het domein van de professor. Vraag niet wélke professor ge verx-aadt uzelve als een volkomen vreemdeling in het bollen-Jeruzalem. De Bollenstreek heeft maar één professor, en dat is prof. dr. E. van Slogteren, de breed geschouderde man met de - volle grijze baard, die. nooit tijd heeft en toch voor 'n bezoeker altijd weer tijd maakt. Niet al tijd treft men hem, want hij verricht z'n werk in alle hoeken van 't heelal, en is nog niet zo lang geleden teruggekeerd van een wetenschappelijke expeditie naar de Goudkust. Maar wil men professor van Slogierèn zien in z'n betekenis voor het bloembollen vak, dan moet men gadeslaan hoe de grote mannen van dit bedrijf, met internatio naal bekende namen, als zoete jongens zittten te luisteren naar het toornen van Zijn Hooggeleerde tegen koopmanskort zichtigheid, die ogenblikkelijk gewin ver kiest boven uiteindelijke sanering. Onder elkaar mogen ze daar wel eens over grin- neken en zeggen dat als de professor z'n zin kreeg zij hun zaak wel konden sluiten. maar in vele gevallen krijgt de professor zijn zin, al moet hij er vaak hard voor vechten; maar, zomin als Truman, is hij ooit voor een vechtpartijtje weggelopen. Toch zijn die vergaderingen maar een zwakke weerspiegeling van de werkelijke betekenis van zijn werk. Dat wordt ver richt binnen de muren van het Laborato rium, en de resultaten droppelen zo af en toe in bescheiden brochures af op kwekers en handelaren; gezwegen nog van wat er zo allemaal mondeling wordt behandeld! En verderop in Lisse rijzen aan de Haven de machtige gebouwencomplexen der vei lingen, waar in de drukke tijd de wagens aaneengerijd staan en de veilingklok on onderbroken draaitmaar waar men ook, vaak tot op de straat, de kostbare bollen kan zien liggen, die tot veevoer moeten worden vermalen, omdat er meer wordt geproduceerd dan de export ver werken kan. Dit is het „zeer" van de Bol lenstreek, maar ge doet wel als buiten staander er niet over te beginnen, want wie met een bollenman over „de sanering" aan de praat raakt, is voorlopig nog niet klaarvooral omdat de heren het er onder elkaar helemaal niet over eens zijn. Het administratieve hart Wie echter mocht denken, dat hij daar in dat stukje bollenstreek tussen Haarlem en Leiden alles gezien heeft, vergist zich wel zeer. Maar dan zien we ook eens rond in de aloude Bloemenstad. Hier toch klopt het administratieve hart van het Bloem bol lenbedrijf. De naam van Krelage, de grote promo tor, staat in onvergankelijke letters uitge hakt in de gevel van het beursgebouw aan de Leidsevaart. Iedere Maandagmiddag staan daar de auto's bij honderden tot ver op Oranjekade en Zijlvest. De grote beurs- zaal gonst van het lawaai, dikke wolken tabaksrook trekken op naar de zoldering. Maar in een stil zaaltje, waar het heldere daglicht onbelemmerd naar binnen kan vallen door de bovenlichten, verdringen zich de kwekers en exporteurs aandachtig voor de bloemen die hier tentoongesteld en volgens strenge normen gekeurd zijn. Soms zijn het maar enkele „pannen" soms is het een formele tentoonstelling, waar tulpen en hyacinten, narcissen en amaryllis, om van het vele bijgoed maar niet te spreken, smaakvol zijn opgesteld. Meer dan de vele tentoonstellingen, trekt deze wekelijkse expositie de vakman! En wie door het Kenaupark wandelt om ook daar de bloeiende bolboemen te be wonderen, ziet aan de gevel van een der witte herenhuizen, thans alle kantoorge bouwen, een onopvallend bordje: Bond van Bloembollenhandelaren. Hier zetelt de braintrust van de deviezenfabriek, die per jaar 'n slordige zeventig millioen voor Nederland in de wacht sleept. Hier komen onophoudelijk de verbindingen tot stand met telefoon-centrales in alle werelddelen, van hieruit vliegen de onderhandelaars naar Stockholm en Londen, naar Washing ton en Johannesburg, om zo voordelig mogelijke voorwaarden voor de bloembol- lenhandel te bedingen. De generale staf van het invasie-leger, dat de wereld voor de Nederlandse bloembollen moet verove ren, maakt hier zijn plannen. Afgezien van het persoonlijk contact tussen hande laar en afnemer, wordt er per jaar ruim 'n millioen aan onpersoonlijke reclame voor dit Nederlandse product besteed. Onze nationale trots op dat „bij uitstek Hollandse product", de bolbloemen, wordt meteen enigszins gedeukt, wanneer we dan horen met hoeveel moeite verschillende soorten uit verre landen naar Nederland zijn gebracht. We denken maar aan de tulipa's, de botanische tulpen, die de firma Van Tubergen uit Perzië en Afghanistan heeft laten komen, en waaraan jaren is gekweekt en gedokterd, totdat er nu ein delijk geen bloemententoonstelling, die zichzelf respecteert, wordt gehouden zon der dat de Kaufmanniana, de Greigii en de Fosteriana er acte de présence geven. Het is een mooi tochtje, zo van Haarlem naar Leiden tussen de bloeiende velden. Maar die vormen toch slechts het décor. Straks verdwijnt al die pracht. Dan varen de schuiten met hyacinten-nagels en tul- Vroeg voorjaar Er dwalen veel mooie vrouwen vamkn zij hebben ogen als glanzende kolen de zon staat ook niet meer zo laag in het beeld van de Schutter uerschoi de zon en de vrouwen die kennen een ui dat fluiten de vogels vandaag nog 7% De vreugde om hun nieuw avontuur is voor de vogels ook nog niet begonr reeds raken eeuwen van leven dit uur weder van alle vrouwen en zonnen men moet maar rustig gaan achter haar at om het wezen dezer tijden te verstaan A. J. D. VAR OOSTEN penkoppen door de rechte vaarten, als na bloemen overdekte lijkstoeten. Dan sta de ontluisterde bloemen te wachten f de bollen worden gerooid. Dan is er vi de op schoonheid beluste kijker de aardi?1 heid helemaal af. Maar dan is voor bi bloembollenvak de drukke tijd begonn!- De autorij del-s en de fietsers en de vJ" delaars, ze zitten dan te zonnen tegen'ee" duinhelling, ze kamperen in een boshui of wanneer ze gelukkig zijn staren Ze JI de Jungfrau of de Eiffeltoren. Maar in7 bollenstreek heeft niemand vacantie Tas het donker wordt, wordt er gewerkt B achter de ramen der kantoren, sommis groot en weids, andere klein en bescheid- gloeien dan de lampen aan. In hemdimo? wen tikt een versterkte kantoorslaf de K loze bescheiden, die nodig zijn om een kJ bollen over de grens te krijgen. Dan is a van décor en décorum geen sprake waS in het zweet zijns aanschijns werkt baa en knecht, directeur en facturist- fe klinkt het lied van de arbeid in de 'm- deviezenfabriek van Bloembollenland! lodewijk Nog weinige dagen en de velden zullen weer prijken met hun rijke tooi van tieeN kleurige bolbloemen en de lucht zal zwaar zijn van hun zoete geuren. FRANS NAEREBOUTSTRAAT No. 11 TELEFOON 5742 Omdat ezeltjes nu eenmaal geen erkende voorjaarsboden zijn zoals de lammetjes en de paashazen zullen zij, zelfs op zonnige plaatjes als dit, bij ons mensen nimmer specifiek-lenteachtige gedachten opwek ken. Hoogstens kan men zeggen, dat de lente bij ons mensen specifiek-ezelachtige gedachten kan opwekken. Men zij dus op zijn hoede met dit treurige voorbeeld voor ogen! IN ONS LAND worden de belangrijkste voetbalwedstrijden in de lente gespeeld en in die periode trekken nog meer lief hebbers van deze tak van sport naar de velden dan in de winter, omdat dan kam- pioens-,. promotie- of degradatiewedstrij den op het programma staan. Voor dit jaar heeft de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond bovendien internationale ontmoetin gen voorbereid en verenigingen hebben buitenlandse ploegen uitgenodigd, één of meer wedstrijden in ons land te komen spelen. De Haarlemse scholieren worden in de Paasvacantie weer in de gelegenheid ge steld aan de jaarlijkse wedstrijden deel te nemen, waarin zij de eer van hun school moeten ophouden en ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Haarlemse Voetbalbond-komen binnenkort adspiran- ten en junioren in het veld. Staat voetbal nog enige tijd in het mid delpunt van de belangstelling, ook de be oefenaars van de zomersporten komen om streeks de maand Maart, als de lente is aangebroken, langzamerhand in actie. De jaarvergaderingen zijn dan achter de rug, bondsbesturen houden zich bezig met de programma-vaststelling en de actieve spe lers brengen een bezoek aan de velden, banen of het water. Eigenlijk is het nog wat fris, om op de tennisbanen een balletje te slaan, maar het is toch nodig, want over enkele weken beginnen de competities. De beoefenaars van de watersporten kunnen zich er op kleden als het nog koud is op het water. De roeiers hebben echter al een voorbereiding achter de rug. Voor Zondag staat immers de jaarlijkse „Head of the river" op de Amstel op het program ma en daar voor bestaat steeds grote be langstelling. De zeilers hebben de wintermaanden kunnen gebruiken, om hun boten te laten nazien. Prettiger is het natuurlijk zelf voor het onderhoud te zorgen en menigeen' heeft zich materiaal aangeschaft, om zijn boot of boten op te knappen. Als de zon schijnt trekken zij er op uit en het waterrijke Nederland biedt veel goede gelegenheden hun sporten te beoefenen. Nederland heeft vele beoefenaars(sters) van de zeilsport, doch in verhouding minder dan in vroeger eeuwen. Toen kende men uitsluitend zeil boten. Motorboten hebben het voor lief hebbers van de watersport gemakkelijker gemaakt en bovendien hebben de Neder landers thans gelegenheid zich aan vele andere takken van sport te wijden. De zei lers genieten veel. Zij komen in de natuur, maar zij mogen niet vergeten, dat dat hun verantwoordelijkheid oplegt. Heeft men te weinig kennis van het zeilen, dan kan er gevaar ontstaan niet alleen voor hem of haar, die de leiding op het schip heeft, maar ook voor hen, die tot de bemanning behoren. Een andere tak van sport, welke steeds meer beoefenaars trekt, is het wandelen. Ieder jaar neemt het aantal deelnemers aan de tochten toe en in Nijmegen komen' in de maand Juli duizenden wandellustigen bijeen. De wandelaars vinden Maart nog te koud, om aan tochten deel te nemen. Toch trekken zij er op Zaterdagen of Zon dagen op uit om wat te oefenen. Wandel sport lijkt eenvoudig, maar vereist goede voorbereiding. Daarvan kunnen de wan delaars, die in de bond verenigd zijn en regelmatig aan tochten deelnemen, mee spreken. Wandelsport vraagt wel veel tijd, maar brengt veel voldoening aan hen, die aan de oudste sport deelnemen. Onderweg is het vaak gezellig, de wandelaar vertoeft in de frisse lucht, hij leert veel in de na tuur en zijn kennis van het land zal hij verrijken. Hoewel de honkbalcompetitie eerst begin Mei aanvangt, zijn de voorbereidingen reeds begonnen. Enkele clubs hebben in de winter door het beoefenen van basket ball of door regelmatig trainen hun'leden de gelegenheid geboden, fit te blijven voor de komende wedstrijden. De athleten van de H.A.V. „Haarlem" hebben hun wintercentrum in de duinen verlaten en bij het aanbreken van de lente de sintelbaan weer opgezocht, om zich verder voor te bereiden voor het athletiek- seizoen, dat voor de Haarlemmers be rijk zal worden, doordat voor het eent sedert vele jaren de beste athleten naar deze omgeving zullen komen en Denen da gasten zullen zijn van de Haarlemmers, De wielrenners hebben hun racefietsen ook weer in orde gemaakt en nemen aan voorjaarscompetities van hun verenigingen deel. Anderen, die in de gelegenheid waren op overdekte lianen hun krachten te meten met buitenlanders, staan weer gereed aan wegwedstrijden deel te nemen. In België zijn er al enige geweest, maarorer enkele weken komen de renners in land weer in actie. De activiteit van de beoefenaars(sta) van de zomersporten is weer begonnen,^ het nog in bescheiden omvang, maar komrj voetb.al blijft echter nog tot half Juni re geren. De honkballers zullen trachten hem concurrentie aan te doen, een poging, vr' ke in Amsterdam wel zal slagen, omdat daar geen voetbal-afdelingskampioen is e: er weinig verenigingen promotie- of degra datiewedstrijden moeten spelen. Cl ELUKKIG dat dit geval in een buiten- F landse rechtszaal gebeurd is, dan kan men er vrijer over vertellen en komen ex- geen, rechtvaardige vaderlanders hun lange tenen wreken. Er zit een rechter recht te spreken over proces-vex-baaltjes en aanklacht) es, dag in dag uit, hij moet er een flauwe smaak van in de mond gekregen hebben. De kleine zonden der mensen zijn vervelend van een vormigheid, de grote zonden zijn zondiger maar interessanter. Er komen zo weinig vrolijke, opgewekte en originele overtre dingen voor, het is allemaal saai van dage lijksheid. Maar die rechter met zijn verveling krijgt op een dag een zonnestraal binnen die het sombere groen van zijn tafel drie tinten lichter maakt: een zonnestraal van een vrouw, die de kleur en de geur van het voorjaar met zich draagt tot voor het strenge gezicht van de rechter. De zonnestraal komt klagen en getuigen, de zonde die tegen haar bedreven is staat in de stukken. Haar bruine ogen zijn tot in onpeilbax-e verte vol beledigde eer, zij kijkt naar de rechter op alsof zij hem haar on schuld in bewaring heeft gegeven. En de beklaagde kijkt met een glimlach gedurig naar haar gepoederde neus, die nijdig in dë hoogte steekt. Hij is een man, hij heeft nog de leeftijd die de schoonheid tot in de rechtszaal weet te waarderen. De zonnestraal priemt venijnig in de ogen van de rechter, zij zal eens even ver tellen wat er gebem-d is. De beklaagde is haar buurman, hij drijft een winkel in boeken en schrijfwaren. Misschien heeft hij in de klantenloze uren te veel in zijn eigen boeken zitten neuzen, wellicht heeft hij al te veel wufte romannetjes in zijn hoofd. Daar is zonnestraal dan de dupe van geworden. Zij had een kamer naast de boekwinkel, zij kwam er wel eens voor een modeplaat of een blocnote. En toen zij een kamer gehuurd had in een andere straat had zij gemeend dat zij afscheid behoorde te nepxen van de boekenman. En daar, bij dat afscheid gebeurt het. fe boekenman neemt de scheidende zonne straal vrolijk en welgemoed in de armen en hij kust hapr. En wat gebeurde er toen, vraagt oe rechter. De beklaagde vertelt dat hij achtereen volgens „Kookboek voor de jongenu vrouw" en het eerste deel van ae trüo,.- „Sneeuw op de rotsen" naar zijn BW Hoe kwam u er toe? vraagt de rechter met een gezicht alsof hij dat al weelt. W) weet dat ook wel, maar men moet als re ter de dingen formeel doen. De boekenman had daar eigenlijk mei nagedacht; het was vanzelf gegaanj»®® dat meestal vanzelf gaat, denkt de re men weet soms niet hoe dat kan komen. Maar het is een overtreding, nu. dat moeten straffen. Het kan niet toegestaan dat jongedames in boeki méér krijgen dan zij willen kopem kunnen allerlei ongelukjes van kom zonnestraal moet van de justitie P kunnen. .n(jj Is het 's morgens, 's middags of s gebeurd? vraagt de rechter hoopvol,»» nend op verzachtende omstandign Het is 's avonds gebeurd, het }vaS klanten meer. werpt v keisluiting; er waren geen De zonnestraal wacht en ""c, triomferend licht om zich heen. z-iJ gezuiverde onschuld de rechtsza laten, de boekenman zal als een g man naar huis sluipen zonder i met een lamgeslagen, beboete fan Ik veroordeel u wegens overtreding de winkelsluitingsverordeningi gj rechter streng tegen de boekenver pas op dat het niet meer gebeurt. Nu breekt een echte zonnestraal^ ramen de rechtszaal binnen en de kruin van de rechter. ..„..-haiila Hij blijft achter als een lp™» JJJ heilige met een nimbus rond hoofd.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 10