IJmuider Courant Haarlems Dagblad pr. Bradley Dr. Beel overlegt met deelstaten over besluit van ministerraad Tarieven voor vervoer van sommige goederen worden verhoogd Weerbericht 63e Jaargang No. 19203 Bureaux: Kennemerlaan 154. Tel. Adm 5437, Tel Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47 Santp - Haarlem Gr Houtst.93 Telel. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054- Kennemer editie van Zaterdag 26 Maart 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom at ^prrrtjte TSaarlrmsrt* Courant (&tno Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE AMERIKAANSE GELEERDE dr. David Bradley heeft geen gelukkig blik gekozen om de wereld van haar °fe waandenkbeelden omtrent de atoom bom af te helpen, ^ant het is nu lente. Dat een seizoen, waarin weinig belangstelling zulke hulp bestaat. Zo schoon, zo en levend, zo kleurrijk en zonnig is t dat de hele Bom een onwaarschijnlijk Seval begint te worden. Wij geloven er niet meer in. De Iente *s bevorderlijk voor *7 uwe waandenkbeelden; één daarvan is a\ die bom er helemaal niet is. Hoe tan dat nu in zulk een blijdschap van ont- - natuur? Hoe zou een wereld, die 70 schoon is en ons zo gul haar nieuwe hoop en vreugde schenkt, een zo onzinnig Sin» bevatten? Er is geen plaats voor. Maar 7* Bradlev denkt er anders over: die wijst ms ernstig terecht en wij moeten weer met onze beide benen op de grond staan" 7o noemt men dat als men het heeft over kans op derde oorlog en zo. Ik heb nooit begrepen waarom. Het lijkt allemaal zinne loos nadat er al twee wereldoorlogen ge weest zijn, en die beide benen op de grond ■jn {0Ch bedoeld als een beeldspraak voor nuchtere bezinning. Maar met dit soort ge dachten kan men dr. Bradley niet aan boord komen. Hij is een bommen-specialist. Als „ij fjem vroegen waartoe een eventuele derde wereldoorlog ons zou leiden zou hij waarschijnlijk het antwoord niet kunnen «even. En net is toch heel eenvoudig. Tot een vierde. Maar dat is zijn zaak niet; het is de zaak van de staatslieden der'machtige Pet eerste waandenkbeeld der wereld op bomgebied schijnt te zijn, dat de bom een wetenschappelijk geheim zou wezen voor iedereen behalve de Amerikanen, Canade zen en Engelsen. Geen sprake van, zegt dr. Bradley: de Sovjet-Unie weet er ook alles van. Het tweede waandenkbeeld is, dat het Westen het fabrieksgeheim zou kunnen be waren. De Verenigde Staten hebben maar voorsprong van zeer tijdelijke aard. r, die een atoomtoren kan bouwen, kan plutonium maken. Best mogelijk dat de Sovjet-Unie, met hulp van gevangen geno- Kn Duitse geleerden, al atoomwapens Èbnceert. Vraag u nu niet af of Westelijke tonnage in de Sovjet-Unie niet ontdekken 'ka of er atoomtorens gebouwd zijn, want zaak-Schreieder heeft wel duidelijk ge maakt dat wij de mogelijkheden der inter nationale spionnage niet begrijpen. Wij komen daar toch niet achter. Waandenk beeld III is, dat de atoomwapens absolute wapens zouden zijn. Neen. Zij zijn „onder- ievig aan duidelijke beperkingen en be ieren wel degelijk op tactische en strate- Éae wijze gebruikt te worden" zegt dr. jrdley. Enerzijds geeft dilr een beetje op- uiting, anderzijds krijgt men de indruk al de geleerde voorlichter zich hier ge- rikiger had kunnen uitdrukken. Atoom- ï-hiis behoren namelijk helemaal niet «kikt te worden. Maar het sparen van ««gevoelens is zijn vak niet en hij gaat rustig voort met ons van waandenkbeeld tr.4 le betichten, namelijk dat de atoom- wpens in werkelijkheid niet van zo groot tèug zouden zijn. Er worden pogingen ;-isan, zegt dr. Bradlev, om de „waarde" ra de atoombom te verkleinen. Hu zijn wij er. Dat zou ik namelijk zo psag blijven doen: de betekenis van de Bombom verkleinen. Niets liever dan dat, oodat ik er iets toe kan bijdragen dat de rassen wat onbezorgder van de lente ge- as'en, Ik heb er ook goede motieven voor. Op zichzelf doet die bom, Zolang zij ergens lit opgeslagen, geen kwaad. Als niet al len de Amerikanen maar ook de Russen ar reeds gemaakt hebben' weten de laat- fe heel goed, dat wanneer zij er mee zou- frgaan gooien het antwoord niet zou uit een, Van enig afdoend afweermiddel is ianeliik geen sprake. Als de Amerikaanse sierden het, zoals dr. Bradley, zeer «el mogelijk achten dat ook de Sovjet unie reeds atoomwapens maakt houdt dat in, dat de Amerikanen althans een grote las op overeenkomstig antwoord zien, als Pi er het eerst mee zouden gaan gooien. BS leidt tot de eenvoudige slotsom, dat 2ta de Russen, noch de Amerikanen ertoe iaeigd zijn. Ervaring met de niet-toepas- ag van chemische wapens in de tweede wereldoorlog heeft geleerd, dat men geen Wlogstuig gebruikt waartegen geen af- fend afweermiddel bestaat. Dit verkleint w belangrijkheid van de atoomwapens on- istwijfeld, Het zou wel eens kunnen blij— la, dat zij van helemaal geen werkelijke s'ekenis zijn omdat zij na de aanval op tysn in 1945 in het magazijn zal blijven. ïe' is lente. De hemel is blauw en de j® straalt. Het jonge leven springt naar «ten in de natuur. Laat u de vreugde om alles niet vergallen door gedachten aan sbom, waarvan het zeer wel mogelijk is 'ijk! a!z'i "ooit zal worden gebruikt. Ons leven 15te kort en te kostbaar om het te laten fferschaduwen door vrees voor een bom, 7- wellicht niet meer zal ontploffen. Dus: -W een waandenkbeeld. Stel u voor dat twintig jaar alle ouden van dagen -7en Moeten denken: nou heb ik een V?teeuw lanS tn angst gezeten voor die sn het heeft helemaal geen zin gehad. Bradley hoopt dat David Lilienthal ~*elk een poëtische naam! die voor '5 van de commissie voor atoom-ener- «is, toestemming zal krijgen om de ana- de uitwerking van atoomwapens 'Publiceren. Laat hij dat doen. Als de bom 7 =.ebruikt wordt zal hij niet belangrijk --Ed daSr gaat het om. R. P. ^«goslavische munitiefabriek -""Ie lucht gevlogen J3IEST, 25 Maart (A.F.P.). - Volgens LrM kevrij dings comité van Istrie o'i Te "kriek te Ottelza, nabij Aidussina, spislavisch grondgebied', Woensdag te 'n Licht zijn gevlogen. De fet'a j11 aan ontploffing zouden te- !^Qers z.ijn van Tito en door de Joego- I ëïpx Politie zouden drie personen zijn Een van hen zou bekend heb- De UNO-commissie inviteert voor besprekingen te Batavia 'e Hebben gepleegd. W' j-n »Voce Libera" en „Giornale di öie dit bericht eveneens hebben jMaakten gewag van het gedreun ivano Kn.gen en van een vuurgloed, uit werden waargenomen. -Voce Libera" meldt verder be- va v3n °Pstandige benden in de fcfcslde r pacco- Garnizoenen van het J°e,goslavische leger zouden zijn V-'.. en Partisanen, tegenstanders i; Tito, zouden een afdeling r in een Hiuderlaag heb- Batavia, 26 Maart (Aneta). Het ver zoek om advies op het voorlopig besluit der Nederlandse regering ten aanzien van de resolutie van de Veiligheidsraad is in middels te Batavia ontvangen. De voor lopige federale regering zal hedenmiddag met dr. Beel hierover vei-gaderen. Dr. BeeJ zal Zondag hieromtrent overleg plegen met de leiders van de deelstaten, die voor de conferentie van de bijeenkomst federaal overleg te Batavia aanwezig zijn. Voor de conferentie van de BFO zijn alleen de lei ders van de delegaties der deelstaten uit genodigd. Verwacht wordt, dat de bespre kingen Zondag geëindigd zijn, zodat de leiders van de delegaties uit Sumatra tijdig te Medan aanwezig kunnen zijn voor de aanvang van de conferentie van Sumatra. De conferentie van Zuid-Sumatra is gis teren beëindigd, zodat de betrokken deel staatleider eveneens vandaag te Batavia kan zijn. Het communiqué, waarin het besluit tot het uitnodigen van Nederland en de repu bliek voor, besprekingen onder auspiciën van de UNO-commissie wordt bekend ge maakt, zegt: „De commissie besloot heden overeen komstig het telegram van de voorzitter van de Veiligheidsraad om 23 Maart als eerste stap delegaties van Nederland en de republiek uit te nodigen tot het deel nemen aan besprekingen, de volgende week te Batavia onder auspiciën van de commis sie te houden. De commissie stelt voor de besprekingen zo spoedig mogelijk te laten beginnen en wel op 30 Maart. De commis sie besloot na stemming een telegram aan de Veiligheidsraad te zenden ter beant woording van het verzoek inzake inlich tingen omtrent de toestand te Djokja." De commissie heeft heden telegrafisch de uitnodiging voor de besprekingen te Batavia verzonden aan de voorzittter der republikeinse delegatie op Banka, mr. Roem, terwijl de uitnodiging aan de plaats vervangend voorzittter der Nederlandse delegatie, dr. Elink Schuurman te Batavia werd overhandigd. Aziatische steun New Delhi 26 Maart ANP-ANETA Volgens de New York Times heeft een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken van India medegedeeld, dat India in internationale organen weer zijn stem zal verheffen inzake de republiek Indonesia. Dit is het gevolg van de gewij zigde houding van de Veiligheidsraad door aanvaarding van het Canadese voorstel. Geen verbod op de invoer van bloembollen in Engeland Naar aanleiding van de geruchten, vol gens welke de Britse regering voornemens zou zijn de invoer van Nederlandse bloem bollen te verbieden wegens beweerde ge vallen van smokkelarij, heeft, naar Reuter uit Londen meldt, een woordvoerder van het Britse ministerie van handel verklaard, dat dit ministerie hiervan niets bekend is. Hij deelde mede, dat er een open alge mene licentie is voor de invoer van bloem bollen, welke geldt tot einde April, op welk tijdstip het seizoen voor de invoer van bloembollen praktisch eindigt. CHINESE CONSUL MAAKTE INSPECTIETOCHT Een correspondent van Aneta bericht uit Medan, dat de Chinese consul D. J. Lee van een inspectietocht naar de toestand van de Chinese bevolking in Tapanoeli en Sil- bolga is teruggekeerd. Lee verklaarde: „Ik ben zeer onder de indruk van de uitstekende discipline onder de Nederlandse troepen in dit gebied en van hun zeer goede verhouding tot de Chinese bevolking, welke uiteraard mijn speciale belangstelling heeft. Ik wens nadrukkelijk te verklaren, dat ik bijzonder grote waarde ring heb voor de wijze, waarop de Neder landse troepen in dit gebied hun taak ver vullen", aldus de consul. President Truman heeft het ontslag van generaal Walter Bedell Smith als ambassa deur te Moskou aanvaard. Het Witte Huis maakte het besluit van de president bekend kort nadat Bedell Smith de president had bezocht ter hernieuwing van zijn verzoek om ontslag. De perschef van de president verklaarde, dat Truman het verzoek van Bedell Smith met grote tegenzin" had ingewilligd en dat hij het gedaan had om Smith in slaat te stellen een commando te velde op zich te nemen. Verwacht wordt, dat de generaal commandant zal worden van het eerste leger. Hij deelde mede, dat de Aziatische rege ringen, die op de in Januari te New Delhi gehouden conferentie aanwezig waren, binnenkort geraadpleegd zouden worden omtrent de volgende stap tot steun aan de republiek. Dit overleg zou geschieden door het bijeenroepen van een nieuwe bijeenkomst of door uitwisseling van standpunten via diplomatieke kanalen. In de Treveszaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat te 's-Gravenhage heeft de Engelse minister van Verkeer, Alfred Barnes, aan zijn Nederlandse col lega mr. D. G. W. Spitzen Vrijdag een chèque overhandigd ten bedrage van 850.000 Pond Sterling. Dit bedragdat overeenkomt met 9 millioen guldens, dient ter afdoening van onze vorderingen op de Engelse regering voor het verhuren tijdens de oorlog van een groot gedeelte der Ne derlandse koopvaardijvloot. Minister Spit zen (links) neemt de chèque in ontvangst van minister Barnes. Denemarken s officiële „ja" Denemarkens officiële aanvaarding van de tot zijn regering gerichte uitnodiging tot aansluiting bij het Atlantisch pact is Vrijdagavond geschied in een nota aan de Amerikaanse zaakgelastigde te Kopen hagen. De motie, waarbij de regering gemach tigd wordt het Atlantisch pact te onder tekenen en later te bekrachtigen, is door de Senaat met 64 tegen 8 stemmen goed gekeurd. De Deense minister van Buitenlandse Zaken zal in het midden van de komende week naar Washington vertrekken. OVERMAKING VAN WINSTEN EN AFSCHRIJVINGEN UIT INDONESIë. BATAVIA (Aneta) De directeur van het deviezeninstituut voor Indonesië heeft een gewijzigde regeling met betrekking tot de overmaking van uit directe buitenlandse investeringen vrijgekomen winsten en af schrijvingen bekend gemaakt. Onder di recte buitenlandse investeringen worden verstaan risico-dragende investeringen van een buitenlandse ondernemer of onderne- mersgroep in een al dan niet eigen rechts persoonlijkheid bezittend bedrijf in Indo nesië, beheerst door de investerder(sgroep) Onder directe buitenlandse investeringen worden derhalve niet verstaan de aankoop van aandelen in hier te lande gevestigde vennootschappen door afzonderlijke indivi duele beleggers in het buitenland en de vaste rente-dragende buitenlandss investe ringen. Rede van Adenauer te Bern wekte ontstemming te Londen Het Britse departement van Buitenland se Zaken heeft de Britse legatie te Bern opdracht gegeven een rapport op te stel len over de rede die dr. Afenauer, de president van de Duitse parlementaire vergadering te Bonn, te Bern tot leden van het Zwitserse parlement heeft gehouden. Volgens een Londense krant had Ade nauer verklaard: „Het is het Duitse leger en niet het Duitse volk, dat heeft gecapi tuleerd en de wereld zou erigoed aan doen dit te bedenken". Een woordvoerder van het Britse depar tement van Buitenlandse Zaken zeide: „Als de krantenverslagen van Adenauer's rede waar zouden zijn, zouden wij dit diep be treuren als een slecht voorteken voor de toekomst der Duitse democratie". Dr. Adenauer heeft een protest ingediend tegen buitenlandse en in het bijzonder En gelse persberichten over deze rede. Vol gens dr. Adenauer hebben buitenlandse bladen hem woorden in de mond gelegd, die hij nooit heeft gebezigd, of zijn ver klaringen „op grove wijze verdraaid". Hij ontkende gezegd te hebben dat het Duitse volk niet heeft gecapituleerd, of de han delwijze met Duitse patenten „roof" te hebben genoemd. „Hetgeen ik in werkelijkheid verklaar de", aldus dr. Adenauer, „was dat de ge allieerden er verkeerd aan doen uit de on voorwaardelijke overgave van de Duitse Strijdkrachten de conclusie te trekken, dat alle gezagsbevoegdheid thans op hen ie overgegaan. Door dit standpunt in te ne men hebben de geallieerden een taak op zich genomen, welke zij onmogelijk kun nen vervullen, hoe gaarne zij dat ook zou den willen. Ik wees op het verlies dat Duitsland leed, toen werd bepaald dat de Duitse pa tenten niet meer internationaal zullen wor den erkend. Ik maakte melding van het feit, dat Engeland reeds heeft beloofd nieuw geregistreerde Duitse patenten te zullen erkennen, ongeacht hetgeen hier over uiteindelijk in een vredesverdrag zal worden bepaald. Mijn schatting van de waarschijnlijke afneming van de Duitse bevolking als ge volg van ellende en ziekten is gebaseerd op Amerikaanse berekeningen. Het door mij genoemde feit dat er in 1980 nog maar 40 millioen Duitsers zullen zijn werd door mij naar voren gebracht als een argument, dat Frankrijk niet langer bevreesd behoeft te zijn voor zijn veiligheid en dat het thans het tijdstip is om het Frans-Duitse conflict eens en voor al-uit de wereld te helpen". Hef woord is aan Sylvain van der Weyer: Niemand neemt meer besluiten dan de besluiteloze. Betekenis der mutaties in de Russiche regering Een der onderwerpen van de Washingtonse ministers bijeenkomst Reuter meldt dat de te Washington bijeen zijnde ministers van Buitenlandse Zaken, die het Atlantisch Pact zullen onderteke nen, zullen pogen zich op de hoogte te stel len van de betekenis der wisselingen in de leiding van Sovjet-Russische ministeries, welke in de laatste tijd hebben plaats ge vonden en als gevolg waarvan Molotof, voormalig Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Mikojan, gewezen mi nister voor de Buitenlandse Handel, Voz- nessensky, voormalig hoofd van de staats commissie, belast met de opstelling der vijfjarenplannen en maarschalk Boelganin, gewezen minister voor de strijdkrachten, van hun functies zijn ontheven. Men vermoedt algemeen te Londen, dat deze mannen niet zijn ontslagen, doch dat zij thans een zeer belangrijke groep vormen, belast met het opstellen van politieke plan nen; op grond hiervan wordt in de naaste toekomst een nieuwe Sovjet-Russische stap als antwoord op de consolidatie van het Westen, verwacht. De „Daily Express" schreef gisteren dat de bekendmaking van een wijziging in de leiding van het Sovjet-Russische ministerie New Yorks „Congres voor wereldvrede" geopend Politie-bescherming ingeroepen De initiatiefnemers van de New Yorkse „Conferentie voor de wereldvrede" heb ben een beroep gedaan op de politie om de gedelegeerden te beschermen tegen mo gelijke actie van anti-communisten. Toen de afgevaardigden het hotel bin nen gingen en zich gereed maakten om de pers te ontvangen, defileerden ongeveer 150 personen, aangesloten bij het „volks comité voor vrijheid van godsdienst", voor het hotel met spandoeken, waarop tegen de conferentie werd geprotesteerd. De secretaris-generaal van de bond van Sovjet-schrijvers, Fadejef, heeft tijdens de persconferentie verklaard: „De Sovjet-Unie is zich niet aan het herbewapenen. In alle leeftijdsgroepen van het leger is gedemo biliseerd. Haar leger is een vreedzaam leger". Ongevaarlijk. De Britse wijsgeer William Stapledon heeft, verklaard, dat hij de enige West- Europese afgevaardigde op de conferentie is; „zulks vermoedelijk daar ik volgens het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken ongevaarlijk ben. Er zouden in de wereld aan beide kanten meer ongevaarlijke mensen moeten zijn". Hij voegde hieraan toe, dat zijn Britse collega's aan wie een Amerikaans visum was ge weigerd, eveneens ongevaarlijke mensen zijn, of zij nu links-gezind zijn of niet. Norman Cousins, de hoofdredacteur van de „Saturday Review of Literature", heeft tot veler verrassing op het inaugurele diner van de „Wereldvredesconferentie" verklaard, dat de groep die de conferentie steunt, in de eerste plaats een buitenlandse regering aanhangt. Hij waarschuwde zijn toehoorders, dat de Verenigde Staten geen vrede tot elke prijs willen. Hij voegde hieraan toe: „Als de prijs van vrede onrecht is, zullen zij de vrede afwijzen. Als de prijs van vrede is afstand te doen van de rechten der men sen. -zullen zij de vrede verwerpen". Wijzende op de posters, die voor het Waldorf-Astoriahótel stonden, zeide Cou sins, dat de buitenlandse gedelegeerden „de gespannen en vijandige atmosfeer, die grenst aan gewelddadigheid", hebben be merkt. Cousins zeide, dat de posters bui ten zich niet uitspreken tegen de vrede „doch tegen een kleine politieke groep in dit land, die in gebreke is gebleven öm zich te houden aan de regels van het de mocratische spel". Scheepsramp bij Kanton Tengevolge van een mijnontploffing is het luxe-stoomschip „Miss Orient", dat van Hongkong naar Kantong voer, in de afge lopen nacht op de Parelrivier nabij Kanton gezonken. Men gelooft, dat tussen 100 en 120 Chinese passagiers om het leven geko men zijn. Scheepsofficieren verklaarden, dat het aantal doden onbekend is, doch dat vele derde-klasse-passagiers in afgesloten ruimten onder het dek waren, vanwaar zij niet konden ontsnappen. Duitse krijgsgevangenen uit Rusland terug Het eerste grote transport Duitse krijgs gevangenen, die dit jaar uit de Soyjet-Unie in West-Duitsland terugkeren, is heden te Hof in Beieren aangekomen. De krijgsgevangenen, ten getale van 345 man, zeiden, dat hun was medegedeeld dat zij in de afgelopen herfst zouden zijn ge repatrieerd, maar dat hevige sneeuwval in de Sovjet-Unie de plannen voor terugkeer naar Duitsland hadden vertraagd. Voorlopig geen spoorlijn over de Afsluitdijk In zijn Memorie van Antwoord over de begroting van Verkeer en Waterstaat deelt, minister Spitzen aan de Tweede Kamer mede, dat de plannen voor het herstel en de reconstructie van het spoorwegnet door de N. S.-directie met de uiterste soberheid zijn opgezet. Zij blijven, wat de zitplaats- outillage en het aantal goederenwagens betreft, belangrijk beneden hetgeen voor de oorlog aanwezig was. Bij de wederopbouw van het spoorweg bedrijf zal de goederenvervoerscapaciteit een aanmerkelijke vermindering onder gaan. De minister erkent, dat de toestand van de binnenschipper ij, in het bijzonder die van de beurtvaart, thans verre van roos kleurig is. Onderzocht wordt op welke wijze daarin verandering kan worden ge bracht zonder de ontwikkeling van de andere vervoerstakken te belemmeren. Dat men in vakkringen van het weg- en van het watervervoer vaak de klacht hoort, dat de spoorwegtarieven voor het goede renvervoer veel te laag zijn en tot grote verliezen leiden, is de minister bekend. De juistheid van deze bewering kan hij in haar algemeenheid echter geenszins on derschrijven. Wel kan toegegeven worden, dat voor sommige goederensoorten, meer speciaal de - lichte en volumineuze goederen en ook voor het stukgoede- renvervoer in het algemeen het tarief niet meer in overeenstemming kan worden geacht met de in het bijzonder daarvoor sterk gestegen kostem De desbetreffende tarieven zullen daarom binnenkort worden verhoogd. De aanleg van een spoorweg over de af sluitdijk kan voorlopig geen punt van over weging uitmaken. De wenselijkheid van een voorschrift, dat de tram op de openbare weg verplicht, richtingverandering kenbaar te maken, is nog in overweging. Autobussen. Dat de wet, die concentratie van een veelheid van wegvervoerbedrqven beoogt, aanleiding tot ongerustheid in de kringen van ondernemers vormt, is wel begrijpelijk. Men pleegt volgens de minister dit gevoelen echter al te zeer te betrekken na het uit voerend orgaan. In het algemeen is het streven van de commissie geweest die autobusdiensten of Sluiting Russische consulaten in Perzië 'Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat de Sovjetregering haar drie consulaire bureaux in Perzië gaat sluiten. Naar verluidt heeft de perscensuur tot dus verre verhinderd, dat dit nieuws tot buiten Perzië doordrong. Volgens diplomatieke telegrammen zijn de Russen reeds bezig hun eigendommen Uit de consulaten te Tebris, Mesjed en Ahwaz te verwijderen. Te Washington wilde niemand zich aan een voorspelling ten aanzien van de Russi sche plannen wagen. Er was echter geen aanleiding te veronderstellen, dat de Sov jet-regering zal overgaan tot verbreking der diplomatieke betrekkingen met Perzië of tot opheffing van haar ambassade in dat land. groepen van diensten, welke, hoewel ver- voerseconomisch bezien een geheel vor mende, niet als een behoorlijk werkend streekvervoersnet kunnen worden aange merkt, samen te voegen tot een streekver- voerbedrijf in de gewenste omvang en met de nodige eenheid in bedrijfsvoering. Aan gezien dit streven herhaaldelijk botste met het meer persoonlijke belang der betrokken ondernemers, moest het initiatief daartoe veelal van de commissie uitgaan. Dat zij hierbij zou hebben gehandeld onder invloed van de Nederlandsche Spoorwegen, moet echter ten stelligste worden tegengesproken. Ten aanzien van het goederenvervoer over de weg doen zich verschijnselen voor, welke op een teveel aan vervoerscapaciteit duiden, in de eerste plaats door toeneming van het eigen vervoer. Nader zal worden bezien, of aanleiding voor bijzondere maatregelen bestaat. Wat het beroepsvervoer betreft zal een beperking van de totale capaciteit en dus mede van die der afzonderlijke onderne mingen, in geen geval kunnen worden ge mist. Enige tijd na de bevrijding is reeds besloten de vervoerscapaciteit van de on dernemingen in beginsel te beperken tot die van 1 Augustus 1939. K.L.M. Door de stormachtige ontwikkeling van de luchtvaart na de bevrijding heeft de KLM meer personeel aangenomen dan later nodig zou blijken te zijn. Reeds enige tijd geleden heeft de KLM gelegenheid gevonden aandacht te besteden aan de verhoging van de efficiency. De onderbreking van de Amsterdam Batavia-verbinding is dan ook geen oor zaak, doch veeleer een verdere aanleiding om bezuinigingen, welke reeds in het voor nemen lagen, toe te passen. Over 1947 werd aan de KLM geen sub sidie verleend; de definitieve rekening over het jaar 1948 is nog niet beschikbaar. Van een extra subsidie als gevolg van te hoge tarieven, welke de KLM op de Amsterdam Batavialïjn zou berekenen, kan niet wor den gesproken. Op basis van de voorlopige resultaten over 1948 kan voorts worden medegedeeld, dat de inkomsten van de KLM uit de Am sterdamBatavia-verbinding over 1948 ruim 53.000.000 hebben bedragen bij een totale omzet van omstreeks 150.000.000. Amsterdam-Rijnkanaal. Over de financiering van de werken tot aanleg van het Amsterdam-Rijnkanaal, meer in het bijzonder het aanbod van de gemeente Amsterdam tot verstrekking van een voorschot aan het rijk van 2.000.000 ter bevordering van gen snellere voltooiing, zegt de minister, dat in de aanvaarding van dit voorschot een bedenkelijk precedent zou zijn gelegen. Zou de regering deze weg ook in andere gevallen opgaan, dan zou zij haar beleid meer laten binden dan in het algemeen toelaatbaar moet worden geacht. S.S.-BEULEN VEROORDEELD In het proces tegen 25 voormalige be wakers der Duitse concentratiekampen te Neckarelz en Neckargerach heeft de recht bank van Rastatt zes doodvonnissen, waar van drie bij verstek, uitgesproken Twee beklaagden kregen "levenslange dwang arbeid, elf gevangenisstraffen van één tot twintig jaar en zes zijn vrijgesproken. Maarschalk Boelganin, de Russische minis ter voor de Strijdkrachten, is vervangen door Wassilefsky. Een foto van de ont slagen minister. van Oorlog „het eerste praclische Sovjet- Russische antwoord op het voorgestelde Atlantische verdrag is." Het blad is verder van mening dat maar schalk Tito de promotie van maarschalk Wassilefsky de „expert van de bliksem- oorlog" „ernstig moet opvatten". Het voegt hieraan toe: „Maarschalk Tito moet zich thans wel afvragen hoe lang de Sovjet- Unie nog het voortbestaan van de ontblote flank zal dulden, die zij thans in het Joego slavië onder zijn bewind bezit." Nog 12000 Nederlanders liggen in Duitsland begraven Met medewerking van de Franse en Bel gische missies in Berlijn is de Dienst Iden tificatie en Berging er in geslaagd tot nog toe vijf transporten met de stoffelijke over schotten van ongeveer 300 Nederlanders die in Duitsland om het leven kwamen, naar Nederland over te brengen. Deze res ten werden in Berlijn geïdentificeerd door een peloton van deze dienst, dat reizen maakt in de Russische zóne om gegevens te verzamelen over daar begrayen landge noten. Hlr auto worden de stoffelijke overschot ten via Beek in Limburg naar Amersfoort gebracht waar zij in de dodenhal in het voormalig concentratiekamp worden opge baard' tot de familieleden van de over ledenen, die onmiddellijk in kennis worden gesteld, hebben bericht waar zij hun ver wanten willen begraven: op een eigen kerk hof of op het grote ere-kerkhof op de Veluwe. De Dienst Identificatie en Berging werkt hard om de ongeveer 12000 Neder landers, die nog in Duitsland begraven lig gen, op te sporen. Verwacht mag worden, dat. in de naaste toekomst regelmatig trans porten zullen arriveren. AANMELDINGEN REPUBLIKEINSE STRIJDKRACHTEN Uit Soerabaja wordt officiëel bericht, aldus Aneta, dat 't aantal aanmeldingen van voormalige republikeinse strijdkrachten in Oost-Java steeds toeneemt. Een militaire post in de Oosthoek noteerde binnen 24 uur ruim 2000 aanmeldingen. Onder degenen die zich aanmeldden bevonden zich ook of ficieren, onder meer de luitenant-kolonel Loentoengen. MINDER ZACHT OVERDAG Verwachting, medegedeeld door het K.NM.I. in De Bil* van 7a*pr- dagavond to- Zondagavond' Overwegend droog met ec^.ir' de enige tijd ov-dnw ->de w''-r den en plaatselijk péh'eiuhnta. Zwak ke tot matige, naar Noordelijke rich tingen draaiende wind. Overdag min der zacht. 27 Maart: 6.2» uur onder 19.14 Zon op Maa op Zon op Maan op 6.26 uur. oi.uOi ,i .;.o uur 6.25 uur,, onder 17.56 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1