c f EDELTRIP vloeren 3 Bedrijfsleven haakt naar gunstiger „klimaat' MAHONIE Weer doodstraf geëist tegen Ko Langendijk VAN NIEL Nederlandse verliezen in Indonesië RODE KEEL? Panda en de Meester«>Ontde!kkingsreiziger C. DE WEERS Vier beroemde genees middelen in 1 tablet. Ckefariitêl Wereldnieuws ZATERDAG 26 MAART 1949 TIM UI DER CO H RAM' Effecten- en Geldmarkt Uit alle mededelingen, welke sinds de tot standkoming van de definitieve Benelux- overeenkomst zijn gedaan, is wel gebleken dat de moeilijkheden, die aan de volledige effectuering in de weg staan,, op het kapi taalverkeer betrekking hebben. Minister Lieftinck heeft in de Kamer medegedeeld dat, als de unificatie van accijnsen en om zetbelasting is voltooid, daarmede een der laatste voorwaarden zai zijn vervuld, die het mogelijk maken dat het verkeer tussen goederen en diensten geheel vrij zal zijn. Dit betekent dat de grens tussen België, Nederland en Luxemburg kan worden ge opend, behoudens dan het kapitaalverkeer. Wat dit kapitaalverkeer betreft, heeft prof. Keesing onlangs medegedeeld dat de Nationale Bank van België en de Neder landse Bank tegenover het buitenland niet meer als afzonderlijke instellingen zullen optreden, doch hun deviezenvoorraad in een deviezenfonds zullen inbrengen, dat dan dus ook betalingen voor Nederland zal doen als dit land voor zich daartoe niet voldoende deviezen heeft ingebracht. Met andere woorden, deze zullen dan door Bel gië worden verstrekt, waarvoor Nederland bij België in de schuld komt. Ter over brugging van de voorlopig te wachten Ne derlandse tekorten zullen zowel in als bui ten het Marshallhulpvex-band door België aan Nederland credieten worden verstrekt, in hoofdzaak voor de financiering van bui tengewone invoeren uit België, nodig om in Nederland de distributie te kunnen af schaffen. Prof. Keesing is van oordeel dat de zogenaamde zwevende koopkracht in ons land grotendeels verdwenen is, zodat uit dien hoofde geen buitensporige vraag naar Belgische goederen zal ontstaan. Hij acht voorts ook een monetair evenwicht in de naaste toekomst mogelijk. Uiteraard is hiervoor nodig dat de Gul den tegenover de Belgische franc en de Dollar „harder" wordt en wij hebben er de laatste weken meer dan eens op gewezen dat we in dit opzicht op de goede weg zijn. Niet alleen door de stijging van de export, mogelijk gemaakt door een grotere productie en verschillende handelsover eenkomsten, maar tevens doordien de rui me belastingopbrengsten de kans op een evenwichtige staatshuishouding vergroten. Men zal moeten afwachten in hoeverre de uitkeringen voor materiële oorlogsschade hierop van invloed zullen zijn, maar de een vloerbedekking van bijzondere schoonheid, duurzaam en- BETAALBAAR VAN 't HOFFSTRAAT 149—151 TELEFOON 20340, HAARLEM De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00, 9.30, 13.00, 19.30 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Concerto grosso. Vivaldi. *8.30 Kerk dienst Begijnhofkapel Haarlem. 9.45 Viool. 9.55 Hoogmis. 11.30 Platen. 11.40 Orkest (Bach, Nussis). 12.15 Apologie; 12.35 Piano muziek van Schumann. 12.40 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Lichte muziek. 13.50 Buffalo Bill. 14.05 Haffner-symphonie van Mozart en Derde Symphonie van Bruckner; in de pauze interview met Frits van Dijk. 15.45 Koor van kathedraal te Straatsburg. 14.10 Reportage SpartaanDWV. 16.25 Ves pers. 17.00 Kerkdienst Vrije Evang. Gem. Apeldoorn. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Passie-koralen. 19.15 Kent gij uw Bijbel. 19.45 Platen. 19.50 Boekbespreking. 20.05 De gewone man. 20.12 „Uit en thuis". 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23ïl5 Uit opera's van Mozart. HILVERSUM H, 414.5 M. 8.00. 13.00. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Slavische rhapsodie van Dvorak, 8.30 Tuinpraatje. 8.40 Barcarole. 9.10 Pinkster- sportfeest te Arnhem. 9.15 Gevraagde mu ziek. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Zondags halfuur. 10.30 Dienst uit Doopsgez. kerk Utrecht. 11.45 Tussen Kerk en wereld. 12.00 Scheepskapel en Ida Haendel. 12.30 Zon dagclub. 12.40 Kinderkoor. 13.15 Platen. 13.20 Musette-orkest. 13.50 „Even afrekenen, heren!" 14.00 Platen. 14.05 Boekbespreking, 14.30 Uit vergeelde partituren. 15.00 Neder landse liedjes. 15.50 Filmpraatje. 16.05 Dans- orkest. 16.30 Sportrevue. 17.00 V.P.R.O.- provinciale dag Groningen. 19.30 Ome Keesje. 17.50 Reportage V.S.V.Heerenveen. v 18.15 Cabaret „Camera Obscura". 19.00 Radiolym- pus. 19.30 Lichte muziek. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Operaconcert. 21.15 Luisterspel „Beau Geste". 21.50 De Speeldoos. 22.05 „Tagebuch eines Verschollenen", liederencyclus van Janacek. 22.50 Platen. 23.15 Platen. Maandag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Balletmuziek van Delibes. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.15 Ziekenbe zoek. 9.30 Symphonische muziek. 10.30 Mor gendienst. 11.00 „Simple symphony" van Britten. 11.20 Voorlezing. 11.40 Zangrecital. 12.00 Blaaskwintet met piano. 12.30 Weer- praatje. 12.33 Werken van Buxtehude. 13.15 Promenade-orkest. 13.45 Imperio Argentina. 14.00 Schoolradio. 14.35 Orgelbesepling. 15.00 Keukenkruidentuin. 15.30 Vioolsonate van Brahms. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Werken van Honegger. 17.00 Voor kleuters. 19.15 Ge mengd koor. 19.45 Het Rijk overzee. 18.00 Slavische dansen van Dvorak. 18.15 Sport. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.15 Boekbe spreking 19.30 Actualiteiten. 19.45 Landbouw- rubriek. 20.15 Sonaten voor fluit, viool en clavecimbel. 20.45 Luisterspel „Jona". 21.35 Matthaus Passion. 23.15 Overdenking. 23.30 Platen. 23.45 Strijkkwartet van Schiller. HILVERSUM H, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.QP uur Nieuws. 7.15 en 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Werken van Janacek en Dvorak. 9.35 „Een dansliedje deint". 10.00 Morgen wijding. 1015 Arbeidsvitaminen. 10.50 Platen. 11.00 Op de uitkijk. 11.15 Orgelconcert 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerpraatje. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Lichte pianomuziek. 13.15 Platen. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?". 14.20 Werken van Sibelius en Dvorak. 15.00 „Bonbonnière". 16.00 Solistencooncert. 16.45 Musicalender. 17.30 Voor padvinders. 17.45 Cowboy^iedjes. 18.15 Platen. 18.20 Orkest Kostelanetz. 18,30 Radio Filmkrant. 19.00 De Romancers. 19.30 Inlei ding lot muziekbegrip. 19.45 Platen 20.05 Radioscoop. 21.30 Luisterspel „In het drijf zand". 22.40 Dora van Doorn zingt. 23.15 „Swing Corner". perspectieven mogen op dit punt toch gunstiger worden geacht dan enige tijd geleden. Ook het fei' dat de circulatie van bankpapier dit jaar met ca. 185 millioen is teruggegaan kan er op wijzen dat de Schatkist zich thans kan bedruipen zon der nieuwe schulden te maken en de mo gelijkheid schijnt dus aanwezig te zijn dat ook het kapitaalverkeer met België te zijner tijd kan worden vrijgegeven, zonder dat devaluatie van de gulden nodig is. Hoewel het verblijdend is, dat men in de kringen, waar men het meest tot oorde len bevoegd is, enig optimisme aan de dag legt, mag toch niet worden vergeten dat we thans op Marshallhulp en Belgische credieten drijven en dat het nog lang niet zeker is dat we na 1952, als de Marshall hulp eindigt, althans volgens de thans gel dende regeling, op eigen bc.ien kunnen staan. Daartoe zal de grootst mogelijke krachtsinspanning nodig zijn en met na me het bedrijfsleven met alle beschikbare middelen moeten worden gestimuleerd. Wil de regering daarvoor het „klimaat" scheppen door het wegnemen van fiscale excessen en door het scheppen van zoda nige voorwaarden van het risicodragend kapitaal, dat het bereid is aan dc financie ring van oude en nieuwe bedrijven mede te werken? Dit is niet alleen belangrijk voor het binnenlands kapitaal, maar in niet min dere male voor het Belgische, waarvan ge hoopt wordt dat het zich bij Nederlandse ondernemingen zal willen interesseren. Voorts kan men het een gelukkig ver schijnsel achten dat minister Lieftinck zijn .rent'egamma" langzamerhand begint los te laten en de rentestand in ons land van 3 tot ca. 31/2 procent gestegen is. Men zal moeten afwachten in hoeverre een hogere rente, opheffing der subsidies, kortom een stijging van het algemene kos tenniveau in ons land op de exportmoge lijkheden van invloed zal zijn; daar staan voor het Nederlandse bedrijfsleven als ge volg van de Benelux-overeenkomst andere factoren tegenover - vrij goederenverkeer, betere arbeidsverdeling, grotere afzetmo gelijkheden etc. -, welke voor de ontwik keling der Nederlandse econorrfie gunstig mogen worden geacht. Dat de Amsterdamse ^eurs zich sinds enige tijd, vooral wat industriële aandelen betreft, van de scherpe inzinking begint te herstellen, lijkt daarom niet ongemotiveerd. Kuikens naar Wenen Twintigduizend kuikens, verpakt in 400 dozen, ondernamen gisteren in een door een Goudse firma gecharterde K.L.M.- machine de reis van Amsterdam naar We nen, om in de Donaustad op te groeien tot volwaardige hennen en hanen. Met het oog op de jeugdige leeftijd van de passagiers waren door Ie K.L.M.- onderhoudsdienst speciale maatregelen ge troffen voor de luchtverversing in het vliegtuig. Eendagskuikens hebben namelijk een grote behoefte aan zuurstof. BEGRAVEN WAPENS Op het kerkhof te Ancona (Italië) heeft men een machinegeweer, 10 geweren, 170 handgranaten en een grote hoeveelheid ammunitie opgegraven. Een aantal arres taties. is vex-richt. (RT) Onze nieuwe catalogus is bijna gereed. Hij bevat 80 foto's van gezellige interieurs en een keur- collectïe van de nieuwste meu belen. Schrijft U ons even en wij zen den U dit waardevolle boekje franco toe. ^BEVEK WIJK De militaire bevelhebbers in de drie Wes telijke sectoren van Berlijn hebben, zoals gemeld, thans een verordening uitgevaar digd, volgens welke in hun sectoren nog slechts de munten en bankbiljetten van de Bank Deutscher Lander als wettig betaal middel worden erkend. Het in bezit hebben van het door de Russen uitgegeven geld blijft echter toegestaan. De drukte voor de wisselkantoren. Verdediger mocht niet lachen De derde behandeling door het Bijzon dere Gerechtshof te Amsterdam van de zaak tegen de eens zo beruchte wachtmees ter van „Kamer 21" van het Velser politie- bureau J. J. Langendijk, leverde slechts op één punt iets nieuws op. Maar dat had ove rigens weinig met de zaak zelf uitstaande. Tegen het einde van de zitting, tijdens een discussie tussen de president mr. E. van Schaeck Mathon en de verdedigster van Langendijk. mevr. mr. G. Hartkamp- Donker Duyvis, zei de eerste plotseling tot mr. G. Ionker, die mevr. Hartkamp op haar verzoek bij deze zaak assisteerde: „Als u zit te lachen kunt u beter de zaal verlaten, want u verstoort de orde". Mr. Ionker,' die op dat ogenblik naast zijn confrère stond, vroeg daarop: „Is dit tegen mij gexücht, meneer de president?" President: „Ja, u verstoort de orde, welke ik hier heb te handhaven en ik verzoek.u de zaal te verlaten". Mr. Ionker tot president: „Ik ga, maar zal mij hierover bij dë deken beklagen". Hij verliet daarop de zaal. De aanleiding tot het incident was door niemand behalve door de leden van het Hof opgemerkt. Het was volkomen rus tig in de zaal, zodat aanvankelijk niemand van de pers en het publiek begreep waarop de president doelde. Bij de aanvang had de advocaat-fiscaal mr. B. J. Besier, reeds meegedeeld, dat het resultaat van het derde voor-onderzoek, dat door de verdediging noodzakelijk was geacht, -hem geen aanleiding gaf tot wijzi ging van zijn eis, zodat hij bij de doodstraf pex'sisteerde. Oj 5 November 1948 had het Hof interlocutoir deze eis bevestigd. Mr. Ionker hield het eerste deel van het pleidooi. Hij zeide onder meer dat zich om de figuur van Langendijk in de loop deï jaren een locaal patriottisme, een mythe heeft gevormd. Verdachte was een bekende figuur in Beverwijk en daarom herkenden de getuigen Langendijk ook direct als er gens een groep politiemannen optrad. Hij meende, dat een aantal getuigenverklarin gen niet geheel betrouwbaar was. Toen hij over dit punt verder wilde spreken verzocht de president hem het kort te maken. Mevr. Hartkamp behaalde zich tot de kwestie of Langendijk ij alle hem tenlastégelegde punten zelf tot zijn daden het initiatief had genomen, hetgeen zij ontkende. De president bepaalde na het laatste woord van de verdachte de uitspraak op 8 April. Doodstraf geëist tegen Haarlemmer Tegen de 42-jarige H. J. van den B. uit Haarlem, die in 1943 in Amsterdam lid werd van de „Kolonne Henneicke" en der tien Joodse landgenoten arresteerde, van wie er acht om het leven gekomen zijn, is de doodstraf geëist. GROTE HOUTSTRAAT 86 Ontvangen: Prima kwaliteit WEKKERS met radium wijzerplaat Prijs 11.50 EEN JAAR GARANTIE 's^GRAVENHAGE, 25 Maart. De re gering; maakt bekend, dat tot haar leed wezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd. Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 6 Maart 1949: korp. G. Bre- teler, uitEnschedé, ovex-leden ten gevolge oorlogsverwonding op 8 Maart 1949; sold. Ie kl. P. C. Bastiaanssen uit Breda, over leden, tengevolge oorlogsver wonding op 10 Maart 1949; wachtmeester jhr. J. B. D. Tulleken, uit Amsterdam, overleden ten gevolge oorlogsverwonding op 14 Maart 1949; serg. G. J. M. Oude Tanke, uit Hen gelo, gesneuveld 15 Maart 1949; sold. Ie kl. Hé "Verweij, uit Enschedé, gesneuveld 17 Maart 1949; 2e luit. C. Götze, uit Am sterdam: sold. H. Goudappel, uit Rozen- brug (Z.-H.); korp. A. Hannewijk, uit Heinkenszand (Z.); sold. Ie kl. H. M. van Meel, uit Middelburg; korp. J. J. Wester, uit Beverwijk. Gesneuveld 18 Maart 1949: le luit. K. Bakkex-, uit Schiedam; sold. Ie kl. J. Vlielander, uit Z'uidland. Gesneu veld 19 Maart 1949: sold. J. Wouters, uit Bladel (N.-B.) Koninklijk Ned.-Ind. leger: Gesneveld 16 Maart 1949: korp. Artie P. Krikke, uit Kortezwaag (gem. Opster- land); le luit. inf. J. van Wollingen, uit Amsterdam. Overleden tengevolge oorlogs- verwonding op 19 Maart 1949: sergt.-maj, instr. inf. J. Klap, uit Koudekerke. Het optreden van Nederlandse militairen in Indonesië Minister beantwoordt vragen Naar aanleiding van vragen van luet Tweede Kamex-lid Gortzak (C.P.N.) omtrent een" artikel in „De Groene Amsterdammer" betreffende het optreden van militaix-en van het Nedex-landse leger in Indonesië, heeft de minister van Overzeese Gebieds delen a.i. onder meer geantwoord, dat een onderzoek ter zake onmiddellijk is inge steld. Een oordeel omtrent de betrekkelijke passage in het artikel in „De Groene Am sterdammer" kan eerst worden uitgespro ken, nadat de juistheid van het daarin ge stelde aan de wex-kelijkheid is getoetst. Aangezien reeds vanwege de procureur- generaal bij het Hooggerechtshof van In donesië ter zake een onderzoek wordt in gesteld, ziet de minister geen reden voor een soortgelijk onderzoek door een com missie, beslaande uit alle partijen in de Tweede Kamer der Staten-Genex-aal, als door de heer Gortzak gevraagd. Dat zij, die met gespecificeerde klachten komen over misdragingen van militairen, daarover in volle eerlijkheid zullen kunnen spreken, zonder te vrezen, dat zij daarvan schade zullen ondervinden, is door de mi nister-president in de Eerste Kamer op 2 Maart reeds uitdrukkelijk verklaard. De militairen, betrokken bij het in brand steken van een kampong nabij Pakisadji, bevinden zich op vrije voeten; andere ge vallen van dienstweigering zijn de minister niet bekend. Subjecten van Volkenrecht Inaugurele rede van prof. dr. G. H. 3. van der Molen Bij haar ambtsaanvaarding als buiten gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Vrije Universi teit te Amsterdam heeft mevrouw dr. G. H. J. van der Molen uit Aerdenhout een inaugurele rede gehouden over „Subjecten van volkenrecht. Prof. Van der Molen zeide, dat de na-oox-logse statenpractijk weinig geschikt is om het geschokte ver trouwen in het volkenrecht te herstellen. Imperialisme, nationalistisch eigenbelang, politiek en economisch voordeel, wantrou wen en vi'ees zijn volgens haar de facto ren, die het internationale leven beheer sen. „Van het volkenrecht geldt thans meer dan ooit, dat het met de lippen wordt geëerd, maar dat het hart der staatslieden zich er verre vaxx houdt", zo zeide zij. Uitvoerig besprak prof. van der Molen de geschiedenis van het volkenrecht. Zij kwam tot de conclusie, dat naar de hui dige opvattingen de staten nog steeds de voornaamste dx-agers van het volkem'echt zijn. Zij sluiten verdragen, zij nemen deel aan de officiële internationale congressen en zij vormen de organisatie der Verenig de Volleen. Zij acht deze opvatting juist. Niet de enkele mens maar de staat als re- px-esentant van de collectieve volksgemeen schap moet het voornaamste subject zijn in het volkenrecht. Het streven der Wereldfederalisten acht prof. Van der Molen vex-keerd. Wanneer het individu geen instantie heeft dat hem op het internationale forum beschermt, zal hij tenslotte het slachtoffer worden van een centrale wereldmacht, die geen rekening zal houden met zijn eigen, nietige wensexx. De moderne „civitas maxima" waarnaar de Wereldfederalisten streven is volgens prof. van der Molen een gevaar lijke utopie, die voor hen, die de persoon lijke vrijheid lief hebben, eer een ver schrikking dan iets aantrekkelijks zal zijn. Nederlandse delegatie naar de Algemene UNO-vergadering 's-GRAVENHAGE, 25 Maart. Als ver- tegenwoordigers van Nedeiland naar het tweede gedeelte van de dex'de algemene 'vergadering van de UNO te New York op 5 Apx-il zijn aangewezen: jhr. J. W. M. Snouck Hurgronje, permanent vertegen woordiger van Nederland bij de UNO te New York, hoofd der delegatie: Raden Abdoel Kadir Widjojoadmodjo, gewezen secretaris van staat voor algemene zaken van Indonesië, plaatsvervangend hoofd van de delegatie; mr. G. J. van Heuven Goedhart, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, hoofdredacteur van het dagblad „Het Parool", oud-minister van Justitie; dr. J. G. de Beus, gezantschaps- raad bij de permanente vertegenwoordiging van Nederland bij de UNO te New York; mej. mi\ M. Z. N. Witteveen, gezantschaps- raad bij de pex-manente vertegenwoordiging van Nederland bij, de UNO te New York. Als plaatsvervangende vertegenwoordigers zullen optreden: dr. H. Riemens, gezant- schapsraad bij de permanente vex-tegen- woordiging van Nederland bij de UNO te New York en mr. Raden Wirdjono Koeso- mo, hoofd van de afdeling wetgeving van de Recomba te Semarang. Als deskundigen zijn toegevoegd: Raden Kadarman Reksonotopredjo en jhr. L. Quarles van Ufford. De Franse ambassadeur in Nedei'land, de heer Jean Rivière, is na een verblijf van drie weken in het buitenland, in Den Haag teruggekeerd. 25. Misschien was het voor Joris Goed- bloed een schok, toen de directeur van het hötel nu naar binnen kivam en zei, dat de rekening nu maar eens betaald moest wor den. maar Joris was er de persoon niet naar om zich uit het veld te laten slaan. Hij trad op de brave hoteleigenaar toe. maar toen zag hij iets dat nog veel erger was! Want op de gang stonden zeven deur waarders, die allemaal rekeningen kwa men presenteren voor de jassen en de hoeden en de auto die hij zo langzamer hand voor de Bey van Kromostan had aangeschaft. „Wel, wel, wel, wel!" riep Joris op verheugde toon. „Zo, zo, vlijtige werkers! Gis ik het goed? Komt gij uw geld halen? Is het de dorst naar aards slijk, die u herwaarts voert, of verlangt 'gij slechts mij vriendschappelijk de hand te schudden? Neen immers! Geld! Pecunia non saevis, is uw kreet! Onrust vreet aan uwe hartenten onrechte! Ziet, hoe ik als bij toverslag een honderdtal daalders te voorschijn brengslechts een klei nigheid voor mij. niet meer dan een stofje voor Zijne Alleropperstdoorluchtigheid! Maar wanneer dit uw gulzige zielen beko ren kan.deel het! Deel dit stofje, ik bid u! En een andere keer, wanneer het mij gelegen komt. zal ik u meer van dit scheur papier voor de voeten werpen!" Maar ter wijl Joris zo sprak en de schuldeisers van de Bey voorlopig tevreden stelde met hon derd van de tweehonderd daalders, die hij net 'van Geofridus Goudbakker had gekre gen, sloop Panda stilletjes achter hem de kamer door. ..Ik vertrouw het niet," dacht Panda. „Er zit natuurlijk bedrog achter. Ik ga toch nog eens door die dexir met verboden toegang" heen om naar de Bey te kijken. blijft nog steeds voor Herencostuums 20 tot 100 gld. betalen. Heren-Tropenkleding enz. goede pi'ijzen. KAMPERVEST 45 - TEL. 17825 - HAARLEM (Adv.) Ex-directeur van C.D.K. voor het Bijzonder Hof Een jaar gevangenisstraf voorwaardelijk geëist Een jaar gevangenisstraf vooi-waardelijk en ontzetting uit de bux'gexrechten voor de tijd van tien jaar eiste de advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Arnhem tegen de 49-jarige gewezen directeur van het Centraal Distributiekantoor S. de H., die na de bevrijding oneervol is ontslagen. De advocaat-fiscaal noemde verdachte een organisator van groot formaat, die een technisch apparaat, waaraan tenslotte 22.000 mensen werkten, heeft opgebouwd en op uitstekende wijze heeft geleid. Hij is oneervol ontslagen, maar De H. beschouwt dit ontslag als onrechtvaardig. Hij ziet deze zitting als een rehabilitatiemogelijkheid. Hem is niet ten laste gelegd het creëx-en van de tweede distributiestamkaart. Hij be weert er niets mede te maken te hebben, maar er is wel degelijk op zijn initiatief een voorstel aan Rauter gedaan. Van de twee ten laste leggingen achtte de procureur fiscaal wel overtuigend maar niet wettig bewezen, dat hij de distributie-ambtenaar S. te Lossex; aan de Duitsers overleverde. De diefstallen van distributiebewijzen door S. werden voornamelijk ten bate van de illegaliteit gepleegd. S. kreeg 2V2 jaar ge vangenisstraf en lieeft hiervan 1V2 ïaar in concentratiekampen doorgebracht. Voorts heeft hij in A.pril 1945, samen met de Grüne Polizei, huiszoeking gedaan bij ds. F. Slomp te Hardenberg. Ds. Slomp was een bekende figuur in deillegaliteit (Frits de Zwerver). De verdediger van verdachte, mr. S. Wil- linge Gratama, betoogde dat alle feiten, die destijds in de motivering van het ontslag van De H. werden genoemd, te weerleggen zijn. De distributieambtenaar S. was ge- airesteerd omdat het hier een gewone dief stal van bonkaarten betrof. De huiszoeking bij ds. Slomp diende om erger te voor komen. Het Hof zal op 8 April uitspraak doen. Heringa Wuthrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv.) Hoofdredacteur en uitgevers van „Daily Mirror" veroordeeld Sylvester Bolam, de hoofdredacteur van het Londense blad „Daily Mirror" is ver oordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en de eigenaren van het blad tot een boete van 10.000 Pond Sterling wegens „beledi ging van het hof". 'Deze „belediging van het hof" bestaat hierin dal de Daily Mirror, naar aanleiding van de arrestatie van John Haigh wegens vex'denking van moox'cl, in een artikel op het proces tegen Haigh vooruitliep door te vex-klaren, dat Haigh schuldig was „aan xnoord na moord". Terwijl iemand onder verdenking van eexx moord in hechtenis genomen is heeft de Daily Mirror de afgrijselijkste détails gegeven van andere moorden en verklaard dat verdachte deze eveneens had gepleegd, zo zeide de president van het hof. De president Lord Goddard, verklaarde dat het artikel van de Daily Mirror een schending betekende van elk beginsel van recht en eerlijkheid. „Hier is geen sprake van een verkeerde beoordeling", aldus de president, „doch van sensatiezucht om de oplaag te vergro ten". De uitgevers van de Mirror waarschuwde hij: „Laat de directeuren oppassen. Zij kennen nu het gedrag, waartoe him em- ployé's in staat zijn. Als zij het opnieuw wagen dergelijke zaken te publiceren zou den zij wel eens kunnen merken dat de arm van dit hof lang genoeg is om hen te grijpen." De hoofdredacteur en de eigenaren van het blad gaven uitdi-ukking aan hun „op rechte en volledige spijt" over wat hun verdedigers noemden deze „ernstige ver gissing". J Geen minister Nu de candidaatstellingen voor rf meenteraad aan de orde zijn herinn, mij de glorie-tijd van mijn leven Ert- den toen maar negen mensen naar andere stad behoeven te verhuizen 85 had ei; ook in gezeten. Ik was dan n-u1 lijk wethouder geworden en dan hr zo mijn best gedaan met de. bedrijven financiën of het onderwijs, dat de aan op mij gevallen was van de hoogste f" kringheren. Nou, en dan was het v Provinciale Staten,, maar één slap'Ji'1* om, via het Kamei-lidmaatschap te worden en dan was ik nu Excel] geweest. Zo ziet u dat het alleen maar van akelig toeval heeft afgehangen dat ik minister ben, want toevallig zijn die heren niet verhuisd. Ik stond - '5:: tien op de candidatenlijst en behalve^ stem en die van tante Dien en oom H had ik nog zeven voox-keurstemmen ïj& alleen de eerste van onze lijst gekoze en die is altijd blijven zitten en nJ verhuisd. En de volgende acht zijn u ook niet. Bij de volgende -z'~ was ik vex-huisd en in die stad had nr partij geen afdeling, vandaar dat ik vallig nooit minister ben geworden k- hangt in het leven van zulke kleinigheid Nu die candidaatstellingën aan de c'- zijn, denk ik aan die gedenkwaardige vr gadering van onze kiesvereniging, 2estj,'" jaar geleden. De vijf bestuursleden zafo voltallig achter de groene tafel in een va de talrijke bovenzaaltjes met groene laffe die de gemeente telde. En er waren i# zes leden. Vanzelf werden alle bestu'rr- leden op de candidatenlijst gezet; \rf' waren er dus nog vijf plaatsen voor ui leden beschikbaar en het ging tussenin en een zekere Hanssen (met twee s's?l dat weet ik nog als de dag van gistel-en) Ik was blijkbaar populairder dan'Hans.» want bij de telling van de stembriefjeshaj hij vier stemmen en ik zes en er was éi- blanco van Hanssen zelf. Zo werd ik ntri mer tien en wanneer er negen verhuijj waren dan ging. ik nu naar Washing met de Nieuw-Amsterdam om met mene; Acheson het pact té tekenen. Nu is er geen kans meer. Ik heb her- haaldelijk in onze partij-afdeling het \m< gevoerd, maar er is niemand die daarfer op de gedachte is gekomen om mij caniii- daat te stellen voor de raad. Zij zijn n$ hardhoofdig en ik denk dat ik voorii partij zal bedanken, want aan zulke don- koppen is geen eer te behalen. Ik zit nog wel eens te denken aan tien jaar geleden en aan het blote torn! dat mij een ministerszetel en het land ea voortx-effelijke bewindsman heeft gekost 't Is heus waar, er hadden in ai? tfe stad maar negen mensen behoeven te ver huizen. Nu zal ik wel nooit in Washington komen en er komt een handtekening onfe dat pact, waarvoor ik geen verantwoord!- lijkheid draag. As u dat maar begrijpt. ELIAS Bij griep, verkoudheid, tegen alle pijnen enz., is CHEFARINE „4" een bijzonder krachtig maar toch welda dig middel, want het bevat vier werk zame bestanddelen, stuk voor stuk in de gehele wereld al beroemd. Eén bf- standdeel Chefarox - zorgt dat, al li de werking zeer krachtig, zells een gevoelige maag niet van streek raakt KEK3& TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTENilO.il Verraad. Mildred E. Gillars, bygenasmi „Axis Sally", is wegens verraad giskr® van 10 tot 30 jaar gevangenisstraf een boete van 10.000 dollar veroordeel Zij heeft als Amerikaanse tijdens ooxiog over de Duitse radio gesproken- Zij is 48 jaai\ De vei'oordeling wegerJ vex-raad brengt automatisch verlies vu staatsburgerschap mede. Actie. Joseph Goldstein, ex-employé va het gemeentebestuur van New heeft geëist dat Dickens' boek „Olitf Twist" en 'het toneelstuk „De koopman van Venetië" van Shakespeare word® afgevoerd van de verplichte boeken lijsten van de scholen in de staat York, omdat zij naar zijn mening semietisch zijn. Als aan zijn ven» niet wordt voldaan, zal G°lQ-:-« Woensdag een proces beginnen t«i het ministerie van Onderwijs. Overstapje. De gemeentelijke vervc^' dienst le Berlijn heeft voorgeschre dat de bestuurders en de conduw van tx-ams, die de grens tussen en West-Berlijn passeren, uit in stappen en de trams over moeten aan ander trampersoneel, dat over der geld beschikt. Deze maatregel - voort uit het feit, dat de WesW mark het enig wettige betaalmidM- West-Bex-lijn is geworden. Spionnen van Tilo. De bladen te (Bulgarije) melden, dat vier Slaven veroordeeld zijn tot gevaJ straffen van één tot twaalf en e jaar wegens spionnage voor de Slavische diplomatieke missie. richten werden gebracht onder, als „Spionnen van Tito veroora De klok. De zes Sovjet-Russische^ vrouwen, die thans een bezoek® Engeland brengen, hebben gister gastheren laten wachten, s U zouden zij een bezoek brengen bureau van de „Times", doch - J schenen niet. Ook de. lunc Lena streek en de huisvrouwen ve niet op de persclub voor vrouw - zij verwacht werden. Zelfs d ambassade, die ook niet wjst uithingen werd ongerust belde de club mevrouw wng secretaresse van de internatio wendag' organisatie, die de - vrouwen uitgenodigd beeft. woord was: „De dames gm® kelen".

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2