Tel. 5563 Taxi tel. 4333 N.V. „ZILVERCHROOM" TAXI! TAXI! Predikbeurten £entetljd DRY CLEANING OLDCLOTHESNEW Drie levens ZATERDAG 26 MAART 1949 TJMUIDER COURANT IJmuiden Een goede „service" Is het halve werk Geslaagde propaganda-avond voor de tennissport „Tennissen is de sport bij uitnemend heid, want hierbij worden alle spieren ingeschakeld", zei de secretaris van de ten nisclub „Velserbeek", de heer P. H. J. de Weerdt, die als aanstaand medicus een bepaalde sport van een andere zijde be oordeelt dat) een verslaggever. De heer De Weerdt vervolgde: Deze sport eist een grote dosis concentratie, zodat ook de „brains" worden ingeschakeld. Zelfbeheersing in alles, dat is de vereiste. De tennissport wordt volgens de secre taris nog veel te weinig beoefend en een van de redenen hiervan is gelegen in de volkomen foutieve gedachte, dat het spel financieel grote offers met zich brengt. Het is tegenwoordig niet meer zo, dat al leen de „superklasse" zich deze sport kan veroorloven en zeker niet in onze club, zei de heer De Weerdt. Wie een sport ernstig beoefent, voelt zich vanzelf gedrongen zijn spel zo op te voeren, dat hjj kan uitkomen in wed strijden. Om zeker te zijn, dat men op den duur over mensen kan beschikken, die in com petitie zowel als interland-wedstrijden de kleuren van Velsen kunnen verdedigen, is er een jeugdclub voor jongens en meisjes van 12 tot 17 jaar, waarvoor een speciale trainer beschikbaar is. Ten einde meer be kendheid te geven aan de tennissport in Kehnemerland werd Vrijdagavond in de bovenzaal van het „Rex"-theater een pro paganda-avond gehouden, waar de heer Gourovich, trainer voor de Davis-cup, (de heer C. Vreedenburgh was plotseling ver hinderd) een causerie hield over de grond regels, de handgrepen en het serveren in de tennissport. Spreker merkte op dat ten nis voor 50 procent voetenwerk is, 45 pro cent „brains" en 5 procent slagwerk en eindigde zijn betoog met een opwekking tot de aanwezigen deze edele sport naarstig te gaan beoefenen. In de stampvolle zaal bevonden zich ver schillende sportofficials. De besturen van de clubs „Brederode", de R.-K. Sportver eniging Velsen, de R.-K. tennisclub D.E.M., de club „Rooswijck" en van de „Gieteling" hadden vertegenwoordigers gezonden. De avond 'werd geopend door de voor zitter de heer G. Burger, die na afloop de spreker dankte voor zijn duidelijke uiteen zetting. De films over de Davis-cup wedstrijden in Wimbledon en speciaal de vertraagde opnamen vielen zeer in de smaak. Oud-Katholieke Besturenbond De Oud-Katholieke Besturenbond, IJmui den, waarbij aangesloten de plaatselijke kerkelijke verenigingen, zal Maandag avond in het Oud-Katholieke Verenigings gebouw zijn jaarvergadering houden. Behalve de gebruikelijke verslagen vindt een bestuursverkiezing plaats. Aftredend zijn mevr. E. Srnit-Gouda, penningmees teres en de heer J. Zwart, commissaris, die beiden herkiesbaar zijn. Na de gewone behandeling der agenda zullen verschillende plannen in bespreking worden gebracht. Heerenveen op bezoek in het Velser Sportpark Eerste kampioenswedstrijd Morgen speelt VSV de eerste kampioens wedstrijd. Heerenveen komt op bezoek en het publiek ziel met grote belangstelling de ontmoeting tegemoet. Dat is de laatste dagen gebleken. Zeventienduizend bezoe kers worden in het Gemeentelijk Sportpark verwacht. De belangstelling gaat morgen niet alleen uit naar VSV, maar ook naar Abe Lenstra, die de linksbinnenplaats in het elftal van Heerenveen bezet. Zal de Noordelijke ploeg, die al enige jaren achter een de titel in de afdeling heeft behaald, er eindelijk in slagen kampioen v. Nederland te worden? VSV zal trachten de titel voor zich op te eisen en daarom zullen de IJmui- denaren zich extra moeten inspannen. In beide elftallen is sedert het behalen van het kampioenschap een wijziging ge komen. Bij Heerenveen is Van der Ploegh vervangen door Molenaar en bij de thuis club De Vries door Kunst. Balvers, die de vorige week niet opgesteld was, is weer van de partij. Het meningsverschil tussen De Vries en het bestuur is van die aard, dat een verwijdering is ontstaan, hetgeen jammer is, omdat de speler aanvoerder is en veertien jaar in de ploeg uitkomt. De partijen hebben elkaar echter niet kunnen vinden. Het verschil met Balvers is inmid dels opgelost. Om halfeen spelen VSV 2 en de vierde klasser Uithoorn tegen elkaar en om half- drie treden de volgende elftallen aan: V.S.V. Doel: Snijders; achter Van Gel der en Kunst; midden: Hazeveld, Spaans. Stijger; voor: Stek, Strieker, Van Onselen, Balvers en Sterk. HEERENVEEN Doel: Veenstra; ach ter: J. Lenstra en Van der Laan; midden: Bosscha, De Jong en Wuyts; voor: Mole naar, Jonkman, Brandsma, A. Lenstra en Hofma. CHROMEN NIKKELEN VERZILVEREN VERKOPEREN Kant. ZEESTR. 34 - TELEFOON 3537 BEVERWIJK voor binnen- en buitenland (Adv.) ZONDAG 27 MAART IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk. Kanaalstraat. 10.30 uur ds. D. C. van Wijngaarden; 19 uur ds. v. d. Wiel, jeugddienst. Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 uur ds. J. van Buuren; 3.30 uur ds. W. Seinen, van de Lemmer. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). 10.30 en 5.15 uur ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 uur Leesdienst; Woensdag 7.30 uur ds. M. Holtrop, van Haarlem. Doopsgez. Gem., Koffiekamer Wester- veld. 19.30 uur ds. O. L. v. d. Veen, van Amsterdam. Oud-Katholieke Kerk. 10 uur Hoogmis; 19 uur Vespers met meditatie; Woensdag 19 uur H. Dienst; Vrijdag 9 uur H. Dienst. Leger des Heils. 10 uur Heiligings-samen- komst; 19 uur Openluchtsamenkomst; 20 uur Verlossingssamenkomst. UMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk. 10.30 uur ds. v. d. Wiel. Geref. Kerk. Goede Herderkerk. 9 uur ds. W. Seinen, van de Lemmer; 3.30 uur ds. J. van Buuren. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat. 10.30 uur ds. J. de Graaf, van Haarlem. Verg. v. Gelovigen. Wïllemsbeekweg 78. 10 uur Eredienst. Vrije Evangelisatie. 4 uur J. v. d. Schors, van Amsterdam. Baptiste Gem., Heidestraat 40. 7.30 uur ds. J. Weenink. DRIEHUIS: Geref. Kerk. Koffiekamer Westerveld. Geen opgave ontvangen. VELSEN: VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. L. Brink; 7 uur in de school ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk. 10 en 4.30 uur ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK: Doopsgezinde Kerk. 10 uur dr. Alb. Vis. Maranatha. 10, 3 en 7.30 uur: Tweedaag se conferentie op leest van de A.I.G.K. Verschillende sprekers; Maandag 28 Maart 3 en 7.30 uur Muziek en zang. SANTPOORT; Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. A. A. Wild schut, van Amsterdam. De Toorts. 10 uur ds. H. J. D. R- Thee- sing. van Mtddelie. Kan el. 5 uur ds. L. Lagerwey van Dordrecht. Gert- Kerk, 9.45 en 5 uur ds. A. Ver schot Gere rk (Art. 31 K.O.) 11 en 5 uur prof. P. Hiddens. Chr. Geref. Kerk. Gebouw Bethel. 3 uur uur ds. J. C. Maris. HAARLEM: Church of England. Kinderhuissingel. Evening Service, followed by Holy Com munion. Rev. Kerridge M.A. Belgische „Jantjes" in Nederland opgeleid De technische opleiding van de Konink lijke Marine te Amsterdam heeft in vier maanden 18 Belgen opgeleid tot korporaal machinist en stoker-olieman tweede klasse. Van 24 Mei tot 8 September 1948 werden op hr. ms. „Soemba" drie Belgische jon gens opgeleid tot radio-afstandpeiler. Deze cursjsten waren geplaatst in een klas met .Nederlandse jongens en bleken bij de eind uitslag de beste drie te zijn. Op Hr. Ms. „Zeearend", bij de opleiding van onderzeeboot-verkenners, waren drie Belgen geplaatst. Bij het examen behaal den zij het hoogste aantal punten. Bij de technische opleiding van de Ko ninklijke marine te Amsterdam waren tien Belgische jongens ondergebracht voor op leiding tot korporaal machinist. Een Belgi sche kwartiermeester kwam mee naar Ne derland om als baksmeester van deze groep te fungeren. Zijn aanleg en animo bleken zodanig te zijn, dat hij werd opgeleid tot sergeant-machinist. Alle Belgische „Jantjes" zijn, voordat hun opleiding begon, getest en geselecteerd in hel: Marine-opkomstcentrum te Voor schoten. In totaal kregen 41 Belgen in Nederland hun opleiding. Zij zullen bij de Belgische marine hoofdzakelijk als instructeur dienst doen. Voor dit doel kreeg een Belgische officier eveneens een speciale opleiding. De Belgische zeemacht, de „Force Nava- Ie" is nog zeer jong. Zij werd op 2 Februari 1946 opgericht en telde toen twee aviso- schepen en zeven mijnenleggers. De Belgi sche wateren zijn grootendeels door deze vloot van mijnen gezuiverd. In de tweede wereldoorlog hebben twee Belgische kor vetten als onderdeel van de Engelse vloot tegen de Duitse onderzeeërs gestreden. Overdag schoonmaken Kastpapier, punaises, vloeileggers etc. 's Avonds schrijven of iezen blocnotes, inkfj etc. en een ruime sortering BOEKEN bij AB. DE JONG Klaver's Boekhandel Edisonstraai 7, IJmuiden - Tel. 5326 Bedrijfsvoetbal in gevorderd stadium Het denkbeeld, dat reeds eerder is ge rezen om voor het bedrijfspersoneel van Van Gelder's papierfabriek in de komende zomermaanden een voetbalcompetitie te organiseren, heeft zoveel weerklank gevon den, dat niet minder dan twaalf elftallen uit het personeel zijn gevormd, die elkan der zullen bestrijden. Het idee was gevormd om de niet- actieve voetballers onder het personeel ge legenheid te geven zich te kunnen ont spannen. De organisatie van de te spelen bedrijfs- competitie is thans zover gevorderd, dèt is besloten om de twaalf elftallen volgens afvalsysteem te doen spelen, waarna tus sen de overblijvende drie elftallen een halve competitie wordt georganiseerd. Het elftal, dat de prestatie levert om als winnende ploeg te eindigen staat een fraaie prijs te wachten. Het ligt namelijk in het voornemen om naar ontwerp van de heer J. J. Assink, de baas van de kopergieterij, een bronzen beker te vervaardigen, welk kleinood dan als een permanente wisselprijs geldt. De wedstrijden worden des avonds, in het Van Gelder's Sportpai'k in Tussenwijk gespeeld en zullen ongeveer half Mei be ginnen. JUMP-NIEUWS. De uitslagen van de dezer dagen in „de Jump"-gelederen gehouden „Scheveningen drive" zijn als volgt: Noord-Zuid lijn: m.p. 1. Jonker-Wittebrood 123^ 2. Born-Cleeren 115V2 3. Moot-Suyk 114 y2 4. Baggerman-Mains 113Vè 5. Ligthart-Wonink H2j^ 6. Laman-v. Pel 108 7. de Haas-Kramer 103</2 8. Echtp. de Groot 94V2 9. Kuiper-de Jong 86'/2 Oost-West lijn m.p. 1. Amsing-v. d. Berg128 2. Zandwijk-Meijer 121 3. Mevr. Kramer-Maarleveld 115 4. Dames Slaats-Rolloos 113 5. Weij-Slaats 111 y2 6. Dames Boer-de Haas102 7. Boer-v. d. Zwan 101 8. v. d. Burg-Reeuwijk 90 9. Mevr. Brouwer-Boon90 Beverwijk Kennemer klaverjassers achter de kaarten Woensdagavond vonden weer enkele wed strijden plaats voor de klaverjasfederatie „Midden Kennemerland" met het volgende resultaat: Allen PresentRuiten Aas 220 AnimoRuiten Aas 1 02 De Viersprong 1 15 10 5 20 De Vriendschap 2De Nolle 02 ScheiwijckDe Vriendschap 102 G. C. IJ. 2De Viersprong 102 De stand is nu: gesp. gew. Verl. pnt. De Vriendschap 1.... 15 12 3 24 Allen Present 15 10 5 20 De Viersprong 15 10 5 20 Animo 15 9 6 Scheiwijck 15 9 6 Ruiten Aas 1 13 8 5 16 De Nolle 15 8 7 16 De Viersprong 215 6 9 12 De Vriendschap 215 6 9 12 K. C. IJ. 113 5 8 10 K. C. IJ. 213 2 11 Ruiten Aas 2 13 1 12 2 Hef nieuwe jaargetijde brengt.... nieuwe verlangens én stelt nieuwe eisen. Wij zijn zo vrij Uw aan dacht te vestigen op onze collectie: Overhemden met 2 hoorden of vast- boord (ook in trubenijs). Dassen exclusieve dessinsin populaire prijzen. Hoeden de bekendste merken en tal van andere artikelen in prima kwaliteit. SA. de JCwiina Kennemerlaan 24 IJmuiden Restauratie „Akerendam" kwam ver boven begroting In de raadsvergadering van Beverwijk van Maart 1947 werd besloten aan de Stich ting Sluyterman van Loo in Den Haag een subsidie te verlenen tot een maximum van 5900. Dit was in verband met de restau ratie van huize Akerendam. Het rijk geeft hiervoor 50 van een bedrag van 59.000, waarop de kosten begroot waren, de pro vincie en de gemeente elk tien procent. Van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is thans bericht ontvan gen, dat hij gunstig heeft beschikt op een verzoek van het bestuur van de Stichting om alsnog 50 subsidie te verlenen over een bedrag van 7000. daar de kosten met genoemd bedrag de oorspronkelijke raming hebben overschreden. Het bestuur van de Stichting heeft burgemeester en wethou ders verzocht te willen bevorderen dat de gemeente over deze 7000 eveneens sub sidie verleent. Aangezien te verwachten is, dat ook de provincie 10 hiervoor voor haar rekening zal nemen, stelt het college de raad voor een aanvullende subsidie van 10 of 700 te storten. „Strawberries" naar het Schaerweyde-tournooi in Zeist Voor de spelers en speelsters van het mixed elftal van Strawberries wordt het een druk weekeinde. „Schaerweyde" uit Zeist organiseert voor de Zaterdag en Zondag een invitatie-tournooi. dat besloten wordt met een groot feest en in de middag een thé-dansant. Er wordt in twee afdelingen gespeeld en de Strawberries zijn ingedeeld bij Almelo. Amersfoort. HTCC (Eindhoven) en Schaer weyde zelf. Geheel kansloos behoeven de Veisenaren zich in deze niet te achten. Strawberries II ontmoet verder het derde elftal en Strawberries IV gaat tegen Kraaien II in een vriendschappelijke ontmoeting de strijd aanbinden. De heren van Strawberries II aangevuld met de overige spelers van het le elftal komen uit tegen Êecbtrop I en moeten deze wedstrijd kunnen winnen. Voor Strawberries III wordt het eveneens een belangrijke dag, want Te Werve II is niet zo sterk of er kan thuis van gewonnen worden. Met ieder 2 punten uit twee wed strijden kan het dus geducht gaan spannen op Schoonenberg. Tenslotte heeft Strawberries met het sterk ste meisjes- en jongenselftal ingeschreven voor de Onland-beker. De meisjes maken hier een goede kans om met een beker uit Amsterdamterug te keren! Het elftal dat naar Schaerweyde trekt ziet er als volgt uit: Doel: P. Minderhoud. Achter: J. Ferment, mej. J. Bekker. Midden: mej. G. Müller, H. Brunink, mej. A. Tinkelenberg. Voor: mej. G. Nijssen. J. Otto, J. Brunink, mej. H. Graper, H. Kooyman. Promotie- en degradatie wedstrijden van Sans Atout De Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" heeft Woensdagavond een aanvang gemaakt met de promotie- en degradtiewedstrijden, waarvoor de wedstrijdleiding een drietal wedstrijden heeft uitgeschreven. De voor naamste uitslagen luidden: Groep I: heren Tabak—Hoogeboom 41 m.p.; 2. heren Spruit Bakker 40'ü: m.p.; 3. heren KrabTabak 35 m.p.; 4. heren KlesserBos 34 m.p. Groep III: 1. heren v. Zutphenvan Zon 39 m.p.; 2. heren HoenKerkhof 34V1- m.p.: 3. mej. van Klaverenheer Oosterveen 34 m.p.; 4. heren Reimerv. d. Wel 32 m.p.. Groep V: 1. dames SchaafsmaReimer 341i m.p.; 2. mevrouw Kokheer Groot 34V) m.p. 3. mevrouw Tabakheer Bibea 34 m.p.; 4. mevrouw Tabakheer Hilbert 33'L- m.p. Verder vond Maandagavond nog een pro motiewedstrijd voor de Nederlandse Bridge bond plaats. Sans Atout III, bestaande uit de heren KlesserBos en BlomBoom, speel den met 5757 m.p. gelijk tegen hei derde team van „De Kennemers". WIJKERTOREN-TOURNOOI. De klaverjasclub „Vriendenkring" is er in geslaagd de wedstrijd tegen A.W.V. uit Amsterdam te winnen. „Vriendenkring" boekte 24267 punten en 5284 winstpunten. 'A.W.V. bracht het tot 23983 punten. „GEEF MIJ UW HAND". De Beverwijkse toneelgroep „Het Mas ker" heeft voor haar uitvoeringen op 27 April, 3 en 5 Mei het toneelstuk „Geef mij Uw hand" in studie genomen. Lezing voor Beverwijkse. esperantisten De heer G. J. Degenkamp uit Amsterdam examinator van de Esperanto-examens, hield Vrijdagavond een belangwekkende lezing voor de Esperantogroep „Frateco" in Beverwijk over „Kiel ni legu Esperanto- libron" (hoe moeten wij een Esperanloboek lezen). Met grote belangstelling volgden de aanwezigen de „gevreesde" op de Espe ranto-examens, die zich liet kennen als een vlot Esperanto-causeur. Nadat hij eerst het lezen in het algemeen behandeld had, ging hij over tot zijn eigen lijke onderwerp. Hij maakte verschil tus sen het lezen van een boek in de nationale talen en een Esperanto-boek. Kennis van de grammatica van Esperanto is noodzake lijk willen wij goed een Esperanto-boek begrijpen in tegenstelling tot de andere talen. De schrijfwijze van deze talen maakt niet het wezen der taal uit, gezien de ver anderingen, die men somtijds in deze aan brengt, in tegenstelling met het Esperanto, die neergelegd en onveranderbaar zijn in het „Fundamento de Esperanto". Spreker behandelde nog de stijl in Espe ranto en dat men moet komen tot een in ternationale stijl, los van de nationale idio men was voor hem geen probleem meer. Nadat hij nog verschillende vragers had tevreden gesteld, bracht de voorzitter met instemming van de vergadering zijn dank uit voor de leerzame causerie. MEISJESVERENIGING OP DE PLANKEN De Christelijke Meisjesvereniging „Mar tha" heeft Vrijdagavond in het Hervormd Verenigingsgebouw aan de Populierenlaan in Beverwijk een feestelijke bijeenkomst gehouden. Mej. B. Haaksman las allereerst een ge deelte voor uit het Lucas-Evangelie, waar na een woord van welkom werd gesproken tot de aanwezige ouders. Terloops merkte mej. Haaksman op dat de vereniging haar 30-jarig bestaan herdenkt, maar dat men dit met niet al te veel luister zal vieren Het programma van deze avond werd geheel en al verzorgd door de leden der Meisjesvereniging die in leeftijd variëren van 1014 jaar; er werd gezongen, gedanst en enige voordrachten en schetsjes oogstten veel bijval. EEN VOETREIS NAAR ROME. In „Terpsichore" zal de heer J. Duinker voor de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen op Dinsdagmiddag 29 Maart een boekbespreking houden over „Een voetreis naar Rome" van Bertus Aafjes. GEMEENTE-AVOND. Wijk I en II van de Ned. Hervormde Ge meente in Beverwijk houden Dinsdagavond een gemeente-avond in het Verenigingsge bouw aan de Schans. Dr. O. Norel zal deze avond spreken over „Het Gebed". CONTACT-BIJEENKOMST. De Beverwijkse Hervormde Verenigings raad belegt op 26 April een contact-avond in het Verenigingsgebouw aan de Schans. Aan het programma, dat deze avond op gevoerd wordt, werkt een groot aantal verenigingen mede. JAARVERGADERING TUINBOUWSTUDIECLUB In de bovenzaal van het veilinggebouw ,,'t Centrum", zal de Tuinbouwstudieclub „Beverwijk en Omstreken" Maandagavond haar jaarvergadering beleggen. De agenda vermeldt onder andere een bestuursver kiezing. KAPELAANSWISSELING. In de plaats van kapelaan M. M. Out, welke gedurende drie jaar de R.K. parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad diende en door de bisschop van Haarlem is be noemd tot kapelaan van de St. Liduina- parochie te Rotterdam (Hillegersberg) is als zijn opvolger aangewezen de weleer waarde heer Joannes Dekker, die achttien jaar priester is en kapelaan was te Over- schie. San tpoo rt-Station HUISHOUDELIJKE VERGADERING P. v. d. A. Op Dinsdag 29 Maart zal er in de Toorts te Santpoort een huishoudelijke vergade ring van de Partij van de Arbeid gehouden worden waar een verslag van de raads fractie zal worden uitgebracht. Ons SPECIAAL SYSTEEM voldoet een ieder, ook voor Uw garderobe Chem. reiniging Desgewenst in één dag gereed zonder prijsverhoging!! KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 FEUILLETON DOOR DAVID GARTH Toen liet hij haar los en nam een duik in de richting van zijn lessenaar. Maar Jock deed hetzelfde. Hij kreeg een nijdige slag tegen zijn mond op het moment, dat hij er met volle kracht op los ging. Zijn vuist maakte contact op een manier, dat hij de schok door zijn gehele arm voelen kon en Norroy smakte over de lessenaar heen en kwam aan de andere kant op de grond te recht. Het verbaasde Jock, dat hij niet op stond waarschijnlijk had hij zijn hoofd ergens tegen gestoten. Hij draaide zich om en kwam tegenover het meisje te staan. Zij had strijdvaardig als altijd een stoel opgenomen, maar toen zij de bewusteloze Norroy zag liggen, liet zij de stoel vallen en stond even op haar benen heen en weer te zwaaien, nog ver doofd door de schok van haar plotselinge verbazing. Jock Pemberlain! „Jock!" Zij kon nauwelijks spreken. Haar stem scheen als verstikt. „Waar. waar ben jij vandaan gekomen?" Hij hoorde het geluid van voetstappen, die de hall afliepen. „Het is alleen maar, waar we heengaan, wat er op aankomt", zei hij grimmig. „Is er een andere uitweg?" In een oogwenk herstelde zij zich van haar verdovende verbazing. „Door deze kamer waar Branley sliep...." Zij greep zijn hand en zij liepen snel door een kleedkamer, die niet veel meer was dan een grote kast met een onopge maakt bed en bevonden zich in een kleine bediendenhall met een trap, die naar de eerste verdieping leidde. Zij renden die met twee of drie treden tegelijk af en kwamen een vertrekje binnen, dat klaar blijkelijk een butler's pantry was. Jock duwde een zelfsluitende deur open, zag plotseling de gewapende Branley in de hall rondlopen en sprong zo snel achteruit, dat hij met Fontaine die hem vlak op de hielen zat, in botsing kwam. „Die kant kunnen we niet uit", hijgde hij. Zij keken snel even om zich heen. Er was niet al te veel ftcht, want de .ramen van de keuken waren met planken dicht gespijkerd. Hij trok een deur open, zag dat het alleen maar een kast was en deed haar met een gesmoorde uitroep weer dicht. Zij konden Turgott al naar boven horen komen. Hij zou binnen enkele ogenblikken bovenaan de diensttrap zijn en hij zou een revolver bij zich hebben. „Hier!" hoorde hij Fontaine's scherpe stem op zachte toon zeggen. „Gauw". Zij greep zijn hand en zij doken beide in een bergruimte onder de trap. Terwijl de voetstappen boven hun hoofden klon ken, klemde zij zich stevig aan hem vast. In de pantry hoorden zij Turgott nogal lang blijven staan, terwijl Jock trachtte zijn adem in te houden. Toen hoorden zij hem de zwaaideur doorgaan en de hall inlopen. „Jock", fluisterde zij, „ben jij ooit uit een nachtmerrie ontwaakt en heb je toen de hemel gedankt, dat het ochtend was? Dat is het, wat jij voor mij bent.... de ochtend. De hemel mag weten, hoe, of waar om of waar. Jock was geneigd, om alleen maar prac- tisch te zijn. „Zijn er alleen die drie?" „Wat? Oh, ja". „Connie is ergens daarginds. „Connie!" „Ik weet niét, of ze haar al of niet ge vonden hebben", zei hij hees. „Wacht even!" Hij stapte naar buiten en duwde de zwaai deur voorzichtig open. Halfweg de hall stonden twee mannen met zachte stem te praten. „Aan de achterkant, baas", hoorde hij Branley zeggen. „Hier boven zijn ze niet". Jock rapporteerde zijn bevindingen aan het meisje. „Ik denk, dat ze hierheen terug komen", fluisterde hij, „dat betekent, dat de voor ste trap misschien vrij is. Kom mee we gaan dezelfde weg terug, die we gekomen zijn!" Zij slopen de trap weer op, haar hand nog steeds stijf in de zijn geklemd en lie pen weer door het kantoor. Norroy begon zich weer te bewegen. „Een ogenblik", zei Fontaine gespannen. Zij nam een klein bronzen beeldje van een boekenkastje en ^gaf er Norroy een stevige tik mee op het hoofd. Hij zakte weer in elkaar. Nog steeds het beeldje vasthoudend stak zij de andere hand uit en strengelde haar vingers in die van Jock. Weer liepen zij de bovenhall in; alles daar beneden scheen rustig te zijn; dood stil en angstwekkend rustig. Misschien werd de mensenjacht in het achterhuis voortgezet. Zo ja dan konden zij hun goed gesternte danken voor dit fortuintje, want daar was de trap voor hen de weg naar Connie en naar die vurig begeerde voor deur. Zij haastten zich naar de trap en kwa men tot him schrik daar recht tegenover Turgott te staan, die als een kat de met een loper belegde treden kwam oplopen. Hij zag hen bijna terzelfder tijd. „Blijf staan, waar je staat!" snauwde hij en begon de beweging, om zijn auto matic op Jock's maag te richten. Maar Jock had een onderdeel van een seconde op hem voor en hij gebruikte het ook. Instinctief, blindelings, schopte hij vooruit en plantte zijn voet midden in Turgott's gezicht. Op hetzelfde moment, dat de revolver afging, sloeg Turgott achterover en naast hen vloog een kogel in de muur. Hij maakte een complete salto mortale op de trap en sloeg naar beneden, enige keren om en om wentelend tot hij met een ge weldige slag op de grond neerkwam en met zijn ene been onder hem gevouwen als een machteloze massa bleef liggen. „Goed zo, Jock!' zei Fontaine. „Laten we ons geluk vasthouden. Ga mee". Zij sprongen zo snel mogelijk de trap af. Een enkele blik op Turgott was voldoende hij was bewusteloos en had naar alle waarschijnlijkheid ook een been gebroken. Fontaine boog zich over hem heen en tastte in een van zijn zakken. Hij had daar het Yuan medaillon ingestopt, toen Bran- leys schreeuw hem de kamer uit had doen gaan. Ah, daar was heteen symbool voor Fontaine Carsden. onbetaalbaar bo ven alle diamanten ter wereld en zij hield het harde koude stuk jade vast, of het een deel van haar leven was. (Wordt vervolgd). ER ZOU IETS VOOR TE ZEGGEN7J om de voorlichting in dienst van Nederlandse visserij enigszins te w J ren. Gegeven het feit, dat de Engeh I nister van Verkeer Woensdagmiri^" Hoek van Holland aankwam, \Vat\; door zijn Nederlandse ambtgenoot de v Spitzen werd verwelkomd, gegeven v-- dat deze hoge gast naar het conti»? gekomen om een oude kwestie uit de1! reld te helpen, namelijk de „Engel» dan doet het wel even vreemd aai/" noch het Bedrijfschap in Den Haas de afdeling voorlichting van' het - lïl! li:;;:, zo her.. ie van Landbouw iets van levende kwestie afweten. Natuurlijk: zij kunnen allen vw over de „Engelse pot", het geld dat derland nog krijgt voor het'gebruil zijn schepen door de Engelse marine t verder gaat hun belangstelling nw J er gisteren een chèque van r"-J pond sterling aan de Nederlandse har,f' is toevertrouwd, dat dit geld ook wel wat te maken zou kunnen hebben ms vordering, waarop de visserij aansc-' meent te kunnen maken: het baarde gader slechts verwondering bij 1'* ciële Haagse instanties, want men niet eens, dat die minister in het land w- Onzerzijds wordt direct toegegeven, f de Engelse „visserij-pot" allernünst!' gemakkelijke en ontwarbare zaak is- juridische vragen om dit probleem^ ben zich tot een onoverzichtelijke her! opgestapeld en het staat nog te bezien'' de Nederlandse aanspraken rechtskir-, gezien bij de Britten weerklank W vinden, maar als er een Engelse mto- over „de scheepvaart"-schulden van r' land aan het onze komt praten, mag -i- minstens verwachten, dat de officiële lichters zo ongeveer weten, welke riefci het uitgaat met de centjes van de visser' Later vraagt men het dan in vredesnay de Engelse gast zelf maar en dan komt grote desillusie: de visserij is er weernv bij. De koopvaardij heeft de haar tote mende buit binnen maar „de visserij h: nog wel even wachten". Niet zo heel veel minder duister dan i pot is de kwestie van de vijf „Holland! trawlers, die nog steeds rustig op h' Duitse trossen rijden. Een vertegenwoordiger van de Schee, vaartinspectie is er heen geweest, is tem. gekomen, is er weer naar toe. Het wil dj niet erg, wat van te voren al te voorre was. Maar een lichtpuntje in deze duisiq historie is ongetwijfeld de wetenschap 6; de Amerikaanse regering zich ermeerfc tot dusver mee bemoeien gaat. De D£. sers, die de Nederlandse claim zagen te gen hebben indertijd het handigheidje;!:- gehaald om de trawlers „veiligheidshalf?1 naar de Amerikaanse zóne over te schrij ven. Maar nu Washington het geval nadir gaat bekijken zal er weer gepraat worda, zal ook daar wellicht het Nederland» standpunt waardering vinden en v> weet.komen de trawlers niet binn»:. kort de IJmuidense pieren binnenvaren. ZEEWEG 275 DAG EN NACHI (AM Velseti Filmavond Gas en Wafer De personeelsvereniging van Gas a Water in Velsen munt uit in het orep seren van leerzame avonden en de !?a stellen de activiteit van het vooruitstre-ri bestuur, getuige de goede opkomst, blik baar zeer op prijs. Vrijdagavond had in het 1 bouw een filmvoorstelling plaats ove Zuid-Afrika. De veelzijdigheid van programma, dat verzorgd werd door „Nederlandse Schoolbioscoop" te Ams# dam, heeft er toe bijgedragen dat de '-l- rijke aanwezigen niet alleen konden ka nis maken met de wildernis- en haar bf- woners maar ook een beeld kregen vaait verschillende industrieën die Zuid-Afrii rijk is. j „Prestasie" beeldde de omschakelt van de goudwinning naar de sfaalindostu uit en verhaalde over de vele werkwijza die in dit nieuwe bedrijf worden toegepast Een natuurfilm in warme kleuren „D;t verhaal van die forel" verplaatste het pa- bliek niet alleen naar de wereld van cl visser maar verklaarde tevens de ku:-1.- matige teelt van de forel en gaf een prau- tig brok Zuid-Afrikaanse natuur te z» Als derde film stond „Terug naar het lata op liet programma, een uitbeelding van ii herscholing van militairen en een rol prent over de wildernis van Zuid-Af® lichtte een tip van de geheimzinnige op die nog over deze gebieden w „Slangen en hul gewoontes" sloot den van culturele films. Een aardige tf en een flits uit de wintersport l dit uiterst leerzame programma. Het bestuur van Gas en Water komt ets woord van lof voor zijn goede smaak HOOG EN LAAG «TATER IN Zaterdag 26 Maart: hoog water 2.24 en uur; laag water 10.04 en 22.34 uur. Zondag 27 Maart: hoog water 3.01 en iw» uur; laag water-10.47 en 13.11 uur. Maandag 28 Maart: hoog water 3.33 en uur; laag water 11.23 en 23.43 uur. Agenda voor Beverwijk ZATERDAG 26 MAART. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur. winnen de slag" „..„.v. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „B FlW. B. Theater, 8 uur: „Het Corso Theater (Castricuju), 7.15 air uur: „De vader der armen". ZONDAG 27 MAART. Kennemer Theater, 2.30, 4.3C, uur: „Zij winnen de slag". Luxor Theater, 2.15 en 4.30 uur- ,A tuur aan de Zuidzee"; 7 en 9. „Blanche Fury". np2jive- W. B. Theater, 2.30 en o uur- „De ren duivel"; 8 uur: Het bloededan1 Corso Theater (Castricum),Z en*. „Vliegende forten"; 8 uur: „De armen". .nir MAANDAG 28 MAART- Kennemer Theater, 7 en 9.15 winnen de slag" gjancy Luxor Theater, 7 en 9.15 uur. FV B. Theater, 8 uur: „Het btaj» Corso Theater (Castricum) »uu>.> gende forten".

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6