IJmuider Courant Haarlems Dagblad Onderhandelen Twee-en-dertig kleine correcties in de westgrens van Duitsland Chinese communisten willen 1 April vredesonderhandelingen beginnen Tweede ronde van de verkiezing der Franse departementale raden 63e Jaargan? No. 19204 Bureaux' Kennemerlaan 154, Tel. Adm 5437, L Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47. Santp - Haarlem Gr. Houtst.93 Telef 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom at T&aartemsirtje Courant (36mn t6f6) Maandag 28 Maart 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal f 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem A' „ENIGE LEZER niet veel meer A n, van de onderhandelingen over 4 v!° kwestie kan men dat lezei niet kwalük nemen. Het is T„„ tijd. erg ingewikkeld ge- 31 sinds lans 1S een kwaad teken, als volden. En ingewikkeld wordt. Want ruik ee"i h verder van haar oplossing, jat breI,®L ,iilt „as de kwestie eenvoudig. Oorspronke J waj maar één uilweg M™S.n om die te bereiken, waren 01 Vrfftorte.' klare zinnen aan te geven. inl ÏÏleek dus duidelijk. Iedereen weet m,ÏTSe enige uitweg nog steeds is: Ver- we staten van Indonesië moeten tot ^fvomen en met Nederland samen- ■"t ia een Unie. Deze enige mogelijke door betrokken partijen niet °pl°j'juiste ««ze nagestreefd. Dat jaren i ,iin gegaan vindt zun oorzaak in beide ziiden begaan. Het zou fouten, 2aSèabe7a"ne7ekortkomingen gering te 72 Het zou evenzeer dwaasheid zijn fnïzegoed te willen praten. Wtj waren, bevrijd na een oorlog die onze wel- ■a zowel als ons zelfvertrouwen een had «eleven, slecht voorbereid op S^Kesië. Wij hadden eeuwen- dat land overheersen moesten nu. s in eigen land al was aange- dtomachtspositie ook nog prijsgeven. Sendien waren wij slecht uitgerust voor «onderhandelingen, die ermee gepaard Len. Onze langdurige neutraliteit had diplomatie in hoofdzaak tot een wel- nanierde vertegenwoordiging in het bui- land beperkt. En de jarenlange opslui- m binnen onze grenzen had onze visie •e wereldse zaken vernauwd. Even- Indonesiërs, die hun eigen mogelijk- h«ien overschatten en in de verwarring «keerden, die iedere revolutie-der-gees- :.n een land veroorzaakt, waren wij 2ht voorbereid. Het is goed deze dingen 'r te zien. Onlangs heb ik de brieven van Kii ontwikkelde Indonesiër aan een vriend ffl Nededand op deze plaats geciteerd. Hij «kende de tekortkomingen aan beide 'en. Hij zei, dat beide partijen pijnlijke .-en hadden moeten leren. Ik geloof dat iT daarin volkomen gelijk heeft; zijn «reven om zich boven het conflict te Stel la verdient erkenning. Wij behoren daarbij tiet achter te blijven. Hoe is de huidige toestand? Wij hebben fe best bewapende en getrainde troepen b' Indonesië, blijven dus de guerilla mees- i;, maar trekken toch niet aan het langste 'i Waarom niet? Omdat men zulk ge- J1 door overwicht van militaire macht bst kan oplossen. Het doel is saraenwer- Üjj in een Unie te bereiken. Een kind kan trijpen dat men van zulk doel verder Verwijderd raakt als men in toenemende oite strijd voert. Het heet nog steeds geen log, maar het lijkt er steeds meer op. „men er herstel van het koloniaal régime es wou bereiken, zou dat denkbaar zijn en tourneren aan negentiende eeuwse strijd IsISjjë, zoals die op kleinere schaal op to-vk en Atjeh werd gevoerd. Maar p.< andere gedachten zijn ontwaakt en to. el van het koloniaal régime is uit een. Dat is onzerzijds niet alleen of- ftieel erkend in de Koninklijke rede van tösember 1942. maar ook in onze grond- nvberziening van 1948. Er is geen andere telbare en aanvaardbare oplossing van ie Indonesische kwestie dan de onafhan- 'r-ifse Verenigde Staten van Indonesië, wnigd in Unie met Nederland, h de omstandigheden zijn wij verplicht, beleid als onderhandelaars te ij hebben dat niet getoond. Wij toton gebrek getoond aan verbeeldings- bacht Dat is een kenmerkend Nederlands 'M Wij hebben zoals ieder volk onze telden en onze gebreken. Tot de laatste tóccrt gebrek aan fantasie. Dat geldt niet wr een aantal daar wèl mee begaafde [erionen, maar wel voor de algemene hou tig en dus ook voor ons beleid. Het is 5'-*oef, legt zich toe op overdreven precies- tod, streeft naar hetgeen men noemt per- nnisme en blijkt, telkens buiten staat, n de gedachten van anderen te ver patsen. Onze regeringen hebben bijvoor- told de fout begaan onze vertegenwoor dig in Indonesië geen vrije hand te Utii, ofschoon zij lange tijd het voor ste hadden over een man van zo excep- tade kennis en breedheid van visie als te Van Mook te beschikken. Zij probeer- te van Nederland uit zijn beleid te con- V€ren mstede van hem, behoudens een P^Ene instructie, vrijheid van handelen Dat was fout. Men kan uit de de sfeer, de stemming, de mogelijk- -=«a in een land niet aanvoelen. Dat is "f in het koloniale verleden menigmaal &«en. Dat is na de wereldoorlog even- gebleken ten aanzien van de regering, -in Londen had vertoefd. Tal van be kten, daar genomen, bewezen dat zij het Knbct met het vaderland kwijt was. Maar «lelijke verhoudingen kunnen niet in .wese bewoordingen neergelegd worden. ®lsen verbeeldingskracht,. Het is een top dat bij velen alleen maar achter st wekt zij beschouwen het als iets ^dat met kunstenaars te maken heeft -en dat bewijst wat ik bedoel. Wij schie- l 5s volk en in ons buitenlands beleid kort, Tenslotte heeft men de fout •X.L °r' Van Mook op binnenlands- £s*Te- f10"1361) tot ontslagneming te i diën is het in Indonesië steeds Zij beslaan een totale oppervlakte van 135 k.m.2, met 13.500 bewoners Rechtspositie der bevolking gewaarborgd fetter ?egaan. Hij was nodig. Hij kende f-* Ri' vo^t' de verhoudingen, de mi werd opgevolgd, onder andere °°i M. Beel, die zijn- ver- maar deze dingen niet kent. jg t 'en tekort als onderhandelaars. «J®" ers dat ons leger daarvan de i»,L Hjden: het is gedwongen ZL® blttere taak te vervullen. Al f2 T en Jongens snakken er naar 4 tf. VeÏÏnSroeping te volgen en niet ïj(t gjj ,ec"*en tegen een volk, dat rij 7 ^11''. vijand" kunnen beschouwen. L v het !mmers vrijheid en zelfhe id tn er? eigon Verenigde Staten ge- fet is e.en, Unie mee samengaan! stellen en z'ck beperkt tot het 4 hef .on<lertekenen van een for- V0?ral dat wederzijds ver toon» tiei'ëidwilligheid tot samen- W6 n' "k eerste Plaats tegenover de htvaa 4e3 0°k. tegenover de U.N.O., s '^Er.ovpr tatnaaken, vergt dat wij ^men a bestaande wantrouwen ülighpiH i°r. metterdaad grote be- .vtv. tonen en de gevolmachtig- 'ad l aan te wijzen, die de °penbartigheid bezitten en ^knHn^dCre Zijde het grootste Dlt is in ons eigen belang. In de hoofdsteden der Westelijke landen is een officieel communiqué gepubliceerd over de op handen zijnde grenscorrecties. Hierin wordt onder andere verklaard, dat de regeringen van cje Verenigde Staten, van Frankrijk, van Engeland en van de Benelux-landen het nuttig geacht hebben, wegens de onvoorziene vertraging in de sluiting van een definitief vredesverdrag met Duitsland, een voorlopig onderzoek in te stellen naar het grensvraagstuk en die kleinere correcties ten uitvoer te leggen, welke gewettigd worden door behoeften van administratieve aard en eisen van verkeer langs de Westgrens van Duitsland. Het vraagstuk der grenzen van Duitsland zal definitief worden geregeld bij het vre desverdrag. De zes regeringen hebben de voorstellen tot voorlopige grenscorrecties, welke haar door een te Parijs bijeengekomen studie comité zijn gedaan, goedgekeurd. De zes regeringen hebben eveneens de grenzen van het Saargebied aan een on derzoek onderworpen en zijn, onder voor behoud van bekrachtiging of wijziging bij het definitieve vredesverdrag, overeenge komen de bestaande grenzen te handhaven met kleine wijzigingen. De gebieden welke betrokken zijn bij deze correcties zullen worden geplaatst onder de territoriale bevoegdheid van de buurstaten van Duitsland. Deze wijzigingen zullen bekrachtigd of gewijzigd kunnen worden bij de definitieve regeling met betrekking tot Duitsland. Door de aanbevelingen van de Londense conferentie zijn de werkzaamheden van het studie-comité zeer beperkt van omvang gebleven. Slechts die voorstellen mochten aan een onderzoek worden onderworpen waarvan vast staat, dat zij geen schade van enige omvang zullen toebrengen aan de Duitse economie en welke slechts van on dergeschikt belang zijn en als gewenst be schouwd kunnen worden met het oog op het wegnemen van plaatselijke misstanden en het verbeteren van de verbindingsmo gelijkheden. Dit zeer beperkte kader, waar binnen het studie-comité zich mocht bewe gen, liet niet toe territoriale eisen van gro tere omvang der Westelijke naburen van Duitsland in beschouwing te nemen. Binnen de aldus vastgestelde grenzen zullen 32 geringe correcties ten uitvoer worden gelegd op een nader vast te stellen tijdstip en wel langs de grens tussen Duits land enerzijds en Nederland, België, Luxemburg, het Saargebied en Frankrijk anderzijds. Zij beslaan een totale opper vlakte van omstreeks 135 vierkante kilo meter en betreffen een bevolking van on geveer 13.500 bewoners. De nauwkeurige grenzen zullen worden vastgesteld door afbakeningscommissies. Deze commissies zullen beslissen na in dien dit wenselijk voorkomt plaatse lijke atuoriteiten te hebben gehoord als mede personen uit de betrokken streken. Maatregelen zullen worden genomen ten einde de belangen van de bewoners te waarborgen, zowel met betrekking tot hun persoonlijke rechtspositie als wat betreft hun roerende en onroerende goederen. Niemand zal gedwongen worden de natio naliteit aan te nemen van het land, waar bij het door hem bewoonde gebied wordt gevoegd. Het zal hun vrijstaan zich in Duitsland te vestigen, in welk geval zij de hun toebehorende roerende goederen kun nen meenemen. Hun onroerende goederen kunnen zij naar verkiezing in eigendom behouden of verkopen met de bevoegdheid de tegoeden naar Duitsland over te maken. Indien zij dit wensen, kunnen zij in het betrokken gebied blijven wonen. Technische correcties. Van bevoegde zijde te Den Haag wordt voorts medegedeeld: De getroffen regelingen moeten worden bezien in het licht van de politieke ont wikkeling sinds 1944, toen voor het eerst sprake was van schadevergoeding in de vorm van gebiedsafstand door 'fluitsland. De oorspronkelijke opvatting, dat de on- schadelijkmaking van Duitsland het best verzekerd zou worden door ver-gaande desindustrialisering en agrarisering maakte geleidelijk plaats voor het inzicht, dat voor de economische en politieke toe komst van Europa de inschakeling van een economisch gezond Duitsland onontbeer lijk is. Inzake de inwilliging der door de Wes telijke buurstaten van Duitsland ingedien de territoriale aanspraken werd uitstel no dig geoordeeld. Niet nodig was dit uitstel, voor zover het zuiver technische grenscor recties .betrof, die van geen invloed op de economische wederopbouw van Duitsland werden geacht. Nadere gegevens omtrent omvang en ligging van de thans aan Nederland toegestane grenscorrecties en het ogenblik, waarop zij zullen worden uitgevoerd, zullen te zijner tijd ver strekt worden. Deze zuiver technische correcties zullen uitsluitend een aantal moeilijk heden van waterstaatkundige, ver- keei-s- en douane-technische aard opheffen. Als zodanig dienen zij niet slechts Nederlandse, doch ook zij het in bescheiden mate Europese belangen. Teneinde elke twijfel aan het zuiver technisch karakter der grenscorrecties buiten te sluiten en te verhinderen, dat zij als steen des aanstoots misbruikt kunnen worden, hebben de zes regeringen begin selen vastgelegd, welke de rechtspositie der betrokken Duitse bevolking in alle op zichten waarborgen. „Verlaat het Wereld vakverbond" Advies van democratische vakbondsleiders Het Britse T.U.C. (Congres van vakver enigingen), Het Amerikaanse C.I.O. (Con gres van industriële organisaties) en het Nederlandse N.V.V. hebben heden een be roep gedaan op de nationale vakvereni gingen, die nog zijn aangesloten bij het W.F.T.U. (Wereldverbond van vakvereni gingen, waarin de communisten een over heersende positie hebben), om terugtrek king uit deze laatste organisatie m over weging te nemen. Het beroep was ondertekend door Ar thur Deakin *en Vincent Tewson van het T.U.C.James Carey van het C.I.O. en E. Kupers van het N.V.V. Deze vier leiders verlieten in Januari j.l. de bijeenkomst van het uitvoerend bu reau van het W.F.T.U. BETOGING IN OSAKA. Te Osaka kwam het gisteren tot een botsing tussen 35.000 manifestanten en 2.000 politiemannen. Een dertigtal betogers en tien politiemannen werden gewond. De betoging was op touw gezet door uiterst links georiënteerde groepen er vakbonden tegen de regering Josjida. Twintig demonstranten werden gearres teerd. De koning amuseert zich. Het beroemde bloemenfeest van Nice is ook dit jaar weer met veel vrolijkheid gevierd. Duizenden waren naar de Rivièrastad gestroomd om de „Slag der Bloemen" mee te strijden. Ook de 90-jarige Koning Gustaaf van Zwedev woonde het feest bij. Men ziet hem hier van de tribune af bloemen werpen naar de kleurige optocht en zich kennelijk uitstekend vermaken. Toen in November bleek, dat minister Stikker in Indonesië bijzonder goed gehoor vond, had men hem verder moeten laten handelen. Tot welke politieke richting hij (of anderen) behoren doet er daarbij niets toe. Er staat een geweldig nationaal belang op hel spel. Deze zaak behoorde boven partij-politieke tegenstellingen verheven te worden. Om nog kans op welslagen in Indonesië te hebben zullen wij dat moeten erkennen. Met protesten tegen het wantrouwen, dat in Indonesië en in sommige andere landen tegen ons bestaat, komen wij er niet. De zaak is het toenaderende beleid te voeren en de begrijpende onderhandelaars te kie zen, die dat wantrouwen doen verdwijnen. Men moet, als men met onderhandelen wil slagen, de zaak uit het oogpunt van de andere partij (en) pogen te zien en daar mee rekening houden. Als zij onze metho den niet waarderen moeten wij andere toepassen. Het is waar dat dit alles ver Pessimisme iil Nanking over de te verwachten resultaten NANKING, 27 Maart. (United Press). De Chinese premier Ho Jing Tsjing heeft vanochtend met zijn kabinet geconfereerd over de aankondiging der Chinese commu nisten dat op 1 April te Peiping de vre desonderhandelingen zullen beginnen. Deze datum was Zaterdagavond door de communistische radio genoemd. De communistische aankondiging is te Nanking over het algemeen eerder met pessimisme dan met optimisme begroet, ondanks het feit dat al zo lang op het vaststellen van een datum was aangedron gen. De meeste waarnemers geloven dat de regeringspartij een moeilijke, zo niet onmogelijke taak zal hebben verzachtingen te verkrijgen van de oorspronkelijke acht voorwaarden die de leider der communis ten. Mao Tse Toeng, gesteld had. Het Chinese volk paart wat betreft de vredesbesprekingen hoop aan bezorgdheid. Niemand binnen of buiten de regering durft zich aan voorspellingen te wagen omtrent het uiteindelijk resultaat der ko mende besprekingen, doch de mening van het publiek werd stellig weergegeven door de president van de nationale universiteit van Peiping, Hoe Sji, toen deze verklaar de dat „vrede moeilijker is dan oorlog" en door de opmerking van een regeringsauto riteit „dat indien de aanstaande bespre kingen tot vrede zouden leiden, dit het eerste wonder in tweeduizend jaar zou zijn". De regering schijnt zich geen illusies te maken wat betreft de strengheid van de communistische voorwaarden. Sjao Li Tse, een van de regeringsgedelegeerden en een kra.chtig voorstander van vrede, ver klaarde dat de vooruitzichten niet gunstig kunnen zijn zolang de communistenaan hun oorspronkelijke acht voorwaarden vasthouden. Van regeringszijde wordt vernomen dat de vredesdelegatie van plan is nog een be- Republikeins communiqué meldt: 150.000 doden sinds December NEW YORK, 28 Maart. (ANP-Aneta). In een communiqué dat door het republi keinse Indonesische kantoor alhier Zater dag werd gepubliceerd wordt melding ge maakt van een Nederlandse aanval met vliegtuigen op Wonosari, ten Zuid-Oosten van Djokja, waarbij volgens deze mede deling verscheidene honderden personen zouden zijn gedood en gewond. Volgens dit communiqué zou sedert 19 December op Java en Sumatra het aantal doden en gewonden 150.000 hebben bedragen met een onmetelijke materiële schade. Uiteenzettend, dat de militaire positie der Nederlanders steeds moeilijker wordt, zegt het communiqué, dat de republikeinse leiders, die op Java en Sumatra nog in vrijheid zijn, geloven de overwinning te .uilen behalen, indien de Nederlanders op >en algehele militaire overwinning aan vuren. Het enige alternatief, onderhande- 'en, komt volgens hen niet in aanmerking beeldingskracht eist. Wij kunnen men-op de basis van een wettiging door de sen kiezen die daarover beschikken, -^n Veiligheidsraad van de Nederlandse mili- Van Mook terugroepen. R. P. 1 taire winst in de verlopen maanden. zoek aan Tsjang Kai Tsjek te brengen al vorens naar Peiping zal worden gereisd. Premier Ho Jing Tsjing hield vandaag achter gesloten deuren besprekingen met de delegatie voor de vredesconferentie. Eerste convooi Soerabaja— Batavia BATAVIA, (Aneta). Het eerste con vooi, dat na de oorlog over land Batavia van Soerabaja uit bereikte, is Zaterdag aangekomen. Het was Vrijdagochtend om 11.00 uit Soerabaja vertrokken. Het con vooi bestond uit vijf jeeps, bemand met personeel van de KL en het KNIL. Voorts met mariniers en een Franse militaire waarnemer. De commandant van het con vooi, de eerste luitenant van het KNIL J. A. Florentinus, verklaarde, dat de af stand van ongeveer 800 k.m. zonder rust was afgelegd. De route liep via Bodjone- goro. Semarang, Cheribon en Bandoeng. Reeds Woensdag opening van Bataviase conferentie? Reuter meldt, dat de UNO-commissie voor Indonesië Woensdag 30 Maart als de openingsdag van de besprekingen tussen de republikeinse en Nederlandse delegatie te Batavia heeft voorgesteld. Intussen acht men het in Nederlandse politieke kringen te Batavia niet waar schijnlijk, dat de voorbereidende confe rentie op de door de commissie voorgestel de datum van 30 Maart zal kunnen begin nen. Men wees er op, dat dr. Van Royen thans nog te New York vertoeft en dus zeker niet voor 30 Maart te Batavia zal kunnen zijn, terwijl mag worden aange nomen, dat hij nog enkele dagen in Den Haag zou verblijven alvorens naar Bata via te vertrekken. Voorts heeft de Bijeenkomst Federaal Overleg bij de besprekingen erkenning als partij gevraagd, waarover nog geen be slissing is genomen. Na de besprekingen, die dr. Beel Zater dag en Zondag heeft gevoerd met de voor lopige federale regering en de vertegen woordigers van de deelgebieden is het ad vies van dr. Beel op het voorlopig stand punt van de Nederlandse regering naar Den Haas verzonden. De UNO-commissie is uit Banka te Bata via teruggekeerd, vergezeld door de minis ters Moh. Natsir, Leinema en de staatssec retaris Pringgodigdo. Naar Aneta vernam hebben de republi keinse leiders op aBnka, in antwoord op de uitnodiging van de commissie tot deel neming aan de conferentie op 30 Maart, ge antwoord, dat alvorens zij dienaangaande een besluit konden nemen, es eerst overleg móest plaats vinden met republikeinse per soonlijkheden die thans te Djokja ver blijven. Van republikeinse zijde werd ver nomen, dat bepaalde personen uit Djokja (bijvoorbeeld de repubb'keinse minister Djoeanda) daartoe naar Banka zouden kunnen komen. Overigens achtte men het ook aan repu blikeinse zijde niet mogelijk, de conferentie te Batavia op 30 Maart te laten aanvangen. Drie arrestaties bij Wereidvredesconferentie Op de wereidvredesconferentie te New York is medegedeeld, dat drie Canadese afgevaardigden gearresteerd zijn. Functio narissen van de immigratiedienst deden de arrestatie op een banket van afgevaardig den der conferentie. De Canadezen werden ondervraagd naar de legaliteit van hun aanwezigheid in de V. S. Het betreft Barker Fairly, vice-voor- zitter van de Canadees-Sovjet-Russische vereniging, zijn vrouw, een lid van de culturele commissie van de Canadese pro- gessieve Labour-partij, en John Goss, to neelspeler en schouwburgdirecteur. Immigratie-ambtenaren te Washington hebben verklaard, dat Goss en mevr. Fairly na de ondervraging toestemming hebben gekregen naar Canada terug te keren. Ook de heer Fairly is in vrijheid gesteld en hij mag in de V. S. blijven. Golf van terreur in de Oosthoek Een golf van terreur slaat door de Oost hoek (Oost-Java), als gevolg waarvan ern stige schade aan tabaksondernemingen in dit gebied werd aangericht, aldus meldt Aneta uil Soerabaja. In de omgeving van Besoeki zijn 180 loodsen verbrand, terwijl op drie ondernemingen een voorraad tabak van in totaal 1000 balen verloren ging. Slechts het fermenteren van de tabak wordt op de gewone voet voortgezet; de andere werkzaamheden stagneren ernstig. Een bende ter sterkte van 200 a 300 man heeft Vrijdag j.l. het fabrieksemplacement van de rubber- en theeonderneming „Pa rakan Ealak" bij Bandoeng (West-Java) aangevallen. De fabriek bleef, dank zij het ingrijpen van de ondernemingswacht en der employés, gespaard, doch verschillende ge bouwen zijn verbrand. Er vielen geen ver liezen aan mensenlevens te betreuren. Dezer dagen zijn aan een der Noordelijke randkampongs van Malang twee Indo nesiërs uit hun huis gehaald en vermoord. In de Zuidelijke randkampong zijn enige terroristen gedood. Het woord is aan Wie zich lang bedenkt kiest niet altijd het beste. Nieuwe radiozender voor het Vaticaan Geschenk van Nederlandse katholieken In alle r.k. kerken in Nederland is gis teren een brief voorgelezen waarin de bis schoppen de gelovigen vragen, de Paus ter gelegenheid van zijn gouden priestex-feest een nieuwe radiozender aan te bieden. De Paus heeft met dit denkbeeld zijn instem ming betuigd. Roemeens vorstenpaar heeft een dochter De echtgenote van de te Lausanne in ballingschap vertoevende koning Michael van Roemenië de vroegere Anne van Bourbon heeft Zaterdag het leven ge schonken aan een dochter, die de naam Margarita heeft gekregen. (U. P.) SYNTHETISCH CHLOROMYCETIN. Een Amerikaanse firma heeft bekend gemaakt, dat het „wonderbaarlijke genees middel" Chloromycetin, dat met succes werd toegepast bij de bestrijding van ty phus en andere koortsen, thans voor het eerst langs synthetische weg is vervaar digd. Tornado raast over V.S. Een tornado heeft een aantal staten in het Zuiden en Zuid-Westen van Noord- Amerika geteisterd. Het aantal doden be draagt ten minste 25, waarvan 16 in Ar kansas, zes in Mississippi, twee in Okla homa en één in Texas. Een kolonel van de nationale garde van Mississippi zeide, dat de stadjes Belden en Tupelo door de storm zijn weggevaagd. Regeringscoalitie veroverde ruim de helft der vacante zetels Gisteren beleefde Fi-ankrijk de „Tweede ronde" van de kantonnale verkiezingen, waarbij gestemd werd voor het bezetten van 1508 zetels in 89 departementale ï-aden. Verleden week Zondag hadden in de eer ste ronde 723 candidaten de vereiste abso lute meerdei'heid behaald- Gisteren was voor het bezetten van de resterende 785 zetels het behalen van een eenvoudige meerderheid voldoende. De grote pairiijen der coalitie-regering van premier Queuille besloten tot een ge meenschappelijk offensief tegen de com munisten. In ieder kantonnement waar de communisten een groote aanhang hebben, besloten de regeringspartijen hun onder linge geschillen te vergeten en hun gemeen schappelijke steun te geven aan één can- didaat der middenpai-tijen. De regeringspartijen hoopten tevens de toenemende invloed van de RPF van de Gaulle te kunnen indammen, doch waren bereid om, wanneer noodzakelijk, met de UNO-Commissie rapporteert over toestand in Djokja De ÜNO-commissie voor Indonesië heeft telegrafisch een rapport inzake de toestand te Djokja aan de Veiligheidsraad gezonden. Hierin wordt gezegd, dat geen ernstige schade aan de stad Djokja is toegebi-acht, welke op enigerlei wijze het herstel van de republikeinse regering zou verhinderen. Het rapport zegt dat het echter nodig zal zijn, dat de Nederlandse autoriteiten faci liteiten scheppen voor het doeltreffend functioneren van de republikeinse regering, zoals vermeldt wordt in het tweede artikel van de resolutie, die de Veiligheidsraad op 28 Januari heeft aangenomen. De be vindingen omtrent de toestand in Djokja zijn neergelegd op basis van de inlichtin gen van de militaire waarnemers en de plaatsvervangende leden, die op 21 Maart Djokja bezocht hebben, zo wordt gezegd. De tekst van twee punten van dit rap port luidt: 1. „Er is geen ernstige schade aan de stad Djokja toegebracht, die op enigerlei wijze het herstel van de republikeinse regering in Djokja zou verhinderen. 2. Het gebrek echter aan materialen en uitrusting, die zijn weggevoerd of ver nield sedert 18 December 1948, zal het doeltreffende functioneren van het republikeins bestuur ernstig bemoei lijken. Het zal daarom nodig zijn, dat de Nederlandse autoriteiten faciliteiten verschaffen als vermeld in artikel 2 van het uitvoerend deel der resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari". De UNO-commissie voor Indonesië is hedenochtend op verzoek van Mohammed Roem, voorzitter der republikeinse delega tie, voor een bezoek van één dag naar Banka vertrokken. Nederlands commentaar. Het rapport van de UNO-commissie van Zaterdag met betrekking tot de toestand te Djokja heeft aanleiding gegeven tot een commentaar van gezaghebbende Neder landse zijde te Batavia, waar men van mening is dat het accent hier verkeerd ligt, aangezien het gebrek aan materialen en uitrusting reeds voor 18 December 1948 een doeltreffend functioneren van de repu blikeinse regering had bemoeilijkt. Afge zien hiervan v/as een groot gedeelte van de uitrusting en de materialen welke voor die datum in Djokja werden gebruikt, af komstig van openbare diensten te Batavia en Bandoeng, en enkele jaren geleden naar Djokja gevoerd. Uiteraard aldus deze gezaghebbende Nederlandse kringen worden deze materialen thans "weer ge bruikt ten behoeve van deze diensten. Gaullisten samen te werken indien dat de vei-kiezing van een communist zou kunnen beletten. De communisten hebben alle „combines" van de hand gewezen en hun volgelingen opgewekt om alleen te stemmen op candi daten die hun oppositie tegen het Atlan tisch pact kenbaar hebben gemaakt. De socialisten van het departement Bou- chès-du-Rhóne hebben voor de RPF ge stemd, teneinde de communisten uit te schakelen. In tal van departementen hebben de aanhangers van de RPF alleen met het doel het communisme de weg te versperren en bloc op de candidaten van de regerings partijen gestemd, onverschillig of deze socialistisch, volksrepublikeinen of radica len waren. In de eerste ronde van verleden week Zondag eisten de regeringspartijen in totaal 516 zetels en 51,2 procent van het totaal aantal stemmen voor zich op. De officiële cijfers van het ministerie van Binnenlandse Zaken gaven de communisten slechts 23,5 procent der stemmen en de Gaullisten 25,3 procent van het stemmentotaal. De officieuze uitslagen van gisteren gaven het volgende beeld (over 2 van de 785 zetels heeft men nog geen zekerheid): Regeringspartijen 394 van 783. namelijk 171 socialisten, radicalen 148, MRP 75 (te- samen 50,3 procent): Gaullisten 219 (28,2 procent); Communisten 20 (2,5 procent). Rechtse groeperingen, onafhankelijken en andere.n 150 (19 procent). De opkomst der kiezers v/as beter dan vorige week, toen 40 procent verstek liet gaan. Aanvullende verklaring van ds. Hildering over Peniwen SOERABAJA, 28 Maart (Aneta) Naar aanleiding van de Peniwan-affaire heeft dominéé Hildering het volgende verklaard: „Nadat de Oost-Ja vaan se kerk zelf de zaak Peniwan bij de militaire commandant van Malang had voorgebracht, trok het ge beurde ook de aandacht van de terroriale commandant van Oost-Java. In een ondei> houd met deze bleek, dat reeds een ernstig onderzoek werd ingesteld naar hetgeen bij Peniwan was voorgevallen. Dit onderzoek wordt nog voortgezet. De generaal zegde toe persoonlijk zijn aandacht op het geval gericht te houden en de strengste straffen te zullen toekennen aan degenen, die zich misdragen mochten hebben, omdat zulks te enenmale in strijd zou zijn met de scherpe orders, die hij had doen uitgaan en waaraan hij ook stipt de hand hield, omdat naar zijn eigen zeggen de strijd slechts gaat tegen kwaadwillende elementen en niet tegen vrouwen, burgers en kinderen. Gaarne geef ik dit aanvullend bericht, omdat iedere medaille nu eenmaal twee zijden heeft en omdat ik door langdurige contacten overtuigd ben, dat deze comman dant en meerderen met hem als oprechte christenmensen een even grote afschuw van wandaden als de gesignaleerde hebben en slechts begeren op integere wijze hun moei- ';;ke plicht te doen", aldus domine Hilde ring. AFNEMENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Droog weer met aanvankelijk nog overdrijvende wolkenvelden. later weinig of geen bewolking. Matige en langs de Waddenkuet tijdelijk nog vrij krachtige wind uit Oostelijke richtin gen. Vannacht kans op lichte nacht vorst, morgen overdag temperatuur ongeveer normaal voor de tijd van het jaar. Zon op 6.23 uur. onder 19.08 uur Maan op 6.34 uur. onder 19.06 uur (Nieuwe maan)

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1