3 u Bevolkingsaanwas is oorzaak van vele problemen Ruime meerderheid in Italiaanse Senaat vóór het Atlantisch Pact asrverUJ'H' hetSeRSrPhU;ikd^St™»^ Panda en de Meester^OntdekHngsreiziger Wereldnieuws j MAANDAG 28 MAART 1949 Minister Joekes opende Congres in de hoofdstad In Amsterdam is een congres gehouden over de gevolgen van de bevolkingsver meerdering, dat georganiseerd was door het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Nederlandse Volk. Het werd onder andere bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland dr. J. E. baron de Vos van Steenwïjk. De minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, hield de openingsrede. Hij zei- de. dat de regering grote belangstelling heeft voor het vraagstuk der bevolkings vermeerdering, Zij ziet zich gesteld voor een aantal ingewikkelde vraagstukken, die in nauw verband staan met de bevolkings vermeerdering, namelijk de handhaving van het bestaande welvaartspeil, het ver schaffen van een voldoende en doelmatige huisvesting aan personen en bedrijven en het scheppen van voldoende werkgelegen heid. De handhaving van het welvaartspeil hangt samen met de grootte van onze be- volkingsaanwes die op dit ogenblik bin nen Europa bijna ongeëvenaard is en met de daarmede gepaard gaande veran deringen in de relatieve bezetting der leef tijdsklassen en in de grootte en opbouw der beroepsbevolking. Ten aanzien van het vraagstuk der werk gelegenheid zeide minister Joekes, dat de gemiddelde arbeidsproductiviteit nog steeds beneden vooroorlogs peil ligt, zodat met een afneming van het aantal aroeidskrach- ten per eenheid van het product rekening moet worden gehouden. De gewapende machten binden een zeer groot aantal ar beidskrachten, die zich te zijner tijd weer op de arbeidsmarkt zullen melden. Hoewel de werkloosheid thans nog betrekelijk ge ring is, moet de mogelijke invloed van deze factoren in nabije toekomst in acht worden genomen. Ook ziet de regering de gevolgen van een mogelijke conjunctuur omslag reeds thans onder het oog. Daarbij geeft de jaarlijkse vermeerdering van het arbeidspotentieel met ongeveer 35.000, la ter zelfs wellicht ongeveer 50.000 arbeids krachten tengevolge van de bevolkings groei aan het werkgelegenheidsprobleem een zeer ernstig karakter. De agrarische sector van het bedrijfsle ven is reeds oververzadigd met vaste ar beidskrachten. Van de verdere inpoldering van de voor malige Zuiderzee mag wel een zekere, maar niet een afdoende bijdrage tot de vergro ting van de werkgelegenheid in de agra rische sector worden verwacht. Indien er voldoende werkgelegenheid voor de groeiende beroepsbevolking zal worden gevonden, zal dit in de eerste plaats door uitbreiding van de industrie zijn. Van de uit te breiden industrie zal ook een aanzienlijke bijdrage tot het „dich ten van het gat in de betalingsbalans" moe ten worden verwacht. Het vraagstuk van de voor- en nadelen van emigratie is het eenvoudigst in de agrarische sector. Voor de andere sectoi-en is de zaak ingewikkelder, daar aan bepaal de categorieën vakarbeiders een tekort be slaat. Anderzijds vertoont de arbeidsmarkt een overschot aan ongeschoolden en aan commercieel en administratief personeel. Prae-adviezen Hierna werden de uitgebrachte prae- adviezen besproken. Prae-adviseurs waren prof. dr. W. R. Heere, hoogleeraar aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg ovêr „De demografische situatie"; de heer W. J. van de Woestijne over „Be volkingsvermeerdering en economische kernpunten'; dr. W. Sleigenga, administra teur aan het ministerie van Sociale Zaken over „Bevolkingsvermeerdering en arbeids voorziening" en ir. L. H. J. Angenot, hoofd ingenieur-afdelingschef bij de dienst voor Stadsontwikkeling te Rotterdam, over „Be volkingsvermeerdering en bevolkingssprei ding". Prof. Heere achtte in zijn prae-advies een centrale instantie noodzakelijk welke alle gegevens verzamelt die van belang zijn voor de nauwkeurige bestudering van het vraagstuk der bevolkingsvermeerdering. De heer W. J. van de Woestijne kwam tot de conclusie dat de oplossing van het quantitatieve bevolkingsprobleem in de eerste plaats een qualitatief arbeidspro bleem moet geschieden door een doel matige organisatie van bedrijf en maat schappij. Dr. W. Steigenga concludeerde, dat de ontwikkeling van de demografische struc tuur van ons land een eigen problematiek stelt. Aangenomen kan worden dat de de mografische ontwikkeling tot 1955 weinig of geen verandering in de bezetting van de jongste leeftijdklassen der beroepsbe volking zal brengen, doch wel een gelijk tijdige sterke vermeedering der oudste leeftijdklassen. Na 1955 keert het demo grafisch getij, de jongste klasse zal dan krachtig toenemen, hoewel de vermeerde ring der oudste klasse onevenredig groot zal blijven. Ir. L. H. J. Angenot zeide in zijn prae- advies dat ons sterftecijfer van 1947, het laagste dat ooit ter wereld werd bereikt, niet van blijvende aard kan zijn. De Neder landse bevolking veroudert, het aantal bejaarde personen neemt relatief toe en de gemiddelde leeftijd stijgt. Zodra er een zeker plafond bereikt is, zal de hoge be volkingstoeneming ophouden, hoewel de gemiddelde levensduur verhoogd zal zijn. Ir. Angerot acht het vrijwel zeker, dat de Nederlandse bevolking over 30 jaren 12 milioen zal bedragen. Jitvoerig belichtte ir. Angerot verder de mogelijkheden tot transmigratie der stedelijke bevolking naar het land of omgekeerd al naar gelang de regionale aspecten. „Benelux-huwèl ijken' Voorts gaf prof. mr. dr. J. E. Mertens uit Leuven een overzicht van de bevol kingsaanwas in België. Uit de ramingen der laatste jaren blijkt, dat het bevolkings cijfer eerder neiging vertoont tot daling dan tot stijging. De grote bevolkingsaan was in Nederland kan een goed comple ment zijn voor de bevolkingsvermindering in België. „Benelux-huwelijken" zouden waarschijnlijk de bevolking van Nederland en België stabiel kunnen maken, vond prof. Mertens. Voor dit recept van de Voe dingsraad hebt U nodig: 1 kilo schelvis (voor 4 pers.), zout. (citroensap), boter of marga rine, peterselie. Was de vis goed en wrijf ze met wat zout in. Leg ze in een vuurvaste schotel, braadslee of stoofpan, waarin wat boter of margarine gesmolten is. Voeg er wat water aan toe en spren kel er desgewenst citroensap over. Stoof de vis 20 min. in een matig-warme oven ot 10 min. op een klein vuur gaar. Het vlees is dan zacht en laat makkelijk los. De pan geslotenBedruip de vis af en toe met het vocht. Ge bruik dit als saus, eventueel gebonden met aardappelmeel of bloem. Bestrooi de schelvis met gehakte peterselie. Geef er gekookte aardappelen, wor teltjes, spinazie, sla of appel moes bij. >t 7 5 c I KtpllU» 7 5 ct AAMBEIENZALF ZETPILLEN De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Lichtbaken. 9.30 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Platen. 11.30 Als de ziele luistert. 11.40 Orgel (Bach). 12.00 Angelus. 12.03 Zang en piano. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Lichte muziek en zang. 12.55 Zonnewijzer. 13.45 Klarinetkwintet van Reger. 14,30 Onder ons. 15.00 Schoolradio. 15 30 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 De Wigwam. 17.45 Het onderwijs in Indonesië. 18.00 Rhythm Sextet. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.15 Concert voor contrabas en piano. 19.30 „Dit is leven". 19.45 Scheepvaartrubriek. 20.05 De gewone man. 20.12 Piano (Bach). 20.30 Lij densmeditatie. 21.30 Werken van Bruckner met medewerking van Hélène Ludolph en de H.O.V. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Platen. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Pianoconcert van Healy Willian. 9.35 Platen. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Critieke perioden in het kin derleven. 11.30 „De Wekker". 12.00 Lyra Trio. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Voor 't platteland. 12.40 Pianoduo. 13.15 Platen. 13.20 Prome nade-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Naald en schaar. 14.30 Opera „Lucia di Lammermoor". 16.25 Causerie over Beethoven. 16.40 De Schoolbel 17.00 Kinderkoor. 17.30 Maria Zamora. 18.15 Piano. 18.30 Parapsychologie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Platen. 19.15 Voor de middenstand. 1930 Muziekjournaal 20.05 Zoeklicht. 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 21.35 Brieven over hersengymnastiek. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Gevraagde pla ten. 22.30 Viool en piano. 23.15 Platen. „Zondagsheiliging is niet een dode rust" Naar aanleiding van een in een deel der christelijke pers gevoerde discussie over de openstelling op Zondag van de tentoon stelling Nederlands Jeugd, die in Augustus te Amsterdam gehouden zal worden en het besluit van het stichtingsbestuur de ten toonstelling des Zondags na 1 uur open te stellen, schrijft prof. dr. G. C. van Niftrik, hoogleraar aan de Gemeente-uni versiteit van Amsterdam, in het weekblad „De Hervormde Kerk" van 26 dezer: „Deze hele kwestie mag niet gemaakt worden tot een prestige-kwestie. Het gaat verkeerd in Nederland, wanneer de Chris tenen denken God te verheerlijken door Christelijke levensgewoonten dwingend op te leggen aan anderen." De schi'ijver ontkent ook de juistheid van de voorstelling van zaken alsof de Zondag naar de mening van alle belijdende Christenen in Nederland alleen maar ge heiligd kan worden, als alles potdicht zit. Er is in ons land al sinds eeuwen gedis cussieerd over de juiste viering van de Zondag, zo zegt hij. „Zuiver dogmatisch moet gezegd wor den", aldus prof. van Niftrik, „dat in de Bijbel de wet nooit zonder het evangelie is. Het is puur exegetisch, volkomen on juist van de tien geboden tien commando's te maken. De eis der Zondagsheiliging be tekent niet een dode rust. De Zondag is God gewijd, ons gegeven als een teken en belofte van de toekomende rust in God. Deze dag is ons echter ook gegeven als een dag van rust en ontspanning. Wat op deze dag al dan niet geoorloofd is, is een zaak van geloofsbeslissing in de concrete situa tie, waarin wij ons bevinden". De schrijver meent, dat de concrete situatie van het jaar 1949 alleszins de .openstelling dezer tentoonstelling op Zon- wettigt. Het is onwerkelijk te menen, dat de mensen evengoed door de week-als op Zondag gaan, zegt hij. De poëzie in het Lentenummer Wij laten hier een opgave volgen van de bundels, waarin men de in ons Voorjaars nummer opgenomen gedichten kan terug vinden. „Lente" van C. S. Adem a van Scheltema staat in „Eerste oogst" (uitg. W. L. en J. Brusse, Rotterdam); „Vroege voorjaars avond" van J. C. Bloem is opgenomen in diens „Verzamelde gedichten" (A. A. M. Stols, 's-Gravenhage), welke uitgever kort geleden ook het verzameld werk van de Vlaamse dichter Jan van Nylen herdrukte, waaraan wij „De zoveelste lente" ontleen den. Bij Stols verscheen eveneens het be kende bundeltje „Parken en woestijnen" van M. Vasalis met het gedicht „Voorjaar". De totale geldhoeveelheid in Nederland Op verzoek van het Internationale Mo netaire Fonds te Washington heeft de Ne- derlandsche Bank een statistiek gemaakt der geldhoeveelheid in Nederland. Hierbij leed zich de moeilijkheid voor. dat de om- eh rij ving van de samenstellende delen •an de geldvoorraad, welke door het fonds ot grondslag van zijn publicaties werd ekozen, niet geheel overeenstemde met de imschrijving. waarvan de Nederlandsche lank zich tot dusver had bediend. De Nederlandsche Bank heeft inmiddels haar geldstalistiek volgens het systeem van het Internationale Monetaire Fonds gewijzigd. Aldus is een nieuwe geldstatistiek ont slaan, welke op verzoek van het fonds tot 1928 werd teruggerekend. De cijfers van deze nieuwe statistiek wijken aanzienlijk af van de tot dusver gepubliceerde cijfers. Een der oorzaken daarvan is, dat in de omschrijving van het fonds geen plaats is voor het chartale geld in de kassen der „Banks" en voor de deposito's en een deel der credietsaldi bij banken. Blijkens de nieuwe berekening bedroeg de totale hoeveelheid vrij geld per ultimo 1948 (in millioenen guldens) 7.332. waar van chartaal geld 3.184 en giraal geld 4.148. Volgens de oude berekening waren deze cijfers als volgt: 7.935, 3.330 en 4.605. De totale geldhoeveelheid volgens de nieu we berekening was: in 1947 6.954; 1946 6.193; 1945 4.100; 1944 8.774 en in 1938 2.541. Invloed van gemeenten op de woningbouw Beschikbare volume bepaalt omvang der bouwnijverheid In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van We deropbouw en Volkshuisvesting zegt minis ter In 't Veld onder andere dat hij een gunstig resultaat verwacht van de grotere bemoeiingen van provincies en gemeenten in zaken betreffende de wederopbouw en de bouwnijverheid. .Hij waarschuwt echter tegen een te hoge verwachting van deze invloed op het resultaat van de woning bouw. Ook in de komende tijd zal het beschikbare bouwvolume bepalend zijn voor de omvang van de bouwnijverheid in de gemeente. De minister acht het gevaar, dat jonge gezinnen, die in een duplexwoning gehuis vest zijn, bij enige uitbreiding reeds spoe dig zulk een woning zullen moeten verla ten en dan geen voor hun nieuwe omstan digheden geschikte ruimere woning zou den kunnen vinden, inderdaad aanwezig. Men mag echter niet uit het oog verliezen, dat intussen ook de bouw van normale ééngezinswoningen voortgang vindt. Veel zal hier van het beleid van de gemeente besturen afhangen. Gemiddeld worden in Nederland 80.000 huwelijken per jaar ge sloten (in 1946 abnormaal veel, te weten 110.000). Een jaarlijkse maximumaan- bouw van 25.000 duplexwoningen (2 x 25.000 eenheden) gedurende ten hoogste 10 jaren, acht de minister niet te veel. Ten aanzien van de gemiddelde inhoud van de arbeiderswoningen van 260 vier kante meter merkt de minister op, dat deze inhoud nooit is bedoeld als de gemiddelde inhoud van alle in Nedrland le stichten arbeiderswoningen, doch slechts als de gemiddelde inhoud van de klasse arbeiders woningen, bestemd voor gezinnen van ge middelde grootte. Er blijkt een toenemende belangstelling te zijn voor de financieringsregeling Wo ningbouw 1948. In het tweede halfjaar van 1948 werd ongeveer 64 pet. van de woningbouw gefinancierd op grond van de z.g. Woningwetregeling en ongeveer 36 pet. op grond van de financieringsregeling Woningbouw 1948. Geen premie voor woning verbetering meer In de op 13 Maart 1948 van kracht ge worden premieregeling voor het verbete ren en splitsen van woningen werd be paald, dat aanvragen voor het toekennen van premie voor het verbeteren van woningen vóór 30 December 1948 bij de gemeentebesturen moesten worden inge diend. Bij de gemeentebesturen kunnen dus geen aanvragen om toekenning van premie voor woningverbetering meer worden in gediend. De na 31 December 1948 binnen gekomen aanvragen worden niet in be handeling genomen. De bestaande regeling voor het split sen van woningen blijft van kracht. Deviezen voor zakenreizen De Nederlandse Bank heeft een vereen voudiging aangebracht in het verlenen van deviezen voor zakenreizen naar Denemar ken, Engeland, Finland, Frankrijk, Hon garije, Ierland, Italië, Noorwegen, Oosten rijk, Polen, Portugal, Spanje. Tsjecho-Slo- wakije, Joegoslavië en Zweden. Zij heeft daprtoe een algemene vergun ning verleend aan de deviezenbanken, die op grond daarvan aan directie en perso neel van zaken, welke in het handelsre gister zijn ingeschreven en zich vóór 15 April 1949 tot de deviezenbanken hebben gewend, in de periode van 1 Mei 1949 tot 30 April 1950 reisdeviezen mogen afgeven tot de bedragen, die de desbetreffende zaken in het jaar 1948 voor dit doel heb ben opgenomen. I icuwe Agaven De Britse marine houdt ieder voorjaar in Chatham haar vermaarde Royal Tournament, waarin de manschappen van de Royal Navy elkaar in sportieve strijd bekampen. Een der zwaarste nummers bestaat uit een hindernisloop waarbij onder meer een munitie- caisson over een vijf voet hoge „muur" gesleept dient te worden. Sforza via Parijs naar Washington ROME (United Press) Met een rede voering van een uur en twintig minuten heeft de Italiaanse premier De Gasperi Zon dag in de Senaat het debat over het Atlan tisch pact gesloten. Hij vroeg de Senaat om een vertrouwensvotum en onthulde dat hij Washington om een formele verklaring heeft gevraagd wat betreft de kwestie of het Atlantisch pact zou inhouden dat Italië militaire bases zou moeten afstaan. Zeer gezaghebbende Amerikaanse krin gen hadden geantwoord dat alle mogend heden het er over eens waren dat in tijd van vrede de kwestie van militaire bases niet aan de orde zou komen. Italië kan niet neutraal blijven, meende de premier, omdat in een nieuwe oorlog de Povlakte een doel voor het Oosten en de Middellandse Zee en Italië doelen voor het Westen zouden zijn. Hij merkte op dat deelneming aan de Westelijke Alliantie de Italiaanse banden met het Oosten niet zou verbreken. De pre mier vertelde dat de Italiaanse import uit het Oosten verleden jaar gestegen is van 19 Benelux-gedachte in de practijk. „I^a de Benelux-conferentïe heerste al om grote voldoening, maar in de practijk ontbreekt er nog al wat aan de Benelux- gedachte", verklaarde mr. J. Rutgers, se cretaris van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, in een te Utrecht gehouden vergadering van deze partij. „Veertien dagen geleden", zo zeide hij, „besloot de gemeenteraad van Leuven de exploitatie van de waterleiding, welke ge durende 60 jaar zonder enige klacht ver- zorgcl wordt door een Nederlandse water- zün! leiding-maatschappij, met ingang van 1 tot 34 milliard lire en de export van 13 tot 36 milliard. Opnieuw laakte de premier zijn commu nistische landgenoten dat zij „desertie naar Rusland predikten" in geval van oorlog. De Senaat heeft zich daarna met 188 tegen 112 stemmen bij acht onthoudingen uitgesproken voor deelneming van Italië aan het Atlantisch pact. Sforza naar Washington. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Sforza, is naar Parijs vertrokken voor de ondertekening van het protocol be treffende de Frans-Italiaanse tolunie. Sforza zal zich daarna met minister Schu- man naar Washington begeven voor de ondertekening van het Atlantisch pact. In Romeinse politieke kringen is men van mening dat graaf Sforza met Dean Acheson en Ernest Bevin belangrijke politieke kwes ties betreffende de Westelijke Alliantie en waarschijnlijk de toekomst der Italiaanse koloniën zal bespreken. Aanslag op De Gasperi beraamd? De Romeinse politie heeft een zekere Grillo gearresteerd, die naar wordt ver klaard, aan een communistisch Kamerlid advies gevraagd heeft over een aanslag op het leven van de Italiaanse premier, De Gasperi. Hij verklaarde bij het verhoor de aanslag niet te hebben willen plegen. Hij wilde slechts de aandacht der communisti sche partij trekken teneinde hulp en „werk" te verkrijgen. Hij is sinds 1946 lid der partij. Volgens de politie bezat Grillo papieren waaruit bleek dat hij lid was van de katho lieke actie en ook van de communistische partij. Grillo verklaarde, aldus de politie, dat hij bij het zoeken naar werk wel lid van Januari 1950 te geven aan de Nationale maatschappij der Waterleidingen van Bel gië, een staatsbedrijf, dat dank zij over heidssteun en vrijdom van belastingen een lagere aanbieding'deed om de Nederlandse maatschappij weg te drukken, hoewel de tarieven van de nationale maatschappij in verschillende gemeenten en ook in een aangrenzende gemeente veel hoger zijn. Ons ministerie van Buitenlandse Zaken was actief genoeg om in deze het Neder landse belang te verdedigen, maar de Bel gische regering bleef tot dusverre doof". Mr. Rutgers herinnerde er aan. dat een Belgische waterleidingmaatschappij de wa terleiding exploiteert in verschillende ge meenten in de provincie Utrecht, in de stad Utrecht, in Amersfoort, Baarn, De Bilt, Driebergen, Zeist en ook nog in enige ge meenten buiten de provincie. Mocht de Belgische regering het besluit van de ge meenteraad van Leuven niet vernietigen, dan zou ernstig de vraag onder de ogen moeten worden gezien, of dan uit algemeen Nederlands belang de verdere exploitatie van de waterleiding in enige Utrechtse gemeenten in handen van een Belgische maatschappij kan blijven. In de stad Utrecht moet hierover reeds vóór 31 Dec. 1950, dus in de volgende zitttingsperiode van de gemeeneraad, beslist worden. Mr. Rutgers hoopte, dat de vertegenwoordigers van de V.V.D. in deze hun plicht zouden begrijpen en doen. Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING (Adv.) 300.000 „afvallige" communisten. Palmiro Toglïatti, de leider der commu nisten in Italië, heeft tijdens een interview, dat is gepubliceerd in het partijblad „Unita", verklaard, dat het ledental van de partij sinds 1948 met 300.000 is terugge lopen. Einde Februari van dit jaar waren er 1 896.634 betalende leden, in het derde kwartaal van 1948 werd een ledental van 2.200 000 bereikt. Hij verklaarde, dat dit aantal waarschijnlijk voor het einde van Juni van dit jaar zou worden overschreden. De verklaring van Togliatti was een ant woord op het onlangs door de minister van Defensie, Randolfo Pacciardi, verklaarde, dat de communistische partij 700.000 leden had verloren. Besteding van het nationale inkomen in 1947 Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert een voorlopig overzicht voor 1947 inzake de besteding van het nationale inkomen. Blijkens deze voorlopige opgave was het nationale inkomen groot (in mil lioenen guldens) 11.388 (9.326 in 1946). Hierbij komen de indirecte belastingen minus de prijsverlagende subsidies ad. 754 (621), zodat het nationaal product te gen marktprijzen opbracht 12.142 (9.947). Deze netto waarde van de beschikbaar gekomen goederen en diensten werd als volgt verdeeld over verbruik en investe ringen: in totale consumptie 12.073 (10.234) totale netto investeringen 69 (minus 287). Een ontleding van de cijfers betreffende de investeringen geeft duidelijk de zeer grote rol aan, welke het buitenland in beide jaren in 1947 nog meer dan in 1946 in de kapitaalsector heeft ge speeld. Onze Verslaggever seint •an een Sportreporter, door'iWaU- v,2?%- •mgs: Uitg. De Boekerig Baarn Zwitserland. Harmonie r door Dr C. Mensch; verschenen ;„0n}t5% Terra-Bibhotheek. o. r. v Prof n ,de «fr Veen; Uitg. J. A. Boom z001A H Door de Branding gewekt h PPe1 Nordhoff en James Normm H.n' titel: The High Barbara™èd «hè F. W B. Engler; uitg. J. H qjjttltfe lemAntwerpen. ^ottmer, pjy. Viersprong der grote Weg™ levenden en een dode, door S CvL'*1' Vr™"'en naar Jacatra. door A s tog: 4. Droomkoninkje, door fc y™; 5' Carrière, door FeSffi*'»- 6. Chirurg door Prof. Dr. Andre» i, 7. Janmaats en Sinjeuren. dom K kk<* Drie kameraden, door E M R™, 'i 1 Chinese Handwassing, door' Mv I. haert; 10. De Bridgeclub van n 4' door F. de Sinclair: De Atlas R. T Sori" gezamenlijke uitgave van H J w 5 Amsterdam: N.V. A w n.„ H:- Uitg. Mij, Utrecht: van HniUrrr)/\Jv: dorf N.V., Amsterdam- A W Ran, Mij N.V., Leiden: Ad M C land se Uitg. Mij N.V.. Den Haag U'M- Toneel ,,Het Gouden De Haarlemse afdeling van s. landse Culturele Sportbond liet .JS' voor het eerst een toneelstuk voor 5 voeren. Al bleef de belangstelSg^t leden ver beneden de verwachting* stonden er dientengevolge heel waf ct i in hotel ,De Leeuwerik»"™,f* het succes zo hartelijk, dat het' zeker S tJ 1e2f-,ene Pr°etneming tal blijven 1 plaatselijke amateurgezelschap n. keniers verklaarde zich bij mond, w regisseur Jan Selman aanstonds bïï dï een tweede avond te vullen Vertoond werd de sinds jaar en dttl. kende, doch altijd weer inslaande klucb „Het gouden kalf" van- M, Jansen Gerard Nielen, waarin naar het eeuw, oude recept de malste situaties voortvlofc uit verwisseling der namen van de bel» rijkste personages. Als de ontelbare «i. verstanden er het hunne toe hebben gedragen om de in het spel zijnde lens op hun echtheid te toesen, kunneni verlovingen tot ieders genoegen bij devlv voltrokken worden. Blijkbaar draafdeiï diologen precies op de goede hoogte om ij amusement van de aanwezigen te verzeg ren, want ieder geestig bedoeld imf, ontketende vrolijk gelach. De vertolkers van de twaalf rollen, dit stuk telt, gedroegen zich over het al-e- meen met een zekere onbevangenhe.' welke aan de voorstelling een vloeiend wt' loop verleende. Zoals het geheel doorgaju meer is dan de som van alle delers, over trof ook hier het totaalbeeld de betekeri der persoonlijke prestaties. Alleen mevrou? Selman, als de niet op haar mond gevalle- dienstbode en de heer H. van DonseW als de verwende zoon des huize?, onder scheidden zich door een overigens naar hand liggende eigen kleurgeving. De pi- meur had verstek laten gaan, maar de spelers lieten zich door deze handicap hun zekerheid niet ontnemen, hetgeen eer. woord aan hulde apart verdient en hut zelfvertrouwen niet weinig versterkt n! hebben. D. K. 26. Terwijl Joris dus met de schuldeisers aan het praten was, sloop Panda stil de kamer van de Aller doorluchtig ste Bey weer binnen om daar eens een praatje mee te gaan maken. Dat was heel brutaal van hem., want hij was tenslotte maar een piccolo en de Bey was een deftige gast van het hotel. En inderdaad zodra hij de deur open had, en heel vaag de gedaante I van de Bey weer in het bed zag zitten, I klonk weer die krassende stem, die ook te- gen Geofridus Goudbakker gesproken had: „Ik wens niet gestoord te worden! Ik wens niet gestoord te worden! Ik wens„Ja, één ogenblik, meneer de Bey," zei Panda beleefd. „Ik ben zó weer weg. Mag ik even het licht opsteken?" Hij wachtte het antwoord niet af, maar draaide het licht knopje om, en toen.Toen zag hij, hoe gemeen en bedriegelijk Joris Goedbloed weer te werk ging. De Bey was geen Bey! De Bey was alleen maar een wassen pop, die daar rechtop in bed zat! Een wassen pop! En de krassende stem was niets anders dan een gramofoon, die met een touwtje aan de deurknop zat, zodat h\j ging draaien wanneer de deur open ging. Wat een bedrog! Wat een gemeenheid! „Nu weet ik het ook zeker!" dacht Panda, en hij sprong terug naar de eerste kamer, waar de blokjes caponiet en de kaart van de vindplaats nog steeds op tafel lagen... WEGENS ENORM SUCCES verlengen v tot 31 Maart onze lO'/i KORTING op kei overtrekken van lampekappen KELLER SPAARNWOUDERSTRAAT 13 - TEL. 15111 (Adv) I Overbelasting. De geweldige overbelast:; van het stadstreinverkeer in BerVjn heeft vier doden geëist. De slachtotfei die buiten de trein hingen, omdat e binnen geen plaats meer was, wares van de treeplanken geveegd doeree trein die uit tegenovergestelde rich'4 kwam. Een vijfde man werd zwaar p- wond. (U. P.) Critiek. De commentator van de „Sm" Times", Atticus, vertelt over „drie En gelsen, die tijdens een treinreis a Nederland, druk doende waren c' reputatie van Winston Churchill oml# te halen, totdat een in de coupé af wezige Nederlander zich niet lttfe kon inhouden en zeide: „Heren, wal a in uw eigen land over Churchill zef. gaat ons niet aan, doch hier in Nede> land kunnen we niet dulden, dat be zoekers de reputatie bezoedelen van man, aan wie wij zoveel verschuldigd zijn". Gedurende de rest van de rüi- aldus Atticus, hielden de Engelsen zra stil. Oude mensen. De Sovjet-Unie bew^ri zij 29.000 burgers heeft, die honfk. jaar of ouder zijn. Een nieuwe Ukv- mentaire film die dezer dagen in cir culatie kwam, toont een aantal van deze mensen waarvan een gr°°t de Kaukasus woont, hoewel ook Mos» op een paar dozijn honderdjarigen P-»1 gaat. Een persoon die in de film P" toond wordt, is Mamsyr Yiyut, eenK* die 147 jaar oud zou zijn. (U. B-' Vredesconferentie. Professor HaroW voormalig voorzitter van de Britse bourpartij, heeft in een interview voor gesteld, om generaal Dwight hise wer, Lord Louis Mountbatten, Hahw Lange (de Noorse minister va» bui® landse Zaken) en Léon Bjum Moskou te zenden om de weg teen voor een vredesconferentie van en West te Stockholm. Dezecordert zou dan de basis kunnen legÊ een bijeenkomst van Stalw, Attlee en Queuille. Gezond beroep. Acht en zestig ^arg werd in het kleine havenstadje.^ bridge, in Lincolnshire, een zi gebouwd, waarin zeelieden worden verpleegd, die aan besni ziekten leden. Doch van het monien het ziekenhuis gereed was om bruik te worden genomen, wv dag van heden, werd nimmer tiënt opgenomen. De verI®d,h j,dctiie:i! gestelde nationale heeft geweigerd het ziekenhu - nemen. Het is thans voor van 5000 pond sterling aariee verkocht, die het voor -J31* dige doeleinden" zal gebnjj p. Jacht op Guiliano. Een aanzu m„nneto macht heeft in de streek T PP lestrato, nabij Palermo. scheepse actie op touw ge Siciliaanse bandiet Sal vat rS5r.ö te arresteren. Meer dan 6(J zijn aangehouden en een gr heid wapens en munitie genomen.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2