Drink..... Loendersloot's Warenhuis Drie levens MAANDAG 28 MAART 1949 IJMUIDER COURANT Velsen-Noord Christelijke arbeiders in feestbijeenkomst De afdeling Beverwijk-Velsen van de Bond van Christelijke Fabrieks- en Trans portarbeiders heeft Zaterdagavond in ge bouw „Concordia" te Velsen-Noord haar feestelijke jaarvergadering gehouden Het welkomstwoord tot de talrijke aan wezigen werd gesproken door de heer H. Andrea, voorzitter, die speciaal de kerke raden der Gereformeerde en Nederlands Hervormde kerk, alsmede vertegenwoor digers van de Christelijke Besturenbond te Beverwijk begroette. De secretaris kon in zijn jaarverslag melding maken van een verblijdende gi'oei der afdeling, waarbij het naar zijn mening voor de arbeider noodzakelijk is slechts door georganiseerd overleg sociale rust en welstand te kunnen bevorderen. Op uitstekende wijze kweet de heer Van der Brink zich als districtsbestuurder van de taak de Christelijke vakorganisatie te propageren. Hierin huldigde hij voorts een viertal leden, die 25 jaar en langer tot de organisatie behoren. Zij ontvingen van de heer Andrea het zilveren C.N.V.-speldje. Vervolgens spraken nog de heer K. Zwitser, hulppredikant, namens de Ne derlands Hervormde kerk van Velsen; de heer J. van Someren namens de Christe lijke Besturenbond Beverwijk en de heer N. Slings namens de Gereformeerde kerk. De avond werd aangevuld met declamatie van mej. v. d. Kwaak uit Wormerveer en enige voordrachten van de heer Spij kerman. De heer P. Koelmans leidde de samenzang. Het slotwoord sprak ds. L. Brink, Ned. Hervormd predikant te Velsen, die met dankzegging eindigde. Loondiefstallen bij Van Gelder opgehelderd Gedurende geruime tijd werd met tussenpozen en op zeer geraffineerde wijze bij de uitbetaling der week lonen bij Van Gelder Zonen N.V. Pa pierfabrieken door een arbeider loon in ontvangst genomen, dat bestemd was voor een mede-arbeider, wiens handtekening frauduleus op de loon lijst werd geplaatst; Door de bedrijfspolitie werden maat regelen genomen om herhaling te voor komen, welke zeer onlangs tot de aanhou ding van de dader leidden. Het bleek te zijn een arbeider uit Haar lem, die nog niet zo lang in dienst was en bij verhoor mededeelde de onrecht matige toeëigening voor de derde maal te hebben gepleegd. Hij is aan de recherche te Velsen over geleverd. VERGADERING UITGESTELD De jaarvergadering van de R.K. Begrafe nisvereniging ,,St. Barbara" welke Zondag zou worden gehouden, is tot een latere datum uitgesteld. I Kinheim won overtuigend J met 5—2 i Teneinde het tweede elftal niet te ver zwakken speelde Kinheim op Tussen wijk tegen de Zaanse Meervogels met drie ju nioren als invallers en v. d. Star comple teerde het geheel. Direct drong Kinheim de bezoekers op hun speelhelft terug met uitstekende com binaties. H. Prinssen, die als spil optrad, gaf na een kwartier met een formidabel schot de thuisclub de leiding. Opnieuw kwam Kinheim terug, waarbij A. Prinssen hard inschoot. De doelman stopte wel, maar Kuitwaard zette de terugspringende bal in (2-0). Hierna kwam Meervogels opzetten en het achtertrio moest het terrein zuiveren. Starreveld kreeg de bal, passeerde vier tegenstanders en maakte er even voor de rust 3-0 van. Het ver doorgevoerde samenspel van Kinheim leverde verschillende goede kan sen op. Na een fraaie combinatie van De Boer, Bosman en Starreveld had Kuit- waard succes (4-0). De Zaandammers kwamen bijna niet aan bod. Starreveld passeerde weer enige spelers en A. Prins sen doelpuntte (5-0). In de resterende tien minuten kreeg Daniëls druk werk. Een hoekschop werkte hij wel weg, maar de bal belandde bij de rechtshalf van Meervogels, die voor het doel plaatste waarna de middenvoor Da niëls van dichtbij het nakijken gaf (5-1). Een afgemeten voorzet van links in de laatste minuten kopte de middenvoor van Meervogels over de uitgelopen doelman en de eindstand werd 5-2. Velsen moet degradatie wedstrijden spelen Ook Velsen is genoodzaakt degradatie wedstrijden te spelen. C.V.V. won nl. de beslissingswedstrijd, welke gisteren op het H.V.V.-terrein gespeeld werd, met niet minder dan 52. Velsen was in deze ontmoeting ten zeer ste gehandicapt door het uitvallen van zijn stopperspil Nijssen, die weer last kreeg van een oude blessure. Dit uitvallen gooi de het gehele verdedigingssysteem der Velsenaren in elkaar. Wel verrichtte Bak- kum, die toen op de spilplaats werd opge steld, hier individueel goed werk en de achterspelers Kuypers en Wijkers stonden hun mannetje, doch er klopte toch iets niet, zodat de hard werkende C.V.V.'ers kans zagen, hun aanvankelijke 10 ach terstand in een voorsprong om te zetten. Ook doelman Demmers, die toch vaak een wedstrijd voor de Velsenaren uit het vuur heeft gesleept, ging hierbij niet vrij uit. Na de pauze moest Van der Ende ver vangen worden door Meyer. De aanvallen van C.V.V. waren heel wat gevaarlijker dan die van Velsen, ook al, doordat van de beide vleugelspelers der Velsenaren niet vee! kracht uitging. C.V.V. won ten slotte met sprekende cijfers, nl. 52. De doelpunten van Velsen werden gemaakt door Bakkum en Tromp Jr. Notities van „Schoonenberg" Sportpark doorstond Zondag de vuurdoop na het voetballen een heerlijk kopje koffie gezet met een Alm percolator, de bekende zelffilter f 5.95 WILLEMSBEEKWEG - TEL. 4654 IJMUIDEN-OOST Terrasvogels won tweede degradatiewedstrijd Na het gelijke spel tegen Z.R.C. zijn de Terrasvogels er gisteren in geslaagd de tweede degradatiewedstrijd tegen T.D.O. te winnen. Deze overwinning kwam de bezoekers ten volle toe, want het grootste deel van de ontmoeting zijn zij in de meer derheid geweest. Zij ondervonden echter veel tegenstand van de solide achterhoede der Amsterdammers. In het bijzonder de doelman der T.D.O.'ers verdient een pluim voor zijn kranig werk. Hij voorkwam on getwijfeld een drietal zeker schijnende doelpunten. De verdediging der Vogels bleef tot enige minuten voor het einde de baas over de voorhoede van T.D.O. Toen kregen de Am sterdammers een strafschop te nemen en doelpuntte. Reeds in de eerste helft echter had Terrasvogels door toedoen van De Jonge twee doelpunten gemaakt, zodat twee kostbare winstpunten mede naar Santpoort gingen. De wedstrijd Z.R.C.-Swift eindigde 11. De stand luidt thans: Terrasvogels 2 1 1 0 3 2—1 Swift 2 0 2 0 2 2—2 Z.R.C. 2 0 2 0 2 1—1 T.D.O. 2 0 1 1 1 2—3 Van Hattum won verdiend De voetbalwedstrijd tussen de bedrijfs- elftallen van Van Gelder's mechanische werkplaats en kantoorpersoneel van Van Hattum's Havenwerken te Beverwijk, welke Zaterdagmiddag aan de Nieuwe Weg wei-d gespeeld eindigde in een 10 overwinning voor Van Hattum. Deze ploeg wist in de eerste helft de Van Gelder-mensen volledig te bedwingen hoewel eerst door technisch beter spel na ruim een half uur werd gedoelpunt. Na de hervatting was de „smeden"-ploeg veel sterker, maar de voorhoede had door on- samenhangend spel tegen de Van Hattum- verdediging weinig in te brengen. De doelman bleek uitstekend op dreef en voorkwam doelpunten en zelfs kansen daarvoor. VVB speelde gelijk tegen QSC In een fraaie en sportieve wedstrijd is het V.V.B. gelukt tegen de derde klasser Q.S.C. te Wormerveer een gelijk spel (33) te behalen. De Velsense bezoekers hadden in de tweede helft reeds een 03 voorsprong. Onmiddellijk ontwikkelde zich een snel spel met gevaarlijke aanvallen van beide ploegen. V.V.B. had reeds na vijf minuten de leiding. Even daarna had de goed door zettende Hooydonk bijna weer succes met een vliegend schot, maar de bal ging tegen de lat. Ook Q.S.C. probeerde het maar Aafjes redde fraai op de doellijn. Na de hervatting waren de ploegen aan elkander gewaagd. De doortastende Ver- s wij veren liet een voorzet lopen, welke Freriks schitterend inschoot. (02). Q.S.C. was even de kluts kwijt en het doorzetten van Verswijveren verwarde de rechtsachter zodanig, dat deze in eigen doel schoot. (03). Dit werd Q.S.C. te machtig; de linksbuiten passeerde Van Veelen. (13). De Q.S.C.-rechtsbuiten werd teveel vrijgelaten en uit een voorzet was het door de middenvoor spoedig daarop 23. V.V.B. gaf het nog niet op. Hooydonk schoot in, de doelman miste maar de linksachter bracht uitkomst. Weer over rechts miste Van Veelen de voorzet en het was gelijk (33), waarmede het einde kwam. Grote zege van Waterloo Waterloo heeft zijn kans op het behalen van het kampioenschap behouden en heeft zich van zijn beste zijde doen kennen. Het werd een 7-1 overwinning op Geel-Wit, al zag het er aanvankelijk niet naar uit dat het zo'n grote zege zou worden. In de eerste helft drukten de IJmuide- naren hun overwicht in twee doelpunten uit, waartegen Geel-Wit één doelpunt stel de. Na de rust was Waterloo beter op dreef en regelmatig volgden doelpunten. W. van Zunderen en de Haas hadden een flink aandeel in de score. Door een overwinning van 4-2 op WB 6 is Waterloo 4 (veteranen) kampioen ge worden. Een prachtige prestatie van de spelers, die dit seizoen voor het eerst aan de competitie deel namen. HOOG EN LAAG WATER IN IJMUIDEN 28 Maart: hoog water 3.33 en 15.44; laag water 11.23 en 23.43 uur. 29 Maart: hoog water 4.01 en 16.14; laag water 11.58 en uur. Velsen Schooljeugdfeest op de 5e Mei in voorbereiding Het is in Velsen na de bevrijding zo langzamerhand traditie géwordén, dat ter ere van de Nationale Bevrijdingsdag de schooljeugd een feestprogramma wordt aangeboden. Ook dit jaar zal het comité op verzoek van Burgemeester en Wethou ders voor alle schoolgaande kinderen, zo wel van de Christelijke, Katholieke als Openbare scholen feestbijeenkomsten or ganiseren. Reeds nagenoeg alle scholen met rond 5000 leerlingen hebben hun toe zegging gegeven. Ten einde in nauwer contact te komen met de verschillende scholen, de school besturen en oudercommissies, alsmede ver enigingen, die meestal ook voor de jeugd wat doen op de 5de Mei, heeft het comité gemeend, een algemene vergadering te moeten uitschrijven op Maandag 28 Maart welke gehouden wordt in het gebouw van de voormalige Centrale Keuken, Abelen- straat 7 te IJmuiden-Oost. Het comité hoopt, dat door deze vergadering vele be langstellende actief zullen meewerken aan de voorbereiding der bijeenkomsten. IJmuiden Elf jaar voor Bram Visser De straf van de politieman A. Visser uit IJmuiden is door de Bijzondere Raad van Cassatie vastgesteld op elf jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. Visser werd te Amsterdam door het Bijzon dere Hof veroordeeld tot vijftien jaar, om dat hij als opperwachtmeester bij de po litie vele anti-Duitse vrouwen en mannen arresteerde en een ondergedoken Joods kindje aan de Duitsers uitleverde. De pro cureur-fiscaal had tot twaalf jaar gecon cludeerd. MARKTBERICHTEN 26 Maart 1949 Besommingen. Trawlers: RO 15 Antje 5740; IJM 129 Sham rock 4830; IJM 49 Petten 20.510. IJM 241 485; IJM 213 413; IJM 11 1005; IJM 230 1390; HD 125 1060. Aanvoer. 50 kisten tarbot, 10 kisten heilbot, 215 kis ten makreel, 200 kisten haring, 300 kisten wijting, 75 kisten kabeljauw, 20 kisten leng, 70 kisten kool, 25 kisten wolf, 50 kisten poon, 190 kisten schelvis, 20 kisten puïtaal, 30 kisten heek, 770 kisten schol, 400 kisten schar, 20 kisten bot, 50 kisten diversen. Totaaal 2495 kisten. Prijzen. Heilbot 2,051,80; gr. tong 21,80; gr.m. tong 2,402,35; kl.m. tong 2,402,25; kl. tong I 2,40—2,25; kl. tong II 1,80—1,65; tarbot I 1,901,75, per kg. Tarbot II 88; kl. heilbot 86; tongschar 55 51; schartong 31; gr. griet 9280; gr. schol 6046; midd. schol 51—24; kl. schol 16—7,50; schar 262.90; bot 1610.50; wijting 30,50 3,90; poon 20—8; kL koolvis wit 3120; kl. koolvis 1615; kl. wolf 3634; gr. schelvis 36,5030; midd. schelvis 4037; kl. schelvis 3932; kl. gul 3524; gr. gul 42; roodbaars 17; kl. haai 17; ham 98; hom 23; puitaal 20,50 —21; midd. heek 42; ld. heek 37; makreel 2723; haring 15, per 50 kg. Kabeljauw 11866; leng 6247; gr. koolvis 3430; gr. koolvis wit 55; gr. wolf 7268; gr. heek 118116, per 125 kg. 1 Agenda voor Velsen en IJmuiden MAANDAG 28 MAART. Thalia, 8 uur: „Het verborgen leven van Walter Mitty". Rex, 8 uur: „Jack London". DINSDAG 29 MAART. Bioscopen: als Maandag. Er is na het bekend worden van het kampioenschap van V.S.V. hard gewerkt in het gemeentelijk sportpark „Schoonen berg". Daarvan konden de zeventiendui zend bezoekers van de ontmoeting VSV- Heerenveen zich Zondag j.l. overtuigen. Achter de doelen waren op de plaats van de voormalige aarden wallen twee flinke staantribunes verrezen, die tezamen 7000 voetballiefhebbers in de gelegenheid stel den de wedstrijd van hun verheven staan plaats te volgen. Ook de kant van de zitplaatsen was ge ducht onder handen genomen. Het „vogel kooitje", zoals de kleine overdekte tribune wel eens minachtend genoemd werd, was verdwenen en had plaats gemaakt voor een grote, deels overkapte tribune, zodat nu ongeveer 17000 toeschouwers de strijd konden volgen. Velsen heeft hienriede een sportpark gekregen, waarop èn de gemeen- te èn de gebruikers trots kunnen zijn! Nadat de werkzaamheden pas Zaterdag avond een einde hadden genomen, door stond het Sportpark gisteren meteen de vuurdoop, want, zoals reeds van tevoren bekend was, het was tot in de uiterste hoeken bezet. De regeling was over het algemeen uitstekend. Alleen bij de ingang aan de Tolsduinerwegkant liep het vóór de aanvang even verkeerd. Na afloop viel het ons op, hoe gauw het Sportpark ontruimd was en hoe vlot langs verschillende wegen de massa was afge voerd. Ook de aanwezige Friezen waren enthousiast over het Sportpark enover de uitslag. Ze vertelden, dat ze met hun vijfhonderden uit Heerenveen de verre tocht naar Velsen hadden gemaakt. Het was een hele zit geweest, zeiden ze, maar ze hadden het er graag voor over gehad om „hun Abe" en zijn mannen te zien spelen. Evenals we vroeger reeds schreven, viel het ons ook nu weer op dat de duizenden bezoekers zo weinig geluid produceerden. Waar bleven de machtige aanmoedigings- golven, die de VSV'ers juist in deze ont moeting, waarin het helemaal niet vlotten wilde, zo nodig hadden? Het viel ons verder op, dat het aantal bezoekers, wier belangstelling speciaal op Abe gericht was, zeer groot was. Ze kwa men niet bepaald aan hun trek, want de Friese crack deed er deze middag niet zo heel veel aan en liet slechts zo nu en dan zien uit %velk goed voetbalhout hij toch wel is gesneden Wat we nog in het Sportpark kunnen gebruiken? Een luidspreker-installatie. Dan had het publiek ook iets van de bloe men- en vaantjeshuldiging der VSV'ers en de bloemenoverhandiging - alles namens de supportersvereniging - aan de Friezen kunnen medemaken. En dan had de trou we „dokter" Bakker niet met een bord waarop iemand vriendelijk verzocht werd zich te melden, behoeven rond te gaan. En wie spreekt daar over een licht installatie, opdat ook avondwedstrijden ge speeld kunnen worden? Ja, die zóu inder daad niet te versmaden zijn, maar zoiets loopt nogal in de papieren. Voorlopig is het zo welletjes! OUDERAVOND INSINGERSCHOOL. Dezer dagen hield de Insingerschool een zeer geslaagde ouderavond. Er was veel belangstelling en het hoofd der school opende op de gebruikelijke wijze. Het voorstel van het hoofd om een oudercommissie op te richten teneinde be stuur en hoofd te assisteren bij verschil lende zaken, ondervond daadwerkelijke belangstelling. Vervolgens sprak de heer Terpstra, ad viseur voor de voorlichting bij beroeps keuze bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem over: Voorlichting bij beroeps keuze, een onderwerp dat wij onlangs uit voerig op deze plaats behandelden. Vervolgens draaide er een filmpje over de zalmtrek en de visserij in Canada. Ds. van Wijngaarden sloot deze wel zeer geslaagde avond. SCHEEPVAART IJMUIDEN Binnengekomen 26 Maart: Erres 21 van Den Helder. Dolfijn van Den Helder. Stad Maastricht van Bona. Deo Duce van Kopen hagen. Paritasum van Algiers. Actininia van Barrow. Vertrokken 26 Maart: Rumnatori naar Rot- tredam. Loosdrecht naar Gdansk. Erres 21 naar Den Helder. Reila naar Emden. Ber nard V naar Rotterdam. Haverdijk naar Rot terdam. Jans naar Londen. Gaasterkerk n. Antwerpen. Hydia naar Antwerpen. Oreon naar Rotterdam. Deo Duce naar Kopenhagen. Blyth naar Antwerpen. Skaraborg naar Lübeck. Greenfinch naar Londen. Binnengekomen 27 Maart: Rose Marie van Londen. Herno van Boulogne. Groote Beer van Batavia. Rothy van Batavia. Walonia v. Gothenburg. Sigfors van Helsingfors. Erb Jan van Festeras. Goldfinch van Londen. Patria van Hull. Frey van Gothenburg. Or pheus van Gibraltar. Lekkerkerk van Ant werpen. Surte van Londen. Wim van Bor deaux. Vertrokken 27 Maart: Midas n. Gothenburg. Gaunep naar Londen. Berkelstroom naar Huil. Vliestroom naar Lyth. Suriname naar Emden. Rijnstroom naar Londen. Oise naar Parijs. Transoman naar Abbadan. Actinia naar Rochester. IJmond-dames speelden gelijk tegen BGV De heren wonnen van de Bloemendalers Zaterdag In de reeks vriendschappelijke handbal- 'de'AnHe'sïn" 49 hai "Tvï? wedstrijden, die de I.Tmonders_dit voorjaar j (IJM ,J#) kwam ai? ento'w manden en 300 stuks stijve kabrii,"®1 Sl de markt. Een drietal snurrevai.ï*'^ met ieder 100 kisten platvis comS0'"» de aanvoer en verder werd ha S met de aanvoer van dagsehuit J gtVlli Na een reis van drie en naar de IJsland-visserij kwam middag de Bergen (Ijm s' vangst van schipper v. d LeekÏÏ 700 kisten schelvis, 700 kisten 1L v5? 200 kisten koolvis en 100 kiS Maandag is de vis gelost V8k - Vliegtuigramp. Een wijs besluit bemanning van logger KW 17 een stuk van een opgeviste vlies in de IJmuider haven binnen ia Het heeft in de eerste plaats wa» voor de vissers betekent elke - •- organiseren, ontvingen zij Zondag het Bloemendaalse B.G.V. met een dames- en heren-elftal. De dames waren het eei'st aan de beurt om hun kunnen te tonen en dat ging de zwakke sexe lang niet kwaad af. De uitslag 1-1 bewees wel, dat de res pectievelijke verdedigingen deze wedstrijd beheersten, hoewel beide aanvalslinies ook niet onverdienstelijk opereerden. Na enig terrein-verkennen was IJmond het eerst in de aanval en bleef dat gedurende de eerste tien minuten, maar de B.G.V.-ver- dedigstex-s wisten met de veelal doorzich tige tactiek wel raad. Ook de Bloemen- daalsters zetten enige aanvallen op. maar zij ondergingen hetzelfde lot als die van de gastvrouwen. Na de rust leek het ex- even op of IJmond de ex-epalm zou gaan wegdragen, want het duurde niet lang of mej. A. Oox-twijn passeerde in haar eentje de hele vijandelijke verdediging, de keep- ster incluis. Maar dit was maar een opflak kering, want hierna kwam zij er practisch niet meer aan te pas. Vrij onverwacht maakte B.G.V. nog gelijk door een treffer van de midvoor. Gescoord werd er niet meex-, zodat het einde met 1-1 kwam, wel ke uitslag de krachtsverhouding vx-ij goed weergaf. IJmond-B.G.V. (heren) In een aardige en snelle wedstrijd wis ten de IJmond-heren ook deze vriend schappelijke ontmoeting te winnen. Na een afwezigheid van drie jaar was hun oude crack B. Hofman weer van de partij en hij viex-de een joyeuse rentrée door niet minder dan 4 doelpunten voor zijn reke ning te nemen. Direct na het begin onder nam IJmond een hevig offensief op de vijandelijke veste, wat de eerste vijf mi- nunten nog niet met doelpunten bekroond werd. Maar toen begon de IJmond-machi- ne pas goed te lopen. In een kwartier wer den vijf doelpunten gemaakt, respectieve lijk door Sover, Scheerman en Hofman (3 x). BGV zette hier niets tegenover, zo dat de rust met een 5-0 voorsprong voor IJmond aanbrak. Na de x-ust was eerst BGV aan het woord en wex-kelijk, nu lukte het beter dan voorheen. Want het duurde niet lang of de gasten reduceerden hun achterstand tot 5-3. Dit werd Hofman \Vat te bar en prompt lag „nummer zes" achter de BGV-doelman. Hierna gebeurde er niet veel bijzonders meer, afgezien van het doelpunt dat de Bloemendalers in de laat ste minuut nog wisten te maken. Omuidenaars blij'ven in de midden moot van het voor-damtournooi Tijdens het afgelopen weekeinde is in IJmuiden en Almelo het voortoux-nooi om het damkampioenschap van Nederland voortgezet. Ook in deze rondes bleven de D.C.IJ.-ers de middenmoot, als wist Dukel een partij te winnen. Hoewel er vinnig gespeeld wordt om de eerste plaats maakt het met het oog op de plaatsing in het eindtournooi geen ver schil of de eerste of de zesde plaats wordt behaald. De uitslagen luidden: Derde ronde: H. OnnickO. Dx-enth 11; DukelLigthart 02; SuykF. Gordijn 11 en P. BeersJ. Metz 11. Vierde ronde: O. DoornbosA. Jurg 20; B. DukelP. Beers 20; J. Metz F. Gordijn 20 en C. SuykA. Ligthart 1—1. De stand in het tournooi is dus thans: Onnick en Metz 5 punten; Dukel, Ligthart, Suyk, Doornbos en Gordijn ieder 4 punten; Beers en Drenth 3 punten; Jurg en Baas geen punten. In Almelo worden Vrijdag en Zaterdag de wedstrijden voortgezet. Santpoort-dorp Repelsteeltje" in het Jeugdhuis De Santpoortse jeugdgroepen ,Het Bos- volk" en „De vrije Vogels" hebben Vrij dagavond voor hun donateurs in het Jeugd huis laten zien, waartoe zij in staat zijn: er werd een gevarieerd programma ten tonele gevoerd dat zich bewoog om de be kende kinderoperette „Repelsteeltje". Het openingswoord werd verzorgd dooi de heer P. Bijtelaar, die de aanwezige ouders opwekte hun kinderen lid te doen worden van de verenigingen om aldus het werk onder de Santpoortse jongeren te stimuleren. Toen deze jongeren zelf aan het woord kwamen, bleek dat zij met hun zang een zaal vol „grote mensen" uitste kend bezig kunnen houden en ook op het terrein der declamatie toonden zij door oefening iets goeds te kunnen brengen. Een paar vlotte schetsjes completeerden het programmagedeelte voor de pauze. „Repelsteeltje" vulde de rest van de avond op een manier, die het praedicaat „met lof" ongetwijfeld wettigde; het ver haal van Miranda, de pi-ins en de koningin werd met bewonderenswaardige eenvoud en gratie op de planken gezet en het ap plaus kwam de jonge actrices en acteurs van dergelijke scherpe wrakstukk®""1 netten™ °P S'UktrekkE»««,4 Vandaaris in IJmuiden aam» 2a trawlloggers met een geaamenffï van 3000 manden platvis. Verder rfrii* tvaurlorc. Ac .1?^ ZIJ tl ff drie trawlers: de Amsterdam (IJM?5 360 kisten, Johannes Polderman ttte met 700 kisten en de Bergen (IJM S 2°' i7nn Hato™ vwivx ir Zaterdag op Zondag is in IJmuiden biï den aangekomen de Holland 5 Dit «3 uit Delfzijl gesleept door de L* (IJM 72). De Holland 5 is een van t.5 schepen, die door de rederij MaraatmS aangekocht. Beide zulen in IJmuiden den verbouwd tot trawlers van 1 del „Johannes Polderman" In de haringhaven zijn Poolse trawlers „Alwica", „Wulkanïv Wulkan". De Poolse trawlers S™ Wega zullen Dinsdag naar IJsland m, trekken. De Gorredijk (IJM 75) kreeg een m», kement aan het roer. Toch wist schim. Van Duin de logger naar de IJmuider ta» te loodsen. Nadat vandaag de vis is 4 lost zal het roermankement in het 4 worden verholpen. dan ook ten volle toe. Meer van zulkt avonden zullen zeker niet nalaten een pro. pagandxstische waarde uit te oefenen voor het werk van de Santpoortse j haar leiders. Bevenvijk Gezuiverd rioolwater kost ge! Burgemeester en Wethouders van E. verwijk vragen de raad voor de zoveelsïe maal hun crediet te willen verstrekken Ditmaal is het een bedrag van 560.000.-, dat bestemd is voer het mechanische e electro-mechanische gedeelte van de riool water-zuiveringsinrichting. Aangezien de levertijd van genoemde ir- stallaties ongeveer twee jaren bedraagt moet reeds thans tot bestelling worden overgegaan. Na ernstig onderzoek heeft het college besloten over te gaan tot eigen krachtopwekking door middel van het vrij» komende methaangas. Deze methode geeft een voordeliger exploitatie. De inrichtings kosten zullen echter 140.000,— meer be dragen dan bij het betrekken van elecrid- teit. Deze hogere kosten zijn in het ge vraagde bedrag begrepen. Slechts bij een aanmerkelijke verhoging der tarieven zal in de toekomst een sluite de exploitatie mogelijk zijn. Mitsdien zi B. en W. voornemens elk jaar op de gewone dienst der gemeentebegroting een bijdrage- globaal te stellen op ten minste 20.000,— te ramen ter dekking van vermoedelijke exploitatietekorten der inrichting in de eer ste jaren. Raakte u uw duimstok kwijl? Op het politiebureau te Beverwijk e? des Maandags tussen 17 en 19 uur en dei Zaterdags tussen 15 en 18 uur inli te krijgen omtrent de volgende voox-werpen: Capuchon van dames! ceintuur; sleuteltje van rijwiel; i jetten, pakjes bloemzaad; pas inhoud, haarstrik, kinderpi alpinomuts, houten kinderkarretje; ptt windjack; rozenkx-ans in étui; armbaa- duimstok; vulpen; verschillende wanten handschoenen. Vex-der aaxxgetroffen: ea hond en een kip. WIJKERTOREN-TOURNOOI VOORTGEZET. Zaterdagavond speelde de Beverwijk» klaverjasclub „De Vriendenkring" in het Wij kertoren-tournooi een wedstrijd tegen KJC „Vespucci" uit Amsterdam, welke® Beverw ijkers met groot verschil verlor® De uitsiag luidt: „Vriendenkring" 24-191 punten, 4marsen, 9 gewoixnen: „Vespucci. 25.393 punten, 8 marsen, 9 gewonnen. Zaterdag 2 April zal in het clubhuis van de „Vriendenkring" aan de Nieuwstraat een ontmoeting plaats vinden tussen klaverjasclubs „De Ring", „De Unie f „Vespucci". FEUILLETON DOOR DAVID GARTH 37) Jock had een paar seconden besteed aan net zoeken naar Turgotts revolver, maar hij kon niet langer wachten. Connie? Hij rende de kleine ontvangkamer binnen en zijn hart scheen hem in de keel te schieten, toen hij haar in het oog kreeg. Zij had zich op één knie opgericht: haar hoofd hing zwaar naar beneden, terwijl een dunne bloedstraal uit haar slaap druppelde. Met één sprong was hij haar terzijde ge komen en knielde naast haar neer, haar met zijn ene ax-m ondersteunend. „Connie! Wat hebben ze je gedaan?" Hij begon haar op zijn schouder te laden. „Jock!" Fontaine's stem was een adem loze, wanhopige waarschuwing. Hij liet Connie weer zakken en sprong overeind. Branley was daar buiten in de hall, trachtend een slank worstelend meisje van de arm af te schudden, waarmee hij zijn revolver vasthield, teneinde haar daarmee een slag op het hoofd te kunnen geven. Op haar waarschuwing wierp hij haar van zich af en trachtte zijn revolver op Jock te richten. Het meisje smakte tegen de muur en kaatste als het ware terug met een wilde zwaai van het bronzen beeldje, dat zij nog steeds niet losgelaten had. Toen het recht op zijn pols neer kwam sloeg het hem de revolver uit cle hand, juist op het moment, dat Jock in actie kwam. Branley liet voor het ogenblik de revol- vex- voor wat zij was en richtte zijn aan dacht op de jongeman, die op hem afkwam. Zijn vuisten schoten naar voreneen. twee, lirxksrechts. Jock was er niet zeker van, wat hem gebeurde. Hij had het gevoel, dat hij tegen een stenen muur opgerend was en in het volgende ogenblik trof hem iets met een kracht die zijn hoofd achtex-over deed slaan en hem tegen de tafel in de hall deed vallen. Hij schudde een moment duizelig het hoofd, slaagde er in zijn gezichtsvermogen weer te oriënteren en toen hij Branley naar zijn revolver zag rondkijken, krab belde hij weer overeind. Fontaine pro beerde een goed gemeende zwaai met het beeldje, maar Branley greep haar bij de ai-m en slingerde haar van zich af, zodat zij op handen en voeten in een hoek te recht kwam. Dit had echter Jock zijn kans gegeven. Hij kwam opnieuw naar voren en Branley ging hem met van woede glin- stex-ende ogen tegemoet. En Fontaine Carsden zag, toen zij wan kelend overeind kwam. dat hier nog eens een man naar Two-gun's hart was! Hij negeerde Braniey's vuisten, nam een stoot in ontvangst, die hem een ogenblik deed wankelen en beantwoordde die met een slag, die een paar van Braniey's tan den door zijn onderlip sloegen. Branley ging even terug tegen de muur en hield zich naar adem hijgend met zijn beide handen in evenwicht. Jock kwam al na- i -ier.er. nader. I Fontaine slaakte plotseling een kreet I toen Branie^ een woeste schop trachtte uit te delen, die fataal zou zijn geweest, als I hij doel getroffen had. Maar Jock had ver wacht, dat er zo iets gebeuren zou, want iemand van Braniey's kaliber steunt zich niet en geeft niet zijn kin bloot, als hij niet een kleine manoeuvx-e van plan is, die gewoonlijk uit schoppen bestaat. Jock stapte even opzij en liet toen een gewel dige rechtse los, die op die onbeschermde kin neerkwam. En het effect had niet door chlorofox-m verbeterd kunnen worden. Bx-anley gleed langzaam langs de muur omlaag en bleef daar, terwijl zijn ogen zich verduisterden, slap zitten, Jock hield zich nog een paar seconden gereed en toen Branley tenslotte opzij viel, veegde hij zijn vochtige haar uit zijn ogen en trachtte weer op adem te komen. „Wat een pracht van een knokpartij!" commentariseerde een zwakke vrouwelijke stem. ..Bent u geheel in orde, Miss Cars den?" Hij keerde zich om en zag Connie Dawson, die tegen de deurpost leunde en hen een beetje vaag stond aan te kijken. In een oogwenk stonden Jock en Fon taine naast haar. Tenvijl zij haar ieder bij een arm vasthielden, gingen zij het huis uit in de frisse buitenlucht. Zij zagen er alle, drie wel een beetje gehavend uit. Een kleine groep belangstellende toeschouwers, waaronder een paar kellners van Spol- doni, keken hen nieuwsgiex-xg aan. Fontaine liep snel naar de rand van het trottoir, stak twee vingers in haar mond en floot scherp naar een taxi, die langzaam kwam aanrijden Het voertuig kwam met een zwaai naai het trottoir toe en toen Fontaine haar adres had opgegeven, spron gen zxj er alle drie in. De verbaasde chauf feur keek eens even naar zijn drie bescha digde passagiers en keerde zich toen weer naar zijn stuur. „Ik zou wel eens willen weten, of die twee kippen aan het vechten zijn geweest en of die vent ze uit elkaar gehaald heeft?" mompelde hij. HOOFDSTUK XIII. In antwoord op een angstige boodschap van Jerrold, was Curtis Maitland in Fon taine's huis gearriveerd. In normale om standigheden zou de oude butler er zich niets van aangetrokken hebben als de vrouw des huizes zelfs een week wegge bleven was, maar de herhaalde telefoontjes van Jock en Connie hadden toch wel een zekere invloed uitgeoefend en hij had ten slotte de advocaten van het meisje opge beld. Curtis was zwaar aan het overleggen met Jerrold, toen het drietal uit de strijd thuis kwam en zijn vex'baasde vragen wer den terzijde geschoven tot na de reparatie werkzaamheden. Connie verdween met Fontaine en Jock werd naar een logeerka mer gebracht, waar in een grote in zwart en zilver uitgevoerde badkamer Maitland hem behulpzaam was met het verbinden van zijn ene oog, waarop hij een van Braniey's slagen had opgevangen, terwijl Jerrold er onverstoorbaar bij stond met jodium, verbandgaas, hechtpleister en als de perfecte butler, die hij was met een klein stukje rauwe biefstuk. „Dat oog is een meesterstuk", merkte Maitland op. „Ik heb nog niet zoiets moois gezien, sedert mijn eigen, toen ik drie jaar geleden een trap van een polo-pony kreeg, nadat ik er af geslagen was. Wat hebben jullie uitgevoerd? En wie ter we- held heeft Connie die opstopper gegeven?" Jock drukte voorzichtig een strook hechtpleister over het verband. Hij meen de, dat hij er uitzag, alsof hij door een kudde buffels ondersteboven gelopen was. Zijn lip was gespleten, zijn ene wang was opgezwollen en geschaafd en zijn ribben deden pijn. „Ik denk, dat het beter is, dat zij u dat vertelt", zei hij, een beetje moeilijk spre kend. „Om u de waax-heid te zeggen, weet ik er niet veel meer van dan u, behalve dan dat zij tegen haar wil ergens in de West Fifties werd vastgehouden". Beneden in de bibliotheek serveerde Jerrold. koffie, sandwiches en sherry en trok zich toen terug. Fontaine ging op de rand van de tafel in de bibliotheek zitten en vertelde hun alles van het eerste mo ment af, tot op het ogenblik, dat Jock daar dat kantoor kwam binnenstormen. En toen, nog altijd op de rand van de tafel gezeten, hield zij het jade medaillon om hoog en bekeek het op armslengte. „Het begin", mompelde zij, „en het ein de". En liet het vallen. Curtis Maitland stond op en begon rus teloos op en neer te lopen. „Poe, poe!" zei hij ietwat onduidelijk en bleef even staan, terwijl hij met de hand over zijn haar streek. Jock keek even naar dat prachtige stuk jade en wendde toen in verontwaardiging zijn ogen af. Om zijn nek te wagen voor haar, betekende voor hem niets, maar dat zij een beroepssmokkelaarster geworden was, deed de deur dicht. Diamanten smok kelen over de Oceaan! Speelschulden! Re- j keningen tot grote bedragen op een inko- j men van tweehonderd dollar per maand! Fontaine keek hem met angstige blik ken aan. „Maar Jock" zei zij vlug. „ik trachtte ei van af te komen. Ik werd er me eindelijk zelf van bewust, hoe verkeerd het was". „Ja", stemde hij toe, „ik kan me voor stellen, dat je niet van plan was, net w een levensroeping te beschouwen' „Maar verdraaid nog aan toe. n Fontaine uit. „Ik.Het was niet anoen dan een uitweg. Ik heb er van het e ogenblik af aan een hekel aan ge Maar", protesteerde zij heftig, „er zijn eenmaal ogenblikken, dat iemand vede lende dingen niet geheel zuiver beoor deelt". A Zij strengelde haar slanke vingers in elkaar. „Jock", zei zij met zachte stem, „net me spijten, als je berouw had van prompte transcontinentale overkomst enal het andere.... „Dat heb ik niet", zei hij, „gceii ,m01^ Kijk eens hier, ik zou alles voor je gro vóder willen doen en dat houd in, dat ik het ook voor zijn kleind«jw zou willen doen, als zij hulp nodig Oh. voor de oude Nathaniel! OmdaUl de kleindochter van de oude «8 was, had deze jongeman alles acn-ev laten liggen en was dwars over nent komen vliegen, om voor n vechten. „Dat. had ik vergeten", zei zjj <*n oec' 0"^acM een. even», viel W* hen in de rede. „We hebben iets langrijks te beslissen. Fontaine, je helemaak nog niet uit de rü- kerels zullen je verder nog niet me - laten, alleen omdat je uit dat n - j snapt bent Er staat voor hen te ve - het spel. Ik zal onmiddellijk dit hu privé-detectives laten omsingelen^ een paar in huis ^«^tu^ï0,gd).

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6