CRACKFREE 3 „Mea Culpa" van Nanking Velsens gemeentebestuur dringt aan op spoedige bouw van één of meer tunnels De planters in Indonesië moeten dag en nacht op hun hoede zijn Trouw-Auto's iieiuwe Panda en de Meester-Ontdekkingsreiziger Wereldnieuws DINSDAG 29 MAART 1949 IN DE WERELDPOLITIEK Als een kat met een muis speelt de Chi nese communistische leiding met de cen trale regering, die in haar positie van na genoeg verslagen partij niets kan doen dan lijdelijk afwachten tot het tijdstip waarop de communisten de vredesonderhandelin gen gelieven te doen beginnen en intussen trachten de chaotische toestanden in haar resterend gebied zoveel mogelijk te sa neren. De communisten hebben thans met de zelf genoegzaamheid van overwinnaars een da tum voor de aanvang der onderhandelingen genoemd: 1 April. Hel ons zo tot in den treure bekende gebruik om op die datum mensen voor de gek te houden en zelf voor de gek gehouden te worden is in het Oosten onbekend, anders zou men achter de keuze van deze datum een nieuwe streek van „de kat" tegenover „de muis" kunnen vermoeden. Doch wanneer men de stemming in regeringskringen te Nanking verneemt, dan valt het op dat men daar weinig goeds van datgene, wat op 1 April door de communisten zal worden geof freerd, verwacht. In die stemming zit de centrale regering die het adjectief „centraal" eigenlijk niet meer verdient in Nanking op de ruïnes van wat eens een jonge, sterke en vooruit strevende democratie met een vitale leger macht genoemd werd. Het verwachte grote offensief der communistisch geleide legers tegen de Yangtse linie wordt intussen met zorg voorbereid en het wordt duidelijk dat de communisten deze laatste slag willen toebrengen op het ogenblik, dat hun on derhandelaars de regeringsdelegatie tege moet treden, om een eventueel bedingen van voorwaarden bij voorbaat hautain te kunnen afwijzen. In deze situatie is het merkwaardig dat de centrale regering in haar uitingen naar buiten steeds meer de allure aanneemt of zij reeds verzoend is met de liquidatie van haar macht en het lijkt wel alsof zij bezig is de grond te effenen voor het communis tisch regiem, althans de schijn aan te nemen alsof haar organen zich voorbereiden op een voortzetting van het werk onder com munistische controle. Het is mogelijk dat de Chinese ambtenaren die thans nog deel uit maken van regeringsdiensten, zich trachten te keren naar de wind en proberen zich in allerijl acceptabel te maken voor de communistische heersers. In dat geval is het een verschijnsel dat de decadentie der regeringsmacht wel duidelijk demon streert. Het kan echter ook zijn dat de autoriteiten van de Chinese regering nog altijd hoop hebben op een gematigd com munisme, een communisme dat zich nage noeg uitsluitend bemoeien zal met het uit snijden der hemeltergende sociale toestan den en het saneren der chaotische econo mie, inplaats van naar Moskous voorbeeld een rigoureuze nationale revolutie door te voeren. In hoeverre deze hoop gerecht vaardigd is, kan moeilijk worden beoor deeld van het buitenland uit, waar men nu eenmaal zeer bepaalde denkbeelden over alles, wat communisme heet, koestert en niet ten onrechte, daar men op onweer legbare voorbeelden afgaat. De Chinese autoriteiten hebben misschien motieven om van de communisten een aanvaardbare heerschappij te verwachten. Tsjang Kai Tsjek is de man die zich tegen deze fata listische aandoende verwachtingen ten sterkste heeft verzet en daarom is hij ook op het aangewezen ogenblik beleefd doch dringend buiten de deur gezet. Als een tekenend voorbeeld voor de ver anderde mentaliteit van Nanking of in ieder geval voor het veranderde geluid dat Nan king naar buiten zendt moge het periodieke nieuwsbulletin der Chinese ambassade dienen, dat door alle Chinese ambassades in het buitenland aan de pers wordt ver strekt. Dit nieuwsbulletin vindt blijkbaar de situatie aan de fronten in het binnen land niet meer interessant, want het zwijgt in alle talen over de militaire onwikkelin- gen en de toestand in het regeringsgebied. ''Vel weidt het uit over speciaal „volkse" aangelegenheden en zo levert het laatste nummer een uitgebreide levensbeschrijving van de Chinese boer, klinkend als een be schaamd „mea culpa". De slechte omstan digheden waarin deze Chinese figuur in het algemeen verkeert en de wantoestanden waarvan hij nu al sinds eeuwen het slacht offer is, worden er in den brede uitgemeten. Letterlijk zegt het bulletin onder andere: ,.In China heeft de oude economie het veld moeten ruimen voor een nieuwe, zonder dat een oplossing werd gevonden voor het overschot der werkkrachten". Dit betel-—t dat de Chinese regering bij haar r regelen die de oude huisnijverhe: boeren deden verdwijnen (het persei olie, het malen van rijst, het spinnen het weven, enzovoort) niet bij machte is geweest de daardoor ontstane werkloosheid en armoede tegen te gaan. Is er een betere voedingsbodem voor het communisme denkbaar dan de ellende van millioenen ongeletterde kleine grondbewerkers, die met hun grote gezinnen van honger om komen? „Enige tijd geleden heeft de rege ring enkele wetten uitgevaardigd ten voor dele van de pachter", zegt het bulletin ver der, na de onrechtvaardige behandeling der kleine boeren door hun grote grondeige naars te hebben aangestipt. „Doch deze wet ten werden slechts in enkele districten na gekomen", voegt het er haastig en be schaamd aan toe. Te voren was nog ver meld dat juist de kleine boeren en pachters een leeuwenaandeel in de oorlogslasten hadden te betalen. Met de volgende aanhaling uit het bulle tin zij deze beschouwing besloten. Een dui delijker slot kan men zich niet wensen. Het vereist geen enkel commentaar meer: „Over het algemeen zijn de boeren vrede lievende individualisten, buitengewoon ge duldig en verdraagzaam ten opzichte van hen, die boven hen staan. Van oudsher is het Chinese volk reeds ingeprent, dat wan neer een heerser goed is voor zijn volk, hij beschouwd moet worden als een vader en moeder. Is zijn bestuur echter slecht, dan wordt hij beschouwd als een tiran en hij, die hem uit de weg ruimt, is de redder van het land. In de Chinese geschiedenis wordt het recht tot verzet wel degelijk erkend. De boeren werken hard; de opbrengst van hun land bestaat uit handenvol papier geld, waarvoor echter bijna niets te koop Ook heeft de Regering een maximum prijs vastgesteld voor zijn producten en verboden ze daarboven te verkopen. Het lijkt wel of hij altijd schuld heeft. Hoe har der hij werkt, hoe groter de verwarring en hoe hopelozer hij zich gevoelt. Hij vraagt zich dikwijls af wat de toekomst hem en zijn gezin zal brengen." J. L. Meisje.overleden na het eten van waterplant Drie kinderen die Zondag in Loosdrecht aan de waterkant speelden met potjes en pannetjes, in welke zij zand, grind en wa terplantjes gedaan hadden, zijn ernstig ziek geworden na het eten van stukjes waterscheringwortel uit een van deze pot jes. Een der kinderen, het 3-jarige meisje V. uit Loosdrecht, overleed voordat medi sche hulp verleend kon worden, de beide andere peuters zijn thans in het Diacones- senhuis te Hilversum opgenomen en buiten levensgevaar. B. en W. van Velsen hebben aan de raad van ministers, aan de beide Kamers der Staten-Generaal en aan het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland een brief gezonden, waarin aangedrongen wordt zo spoedig mogelijk over te gaan tot de bouw van één of meer tunnels onder het Noordzcekanaal. In April zal men in het veengebied van Nieuw-Schonebekerveld een nieuw type persturfmachine in bedrijf stellen. Deze in Nederland ontworpen en geconstrueerde machine is volautomatisch, met dien verstande, dat zij de turf specie afgraaft, door een goot naar de mengbak voert en vervolgens de op maat gebrachte turven via een transportband naar het veld voert en daar zelf uitspreidt. Met een bediening van slechts vier man kan deze machine een productie van 15 millioen turven per seizoen bereiken. De gewone machines vragen een bezetting van twaalf man voor een productie van drie millioen stuks. Zenuwslopende toestand voor mannen en vrouwen achter prikkeldraad Neem geen risico! Bestel vroegtijdig Uw Bouckaert Zoon Rozenstraat 7-9 Telefoon 19992 (Adv.) De radio geeft Woensdag Radio Woensdag Hilversum I, 301 m. 7, 8, 13. 19. 20 en 23 uur: Nieuws: 7.15 Gymnastiek: 7.30 Pla ten; 7.45 Woord voor de dag; 8.15 Gewijde muziek: 8.45 Pianomuziek (Janatsjek), 9.00 Voor zieken; 9.40 Werken van Tsjaikofski: 10.30 Morgenwijding: 11.00 Sonate van De bussy; 11.15 Luisterspel „Een liefde in de 18e eeuw"; 11.50 Balletmuziek; 12.30 Weer- praatje; 12.33 Zigeunerorkest: 13.15 Man- dolinata; 13.45 Operafragmenten; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Jeugdconcert met toelichting; 16.00 Voor jeugdige postzegel verzamelaars: 16.15 Voor de jeugd: 17.30 Platen; 18.00 Gemengd koor; 18.30 Voor de strijdkrachten' 19.15 Luisterspel „Prikke- been": 19.30 Actueel geluid; 19.45 Engelse les; 20.15 Lijdensoverdenking; 20.45 Cello,- recital (Respighi. Saint Saëns en Ravel); 21.45 De zee bleef vrij: 22.00 Pianomuziek: 22.15 Geestelijke liederen; 22.45 Overden king' 23.15 Bioscooporgel; 23.40 Muziek van Bizet. Hilversum II, 415 m. 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 en 8.15 Platen; 8.50 Voor de vrouw: 9 00 Platen: 10.00 Morgen wijding; 10.20 Kookpraatje; 10.30 Als de stofzuiger zwijgt 11.00 Platen: 12.00 Accor- deola; 12.30 Weerpraatje: 12.33 Voor het Platteland: 12.38 Kilima Hawaiians: 13.15 Kalender; 13.20 Orkest Malando; 14.00 Ge sproken portretten: 14.15 Jeugdconcert met toelichting: 15.00 Voor kleuters; 15.15 De zwaan in de muziek; 15.30 Voor zieken; 16.00 Kinderkoor; 16.15 Het stond in de krant; 16.45 Vragen staat vrij; 17.15 Kamer orkest (Gluck, Bach); 17.45 Contact met overzee-West; 18.30 Metropole-orkest; 19.00 Lezing door H. Suurhoff; 19 15 Nieuws uit Indonesië: 19.30 Voor de jeugd: 19.45 Lezen in de Bijbel; 20.05 Dingen van de dag; 20.20 Populaire orkestwerken: 21.00 Luisterspel „Na 50 iaar"; 22.00 Lichte muziek: 22.15 Volksliederen uit West-Europa; 22.45 Boek bespreking; 23.15 De „Hit Kit"; 23.45 Platen. (Van onze correspondent te Batavia Een van de meest zenuwslopende beroe pen in Indonesië is in de huidige omstan digheden het plantersvak. Vrijwel dagelijks worden ondernemingen door grotere of kleinere benden aangevallen en men moet op zulke aanvallen dag en nacht voorbereid zijn. Voor zover de ondernemingen op stra tegische belangrijke punten liggen, is er aak een militaire bezetting om de kastan jes uit het vuur te halen. De meesten echter zijn niet zo gelukkig en moeten het met de eigen ondernemingswachten doen. Dikwijls staan zijn met een handjevol tegenover een veelvoudige overmacht. Het zijn ongetwijfeld de planters die de zwaarste last torsen van de politieke ont wikkeling. Hun bestaan is vergroeid met de Indische bodem. Zij zijn de specialisten van de thee, de kina, de koffie, rubber en suiker en andere cultuurproducten. Met hard werken en grote kermis van zaken wisten zij de kwaliteit van die producten op te voeren tot deze door hun superioriteit de wereldmarkt veroverden. Ook de plantersvrouwen hebben het zwaar te verduren. Voor zover zij in Bandoeng en andere centra wonen en eens in de vele weken hun man voor een week-eind be neden zien komen, leven zij in een gedrukte, nerveuze sfeer. Zich dagelijks opnieuw af- vi-agend wat er nu weer „daarboven" aan de gang zal zijn. Velen konden die span ning niet langer verdragen en hebben be sloten hun mannen te volgen. Dit wordt door de ondernemingen toegestaan, mits het geheel op eigen verantwoording ge schiedt. Veel vrouwen nemen deze verant woording en verkiezen de realiteit van het gevaar boven het maand-in, maand-uit zenuwslopende .wachten op eventualiteiten. Zij zeggen: „Als onze mannen dan iets moet gebeuren, dan zijn wij er liever zelf ook maar bij." Het leven voor deze vrouwen op de ondernemingen is weinig meer dan vrijwil lige internering. De zorgen, die daarginds in de bewoonde wereld vaag en onbestemd waren, krijgen hier een scherp en concreet karakter. Duizend dingen kunnen op een lag gebeuren en zelden prettige dingen. Wanneer de mannen de deur uit gaan om hun werk te doen, kan in iedere hoek de dood op hen loeren. Wanneer men 's avonds rustig thuis zit of 's nachts in bed ligt, leeft in het onderbewustzijn voortdurend het be sef dat ieder ogenblik een aanval kan plaats hebben. Vele ondernemingen zijn thans kleine vestingen. Om het emplacement heen is prikkeldraad en er staan dag en nacht pos ten. Buiten dit prikkeldraad kan men van alles verwachten. Gevaar loert overal. Een planter, die de tuinen inspecteert en plotseling tot de ontdekking komt dat op een bepaalde plaats niet gewerkt wordt, doet beter meteen plat in een greppel te duiken want de kogelregen laat niet op zich wachten. Infiltranten gaan tegenwoor dig vaak bij de werkgroepen informeren of de „toean" al langs gekomen is. Zeggen ze „nee", dan informeren ze of hij er de Benelux op jaarbeurs in Milaan Dit voorjaar zullen ongeveer honderd veertig Nederlandse bedrijven deelnemen aan collectieve exposities op internationale jaarbeurzen te Milaan, Lyon, Poznan (Po len) en Brussel. Na Parijs zal thans in Milaan de toe komstige economische eenheid van de Benelux-landen worden gedemonstreerd. Een gemeenschappelijke hal, welke toegang geeft tot de exposities van de drie landen, zal een overzichtelijke indruk geven van het gemeenschappelijk streven. De collectieve expositie op de interna tionale jaarbeurs te Brussel is de grootste inzending, welke tot nu toe na de oorlog werd georganiseerd. Ruim 60 bedrijven zullen aan deze inzending meewerken. GROTER URK BIJ OVERIJSSEL. In 1946 richtte de Urker raad een ver zoek tot de Kroon om gebiedsuitbreiding. Thans is in de raad van Urk medegedeeld, dat de minister van Binnenlandse Zaken een wetsontwerp voorbereidt, waarin voor gesteld wordt de gemeentegrenzen van Urk te wijzigen, waardoor Urk ongeveer 100 h.a. grond van de Noord-Oostpolder zal krijgen en dat de gemeente bij Over ijssel zal worden ingedeeld. De raad van Urk betuigde met algemene stemmen zijn instemming met deze plannen. Thans be hoort Urk bij de provincie Noordholland. vorige dag is geweest. Zeggen ze weer „nee" dan vragen ze hoe het de dag daarvoor was. Blijkt ook die dag de Toean er niet te zijn geweest, dan weten ze met vrij gTote zeker heid dat hij er deze dag langs zal komen, want langer dan twee dagen blijft een tuin niet zonder inspectie. Ze geven het werk volk in overweging met grote haast de benen te nemen en zich niet meer te laten zien, want er zal geschoten worden. Zo komt het dat de tuinemployé straks geen volk zal vinden maar wel een hagel van kogels. Dit is een van de vele manieren waarop de planter aan zijn einde kan komen. Maar het gevaar schuilt in ontelbare hoeken. Op een avond zaten vier planters bij elkaar binnen hun omheinde en bewaakte woning. De huisjongen kwam binnen in gezelschap van een andere bediende. Plotseling zwaai den ze met grote slagmessen en attaqueer den de niets vermoedende planters. Eèn werd ernstig een ander licht gewond, de overigen hadden tijd om een stoel te grijpen waarmee zij de aanvallers onschadelijk maakten. Hier was het gif tot in eigen huis doorgefilterd. Wat doet men er tegen? In weer andere gevallen is het de onder- nemingswacht, waarin zich onbetrouwbare individuen hebben weten te infiltreren, zo dat men eensklaps de eigen bewakings troepen tgeenover zich vindt waarvan enkele belhamels gemene zaak maken met de benden. Zes jaar geëist tegen Jan Kloosterboer Zes jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd doorgebracht in preventieve deten tie eiste de advocaat-fiscaal aan het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam tegen de 54-jarige groentenexporteur Jan Kloos terboer uit Sint Pancras, die er van be schuldigd werd, gedurende enkele maanden voor de Duitse bezetting gegevens te heb ben verstrekt aan de Duitsers over uit Nederlandse havens vertrekkende geal lieerde schepen. Het doorgeven van inlichtingen aan de Duitsers over de positie van schepen van een oorlogvoerende mogendheid achtte de advocaat-fiscaal een daad, die de Neder landse neutraliteit ernstig in gevaar kon brengen. Hij eiste onmiddellijke gevangen neming van de verdachte, die op 14 Decem ber, in afwachting van voortgezette be handeling van zijn zaak, op verzoek van de verdediger, mr. K. Berkhouwer, in vrij heid was gesteld. Mr. Berkhouwer achtte thans het Hof onbevoegd, vóór de oorlog gepleegde feiten te berechten. Op zijn verzoek werd ver dachte niet onmiddellijk gevangen geno men. Op 11 April zal het Hof uitspraak doen. De heer M. Ruppert, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond en de Protestant Christelijke Arbeiders Internatio nale (P.C.AJ.) is naar Batavia vertrokken, om na te gaan welke taak de P.C.A.I. in Indonesië zal kunnen vervullen. Van Rappard tof de doodstraf veroordeeld Het Bijzonder Gerechtshof te 's Gra- venhage heeft de voormalige leider van de N.S.N.A.P., E. H. ridder van Rappard, conform de eis tot de doodstraf veroor deeld. Het Hof achtte bewezen dat verdachte in 1939 in Duitsland was ingedeeld bij een „Einheit zur besondere Verwendung", die tot taak had voorbereidingen te treffen voor de inval in Nederland. Hij heeft de Nederlandse autoriteiten niet op de hoogte gesteld van de plannen voor deze inval. Hij werd hierna overgeplaatst bij een „volkskundig instituut" te Düsseldorf, dat zich bezig hield met het bestuderen van de toestanden in de aangrenzende landen, hetgeen volgens het Hof geheel past in de lijn van iemand, wiens doel later duide lijk bleek te zijn: een einde te maken aan de Staat der Nederlanden en Nederland op te doen gaan in een „Groot-Duitsland" onder leiding van Adolf Hitler, aan wie de verdachte later de eed van trouw af legde. Bewezen geacht wordt voorts, dat verdachte, nadat de Duitsers Nederland waren binnengevallen, begonnen is met een actie met slechts één doel: Nederland te maken tot een „Westmark" van het Duitse rijk. Voorts heeft hij door het houden van redevoeringen getracht het Nederlandse volk te verwijderen van zijn grondwette lijke regering en het ontrouw te doen wor den aan de gemeenschappelijke zaak en de tegen de Duitsers strijdende geallieerden, tegen wie hij later aan de zijde van de vijand de wapens heeft opgenomen in Grie kenland, aan het Oostfront en in Neder land. Verdachte geeft nog steeds blijk van een ontstellende Duits georiënteerde geestes gesteldheid. De conclusie van het Bijzondere Hof is, dat de veiligheid van het Nederlandse volk en van de staat de onherroepelijke verwij dering van verdachte uit de samenleving gebiedt. URK IS GEKANT TEGEN BIOSCOPEN. Een caféhouder op Urk heeft de raad toestemming verzocht voor het vestigen van een bioscoop op het voormalige eiland. De raad is om principiële redenen ge kant tegen het vertonen van films op Urk. Voordat de raad echter een verordening vaststelt waarbij het geven van bioscoop voorstellingen in cafés wordt verboden, zal de burgemeester trachten de caféhou der te bewegen zijn verzoek in te trekken. SCHOENENSHOW. De Nederlandse schoenfabrikanten, de Nederlandse Vereniging van Winkeliers in Luxe-Schoeisel en het vakblad „De Pasbank" zullen in Den Haag, Amsterdam en Utrecht schoenenshows houden om te tonen, welke modellen en kleuren dit voorjaar in de mode zullen zijn en de aan dacht te vestigen op de juiste combinatie van toilet en schoeisel. Nederland heeft met het geven van schoenenshows voor het publiek de pri meur. In de brief deelt het gemeentebestuur mee, dat de gemeenteraad van Velsen van oordeel is, dat een bespoediging van de bouw van een tunnel, zowel voor hef inter- locale verkeer als voor het belang der ge meente Velsen van de grootste importantie is. Het volgende wordt daarbij onder de aandacht gebracht. Uitbreiding van de be staande en vestiging van nieuwe bedrijven, zowel in Velsen als in het Noordelijk deel van de provincie Noordholland, mag bin nen enkele jaren worden verwacht. Deze industrialisatie zal kunnen slagen, indien het vervoerswezen een snelle en goedkope verbinding met de andere industrie-centra en havengebieden verzekert. Dit zal onder andere moeten leiden tot een sterke uit breiding van het autoverkeer, ook via Vel sen. Thans is er sprake van gi'oot tijd-, geld- en energieverlies, veroorzaakt door de bestaande stoompontveren in Velsen. De oplossing is niet te verkrijgen door uitbrei- ding van het aantal en het opvoeren van de frequentie van de ponten, daar dan de belemmering voor de zeescheepvaart slechts groter wordt. Bovendien levert de spoorbrug in Velsen door de intensiteit van het treinverkeer zeer ernstige vertraging voor de zeescheep vaart op. Deze nadelen kunnen op doeltreffende wijze worden opgeheven door de bouw van één of meer tunnels voor spoor- en weg verkeer in Velsen. B. en W. vertrouwen er dan ook op, dat deze argumenten er toe zullen leiden dat spoedig een oplossing tot stand komt. Vrouw bekent drievoudige poging tot moord op haar man De Groninger recherche heeft een 43- jarfge vrouw geai'resteerd, die verdacht wordt van een drievoudige poging tot moord op haar echtgenoot D. te Assen. De vrouw trouwde in 1946 met D. Toen de man geruime tijd ziek was, vatte de vrouw het plan op haar man met vergif van het leven te beroven. Nadat twee pogingen daartoe mislukt waren, zette zij op een nacht de kraan open van de gaslamp in de kamer waar haar man sliep en verliet het huis. D. werd korte tijd later wakker en sloot de gastoevoer af. Hij deed aangifte bij de politie, doch het bleek moeilijk te zijn de vrouw te vinden. Verschillende sporen werden gevolgd, die onder andere naar Amsterdam, Rotterdam en Dortmund leid den. Dezer dagen ontdekte de politie te Nieuwer-Amstel dat de vrouw vermoede lijk in Groningen verblijf hield. Daar werd zij gearresteerd. Zij legde een bekentenis af. u Doeltreffende Zakenbrieven, door A laux Jr. en A. J. van der Toorn: uiW Havelaar N.V.. Utrecht. Hadji Baba uit Ispahan, door Jan,.. rier; oorspr. titel: The Adventures of Baba of Ispahan; ingeleid en vertak Prof. G. W. J. Drewes: uitg. va» d' Slaterus N V., Arnhem. Johanna de Waanzinnige, Een w. leven in een bewogen tijd: door Dr. Jtff? wer: 4e druk; Uitg. J. M. Meulenhoff k sterdam. Mijn Hond, Een boek voor allen <H. - honden houden en voor hen die eenki willen aanschaffen, door- Johan Pleter«M druk; Uitg. J. M. Meulenhoff, Amsterdam Het Merkteken, door Maurits Dsb Moussault's Uitgeverij. Amsterdam De Nederlandse Poëzie. Van haar - sprong tot heden: Gekeurd en geWC door C. J. Kelk; Band: tot 1880; Mooy?:. Uitgeverij. Amsterdam. Kleurenpracht in het Aquarium, dv Werner; N.V. Uitg. Nieuwe Wieken, n sterdam. Bedrijf en Personeel, door F. J, berger; oorspr. titel: Management and t rale; Ned. Bewerking: Mr. H. Vuyk—BicV" N.V. Noord-Hollandse Uitg. Mij. Amsterd'- Zo wees dan een Columbus, Met een F? door de woestijn, door Ella K. Mailb- oorsor. titel: The Cruel Way, vert.: IJzerdraat; uitg. Republiek der Lette:.- Amsterdam. Haasje bij de Zonneberg, en andere;- halen, door Synnove Gill Dahl; n?y C Noors door M. J. MolanusStamperuj-r-l De Sleutel, Haarlem—Antwerpen. - „IK 1XÉÉM HET NIET LANGER, RIEP JE VADERr schreef Mevrouw Kraak-Helder aan haar getrouwde dochter. "...hij kwam met zijn boord je in zijn hand de trap af stormen en schreeuwde, dat hy het vierkant vertikte met een plank om zijn -nek naar kantoor te gaan. Maar vanmorgen zong hij van „het paardenhoofdstel aan de muur" toen hij beneden kwam, want ik had zijn boorden nu door de CRACKFREE gehaald, je weet wel: die dunkokende edelstijfsel. Daarmee krijg je zo'n boord glad en zacht en tóch stevig, want het is eigenlijk meer een "apprêt" dan stijfsel. Vooral ook het Engels hemd wordt met CRACKFREE "als nieuw". Je vader dacht nota-bene, dat ik nifeuwe boordjes en overhemden voor hem ge kocht had. Ja, ik heb het geld daar op de rug groeien! Hij heeft alles al jaren gedragen!" MET EDEL-STIJFS EL d&éCook Uuxmdelm' Fabr. N.V. „Onder Ons" De Krim (O.) 27. „Nu wil ik er het mijne van hebben!" dacht Panda. „Die Bey is geen Bey maar een wassen popdus wie weet wat dat caponiet dan wel niet is! Ik neem een stukje en ik ga er mee naar een knap iemand die weet of caponiet caponiet is! Zo gedacht, zo gedaan. Hij nam vlug een stukje van de tafel en keek om zich heen. Bij de deur stond Joris nog toespraken hij scheen al op weg naar binnen te zijn. ,£>aaft uw gretige zielen aan het verach telijk goud!" sprak hij nog. „Wanneer het u een genoegen doet, laat het mij onver schillig". En met die woorden deed hij een pas achteruit om de deur te sluiten. „Nu moet ik opschieten," dacht Pandaen meteen sprong hij over de vensterbank en door het raam en zo op de brandladder, te houden tegen de deurwaarders, maar dte onder dat raam doorliep. ,Jk ga naar te komen een geleerd persoon!" dacht hij nog eens, maar toen schoot het hem te binnen, dat een geleerd persoon het misschien vreemd zou vinden, wanneer hij met zijn piccolo petje op naar binnen kwam, en dus zette hij dat petje toen maar af en hing het aan een muur-haak, om het later weer terug te kunnen vinden. En toen ging hij de brandladder af, om zo ongemerkt buiten Velser glas- en verfhandelaar voor de Economische rechter De glas- en verfhandelaar P G v L Velsen behoefde geen spijt te hebbic het hoger beroep, dat hij had aunttw tegen een vonnis van de TuchtrechtaS de prijzen, waarbij hij wegens sdrtb prijsovertredingen veroordeeld was taii boete van 18.910, waarvan 10.000 vm: waardelijk werd opgelegd. Het appèl diende gisteren voor de Hst- lemse Economische rechter en aanvankj lijk zag het er nog niet zo best voorde!»- delaar uit. want de Officier Vroeg In te algemeen belang" bevestiging van het nis. De verdediger mr. J. Bottenheim b evenwel ten gunste van zijn cliënt het h. tuigenis van een der opsporingsambteiuru aanvoeren, die had verklaard, dat Van één der minst erge overtreders was enk» bovendien aan de hand van verschelde» voorbeelden uit de praktijk staven, 6t tegen de ten tijde van de overtreding geldende prijscalculaties geen lonende be drijfsvoering mogelijk was. Tenslotte wees de pleiter erop, da» f: cliënt in het geheel geen zwarte handk of profiteur was, die het teveel verdie» er door had gejaagd, doch een nijvere c- bachtsman, die door deze hoge boete - gronde gericht zou worden. Mr. J. H. H. Hülsmann bleek wel gevet* lig voor dit pleidooi. Hij verlaagde de te- voorwaardelijke opgelegde boete tot IC.! en handhaafde de voorwaardelijke tri van tien mille. Commandant Strijdkrachten te velde benoemd Dezer dagen is Ingesteld de functie va aangewezen commandant strijdkrachtent». velde (C.S.V.), die rechtstreeks ressorteert onder de bevelen van de chef van de Ge nerale Staf en opgenomen is in het hooü- kwartier van de Generale Staf. In deze functie is benoemd genera!- majoor A. T. C. Opsomer, tot voor kot bevelhebber in het vierde militaire gewest Tot zijn taak behoort het maken van pin nen voor de verdediging van het pool gebied door de troepen te velde, de tacti sche vorming van de daarbij betrokka commandanten en 't zich op de hoogte stel len van de tactische opvattingen en ra de stafdienst der landstrijdkrachten ns West-Europa. Wrak. Door het smelten van de sneeuw in het gebergte in het Zuiden van 4 Libanon het wrak van een vliegtuig te voorschijn gekomen met twee verbre de lichamen. Men is van oordeel ex: het toestel aan de UNO heeft be hoord en de „Consol" is, die ongeveer een maand vermist war®. bemanning bestond uit twee Engtl*- zo wordt verklaard. Varkenskameraden. Twee smeden ell E zijn met een varken aan een touw ra- trokken naar Washington om te po!» van president Truman gedaan te Br gen dat het voederrantsoen voor varkens in Duitsland wordt verhoog Het varken heeft een kartonnen»' om de nek, waarop staat: „Dit varken uit Kiel is op weg, nar president van de Verenigde Sh» te schreeuwen om meer voeder zijn Duitse kameraden". Treurig verhaal. Volgens dr. J°sePj bjj speciaal adviseur in arbudszakeii iJ het Amerikaanse militair staat het ambtenarencorps in de rikaanse zóne gemiddeld voor procent uit voormalige nans, meldt Dena (Amerikaanse zone). - Mire dringt er op aan dat geP0^ voor ambtenarenfincties niet - zorg worden „gezeefd S° ,2* nazi's, aldus dr. Mire, zijn na W - dergaan van een zuiyerin gj hun vroegere post teraggJ^J^ hebben er personen met een v«- loze staat van dienst uitgewew- „Nicht gewusst". Dr. Gerhard recteur van de Degesch-firm .Cycloon B-gas" leverde enWJj „ror-H van deelneming a-m ,-u „uycioon D-gaa -car. digd werd van deelneming op 3.500.000 personen die aoor van dit gas in de Duitse concenWJ van dit gas m ae uui^ w kampen werden vermoord,., deeld tot 5 jaar dwangarbeid het verlies van zijn burgeg»je. durende drie jaar- H« 1 ffi. weten te hebben dat het B schuldige anti-nazi s werd gec Haring in overvloed. Voigen^e® visser, wiens mening door Nyheter" van Maandag geven, is er een nieuwe „barrag de" in aantocht, gedurende j veel gevangen zal woird^0DS^ vangsten niet geheel g zullen kunnen worden, ue periode, die 15 tot 20ja m zal gevolgd worden door een 60 tot 70 jaar, gedurende schaars zal zijn. Nyheter" zijn Zweedse g met de mening van de Reeds eeuwen lang heeft dergelijke cyclus waargenomen-

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2