IJmuider Courant Haarlems Dagblad Queuilk Opboüw van federaal leger Indonesië wordt bespoedigd in Maarschalk Sokolofski benoemd tot plaatsvervangend minister voor het leger 63e Jaargang No. 19206 Bureaux' Kennemerlaan 154 Tel Adm 5437, Td Redactie 5389. na 5 uur: Terrasweg Telef. (K 2560), 47. Santp - Haarlem Gr. Houtsi.9S 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer eöRie van Woensdag 30 Maart 194-9 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «öprcrijtr Taaartmtgtije Courant (Jnno t6ffy Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem - «rriNT er waarlijk op te lijken HET ao Franse minister-president aI Ou wille slagen zal de- Vi?rde i iir even te houden en zijn eigen BeP1,M'ek'geruime tijd voort te we" het een en ander af te ellen. Et '5 ltslagen van de pas gehou- «»ecnXzingen voor Provinciale Staten t» St de Hollandse term maar ik gebruik '^el-veriies der com- w"1 'e' fffo hoofdzaak gevolg van het «unl i.n der andere partijen in de penwerken hers,emming m0est plaats districten, wa ntage stemmen, op de 11 Inisten uitgebracht, bedraagt nog on- tommunisten ._°dus veel hoger dan het pveer 7etelSi door hen verworven. regerende Derde Macht heeft zich oe en haar positie en aanzien op- .nrnerkelijk versterkt. Dat was al S^gêSri «oen Queuille zijn grote eerder slagen, een succes dat s'jjislemng d hem had toegedacht, .„vankeli k niema verwonderd af gefflklo tnenigmaal in het Sn OTChied is, Frankrijk in een zware nn het uiterste moment de mannen vónden heeft, die het uit het moeras zul- '•SSoueuille heeft in Robert Schuman, 2ster van Buitenlandse Zaken, in de Maurice Petsche en in enige an- voortreffelijke medewerkers gevon- Sn t neem" niet weg dat de verdienste mnstiae ontwikkeling van zaken S maanden ongetwijfeld in de eerste "Sam hem toekomt. Hij is erin ge- '--1 zijn regeringscoalitie niet alleen tus. !f-de machtsgroepen van rechts en links "h,„lijsten en communisten op de 1,, tonden en haar werkelijk gezag te „«oefenen, maar bovendien in die Sie zelf de samenwerking en het even- S ,e bewaren. Hetgeen niet eenvoudig ij, geweest, omdat de samenstellende i n nipt geringe mate verschillen, Seljk heeft hij zich in deze omgeving aren bruggenbouwer getoond en bo- 1m gezag verworven van de er- Siinvoerder: het gezag dat zich op zo ".motieven boven de tegenstellingen Ste plaatsen, dat zijn beslissende woord rit aanvaard. Zijn eigen partij-richting vücal-socialiste, hetgeen het best ver- ivordt met vrijzinnig-democraat S ham in de botsing der uitersten, die ÏSdjk zozeer afgemat heeft, in het juiste '-'..'jan .eplaatst en gelegenheid gegeven tóconstructief beleid. Zijn partij, die zo bi onder leiding van Edouard Hernot Ml gestaan, is na een tijd van inzinking "t vooruitgaande en heeft ook bij deze tete verkiezingen vooruitgang geboekt. Dat een gunstige ontwikkeling van zaken Én in Frankrijk voordoet is voor West- [jopa. dat vorderingen maakt op de weg ii-naar Federale Unie moet leiden, van het ac-ïte belang. Als zij zich voortzet zal een niie grootste hindernissen zijn wegge- asB.Federale Unie is alleen denkbaar op ^-democratische grondslag; een tit&m de Gaulle zou voortzetting van t ifinoeratisch bewind uiterst twijfel- eemaakt hebben en in elk geval die te van opgedreven nationalisme hebben Trsrekt, waarin de groei van internatio- nle eenheid geen practische verwerkelij kt! meer belooft. De generaal heeft voort- eind Kamer-ontbinding geëist; na de Jïiste verkiezings-resultaten schijnt daar ra aanleiding meer voor te zijn en het is ci- ciet aan te nemen, dat hij er in de bi» sfeer de overwinning bij zou kun- a behalen. Hetgeen men verneemt over Queuille's pxa strekt tot vermeerdering van ver ban. Hij is, evenals Robert Schuman, i: ia een lange financieel-economische i'r'sai plotseling en met succes aan Bui- fe-smse Zaken is opgetreden, een sober ing man en een stugge werker. Aan zijn vroegere vervullingen van het üsterschap, die wij indertijd opgesomd Ubben, dankt hij natuurlijk een grote er- uring, al heeft die zich niet eerder tot het' öler-presidentschap uitgestrekt. Vroe- trad hij telkens weer als minister van Landbouw op. Al is hij zelf oorspronkelijk landbouwer geweest, maar medicus, s stamt toch van het platteland en kent «boeren. Dit is geen elegante figuur in -Parijse leven, geen avontuurlijke poli- fes, maar evenals de zwijgzame Lotha- Robert Schuman een vastberaden tefer. Zijn moedig gedrag in oorlogstijd Ki rijn persoonlijk aanzien verhoogd, ^vreemdeling, die als vacantieganger fense hoofdstad bezoekt en zo licht ge- js-ji is de feestvierders van het Parijse Saansleven met het Franse volk te ver jaren, begrijpt niet dat een in zijn brede •Ha sober levend volk zich herhaaldelijk j'.ftl aan de politieke manoeuvres in de ta-dstad en dat het pas in de geest Min meerderheid vertegenwoordigd als mannen van het type-Queuille en «Kman aan het roer komen, franse vooruitzichten zijn sterk op- M°le de huidige ontwikkeling ^voortzetten. Aan mogelijkheden en aan -.«nnen ontbreekt het niet. franse kruideniers besluiten btvrije verkoop 1»^ Franse kruideniers hebben besloten J verordeningen der regering in teW af over te 2aan tot de vrije Van cll0colade, spek, margarine, niv," eiJ eetbare vetten. Olie en alle producten zullen zij van 1 Mei af even- SëjjU verkoPen- Het besluit is bekend ,.na ®en besloten zitting, welke 'aa door het kruideniersver- 7^ belegd. Voormalige republikeinse strijdgroepen zullen tot de federale strijdmacht worden toegelaten BATAVIA, 30 MAART (Aneta) De voorlopige federale regering heeft haar goedkeuring gehecht aan de plan nen van de legercommandant om ten spoedigste over te gaan tot het oprich ten van nieuwe federale bataljons op territoriale grondslag en de opleiding van federaal personeel voor andere wapens en diensten. Verwacht wordt, dat nog dit jaar 18.000 man federale troepen kunnen worden georganiseerd en opgeleid, buiten de reeds bestaande veiligheids bataljons. Deze 18000 man omvatten ook „voormalige republikeinse strijdgroe pen, die hebben ingezien, dat zij hun krachten beter kunnen geven aan de opbouw van het land en de bescher ming van de eigen bevolking dan te blijven doorvechten en brandschatten", aldus staat te lezen in een uitvoerig militaire verslag over de opleiding der federale troepen. Het verslag deelt verder mede, dat het aantal van 18.000 man voor de helft zal be staan uit infanterie en voor de helft uit per soneel voor andere wapens. Hiervan uit gaande zal het verdere federale leger wor den opgebouwd. De opleiding van de Indo nesische officieren en het kader zal zo spoedig mogelijk beginnen aan een op te richten cadettenschool en een militaire ambachtsschool voor de militaire lucht vaart, de genie enzovoort. Hierbij zal wor den voortgebouwd op de resultaten bij de opleiding van de veiligheidsbataljons in de deelstaten, waarmede een zo groot succes werd bereikt. De nieuwe federale bataljons, die zullen worden opgebouwd naar het type van de tirailleurbataljons, zullen voorshands de hoofdtaak van de tioepen van het leger in Indonesië op het stuk van het herstel en de handhaving van orde en vrede moeten overnemen, aldus het over zicht. Gehoopt wordt, dat binnen enkele maan den een aanvang zal kunnen worden ge maakt met de militaire vooropleiding van 300 candidaten, die een cursus van een jaar zullen volgen aan de Indonesische school voor reserve-officieren te Bandoeng. Plan nen tot oprichting van de militaire acade mie zijn in voorbereiding. Getracht zal worden, aan het dienstplichtsysteem in In donesië vorm te geven om tenslotte te ge raken tot een federaal kader- en militie- leger. Over de voormalige republikeinse strijd groepen zegt het overzicht nog, dat vele duizenden alreeds tot het inzicht zijn ge komen, dat het geen zin heeft, ontberingen en ellende te doorstaan in de strijd tegen de Nederlandse strijdkrachten voor eon leuze, waarvan de verwezenlijking door de Nederlandse regering is toegezegd. Deze troepen zullen worden geselecteerd vervolgens herschoold om in de toekomst voorzover zij er prijs op stellen om als militair te blijven dienen een plaats in hiervan heeft het hoge -vfr'.-J voor de voedselvoorziening uit§eeeven waarin de krui- ir"-i:chuwd°Ver'laaSt op^reden" worden Geestelijke in Polen veroordeeld ^'vi!.„gfechtsh(=f I-odz heeIt te ?eS .hek geestelijke tot vier ver°ordeeld omdat de SGzegd zou hebben, dat bn enst vervolgd wordt. Hij ""i- hebhpn parochie-leden op aange- .---en p,lo.aan de vervolgden hulp te zo J ."son, de veroordeelde, ^«hnS*^ toe§egeven. dat s berouw 3egens de staat was en Commissie van onderzoek in de zaak-Peniwen SOERABAJA, 29 Maart (Aneta). Van officiële zijde wordt vernomen, dat inge volge een opdracht van de legercomman dant, om een uitvoerig onderzoek in te stel len naar het voorgevallene te Peniwen, de territoriale commandant van Oost-Java een commissie heeft ingesteld, bestaande uit officieren van de Koninklijke Landmacht en het K.N.I.L., vertegenwoordigers van het binnenlands bestuur en een vertegen woordiger van de procureur-generaal. Deze commissie heeft uitgebreide be voegdheden gekregen. Haar opdracht luidt over deze zaak een uitvoerig en gedocu menteerd verslag in te dienen. Republikeinen van Djokja naar Banka BATAVIA. 30 Maart (Aneta) De vier republikeinen, die op Banka overleg zullen plegen met ir Soekarno c.s. zijn heden ochtend door het vliegtuig van de UNO- commissie uit Djokja afgehaald. Zij zul len waarschijnlijk hedennacht te Batavia overblijven en morgen naar Banka ver trekken. Van republikeinse zijde wordt vernomen dat men het overleg gaarne ook zou zien uitgebreid tot dr. Soekiman, die op het ogenblik te Djokja vertoeft. Het bericht van zijn verblijf aldaar werd ech ter te laat ontvangen. te nemen onder de federale strijdkrachten. „Opgemerkt wordt, dat dit proces van aansluiting zich voortdurend sneller vol trekt en dat steeds meer meldingen en ver zoeken om zich onder de federale kleuren te mogen scharen, binnenkomen." Het overzicht besluit met de opmerking, dat zowel in de federale als in de republi keinse gebieden zich steeds duidelijker een streven openbaart tot deelneming aan de toekomstige federale strijdkrachten, het geen een hoopgevend teken mag worden geacht. In het overzicht wordt er tenslotte mel ding van gemaakt, dat de voorlopige fede rale regering de plannen van de legercom mandant heeft goedgekeurd „met het oog op de noodzakelijke aanvulling van de strijdkrachten in Indonesië en mede iri verband met het voornemen tot de ver vroegde verlening van de souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië." TNI-officieren tevreden over hun behandeling BATAVIA (Aneta). Blijkens te Ba tavia ontvangen berichten arriveerden de zer dagen 23 T.N.I.-officieren uit Sabang, waar ze van de eerste politiële actie af ge vangen zaten. In een onderhoud met het republikeinse blad „Warta Berita" ver klaarde een van hen, de T.N.I.-luitenant A, Saragih, dat de behandeling tijdens hun gevangenschap goed was, ook wat betreft het eten. Hij verklaarde verder, dat alle geïnter neerden ten volle de gelegenheid werd ge geven hun kennis te verrijken in de vorm van cursussen in de Engelse en Hollandse taal, boekhouden enzovoort. Ook kregen zij gelegenheid de politieke situatie te volgen door middel van verstrekte Indonesische en Hollandse bladen. Aan het einde van het onderhoud ver klaarde Saragih namens zijn mede ex- geïnterneerden zeer dankbaar te zijn voor de goede behandeling tijdens hun inter- neringstijd ondervonden. Dr. Soekiman in Djokja Het hoofd van het commissariaat op Java van de republikeinse noodregering dr. Soekiman, bevindt zich te Djokja, waar hij korte tijd geleden werd aangehouden. Thans geniet hij echter evenals andere republikeinen volledige bewegingsvrijheid, aldus meldt Aneta. Dr. Soekiman is, zoals bekend, voorzit ter van de Masjoemi. Zijn zoon die officier was bij de TNI bevindt zich in arrest. Mislukte treinoverval bij Semarang SEMARANG (Aneta). Dezer dagen werd op de suikeronderneming Djatibarang bij Brebes een met brandhout geladen trein ten zuiden van de onderneming in de Djati- bossen tussen Srengseng en Songom door een bende van ruim 100 man aangevallen. Deze bende was bewapend met een brengun, een Japans machine-geweer, enkele stenguns en geweren. De aanval had plaats op het ogenblik dat arbeiders bezig waren met opladen onder bescherming van zes man ondernemings- wacht. Twee wachters stonden op de loco motief en openden direct het vuur op de aanvallers. De andere vier zochten dekking en openden eveneens het vuur. Zij bleven vuren tot de arbeiders zich in veiligheid hadden kunnen stellen en de machinist de gelegenheid had zijn machine in veiligheid te brengen door in volle vaart en onder zware beschieting langs de smalle bosbaan naar de onderneming te rijden. De locomo tief is op vele plaatsen door kogels ge troffen. Pas daarna trokken de ondernemings wachters zich terug in het bos en kwamen met hun wapens weer op de onderneming. Aan de leden van de ondernemingswacht en aan de machinist is een beloning toe gekend. Sumatraanse conferentie De nief.wste Kamper ui. Kampen schijnt de traditie van de Kamper uien" te willen voortzetten. Het postkantoor zonder brie venbus is thans gevolgd door een grapje op verkeersgebied. De politie van deze oude Hanzestad heeft kort geleden voor dit steegje van amper 125 cm breedte twee borden geplaatst, welke de weggebruiker verbieden hier in te rijden met auto's of met door paarden getrokken wagens. De „redder van Stalingrad" Tsjoeikof volgt hem op Radio Moskou heeft medegedeeld, dat de raad van ministers van de Sovjet-Unie maarschalk Sokolofski benoemd heeft tot eerste plaatsvervangende minister van de gewapende macht. Sokolofski is tegelijkertijd ontheven van zijn functie van commandant der Sovjet- Russische bezettingstroepen in Duitsland, aldus voegde de radio er aan toe. Ook is hij ontheven van zijn taak als hoofd van het Sovjet-Russische militair bestuur in Duitsland. Generaal Tsjoeikof vervangt maarschalk Sokolofski als opperbevelhebber van de Sov j et-Russische bezettingstroepen hoofd van het Sovjet-Russische militair bestuur in Duitsland. De post van eerste plaatsvervangende minister van de gewapende macht werd vier dagen geleden vacant door de benoe ming van maarschalk Wassilefski tot mi nister van de gewapende macht, in op volging van Boelganin. De leger-generaal Tsjoeikof vervulde tot nu toe de post van Sovjet-Russisch militair bestuurder in Thüringen. Hij werd in de laatste herfst door de raad van ministers tot de rang van generaal verheven. Het afslaan van de grote Duitse aanval op Stalingrad in de zomer van 1942 wordt hem toegeschreven. De 50-jarige Sokolofski (letterlijk „zoon van de havik"), is één der bekwaamste Anti-communistische betogersvan wie enigen in Kroatische klederdracht, lagen geknield te bidden voor het Waldorf-Asto riahötel in New York tijdens een massa demonstratie tegen de communistische Culturele en Wetenschappelijke Conferentie voor Wereldvredes waaraan verscheidene Russische gedelegeerden deelnemen. tactici der Sovjet-Unie, aldus Reuter. Aanvankelijk volgde hij een priesterop leiding in een seminarium. In 1917 deed hij mee bij de revolutie. In de tweede we reldoorlog werd hij plaatsvervangend staf chef in het rode leger. Toen de Duitsers Smolensk naderden, werd hij tot stafchef bevorderd. Onder het bevel van maarschalk Zjoekof verdedigde hij Moskou en Stalin grad. Zijn strijdmacht bevrijdde Smolensk en was ook de eerste, die Berlijn binnen trok. Bij de ondertekening van de Duitse overgave aan de geallieerden vertegen woordigde hij de Sovjet-Unie. In April 1946 volgde hij Zjoekof op als lid in de geallieerde bestuursraad van Berlijn en als opperbevelhebber der Sovjet-Russische strijdkrachten in Duitsland. Militaire dictatuur in Syrië ingesteld Legercommandant grijpt de macht Kolonel Hoseni Zaim, de opperbevelheb ber van het Syrische leger, heeft zichzelf vandaag tot „dictator" uitgeroepen en een militair regiem in Syrië ingesteld, aldus een te Amman opgevangen bericht van radio-Damascus. In een proclamatie, die door de Syri sche radiostations is omgeroepen, deelt Hoseni Zaim het volk mede, dat hij de macht heeft overgenomen „in verband met de verslechterende toestand en om ons te bevrijden van de mensen, die nationalisten beweren te zijn". „Het is niet omdat wij verlangend zijn zulks te doen", aldus de proclamatie, „maar omdat het noodzakelijk is zolang er nog geen behoorlijke democratische regering is ingesteld". Bij een tweede proclamatie werd voor het gehele land de staat van beleg afge kondigd en voor alle steden en dorpen een uitgaansverbod ingesteld. Een derde proclamatie verbiedt op straffe des doods net dragen van wapenen. Kolonel Zaim, die ook directeur-generaal van de veiligheidsdienst is geweest, werd in Mei van het vorig jaar stafchef van het leger. Syrië kwam in een politieke crisis in het begin van December van het vorig jaar, toen het ruim twee weken zonder regering was na het aftreden van het kabinet van Djamil Mardam Bey. Dit aftreden kwam na een algemene staking van drie dagen en demonstraties om de strijd in Palestina voort te zetten. Een nieuwe ..nationalistische" regering onder Chaled el Azem, die 16 December werd gevormd, kreeg tenslotte op 28 De cember een vertrouwensvotum van het parlement, na het langste debat dat ooit in de Kamer was gevoerd. Malik waarschuwt voor „historische fout" MEDAN, 29 Maart (United Press). Abdoel Malik, de voorzitter van de hier vandaag geopende Sumatraanse conferen tie heeft een beroep gedaan op de federa listen en republikeinen tot samenwerking ten einde een vrij en onafhankelijk Indo nesië tot stand te brengen De conferentie werd bijgewoond door 79 gedelegeerden, die twaalf Sumatraanse ge bieden vertegenwoordigen. De conferentie werd geboycott door de Sumatraanse repu blikeinen. Malik richtte tot Nederland de waar schuwing dat een ernstige historische fout gemaakt zal worden indien niet naar de I federalistische leiders wordt geluisterd. Waarnemers ter conferentie beschreven zijn rede als „verrassend sterk" en zeiden dat Malik regelrecht heeft gezinspeeld op het recente federalistische standpunt dat de republikeinse leiders op Banka moeten worden vrijgelaten en naar Djokjakarta moeten terugkeren. De confei-entie zal waarschijnlijk een week duren. REPUBLIKEINSE LEZING OVER SOEPENO'S DOOD LONDEN 29 Maart (Reuter) Het republikeinse bureau te Londen heeft heden beweerd dat Soepeno, de 28-jarige mi nister voor Wederopbouw in de republi keinse noodregering, door Nederlandse troepen op Java is „vermoord". In de be kendmaking wordt gezegd: „Soepeno werd bij een Nederlandse aanval op Doekoeh nabij Djokja door Nederlandse troepen gevangen genomen. Hij werd ondervraagd, doch weigerde standvastig enigerlei inlich ting te geven omtrent, de verblijfplaats van zijn collega's. De Nederlandse troepen schoten hem toen door het hoofd", aldus het republikeins bureau te Londen. Noors parlement stemt vóór Atlantisch oact Oslo, 29 Maart (United Press). Het Noorse parlement besloot vandaag dat Noorwegen aan het Atlantische Pact zal deelnemen. .Met 130 stemmen voor en 13 tegen keur de het parlement het verzoek van het kabinet goed om het pact te ratificeren. Van de dertien tegenstemmers waren elf communist en twee behoorden tot de ar beiderspartij. Zeven leden waren niet aan wezig. Noorwegen werd reeds sinds de derde Maart vertegenwoordigd op de besprekin gen over het Atlantisch Pact. Éen voorstel om deel te nemen aan de besprekingen werd met 118 tegen 11 stemmen aangeno men. Porfusral heeft handen vrij Madrid, 29 Maart (United Press). De besprekingen tussen Portugal en Spanje betreffende de toetreding van Portugal tot het Atlantisch Pact zijn geëindigd. Ver wacht wordt dat Spanje vandaag definitief zijn antwoord aan de Portugese regering zal mededelen. Men is van mening dat Portugal eenvou dig aan Spanje te kennen heeft gegeven toe te zullen treden tot het Atlantisch Pact en dat de Spaanse regering hierop de enigé stap heeft genomen die zij kon doen name lijk toe te stemmen in wijziging van het Iberisch pact zo dat Portugal zowel aan het ene als aan het andere pact kan deel nemen. De Gaulle over West-Europa's defensie Parijs, 29 Maart (Reuter). Generaal De Gaulle heeft vandaag op een perscon ferentie de uitslagen van de kantonnale verkiezingen besproken. De Gaulle zeide, dat de RPF zou blijven aandringen op nieuwe verkiezingen voor het parlement. „Het erge is, dat de situatie onveranderd blijft", aldus De Gaulle, eraan toevoegend, dat de derde macht „in feite niet bestaat'" De generaal prees het Atlantisch Pact als een belangrijke manifestatie van goede wil door de deelnemende naties. Doch om het pact doeltreffend te maken, zo merkte de generaal op, is het van essentieel belang dat de West-Europese landen en speciaal Frankrijk, gewapend zijn en nauwkeurig de strategische maatregelen kennen die de Verenigde Staten nemen om hen te helpen in geval van Russische aggressie. Hij voeg de hieraan toe dat de defensie van het Franse, grondgebied aan de Elbe en de Rijn moet plaats vinden, omdat een nieu we vijandelijke bezetting, gevolgd door een tweede bevrijding, waarschijnlijk weinig Fransen zouden overlaten die van hun vrijheid zouden kunnen profiteren. Hij bepleitte vrijlating van maarschalk Pétain, de vroegere Franse staatschef te Vichy, om hem in staat te stellen met een zekere waardigheid te sterven. Hij achtte Frans-Duitse verstandhouding van groot belang voor de wederopbouw van Europa, doch voegde hier aan toe dat het niet zou gaan met een hersteld „Reich". Hij leverde scherpe critiek op de plan nen om het defensie-hoofdkwartier van West-Europa in Engeland te plaatsen, om dat volgens de woorden van de generaal de meerderheid van de troepen bij de verdediging van Elbe en Rijn Fransen zou den zijn. Met betrekking tot het Atlantisch Pact merkte De Gaulle op dat als de Westelijke mogendheden de Amerikaanse beloften zouden accepteren zij ook moeten beloven Ie hulp te snellen indien de Verenigde Staten eerst worden aangevallen. Chinese communisten vallen l-dn-China binnen Volgens berichten van United Press zijn Chinese communisten Indo-China binnen gevallen. De Chinezen zijn Zondag in het uiterste Noord-Oostelijke deel van Tonkin doorgedrongen. Verondersteld wordt dat zij uit de richting van Kwangtoeng zijn ge komen. Naar verluidt zijn Franse en in landse troepen naar het strijdgebied ver trokken. In een later bericht werd gemeld dat de Chinese communisten ziin doorgedrongen in Mongav, een plaatsje vlak bij de kust in Noord-Tonkin. De aanval van de com munisten kwam bij verrassing en was oor zaak dat de verdedigende troepen zich moesten terugtrekken in een versterkte stelling^ Volgens onbevestigde berichten zijn bij de gevechten 30 personen gedood. Het woord is aan A. G. Buckham: Eentonigheid is de vreselijke be loning van de voorzichtigen. Twee Amerikaanse soldaten voor een Tsjechisch gerecht Veroordeeld spionnage wegens Officiee1 is te Praag bekend gemaakt, dat net staats? erechtshof te Praag twee Ameri kaanse soldaten schuldig heeft bevonden aan het bedrijven van spionnage. De beide beklaagden zijn tot 10 en 12 jaar dwang arbeid veroordeeld. Het proces tegen de beide Amerikaanse soldaten werd met gesloten deuren gevoerd. De Amerikaanse autoriteiten zijn niet in gelicht over het verloop van het proces. De namen der beide veroordeelden zijn, volgens de verklaring, „korporaal Alexan der Hunter en soldaat Clarence Hill". Kor poraal Hunter werd tot 10 jaar en soldaat Hill tot 12 jaar dwangarbeid veroordeeld. In de bekendmaking wordt gezegd dat de beide mannen die Zaterdag zijn veroor deeld in December 1948 de Tsjechoslo- waakse grens op onwettige wijze zijn over schreden, „met de bedoeling in Tsjecho- Slowakije spionnage te bedrijven." Hieraan wordt toegevoegd dat zij tijdens deze be drijvigheid door leden van de Tsiechoslo- waakse veiligheidspolitie werden gearres teerd. De voorlichtingsdienst van de Amerikaanse ambassade was verrast door het nieuws van de veroordelingen der beide Amerikaanse militairen. De dienst deelde mede, dat de ambassade sinds December 1948 had ge poogd in contact met de twee mannen te komen. Van Amerikaanse zijde werd verklaard, dat de beide mannen sinds December van het vorige jaar bij hun in Duitsland gelegen eenheid werden vermist. Men meende, dat zij waren gedeserteerd. Van Amerikaanse zijde werd categorisch ontkend dat er enige grond van waarheid zou schuilen in de Tsjechoslowaakse be schuldiging, dat de beide militairen met een speciale opdracht naar Tsjechoslowakïje waren gezonden. Namens de Amerikaanse ambassade te Pi-aag werd verklaard, dat het eerste nieuws, dat haar over de veroordelingen bereikte, afkomstig was van de corres pondent van Reuter. Door de Tsjecho slowaakse autoriteiten waren geen inlich tingen verstrekt. Van de zijde der ambassade werd ver der nog verklaard, dat zij in het begin van deze maand had vernomen, dat autoritei ten van de Tsjechoslowaakse veiligheids politie voornemens waren de man#n in staat van beschuldiging te stellen. Er werd echter niets vernomen omtrent de Dlaats, waar zij zich bevonden en er werd geen antwoord ontvangen op verzoeken, dat aan een Amerikaan zou worden toegestaan hen te bezoeken. Het enige rechtstreeks contact dat de Amerikaanse ambassade sinds de arresta tie van de mannen met hen had gehad,, bestond uit een op 15 Januari 1949 geda teerde brief van Hill, die de Tsjecho slowaakse eensuur was gepasseerd. Ge meend wordt, dat de beide mannen toen waren opgesloten in de gevangenis te Pilsen. De Amerikaanse ambassade te Praag heeft een protestnota a*an het Tsjecho slowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken gezonden naar aanleiding van de vonnissen der. twee Amerikaanse soldaten. In de nota wordt uitdrukking gegeven aan „ernstige bezorgdheid" over het feit, dat de beschuldigden achter gesloten deuren zijn berecht, „met veronachtzaming van de normale rechten en garanties, welke personen, die van zulke ernstige zaken worden beschuldigd, normaal behoren te genieten". Senaatscommissie verdedigt de Marshall-hulp aan Nederland WASHINGTON, 29 Maart (Reuter) De Amerikaanse senator Tom Connally (democraat uit Texas) heeft, heden gezegd, dat de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, waarvan hij voorzitter is, een poging om Nederland van economische hulp te beroven, van de hand heeft ge wezen. De commissie zal zich, aldus zeide Con nally, in de Senaat tegen al dergelijke po gingen verzetten. Tom Connally legde deze verklaring af toen bekend geworden was, dat senator Owen Brewster een amendement zou in dienen ter ontzegging van hulpverlening aan enig land, dat zou weigeren aan de orders en verzoeken van de Veiligheidsraad gevolg te geven. Connally zeide, dat alleen de UNO be voegd is in dergelijke kwesties. „Het zou onjuist zijn wanneer de Verenigde Staten eenzijdig druk zouden uitoefenen ter be ïnvloeding van Nederland of van de rege ring van enig ander land in een dergelijke situatie", aldus voegde hij er aan toe. Prins Harald overleden Prins Harald, oom van koning Frederick van Denemarken, is Woensdagmorgen vroeg te Kopenhagen overleden tengevolge van een hartaanval. De prins was reeds vier jaar ernstig ziek. Prins Harald huwde in 1909 prinses Helena van Sleeswijk-Holstein-Sonder- borg-Glucksborg. Uit zijn huwelijk werden vijf kinderen geboren. PLAATSELIJK OCHTENDMIST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Koude nacht met op vele plaatsen ochtendmist. Morgen overdag droog weer met in de kuststreken enkele overdrijvende wolkenvelden en vrij koel. In het binnenland overwegend zonnig %veer met ongeveer dezelfde of iets lagere temperatuur dan vandaag. Overwegend zwakke wind. op de meeste plaatsen tussen Noord en Oost. 31 Maart: Zon op 6 19 uur. onder 19.11 uur Maan op 6.54 uur. onder 21.29 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1