Bemoedigende woorden van de leider der Marshall-missie in België §öilleton Drie levens DONDERDAG 31 MAART 1949 TTMUTDEP COURANT Federaal Europa kan werkelijkheid worden, wanneer de Europeanen het eisen van hun bewindslieden" Jaroes missie r oinjne. leide-- van de Marshall- RPlEië en het groothertogdom V° die op 5 April deze functie Luxemburg, aie op o neerlegt, is Dinsdag door de Belgisch- Amerikaanse vereniging in de „Cercle Gaulois" ontvangen. Na de lunch wees hij In een toespraak op het door de missie sedert haar installatie in October verrichte werk. Hij gaf zijn in druk weer over het plan-Marshall in België en in Europa. „Wij hopen, dat het doel van het plan- Marshall, om de landen van West-Europa te helpen bij liét hersel van hun bedrijfs leven en van hun politieke en sociale vei ligheid, zeker in 1952 ruimschoots zal wor den bereikt", zo zeide Blaine. De Belgisch-Luxemburgse ondernemin gen zullen tussen 1 April 1948 en 30 Juni 1949 ongeveer 270 millioen dollar ter be schikking hebben gehad voor de aankoop van het meest noodzakelijke in de dollar- zóne. Hiervan zijn ongeveer 62i/2 millioen voor de overheid bestemd en zullen 11 mil lioen voor aankoop in Italië gebruikt mogen worden. België heeft volgens de bepalingen van r-Europese betalingsplan bij de *nk voor Internationale bctal.ngen dre het het inter 9,94 milliard francs waarop de deelnemende landen '^aankoop van Belgische producten voor de a .„j. en De Belgische invoer ïK1948 slechts 2 procent hoger dan de Kï van het jaar daarvoor, terwijl de ££r met 21 procent toegenomen, en Ï4 I Bel 'Thëhoéïtén te kunnen voorzien, "ne moeilijkheden waarmede Belgie te heelt gehad door de onmogelijk- ffi Frankrijk nieuwe eredieten toe te tiiarpn zeer groot en zijn oorzaak ge- Svan grote zorgen. Niet alleen echter "tie jongste Franse statistieken een merk- „milliard francs heeft bedragen. nTt U een bemoedigend aspect van de Jlche buitenlandse hande en wijst er TdaVdit land goed op weg is om in zijn grote zorgen. Niet alleen echter, dat ae juug'ste Franse statistieken een merk waardige verbetering in de landbouw en in de industrie aantonen, ook de massale en onverwachte inschrijving op de jongste binnenlandse lening doet duidelijk blijken dat het Franse volk meer vertrouwen m zijn munt krijgt. Men mag verwachten dat Frankrijk ge leidelijk zijn economisch en sociaal even wicht zal terugvinden, wat een essentiële voorwaarde is voor de welvaart van geheel ffest-Europa en van België in het bij zonder. Na een overzicht te hebben gegeven van de vooruitgang op het gebied van de Bel gische uitrusting sprak de Marshall-leider de hoop uit, dat nieuwe gelden zullen ver kregen worden door middel van Ameri kaanse leningen buiten het Marshall-plan om, De leider van de Marshall-missie heeft de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid voor West-Europa gelijke loonregelingen in Ie voeren en de levensstandaard op een in ternationale basis te verbeteren. „Zolang de Beperkte reclameverlichting wit weer toegestaan Naar wij vernemen zal met ingang van 1 April de rdclameverlichting aan de gevels weer mogen branden, zij het in beperkte mate, Alleen de naam van het bedrijf of de winkel zal mogen worden aangeduid. Het vermelden van slagzinnen is niet ge- oorloofd. De verlichting zal alleen mogen branden aan de gevels van panden, waar in de betrokken winkel of het bedrijf is gevestigd. Faillissementen Du rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: J, Piersma, zonder beroep, wonende te iJmulden, gemeente Velsen, Wijk aan Zeeër- 126, Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. W. Glastra, advocaat «n procureur te Haarlem. Hendrikus Leonardus Bisschop, koopman, tronende te Heemstede. Lentelaan 6. Rechter- commissaris: mr J. P. Petersen. Curator: mr. D. P, V. van Löben Seis, advocaat en rocureur te Haarlem. Jacob van Praag, koopman, wonende te Zandvoort, Dr. Metzerstraat 34. Rechter- «mmissaris: mr. J. P, Petersen. Curator: mr. fcarleni advocaat en procureur te BJ Bruins, tuinder, wonende te Bever- «W. Hoflanderweg 63. Rechter-commis- fu'u" P" Petersen- Cui-ator: mr. Th. G. n iliUder, advocaat en procureur te Be- vawylc. Bij vonnis.van de rechtbank is, na gedaan iflauer?'?Algd het vonnis dier rechtbank Maart 1949, waarbij De Algemene Coö- KVn !gr?fenisvereni8ing voor Haar* KSrenn! gevestigd te Haarlem, ïerdS' J7' Irl staat van faillissement v Giffen^af1 *?et banoeming van mr. K. Sjdvocaat en procureur te Haarlem, levensstandaard verschillend zal zijn", zo zei hij. „zullen de inspanningen voor een verenigd Europa erg bemoeilijkt worden." Na te hebben gewezen op de belangstel ling in de Verenigde Staten voor de Bel gisch-Nederlands-Luxemburgse samenwer king gaf Blaine zijn persoonlijk oordeel te kennen over de toekomst van Europa. „De mogelijkheid, dat het tot een fede ratie der Westelijke landen zal komen is een hoopvol teken. Als Amerikaan ben ik weinig vertrouwd met Europese politieke aangelegenheden en dit verklaart wellicht, waarom ik zo optimistisch ben omtrent deze mogelijkheid. Deze idee kan echter werkelijkheid worden indien tweehonderd vijftig millioen Europeanen dit eisen van hun bewindslieden. In tal van harten schuilt vrees voor het gevaar uit het Oosten. De naakte werkelijkheid der feiten eist, dat stoutmoedige, nieuwe plannen worden op gesteld." Tot besluit verklaarde de heer Blaine: „Ik geloof, dat men in Europa de ware zin van de beweegredenen, die de Verenigde Staten tot handelen hebben aangezet, heeft begrepen. Ik keer naar Amerika terug met de overtuiging, dat Europa, en België in het bijzonder, een nieuwe toekomst tege moet gaat ten bate van de gehele mens heid." (Belga) Duitser voor het Bijzonder Hof Zou betrokken zijn bij executie van Nederlanders op de Dreef Richard Georg Sensts, één der Duitsers die ervan verdacht wordt tot het vuur peloton te hebben behoord, dat op 7 Maart 1945 aan de Haarlemse Dreef vijftien Ne derlanders neerschoot, zal zich op Dinsdag 5 April voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam hebben te verantwoorden. Hij wordt er tevens van beschuldigd deel uitgemaakt te hebben van de „Wachzug" der Sicherheitspolizei, die op 10 Maart 1945 te Zaandam vijf, te Halfweg op 17 Februari tien en te Amsterdam op „Rozenoord" op 31 Maart van datzelfde jaar vijf Nederlan ders executeerde. Senst zou aan de Dreef niet zelf gescho ten hebben, maar wel het terrein afgezet hebben. Kanon met kennis van zaken Het Amerikaanse leger heeft nieuw lucht afweergeschut en anti-tank geschut ont worpen dat voorzien is van een electronisch instrument, hetwelk er automatisch voor zorgt dat niet bij vergissing op eigen vlieg tuigen en tanks wordt gevuurd. Als lucht afweergeschut staat het nieuwe kanon be kend als „Skysweeper". Hoe het electro nisch instrument werkt'" is geheim, doch waarschijnlijk worden bevriende vliegtui gen en tanks uitgerust met een radio-instal latie die een speciaal signaal Uitzendt. Wan neer dit signaal het electronisch instrument van het kanon bereikt, blokkeert het het afvuur-mechanisme van het wapen auto matisch. In de tweede wereldoorlog zijn bevriende vliegtuigen vaak bij vergissing door geal lieerd geschut neergehaald. Later werd door de vliegtuigen een identificatie-signaal af gegeven dat op de radarschermen der ka nonniers zichtbaar werd. (U.P.) Nieuwe veronderstellingen inzake het England-Spiel Volgens een mededeling van de Nationale j Federatieve Raad van het Voormalige Ver zet in Nederland zou het verraad van de Nederlandsche agent W. van der R. de sleutel zijn van het England-Spiel. Naar aanleiding hiervan heeft het A.N.P. zich in verbinding gesteld met verschillende bevoegde instanties. Hun oordeel vat het A.N.P. als volgt samen: W. van der R. Is bij het begin van de oor log uit Nederlands-Indië, waar hij als N.S.B.'er bekend stond, naar Engeland ge komen Hij kwam bij de inlichtingendienst van de kapitein Derksema, zonder dat een onderzoek naar zijn antecedenten is inge steld. Van der R. werd na zijn opleiding boven Nederland ..gedropt". Hij verloor j daarbij zijn zender, zodat hij zich niet in verbinding kon stellen met zijn Nederlandse j opdrachtgevers in Engeland Enige tijd daarna is hij door de Duitsers gearresteerd. Bij het daarop volgende ver- honr heeft hij alle hem bekende gegevens, zijn code en identity check aan de Duitsers uitgeleverd. Deze gegevens hebben aan de Duitse contra-spionnage inderdaad niet onbelangrijke aanwijzingen gegeven, doch men acht het uitgesloten dat Van der R. zoveel kon vertellen, dat daardoor het England-Spiel mogelijk werd. Van der R. werd door de Nederlandse dienst van ka pitein Derksema (onder supervisie van de Engelsen) uitgezonden. Het England-Spiel is „gëspeeld" door de N-section van de Special Operative Executive en de Duitse Abwehr. Nederlandse agenten, die door de S.O.E. zijn uitgezonden, verklaarden, dat deze Engelse dienst zo zeer in een waas van geheimzinnigheid was gehuld, dat zij zelf slechts een zeer beperkte kennis had den van de interne gang van zaken. Hoe zou dan, zo vragen zij zich af, Van de R., die niet door de S.O.E. is uitgezonden, vol ledig op de hoogte geweest kunnen zijn'' Van der R. woont thans in Londen. Na de oorlog heeft de Intelligence Service een onderzoek ingesteld naar zijn gedragingen in de bezettingstijd. Er is een geheim rap port opgemaakt, doch maatregelen werden niet tegen hem genomen. Uit kringen van het voormalige verzet in Nederland zijn echter stemmen opge gaan, die de uitlevering van Van der R. verlangen om hem in Nederland onder beschuldiging van hoogverraad te kunnen vervolgen. Klinkhamer forceerde bunker Een van de grootste stalen bunkers uit de naziperiode zal worden verbouwd tot een katholieke kerk. Het plan om dit massale .geval in een kerk te veranderen is uitge gaan van pastoor Karl Klinkhammer, die een jaar geleden benoemd Werd te Hand- weiser, een voorstadje van Düsseldorf waar de bunker zich bevindt. De oude parochiekerk was reeds in de eerste wereldoorlog verwoest en daarna behielp men zich met een houten gebouw, dat ech ter te klein was voor de 2500 parochianen. Pastoor Klinkhammer heeft zich thans tot een' bouwmaatschappij gewend die op zich nam met gebruikmaking van dynamiet de zes voet dikke muren van ramen en deu ren te voorzien. Vijftig parochianen werk ten dag en nacht vrijwillig om het puin dat door de ontploffingen was ontstaan op te ruimen. Nu is men zover gevorderd dat pastoor Klinkhammer binnenkort de bis schop van Münster hoopt uit te nodigen voor het bijwonen van de eerste dienst. Pastoor Klinkhammer ontving geen fi nanciële steun van de autoriteiten en moest de gelden voor de bouwkosten letterlijk met pfennigs inzamelen. (United Press) tot curator. m Het olifantendressuurstation Tangalana Bodio in het district Uele (Belgische Congo) is de enige inrichting in Afrika, waar men er in geslaagd is wilde olifanten te temmen en te dresseren. Enkele zeer jeugdige gevangenen bij hun bad in de Dungu-rivier onder toezicht van een temmer. Alleen dieren van minder dan 1,50 meter schofthoogte mogen zich vrij bewegen. De oudere olifanten worden steeds stevig bevestigd aan de flanken van een reeds afgericht exemplaar. Het nieuwste speelgoed-snufje in Amerika is deze radio-hoed, een soort tropenhelm met ingebouwd miniatuur ontvangertje, dat op batterijen speelt. Duidelijk ziet men onder de hoedrand een der beide koptele foons terwijl uit de bol, als horentjes, een tweetal ontvanglampjes spruit. Admiraal b/d Helfrich „Vlissingen betere marinebasis dan Den Helder" „In Vlissingen ligt Nederlands marine haven en in Vlissingen ligt alles wat de Koninklijke «Marine nodig heeft. In Vlis singen is er de sfeer van Zeeland, die steeds zo gunstig op de marine-mensen heeft ge werkt en Vlissingen is de plaats waar zon der onnodige kosten een marine-basis kan worden gesticht," aldus Luitenant-Admiraal bd. C. E. L. Helfrich in een uiteenzetting voor de Zeeuwse Volksuniversiteit te Vlis singen. De admiraal kantte zich scherp tegen de plannen voor een nieuwe marine-haven in Den Helder, waaraan millioenen „ver prutst" zullen worden. „Elke cent is nodig voor de opbouw van onze vloot en voor de instandhouding van onze marinebases over zee en de marine-strategie diende gericht te zijn op het openhouden der zeeverbin dingen. Bij een toekomstige oorlog zijn er twee mogelijkheden: of wel Nederland wordt bezet en dan heeft de nieuwe haven te Den Helder voor ons slechts negatieve betekenis of wel de vijand kan worden weerstaan en dan zal de marine de toegangs wegen tot de grote havens, met andere woorden de Nieuwe Waterweg en de Schel- demond, moeten beveiligen. Een nieuwe haven in Den Helder betekent dan een extra belasting voor de verdediging. Het is noodzakelijk, dat alle beschikbare gelden worden gebruik voor de vloot en men zal daarom gebruik moeten maken van be staande haven-faciliteiten." In Vlissingen is nu volgens de admiraal de goede haven en zo nodig kan Rotterdam bijspringen. Admi raal Helfrich wees voorts op het belang van de beheersing der Schelde. In Benelux- verband hebben wij in dit opzicht zelfs een bijzondere plicht. Toestemming tot aanleg van een kanaal van Antwerpen naar de Rijn zal een eerste stap betekenen naar een vroeger verworpen denkbeeld van een ge meenschappelijke beheerste Schelde, zo zeide spreker. De Schelde is echter Neder lands en zal dat ook moeten blijven. Ten slotte gaf de admiraal als zijn mening te kennen, dat de marine in Vlissingen zal terugkeren al zou zich dit dan waarschijn lijk vooi-lopig beperken tot de opleiding van de dienstplichtigen en tot het statio neren van een flottielje mijnenvegers. Salarisregeling verplegenden Het College van Rijksbemiddelaars heeft, naar de „Volkskrant" meldt, een salaris regeling vastgesteld voor verplegenden in particuliere verplegingsinrichtingen. Hier bij werd zoveel mogelijk aansluiting ge zocht op het salarispeil van verplegend per soneel in overheidsdienst, waarvoor reeds eerder een soortgelijke regeling werd ge troffen. Er wordt dan ook geen onder scheid meer gemaakt tussen gehuwden en öngehuwden. De regeling gaat in op 1 April aanstaande. i RUSSISCH KOLONEL NAAR WEST- DUITSLAND UITGEWEKEN? Het met Amerikaanse licentie te Berlijn verschijnende blad „Abend" verklaart, dat kolonel Brussin, commandant van een Sovjet-tankregiment in Jena (Sovjetzöne), naar de Westelijke zönes uitgeweken is. Enige leden van zijn staf worden eveneens vermist en de geheime Sovjet-politie en de Duitse „volkspolitie" waren niet in staat hen op te sporen. Het officiële Sovjet-Russische voorlich tingsbureau te Berlijn ontkende iets van de berichten af te weten. Vaticaan krijgt ultra moderne kortegolfzender Katholieke Nederlanders brengen-f 1.000.000 bijeen Paus Pius XII viert 3 April a.s. zijn vijftigjarig priesterfeest. Zoals bekend zal het geschenk van katholiek Nederland aan de hoge jubilaris bestaan uit een 100 kilo watt korte golfzender, bestemd voor de wereldomroep van Vaticaanstad. De tegenwoordige 5 kw zender van Radio Vaticana voldoet niet meer aan de moderne eisen. Nu wil men het Vaticaan een modern zendstation verschaffen. Het „centraal comité voor het Heilig Jaar" te Rome heeft daartoe een schrijven doen uitgaan aan alle bisschoppen over de gehele wereld, waar in medewerking gevraagd wordt tot het uitvoeren der plannen welke bestaan tot de reorganisatie en heropbouw van Radio Vaticana. Het gaat om een zeer groot project namelijk om Radio Vatica na uit te breiden tott groot zend station met verscheidene korte-golfzenders van groot vermogen voor wereldomroep. De katholieken in Nederland hebben te kennen gegeven in de plannen een aandeel te willen leveren door de schenking van de Nederlandse 100 kw korte-golfzender. Met deze apparatuur is het mogelijk op eenvoudige wijze op zes golflengten om te schakelen. Tevens zullen voorzover dit gewenst wordt, adviezen worden verstrekt bij de oprichting van de antenne-systemen en het zendergebouw, teneinde dit laatste aan te passen aan de uit Nederland ge leverde zender en de eventueel verder daarin te plaatsen zendapparatuur. Bij het ontwerpen van de zender is een ruim gebruik gemaakt van de ervaringen bij het bouwen van soortgelijke installaties en van hetgeen de ontwikkeling van de techniek in de laatst» jaren op dit gebied tot stand heeft gebracht. Daardoor zal de wereldomroep van het Vaticaan te zijner tijd een zender rijk zijn die door zijn ka rakteristieke eigenschappen, zijn con structie, zijn eenvoud en controle op het hoogste peil staat van de moderne radio techniek. „Antwoord aan communisme" De schenking is mede bedoeld „als een concreet antwoord op de aanvallen op de katholieke kerk van achter het IJzeren Gordijn". Op 3 April zal in alle katholieke kerken in het land een collecte worden gehouden. Aan de vooravond van deze kerkcollecte zal de actie voor de radio worden ingeleid door minister mr. J. R. M. van Schaik (en mogelijk ook door Kardinaal De Jong). De zender zal ongeveer een millioen gulden kosten. Paul Hoffman: „Geen hersenschimmen najagen in Europa" „Indien wij ons houden aan het beginsel om een zo groot mogelijk gebruik van de Europese hulpbronnen aan te moedigen, moeten wij ten eerste helpen de Europese productie te herstellen van al die goederen, zoals kolen, waarmede Europa zich in nor male omstandigheden steeds zelf heeft kun nen voorzien en waarmede het ook thans theoretisch in staat is zichzelf te voorzien, opdat inyoer hiervan uit de Verenigde Staten niet langer nodig zal zijn, en ter tweede iedere tijdelijke of blijvende ver andering aanvaarden in de normale han delsstructuur, die voortvloeit uit een vol lediger gebruik van de Europese hulp bronnen", aldus verklaarde Paul Hoffman, leider der Marshall-administratie, tijdens een rede. „Een doelmatige wederopbouw van de Europese economie", zo vervolgde hij, „kan niet bei-eikt worden door pogingen om de vooroorlogse structuur te herstellen. Onze taak is de economie van Europa weer op te bouwen volgens stoutmoedige nieuwe richtlijnen." Vervolgens zeide Hoffman, dat sfijn orga nisatie zich bewust is van de vele proble men, die opgelost moeten worden om het plan-Marshall te doen slagen. „Wellicht is ons optimisme gebaseerd op onze opvatting van wat onder dit slagen moet worden ver staan. Indien men de kansen van het plan- Marshall daarnaar beoordeelt, of men in vier jaar tijds de volken van West-Europa kan overreden een gemeenschappelijke taal en een gemeenschappelijk monetair stelsel in te voeren en hun grenzen op te heffen, dan is het antwoord: wij jagen geen her senschimmen na. Indien men het plan- Marshall geslaagd acht, wanneer wij in staat zijn de levensstandaard der West- Europese volken in de periode tot 1952 te brengen op 't huidige Amerikaanse niveau, dan is het antwoord: Dat kan natuurlijk niet. Maar indien men het welslagen van het plan-Marshall daarnaar beoordeelt, of Europa al dan niet binnen vier jaar weer een naar Europese maatstaven rede lijk welvaartspeil kan bereiken, dan moet het antwoord zijn: ja, dat kan worden be reikt", aldus besloot Hoffman. (ANP-Aneta). In Batavia Fa its divert Er zijn enkele dagen in het jaar, dat hef 's avonds plotseling stiller dan normaal is in Batavia. Dan sterft een belangrijk deel van het autoverkeer uit en zijn de straten vrjjwel geheel ter beschikking van Indo nesiërs en Chinezen. De Hollanders lijken, te zijn weggevaagd. Dat zijn de dagen, waarop het Nederlands elftal speelt, f de Hollanders zijn dan in groepjes verzaneld om de radio. Om half tiea 's avonds begint de wedstrijd, tegen half twaalf is zij afgelopen. En dan, vlak na de wedstrijd, is het hoog tijd om naar bed te gaan. Pas hebben we Holland-België „gehad." Tot de rust bleef het stil om da radio's. Daarna werden we pas enthousiast; want het is dan wel aardig, dat de grote Lotsy en alle omroepers bij herhaling zeg gen. dat de beste zal moeten winnen, maar het is toch de bedoeling dat Holland wint, al zijn de onzen dan misschien iets zwak ker. Toen het gelijk werd waren wij eigen lijk niet helemaal tevreden. De volgende dag waren we op Kemajo- ran. Om tien uur 's avonds vertrok de Con stellation „Batavia" naar Amsterdam. Zon der passagiers, maar met apen. Tachtig kleine aapjes voor de dierentuin in New York en drie grote orang-oetans voor Bij dorp. De kleintjes gaven weinig last. hoe wel een van hen al voor de start aan hart verlamming overleed. Maar de drie mens apen werden, zodra ze in het vliegtuig stapten, speels. En, ogenschijnlijk veilig op gesloten in het toilet, wisten ze een luikje te vinden en open te maken, waardoor ze vrij spel kregen met de stuurkabels. Pas toen het het luikje was dichtgeschroefd, kon de „Batavia" vertrekken. De haven van Batavia, Tandjong Priok, is een enorm grote haven. De installaties, die er bij horen zijn zo talrijk en zo groot, dat wij er een tijdlang hebben rondgekruist zonder de zee te zien. Het gebied wordt scherp bewaakt; iedere bezoeker moet een pas hebben en.een pokkenbriefje. Want nergens in de archipel heerst deze ziekte zo erg als in Batavia en Priok. Toen wij ein delijk de zee hadden ontdekt, kwam de „Waterman" binnen met militairen aan boord. Het waren er maar weinig, want de meesten waren al in Soerabaja ontscheept. Maar het is goed voor de nieuweling in In- dië om eens de oude en ervaren tropen- bewoner te spelen tegenover al die nog nieuwere nieuwelingen. Zijn zelfvertrou wen, dat geschokt is door de minachting, die hem als nieuwkomer ten deel is geval len, wordt er weer wat door gesterkt. En dat is plezierig. E. P. Premiers van het Gemenebest op 21 April te Londen bijeen De Britse premier Attlee heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de eerste ministers van het Gemenebest op 21 April te Londen zullen bijeenkomen. Zij zullen kwesties in overweging nemen, die niet volledig besproken werden tijdens de in October gehouden vergaderingen van eer ste ministers, onder meer zekere constitu tionele vraagstukken, aldus Attlee. De premiers van Australië, Nieuw Zee land, Zuid-Afrika, India, Pakistan en Cey lon zullen de conferentie kunnen bijwonen. De premier van Canada betwijfelt het of hij zelf zal kunnen komen; mocht hij niet kunnen komen, dan zal de minister van Buitenlandse Zaken, Pearson, Canada ver tegenwoordigen. Oliver Stanley verklaarde namens de op positie er zeker van te zijn, dat het gehele Huis verheugd was te vernenrten dat zo vele premiers konden komen. Hij sprak de hoop uit dat na afloop van de conferentie een volledige verklaring aan het Huis zou worden voorgelezen en dat, indien enigerlei belangrijke besluiten genomen werden, er ten volle gelegenheid zou zijn voor een debat erover. Attlee ant woordde dat hij daarop zeker kon rekenen en dat het Huis op de hoogte gehouden zou worden. Op de vraag van het conservatieve Lagerhuislid Gammans of het in de bedoe ling lag de groei van het communisme in Azië en de algemene verslechtering van de toestand in zekere delen van Azië te be spreken, zefde Attlee, dat hij liever niets aan zijn verklaring wilde toevoegen. Birmese burgeroorlog nadert Rangoon Volgens een Dinsdagavond te Rangoon uitgegeven officieel communiqué wordt er een hevige strijd gevoerd tussen regerings troepen en opstandelingen te Okkan, een spoorwegplaats 110 km ten Noord-Westen van Rangoon. In allerijl zijn versterkingen naar Okkan gezonden, waarin de opstan delingen Maandagavond ondanks krachtig verzet binnentrokken. In de stad woedt de strijd voort, aldus het communiqué. Het communiqué maakt ook melding van een veldslag tussen regeringstroepen en strijdkrachten van Karens en communisten te Kyaiklat, een rijstcentrum in de Irra- waddy-delta, 64 km ten Zuid-Westen van Rangoon. De veldslag duurt reeds drie dagen. Vijandelijke patrouilles waren in de stad binnengedrongen en hadden verschei dene gebouwen in brand gestoken. DOOR DAVID GARTH 40) 'Uet ZÜ de chèque weer op de ui val*en> toen zij zich in haar volle tc» !S d'van liet vallen en de brief t» vln °^"erlas Opa met zijn verzien- fa w die haar een boodschap -he*» e,n.bemoediging geschreven had a'ina of zij hem weer ontmoette. 7; °sen brandden van de tranen, ted w!üal?es maar k°men! Zij was ge- cüoflJL j i? had haar in die stille bi~ h t(t i d toegestoken. »8entigste nogmaals de een"en" HOOFDSTUK XIV. Armstrong, die er in zijn feSn gal gemoedelijk uitzag, leunde luiste r0n^?.te boom en stond naar de Seho-i**n£f 4 te kijken van het Grote '■^5 dér'V iierdenking van de Stich- b'»mde«Kr' aten- Iedere Mei-maand i T*ren rfi!° in actie om tonelen op te t=:oéïeCiiVo°£stelden: (a) de onbevrees- !tliianemSF?renton' die land koopt van bfïdkin»' de Krijgsraad voor de Gtr.ifja] n .^an prenton, compleet met booster met pruik en hei fct.1 van ri! Van de Boy-Scouts in unifor- Dtaen on a revoluti°nnaire troepen; (c.) I v*oea»P Qe.oude dorpsweide; (d.) „Het "«geen verondersteld werd iets te maken te hebben met de stichting van de Brenton School, maar daar was niemand helemaal zeker van, behalve dan de Historische Vereniging van Brenton. Bill zelf, b.v. was er absoluut niet ze ker van. Maar het was een prachtige middag in Mei en op het grote oude grasveld van de stad, was Miss Constance Dawson met be hulp van twee violisten en een cellist be zig te trachten nr. (c.) er in te krijgen bij twee dozijn paren, die wel het hart op de rechte plaats droegen, maar wjfr voeten daar gewoonlijk niet waren. Zij stuurde de groep weg en kwam op hem af. Zij zag er tamelijk buiten adem, maar overigens opgewekt genoeg uit in een sportrolc en zijden slip-over sweater en witte schoenen. „Oh, hallo, Bill", zei zij mat. „Was het niet verschrikkelijk?" „Connie", gaf hij ten antwoord naast haar voortlopend, „dit jaarlijkse gedoe is altijd verschrikkelijk. Dat moet het wel zijn. Het is nu eenmaal een oude traditie". „Wel, die oude galopdansen zijn vrese lijk moeilijk te onderwijzen. Ik heb moeten werken als zes paarden, om ze zelf onder de knie te krijgen. Ik werk nog liever mee aan twee voorstellingen per dag op een tournée, waar je met petroleumlampen moet werken. Indien ze mij alleen maar wilden permitteren", zei zij een beetje ver langend, „om er wat swing in te brengen, dat zouden die oude voortrekkers van mij liet gras onder hun voeten laten ver branden". „Hetgeen dan waarschijnlijk een tweede revolutie zou veroorzaken" gaf hij ten ant woord. „Enfin, jij bent de enige niet. Drie jaar geleden was ik op verzoek van de directeur een van de Indianen. En Jock heeft mij maanden lang „Squaw" ge noemd. Hetgeen mij herinnert aan de re den, waarom ik met je opliep, nl. om je te vertellen, dat een vriend van je overmor gen bij zijn terugkomst uit het Westen zich tijdelijk in de „Brenton Arms" zal vestigen". t „Jock toch niet?" riep zij ongelovig uit. „Maar het is pas half Mei. Hij zou eerst over zes weken terug komen. Weet je het zeker?" „Ja. absoluutHij keek haar even van terzijde aan. „Ik wilde niet je hele middag in de war sturen Zij kleurde even. „Lieve help, Bill, ben ik zo'n open boek?" „Niks hoor", zei Bill kalm. „Alleen maar mijn mathematische geest". Later op de dag maakten zij plannen voor de viering van de terugkomst van de Verloren Zoon. Het was Connie's idee om een picnic-souper in de hut te houden. Het bier was een idee van Bill. En het dobbelspelletje was een van die dingen, die als vanzelf gebeuren. „Ik kan het me maar niet begrijpen", zei Bill, de dobbelstenen in de ene hand schuddend en zich over een paar nikkelen muntjes op de vloer buigend. ..Waarom ben je zo gauw terug gekomen? Houd je zoveel van deze plaats?" „Ik weet het niet", zei Jock. „Ik kreeg op een ogenblik genoeg van de geschie denis". Er viel een plotselinge stilte van verba zing. Connie leunde achterover op haar ellebogen. „Je kreeg genoeg vanvan de ge schiedenis?", herhaalde zij vaag. „Bil. „Ik hoor het wel", zei Bill. „Maar ik ben bereid om verzachtende omstandighe den aan te nemen. De arme kerel is blijk baar niet geheel verantwoordelijk voor het geen hij zegt. Jock grinnikte vriendelijk. „Het is een feit", gaf hij toe, „dat ik me niet scheen te kunnen concentreren". Zij reden in Bill's wagen naar de school terug. Bij zijn huisje gekomen stapte hij uit en Jock reed Connie naar Mrs. Audley. „Woon je hier nog altijd graag?" vroeg hij. „Mrs. Audley en ik kunnen best opschie ten. Zij is een lief oud dametje". Bij het hek van Mrs. Audley's huisje bleven zij nog een paar minuten in de wa gen zitten en rookten samen een sigaret. „Heb je nog iets van Fontaine gehoord of gezien", vroeg hij plotseling. Constance was juist bezig haar sigaret naar haar mond te brengen en hield die nu halverwege in de lucht. „Wie? Fontaine? Oh.... oh neen". „Ik veronderstel, dat zij nog altijd weg is op die tocht met dat jacht", zei hij na denkend. „Ja", stemde Connie toe. „Het zal me benieuwen, wat ze dan weer gaat uitspo- I ken". j Jock trommelde zachtjes met zijn vin gers op het stuur. „Zij zou", zei hij, „zich een beetje ge zond verstand kunnen aanschaffen. Het zou me niets verwonderen". „Gezond verstand?", zei Connie. „Wat moet Fontaine met gezond verstand? Nog een paar jaar en dan krijgt ze twintig mil lioen dollar."' Decoratie Dag was een van de meest be langrijke dagen van het jaar in het stadje Brenton. In de morgenuren was er een parade, die zich concentreerde om Oze Hoyt, de plaatselijke veteraan en in de namiddag wefd het schouwspel van de Stichting opgevoerd op de oude stadsweide. De school was bij de parade vrijwillig te genwoordig en bij het schouwspel op be vel. Jock maakte zich gereed om beide evenementen bij te wonen, ten eerste uit gewoonte en ten tweede door het verlan gen om eens te zien, wat Connie terecht had gebracht van die „Dansen op de Stads weide". Juist toen hij de „Brenton Arms" ver liet, zag hij een lang meisje uit een glin sterende cabriolet stappen. Jock bleef haar een ogenblik aanstaren en verhaastte toen zijn stap. „Hallo, Fontaine", begroette hij haar verwonderd. „Jock!" riep zij uit. „Ik keek al naar je uitik bedoel", voegde zij er haastig aan toe, „ik dacht, dat ik vandaag jou en Connie en Bill wel zou zien". Zij zag er allerliefst uit, zoals zij daar bij die grote wagen stond, ofschoon zij er niet naar uitzag, of zij pas een tocht met een jacht gemaakt had. „Ze zijn daar op de weide. Het is een. „Ik weet het", zei zij. „Stichtings Dag. De directeur heeft mij uitgenooigd en ik dacht, dat het wel heerlijk zou zijn, om weer eens een rit in de provincie te ma ken ende school weer eens te zien". „Als je het Schouwspel zien wilt", zei hij beleefd, „dan zal ik je gaarne er heen geleiden. Misschien kan ik je uitleggen, wat het allemaal betekent, ofschoon ik daar zelf niet helemaal zeker van ben. Zullen we er in je wagen heen rijden?" „Het is er een van Curtis Maitland. Die heb ik voor vandaag geleend. Neen, laten we maar lopen". En dus geleidde hij haar over de drukke stadsweide met haar grote oude bomen en zij arriveerden juist op het ogenblik, dat de onverschrokken jonge Silas Brenton eeuwige vriendschap met de Indianen sloot en zich gereed maakte een histori sche pijp uit het stadsmuseum met hen te roken, die in de laatste vier jaar iedere onverschrokken jonge Silas Brenton ietwat wit om zijn neus had doen worden. Zij woonde Generaal David Wooster's krijgsraad bij, die altijd enigszins gestoord werd door het geweldige geklapwiek van de duiven, die van overal opvlogen, opge schrikt door de flink slaande tamboers. „Dansen op de oude Stadsweide" volgde onmiddellijk op de krijgsraad. „Dat is Connie's handwerk", vertelde Jock haar. „Zij heeft dit voor de stad in elkaar gezet". „Zij danst er ook in mee", zei Fontaine plotseling door de bladeren glurend. „Is dat Connie niet?" Het was Connie, die er klein en slank en zeer aantrekkelijk uitzag in een ouder wetse jurk. Jock keek met veel belang stelling naar haar en plotseling realiseer de hij zich, hoe ver zij verwijderd was van dat harde geblondeerde type, dat Fish- balm's Variété ontvlucht was. Fontaine haalde even diep adem. „Zij is werkelijk prachtig", zei zij. „Ja", zei Jock Pemberlain langzaam, ..dat is zij". Zij hielden het vol tot „Het Visioen" afgelopen was. Toen drongen zij door de menigte heen, om Connie te zoeken, maar ze was in de mensenmassa verdwenen. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5