IJmuider Courant Haarlems Dagblad Dringende waarschuwing tegen gewelddaden en overhaaste actie „Aanspraken op de wereldheerschappij zijn in de oorlog onhoudbaar gebleken" Tarieven-oorlog in de scheepvaart 63e Jaargang No. 19208 Bureaux Kennemerlaan 154, Tel Adm 5437, dadaclia 5389. na 5 uur 8061 (K 2560), Terrasweg 47 Santp Haarlem Gr. Houtsi.93 Telei 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054, Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom at «protjte Haattnraïi* Courant (Jmo léfff) Vrijdag 1 April 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest- dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Kanaaltunnel fcSkr'ijk. is voor de zoveelste nuai deh°bten tweehonderd Britse Ditmaal h zich op geworpen. parlementsleden er de Franse "andere Westefijke regeringen te a de mogelijkheid van aanleg van vertoeken de Kanaa] opnleuw m m ?nl Ie nemen. Dit doet nogal grap- overwegin- en nie, de vasteian- k het verleden tegen het Xj elan gekeerd hebben. Het was de ton" E.abteit die er niet aan wou om W,fre Seien Zells de waarborg, dat Si ingeval van oorlog aan ter ene zowel 1 ,Jr andere zijde een kraan zou kunnen Stellen, waardoor de tunnel onmiddel- f2 X water gezet en dus onbruikbaar S Snhaar niet gerust De rlrên daarentegen waren zeer gebrand S Dlan Zelfs is er indertijd een begin °Pn i {'voering aan Franse zijde geweest, $XeTSgin de rotsen bij Wimereux Britse verzet zetelde niet al- ,J? hi, de Admiraliteit. Er leefden andere tanvaren op het Eiland. Het was er te "S-ds" - als ik deze vertaling van m- mag bezigen - voor gestemd. De Men zagen heel wel tn dat zo'n tunnel passagiers-verkeer tussen eiland en Selaed zo geweldig zou doen toenemen, Szij een vermenging der volken zou be- vorderen En zij voelden zich sterk m hun Sondering. Zij gaven zich rekenschap van het feit dat zij het in de eerste plaats van him sterke volkseenheid moesten hebben en rii werden afgeschrikt van al te grote in voer van vastelanders door de nogal hevige meningsverschillen, die vooral de Fransen onöerlinff voortdurend toonden. Ook Weven zij wat afkerig van de Franse gees tgesteldheid, die voor hen altijd moei lijker te verwerken is geweest dan voor ons Nederlanders misschien vooral vanwege het snelle tempo en de „esprit", die pun- tjee snelle geestigheid die wij plegen te waarderen en zelfs vaak bewonderen, maar die de Brit onbehagelijk stemt. Er is het een en ander veranderd in de loop der jaren. De afzondering van het Britse eiland is in militaire zin ten einde, ofschoon zij in de tweede wereldoorlog noï sterk genoeg gebleken is om Hitier te verhinderen, de „operatie-Seelöwe" uit te voeren. Hij heeft geen invasie van het eiland tot stand kunnen brengen. Zijn luchtwapen heeft Londen en andere steden kt. Dat het is afgeslagen be- GEHEEL AMERIKA LUISTERDE NAAR CHURCHILL „Men moet geduld en hoop niet laten varen" Hij acht oorlog niet onvermijdelijk wijst niet, dat in een mogelijke volgende ODflog een -invasie uit de lucht niet zou kunnen slagen. Maar er is meer dan de materiële over wegingen. Als de motie der tweehonderd parlementsleden nu zegt „dat het gebruik ran een tunnel zou bijdragen tot de poli tieke, economische en culturele eenheid vaaGroot-Brittannië en Frankrijk, die van essentieel belang is voor het Europese wel- len de Europese stabiliteit" kan .men dit als voorstander van Federale Unie be amen, Al zou men het liever in minder con ventionele termen willen zien uitgedrukt. Bewoorden doen overigens vermoeden dat het de voorstanders van Federale Unie in het Lagerhuis zijn, die deze motie op touw hebben gezet. Zij ondernemen hun actie dus weer eens uit een andere richting. Dat tj altijd een goede tactiek. Het ouwe Ka naal-plan leende er zich goed voor. Haast mat de uitvoering daarvan tonen ook deze voorstanders evenwel niet. Zij stellen slechts voor, binnen vijf jaar een proeftun- lel te bouwen, die Frankrijk en .Engeland ieder niet meer dan een millioen pond per jaar zou kosten. Zij volgen dus een voor- fchtige weg om hun doel te bereiken. Wel licht zal men. hun straks gaan tegenwerpen dat een Kanaaltunnel vanwege de ontwik keling der luchtvaart geen grote toekomst meerheeft, Dus zoiets als: er. is geen plaats meer voor. Dat de historie van de Kanaal tunnel zekere overeenkomsten vertoont met dfe van het Hildebrand-gedenkteken kan ik niet helpen. Het interessante bij dit nieuwe tunnel- initiatief is eigenlijk niet de tunnel, maar de vraag in hoeverre de Britse mentaliteit mch ontwikkelt in de richting van Euro fee Federale Unie. Daarom is hef van be- ang, wat het lot van deze motie zal zijn. v^vezenlijking van Federale Unie, die voUomen aaneensluiting en dus sterke ver jonging der volken van West-Europa zou «tekenen, is voor al die volken gemakke- £;er sanvaardbaar dan voor het Britse. verleden en traditie en zijn ^*7™? tot hechte eenheid op dat j °°k omdat het altijd veel min- cet dagelijks contact met buitenlanders en gwhndse invloeden heeft gehad. Het •jolt, tn de hoofdzaken, steeds zijn eigen gevolgd. Conservatieve gehechtheid r,me We2 zal nien niet minder onder de -our-mannen dan onder de leden der bf'7at'eve Partij vinden. Het was een Britse liberaal, zelf warm voor at rVan/ecierate Unie, die het verleden ti-cn!. aln in deze eenvoudige woorden KL ^eF uitdrukte: „Gij vastelanders ^grijpen dat het voor ons veel °*"ijker is." R. P. Generaal Clay doet genade Selden vóór recht - 9ay> de Amerikaanse militaire Vip on i"r Duitsland, heeft het vonnis 'Ar, na wansarbeid wegens spionnage - Mn"5arige Tsjech Frantisek Klecka •w. ^Sere kellner bij de Oriënt Tsd 17 ti 15 iaar verminderd. Klecka ïjw', Faari door een Amerikaanse sbnnaoo k be München wegens Jj*TTdeel± Het Proces werd van vu? ren gevoerd en is het eer- t«vori» LPt-r°Ces!en tegen een ëroeP- <*ie laden ail Weï gearresteerd en welker k';efhn:iA„ z, en uitmaken van een De ÏÏÏ?8 spionnahe-complot. fort he'nhon nse autoriteiten te Frank- Xleeta 6,4 ?e.n a^schrift van het proces- ism" L H ot °P heden als „hoogst ge- d° PPrian§emerkt' vrijgegeven. Het Klecka "in j; aanwijzing tot dusverre dat was van de NKVD, de geheime politie. ZALM BU DE AFSLUITDIJK. ^c'ateen"ÏÏ de Afsluitdijk nabij Tis Woog 20^o dGn Zalm aangetroffen- BOSTON, 31 Maart (Reuter). Winston Churchill heeft in zijn rede te Boston ver klaard, dat Europa reeds enige tijd com munistisch zou zijn geweest en Londen onder een bombardement zou liggen, in dien Amerika de atoombom niet zou be zitten. Hij beschuldigde „de veertien man nen in het Kremlin" ervan millioenen mensen te onderdrukken en naar wereldheerschappij te streven. „Over Europa hangt de schaduw van de vrees. Op de vraag of wij de koude oorlog win nen, moeten wij zowel naar Azië als Europa zien. In Europa", zo zeide Churchill, „is de positie met succes gehandhaafd en duur betaalde tijd streed aan de zijde van de vrede door de wonderbare inspanning van de luchtbrug". Het ineenstorten van China noemde hij de ernstigste ramp sinds de overwinning in de tweede wereldoorlog. Zij was ver oorzaakt door de „communistische aanval en intrigue". Het absorberen van China en India in een door het Kremlin beheerst communistisch imperium zou onnoemelijk leed en bloedvergieten over acht a negen honderd millioen mensen brengen. De een heid der Engels sprekende wereld is onze huidige redding, nu wij tegenover proble men staan, die de gruwelijkste zijn van alle tegenover welke het christendom zich ooit geplaatst zag". „Wij zien ons thans geplaatst tegenover iets, dat even slecht is als Hitier, doch in sommige opzichten machtiger", aldus Churchill. „Achter het Kremlin", zo ver volgde hij, „met zijn zendelingen in ieder land als vijfde colonne, staat het grootste leger van de wereld, in de handen van een regering die imperialistische expansie na streeft, zoals geen tsaar of keizer ooit ge daan heeft". Churchill zeide te geloven, dat oorlog niet onvermijdelijk is. „Men behoort niet tot gewelddadige of overhaaste actie over te gaan en men moet hoop en geduld niet laten varen. Er ontwikkelen zich verschil lende gunstige processen. Onder de bedrei ging van het communisme sloten alle vrije landen zich hechter aaneen dan zij ooit te voren deden of konden doen. Wij koesteren geen vijandschap jegens de Russen en wij wensen hun "niet hun wettige rechten en hun wettige veiligheid te ontzeggen. HeL doel., moest blijven de Russen overal te ontvangen als broeders in de mensenfamilie. Van de Sovjet-Unie wordt niets anders gevraagd, dan goede wil en eerlijk spel. Indien er echter een zenuwenoorlog is, laat ons dan zorgen dat onze zenuwen sterk zijn en nog versterkt worden door de diepste overtuiging van ons hart. Indien wij standvastig bij elkaar blijven en in geen enkele vorm aan de ty rannic en het slechte toegeven, zou het wel eens kunnen zijn, dat niet onze zenuwen of. ons cultuurstelsel ineen storten. Dan zou de vrede alsnog gehandhaafd kunnen blijven". Sprekende over unies en verbintenissen, welke met èen snelheid en een werkelijk heidszin tot stand komert, die onder an dere omstandigheden misschien een gene ratie nodig zouden hebben gehad, noemde Churchill „de broederlijke verbintenis tus sen het Britse gemenebest en de Verenigde Staten voor mij het meest waardevolle". Hij zeide de kracht van Engeland niet te onderschatten, doch van oordeel te zijn, dat er een wereldapparaat moet komen, dat alle verbondenen zou vrijwaren van aggressie. „De Verenigde Volken zijn tot nu toe verscheurd en verward door het Sovjet- Russische antagonisme en door de funda mentele scheuring, welke zich tussen het communisme en de rest van de mensheid heeft voorgedaan". „De zekerheid dat de zaak van de vrij heid door alle hulpmiddelen van overleg en door toepassen van hoge wetenschap verdedigd wordt, geeft de beste hoop dat een derde wereldoorlog voorkomen zal worden. Dit zal het zekerste rriiddel zijn om niet geknecht of vernietigd te worden", aldus Churchill, die besloot: „Laat ons dus voorwaarts gaan bij het vervullen van onze opdracht en onze plicht, God vrezend en niets anders". De rede van Churchill te Boston heeft in het algemeen een goede ontvangst ge kregen in de Britse pers. Volgens de „Manchester Guardian" ademt de rede het „liberale humanisme" van de dagen voor 1914 en is zij geen „in wanhoop gegeven raad". De „Daily Mail" schrijft, dat Churchill dezelfde waarschu wende toon liet horen als drie jaar gele den te Fulton, doch dat de waarschuwing thans bijzondere nadruk kreeg, daar het gevaar nader is. Volgens de „Daily Tele- Briljante ontvangst te Boston Winstdn Churchill, die voor korte tijd in de Verenigde Staten verblijft, heeft te Boston gisteren een grote rede gehou den over de internationale toestand, die men kan beschouwen als een herhaling van zijn opzienbarende rede van Fulton. Churchill sprak zijn rede uit te Boston, waar hij een gehoor vond van ongeveer 14.000 mensen. Geheel Amerika luister de echter naar hem aan de radio, want zijn rede werd door alle Amerikaanse radiostations uitgezonden. Bovendien verscheen Churchill op de televisie schermen. „Boston Garden", waar de bijeenkomst plaats had, dreunde reeds voor de rede van de toejuichingen die de Britse oppositieleider verwelkomden. Na zijn toespraak brak een minutenlang applaus los. Toen Churchill in Boston arriveerde was de belangstelling overweldigend. Het gelukte Churchill nauwelijks van de trein in zijn auto te komen, aange zien de menigte de politieafzetting had verbroken en zich om de Britse oud- premier verdrong. Churchill ontketende stormen van enthousiasme door zijn V- tëken met de opgestoken vingers, het bekende overwinningsgébaar uit de oorlogstijd. graph" hoopt Churchill op vrede door kracht. Het blad juicht zijn verklaring tegen „gewelddadige of overhaaste actie" toe. De diplomatieke medewerker van de „Daily Worker" noemt de rede daaren tegen „de wildste en onverantwoordelijk- ste aanval, die Churchill tot nog toe op de Sovjet-Unie heeft gedaan". Kroonprins Olav van Noorwegen en zijn gemalin Kroonprinses Martha zijn Don derdagmiddag per K.L.M.-vliegtuig uit Oslo op Schiphol gearriveerd. Kroonprinses Martha zal Zaterdag de doop verrichten van het in Amsterdam gebouwde Noorse vlaggeschip „Oslofjord" van welk schip wij gisteren een foto plaatsten. Op Schip hol werden de vorstelijke personen begroet door Prins Bernhard. Opklaring in betrekkingen tussen Rusland en Perzië Het Perzische ministerie van buiten landse zaken deelt mede, dat de Russische ambassadeur in Perzië, Ivan Sadjiskof, met de minister van buitenlandse zaken, Hek- matt, besprekingen heeft gevoerd over het Perzisch-Russische grensincident, dat het leven heeft gekost aan een Perzische sol daat. Door het ministerie is medegedeeld dat het hier een misverstand betrof. De Russische handelsattaché in Perzië, Denisov, heeft weer contact opgenomen met de minister van economische zaken met het oog op een hervatting van de Per zisch-Russische handelsbetrekkingen, die sedert de zomer verleden jaar onderbro ken zijn. Nog geen Sovjet-nota ontvangen in Den Haag „Zeer ongebruikelijke procedure" 's-Gravenhage, 1 April. In verband met de door radio Moskou bekend gemaakte Russische nota aan de landen van het At lantisch Pact verklaarde men vandaag in Den Haag, dat een nota van de Sovjet-Unie hier niet ontvangen is. Het bericht wekte daarom enige verbazing omdat het geheel ongebruikelijk is, de inhoud van een diplo matieke nota te publiceren voordat zij is aangeboden. De Sovjet-Unie hekelt het Atlantisch pact „Het is allen bekend dat Rusland niet voornemens is iemand aan te vallen MOSKOU. 1 April. (Reuter). Tass, het officiële Sovjet-Russische nieuwsbu reau, heeft Vrijdagmorgen vroeg een me morandum van de regering der Sovjet-Unie over het Atlantisch verdrag gepubliceerd. De tekst van het memorandum, die is toegezonden aan de regeringen van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Be'"*ië, Nederland, Luxemburg en Canada, luidt in het kort: „Op 18 Maart publiceerde het ministerie van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten de tekst van het Atlantisch ver drag, dat de regeringen van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, België, Ne derland, Luxemburg en Canada over en kele dagen voornemens zijn te onderte kenen. De verklaringen, vervat in het Atlan tisch verdrag, dat het voor de defensie bestemd is en de beginselen van de orga nisatie der UNO erkent, dienen doelein den die niets gemeen hebben met de taak van zelfverdediging der verdragpartijen of met werkelijke erkenning van de doelein den en beginselen van de organisatie eter U. N. O. Van de grote mogendheden is alleen de Sovjet-Unie uitgesloten van de deelnemers aan dit verdrag, Hetgeen alleen verklaard kan worden door het feit dat dit verdrag tegen de Sovjet-Unie is gericht. „Om het sluiten van het Atlantisch verdrag te rechtvaardigen verwijst men naar het feit, dat de Sovjet-Unie defen- Engelsen betichten Nederlanders van „paniek-maatregelen" De „prijzenoorlog" over de vrachten tus sen Europa, India, Pakistan en Ceylon, die haar climax begint te naderen, is het ge volg van het feit dat de beschikbare scheepsruimte de vraag overtreft, zo wordt in Britse scheepvaartkringen verklaard. De onmiddelllijke oorzaak van deze oor log zou zijn geweest dat de Nederlanders zich terugtrokken van de Kamara-confe rentie der scheepvaartlijnen. De Nederlanders verschilden van mening met de andere leden betreffende de toela ting van een Deense lijn en de toewijzing van ladingen uit de havens tussen Ham burg en Antwerpen. In 1946 was aan de Denen toelating tot de conferentie geweigerd, doch later had den zij zich verzekerd van grote contracten in de handel tussen Europa en India, in concurrentie met de gevestigde vrachtvaart. De meerderheid van de conferentie was er daarom voor om de Deense lijn toe te laten, doch de Netherlands Navigation Generaal Clay kijkt uit naar een opvolger. Van verschillende zijden is in de afge lopen weken het bericht gepubliceerd, dat Generaal Lucius Clay (links), de Ameri kaanse militaire gouverneur in Duitsland, op 30 Juni aanstaande het bevel over de Amerikaanse strijdkrachten in Europa zal neerleggen. Als zijn opvolger worden genoemd luitenant-generaal Albert Wedemeyer, vice-stafchef voor planning en operaties en Generaal Mark Clark (rechts), bevelhebber van het Zesde Amerikaanse leger. Company wilde hier alleen mee instemmen op voorwaarde dat zij zestig procent van de handel op de havens tussen Hamburg en Antwerpen gegarandeerd zou krijgen. Men kon het niet eens worden en de Ne derlanders trokken zich van de conferentie terug. Strijdtoneel nog groter. De oorlog der vrachttarieven is thans van invloed geworden op de vaart'naar en van Engeland en Scandinavië en de Engelsen geloven dat het „strijdtoneel" zich nog zal uitbreiden. De Nederlanders bieden scheepsruimte aan tegen scherp concurrerende tarieven, dié volgens de Engelsen nadelig voor de handel zijn. Men wees er op dat misschien de handel tussen India en de Verenigde Staten de in vloed ervan zal ondervinden, omdat het thans goedkoper zal zijn om de vrachten via Europa te leiden dan direct te versche pen. Dit zou politieke complicaties kunnen hebben omdat de Amerikaanse maatschap pijen in de handel op India reeds van mening zijn dat de Britse maatschappijen een te grote portie voor zich opeisen. Het is ook mogelijk dat de regering van India tussenbeide zal komen, omdat zij inves teringen in haar scheepvaartlijnen naar Europa heeft gedaan en van plan is de maritieme macht van India uit te breiden. Engelse scheepvaartkringen beschuldigen de Nederlanders van „paniek-maatregelen" en zeggen dat zij nog altijd op positieve actie van de Nederlanders wachten alvorens „terug te slaan". Zij zeggen dat zij een tarievenoorlog niet vrezen, doch menen dat een spoedige rege ling van een stabiele prijs wenselijk is om kostbare verliezen te voorkomen. Volgens Britse scheepvaartkringen zijn de prijzen voor welke de Nederlanders willen varen zo laag dat zij niet eens voldoende zijn om de kosten van het laden te dekken. De Engelsen wijzen er nog op dat de verlaagde tarieven een vermindering van de dollar- verdienste voor West-Europa met zich zal brengen. Men opperde in Londen het denkbeeld om de organisatie voor Europese economische herstel te vragen het geschil, op te lossen indien het lang duurt. (U.P.>' der UNO." sieve verdragen heeft met de volkse1-^mo- cratische landen. Deze vergelijking is echter te enen male onhoudbaar. Alle verdragen met de Sovjet-Unie over vriendschap en wederzijdse bijstand met de volksdemocratische landen zijn van bilaterale aard en uitsluitend gericht tegen de mogelijke herhaling van Duitse aggres sie, van welk gevaar geen enkel vredelie vend land onkundig kan zijn. Het is volkomen onmogelijk deze' ver dragen uit te leggen als in enige opzicht gericht tegen de bondgenoten van de Sovjet-Unie in de vorige oorlog. Bovendien heeft de Sovjet-Unie soort gelijke verdragen tegen een herhaling van Duitse aggressie niet alleen met de volks democratische landen, doch ook met En geland en Frankrijk. In onderscheid hiermee is het Atlantisch verdrag niet een bilateraal, doch een mul tilateraal verdrag, dat een afgesloten groe pering van staten schept en, hetgeen bij zonder belangrijk is, de mogelijkheid van een herhaling van Duitse aggressie volko men negeert. Het verdrag heeft dienten gevolge niet tot doel het voorkomen van een nieuwe Duitse aggressie. De uitgebreide militaire maatregelen, die de Verenigde Staten in de huidige om standigheden van vredestijd nemen in sa menwerking met Engeland en Frankrijk, waaronder de uitbreiding van alle soorten gewapende machten, het opstellen van een plan voor de toepassing van het atoom wapen, de voorraadvorming van atoom bommen, die zuiver een aanvallend wapen zijn, het vormen van een net van lucht en vlootbases, etcetera, dragen geenszins een defensief karakter. Het handhaven te Washington van de gecombineerde Engels- Amerikaanse staf, die tijdens de tweede wereldoorlog ingesteld werd, de jongste vorming van de militaire staf van de zoge naamde Westelijke Unie te Fontainebleau, evenzeer als het voornemen onmiddellijk tot oprichting over te gaan van de in het Atlantisch verdrag beoogde verdedigings commissie, wijzen geenszins op de vrede lievende of defensieve doeleinden van de deelnemers aan het verdrag, doch dragen, bij tot het verhogen van ongerustheid er angst en tot het wekken van oorlogs- hysterie, waar alle soorten aanhitsers tot een nieuwe oorlog zo'n belang bij hebben' „Wereldheerschappij leidt tot ineenstorting". „Het Atlantisch verdrag wil de landen angst aanjagen, die niet besluiten te gehoorzamen aan het bevel van de Engels-Amerikaanse groep van mo gendheden, die aanspraak maakt op wereldheerschappij, hoewel de onhoud baarheid van dergelijke aanspraken opnieuw werd bevestigd door de tweede wereldoorlog, die uitliep op de ineenstorting van het fascistisch Duits land, dat ook aanspraak had gemaakt op wereldheerschappij. Tegelijkertijd kan men slechts de onge grondheid der anti-Sovjet-Russische drijf veren van het Atlantisch verdrag inzien, in zoverre als het aan allen bekend is, dat de Sovjet-Unie niet voornemens is iemand aan te vallen". Conclusies Op grond van het bovenstaande komt de Sovjet-regering tot de volgende conclu sies aldus besluit het memorandum. 1. Het Atlantisch verdrag heeft niets te maken met de doeleinden van zelfver dediging der partijen, die door niemand bedreigd worden, die niemand voornemens is aan te vallen. 2. Het Atlantisch verdrag draagt niet alleen niet bij tot het verstevigen van vrede en internationale veiligheid, hetgeen de taak is van alle leden van de organisatie der UNO, doch is direct in strijd met de beginselen en doeleinden van het handvest der UNO en leidt tot ondermijning dezer organisatie. 3. Het Atlantisch verdrag is in strijd met het in 1942 door Engeland en de Sov jet-Unie getekende verdrag, waarbij beide staten zich verplichtten, samen te werken in het handhaven van vrede en internatio nale veiligheid en niet verdragen tè sluiten of deel te nemen aan coalities, die tegen de andere ondertekenende partij zijn ge richt. 4. Het Atlantisch verdrag is in strijd met het in 1944 door Frankrijk en de Sov jet-Unie getekende verdrag. 5. „Het Atlantisch verdrag is in strijd met de tussen de Sovjet-Unie, de Verenig de Staten en Engeland gesloten overeen komsten op de conferenties te Yalta en Potsdam en op andere conferenties van de vertegenwoordigers dezer mogendheden, gehouden zowel tijdens als na de tweede wereldoorlog, waarbij de Verenigde Staten en Engeland evenals de Sovjet-Unie de verplichting op zich namen samen te wer ken bij het versterken van algemene vrede en internationale veiligheid en bij te dra gen tot het versterken van de organisatie Het woord is aan Galsworthy: Arbeid heeft geen waarde, tenzij men er in gelooft. Minister Stikker bij minister Acheson Indonesische ter sprake kwestie Mr. D. U. Stikker, de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken, en zijn Ame rikaanse ambtsgenoot Dean Acheson heb ben Donderdag tijdens een onderhoud, dat twee uur duurde, van mening gewisseld over doelmatige en snelle methodes om tot een regeling in Indonesië te komen en eveneens het Atlantisch verdrag en alge mene West-Europese kwesties besproken. Volgens een na de bespreking uitgegeven gemeenschappelijk communiqué heeft Acheson doen uitkomen dat de Amerikaan se regering van harte hoopt, dat de instruc ties van de Veiligheidsraad van 23 Maart, zo spoedig mogelijk zullen worden uitge voerd. De minister gaf uitdrukking aan zijn volledig vertrouwen, dat beide partijen snel en te goeder trouw de voorbereidende onderhandelingen zullen openen waar de Veiligheidsraad om verzocht heeft. Mr. Stikker wees er op, dat de voorstellen van de Veiligheidsraad door de Nederlandse regering aanvaard zijn. uitte dezelfde wens als Acheson en gaf nader aan, langs welke wegen naar zijn mening op de meest doel matige en vlugge wijze vooruitgang ge boekt zou kunnen worden (in de instructies van 23 Maart verzoekt de Veiligheidsraad om een voorlopige conferentie tussen Ne derland en de republikeinse leiders ten einde de Indonesische regering te herstel len vóór de Rondetafelconferentie in Den Haag). Indonesische kwestie voor UNO-assemblée? Verzoek van India en Australië LAKE SUCCESS. 31 Maart. Australië en India hebben heden verzocht om voor legging van de Indonesische kwestie aan de Algemene Vergadering van de U.N.O. Reuter voegt hieraan toe: De Indonesische kwestie staat nog steeds op de agenda van de Veiligheidsraad doch het Handvest verzet'er zich niet tegen, dat de Algemene Vergadering ook de kwestie bespreekt, ofschoon er geen aanbevelingen mogen worden uitgebracht. De verzoeken werden gedaan aan de se cretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, in vrijwel gelijkluidende brieven van John Hood, de Australische vertegenwoordiger, en Gopala Menon, eerste secretaris van de Indische delegatie. Duitse ontmanteling wordt beperkt Bijzonderheden nog niet onthuld Officieus is bekend geworden, dat de Britse, Franse en Amerikaanse regeringen zich hebben verplicht het ontmantelen van Duitse fabrieken te beperken. Dit besluit werd genomen tijdens recente onderhan delingen te Londen. Reuter's diplomatieke medewerker schrijft dat de Britse, Franse en Amerikaanse ver tegenwoordigers er aanvankelijk niet in slaagden overeenstemming te bereiken over hetgeen er omtrent de bereikte resultaten der besprekingen zal worden gepubliceerd. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de Franse regering voorne mens was geweest onmiddellijk enkelé bij zonderheden van de bereikte overeenkomst te publiceren. De Britse en Amerikaanse regeringen wilden echter slechts een kort communiqué uitgeven, waarin mededeling zou worden gedaan van de bereikte overeenstemming, doch waarin geen nadere bijzonderheden zouden worden gepubliceerd. Dit is dan ook geschied. De „Willem Barendsz" op de thuisreis Op 26 Maart eindigde de walvisvangst in de Zuidpoolwateren, hetgeen voor de „Wil lem Barendsz" van de Nederlandse Maat schappij voor de Walvisvaart te Amsterdam het afsluiten van een gunstig vangstseizoen betekende. Dat de vangstcapaciteit door de beschikking over tien jagers in plaats van acht in het vorig seizoen inderdaad vergroot is, blijkt uit de productiecijfers. De totale productie bedroeg 105.040 vaten (17.507 ton) traan, 4.168 vaten (694 ton) spermolie en ongeveer 100 ton aan bijproducten. De cijfers over 1947-'48 geven voor traan, spermolie en bijproducten respectievelijk 13.033 ton, 1176 ton en 130 ton aan. Voor het seizoen 1948-'49 is de traanopbrengst bijna 4500 ton hoger. De Nederlandse regering heeft de traan- productie reeds aangekocht voor 1015 per „long ton" van 1016 kg tegen ƒ990 per „long ton" in het vorig seizoen. Kapitein K. Visser, die evenals in vorige jaren de leiding van de expeditie had, hoopt 4 April in Kaapstad te zijn. Onvoorziene omstan digheden voorbehouden kan de „Willem Barendsz" begin Mei in Nederland ver wacht worden. IETS MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.Ï. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond. (Opge maakt te 10 uur) Droog weer met enkele overdrijvende wolkenbanken en plaatselijk ochtend mist. Matige en later vrij krachtige wind tussen Oost en Zuidoost. Van nacht op verschillended plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. 2 April: Zon op 6.14 uur, onder 19.14 uur Maan op 7.21 uur, onder 0.00 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1