Pe arts R. W. Fierstra in Concordia gehuldigd -stsi-* Met het Rode Kruis door Kennemerland Kennemers en VVB hielden de eer hoog maar Terrasvogels ging ten onder Een tekenaar ontdekte de muziek „Fantasia" in „Thalia" Drie levens r rfAG AW1. 1JMUIDER COURANT Patiënten droegen geschenken aan „ik gedachte eewcesl om Bel St arts te Beverwijk Jw „Arende veertien jaren te voorhK» 5 gelegenheid van zun ?tJM«-«»'ttabiIeun. door pat,enten en ^h.rren ainb'SJl!" hl,„n!ren voor ztjn "iendrn W'federt Januari 1930 in Velsen t»t de» d0lildrenn.en "tf p'S ta- overgrote belangstelling acem,h.bMtWConcordia' waar de Harmonie- Zaterdagmiddag i=>UïfaSracht" Za- SaftSf vergezeld"van echtgenote, Dt i"bJa "L, was door mevr. Bes— i«cW[r e° eHsierde auto van huis ge- V0» S met de Jubileummars plld^ ^JKstog in het versierde „Con- Jdh" crtranseir het toneel <5,1 de 'anab n schetste de heer J. J. li' plsJ'Srenen voorzitter van het werk- 1bijzondere dag voor de „zil- /ste iie loopbaan lts» nauènten en daaraan zijn beste SSwijd. Als intermezzo in zijn het de spreker daarop een van ïorelingen" van de dokter op rërschijnen, die tezamen met le!P°d!u mevr Bes—Zandstra, de ,iu- **"5 "dankbaarheid een grote doos tiiaris >"s 'ïSierde de heer Verswijver, mirop ne .^ke oorlogsjaren, de en zijn geyolgen en de is"rie z®earvan '43 en zijn gevolgen en u« lfrK.me™n die dokter Fierstra steeds tSS OP hei terrein van ellende en 1" ï'fï'fere-comité, gevormd uit de 51 r W E Spies, bedrijfsdirecteur *Vt M v. d Lee, hoofdingenieur «./zonen- A. M. H. Vollaerts. R.K. IcGf ff Fontein, directeur Meikinrich- Veten" en ds. A. van Santen, Vrjj- Hervormd predikant te Akersloot s L, te Beverwijk aan de ene zijde Winneet had plaats genomen (de I i' F Visser, wethouder van Velsen eZ* ambtsbezigheden verhinderd) en rf,Seomité. bestaande uit mevr Bes— istra en de heren W, Hoekstra, R. Roos n li Molen ter andere zijde, zeide de Lr Versivijveren „voor al hetgeen u ge- I .H voor patiënten en oud-patienten ?,„wii u niet genoeg dankbanr zijn, tomen wij uit grote erkentelijk- ttnnr uw ruime, verdiensten enkele Jen aanbieden, die in uw praktijk groot, nut kunnen zijn De fraaie ïv en kostbare apparaten waren een Jeteen moderne onderzoekstoel, een L ifuge, sen oogspiegel, een lichtsterkte- voor brilleglazen en een verband- drommel, alsmede een gedenkboek, :iinD opgenomen ere-en werk-comite en -Kst van alle patiënten. Spies zag als voorzitter van het ere- in deze ontroerende bewijzen van Jaarheid, een erkenning van bewezen 5en-en tenslotte wenste ir. Spies de J nog vele jaren van gezondheid en Kring in zijn belangrijke werkkring, ftaevrouw Fierstra werd in de hulde De band met Van Gelder Vfj-kele hartelijke woorden van dank r.Jigde mevr. Bes-Zandstra aan r-C fierstra voor haar belangrijke steun n-ille patiënten een fraaie fruitmand.^ tons het Hoogovenbedrijf bood ir. j-ü vervolgens nog een prachtige foto- aan van het voormalige doktershuis jlaop" aan de Wijkerstraatweg. T |,eer J. Smit, fabrieksdirecteur der fabriek, typeerde dokter Fierstra als :d, die zel'fs onder de moeilijkste om- i-heden het hoofd niet verliest. Hij voor de jarenlange band met het en de personeelsgezinnen. Een n; bloemenmand getuigde van de erken- m- i ib vertegenwoordiger van de Vereni- Rnn Vrijzinnig Hervormden, waarvan Fierstra te Beverwijk voorzittter i'-.i-htds. A. van Santen gelukwensen 1'. doktoren W. W. Muys v. d. Moer en ii; Groot, respectievelijk voorzitter en ssais van de afdeling Kennermerland e ii Ned. Maatschappij tot Bevordering jeGeneeskunst boden bloemen aan. Itzijn liefhebberij te gunnen botvieren as de jubilaris een fotografisch leer- in. Hierbij bleek eveneens grote waar- '■'■4 ven de dokters voor de dokters- biï, MV, „De Plaatwellerij" was vertegen- ïiordigd door de heer J. P. Rijken, direc- H-cretaris, die als huldeblijk voor de Wj[e verbondenheid aan het bedrijf bloemenmand aanbood, t? heer W. Fontein, directeur van de ting „Velsen", kon niet nalaten n op het verblijf van dokter fete te Beverwijk, maar desondanks deze spreker op een blijvende pret- Steenwerking en voor de toekomst -keljarige zegenrijke arbeid in Velsen. w t r ^0zemeyer, die met de ^«sc, Gutteling en H. Mol het bestuur van het Alg. Ziekenfonds „Velsen en Om streken" vertegenwoordigde, herinnerde aan het vroegere „Velser Ziekenfonds" en de oude verhoudingen, die door het Zie- kenfondsbesluit 1941 anders zijn geworden. De dokter heeft veel voor het Ziekenfonds gedaan en klachten kwamen er nooit. „Een gevoelig verlies echter betekent voor het Fonds, dat de dokter niet naar Velsen terugkomt. Desondanks is er dank voor alles wat gij hebt gedaan". Een bloemen mand manifesteerde hier de dank. De administrateur van het Ziekenfonds „Beverwijk en Omstreken", de heer B. v. d. Weg schonk eveneens bloemen, hetgeen ook de heer H. F. van Lieshout deed voor de E.H.B.O.-V.G.Z., de heer G. F. Visser namens de Gymnastiekvereniging „Sparta" en de heer A. Pirovano, namens de kinde ren van de speeltuinvereniging „Kinder vreugd", „die veel met u mogen meerijden" Mevr. E. Krijger-v. d. Broek bracht dank voor de toewijding en steun in moeilijke jaren onder overhandiging van een per soonlijk geschenk. Van de Rubberfabriek „Hollandia" wa ren nog bloemen en van het bestuur van de afdeling Velsen „Het Witte Kruis" een geluk wen stelegram ingekomen. Dokter Fierstra, herinnerende aan de woor den van de wijsgeer Tagore: „Lang waren wij geburen, doch ik ontving meer dan ik geven kan", dankte ontroerd voor de bui tengewone waardering en hartelijke woor den en zeide, deze dag nimmer te zullen vergeten. Voor het Schooljeugdfeest op 5 Mei De actie voor het „Schooljeugdfeest 5 Mei" wordt deze week begonnen met een enveloppen-uitdeling" op de scholen tussen 2 en 5 April en op 27 April komt er een huis-aan-huis collecte met bussen. De en veloppen bevatten een verzoek aan de ouders, om een bijdrage te geven voor het welslagen van het bevrijdingsfeest der schooljeugd op 5 Mei en wanneer dan dezer dagen de enveloppen bij de schoolhoofden terugkomen, dragen deze de ontvangst af aan het comité. Weer 13 woningen op stapel Na verkregen goedkeuring van de we deropbouw en de gemeente is voor reke ning van een aantal herbouwplichtigen vandaag een aanvang gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van dertien woningen aan de Van Rijswijkstraat in Velsen-Noord. Door het architectenbureau J. Bleeker en A. Wijtses te Beverwijk heeft de onder handse aanbesteding inmiddels plaats ge vonden. Aannemer is de heer G. Buur te Velsen- Noord. Agenda voor Velsen en IJmuiden MAANDAG 4 APRIL: Thalia, 8 uur: „Fantasia". Rex, 8 uur: „Circusschaduwen". DINSDAG 5 APRIL: Bioscopen als Maandag. Geslaagde Jubileumwandeltochten tijdens het weekeinde Het wandelseizoen 1949 is geopend en de Beverwijkse afdeling van het Nederlandse Rode Kruis heeft ter ge legenheid van haar aanstaande 25-jarig bestaan een der openingstochten in de Noordhollandse afdeling van de Neder landse Wandelsport Bond georgani seerd. Leden van wandelsportverenigingen en ook particulieren hadden in grote getale tale ingeschreven en de Jubileum-Wandel tocht van het Rode Kruis is dan ook een groot succes geworden. Het veilinggebouw in de Breestraat was als uitgangspunt gekozen en de hal was voor die gelegenheid versierd met tal van Nederlandse en Rode Kruis vlaggen. Rond de tafeltjes verdrongen zich de deelnemers om hun kaarten te laten af stempelen en aan het buffet was het een laven en lessen van belang. Tweehonderd tippelaars. Zaterdagmiddag vertrokken als eerste deelnemers een. aantal manschappen van het marine-opleidingskamp in Hilversum, gevolgd door een détachement van de Bloe- mendaalse politie en een groep Rode Kruis mensen uit Amsterdam. Ongeveer 200 wan delaars hadden zich voor de Zaterdagmid- dagtocht opgegeven. Het parcours liep door bos en duin langs zee- en industriegebied en onderweg waren er enkele controle posten opgericht die de kaarten van de wandelaars afstempelden. Het prachtige voorjaarsweer en de schitterende natuur hielden de stemming er goed in. Om van deze jubileumtocht een echte wandeling te maken was het verboden om trompetten of trommels mee te nemen. De organisatoren waren van mening dat men MARKTBERICHTEN 2 April 1949 Besommingen. Trawlers: RO 46 Claesje 11.500; IJM 95 Maria 7060: GG 325 4650. KW 69 3750; KW 65 4500: KW 9 4420; KW 170 2780; KW 37 5890; KW 107 24; WR 7 1075; KW 95 639; KW 92 641; IJM 213 399; IJM 11 1170; IJM 249 440; HD 125 2057; IJM 230 406; IJM 241 380. Visaanvoer. 135 kisten tarbot en tong; 150 kisten schel vis, 200 kisten poontjes, 1000 kisten kabel jauw, 70 kisten koolvis, 425 kisten wijting, 500 kisten schar, 25 kisten bot, 1130 kisten schol, 75 kisten wolf, 20 kisten leng, 50 kisten diversen. Totaal 3830 kisten. Pryzen. Heilbot 2,402;. gr. tong 1,951,80; gr.m. tong 21,80; kl.m. tong 21,90; kL tong I 2 10—1,85; kl. tong II 1,80—1,70; tarbot I 1,901,60, per kg. Tarbof II 8977; tarbot III 8882; tarbot IV 8459; gr. griet 92; kl. griet 60; tongschar 5551; schartong 31; kl. heilbot 82; gr. schol 5447'; midd. schol 5511,50; kl. schol 15 2,20; schar 201,90; bot 19—2,10; gr. schelvis 3227; midd. schelvis 3732; kl. schelvis 35,5027; wijting 212,20; poon 121,65; ma kreel 20; gr. gul 31—19,50; kl. gul 26—17; kl. koolvis wit 2221,50: kl. koolvis zwart 1412,50; haai 13; kl. wolf 2522, per 50 kg. Gr. wolf 6154; gr. koolvis wit 4846.50; gr. koolvis zwart 3027,50; leng 49—48; kabeljauw 148—S-48,50, per 125 kg. hierdoor een mars-idee kreeg en dat was allerminst de bedoeling. Zondag minder mooi. Hoewel het weer Zondag niet zo mee werkte als Zaterdag waren toch alle in schrijvers opgekomen en hebben de toch ten normaal doorgang gevonden. Na het volbrengen van de wandeling werd aan alle deelnemers als herinnering een Delfts- blauw-asbakje met -opschrift overhandigd. De jubileum-toch ten van het Rode Kruis kunnen in alle opzichten geslaagd genoemd worden en waren op uitnemende wijze ge organiseerd. Concert door de „Volksstem" VOETBAL IN KENNEMERLAND De arbeiderszangvereniging „IJmuidcr Volksstem" is het geruime tijd niet mee gelopen. Na de langdurige ziekte en het overlijden van de sympathieke dirigent, de heer Post. was de animo bij de koor leden danig verminderd. Nu een nieuw bestuur tezamen met een nieuw-benoemde dirigent (de heer Piel Boogaard) „de schouders er onder gezet heb ben" durfde men het aan om met een con certavond den volke te laten horen wat de Stem nu weer vermag te geven: Dat was op de slecht bezochte uitvoering van Zaterdagavond zeer behoorlijke zang; men had gestudeerd en daarbij ook de détails niel verwaarloosd. Ik hoorde een verdienstelijk vertolkt Ave Verum, waar in de crescetidi en decrescendi alsmede de accenten terdege verzorgd waren. Vooral de dames zongen dat het een lieve lust was. Een pluim voor de goed geslaagde ca non ische zang over de plaisante Meimaand en het Wiegeliedje van Roeske. De klank van het koor is nog niet wat wij allen wensen: men zingt nog niet ge noeg één van klank en vooral de mannen stemmen moeten zich meer intomen: het wordt anders zo gauw ruw; ik denk daar bij aan Krelage's compositie en ook aan het Ave Verum. Met Piet Boogaard heeft De Stem een goede keus gedaan, dat heeft hij met deze uitvoering bewezen. Gast was het dubbelmannenkwartet „De Verenigde Zangers" uit Beverwijk dat met animo zijn répertoire ten beste gaf. De heer H. van Dijk, de dirigent, is een oudé rot op het gebied van koorzang en weet precies tot hoever Hij met zijn kwartet gaan kan. Wat men zong was qua kwali teit goed, zijn directie rustig en als ge bruikelijk muzikaal. Maar dat répertoire daar hapert iets. Hoe aardig die speelman het ook doet, hoe lyrisch de nachtegaal ook kweelde ten tijde van de romantiek en Grétry, het zijn toch maar oude beestjes. Daarbij zijn ook de Bortniansky's en Neumann's begrepen. Niettemin: de Driekoningenzang zong men voortreffelijk (al hoor ik het liever van een groot mannenkoor). Het materiaal kan er wezen, al „hobbelde" de inzet van de slotzang. Verhey's Sanctus genoot een knappe vertolking; ook dit werk hoort bil een vol ledig mannenkoor thuis, al nam de piano begeleiding wel iets van de functie van het laatste over. A. J. VAN DER WEIJDEN. HOOG EN LAAG WATER IN IJMUIDEN. 4 April: hoog water: 6.57 en 19.19 uur; laag water: 2.34 en 14.56 uur. 5 April: hoog water: 7.38 en 20.07 uur; laag water: 3.08 en 15.31 uur. V.V.B. won van oude tegenstander De wedstrijd tussen V.V.B.-en de oude tegenstander C.S.V. uit Castricum op „Wa tervliet" in Velsen-Noord is ondanks de sterke wind een aardige, vlotte voetbal ontmoeting geworden, waarin de „Breesa- pers" beter waren, maar de kansen niet wisten uit te buiten, althans niet voor de rust. Met 10 man begonnen, kon V.V.B. het tegen wind vrij gemakkelijk houden in de gelijk opgaande strijd, waarin soms aardig voetbal werd gedemonstreerd, vooral toen doelman De Heer enige keren handelend moest optreden. Een voorzet van Hooydonk werd door de gehele V.V.B.-aanval gemist. Even later kwam het gevaar aan de andere kant, waar de Breesaap-verdediging faalde, doch de rechtsbuiten uit een hoge voorzet langs de uitgelopen-v. Veelen en het doel schoot. Een prachtig schot van Hul redde v. Veelen meesterlijk. Ongeveer twee mi nuten voor rust had dezelfde speler een kans geschapen voor de jonge middenvoor A. Docter, die C.S.V. van dichtbij de lei ding gaf (0-1). Na de hervatting dankte v. d. Veldt het aan het missen van de C.S.V. achterhoede, dat hij Verswijvei'en gelegenheid gaf om met een fraai doelpunt na 10 minuten gelijk te maken. Een missen van Arisz had V.V.B. noodlottig kunnen worden, doch v. Veelen greep bijtijds in. Aan de andere kant viel de junior Bot als middenvoor op, die een mooi schot door De Heer op het nippertje tot hoekschop zag verwerkt. Met een half uur spelen kreeg Hooydonk op links de bal vrij zette scherp voor en met een juweel van een kopbal passeerde Bot on houdbaar (2-1). De Speciaalzaak in Modeartikelen JOH. MEIJER EN ZN. Maatkleermakers 36 Kennemerlaan TELEFOON 4453, IJMUIDEN 36 Hoewel V.V.B. er geweldig op zat en C.S.V. verschillende uitvallen waagde bleef de stand van deze goede wedstrijd ongewijzigd. I.E.V. speelde niet De eerste degradatiewedstrijd van I.E.V., welke tegen de Amstelveense club A.B.I.M. was vastgesteld is niet door kunnen gaan. De zware regenval had het veld in Am sterdam in een modderpoel herschapen. KennemersSchoten 30 Het is de Beverwijkse roodzwarten ge lukt hun eerste degradatiewedstrijd in winst om te zetten. Het elftal was voor deze strijd vrij sterk gewijzigd. Brethouwer bracht om half drie de bal aan het rollen en de thuisclub trok meteen ten aanval. Na wat terreinverkennen nam Schoten het spel in handen en goed combi nerend werd het Kennemer doel belaagd. De verdediging der Wijkers had er echter goed de wind onder en vooral spil v. Luin speelde een solide spilpartij. Na een tiental minuten trapte de doelman van Schoten slecht uit, Janssen ving de bal op, kopte door naar linksbuiten Brethouwer en on houdbaar gaf deze de thuisclub de leiding. De strijd ging tamelijk gelijk op en' toen Albers een goede pass gaf, volgde een scrimmmage voor het Schotense doel, links buiten Brethouwer kreeg de bal weer in zijn bezit en de stand was 2-0. Vl3k hierna miste de Schotense linksbinnen Tjeertjes een goede kans en toen was het rusten. Na de thee gaven de Kennemers direct een fel offensief te zien maar de Schoten verdediging was thans paraat. Bij een uit val dacht men de linksbuiten te zien doel punten, maar doelman Bosman redde fraai. Goed combinerend bleven de Kennemers aanvallen, maar goede schoten van v. d. Sluis en Albers werden even goed gestopt. Na twintig minuten in de tweede helft een pass van Janssen naar Brethouwer, deze liep naar binnen, gaf de bal terug aan Janssen en met een felle schuiver stelde deze de Kennemer-zege veilig. De resteren de tijd trachtte Schoten nog wel de eer te redden maar door goed verdedigen voor kwamen de Kennemers dit. Toen de midvoor van Schoten nog een goede kans onbenut liet kwam het einde met een verdiende zege. Scheidsrechter v. d. Kooy leidde naar ieders genoegen. Een rammelende achterhoede en een middcnnlinie, die op Röbken na gemakke lijk te passeren was, vooral Dortmundt was er hopeloos uit waren in de tweede helft oorzaak, dat het de Swift-voorhoede gemakkelijk gemaakt werd vier doel punten te scoren, waardoor de Amsterdam se 2-1 voorsprong op de Terrasvogels met de rust tot 6-1 werd vergroot. Voor de rust reeds leek Swift technisch beter dan Terrasvogels en mede, doordat Glas het eerste doelpunt had kunnen hou den, leidde Swift na een half uur met 2-0. Goedhart, een der beste Terrasvogels-aan- vallei's, verkleinde de achterstand. Rust 2-1. Na de rust was er maar een elftal dat speelde en dat was het team van Swift. Na een misverstand in de Vogels-achterhoede werd het3-1 en een grove fout van Glas bracht de stand op 4-1. Toen was de moed erbij de Santpoorters heelemaal uit. Swift zelf voex-de. de score op tot 5-1 en Mosmans, die met alle geweld doelpunten wou, trap te de 6de goal in eigen doel. Meer dan een jaar na de Nederlandse première komt Walt Disney's „Fantasia" in „Thalia" en de discussies, die indertijd zo lang en breed over dit novum in de film productie werden gevoerd, zijn gaandeweg verstomd. Er is toen heftig geredekaveld over de vraag of het artistiek verantwoord genoemd kon worden, dat een aantal, als absolute muziek bedoelde scheppingen van grote componisten ondergeschikt werden gemaakt aan de invallen van een tekenaar. Want in feite worden in „Fantasia" niet de partituren van Bach, Tsjaikofsky, Stra- winsky, Moussorgsky of Van Beethoven door Walt Disney van een getekend ver haaltje voorzien, doch gebruikte de Ame rikaanse cineast de Toccata en fuga; de Notenkraker, het Lente-offer, de Nacht op de kale berg en de Pastorale als geluids décor bij wat zijn door een speelse fantasie bestuurde tekenstift vastlegde. En eigenlijk lijkt ons al dat getheoretiseer over het al of niet geoorloofd zijn van dit procédé volkomen onbelangrijk. We heb ben hier te maken met een man, gevoelig voor klank en kleur, die bij het horen van bepaalde werken bepaalde gedachtenasso- ciaties kreeg, zoals iedereen dat wel heeft. Zijn grote begaafdheid bi-acht hem er toe zijn ingevingen op de filmband te regis treren. Hij slaagde erin zijn publiek twee uren lang in de ban van zijn virtuose fan- De bevallige Kentauren uit Disney's mytho logische fantasie bij Van Beethoven's „Pastorale" (links). De logge struisvogel, uit de prachtige paro die op Ponchielli's „Urendans" (rechts). tasie te houden, hetgeen ieder twistgesprek over de toelaatbaarheid van de gebezigde middelen overbodig maakt. Na deze algemene inleiding enkele op merkingen over afzonderlijke onderdelen. In de eerste plaats Bach's Toccata en fuga, waarin Disney zich als erfgenaam van Fischinger doet kennen door in lijnen, cix-kels, spiralen, vliegende schijven, golf bewegingen, alles in perspectief opgenomen en gecombineerd met een gevoelig kleuren gamma een beeld, op te roepen, dat aan alle diepten en hoogten van de kosmos recht doet wedervaren. In de tweede plaats moet men eens op letten bij het begin van het tweede deel. Nadat Stokowski en zijn mannen en vroxx- wen hebben laten horen, dat zij niet afkerig zijn van een nummertje jazz, laat com mentator Deems Taylor zien hoe het door verschillende instrumenten voortgebrachte geluid grafisch kan worden weergegeven. Het is vooral op dit punt, dat men zich be wust wordt, welke braak liggende moge- lijkhedeff de filmkunst nog telt. Het is al leen maar betreurenswaardig, dat aan het brokje abstracte filmkunst van de Toccata afbrexxk wordt gedaan door de schim- en schaduwopnamen van het orkest en boven al door het zotte silhouetje van Stokowski, opgenomen in een rose ovaaltje, dat on weerstaanbaar doet denken aan een recla meplaat voor een vex-sterkend middel. Dit zijn overigens maar kleine zonden tegen de aesthetica de anti-climax van het Ave Maria is overigens een film-hoofd zonde, die men Disney graag zal vergeven om de onuitputtelijke bron van schoonheid, humor en wijsheid, die hij ons verder aan biedt. Schoonheid heerst er alom in het elfen rijk, geïnspireerd op Tsjaikofski, humor vindt men in de meesterlijk vertelde „To venaarsleerling" en in de humoreske bij de „Pastorale", waarvan de lieflijke blijmoe digheid een welkome vex-ademing te weeg brengt na de beklemming, die xxitgaat van zijn visioen van een wereld in wording bij Strawinsky's partituur. Heuvels worden meren en uit zeeën rijzen rotsen op. De aarde scheurt vanéén en geysers spuiten om hoog. Vulkanen doen hun gloeiende inhoud stromen en voorwereldlijke monsters gaan onder na gigantische strijd. Toch geloven wij, dat het beter ware ge- Veel vis. Maandag was er een grote aanvoer van vis in IJmuiden. Vijf trawlers kwamen aan de markt: de Nox-ma Maria had ongeveer 1600 kisten vis van IJsland, de Haarlem (IJM 9) 1250 kisten vis van de Noox-dzee, de Gerberdina Johanna (IJM 38) 250 kisten vis van de Engelse West kust, de Mary (IJM 62) 1000 kisten vis van de Noordzee en de kusttrawler Hol landia (IJM 78) kwam met 130 manden vis binnen. Verder brachten 25 ti'awllog- gers een gezamenlijke vangst van 1800 manden aan en 8 kotters hadden 600 man den platvis. Een min of meer mislukte reis was die van de Gerberdina Johanna naar de Engelse Westkust. weest, indien de verschillende fantasieën afzonderlijk als voorfilms waren gebruikt. Zij zouden" dan zeker meer tot hun recht zijn gekomen, terwijl nu de indrukken van de eerste nummerV worden verdrongen door die van de latere beelden. Dat is vooral te betreuren van het kostelijke Mickey Muis-avontuur bij Dukas, het ge- slaagdste deel van de rolprent, wellicht om dat de tekenaar zich hier aan de letterlijke bedoelingen van de componist kon houden. J. H. B. PLLETON DOOR DAVID CARTH tob het er nooit op begx-epen gehad, 1 enige jaren geleden heenging", zei 'tok- „Natuurlijk was u op de ,!,Uaai' u toen werkzaam waart, niet "Mi1 u meest geschikte positie, maar Nn van die dingen, die zo af en toe ^vorkomen". Hij glimlachte even. „U «n veel te goede kracht, om die in J^ool te begraven. Ik zal u eerlijk dat uw naam al in gedachten ^-■ ifleii die roman van u met zoveel werd. Het boek is goed. net gelezen en mijn vrouw ook. iij ons komen dinerenmaar laten we eerst even de zaken L ■•achtte, terwijl hij zijn sigax'et uit öngetwijfeid voor u zelf een ^«lovende carrière uitgezocht. W u willen verzoeken, eens een l^^f^eraüe te nemen. Het mi- 'tijm een cömmissie naar het bui- n Verschillende politieke handels- bestuderen. Ik sta aan het en 'k wil u als mijn onmid- ^tent meenemen. Nadat ons «ii"Teree<d 's> heb ik de nodige aan In v°orbereiding, om u te doen prtj., .-" onze ambassade in Londen We willen je op eflt terug hebben, Pember- lain. Je hebt alle kansen, om het ver te brengen". Wel, dat was een prachtig vooruitzicht. Het was het soort werk, dat hij graag deed. Maar er was één ding, dat zijn enthousias me 'n beetje afdempte. Buitenslands! Nu? Col well merkte zijn aarzeling. „Oh ja, ik weet wel, dat je op die andere manier waarschijnlijk een hoop geld zult verdienen", zei hij, zich naar hem voorover buigend. „Maar waarom zou je beide car rières niet combineren? Ik ben er zeker van, dat je daartoe volkomen in staat bent". „Dat is het niet", zei Jock. „Ik accepteer uw aaxibod maar al te graag. „Mooi zo. Jij en ik gaan vooruit voor een beetje voox-bereidend werk. Als dat klaar is en al te veel tijd zal dat niet nemen, ben je gedurende twee of drie weken vrij, tot je commissie arriveert. Jij en je vrouw kunnen danben je getrouwd, Pem- perlain?" „Neen, mr. Colwell!" Colwell lachte. „Wel, ik heb wel eens gehoord, dat een vrijgezel een heel aardige tijd kan hebben in Pax-ijs", zei hij droog jes. „We vertrekken binnen een week!" Met een ruk ging Jock rechtop zitten. „Een week!" riep hij verschrikt. „Ja, een week. Ik weet, dat het een beetje kort dag is, maar je zult het toch wel voor elkaar kunnen kx'ijgen. Als je een contx'act met die school hebt, zullen ze je op grond van belangrijk werk toch wel willen los laten. Iets anders, wat je tegenhoudt?" Wel, het was zeker niet iets, waar Colwell of het ministerie iets aan doen konden. „Neen", zei hij langzaam. „Een week, zegt u? Ik zal gereed zijn". De volgende morgen kwam een grim mige vastbesloten Jock bij Fontaine's huis aanzetten. „Ja, dat weet ik", viel hij Jerrold in de rede. „Zij woont ergens anders. Maar waar, Jerrold". Jerrold zei, dat het hem speet, maar dat hij onmogelijk tegen Miss Carsden's orders in kon gaan. „Misschien", stelde hij voor, „dat haar advocaten Dat was Jock's idee ook. Hij schakelde zijn onderzoekingstocht onmiddellijk over op de gestroomlijnde reeks kantoren van Maitland, Rpberts,Kincaid Maitland. Mr. Stuart Maitland ontving hem in zijn privé-kantoor. „Ja, natuurlijk, mr. Pemberlain", zei hij glimlachend. „Een van de legatarissen van mr. NathanielCarsden. Ik heb uw naam onlangs weer gehoord in verband met een boek, dat zeer veel succes heeft gehad „Pardon", interrumpeerde Jock hém, „maar ik wens Miss Carsden's adres te weten". „Oh, Fontaine's adres?" Mr. Maitland zette zijn lorgnet af en tikte daarmee op de palm van zijn hand. „Zoals u weet, mr. Pemberlain, tracht zij iix afzondéring te studeren en te werken. Zij heeft een groot aantal kennissen, die nauwelijks overtuigd zouden zijn van de ernst van haar voorne men. Dus moet ik uit de aard der zaak haar wensen respecteren. Bij het vermelden van die wensen barstte Jock los. „Laten we eens aannemen", zei hij kort af, „dat ik over inlichtingen beschikte, die voor haar van vitaal belang zouden zijn. Veronderstel, dat ik haar wilde vërfellen, dat haar huis afgebrand is, of dat een lang verloren gewaande oom uit Australië te ruggekomen is, of „Dan zou ik mij met haar in verbinding stellen en vragen, of zij u wenst te spreken'.' „Dan", zei Jock hoffelijk, „zal ik ver plicht zijn, als u dat doen wilt. De advocaat trok een telefoon naar zich toe en vroeg om een lijn van de centrale. Toen draaide hij een nummer. „Hallo?" zei hij even later. „Ik wilde graag Miss Carsden even spreken. Miss Fontaine CarsdenWat? Oh, dank u". Hij legde de hoorn weer neer. „Miss Carsden is ixx haar klas bezig met tekenen. Ik zal het graag straks nog weer eens proberen en mij dan met u in ver binding stellen, als u dat wenst". Wel, wat voor verschil maakte het eigen lijk? Als dat meisje iets deed, deed zij het ook werkelijk grondig. Jock stond op. Hij liep het kantoor uit en bleef boos tot tien minuten nadat hij op de trein naar Brenton zat. Toen was hij niet boos meer. Men kon toch ook niet boos blijven over iets, wat nu eenmaal niet in de kaarten lag. Zij had twintig millioen dollar. Wat ter wereld had hij ook eigenlijk te maken met een meisje met zoveel geld? HOOFDSTUK XVI. Gewoonlijk verdwenen de jongere be woners van de Brenton School als een pijl uit een boog de stad uit, wanneer de school gesloten werd en in de achterhoede bevond zich dan Bill Armstrong. Maar deze zomer was Bill nog een tijd blijven rondhangen. Zijn leraar's huisje, zei hij, was een uit stekende plek om als basis te gebruiken voor diepzee-visexpedities en intensieve golf- en zeiltochten, die hij met Jock op touw wilde zetten. Jock was uit de Arms verhuisd en was tijdelijk bij hem ingetrok ken en toen hij 's avonds uit Washington terug kwam, vond hij zowel Bill als Connie zeer nieuwsgierig naar de resultaten. „Pfff", floot Bill, toen hij uitgesproken was. „Een ontluikende diplomaat en bo vendien nog een auteur. Gefeliciteerd, m'n waarde!" „En ik ook!" riep Constance uit. „Dat is prachtig. Joclczeg, Bill, hebben we hem eigenlijk ooit wel goed gekend?" „Dat zal waar zijn. Ik leende verschei dene dagen geleden nog vijf dollar van hem. Nu betaal ik ze nooit terug. Ik zet ze in een lijstje". Bill stelde onmiddellijk voor het succes te vieren. Hij vulde drie glazen, ging toen op zijn lessenaar zitten en hief zijn glas in een „grand salut", omhoog. Hij stelde ver schillende toasten in. Jock meende, dat hij zijn rol in de festiviteiten zeer goed ver vulde, maar plotseling liet Bill zijn glas zakken en keek hem scherp aan. „Oh", zei hij. „Dus blijft ze nog altijd rond hangen, hè?" „Waar heb je het over, Bill?" „Zeur nou niet. We zijn hier onder vrienden". „Het is niet erg belangrijk", zei Jock. „Ik herinner me alleen maar de prettige dingen over haar; dat is alles". Hij staarde naar het glas, dat hij in de hand hield. Constance zette haar glas plotseling neer en stond op. ,Ik hoef hier niet te zitten toasten", zei zij. „Je weet. hoe gelukkig ik ben, Jock. Ik kon je nooit iets anders dan het aller beste toewensen. Dat weet je toch, hè?" Hij stond op en bleef glimlachend op haar neerkijken. „Natuurlijk Corjstance. En ik wens jou hetzelfde. Je bent. „Ja, dat weet ik", zei Connie. „Een flinke meid. Dank je, Jock. Ik moet er vandoor. Nogmaals gefeliciteerden welterusten". Bill ging met haar naar het hekje en zij bleven daar een ogenblik staan, om naar de zomerhemel te kijken, die bedekt was met sterren. Bill wees naar boven. „Zie je die daar? Nu nog tamelijk vaag, maar ze wordt helderder. Dat is Jock's ster, die aan de hemel komt: Het was alleen maar een kwestie van tijd, wanneer het gebeuren zou. Er zat bij hem te veel bij, om hier te blijven hangen. Alles wat hij nodig had, was een kans.... en mis schien iets, om hem wakker te schudden. Jij bent een grote hulp voor hem geweest, Connie.... een werkelijke vonk". „Ik geloof, dat hij verliefd op dat meisje is", zei zij bedaard. „Ik niet. Hij is daar door haar zelf nog net tussen uit gekomen, geloof ik". Bill schudde het hoofd. „Ik geloof niet, dat hij nu verliefd op haar kon worden. Er is iets verloren gegaan, iets dat als een vitale vonk werkte". Door de zomeravond liep Constance naar huis, naar Mrs. Audley. Bill had waar schijnlijk gelijk. Er was iets verloren ge gaan. Wel, het was Fontaine's fout. Oh. ja, dat was het zeker! Zij was gemakkelijk uit het gareel te gooien geweest. Connie Dawson zou wel eens willen zien, dat iemand haar zo gemakkelijk ergens van af wist te brengen. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3