Piet van de Pol wereldkampioen ancre cadre 47/2 Nederlandse Hockey-zege op België Waarom ieder op 6 April het Emmabloempjt dient te kopen MAANDAG 4 APRIL 1949 BILJARTEN Ook het hiljartgenié Gabriels in spannende finale bedwongen Door een overwinning in zes beurten op i Metz en De Ruyter boekten beiden in hun de tot deze laatste partij toe eveneens nog laatste partij Zondag een fraaie overwin- ongeslagen Belg Gabriels is Piet van de ning. De laatste versloeg de Europese kam- Pol Zondagavond in Krasnapolsky te Am- pioen Galmiche in 15 beurten met een sterdam zonder een partij te hebben ver- moyenne van 26.66 (Galmiche kwam tot loren winnaar geworden van het tournooi229 met een moyenne van 15.26), terwijl om het wereldkampioenschap groot biljart, Metz in elf beurten met Dufetelle afreken- ancre cadre 47/2, zódat, zijn naam als eerste wereldkampioen geboekt zal worden in de annalen van dit nog jonge onderdeel der biljartsport. De uitslag van de laatste partij luidde: Van de Pol Gabriels 400 324 203 188 54.00 De andere partij der zevende ronde ein digde als volgt: Van Hassel400 20 98 20.00 Chassereau 397 20 76 19.85 Van de Pol, die zich tijdens vorige tour- nooien enkele malen onverwacht de titel zag ontgaan door een tegenstander met een veel lager algemeen gemiddelde, heeft thans zijn revanche genomen: hij won de wereldtitel met een tournooi-moyenne van 32.18. terwijl niet alleen Gabriels met 43 23. maar ook diens landgenoot van Hassel het tournooi met het hogere algemeen gemid delde van 35.40 beëindigden Van het begin af heeft de Rotterdammer ditmaal alleen op winst gespeeld en alle bijzondere inspanning om tegen zwakkere tegenstanders toch met een hoog gemiddel de te spelen vermeden. A Van deze nieuwe methode heeft Van de Pol dan ook de vruchten wel geplukt, want zonder grote wilskracht en concentratie zou de Nederlander het niet hebben klaar gespeeld, het genie van Gabriels de baas te blijven, temeer daar de Belg in de tweede beurt, dank zij een serie van 188, een voor sprong nam van 193 tegen Van de Pol 19. Het antwoord van de wereldkampioen was groots: de hoogste serie, die hij in het tour nooi scoorde (203) waarmee zijn geschokte vertrouwen hersteld was. Na de vijfde beurt was de stand 226248 In het voordeel van de Belg, die door eigen schuld zijn laatste serietje van 5 had zien afbreken bij een losse bandstoot. Kennelijk twijfelde Gabriels of hij de stoot kon ma ken. Toch gelukte het hem, maar hu had zo hard gestoten teneinde bij een misser de ballen in ongunstige positie voor zijn te genstander te laten liggen, dat er, nu nij wel slaagde, niets voor hem zelf bleef lig gen om op voort te bouwen. Onder grote spanning nam Van de Pol de keu weer op met de bedoeling de partij niet een serie van 174 uit te maken. Hij slaagde daarin prachtig, al had hij verscheidene malen niet over pech te klagen. Een da verende ovatie brak bij de 400ste caram bole los, maar nóg was de Rotterdammer geen wereldkampioen, want Gabriels had de nastoot. Die laatste serie van de Belg, die te klein bleef om de partij remise te maken, zal lang in het geheugen van de toeschouwers gegrift blijven. Het waren 76 caramboles, maar die 76 stoten waren, ge meten naar de morele druk, waaronder de Belg ze uitvoerde, van het allerhoogste ka liber, temeer waar het geluk hem in de steek liet. De ballen liepen uit positie bij de 65 en telkens opnieuw ontbrak het Gabriels aan dat kleine beetje veine, wanneer hij ze bijna weer bij elkaar had. Negen maal slaagde hij er nog in de moeilijkheden te overwinnen, toen miste hij een naar ver houding simpele trekstoot en daarmee was Gabriels' lot bezegeld. Het algemeen gemiddelde van Gabriels (43.23). de hoogste serie (264, eveneens van Gabriels) en het hoogste partij gemiddelde (133.33 van Van Hassel) zijn als officiële wereldrecords erkend. Zaterdag was Van Hassel. de virtuoze Belgische biljart-artist, vechtend voor al wat hij waard was, toch ten onder gegaan tegen 'de droge mathematicus Van de Pol. De uitslag van deze partij was: de, die slechts kon stoten. 195 caramboles bij elkaar De eindstand luidde: 1. wereldkampioen pnt. car. brt. h.s. alg. gem. v. d. Pol 14 2800 87 203 32.18 2. Gabriels 12 2724 63 264 43.23 3. Van Hassel 10 2514 71 257 35.40 4. Metz 8 2139 73 157 29.30 5. De Ruyter 6 1539 100 180 15.39 6. Galmiche 4 1836 100 119 18.36 7. Chassereau 2 2118 130 153 16.28 8. Dufetelle 0 1312 118 60 11.11 Hackenitz-bokaal voor „De Robben" Ook Zian was HVGB de baas Met een voorsprong van ruim honderd punten hebben „De Robben" uit Hilversum Zondagmiddag in Stoops Bad de jaarlijkse nationale HVGB-jeugddriekamp om de Hackenitz-wisselbeker gewonnen. HVGB dat na de zwemnummers nog een eervolle tweede plaats bezette, werd in de polowedstrijden naar het derde plan ge drongen door Zian, dat 2.9 punten meer verzamelde dan de Haarlemmers, die toch enkele zeer goede prsetaties leverden. Margot Marsman won met grote voor sprong de 50 m borstcrawl dames in 31.6 sec., A. Bijkerk zegevierde in 33.6 sec. op de 50 meter rugcrawl heren, A. Donker Kruize nam vier doelpunten voor zijn rekening (Van onze sportredacteur) Strafcorner op het Belgisshe doel. Keurig plaatste Van Heel de bal in de richting waar Roepie Kruize en Dick Esser stonden opgesteld. Laatstgenoemde stopte de bal en Kruize schoot hard in de richting van het doel. Op deze wijze heeft het Neder lands elftal in de strijd tegen België te Amstelveen twee van de drie strafcorners in doelpunten omgezet. Kruize doelpuntte nog twee maal en een Belgische achterspeler werkte een hard schot van Esser in eigen doel. Tegenover deze vijf goals stelden de Belgen er één, waardoor de uitslag 51 werd. Verdiend was de zege wel, maar iets geflat teerd. Het aantal doelpunten gaf echter de uitstekende vorm weer van de Nederlandse werd tweede op de 50 meter schoolslagvoorhoede. Voor het eerst bezette Kruize heren in 35.4 sec. en ook F. Kuipers lever-de middenvoorplaats in de nationale ploeg de een goede prestatie door op de 50 meter borstcrawl heren na 30.6 sec. als tweede aan te tikken. „De Robben", die over zwemsters als Diny van Ekris, G. Wielema, Tonny Hom en T. van Deyssel beschikten en in N. van Vliet een veelbelovende borstcrawl-sprin- ter bezaten, wonnen o.a. de drie estafette nummers en hadden na de zwemnummers dan ook reeds een flinke voorsprong. De stand was toen: 1. De Robben met 1329.6 pnt.; 2. HVGB met 1398.9 pnt. 3. Zian met 1418 pnt. Door drie van de vier polowedstrijden te winnen vergrootten de Hilversummers hun voorsprong nog. Piet van de Pol is Zaterdagavond in zijn partij tegen de Belg Gabriels in zes beurten wereldkampioen biljarten cadre 47/2 geworden. Tijdens de huldiging door de voorzitter van de Nederlandse Biljartbond jhr. Mollerus. In het midden zittend Gabriels die als tweede eindigde, rechts de Ruyter, geheel links de beker. Van de Pol Van Hassel 400 355 8 103 50.00 44.37 Aan de andere tafel rekende Gabriels met Galmiche af: Galmiche 185 Gabriels 400 20.55 44.44 Korfbal Aurora II is uitgeschakeld voor de beker Aurora 2 heeft tegen Westerkwartier 3 de beste kansen op de overwinning gehad, doch het verloor met 43 in de laatste ogenblikken. W. van Marum gaf Aurora de Ieidins. doch Westerkwartier zag kans om nog vóór de rust gelijk te maken. Na de hervatting bezorgde B. Overstegen aan Aurora wederom de leiding, doch sDoedig was het 22. Andermaal kwam Aurora voor. doch Westerkwartier zag kans om eerst gelijk te maken (33) en tenslotte met 43 te winnen. Westerkwartier 3 heeft zich dus in de volgende ronde ge plaatst. De wedstrijd Amsterdam-Zuid 2Aurora werd te elfder ure uitgesteld. Zoals te verwachten was zou Watervliet 2 de beker-competitie met een nederlaag moeten inzetten: het verloor met 40 van Oosterpark I. Het terrein van ZKV was onbespeelbaar, zodat ZKV 2Sport Vereent 2 werd af gelast. Nieuw Flora boekte eindelijk een over winning: het won met 10 van DED 2 dank zij een goed doelpunt van H. Trap. Ook Amstelodamum 2Anibo Ready ging wegens terreinafkeuring niet door. De overige uitslagen waren: Kampioenschap van Nederland: Blauw Wit—Vitesse 9—4: PSV—Het Zuiden 4—6. Zilveren Korf: AW—Amsterdam-Zuid 4—6: DTV—Groen Geel 7—5: KCN—Swift 3—6: SVKBlauw-Wit 2 t.a. Z. N. v. d. D.: TCNHDDV 2—9: ZKC 2Roet a 012. In de Haarlemse Korfbalbond zijn ge speeld: Eerste klasse: Animo Ready 2THB 1 01. Stads-Editie: Haarlem 1Aurora 3 t.a. Tweede klasse: Oosterkwartier 4On der Ons uitgesteld: Oosterkwartier 5Oost hoek 2 t.a. Derde klasse: THB 3Water vliet 4 02; SV 4Oosthoek 3 20; Auro ra 5Watervliet 5 t.a. Nederlands twaalftal gaat in training De Nederlandse twaalftalcommissie heeft voor de komende wedstrijden tegen België de volgende spelers(sters) aangewezen voor een centrale training, welke in het Westen van het land wordt gehouden: Dames: C. HelderVlietman (Blauw- Wit), Tr. Heespelink (Westerkwartier), A. KoperVan Es (Westerkwartier), H. Merk- Schuiten (Het Zuiden), A. Terpstra (VKC), M. Vonk (Ons Eibernest), L. Vlietman (Westerkwartier) en R. Smittenaar (Olym- nia). Heren: H. Berens (Ons Eibernest), P. Doeven (Koog Zaandijk). H. Helder (Blauw Wit), C. Karsen (Rohda), J. Sloof (Ons Eibernest). D. Stoeltie (Westerkwartier), G. Seits (Deetos) en C. de Voos (Wester kwartier). Gymnastiek Uitvoering „Turnlust" Onder leiding van mejuffrouw H. Wey- burg en de heren W. Marsman en W. G. Kruithof gaf de Gymnastiekvereniging „Turnlust" Zaterdag een propaganda-uit- voering in de Haarlemse Concertzaal. Er werd gewerkt in het midden van de zaal, wat nodig was als gevolg van de grote aantallen deelnemers (sters). De oefeningen kwamen daardoor ook veel beter tot hun recht, wat vooral bij de massale nummers duidelijk te zién was. De kleuters openden het programma met verschillende vormen van voortbewegen en oefeningen op de plaats, waarna mejuf frouw Weyburg deze avond haar debuut als verenigingsleidster maakte, met volksdans- ;es en klapoefeningen door meisjes. Hoewel ïaar oefeningen vrij veel herhalingen be vatten, waren ze eenter niet onverdienste lijk van samenstelling en wei-den ze goed uitgevoerd. Het massale optreden der vrou welijke afdelingen was over het algemeen zeer goed te noemen. De grote meisjes had den een oefening in het voortbewegen en een staafoefening, waarvan de laatste door samenstelling en uitvoering de beste was. De dames lieten de oefening zien, die tijdens de Sluitingsavond van de komende Sportweek door de gymnastiekverenigingen uit Haarlem en omgeving gedemonstreerd zal worden: een effectvolle oefening, die zeker zal inslaan. Zij kwamen ook nog uit met een bewegingsstudie en knotsoefenin gen. De eerste oefening was een poging om tot een groependans te komen, welke po ging niet onverdienstelijk was: de knots oefeningen voldeden echter beter en be hoorden wel tot de beste nummers van de gehele avond. De jongens traden op met een bank- oefening (op muziek) en met groepen, wel ke goed werden uitgevoerd. Het klassikaal paard van hen vertoonde oefenstof in op volgende moeilijkheid, waarbij het volti geren van de laatste vier jongens zeer goede verwachtingen voor de toekomst bood. Het toestelnummer van de dames, omvat tende ringen, drie lage en één hoge brug bracht zeer afwisselend werk. De oefenin gen aan de bruggen werden alle correct en beheerst uitgevoerd. Bij de ringen werd door sommige dames te veel geforceerd om het beoogde effect te verkrijgen. Overigens stond het ringenzwaaien op hoog peil. De vrije oefening van de heren, waarin vele vormen van grondgymnastiek, was behoorlijk zwaar van gehalte en werd goed op muziek uitgevoerd. Bij hoogrek waren zij minder zeker van zich zelf, waardoor enkele mislukkingen ontstonden. Hun sprin gen, een combinatie van paard-springtafel, was als nummer voor een uitvoering echtf» onvoldoende. Bij springen van heren ver wacht men toch hoofdzakelijk sprongen over het toestel en niet óp het toestel! Bovendien werd, door dit nummer als laatste op het programma te plaatsen, aan het effect van de knotsoefeningen der da mes afbreuk gedaan. Resumerende kan „Turnlust" terugzien op een zeer geslaagde uitvoering, die door een zeer talrijk publiek werd bijgewoond. Tafeltennis Klaas van Dam kampioen van Haarlem Bij de kampioenschappen Tafeltennis in Haarlem hebben zich vrijwel geen verrassin gen voorgedaan. Voor de zesde maal in suc cessie wist Klaas van Dam beslag op de kam pioenstitel te leggen na een spannende finale met P. Handgraaf. In de eerste' klas ging E. van Duyn met de titel strijken door in de finale van S. Swart te winnen. Bij de dames was het wederom Mej. C. Schuyt die kampioen werd, thans voor de tweede achtereenvolgende maal. Zij klopte Mej. T. Lieffering overtuigend. Het herendubbel K. van Dam—B. de Jong versloeg in 2 games het koppel Duineveld— Swart. Schermen Kuypers floretkampïoen Na een spannende barrage met zijn stad genoten Abrahams en Lamet heeft de Hage naar Eddy Kuypers gisteren beslag kunnen leggen op de Nederlandse kampioenstitel op floret. Kuypers, Abrahams en Lamet waren in de finale, die in de sportzaal van het hoofd bureau van politie te Amsterdam werd ge houden. ieder met 8 gewonnen partijen gelijk geëindigd. Van de barragepartijen wist Kuypers en twee te winnen en zo de titel op zijn naam te brengen. Paardensport Spannende courses op eerste Duindigt-dag Het enige dat gistermiddag op Duindigt, waar voor de eerste maal na de oorlog cour ses met totalisator werden gehouden, ont brak, was het lente-weertje van de vorige week. Daardoor was het bezoek aan de lage kant, want 5000 toeschouwers zijn voor zo'n evenement eigelijk niet genoeg, zelfs niet wanneer er zo als deze keer vele autoriteiten, waaronder de minister van Landbouw, S. L. Mansholt, de oud-minïstérs mr. dr. L. N. Deckers en mr. dr. P. J. Witteman en een aantal Kamerleden, blijk gaven van hun be langstelling. De toeschouwers hebben zich overigens aan de toto geducht geweerd want aan het eind van de middag was er bijna zestigduizend gulden omgezet. Zij hebben bovendien waar voor hun geld gehad, want de nummers wa ren goed bezet en er is hard om de prijzen gestreden. Zo werd er al in de eerste dra verij een nek-aan-nek finish uitgevochten tussen Luck Heny en de favoriet Mountenier. Luck Heny won met halslengte- Zoals dat trouwens op een eerste course- dag meer gaat, wonnen de favorieten lang niet altijd en de toto-uitkeringen waren soms zeer de moeite waard. Dat ook experts het lang niet altijd kunnen bekijken, werd be wezen in de ren om de totaiisator-prijs. die zonder moeite door Rapide werd gewonnen. De vader van Rapide, Taxodium, werd on langs als fokhengst afgekeurd, omdat zijn producten niet goed genoeg waren! De uitslagen luiden: Axfeit-prijs: 1. Luck Heny. J. M. v. d. Berg (1560 m.) 2.23.4; 2. Mountenier, W. H. Geer- sen (1540 m.) 2.24.2; 3. Kapitein Axkit, J. P. F. v. d. Broek (1560 m.) 2.33.4. Openingsprys (ren over 1800 m.): 1. Mar- lotta, H. Pije (53 kg.); 2. Metropole Palace II, H. J. van der Kraats (53 kg.); 3. Karina, K. Reedijk (60!ó kg.). Hótel-restaurant Central-prys: 1. Marianne A, W. H. Geersen (1500 m.) 2.24; 2. Lucille Scott, T. A. v. d. Veen (1500 m.) 2,27.2; 3. Lousie de la Maire B, Th. Ponsen (1580 m.) 2.29.2. Exploitatie Mij, Zeebad Scheveningcn-prijs: Mary Axkit, E. G. in 't Veen (2000 m.) 3.01.7; 2. Kentucky's Queen B, J. M. v. d. Berg (2000 m.) 3.02.2; 3. Lazuur, J. Wagenaar (2000 m.) 3.04.4. Totalisator-prijs (ren over 2200 m.): 1. Rapide, Stal Duinhoeve, F. Delbrassinne (58 kg.*); 2. Col des Aravis. Stal Prospero, H. Pije (66 kg.); 3. Sombreffe, D. Anema. H. J. v. cL Kraats (58 kg). Allegheny-prys: 1. Luxor. W. H. Geersen (2000 m.) 3.00.2; 2, Joe Axkit, F. A. Bosveld (2020 m.) 3.00.3; 3. Jopie the Saint, A. T. v d. Veen (2040 m.) 3.03.5. Seinpost-prijs: 1. Heny's Gold. P. Smit (2020 m.) 3.03.6; 2. Kitty Zora, J. Wagenaar (2040 m.) 3.05.4: 3. Excellentie Brewer, H. G. ten Hagen (2080 m.) 3.06.8. Coureur op Zandvoorts circuit uit de bocht gevlogen Zaterdagmiddag tijdens de training voor de wedstrijden op 8 Mei is de 41-jarige motorcoureur Jan van der Lei uit Leeu warden met grote snelheid uit een bocht van het circuit te Zandvoort gevlogen en ernstig gewond. Zoals regelmatig gebeurt trainde een aantal motorcoureurs, waaronder Van der Lei, op het circuit. Van der Lei bereed een Velocette 500 cc. op een ogenblik, terwijl hij met hoge'snelheid reed, kon hij in de bocht bij het vijverpark de zware machine niet langer onder controle houden. Hij schoot buiten de baan en botste tegen drie achtereenvolgende bomen op, welke af knapten. Vrijwel onmiddellijk waren Rode- kruis helpers en dr. C. A. van Fraassen ter plaatse. De geneesheer constateerde, dat de motorrijder beide benen en de rechterbo- venarm gebroken had. Per ziekenauto is hij naar het Diaconessenhuis te Haarlem overgebracht. Zijn toestand is op het ogenblik redelijk. Van het zware motorrij wiel bleef niets anders dan een hoop ver bogen staal over. Tevoren waren reeds enkele racers naast de baan in het duin beland, waarbij Jack Schot een flinke duikeling maakte en aan de hand werd gewond, terwijl zijn machine werd beschadigd. Men was nog bezig Schots hand te verbinden, toen het ongeluk van Van der Lei werd gemeld. Men neemt aan, dat deze door de zon verblind is geweest. en hij deed dat op uitstekende wijze. Zijn vier doelpunten zeggen veel, maar boven dien was hij een aanvalsleider, die uit nemend samenwerke met zijn medespelers. Links van hem was Bouwman van BMHC opgesteld, die een uitstekende partij heeft gespeeld en goed paste in het systeem van de vier Hagenaars (drie van HHYC en één van TOGO), die in staat waren snelle aan-, vallen op te zetten. Alle spelers werden in tegenstelling met de Belgen in het spel be trokken. Daardoor waren de uitvallen zo bijzonder gevaarlijk en werd het spel zeer aantrekkelijk. De Belgen waren stugge ver dedigers, soms werkten zij wel wat te stevig, waardoor Nederlanders, die op het doel afstormden, af en toe van de bal wer den gewerkt. Niet altijd volgde daarvoor een bestraffing. Een uitstekende partij bij de gasten speelde rechtshalf Mechelinck, die trachten moest Esser in bedwang te houden. Daarin slaagde hij ten dele; ver scheidene keren won hij het duel en zette zijn voorhoede aan het werk. De Nederlandse achterhoede heeft het kalmer aan kunnen doen dan de Belgische, omdat de aanvallen van de bezoekers niet zo snel werden opgezet. Over het algemeen kwamen alleen de binnenspelers er aan te pas, die goed samenwerkten. De buiten spelers kregen minder te doen en trokken zij op het Nederlandse doel af, dan losten zij zelf schoten. De linksbuiten boekte hier door succes. Spil Loggere en de achter spelers Derckx en Drijver waren goed op dreef en onderbraken vele aanvallen. De kanthalfs van de Nederlanders waren min der op dreef. Doelman Richter, die over het algemeen goed voldaan heeft, had in de tweede helft een kleine inzinking. Hij miste een keer een bal, die evenwel juist naast ging; vermoedelijk was hij daardoor enigs zins gedeprimeerd, want even later liet hij een schot van de Belgische linksbuiten gaan, waardoor de gasten tegenscoorden. Daarna herstelde Richter zich weer en liet zien, wat hij waard was. Met rust reeds een voorsprong van 30 Spoedig na het begin was de strijd reeds het aanzien waard door het vlotte spel der voorwaartsen. De eerste aanval leverde byna een doelpunt op. Van Heel zette keu rig voor en Kruize schoot in, maar doelman Boeckman was op zijn post. Reeds na vier minuten spelen had Nederland de leiding. Esser ging er snel van door, gaf een scherpe voorzet, Kruize raakte de bal even aan en de stand was 10. De Belgen stelden tegen over de techniek der Oranjehemden een fanatiek spel en fel waren hun aanvallen. Rustig trad de Nederlandse verdediging hierbij op en langzamerhand werden onze landgenoten weer sterker. Goed van opzet waren de aanvallen. Voor rust volgden twee doelpunten, niet uit aanvallen, maar uit strafcorners op de hierboven beschre ven wijze. Esser stopte de bal en tot -twee maal toe schoot Kruize de bal keihard langs de grond in het door enkele Belgen ver dedigde doel. Twee minuten na de hervatting was het reeds 40. Het leek er op, dat een aanval van rechts afgeslagen was. Esser kreeg de bal, schoot van grote afstand hard in de richting van doel, waar linksachter Enderlé de bal zodanig aanraakte, dat deze in het net vex-dween. Het spel der Nedei'landse voorhoede werd aantrekkelijker, maar de Hockey-uitslagen uSX&gSlSgZ? W Promotie promotieklasse \x sum-Kampong 3-0; PinoS*?: Groen Geel—Leiden 0—0 X®Hc O' Oosten. Besl.wedstriir)- 3I'1 fDe/enier ka™pioen) Amsterdambekcr: AmslerH^ HTCCTogo l_o. rdam—HHYc Westen. Promotie tweed» i, IIDelft. Stud. II 0-0 G?„C„k,J»d Bi», II 1-3; Gooi II—Pinoké in '5' -Be Fair II 1-0. Ke 11 Mi Ar.,»':' Dames. Om het land; AtnertjJ imes. Om het kampioenschap GroningenAmsterdam r. Exaltobeker: Be Fair Dames. Promotie tweed. w?DHc i-i dam Wit II Amsterdambeker: Vonrd,^ Groen Geel—Spirit 1—0. rdaaö-HlC ;v Belgen waren goed ingesoeeM braken de aanvallen. Ook trad. 01 ïir' ver op bij een stralcomer aflSD4" minder tijd om in te schieten a !1 pprcto hpiff T3rv„„dan eerste helft. Bouwman loste ee- dat doelman Boeckman ttonh l. hand kwamen de Belgische' spelers er wat beter in, KielJ» H van door, loste een schot, dat i"i f en de stand was 41. Éven voorsprong vergroot, toen Boel?4 hard schot inzond, dat Boeck™? maar hij kon de bal niet wegwerk,» liep door en had niet veel stand op 5—1 te brengen. Nog mj*4 Nederlanders het niet genoeg ï?4 schoten van de binnenspelers Won- resultaat meer op. wden»- De vier en dertigste landenwedtt™, sen Nederland en België heeft de 71 twintigste overwinning gebracht eindigde de strijd gelijk on^?; verloren. Alleen in 1927 boekten A" een zege in ons land. Het 74-36. Enkele maanden ge£ f' de gasten deel aan het jubileum»? van de Koninklijke Nederlanfcfe? Bond. Hun spel was toen nog feit.,?' Zaterdag en zij behaalden verdien! De vo,gBeLrïnMl^ftt Nederlands elftal zal Zaterdag 23 Zr Parijs op het terrein van Croix 57 worden gespeeld. Gisteren zijn wij voor u naar de renbaan Duindigt geweest. Romantisch aangelegd als wij zijn, hadden wij gehoopt op een entourage van luxueuze tribunes, glanzen de volbloeds, schone vrouwen, champagne, verspeelde kapitalen, zon en elegante crea ties van de haute-couture. Die laatste hebben wij niet gezien. De voornaamste kenmerken op modegebied bleken vale bolhoeden en peukjes sigaar te zijn. Deze stukjes tabak worden met vijf vingers uit de mondhoek gehaald teneinde de bezitter in staat te stellen gefluisterd commentaar te verschaffen op het been- werk van een passerend paard. Er waren meer teleurstellingen voor ons, want ook de champagne ontbrak. Wèl was er limo- nade-gazeuse. Schone vrouwen waren inderdaad pre sent. Velen van hen stamden uit „den Bel- gique" en zeiden bij aldien krachtige din gen, wanneer zij op een verkeerd paard hadden gespeeld. Zij stootten de bij hen behorende Belg daarbij geducht in de rib ben en troostten zich met het eten van ijs wafels. Zulks maakte niet de indruk van de gedistingeerde onverschilligheid, die naar ons is medegedeeld te vinden is in de paddocks van Ascot en Longchamps, waar de door ons eerder gememoreerde kapitalen werden verspeeld. Zulks bleek hier overigens onmogelijk, want ten eerste mocht men niet meer dan een tientje per paard wedden en ten tweede functioneerde de toto niet erg vlot. Ook voor de bediening van de toto waren Bel gen geïmporteerd. Zij waren vriendelijk maar geagiteerd en trapten in de zeer be grensde ruimte achter de loketten voort durend hun Nederlandse assistenten op de tenen. Voorts spraken de Belgen goed Frans maar slecht Nederlands en de discussies achter de tralies gaven weinig hoop voor de Benelux-gedachte. Het duurde in ieder geval erg lang voordat men zijn ticket kreeg. Bij één ren stonden wij een half uur j in de rij en hoewel wij gaarne naar men sen luisteren die ruzie maken, vonden wij het toch jammer dat wij niet meer op tijd konden komen om ons paard te zien ver liezen. Dit was voor ons het grootste raadsel van de hele dag. Het betrokken dier had een fraaie huidskleur en een vriendelijk ge laat. Bovendien had de jockey een gele bloes aan en dat is onze lievelingskleur. In zijn hand had hij een grote stok, die hij achteloos door de vingers liet draaien. Alle factoren voor een overwinning leken dus aanwezig, maar naar wij later vernamen, bleek het dier niet tot grote inspanning be reid. Reeds in de eerste bocht trachtte het naar stal terug te keren en eerst na lange uiteenzettingen met zijn jockey, werd het tot voortzetting van de strijd bewogen. De anderen waren toen al haast aan de eind streep gearriveerd. Mistroostig namen wij weer plaats op de weinig luxueuze tribune waar 'n gure wind overheen blies. Overal om ons heen kwa men mensen terug van de uitbetalingskassa met uitpuilende portefeuilles. Zij trachtten daarbij te kijken alsof zij het heel gewoon vonden, maar slaagden daar niet goed in. Bij die uitbetalingskassa, merkten wij later, ging hét ook niet vlot. Eerst na lange aarzeling en achterdochtige beschouwing van de billetten bleken de mannen achter de loketten tot uitkering bereid. Zij zeiden in de war te wezen en pas toen een kleine pezige heer die voor ons stond, informeerde of er geen mogelijkheid tot de betaling van overuren bestond, kregen zij haast. Niet temin vonden wij het prettig daar in de rij te staan, omdat het nu eenmaal zeer bevredigend is betaald gelijk te krijgen. Ware het niet dat wij onze slager Frans tegen waren gekomen, dan hadden wij er niet gestaan. Deze vestigde in de laatste course namelijk onze aandacht op een dra ver die volgens hem zou zegevieren. Wij geloofden hem niet want het dier zag er mottig en lusteloos uit. Het legde de oren in de nek en trachtte zijn goede oefenmeester te slaan. Wij vonden het een onbetrouwbaar sujet en gaven als onze mening te kennen dat het geen schijn van kans had. Niettemin zetten wij er onze res terende centjes op en werden er getuige van dat de mottige met grote voorsprong op de finish afsnelde. Hij won ook. In één klap vonden wij het draf- en renwezen een heer lijke instelling. Onze buurman niet. Hij zei verongelijkt: „Hoe ken so'n bokkum nou winnen?" „Och", zeiden wij heerlijk-achteloos, „de 'eek ziet dat niet zo. Maar wij vakmensen weten beter." Een volgende keer gaan wij er weer heen. W. L. B. 1 Hoe de Haarlemse vereniging de tuberculose bestrijdt Zorgen van ledikanten en fc_,owwua er gelukkig niet. De VerenigingTecit li- welvoorzien magazijn. Op dit ogenblik v 200 ledikanten uitgeleend. Textiel nog altijd moelijkheden op, maar juist fc zer dagen is er uitzicht gekomen dat Vereniging een extra toewijzing krijgt v« lakens en slopen. In veel gezinnen wordt door de zu&i nog onkunde gevonden over het b*» tïngsgevaar. Dan is haar taak opvwfcj te werk te gaan en de mensen te leren'7 zij doen en laten moeten. Maar wil -v succes hebben, dan is het voor alles ntöi dat de zusters het vertrouwen krijgen l willen zijn de onbaatzuchtige raadgever! ook de troosters in moèilijke dagen. Bij minste tegenslag in het genezingsproces zitten velen, lijders en huisgenoten, „in it put". De zuster moet dan weer nieuwe hooj doen opleven of een enkele keer ook leren berusten. Soms komt een zuster jaar in jaar i in een gezin. Zij heeft zich een plkals ia het hart der mensen veroverd. Maar tj doet dan ook alles om zich dat waardig !s maken. Geen werk te veel. Van de mora: tot de avond „loopt zij het vuur uitliï sloffen" om niet alleen te doen wat lijk is, maar meestal nog meer. Zij 'ié voor haar patiënten. Hun vreugde bij terschap is haar vreugde, him verdriet os nieuwe beproeving ook haar leed. De bestrijding der tuberculose kost gei veel geld. Het totaal der uitgaven va it Haarlemse vereniging is niet minder ca 127.000 per jaar (ƒ67.000 is alleen KW nodig voor sanatorium-verpleging e: 25.000 voor het „Brederodeduin"). fc: groot deel daarvan wordt weliswaar gedekt door subsidies uit overheidskassen, mui voor het overige blijft de vereniging aan gewezen op steun van particulieren. Di Emmabloem-collecte is (in sterke bei- spraak uitgedrukt!) een der kurken waarop de penningmeester drijft. Verleden jaar was de opbrengst in Haarlem en Bloemen- daal tezamen ruim 10.000. Een mooi be drag, maarer kan meer uitkomen! elke inwoner gemiddeld Gen dubbeltje có fert, zou het al 18.000 worden. Mae-' - dat te bereiken moeten alle mannen, rmc- wen en kinderen meedoen. Natuurlijk k dit van de armsten niet te verlangen. D«- om worden van degenen die tot mee 3 staat zijn, kwartjes, guldens en rijksdag ders verwacht. Laten wij er nu eens een echte offer-dig van maken. Ieder naar zijn kracht. De Emmabloem-collecte is altijd_ sym pathiek. De gehele bevolking moet een du in het jaar zich wijden aan de grote» belangrijke zaak: de tuberculose bestrijdt Collectanten gevraagd Een der eerste voorwaarden voor slagen van een collecte is dat er voldoenw collectanten zijn. Verleden jaar waren te kort. Dat mag niet weer gebeuren. Disj oin wekken wij op om zich beschikbaar i. stellen als collectant. De jongelui van c- Middelbare Scholen en het Gymnasium Haarlem die collecteren willen, ww® daarvoor vrij. Het gemeentebestuur v- leent dus alle medewerking. De Haarlemse Brandweer werkt oow jaar mee. Op enkele plaatsen m - worden demonstraties gegeven, clie tuurlijk vergezeld worden van eg1 lecte. Collectanten kunnen zich aan.- den Ged. Oude Gracht 41. kgenda voor Haark"1 MAANDAG 4 APRIL Stadsschouwburg: ,.De Comedie va geluk" (A.T.G.), 8 uur. Gem. Concent» Filmavond van de Haarlemse Vishano vereniging „Beider Belang': l-.; het zeegat uit". 8 uur. Boscopen: geheime commando". 18 j.. 2.UU, iw 9.15 uur. Luxor: „Een affaire u» AB» j.. 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur.JCity. de lucht", 14 j.. 2,15. 4.30. 7.00 en Spaarne: „Spionnage in New Yor 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals. West Mounted Police", 14 J., 2.30, uur. Rembrandt: „De rode schoentje^ leeft.. 1.45. 4.15, 6.45 en 9.1o uur. DINSDAG 5 APRU- pSïSSSl|i^Ss Het sterftecijfer aan tuberculose is na de oorlogsjaren, toen het sterk was opge lopen, -gelukkig weer gedaald. Helaas is het aantal lijders aan deze vreselijke ziekte nog altijd groot. In Haarlem komen de huisbezoeksters der Vereniging tot bestrij ding der tuberculose in niet minder dan 1637 gezinnen. Dat wil dus zeggen: 1 op de 25. Nu is er weliswaar niet in al die gezinnen een zieke, want ook gezinnen van genezen-verklaarde of gestorven patiënten blijven enige tijd onder controle, (de laat ste met het oog op nabestaanden, in het bijzonder de kinderen), maar er zijn toch 1253 patiënten die zorg behoeven, waar onder 590 met open tuberculose. De bestrijding mag dus geen ogenblik verslappen. Dit zou niet in het belang der zieken, maar ook niet van de gezonden zijn. De taak der Vereniging is het lijden der zieken te verlichten, hun kans op genezing te vergroten,, maar ook' (en dat is zeker niet het geringste) het besmettingsgevaar voor gezonden zoveel mogelijk te beperken. De medische verzorging berust natuur lijk bij de huisarts en de doctoren van het Consultatiebureau. Wat die doen is be langrijk, maar wij geloven dat de taak van de huisbezoekster zeker geen mindere be tekenis heeft. Integendeel. Een goede huis bezoekster (de Vereniging heeft er thans vijf, die alle aanspraak kunnen maken op die omschrijving) kan verbazend veel be reiken. Zij is aangewezen om er voor te zorgen dat de omstandigheden van het gezin waarin zij komt zo goed mogelijk worden. De lijder dient goed verzorgd te worden en de huisgenoten beschermd tegen het infectiegevaar. Om dat te bereiken dient dikwijls veel werk verzet te worden. De meest geschikte kamer in het huis moet bestemd worden voor de zieke. Het kost soms moeite om de huisgenoten te overtui gen van de noodzakelijkheid dat zij zich daarvoor opofferingen moeten getroosten. Niet zelden is het huis evenwel ongeschikt voor een goede verpleging. De zusters ko men wel in huizen waar een t.b.c.-lijder met anderen in één kamertje slaapt. Dan wordt onmiddellijk het huisvestingsbureau en de Geneeskundige Dienst ingeschakeld en dan gelukt het wel een betere woning te krijgen, want alle instanties zijn steeds bereid mede te werken. Alleen is het jam mer dat het tekort aan huizen zo ontstel lend groot is. In een enkel geval is het nodig dat de lijder in een ziekenhuis wordt opgenomen, want voor alles staat op de voorgrond: besmetting voorkomen. Te be treuren is dat in enkele gevallen het onheil niet meer voorkomen kan worden, omdat dan blijkt dat een of meer kinderen al besmet zijn. Harriman in Nederland 's-GRAVENHAGE, 3 April. De reizende ambassadeur voor het Marshall-plan, Averell Harriman, is van Kopenhagen met een speciaal vliegtuig van de United States Airlines op Schiphol gearriveerd. Hij werd begroet door de Amerikaanse ambassa deur dr. H. Baruch, door het hoofd van de Marshall-missie in Nederland dr. A. Va lentine en enige andere Amerikaanse hoogwaardigheidsbekleders. Het gezelschap is per auto van Schiphol naar Den Haag gereden, waar de lunch gebruikt werd in restaurant Royal aan de Lange Voorhout. De heer Harriman is gast van de Ameri kaanse ambassadeur. Uitbreiding Marshall-hulp. Door het Europese hoofdkwartier van de Marshall-administratie te Parijs is heden bekend gemaakt, dat de hulp, welke vol gens het plan-Marshall aan Europese sta ten wordt verleend, zal worden uitge breid, teneinde deze landen in staat te stellen hun in andere werelddelen gele gen koloniën tot ontwikkeling te brengen. Waarschijnlijk zal bij het ten uitvoer leggen van de volgende projecten in ko loniale gebieden hulp worden verleend: Het uitbreiden van haven-installaties, het bouwen van krachtstations en het tot stand brengen van verbindingsmiddelen, het in exploitatie brengen van minerale hulp bronnen en het bestrijden van ziekten. Nieuwe Kerk: - Vrouwenkoor en Haerlemse „Stabat* Mater" van Pergolesl,^,.^ Bioscopen: Middag- ei

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6