lJmuider Courant Het Atlantisch Pact ondertekend Dean Acheson„Uit dit samengaan zal een nieuwe inspiratie worden geboren" „Wij beramen geen aggressie, Haarlems Dagblad Washington Amef? r; en biJval ont" Minister Stikker: President Truman: doch wij willen aggressie voorkomen" „Wij zullen helpen om dit verdrag tot levende werkelijkheid te maken" „Hij heeft wellicht vele goede dingen verzwegen, doch leugen is niet bewezen" 63e Jaargang Pfo. 19211 Bureaux- Kennemerlaan 154. Tel A dm 5437 Tel. RedacHe 5389. na 5 uur 8061 (K 2560)' Terrasweg 47, Santp - Haarlem Gr Houtsi.93 Telel 10721 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboon, Kennemer editie van Dinsdag 5 April 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad en &pred*r ïTaartmtstfje Courant (Snna ié^6> Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem „beurde er iets belangrijks te GL e2™ Ministers van Buitenlandse Vfasbing"»1; Westelijke landen onder- ZaS®vani h5 Atlantisch Pact. Tot dit tekenden er i rland. Minister mr. D. 0' sü deelneming aan het Pact Da ondertekening geschiedde Ie bezegel™' D dag van het in werking 01"ie em„ het Plan-Marshall, dat van zo tlie„ van ket betekenis iE om West- grote f economische ontreddering arüi en het de weg te openen naar ielvaart uit eigen kracht verwor- "'"mt dfe schone toekomst alleen bereik- 7* ,1ïin de soheppmg van Ver- "E. «aten van West-Europa is een üe "u bij tailozen Iee£' e" ?le overtiuguig' streven onder aanvoering U,5er zake kundige mannen uil. Aan bree? AHantSh^Pact' behelst een over- H,?m van wederzijdse bijstand tegen "Sé aggressie. Het is een verdrag dat in gemeenschappelijke verdediging J" t Westen en daarmee van de In der Westerse beschaving "VZ let Plan-Marshall is het de '"S. maatregel van wereldbetekenis, twei i Imprikanen op touw gezet om het gïfSSSi. Als men Churchill Wf Slwen is hef alleen een andere Ame- 3ag .„rotatie de uitvinding en f a- ^"f an de atoombom in oorlogstijd 5*? d^er verhoed heeft dat Sovjet- tfd West-Europa ondy de voet zou 5E gelopen en „gerussificeerd 5 Atlantisch Pact met gejuich begroe it teveel gevergd. Wij hadden na twee M «logen beter mogen verwachten KS»do vorming van een „ge- „ri evenwicht", zoals dat ook in de 2 de eerste wereldoorlog in Europa I'S;! heelt toen de uitbarsting met ï*d vltoedin. Men kan moeilijk aan- Sdat het Atlantisch Pact, op zichzelf Suwd, dat op den duur wel zou doen. Soop dient zich te vestigen op de mo- Shdd dat binnen korte tijd de Russen Sd zullen blijken tot nieuw overleg om SS verhoudingen in de wereld te schep- Door een wedstrijd in bewapening kan kade vrede niet waarborgen. Integendeel. Tm hem niet tijdig door overleg onder- SS en beëindigt opent die wedstrijd op io daar juist' grote gevaren. In de huidige Slandigheden -- voorlopig dus, zonder «iemand ter wereld dit met enige zeker- a in een bepaald aantal jaren kan uit- drakken - schenkt het Atlantisch Pact ons Êeilitfng tegen mogelijke aanval uit het m een jaar geleden in Februari voerden de communisten hun Sweep in Tsjecho-Slowakije uit. Die ajest geweldige indruk in het Westen ma- 6 en deed dat ook. Die staatsgreep, zo cso herinnerend aan Hitiers inval in dat raukkige land, tien jaar tevoren was y die het Westen tot het volle besef van de gevaren die het opnieuw bedreigden en het tot daden dreef. Op 27 ïjbmari 1948 schreef ik op deze plaats: j)estaatsgreep der communisten in Tsje- '^Sluwakije heeft ook dat land tot een vazalstaat van de Sovjet-Unie gemaakt. Het stond al sterk onder Russische druk; niang andere partijen mede vertegenwoor digd waren in de regering was het evenwel ia staat, de parlementaire democratie te iahaven en kon men in Tsjecho-Slowa- fe ambtenaar, student, journalist, fabri- tat, professor blijven en zijn beroep in iriieid uitoefenen, ook als men geen com- niist was. Dat is nu uit. De „grote zui- eing" is al begonnen met al de daarmee (gaard gaande ellende. Honderden zijn jeiiresteerd, anderen zijn gevlucht naar bet buitenland. De communistische politie leeft losgeranseld op een menigte studen- die poogden het paleis van de president «r republiek te bereiken om Benesj te Kreken. Zij kregen geen kans. Deze stu denten zullen ook geen kans krijgen om verder te studeren: aan honderden is de toegang tot de Universiteit al ontzegd en te! van professoren zijn ontslagen. Er zal rog heel wat meer volgen; dit is pas het begin.Men mag er geen afwijkende mening ree op na houden in Tsjecho-Slowakije. He: is evenals Bulgarije, Hongarije, Roe rend, Polen, evenals Sovjet-Rusland zelf, k de greep geraakt van één partij, die de ctatuur uitoefent en minister Gottwald Kgeert in Praag bij de gratie van Moskou." Op 11 Maart d.a.v. schreef ik onder de tlelEen Tragedie" over de dejd van Jan favk.zoon van de stichter der Tsjecho- S'.cwaakse 'republiek en zelf minister van Buitenlandse Zaken. Hij had zich in wan- joopvan kant gemaakt. Weinige maanden hterstierf Eduard Benesj, ziek en uitgeput. Herinnering aan deze gebeurtenissen Kakt duidelijker wat gisteren in Washing- ta geschiedde: de ondertekening van het l'knosch Pact. Het roept de opmars der trietuur uit het Oosten een halt toe, dat tor twaalf regeringen gezamenlijk wordt Pst Maar de uitbundige woorden van de pe minister van Buitenlandse Zaken Intti Bevin, die het Pact betiteld heeft als f grootste bijdrage tot de wereldvrede Jooit geleverd is" kunnen hier niet on- «Khreven worden. Om wereldvrede in p°ht te krijgen zijn nieuwe daden ver pen daartoe wordt in de eerste plaats pe menselijke zelfoverwinning gevergd. D.e zou tot uiting komen als men eindelijk en steeds gevaarlijker wórden- beperkingen teniet deed en de Verenigde V van. Eur°Pa tot stand zou brengen. niC3,a! F'e'meer de noodzaak van groter -lszin achter welklinkende -pa ie verbergen. Er is meer nodig dan Ssae-pacten. R. P. We slachtoffers bij ziekenhuis- "Md in Amerika ^'en voor middernacht is in het St. An- Jpaekenhuis te Effingham (Illinois, een ernstige brand uitgebroken, die vreest aan 30 patiënten het leven ïïaf Jpït- Ongeveer 15 anderen werden f gjWond tengevolge van een sprong «ster. Er bevonden zich bij het uit- KSm Van brand waarschijnlijk 100 "é«u rv v*er verdiepingen tellende p brand is vermoedelijk ontstaan ttslifttT rfPlaats' waarna vlammen zlJn ingeslagen. Het zieken- ^^Sen een uur geheel afgebrand, öet blussingswerk van zes brand- WASHINGTON, 4 April (Reuter) De ministers van Buitenlandse Zaken van België, Canada, Denemarken, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Luxemburg, Nederland, Noor wegen, Portugal, de Verenigde Staten van Noord-Amerika en IJsland hebben heden te Washington in een historische plechtigheid het Atlantisch pact ondertekend. Voor de lenzen van televisie- en perscamera's betraden de ministers in alphabetische volgorde van de landen, die zij vertegenwoordigden, het podium van de gehoorzaal van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken om de onderhandelingen over het pact, die negen maanden geduurd hebben, te bezegelen. Onder dit pact verplichten de 12 mogendheden zich om tezamen te beraadslagen wanneer hun territoriale integriteit, politieke onafhankelijkheid of veiligheid in enig deel van de wereld bedreigd werden, en om alles in het werk te stellen ten einde hun vrije instellingen te versterken en onderlinge conflicten op economisch gebied uit de weg te ruimen. Alle Amerikaanse radiostations zonden beschrijvingen van de plechtigheid in bijna 50 talen over de wereld uit. Speciale uit zendingen werden gericht tot de Sovjet- Unie en de Oost-Europese landen. De zaal was gevuld met meer dan duizend diplomaten, regeringsambtenaren, Congres leden, journalisten en filmoperateurs. Alle ambassades te Washington, met uit zondering van die van de Sovjet-Unie en de Oost-Europese landen die de Sovjet unie steunen, waren tijdens de plechtigheid vertegenwoordigd. Toen de ministers van Buitenlandse Za ken hun plaatsen op het podium onder de vlaggen van de twaalf mogendheden in namen, werden zij met een luid applaus begroet. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, verwelkomde de ondertekenaars Daarop namen de overige ministers het woord. De ministers ondertekenden het pact in alfabetische volgorde van hun landen. De Belgische minister, Paul Henri Spaak, tekende derhalve als eerste en de Ameri kaanse minister, Dean Acheson, als laatste. Behalve de ministers van Buitenlandse Zaken tekenden ook alle ambassadeurs van de betrokken mogendheden (behalve uiter aard de Amerikanen) het pact. De eigen lijke ondertekenihgsplechtigheid nam twaalf minuten in beslag. De ministers aan het woord Paul Henri Spaak (België) verwelkomde het pact als een „daad van vertrouwen in de bestemming van de Westelijke bescha ving". Hij zeide, dat het pact „niemand moet verontrusten, behalve natuurlijk iedereen, die het misdadige plan koestert om zijn toevlucht te nemen tot oorlog". Lester B. Pearson (Canada) verklaarde, dat het verdrag op zichzelf niet de vrede verzekert en drong er op aan, dat „de be lofte van veiligheid en stabiliteit, welke het pact inhoudt, tot werkelijkheid zal worden gemaakt". Het vex-drag moet leiden tot „po sitieve sociale en politieke ontwikkelingen, die uitgaan boven de noodtoestand, waaruit het pact is geboren". Rasmussen (Denemarken) zeide, dat De nemarken het pact tekent, omdat „het een instrument van de vrede is en geen ander doel heeft dan verdediging in geval van gewapende aggressie tegen een der onder tekenaars". Robert Schuman (Frankrijk) verklaarde, dat Frankrijk tot het pact toetreedt omdat het „misdadig zou zijn ook maar een enkele gelegenheid of mogelijke hulp voor het bewaren van de vrede te verwaarlozen". Zolang de UNO nog niet sterk genoeg is om vrede en veiligheid te waarborgen, is een alliantie als het Atlantisch pact niet overbodig, aldus zeide Schuman, die verder ter verdediging van het bestaande Frans- Sovjet-Russische verdrag aanvoerde, dat ook dit gesloten was ter waarborging van de veiligheid van Frankrijk. Bevin (Groot-Brittannië) zeide het pact te tekenen „namens een vrije parlementaire natie en met bijna unanieme goedkeuring van het Britse volk. Als resultaat van het pact is de democratie niet langer een serie geïsoleerde eenheden doch een samenhan gend organisme", aldus zeide hij. Carlo Graaf Sforza (Italië) voerde aan, dat de ondertekening van het pact alleen niet voldoende was, doch dat het pact moest leven door voortdurende vrije samenwer king in dienst van de vrede tussen alle hui dige en toekomstige leden. In Charing Cfoss Underground Station in Londen is gisteren, als onderdeel van „Voetgangersweek", een veilig verkeer- tentoonstelling geopend door de Britse minister van vervoer Alfred Barnes. De minister bewondert een der attracties van deze tentoonstelling, een „sprekend ver keerslicht" *in de vorm van een bereden Guardsman. Joseph Bech (Luxemburg) noemde het pact „de krachtigste en en.stigste vreedzame coalitie van materiële en morele krachten ter verzekering van de veiligheid der deel nemende landen" en „de logische aanvul ling van het pact van Brussel". Mr. D. U. Stikker (Nederland) zeide onder meer, dat „het pact het einde betekent van de illusie, dat de verenigde naties op zich zelf de wereldvrede zouden kunnen ver zekeren, doch tevens de geboorte van een nieuwe hoop op duurzame vrede". Halvard Lange (Noorwegen) noemde het pact een „vredespact" waartoe Noorwegen was toegetreden omdat de UNO niet de verwachte veiligheid kon verschaffen en nadat de Scandinavische landen niet tot overeenstemming hadden kunnen komen over „de basis voor een Scandinavische defensie-unie en de noodzaak van solidari teit met een grotere en sterkere defensie- groep". Dr. Caerio da Matta (Portugal) bestem pelde het pact als een instrument van ver dediging en internationale samenwerking. Hij zeide het meer dan ooit noodzakelijk te achten, de beginselen en de posities van „de volken, die de bewaarders zijn van de idea len der Westelijke beschaving", te ver dedigen. Benediktson (IJsland) zeide, dat IJsland tot het pact is toegetreden, omdat „wij al len liever het leven verliezen dan onze vrijheid, zowel als individu als nationaal". Dean Acheson (V. S.) richtte in zijn wel komstwoord een waarschuwing tot even tuele aanvallers met een variatie op een Bijbeltekst zeggende: „Indien het nood zakelijk is, dat er aanstoot komt, wee dan degenen door wie de aanstoot komt." Hij zeide verder, dat uit de thans verrichte daad in toenemende mate goeds zou voort vloeien voor alle volken, niet alleen voor de volken van de Atlantische gemeenschap, doch van de gehele wereldgemeenschap. Nadat alle ministers gesproken hadden, onmiddellijk voor de ondertekening van het pact, voerde president Truman het woord. Hij noemde het pact „een schild tegen aggressie en tegen de angst voor aggressie' „Wee de mens, door wie nnnstoot komt Bij de aanvang van de ondertekenings plechtigheden voor het Atlantische Pact heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, een welkomstwoord gesproken tot de minis ters van buitenlandse zaken der 11 andere ondertekenende staten en de 1300 aanwezige diplomaten en journa listen. „Wij zijn hier om een plechtige daad te voltooien", zeide Acheson. „Voor hen, die de vrede zoeken, is het verdrag een gids naar toevluchtsoord en kracht, een steeds nabije hulp in gevaar. Voor hen, die de voet zetten op het pad van ag gressie, is het een waarschuwing. Indien het noodzakelijk is dat er aanstoot kome, wee dan de mens door wie aanstoot komt. De werkelijkheid, waarvoor vele een voudige en dappere mannen en vrouwen hun bloed gegeven hebben, ligt niet in een gemeenschappelijk streven naar een materieel doel of naar de macht om anderen te overheersen. Zij ligt in de bevestiging van de morele en geeste lijke waarden, die richting geven aan het leven, dat men wil leiden en dat men wil verdedigen met alle mogelijke middelen indien de noodzakelijkheid daartoe wordt opgedrongen. g Uit dit samengaan zal nieuwe inspiratie voor de toekomst worden geboren, niet alleen voor de volken van de Atlantische gemeenschap, doch voor alle volken van de wereldgemeenschap, die voor zich en voor anderen gelijkelijk vrijheid en vrede zoeken". Heden wordt de UNO- vergadering heropend NEW YORK. 5 April (Reuter). De Al gemene Vergadering der UNO komt heden avond om 21.00 uur (Ned. tijd) te Flushing Meadows bijeen om opnieuw te trachten de lange agenda, die het vorig jaar tijdens de bijeenkomst te Parijs niet kon wordenf af gehandeld, af te werken. De voorzitter, van de vergadering, de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Evatt, zal de voltallige bij eenkomst van 58 landen toespreken, welke daarop onmiddellijk uiteen zal gaan. De voornaamste commissies zullen met haar werk beginnen en nieuwe leden in de vacante plaatsen kiezen. De algemene com missie, welke bestaat uit de voorzitter van de Algemene Vergadering, de zeven vice- voorzitters en de voorzitters van deze voor naamste commissies, zal morgen bijeen komen om de punten voor de agenda van de Algemene Vergadering, die naast de overgebleven 19 punten zijn ingediend, in overweging te nemen. De Algemene Vergadering zal morgen middag opnieuw in volledige zitting bijeen komen om het rapport van de algemene commissie te ontvangen. Hef woord is aan Cervantes: Velen gaan uit om wol geschoren weer thuis. Het voornaamste punt, dat van de bij eenkomst te Parijs is overgebleven, is de kwestie van het beheer over de voormalige Italiaanse koloniën, waarover de vier grote mogendheden geen overeenstemming heb ben kunnen bereiken. Andere onderwerpen, welke zullen wor den besproken, zijn: Eventuele politieke stappen ter verzeke ring van „een vrij en democratisch regiem" in Spanje. Een Chileense motie, waarin de Sovjet- Unie wordt beschuldigd van overtreding van „fundamentele rechten van de mens, traditionele diplomatieke gewoonten en andere beginselen van het Handvest". Waarnemers zijn van mening, dat de Sovjet-Unie tijdens de zitting wellicht een gelegenheid zal zoeken om een volledig debat over het Atlantisch pact te beginnen. Nadat alle ministers van Buitenlandse Zaken vóór de ondertekening van het At lantische pact het woord hadden gevoerd, sprak president Truman. Hij verwierp de Sovjet-Russische be schuldiging, dat het pact een aggressieve bedoeling zou hebben en noemde het „een schild tegen aggressie en de angst voor aggressie". „Het zal een bolwerk scheppen, waarachter de volken der wereld voort kun nen gaan met te streven naar een volledi ger en gelukkiger leven." „Bij het nemen van de stappen om Op de eerste verjaardag der ondertekening van het Marshall-plan is op de Utrechtse Jaarbeurs een Marshall Dag gehouden, die zich in de belangstelling van vele hoge autoriteiten mocht verheugen. Tijdens de rondgang over de beurs: v.l.n.r. Prins Bern- hard (tweede van links); naast hem van op zij) dr. F. H. Fentener van Vissingen en W. A. Harriman, de „reizende Marshall-ambassadeur". „Ons oogmerk is vrede, nu en van nu af aan" Minister Stikker sprak tijdens de plech tigheid te Washington de volgende korte rede uit: „Het verdrag, dat wij op het punt staan te ondertekenen, betekent het einde van een illusie, namelijk van de hoop, dat de verenigde volken op zich zelf de wereld vrede zouden kunnen verzekeren", aldus mr. Stikker. „Tot ons leedwezen werden wij genoopt de slotsom te aanvaarden, dat het Handvest, hoewel onmisbaar, niet voldoende is om in de wereld zoals die nu eenmaal is, die hoofdbeginselen te beschermen waarvoor wij, vertegenwoordigers van de Westelijke Kominform-spionnen staan in Belgrado terecht Te Belgrado is gisteren het eerste proces begonnen tegen acht personen, Joegoslavi sche burgers van Hongaarse afkomst, die ervan beschuldigd worden gespionneerd te hebben voor de Kominform. De publieke tribune was stampvol en ook buitenlandse jorunalisten werden toegelaten. Vijf der beschuldigden bekenden. De an deren kwamen nog niet aan het woord. De verdediging wordt waargenomen door drie door het Hof aangewezen advocaten. Eén der beschuldigden, Ladislav Pele, zeide onder mishandeling gedwongen te zijn zich in dienst te stellen van de Hon gaarse inlichtingendienst en naar Joego slavië gezonden te zijn om militaire inlich tingen te verzamelen, in het bijzonder over legeronderdelen en tanks, en om uit te zoe ken, of Joego-Slavië zich aan het voorbe reiden was op een oorlog tegen Hongarije. Een andere beschuldigde, Josef Conrad, zeide tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld te zijn wegens „medeplichtigheid aan Brits-Amerikaanse spionnage-activiteit in Hongarije en zich bij de Hongaarse inlich tingendienst aangesloten te hebben om aan de gevangenis te ontkomen. Hij was met valse papieren over de grens gekomen, te zamen met 1st van Pentar, een der andere beschuldigden. In Belgrado had hij propa gandamateriaal voor de Kominform ver spreid. Twee anderen, An tal Sjoeranji en Petar Antal, gaven toe voor smokkelarij veroor deeld te zijn geweest en na vrijlating er in toegestemd te hebben voor de Hongaarse politie te werken. wereld die hier zijn samengekomen, pal staan. Wij hebben het derhalve onze plicht ge acht dit verdrag te sluiten. Wel verre van slechts het einde van een illusie aan te geven, betekent dit verdrag zeer in het bij zonder de geboorte van een nieuwe hoop op duurzame vrede. De tegenstanders van dit verdrag roepen om strijd dat het gericht'is op oorlog. Dat is een leugen. Het oogmerk van het ver drag is vrede vrede niet na een nieuwe oorlog, maar vrede nu, en van nu af aan. Wij, die het grootste belang hebben bij de veiligheid van het Noord-Atlantisch ge bied. staan van nu af schouder aan schou der in ons vaste besluit aggressie te keren, gelijk wij ook schouder aan schouder staan in ons vaste besluit anderen niet aan te vallen. Dit is de onwrikbare zedelijke grondslag van het verdrag. Wij zullen het onderteke nen met een zuiver geweten voor Gods aangezicht. Verschillende aspecten van het nieuwe vei'drag werden door mijn medesprekers belicht. Het zij mij vergund daaraan dit met nadruk toe te voegen. Wij zijn vast besloten om gezamenlijk, in ons wederzijds belang, een krachtige keten te smeden om het Noorden van de Atlantische Oceaan. Die keten is zo sterk als haar zwakste scha kel. Laten wij dus tezamen, op grondslag van gelijkheid voor allen, er naar streven de kracht van de sterkste schakels in stand te houden en die van de zwakste schakels te vergroten, want zwakke schakels leveren een gemeenschappelijk gevaar op. Dit is louter een kwestie van gezond verstand. Evenmin als op zo menig ander gebied van internationale samenwerking en aan eensluiting zal Nederland hier in gebreke worden bevonden. Zoals wij hebben deel genomen aan de totstandkoming en de uit voering van het verdrag van Brussel, aan de Benelux, aan de Organisatie voor econo mische Europese samenwerking en een West-Europese federatie (om slechts deze te noemen), evenzo zullen wij medewerken om het verdrag, dat nu voor ons ligt, tot een levende en inspirerende werkelijkheid te maken, wetend, dat gij allen op uw beurt niet zult teleurstellen. Het is voor ons een heuglükc ge dachte dat eindelijk de waarheid zich baan heeft gebroken, dat het Noorden van de Atlantische Oceaan een heer baan is die verenigt en niet een slag boom die scheidt, zoals het voor ons evenzeer een heuglijke gedachte is dat de bewoners van Noord-Amerika en van West-Europa elkander gevonden hebben in een gemeenschappelijk bouw werk, aan de vrede gewijd. De uitban ning van vrees wordt ons allen heden nader gebracht. Laat mij besluiten met een woord van Nederlandse dankbaarheid jegens al de genen die hebben gewerkt om ons hier samen te brengen. Dit zeggend, denk ik niet slechts aan de onderhandelaars, maar ook, en niet in geringere mate, aan die mannen van doorzicht, die het massieve voetstuk hebben opgebouwd waarop dit verdrag thans veilig overeind staat: leden van het Congres, parlementsleden, vormers en ver tolkers van de openbare mening in ons al ler landen. En hierbij ootmoedig Gods genadige zegen afsmekend, verklaar ik, dat de Nederland se regering bereid is over te gaan tot de ondertekening van dit verdrag in dienst van de vrede." aggressie tegen onze eigen volken te voor komen, beramen wij geen aggressie tegen anderen", zo zeide de president. „Het tegen deel te beweren is een belastering van onze instellingen en een ontering van onze idealen en aspiraties." „Wij zijn tezamen gekomên in een grote gezamenlijke poging op economisch gebied, doch wij kunnen niet slagen als onze vol ken vervolgd worden door de voortdurende vrees voor aggressie en belast met de kos ten van de individuele voorbereiding tegen een aanval." Het bondgenootschap noemde Truman .,een eenvoudig document. Doch als het had bestaan in 1914 en 1939, geloof ik dat het de daden van aggressie voorkomen zou hebben die tot twee wereldoorlogen hebben geleid." „In de UNO hebben dit land en andere landen gehoopt een internationale macht in te stellen, waarvan de volken gebruik hadden kunnen maken voor het behoud van de vrede in de gehele wereld." Zonder de Sovjet-Unie te noemen, ver klaarde Truman: „Onze pogingen om deze macht te stichten zijn echter geblokkeerd door een van de grote mogendheden." „Dit gebrek aan eenstemmigheid in de Veiligheidsraad wil niet zeggen, dat wij onze pogingen om de vrede te verzekeren moeten opgeven. Zelfs zonder deze een stemmigheid, waarop wij nog steeds hopen, zullen wij trachten zo veel mogelijk te doen. Het beschermen van het Noord-Atlan tische gebied dat het hart geweest is van de jongste twee wereldconflicten, zal een grote stap zijn in de richting van een permanente vrede op de gehele wereld", zo zeide Tru man. „Wij geloven dat het mogelijk is de lan den tot eenheid te brengen op basis van de grote beginselen van menselijke vrijheid en recht, terwijl zij in andere opzichten de grootste verscheidenheid vertonen .waartoe de menselijke geest in staat is. Wij geloven, dat onze methode om inter nationale eenheid te bereiken een doeltref fende stap is, die ons nader brengt tot het scheppen van orde in onze beangste wereld", zo besloot Truman. Nieuw systeem voor autonummers Als de nieuwe wegenverkeerswet in wer king treedt, hetgeen naar men verwacht nog dit jaar zal geschieden, wordt de num mering van motorvoertuigen gewijzigd. Het ligt in de bedoeling een combinatie van twee letters en maximaal vier cijfers toe te passen De blauwe kleur van de borden en de witte kleur der letters en cijfers worden gehandhaafd. Kravchenko krijgt schadevergoeding PARIJS, 4 April (Reuter). Victor Kravchenko, die tegen het Franse commu nistische litteraire weekblad „Les Lettres Frangaises" drie aanklachten had ingediend, heeft op elk van deze drie aanklachten 50.000 frs. schadevergoeding toegewezen gekregen. Hij achtte 26 verklaringen in de verschillende over hem door het blad ge publiceerde artikelen lasterlijk voor zijn persoon, onder meer dat hij niet zelf de schrijver zou zijn van het boek „Ik verkoos de Vrijheid" en dat hij niet in staat was om dit te schrijven. Claude Morgan en André Wurmser, hoofdredacteur van „Les Lettres Frangai- ses", zijn ieder tot een boete van 5000 frs. veroordeeld. „Sim Thomas", schrijver van een der artikelen, is niet geïdentificeerd. Kravchenko had op grond van zijn eerste twee aanklachten in totaal twee millioen francs schadevergoeding geëist en nog eens twee millioen op grond van de derde aan klacht. „Les Lettres Frangaises" is tevens ver oordeeld tot betaling van de kosten van het proces. Het bedrag is nog niet bekend. Het tijdschrift moet de uitspraak op de voorpagina publiceren. De raadslieden van het blad hebben me degedeeld, dat zij in hoger beroep zullen gaan. Rechter Durkheim, die de vonnissen voorlas, zei, dat het hof van mening is, dat Kravchenko bewezen heeft de auteur van het boek te zijn. De rechter was van mening, dat de ver dedigers het recht hebben ernstig critiek te leveren op het feit, dat Kravchenko zijn post tijdens de oorlog heeft verlaten, doch dat de verdedigers niet gerechtigd zijn hem een verrader te noemen. Evenmin achtte de rechter een rechtvaardiging aanwezig voor een reeks andere scheldwoorden. De rechter is van mening, dat Kravchen ko zonder twijfel zich bij het schrijven van het boek heeft laten meeslepen en vele goede dingen in de Sovjet-Unie verzwegen heeft. De verdedigers hebben echter niet kunnen bewijzen dat Kravchenko heeft ge logen, aldus Durkheim. ZACHT WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M 1. in De BLlf, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: (opge maakt te 10 uur) Over het algemeen veel bewolking met nu en dan enige regen of motregen vooral in het Westen van het Iand- Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Iets hogere temperaturen. 6 April: Zon op 6.05 uur. onder 19.21 uur Maan op 9.59 uur. onder 3.23 uur (Eerste kwartier)

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1