c 3 Abdoel Kadir, vice-voorzitter der Nederlandse delegatie bij de UNO Een R.K. Ambachtsschool te Haarle Duitsland heeft voordeel bij de constructie van Atlantisch Pact Panda en de Meester-Ontdekkingsreiziger Wereldnieuws DINSDAG 5 APRIL 1949 Een benoeming die niel in goede aarde viel (Van onze correspondent te Batavia) De benoeming van Raden Abdoelkadir Widjojoatmodjo tot vice-voorzitter van de Nederlandse delegatie bij de Veiligheids raad heeft te Batavia in politieke kringen enige beroering teweeggebracht. Er wordt zeer verschillend over geoordeeld. Het ge brek aan enthousiasme bij een aantal groe pen richt zich niet tegen de persoon en de kwaliteiten van Abdoelkadir, die hier een hoog aanzien geniet, doch meer tegen zijn benoeming op dit ogenblik op deze post. De meeste sympathie geniet zijn benoe ming nog in Nederlandse politieke kringen. Zo vernamen wij stemmen, die met grote voldoening als hun mening uitspraken dat deze benoeming de enige waardige rehabi litatie was voor een man als Abdoelkadir, nadat hij met dr. Van Mook van het toneel verdween. In andere kringen echter bekijkt men de zaak iets realistischer en vraagt men zich bezorgd af, of deze benoeming wel geluk kig is. Men vreest dat Abdoelkadir, die geen geheim heeft gemaakt van zijn sym pathie voor Nederland, in UNO-kringen wel eens niet au sérieux zou kunnen wor den genomen en als marionet van de Ne derlandse regering beschouwd zou kunnen worden. In federalistische kringen is men weinig te spreken over de keuze van Abdoelkadir op deze post. Dit is enigszins begrijpelijk. Abdoelkadir behoorde tot wat men placht te noemen „de paleiskliek". Hij is vooral een bestuursambtenaar en geen politicus. Hij is niet door het partijwezen naar boven gekomen, maar als ambtenaar. De B.F.O. (Bijeenkomst voor Federaal Overleg) be staat uitsluitend uit politieke personen. Bij een vroegere poging om in Lake Success te worden gehoord zijn de federale vertegen woordigers dermate genegeerd en met. de kous op de kop naar huis gezonden, dat ze dit nog lang niet zijn vergeten. Het is dus begrijpelijk, dat zij tegenover de republikeinse delegatie in Lake Success ditmaal in de Nederlandse delegatie iemand uit hun midden hadden willen zien opne men, of anders hadden ze de gehele zaak liever tussen Nederland en de republiek willen laten uitvechten, wanneer ze er dan toch niet aan te pas komen. Maar Abdoel kadir lost voor hen geen enkel probleem op. Hij is niet een van hèn, spreekt niet voor of namens hen, maar wekt wel de schijn de stem van federaal Indonesië te vertegenwoordigen. Daartegen heeft men bepaaldelijk bezwaren. Een „bekeerde" republikein, thans fede ralist, was van mening, dat de keuze van Abdoelkadir inzoverre gunstig was, dat de B.F.O. in Lake Success toch niet voor vol werd aangenomen, zodat dab iemand als Abdoelkadir, die noch tot de ene, noch tot De leider van de Nederlandse delegatie bij de Algemene Vergadering van de UNO, jhr. J. W. M. Snouck Hurgronje (links) be spreekt te New York de toekomstige Indo nesische onafhankelijkheid met de heer Abdoelkadir, die uit Batavia is aangeko men om het vice-voorzitterschap van de Nederlandse delegatie te aanvaarden. de andere partij behoort, binnen de boezem van de Nederlandse delegatie het standpunt van de Indonesiërs vertegenwoordigt, los van alle partijpolitiek. De republikeinen beschouwen de benoe ming van Abdoelkadir met enige bezorgd heid, die gemakkelijk te verklaren is. Ab doelkadir is als tegenspeler alleszins ge waagd aan een Palar, bovendien komt hij linea recta uit Indonesië, waar hij de ge beurtenissen van zeer nabij heeft gevolgd; Palar is hier sinds lang niet meer geweest. Boerderijen en woonhuizen afgebrand in Eethen Twaalf jaar voor ex-politiechef uit Hilversum Het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof veroordeeld de 41-jarige J. K. die commis saris der „Ordepolitie' in Haarlem en van Juni 1944 tot April 945 corpschef der Hil- versumse politie is geweest, tot twaalf jaar met aftrek en ontzetting uit de burger rechten, Veertien dagen geleden was vijf tien jaar tegen hem geëist. Onder leiding van K. zijn in Hilversum illegale bladen „Het Laatste Nieuws" en „De Vrije Gooi- en Eemlander" opgerold, waarna vier medewerkers door de Duitsers werden gefusilleerd. Voorts heeft verdach te in Maart 1945 een ondergrondse opslag plaats in Loosdrecht, waar auto's en mo toren waren verborgen, doen leeghalen. Bloembollenseizoen van 6 April—10 Mei Het hoogtepunt van het bloembollensei zoen valt dit jaar precies tijdens de Paas dagen, zo deelt de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer mede. Het gehele bollenseizoen bestrijkt dit jaar de periode van 6 April tot 10 Mei. De kleuren geel en wit domineren in het begin van deze periode, namelijk van 6 tot 18 April, wanneer de narcissen in volle bloei staan. Tegen het eind van de narcis- sentijd mengen deze kleuren zich met de felle kleurschakeringen der hyacinten, welker bloeiperiode van 15 April tot 25 April valt. Tegelijk met de hyacinten be gint ook de bloeiperiode der tulpen. Deze hebben een langere bloeitijd dan de hya cinten, namelijk van 15 April tot 10 Mei. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Operettemu ziek. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Chicago Symphonie Orkest en Nathan Mil- stein, viool. (Brahms, Tsjaikofki, Benjamin). 10.00 Een dokter spreekt over kinderen. 10.05 Morgenwijding. 10,30 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Platen. 12.00 Accordeonorkest. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Kilima Hawaiïans. 13.15 Kalender. 13.20 Lich te muziek. 13.50 Ethel Smith. Hammond orgel. 14.00 Causerie over Jack London. 14.15 Jeugdconcert met toelichting. 15.00 Voor kleuters. 15.15 Het kind in de muziek. 15.30 Voor zieken. 16.00 Kinderkoor. 16.15 Het stond in de krant. 16.45 -Vragen staat vrij. 17.15 Me- tropole-orkest. 18.20 Piano. 18.30 Strijdkrach ten. 19.00 Zuid-Oost-Azië in economisch perspectief. 19.15 Rosa Spier. harp. 19.30 Voor de jeugd. 19.40 Jeugdkroniek. 19.45 Hoe het verder gaat in de Wereldraad van Kerken. 20.05 Dingen van de dag. 20.20 Promenade orkest. 20.50 Luisterspel „Huwelijk in de schaduw". 22.00 Tango-rumba-orkest. 22.25 Volksliederen uit Frankrijk en Nederland. 22.45 Gedichten van M. Vasalis met toelich ting. 23.15 Bruce Lowe zingt. 23.35 Lichte muziek. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00 19.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Beethoven-concert. 10.30 Morgendienst door ds. M. Holtrop, Chr. Geref. pred. te Haarlem. 11.00 Tsjechisch lied (Smetana) koor en orkest. 11.15 Luisterspel „Een liefde in de 18de eeuw". 11.55 Serenade van Rous- sel. 12.10 Pianowerken van Leander Schlegel. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Orgel (Bach. Buxte- hude). 13.15 Geestelijke liederen. 13.45 Sym- phonische muziek (Rachmaninoff. Prokofjef). 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Piano. 15.15 Ka merorkest (Mozart, Cimarosa, Dvorak, Schubert) 16.00 Arbeid in vrije tijd. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Musette-orkest. 17.45 Over Suriname. 18.00 Koor. 18.30 „Trio pathetiane" van Lefebre. 18.45 De kunst van reizen. 19.15 Nieuws uit Indonesië. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Engelse les. 20.15 Lijdens overdenking. 20.45 Annie Nederbragt, piano en orkets (Dvorak. Prokofjef en Codaly). 21.45 „De zee bleef vrij". 22.00 Arthur Ru- benstein, piano. 22.15 Geestelijke liederen. 22.45 Overdenking. 23.15 Platen. Maandag heeft in de gemeente Eethen (N.-B.) een grote brand gewoed. Er ont stond brand in een boerderij met rieten dak, die door drie gezinnen werd bewoond. Door de hevige wind sloeg het: vuur over op een andere boerderij. Ook deze geraakte in brand evenals twee woonhuizen. Binnen een uur waren de twee boerderijen en de twee woonhuizen afgebrand. Er kwamen 18 melkkoeien, drie paarden, een veulen en twee fokzeugen met tien biggen in de vlammen om. Zes gezinnen werden dakloos. De inboedels gingen verloren. De oorzaak van de brand is niet bekend. De verzeke ring dekt slechts een zeer klein gedeelte der schade, die wordt geschat op 250.000 gulden. Villa afgebrand Een grote villa aan de Naarderstraat te Huizen, bewoond door drie families is gis termiddag tot de grond toe afgebrand. De brand is ontstaan op de bovenverdieping. Daar de druk op de waterleiding gering was, reikte het water uit de brandweer slangen niet hoger dan het dakraam. De stormwind had dan ook vrij spel. De villa, welke van hout was opgetrokken, ging ge heel in vlammen op. Het grootste gedeelte van de inboedel ging verloren. De oorzaak van de brand is vermoedelijk een defect aan de schoolsteen. Het agrarische handelsverkeer met West-Duitsland In Den Haag zijn besprekingen gevoerd tussen vertegenwoordigers van het mili taire bestuur van West-Duitsland en van het West-Duitse bestuursapparaat enerzijds en een Nederlandse delegatie anderzijds, teneinde de ontwikkeling van het handels verkeer tussen Nederland en de West- Duitse zóne nader te bezien. Deze bespre kingen waren nodig, daar tengevolge van de langzamer realisering van Nederlandse exportcontingenten in verhouding tot de Duitse leveranties, een te groot nadelig Nederlands betalingssaldo was ontstaan, vooral ten aanzien van contingenten voor consumptieaardappelen, pootaardappelen, groente- en landbouwzaden, margarine, aardappelmeel, fokvee, vis, sierteeltpro ducten en kaas. Teneinde een evenwichtiger toestand te scheppen kwamen de delegaties overeen een aantal Nederlandse export-contingen ten, voornamelijk in de agrarische sector, te verhogen. Hiermee wordt een vermin dering van het verwachte nadelige saldo met tien millioen dollars beoogd. Tijdens de besprekingen zegde de West- Duitse delegatie toe, dat aandacht zou worden geschonken aan tijdige beschik baarstelling van middelen voor de importen van seizoenproducten. Voorts drong de Nederlandse delegatie er op aan de Neder landse export van verse groenten en vroege aardappelen ook in Duitsland via de par ticuliere importeurs te doen lopen. Deze suggestie, waarmee de West-Duitse dele gatie in principe accoord ging, zal nu aan de Import Advisory Committee te Frank fort worden voorgelegd. Herstel der tabakscultuur in Deli Deli Batavia Mij. publiceert na negen jaar weer een verslag Na een onderbreking van negen jaren publiceert de directie van de Deli Batavia Maatschappij N.V. een overzicht van de wederwaardigheden der maatschappij ge durende de boekjaren 1940 tot en met 1947. Het laatste verslag, dat nog onder normale omstandigheden werd samengesteld, be trof het boekjaar 1939 (oogstjaar 1938) Bij het afbreken van de verbinding met Nederland in 1940 was de tabak van de oogst 1939 grotendeels verscheept. De op Sumatra achtergebleven pakken werden daar voorlopig opgeslagen. De tabaksoog sten '40 en '41 werden zoveel mogelijk op de gewone wijze geplant en afgewerkt. Een gedeelte van het product en een deel van de achtergebleven tabak van de oogst 1939 werd in Amerika tegen bevredigende prij zen verkocht. De overneming van het be heer der ondernemingen door de Japan ners leidde tot uitputting van de tabaks- gronden door onoordeelkundige bewerking en het bij herhaling beplanten van dezelf de gronden met voedingsgewassen. Tegen October 1943 waren alle employé's met vrouwen en kinderen geïnterneerd. Tijdens de Duitse bezettingstijd stond de maatschappij in Nederland onder „Verwal- tung". Spoedig na de bevrijding besloten de directies der vier Sumatra-tabakmaat- schappijen om in 1947 voor gezamenlijke rekening op de onderneming „Helvetia" van de Deli Maatschappij nabij Medan een klein areaal met tabak te beplanten, waarmede de grondslag gelegd was voor de hervatting van de tabakscultuur in Deli. De oogst leverde 767 pakken tabak op, die inmiddels reeds in Nederland tegen zeer bevredigende prijs zijn verkocht. De pro ductieprijs was echter buitengewoon hoog. Door de grote stijging van-lonen en prij zen eist het herstel van de tabakscultuur zware financiële offers, die mfet belang rijke geldinvesteringen gepaard gaan. Ten einde hierbij de grootst mogelijke efficien cy te betrachten werd besloten een lang durige belangengemeenschap aan te gaan met de N.V. Deli Maatschappij, waarbij beide maatschappijen zich verbonden de tabakscultuur in Deli en Langkat voor ge zamenlijke rekening uit te oefenen. Dit samengaan, waardoor de zelfstandigheid der maatschappijen niet wordt aangetast, stelt de directie in staat de wederopbouw van de tabakscultuur op de meest econo mische en doeltreffende wijze uit te voeren. Rapporten tonen aan, dat de aangerichte schade groot is. De beschikbare fermen- teerruimte is echter meer dan voldoende. De gezondheidstoestand van het inheemse personeel laat nog veel te wensen. Het aantal werkkrachten is voorlopig voldoen de. De rubberondernemingen Rantau Prapat kon pas tegen eind December 1948 in be heer worden genomen. Fabriek en droog- huizen zijn intact. Van de 2011 ha. rubber- aanplant zijn 250 ha. gerooid.-Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal het be drijf binnenkort worden hervat, daar de toestand over het algemeen is meegevallen. Cunerakerk in Rhenen is bijna hersteld Wanneer in de Cunerakerk te Rhenen de vloer wordt hersteld, de kerkbanken worden geplaatst en een nieuw orgel wordt aangebracht, zal de Nederlands Hervorm de gemeente, die sinds 1944 haar diensten in een verenigingsgebouw houdt, nog dit jaar het kerkgebouw weër kunnen gebrui ken. Voor het zover is, moet eerst nog worden besproken op welke wijze het aanbrengen van deze laatste voorzieningen zal worden gefinancierd. De kerkvoogdij, die reeds vele financiële offers heeft moeten bren gen, hoopt dat men haar tegemoet zal ko men. Toen Rhenens bevolking in October 1944 voor de tweede maal in de oorlog moest evacueren, was de Cunerakerk pas geheel gerestaureerd. Tijdens de laatste dagen van de bezet ting echter werd de Cuneratoren gebom bardeerd en stortten grote puinmassa's door het dak van de kerk. De helft van het aantal gewelven werd vernield, het grootste gedeelte van het nieuwe meubilair en het orgel gingen ver loren. Het oxaal, Italiaans renaissancewerk, bleef gespaard. De lichte beschadigingen konden vrij gemakkelijk worden hersteld. Thans prijkt dit kunstwerk weer aan de ingang van het eveneens herstelde koor. Alle gewelven zijn vernieuwd en binnen enkele weken zullen ook de gothische kerk ramen gerestaureerd zijn. De kansel bleef gespaard voor het oorlogsgeweld en is reeds aangebracht. Van het orgel is alleen de speeltafel nog over. Deze zal gerestau reerd kunnen worden. De oude grafzerken met familiewapens aan de torenzijde heb ben veel geleden en zullen met het overige deel van de vloer, nog moeten worden hersteld. Het wetsontwerp inzake materiële oorlogsschade Getroffenen achten het als definitieve regeling on aanvaardbaar De landelijke federatie van stichtingen van oorlogsgetroffenen heeft in 's Herto- genbosch een congres gehouden ter be spreking van het wetsontwerp inzake de vergoeding der materiële oorlogsschade. Er werd een resolutie aangenomen, waar in de federatie als haar oordeel uitspreekt, dat het wetsontwerp in genen dele aanlei ding geeft tot de verwachting, dat de ge troffenen hersteld zullen worden in hun economische en sociale positie en dat het daarom als definitieve regeling onaan vaardbaar is. De acute nood van talrijke getroffenen dwingt er echter toe, het wets ontwerp als noodwet te aanvaarden. De als noodwet te beschouwen wet op de materiële oorlogsschade dient, volgens het oordeel van de federatie, te voldoen aan de volgende eisen: Het principiële recht van de oorlogsgetroffenen op vol ledige vergoeding moet in de wet worden vastgelegd. De rijksbijdragen voor totaal verwoest onroerend goed mag niet lager worden vastgesteld dan op 75 procent van de bouwwaarde in Mei 1940. Een jaarlijkse rente moet worden uitgekeerd over (de waarde van, al dan niet onteigende grond onder verwoeste panden zolang herbouw van het verwoeste pand onmogelijk is. De huurwaarde van de nieuwe panden mag voor de berekening van de rendabele waarde niet hoger worden gesteld dan de huurwaarde van het verwoeste pand. Bij de verdeling van het beschikbaar bouw volume dienen oorlogsgetroffenen, die wensen te herbouwen, voorrang te ver krijgen, onverschillig de omvang van de bouw. Bij de grondonteigening dient de getroffene recht te krijgen op grond met gelijke waarde en gelijke bouwmogelijk- heid. De onteigening mag pas geschieden nadat de vergoeding door grondruil is geregeld. Bij de schadevaststelling van in boedels dient de totale aftrek voor niet erkende schade en voor afschrijving samen niet meer te bedragen dan 25 procent van de opgegeven schade. Bij de vaststelling van schade aan bedrijfsuitrusting mag niet meer dan 25 procent op de aankoopsprijs worden afgeschreven. Deze resolutie zal ter kennis worden ge bracht van de regering en de volksver tegenwoordiging. Opruimen afdekking van de watermeter De tijd is aangebroken dat geen vorst van betekenis meer verwacht kan worden. Daar om kan de bedekking van de watermeter verwijderd worden en de meterput schoon gemaakt worden. Alle zakken, stro, couranten en derge lijke, dienen derhalve uit de meterput ge haald te worden, opdat de meteropnemers behoorlijk hun werk kunnen doen. Deze zijn geenszins verplicht de bedekking van de watermeter te verwijderen, integendeel zij kunnen vorderen, dat dit terstond door de bewoner geschiedt. Indien een en ander niet tijdig opge ruimd wordt is er grote kans, dat er door rotting een vieze boel met ongedierte in de watermeterput ontstaat, welke daar in geen geval geduld kan worden. Indien men overeenkomstig het advies van het Waterbedrijf de watermeter tegen vorst beschermd heeft door een houten tussend.eksel met handvat op halve hoogte in de meterput dan moet ook dit tussen- deksel thans verwijderd en opgeborgen worden. Het tussendeksel kan het volgend jaar wederom dienst doen en is op de duur niet alleen veel goedkoper, doch vooral veel zindelijker en gemakkelijker dan zakken, stro of andere materialen, welke in de vochtige meterput aan verrotting onder hevig zijn. Op meterputten, welke nog niet voor zien zijn van goed sluitende bovendeksel dient nu ten spoedigste een houten of be tonnen deksel te worden aangebracht. Betoog van de Stichting tot bevorderi R.K. Nijverheidsonderwijs In Utrecht wordt een R.-j; ln9 v°n liet Wij hebben reeds gemeld dat de „Stich ting tot bevordering van het R.-K. Nijver heidsonderwijs in Haai'lem en omstreken" bij de raad van Haarlem heeft aangedron gen te willen verklaren dat voor Haarlem en omstreken een tweede ambachtsschool noodzakelijk moet worden geacht. Het bestuur van de stichting wijst er, in een adres aan de raad van Haarlem en andere instanties, op, dat de Ambachs- school in het Kleverpark bezocht wordt door 550 leerlingen. „Gemeend wordt dat dit aantal voor Haarlem absoluut onvol doende is en dat het in schrille tegenstel ling staat met de overige grote plaatsen van Nederland". De bestaande school zal, na de invoering van een voorbereidend jaar, onmogelijk alleen aan de normale aanvragen voor ambachtsonderwijs kunnen voldoen. In 1937 waren er op de ambachtsscholen in Nederland 30.384 leerlingen, in 1948 50.000. Dat betekent dus een stijging van 64 procent, terwijl in Haarlem geen stij ging is "fraar te nemen, niettegenstaande de bevolking van Haarlem in die jaren steeg met 19 procent. Per 1000 inwoners had Amsterdam 5.5 leerlingen op de ambachtsscholen, Rotter dam 5.6, Den Haag 6.4, Utrecht 5.6, Gro ningen 5.6 en Eindhoven 5.6. Het Haar lemse cijfer is daarentegen slechts 3.1. In Haarlem zijn zeker, in aanmerking nemend dat er in Nederland gemiddeld 4.4 leerlingen op de 1000 inwoners zijn, 150 leerlingen te weinig op de ambachts school. Worden bii Haarlem ook de inwoners van de omgeving geteld, dan zouden er in Haarlem 1000 leerlingen op de Ambachts school moeten ziin en geen 550 zoals thans. Bij deze berekening is geen rekening ge houden met de instelling van een voorbe reidend leerjaar. Op de avondvaktekenschool zijn per 1000 inwoners in Haarlem 150 leerlingen, tegen 86 in Nederland, 87 in Noordholland, Amsterdam 72, Rotterdam 71, Den Haag 66 Utrecht 159, Groningen 108 en Eind hoven 113. De uit een groot aantal Franse rolprenten bekende filmster Simone Signoret is door de Zwitserse filmmaatschappij Prdsens geëngageerd voor de hoofdrol in Swiss Tour B XV". Deze rolprent heeft tot onder werp het leven van Amerikaanse verlof gangers in Zwitserland en is de eerste Zwitserse film, waarin Franse, Amerikaan se en Duits-Zwitserse elementen van taal en sfeer zijn verenigd. Simone Signoret tijdens een draaipauze van de bxiitenopna- men in de buurt van Zermatt. Lampekappen Stomen CHEMISCHE WASSERIJ KEIJSER LORENTZPLEIN 25 - TELEFOON 12478 (Adv.) Minder strenge ontmanteling, grotere productie en grotere schepen (Van onze correspondent te Londen) Zoals gemeld, zijn de langdurige bespre kingen tussen Engeland, de Verenigde Sta ten en Frankrijk over de Duitse herstel leveranties in de vorm van onttakeling van een aantal fabrieken thans ten einde gekomen. Men is het eens geworden over aanbevelingen, welke ter goedkeuring aan de drie regeringen zijn voorgelegd. Deze aanbevelingen zullen worden bekend ge maakt, nadat de goedkeuring is verkregen en de drie militaire gouverneurs détails over de toepassing ervan zullen hebben uitgewerkt. Het verschil van mening over deze be langrijke aangelegenheid tussen de grote drie heeft tot dusverre de totstandkoming van de constitutie voor West-Duitsland en de economische ontwikkeling daarvan ver traagd, zoals er nog andere dingen zijn, 33. Joris was de agenten dus veilig voor bij gekomen omdat hij als huisknecht ver momd was, maar toen deed Panda zijn plicht en riep dat hij gepakt moest worden. Joris stond als aan de grond genageld en de agenten wisten niet wat zij het eerste moesten doen, en mijnheer Ben Piep-seh, de Oosterlingkreet: „Hoort gij, dienaren der wet? Grijpt de duizendvoudige dui zendpoot!" En Cesare Crescendissimo, de ongelukkige directeur van het hoteltastte zich naar het hoofd en zuchtte; „O mijn hotel! Albergo mio! Gaat kapot! Allemaal polizia en boeventuig! Vedetta! Lazaroni!" Nu Joris werd natuurlijk gegrepen, maar toen riep een van de agenten plotseling tot Panda: „Maar wacht eens ben jij niet dat mannetje dat ik daarnet op de brand trap zag? Deksel! Hij is het! Ik arresteer je!" En hij pakte de verschrikte Panda beet en schudde aan hem, en toen liet Panda het blokje caponiet vallen dat hij nog in zijn hand had; en bovendien vonden ze nu de kaart van de vindplaats van het caponiet. Ziehier de verpletterende be wijzen!" riep Ben Piep-seh triomfantelijk. .J)it zijn de eigendommen des groten Ver- hevensten Beys! En deze kleine oorwurm is niets dan een handlanger. Duw hem in de alleronderste kerker, o, dienaren der gerechtigheid!" Toen werd Panda dus ook gevangen genomen. Ja dat kreeg hij als dank! welke als een rem hebben gewerkt. Nu het Atlantisch pact in kannen en kruiken is, beseft men in Londen dat spoed geboden is om ook Duitsland in het grote geheel in te schakelen. Vandaar waarschijnlijk de Britse en Franse bereidwilligheid om met de Amerikanen tot een compromis te komen over de kwestie van demontage der Duitse industrie. Oorspronkelijk hadden de Verenigde Staten 167 concerns willen uitzonderen van de afbraak. Men schijnt het er thans over eens geworden te zijn om 155 industrieën te behouden. Dit bete kent dat het West-Duitse industriële ver mogen. uitgedrukt in staalproductie, tot 13.400.000 ton zal stijgen. De toegestane productie blijft echter vastgesteld op 10.700.000 ton. De belangrijkste concessie die gedaan is betreft de toestemming tot de bouw van koopvaardijschepen tot een limiet van 7000 ton en met een maximale snelheid van 12 knopen per uur. Tot nu toe was de Duit sers enkel toegestaan kustvaartuigen te bouwen met een maximale tonnage van 1500 ton. In Londen verwacht%men dat de minis ters van Buitenlandse Zaken thans in Washington overeenstemming zullen berei ken over de kwestie van het bezettings statuut en de Duitse grondwet. Over de Franse eis tot controle van de Rijnhaven Kehl, welke tegenover Straatsburg ligt, schijnt op het ogenblik nog een controverse tussen de regeringen te bestaan. Een ander dispuut is gaande over het Franse ver langen, dat voor alle beslissingen der drie militaire gouverneurs na de totstandko ming ener voorlopige West-Duitse rege ring eenstemmigheid noodzakelijk zal zijn. De Amerikanen daarentegen wensen dat Voor geheel West-Duitsland het principe zal gelden, dat Engeland voor de gecombi neerde Brits-Amerikaanse zones aanvaard heeft, namelijk dat de Verenigde Staten overwegende invloed zullen hebben in alle beslissingen, waai-voor het. congres gelden moet voteren, alsmede inzake Duitslands buitenlandse handel. De Fransen zijn hierdoor min of meer gealarmeerd. Indien er thans geen oplossing voor deze kwestie wordt gevonden en er in de komende we ken geen constitutie te Bonn tot stand komt, gelooft men in Londen niet, dat het mogelijk zal zijn voor de herfst in West- Duitsland verkiezingen te houden. schooien een ChAwSTSj^. Het grote aantal leerlingen on a. vaktekenschool te Haarlem kan.,,11'0"" zo zegt adressant verklaard JS® - het feit dat er te weinig leerliij" de ambachtsschool. "it o Verder betoogt adressant dat n wel terdege een industriestad k a hoefte heeft aan meer gelegenh.ij v* ambachtsschool te bezoeken 0111 Verwacht kan worden dat'door a. nng van de voorbereidende kl,, aantal leerlingen der Haarlemse Sf school zal stijgen tot 810. De inspectie van het departen,™ er evenwel op dat z0'„ gróte goed te leiden is, hij noemt daf.ï! maximum van 600 leerlingen Houdt men rekening met het Wu* gemiddelde in andere steden dah Sen' te nemen dat er op de ambachtsschJ leerlingen kunnen komen (voorh.,., leerjaar 48°, le klasse 340 en ZekS^' Er kunnen dus 5 in Haarlem twee elk van ■lem twee ambaclitsschof»»'"1,,- 500 a 600 leerlingen. Het wordt niet juist geacht i™,,,. 14 jaar die de lagere school verffi"" de fabriek te sturen. Wenselijk ,ou leerplicht tot 16 jaar te verhog™ de kinderen te verplichten vakoJLÏ te volgen. De bedrijfsopleiding volgen na de ambachtsschool De inspecteur van het Nijverheid™, "if «47 niet erg voor «ft ambachtsschool te Haarlem was m later toe, dat hij er wel zijn "l! aan zou kunnen geven als op bescheiden schaal. Nu zijn de omstandigheden Thans hebben de inspecteurs van J r verheidsonderwijs onomwonden verkl.ï dat zij een tweede ambachtsschool 1 Haarlem absoluut noodzakelijk »cM„ Tenslotte wordt door de Stichting1 loogd, dat het verzoek aan de raad mede te werken aan de oprichting va„ E.-K. Ambachtsschool ten volle verw woord is. Het zou, zo wordt opger™* niet moeilijk zijn om ook de aanvrage t» een R.-K. Ambachtsschool op louter o cipiële redenen te funderen. Passagierslijsten van troepentransportschepen Op onze bureaux liggen ter image d? passagierslijsten van de troepentrani- portschepen „Waterman" en „Kola Inten", die respectievelijk op n en 21 Maart uit Tandjong Priok naar Neder land zijn vertrokken. De „Walsman" wordt omstreeks 13 April in Rotterdam u verwacht. De „Kota Inten" zal daar g omstreeks 19 April arriveren. Personeelsterkte en omzet in de industrie In het vierde kwartaal van 1948 werkta volgens opgave van het Centraal Buren voor de Statistiek in 9230 Nederlands 'c^ drijven 773.527 personen, onder wie ittjii vrouwen. Het verhoudingscijfer van de nc- soneelsterkte (gemiddelde 1947 is 100) was 113. De totale omzet in het vierde kwartaal was groot f3.038.595, waarvan f2.461.483 in het binnenland en f 577.112 in het b Van de totale omzet stond de bereiding van voedings- en genotmiddelen aan het hoofd met een bedrag van f 930.222, gevolgd door de metaalnijverheid met f733.934, de tc industrie met f412,460 en de chemische In dustrie met f 189.068. Het verhoudingscijfer van de omzet was 150. In 1948 hebben deze bedrijven in totaal omgezet voor f 10.429,1(0, waarvan f8.573.700 in het binnenland en f 1:855.700 in het buitenland. In 1947 was Cf totale omzet f8.090.500 en in 1948 fó,531F; Ruil. Kolonel Hoesni Zaim, de leider de militaire revolte die verleden wi de Syrische regering uit het uii lichtte, heeft aangeboden om alle Jood se krijgsgevangenen in Syrië los te lain in ruil voor de vrijlating van zijn ge vangengenomen neef, die zich thans in een krijgsgevangenenkamp in Israel be vindt, luitenant Hoessein Umkliazent (Unted Press) Goekoper. De Ford Company te Detroit heeft medegedeeld, dat Ford-auto's 12 a 120 dollars goedkoper zullen worden. De prijs voor Mercury auto's zal mei 80 a 100 dollars worden verlaagd, Lir.< coins met 100 dollars en sommige vrachtauto's met 12 a 29 dollars. De prijsverlaging van Ford is de vierde - de Amerikaanse aüto-industrie in min der dan ze weken. De Chrysler Corp, 3 de enige van de „grote drie" (lm Chrysler en General Motors), die h«-' prijzen nog niet heeft verlaagd. Kracht. De economische commissie voor Europa heeft verklaard, dat het tekort aan electrische stroom in Europa ten minste nog vijf jaar zal duren. De bouw van krachtstations werd belemmerd door een acuut tekort aan materiaal. Handel. In Madrid is een Nederland» handelsdelegatie aangekomen, die met hooggeplaatste Spaanse functionarissen besprekingen zal voeren over de goe* derenuitwisseling tussen beide lanfl^ De Spaanse gezant in Nederland, d heer Emilio Navasues, voormalig onder staatssecretaris voor de buitenland, economische betrekkingen, is evjD£u te Madrid aangekomen om aan de on derhandelingen deel te nemen. Valse munters. De Antwerpse politie mb een bende valse munters gearrestee die op het punt stond valse Nederia. bankbiljetten van honderd gulden te geven. In een villa te Kapellffl Bosch, die werd bewoond door m Brusselse kunstschilder, heeft mt clichés er. een aantal zeer goed n s maakte biljetten gevonden. De sen is gearresteerd, evenals een na reiziger uit Antwerpen en twee an Antwerpenaren. j. Veiligheid. De uitvoerende raad van beweging voor een federale wer gering, die tijdens het wedjjf* Londen büeen is geweest, yrig*» „het Atlantisch pact beweert, de g tigde behoefte aan veiligheid teoew gen, doch de geschiedenis dat geen enkel militair pact de vrede kan bewaren". Voort* W verklaring dat „de veiligheid en kelijke onafhankelijkheid van - den alleen gewaarborgd zullen door het overdragen van een mate van souvereïniteit aan meenschappelijke supernationaie w nisatie".

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2