c Harriman„Maak Europa tot groot vrij handelsgebied" een J 23°- 700 en 915 uur- De 9 Mezen Iieuwe Uifg; ,avem De kleine Wereld DINSDAG 5 APRIL 1949 MARSHALL-PLAN VERJAART Mansholt: „Hoed af voor Marshall en jas uit om te werken ernstige Hoop van het Ameri- ernsuBje „erinilï» -pari „Het ts de ktanse de Earopeancn er in wt M^ÏÏ'Jon economische betrehkm- luilen slM«dat een werkelijke eco ie",'°he«nheid zich zal ontwikkelen en „rnlsche één groot Europees dat i' vMrieSindel voor de volken van teh'ed vm "e" n "bliivend resu|laat aullen „Mt-Europa e economi5che samen- zijn van de ™,k van de Vcrenisde Staten wcrkink- tuikke!iuC niet speciale be- slaat '*5 gelooft niet dat iangstellutr t niyvende welvaart EorW" ™lkeS wanneer het terugkeert rooi '".„„losse svsteem van kleine '"'.J lJiscite economische eenheden, die mtionahstncn tarief-muren en "ÏÏJtolTrliiilseii" Ziedaar de boodschap b 1 reizende ambassadeur van het 4le J ii nlan W. Averell Harriman, gis- ^"utrecht op de eerste verjaardag [n het Plan overbracht. u.t was ovefigens niet alleen deze na- sJ.lïfke vingerwijzing waaraan de s met in de Utrechtse Stadsschouw- b#fS„mbeSng ontleende. Zij deed dat bur! door de aanwezigheid van Prins W® j eu tal van andere hoge autoriteï- SToaar waren de ministers Mansholt, P„ den Brink. Van Schaik Schokking, a Veld en Spitzen, voorts de ambassa- f van de V S., Engeland en Frankrijk, i ppianten van Zweden, Griekenland, o Sik en Zwitserland en tenslotte een irtr groot aantal top-tiguren uit het Ne- ^J?r1man0garf'feenVkort overzicht van de 3Sen die het Marshall-plan m zijn S aar heeft geboekt en als belangrijk- daarvan noemde hij de productie-stij- i,, van 15% m vergelijking met voor de ,rL belangrijk vooral omdat de pro- ductie van de_basis-industrreen nog_steeds „e is De export van de Marshall naar de V.S. was in 1948 65% wer dan in 1947 en de import uit de VS was 25% lager. De V S. importeerde --'8 voor een bedrag dat 62.5% uit maakte van hun export en in 1947 was dat slechts 43%. Nederland, zo verklaarde Harriman, is bii deze ontwikkeling niet ten achter ge- Weven De productie van onze industrie rteez met 19% boven die van 1947, de Mpt was 14% hoger en onze export steeg met 13%- Werk aan de winkel Harriman knoopte er de waarschuwing jan vast, dat hoewel het begin reden geeft tot tevredenheid, er nog veel gedaan moet worden. In drie jaar zal Europa economisch {sproken op eigen benen moeten staan en wij moeten beseffen hoe urgent deze taak |j, Hij onderstreepte nog eens de bereidheid ra de V,S. om technische hulp te ver jagen bij het opvoeren van de productie «ook om advies te geven omtrent het aan i» markt brengen van de producten, il voor zover dat de V.S. betreft, it hij lof had toegezwaaid aan de Benelux-idee, kwam hij op het chapiter vin het Atlantisch pact, een verdrag dat gefloten is door landen die geloven dat hun .veiligheid ondeelbaar is. Hij memo reerde dat wijlen president Roosevelt bij rijn Vier Vrijheden ook het gevrijwaard hjn van vrees en van gebrek heeft ge roemd. Waar het Atlantisch pact ons van vrees vrijwaart, zei Harriman, en het lürshall-plan van gebrek, kunnen wij te- racen met vertrouwen voorwaarts gaan S25T een toekomst waar een nieuwe hori- m van menselijke vooruitgang zich opent. Op het goede moment Ka de rede van Harriman, die was inge- leid door een korte toespraak van dr. F. Fentener van Vlissingen en het Ameri- iasnse volkslied, kwam de minister van iwaomische Zaken, prof. dr. J. R. M. v. d. Brink op het spreekgestoelte. Hij beschreef hel kort de schade die door de oorlog ia het Nederlandse productie-apparaat is ««gebracht en de pogingen vafi regerings lede om deze schade door crediet-op- tenung en liquidatie van goudvoorraad en buitenlandse effecten te herstellen. Begin 818 was daarmee echter een grens bereikt J die niet meer overschreden mocht worden tonder diep in 't vlees snijdende restricties toe te passen op de invoer. Daarmee zou het reeds bereikte maar nog lang niet vol heide herstel volkomen teniet zijn ge- fean. Op dat moment trad het Marshall- fhn in werking. Minister Van den Brink toonde aan de tend van cijfers aan hoe de productie, de ®Port en de totale consumptie onder ïn- ™ea van het plan nog steeds stijgt. Hij Weerde echter, dat de, afsluiting van M herstel nog steeds niet in zicht is. In i«o2 zal het invoeroverschot verdwenen ®Mten zijn en hij deed daarom een be- op het initiatief en de krachtsinspan- van de Nederlandse ondernemer en (iuaelsman, die hij toezegde dat de re- -tfn? alles in het werk stelt om bestaande ««smeringen op te heffen. Benelux Be minister gewaagde er voorts van I k v A™erikaanse hulp Nederland !i ijj^b'ke mate in staat heeft ge wade voorwaarden te vervullen voor °»tandkoming van de Benelux- me. Hij stipte aan, dat door de ophef- 8 Van verschillende distributie- voor Haarlem «1... „DINSDAG 5 APRIL Twimw. Passieavond Aerdenhout's iiv,,(l,„ eri Haerlemse Musyckkamer WrtïVan Perê°lesi- 8.15 uur. Gem. Viihahdou Fl'mavoi»d van de Haarlemse jfo«^vereniging „Beider Belang"; ,«?,wler zeegat uit", 8 uur. "T°2iv?'"Het geheime commando". •L?' 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Een Afrika'1 «r Ciiv"uT 1 10 i- 2-°°- 4.15, 7.00 en 9.15 o -rit in de lucht"' 14 2"15' i4U"r- Spaarne: „Spionnage Ikïlffviw West Mounted Police", '■:-j jchfi'onii h11 uur- Rembrandt: „De Uur alle leeft- 1-45, 4.15, 6.45 en Sl%chnÏÏPSDAG 6 APRIL Steonw.Uj;Tg:J":?amlet"- 8 uur- Gem- 8 uur r'ïa Vereniging van Spiri- ^stellinge'n pen: Midda2- en avond maatregelen al zouden deze ge bleven zijn wanneer niet naar de Benelux was gestreefd geen ver hoging van het consumptie-peil hoeft te worden verwacht, zodat er geen reden bestaat voor de vrees dat schaarse deviezen meer voor consump tie- dan voor investeringsdoeleinden worden gebruikt. Als laatste spreker trad de minister van Landbouw, S. L. Mansholt, op. Hij ver klaarde dat de uitvoering van de landbouw politiek door het Marshall-plan mogelijk werd. Indien de hulp niet was gekomen dan zou de grondstoffen-invoer voor de landbouw drastisch zijn beperkt, hetgeen een noodlottige weerslag op de veestapel zou hebben gehad. Voor de oorlog werd 70% van de voedergraan-aankopen op het Westelijk halfrond verricht, thans bedraagt dit percentage 60. Wil de Nederlandse land bouw efficiënt zijn, dan moet de veestapel groeien tot 2.8 millioen koeien, 15 mil- lioen kippen en 2 millioen varkens. De minister wees er, op dat de Nederlandse landbouw tot primaire taak heeft de snel groeiende bevolking te voeden. Maar ook moet zij exporteren. Voor de oorlog werd 50% van onze export door de landbouw gedekt en thans is dit alweer 49%. Wil deze „industrie" van veredelde producten blijven draaien dan moet er regelmatige grondstoffen-invoer zijn. Door productie op eigen bodem moet de import zoveel mogelijk worden ingekrompen en wel tot twee-derde van de vooroorlogse hoeveel heid. Wereld-ondervoeding Na een overzicht van de sociale aspecten van de landbouw, wees de minister erop dat 75% van de wereldbevolking onder voed is. Waar deze bevolking jaarlijks met 20 millioen toeneemt, moet men begrijpen dat over-productie en crisis in de landbouw niet meer mogelijk zijn, althans wanneer er door internationaal overleg en gezamen lijke krachtsinspanning, de afzet-belemme- ringen worden opgelost. Hij eindigde met te wijzen op de nood zakelijkheid dat de landbouw nog inten- De mailboot „New York" van de Duitse Hapag-lijn kreeg in de laatste dagen van de tweede wereldoorlog bij Kiel enige voltreffers en moest naar de Hindenburgoever worden gesleept. Daar werd zij op het droge gezet. Dezer dagen is het schip vlot gebracht en naar de Arsenaalhaven gesleept, waar het gesloopt zal worden. siever moet werken en nog betere be- drijfsmethoden moet toepassen. Verbete ring van onderzoek, onderwijs en voor lichting moeten dit mogelijk maken. Co ördinatie van de Westeuropese landbouw is bovendien nodig, wil de noodzakelijke productie-verhoging worden bereikt. Hij betuigde de erkentelijkheid van de agrari sche stand voor de V.S., die hij gesymbo liseerd zag door de uitlating van een boer die hij kende: „Hoed af voor Marshall, maar jas uit om te werken". De Marshall-dag werd besloten met een diner in hotel Esplanade waaraan behalve de heer Harriman. vijf Nederlandse minis ters en een groot aantal ambassadeurs en gezanten aanzaten. Er werd het woord ge voerd door dr. Fentener van Vlissingen, de Amerikaanse gezant, dr. Herman Baruch, de vertegenwoordiger van de ECA in Nederland, dr. Alan Valentine, en dr. Hirschfeld. Waarschuwing Dr. Valentine merkte hierbij nog op dat de problemen van de Nederlandse zaken lieden die de Amerikaanse markt moeten veroveren, dezelfde zijn als die waarmee de Amerikaanse zakenlieden te kampen hadden, toen zij de Europese markt tracht ten te veroveren. Hij waarschuwde zakenlieden die ge makkelijke handelskanalen naar „zachte valutalanden" volgen en het dollar-gebied verwaarlozen omdat zij zo grotere win sten krijgen dat zij het landsbelang achter stellen bij hun persoonlijk belang. Concert in hoger sferen. Het Residentie orkest vertrekt 19 April per vliegtuig voor een aantal concerten in Manchester en Shef field, naar Engeland. Onderweg zal het Haags blaaskwintet een vertolking geven van „In Holland staat een huis", van Hugo de Groot. Dit optreden zal bovendien worden ver filmd en uitgezonden. toen hij de Rijksstraatweg in B aaMornevrs Testament. De Poolse ambassade te Parijs heeft medegedeeld, dat Ignace Jan Paderewski, de befaamde musicus en eerste minister-president van de Poolse republiek, ongeveer 162,500 Pond Sterling heeft nage laten aan de Poolse universiteiten van Krakow, Jagelomme. Wroclaw, Poznan en aan het conservatorium van Warschau, voor het verstrekken van beurzen. Het testament, dat in 1930 werd opgesteld, is vorige week te Parijs geopend. Over het bendewezen op Java, door Prof. Dr. P. M. van Wulfften Palthe; N.V. Uitg. Mij F. van Rossen. Amsterdam Koningin Juliana, Officieel Gedenkboek ter gelegenheid van de Troonsbestijging van Hare Majesteit Koningin Juliana; Uitgegeven te Amsterdam door Scheltens Ciltay. Internationale Vraagstukken (Nieuwe Serie), 1ste jaargang No. 1; o. r. v. Mr. J. van Galen en H. Ch. G. J. van der Mandere; A. W. Sljthoffs Uitg. Mij N.V., Leiden. Nederlands Volkslied, Liederen en Canons verzameld door Jop Pollmann en Piet Tig- gers; 5de herziene druk; Uitgeverij De Toorts. Het Djungelboek, door Rudyard Kipling; oorspr. titel; The Junglebook; Üit het Engels door J. en M. Duyvewaert; Wereldbibliotheek N.V., Amsterdam. Jan. Piet en Klaas, door Elisabeth Buunk; Uitg. Wereldbibliotheek N.V.. Amsterdam Antwerpen. Economische Ontwikkelingsgang der Vol ken. door Dr. E. Rijpma en J. J. Hendriks; 4de druk herzien door H. Klompmaker en E. H. Waterbolk; J. B. Wolters" Uitg. Mij, GroningenBatavia. Tonio Kröger, von Thomas Mann; Autori- sierte für den Schulgebrauch mit Erlaute- rungen versehene Ausgabe von Drs. W. N. Visserman; Verlag von J. B. Wolters N.V., GroningenBatavia. The Wind in the Willows, by Kenneth Grahame; adapted and annotated by F. J. de Bree; in des erie: The Young People's Library; J. B. Wolters' Uitg. Mij N.V., Gro ningen—Batavia. Een niet alledaags transport vertrok gisteren uit de Engelse haven Gravesend naar de Nieuwe Waterweg: een geheel gelaste stalen cylinder van 25 meter lengte en 3,5 meter doorsnede en een gewicht van 108.000 kg. Het is een fractionneerkolom, bestemd voor de B.P.M.-raffinaderij in 'Pernis en een dubbelganger van de kolom, die een jaar geleden door dezelfde Engelse firma werd vervaardigd voor Venezuela. De moeilijk heden van het transport van de eerste cylinder hebben de firma aanleiding gegeven, de tweede kolom met lucht te vullen, met een kraan in de Theems te deponeren en naar zijn bestemming te doen slepen. De cylinder achter een sleepboot op de Theems tijdens de eerste étappe van haar reis naar Rotterdam. Bulgaars vice-premier van zijn functies ontheven Trajtsjo Kostof, vice-premier en voorzit ter van het Bulgaarse comité voor econo mische en financiële kwesties, is van zijn functies ontheven en onder arrest gesteld, aldus wordt uit Sofia door het officiële Bul gaarse persbureau medegedeeld. - Het centraal comité van de Bulgaarse communistische partij heeft tot zijn arres tatie besloten onder de volgende beschuldi ging; Kostof heeft nationalistische tendenties in het staatsapparaat, die nadelig waren voor de toekomst van ons land, dat zijn onafhankelijkheid niet zou kunnen bewa ren noch zich economisch zou kunnen ont wikkelen zonder het vertrouwen van de Sovjet-Unie en zonder haar onmisbare steun, getolereerd en aangemoedigd. Hij verhinderde de consolidatie van een waar lijk democratische regering, aldus het com muniqué. De Gaulle is sceptisch Parijs, 4 April (AFP). „Het Atlan tisch Pact heeft op zich zelf de waarde van een verdienstelijke en heilzame uiting van de voornemens der Verenigde Staten en van onszelf", zo verklaarde Maandagavond generaal De Gaulle. Omdat het pact, wat de veiligheid van Frankrijk en bijgevolg die van Europa betreft, een practische waarde heeft, is het natuurlijk noodzake lijk, zo vervolgde hij, dat het gepaard gaat met zekere en nauwkeurige schikkingen inzake de Amerikaanse bijdrage. „Ik herhaal dus nogmaals met nadruk, dat de Franse natie zich vooralsnog een oordeel over het Atlantisch Pact in zijn geheel dient te onthouden. Alvorens te kunnen uitmaken welke de waarde van het pact voor Frankrijk is, moeten wij weten, of wij en tegen welke voorwaarden, de bewapening zullen ontvangen, die wij nodig hebben als de voorhoede van de vrij heid en het zwaartepunt van de verdedi ging van West-Europa. Wij moeten even eens weten of wij zullen geholpen worden en hoe, in geval onze veiligheid door een aggressie in gevaar wordt gebracht. Wij moeten tenslotte weten, waartoe wjj ons verbonden hebben wat betreft de hulp die wij eventueel aan anderen dienen te bren gen". Rusland protesfeerf tegen grenscorrecties De Russische ambassadeur in Engeland heeft bij de ministeries van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk een nota ingediend over de „onwettige wij ziging van de Westelijke grens van Duits land", aldus meldt het Russische pers bureau Tass. In de nota wordt volgens Tass gezegd: „De Russische regering acht het nodig de aandacht van de regeringen van Enge land, de Verenigde Staten en Frankrijk te vestigen op de omstandigheid dat in dè verklaring betreffende de nederlaag van Duitsland, op vijf Juni 1945 door de rege ringen van de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk getekend, uitdrukkelijk is verklaard dat deze rege ringen de status van Duitsland of enig ge bied dat thans een deel van het Duitse grondgebied is zullen vaststellen. Hieruit moet worden afgeleid, dat elke wijziging van het Duitse grondgebied, dat onder de controle van de vier mogend heden blijft, slechts van kracht kan wor den na een gemeenschappelijke beslissing van de regeringen van de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, die het hoogste gezag hebben in hetgeen Duitsland betreft." De nota vervolgt: „In overeenstemming hiermee acht de Russische regering het noodzakelijk de regeringen van Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk er van in kennis te stellen, dat zij de wijzigingen van de Westelijke grens van Duitsland, welke door de regeringen van Engeland; de Ver enigde Staten en Frankrijk worden aange bracht met overtreding van de „verklaring betreffende de nederlaag van Duitsland", als onwettig beschouwt." OMZETTEN OP DE EFFECTENBEURS In Maart bedroegen aan de Amsterdamse Effectenbeurs de omzetten in aandelen nomi naal f24.774.817 en in obligaties f90.087.381. Er werden 4835 certificaten van Amerikaanse shares verhandeld. In Februari waren deze cijfers respectievelijk f23.408.870, f 51.399.055 en 2835 stuks. Gedurende het eerste kwartaal van 1949 werd verhandeld in aandelen voor een no minaal bedrag van f75.936.342, in obligaties voor 1' 186.129.891 en certificaten van Ameri kaanse shares 10498 stuks. De kwartaalcijfers voor 1948 gaven respectievelijk f 171.021.139, f 134.842.378 en 26.313 stuks aan. Adviescommissie inzake emigratie van landbouwers De minister van Sociale Zaken heeft de advies-commissie Emigratie Agrarische Beroepen geïnstalleerd. De commissie zal moeten nagaan de om vang en de behoefte aan emigratie hier te lande, voorts welke belangen moeten wor den behartigd zowel voor de emigrant als voor Nederland en op welke wijze dit zo wel voor als na de emigratie zal dienen te geschieden. Ook zal de commissie dienen na te gaan, welke taak de overheid en welke de maatschappelijke groepen heb ben, hoe de samenwerking tussen deze twee partijen dient te zijn en wélke organisatie het meest gewenst en doelmatig is, opdat de belangen van de emigranten zo goed mogelijk worden verzorgd. Voorzitter der commissie is de heer J. Schilthuis. Eén motorvoertuig per 37 Nederlanders De KNAC raamt het aantal motorrijtui gen per 1 April 1949 op 245.900. Het aantal personenautos wordt geraamd op 91.000, het aantal bussen op 4900, het aantal motorrijwielen (inclusief 3700 drie wielers) op 79.000 en het aantal vracht- autos enz. op 71.000 (inclusief 12.000 land- bouwtractoren). Op 1 Mei 1940 kon het aantal personen autos enz. op 55.000 (inclusief 3.000 land- op 4700, motorrijwielen op 71.500, vracht- autos enz. op 55.000 (inclusief 3.000 land- bouwtractoren) totaal 235.200 motorrij tuigen. Dit totaal is dus thans 4X procent hoger, het aantal personenautos is nog een achtste kleiner. België heeft thans 1 motorvoertuig per 20 inwoners en Nederland 1 per 37. Lezing over „Het taalsysteem" Zondagmiddag hield prof. dr. A. Reich- ling voor de Kennemer Kring van vrien den van de Amersfoortse school voor Wijs begeerte een voordracht over „Het Taal systeem", waarbij hij zich de vraag stelde, hoe het mogelijk is dat de taal alles wat we denken, mededeelbaar kan maken. Spreker trok een vergelijking tussen de taal en een codesysteem, zoals dat bijvoor beeld door de scheepvaart wordt gebruikt. Met zulk een codesysteem kunnen slechts een bepaald aantal, vooraf overeengekomen, mededelingen worden overgebracht. De taal echter geeft meer. Niet alleen is het moge lijk, een zelfde woord in totaal verschillen de betekenissen te gebruiken (woorden als bocht, hopennog vaker zien wij hoe een zelfde woord in verschillende variaties voorkomt. Als voorbeeld gaf spreker de volgende zin: „Het spel van die lui was niet veel; het was maar spel; ze kenden het spel niet eens." Het woord spel heeft hier telkens een andere nuance van betekenis. Op deze wijze weet de taal het aantal woorden binnen de perken te houden. Als elk begrip zijn eigen woord moest hebben, zouden er zóveel woorden moeten zijn dat het menselijk geheugen te kort zou schie ten. De taal kan, zonder dat vooraf uitdruk kelijk moet worden afgesproken wat de betekenis zal zijn, nieuwe woorden maken en variaties scheppen van nieuwe woorden, Door deze beweeglijkheid is de taal dan ook in staat, de menselijke gedachten te volgen en deelt ze in de onbegrensdheid van ons denken. Zedenopbouw De Chr. vereniging „Zedenopbouw" houdt Donderdagavond 7 April een openbare samenkomst in de kerk der Broederge meente aan de Parklaan te Haarlem, waar mr. A. Bouman, secretaris van het hoofd bestuur en leider van het Inter-Kerkelijk Bureau voor Gezins- en Huwelijksmoeilijk heden te Amsterdam, zal spreken over „Het sexuele vraagstuk". De voorzitter van de afd. Haarlem ds. J. A. van Arkel zal een overzicht geven van de werkzaamheden der afdeling, waarna ds. W. Spliethoff een slotwoord zal spreken. De vereniging „Zedenopbouw" is de voortzetting van de Nederlandse Vrouwen bond tot verhoging van het zedelijk, be wustzijn (1884) en de Nederlandse Mid dernachtzending Vereniging (1888). Het Korps Geneeskundige Troepen zal op 12 en 13 April 1949 te Utrecht het 80-jarig bestaan vieren. Antillen schenken f42.000- aan „Het Vierde Prinsenkind" De vertegenwoordiger van de Neder landse Antillen in Nederland, de heer M. P. Gorsira, heeft aan de voorzitter van de stichting „Het Vierde Prinsenkind", de heer J. van Ringen, een chèque voor een bedrag van 30.000 Curagaose guldens (42.000 Ne derlandse guldens) aangeboden ten behoeve van de stichting, die aan kinderen van oorlogsslachtoffers ieder jaar een week va- cantie bezorgt. De heer Gorsira bracht in herinnering hoe de Nederlandse Antillen hebben bijgedragen aan d'e hulp aan Ne derlandse Oorlogsslachtoffers, aan het Na tionaal Hulpfonds, het Prins Bernhard- fonds en aan de stichting Nederlands Stu denten Sanatorium. Het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Curagao had thans een be drag van 30.000 bij elkaar gebracht om Nederlandse kinderen op een landgoed in Engeland op hun verhaal te laten komen. Dit plan kon echter niet doorgaan en daar om heeft men dit bedrag aan Curacaose guldens thans ter beschikking gesteld van „Het Vierde Prinsenkind". De heer Van Ringen dankte de heer Gorsira namens de kinderen van Nederlandse oorlogsslachtof fers voor deze grote bijdrage, waardoor vele kinderen een week invalide kinderen 14 dagen vacantie kunnen doorbrengen in een der vele kampen van de stichting. Schepen losgeslagen door de storm In de Rotterdamse haven zijn gisteren drie schepen door de storm losgeslagen. In de Maashaven geraakte het Amerikaanse s.s. „Robert Lowry" (4400 ton) op drift. In de Waalhaven sloeg het 1100 ton metende Panamese s.s. „Annoulak" van zijn trossen en op de Maas sloeg de Noorse tankboot „Mesria" (4800 ton) los. Sleepboten zijn er in geslaagd, de schepen weer vast te maken. In Amsterdam is door de storm het sleep- schip „Gerjo", dat op het IJ voer, in bot sing gekomen met een ander sleepschip, de „Vuyk Senior". De „Gerjo", die met steen kool was geladen, kreeg een grote scheur in de zijwand en begon terstond te zinken. Een sleepboot heeft het schip met de voorste ven aan de grond gezet. In Westzaan is een tweejarig jongetje in het water gewaaid en verdronken. Zandstormen op de Veluwe. De Veluwe is gistermiddag geteisterd door hevige zandstormen. Hoewel er Zon dag veel regen gevallen was, blies de Wes tenwind de vochtige bovenlaag van akkers en velden weer droog, waarna de zandige bodem, die de laatste weken tot op vrij grote diepten uitgedroogd was, ging ver stuiven. Geelgrijze wolken, die soms een hoogte van 10 a 12 meter bereikten, stoven over de Veluwe, verduisterden de zon en belem merden herhaaldelijk het uitzicht van auto mobilisten en andere weggebruikers. Vooral de aardappelvelden en de pas ingezaaide haverakkers hadden veel te lijden. Hier en daar lag het opgestoven zand tegen weg bermen en walkanten meer dan een halve meter hoog. Aan de te velde staande gewassen werd schade toegebracht door overstuiving. Stijgend tegoed bij de spaarbanken Bij de spaarbank voor de stad Amsterdam werd in Maart ingelegd f 1.758.647 en terug betaald f 1.490.811, hetgeen voor deze periode een vermeerdering van het spaartegoed met f 267.836 betekent. Het spaartegoed, dat per 1 Januari 1949 f62.817.888 bedroeg, is in het eerste kwartaal met f 1.349.556 toegenomen en bedroeg eind Maart f 64.167.444. Ook bij de spaarbank te Rotterdam blijkt de inleg de terugbetaling te hebben overtrof fen. Hier werd in Maart ingelegd f2.972.640 en terugbetaald f 2.482.432, hetgeen een voor deling verschil van f 490.209 uitmaakt. Begin 1949 bedroeg het tegoed f 84.671.248, hetgeen in het eerste kwartaal is toegenomen tot f 86.430.938. Uit de door de Nederlandse Spaarbankbond gepubliceerde cijfers blijkt, dat gedurende Februari bij de algemene spaarbanken werd ingelegd f33.796.907 en terugbetaald f26.131.461. Het spaarbedrag nam dus toe met f7.665.446. In de eerste twee maanden van 1949 beliepen inleg en terugetalingen respec tievelijk f72.517.831 en f55.702.598 hetgeen voor deze periode een vermeerdering van de spaargelden met f 17.215.234 betekent. Bij de bank-spaarbanken waren inleg en terugbe taling in Januari respectievelijk f2.929.690 en f2.188.417 en in de eerste twee maanden respectievelijk f2.797.350 en f2.090.264. Schoenenshow In het Kurhaus te Scheveningen is een schoenenshow gehouden. Vier bekende schoenenfabrikanten had den deze show van modeschoeisel, de eerste in ons land, georganiseerd in samenwer king met de Nederlandse Vereniging van winkeliers in luxe-schoeisel en het maand blad voor de schoenwinkeliers en schoen industriëlen „De Pasbank". De bedoeling van deze show was in de eerste plaats dui delijk te maken, dat het schoeisel, in het bijzonder het modeschoeisel, een niet te verwaarlozen onderdeel van de kleding is en in de tweede plaats om de aandacht te vestigen op de vele mogelijkheden, die de schoenenmode dit jaar biedt. Het publiek bleek tijdens de zeer grote opkomst veel belangstelling voor een der gelijke show te hebben. Recept Ik zie hier in een tijdschrift een rubriek die het lezen waard is. Daarin kan men zien hoeveel mensen er op de wereld rond dwalen die op zoek zijn naar een goede raad. Zeg niet dat de mensen elkander niet luchten kunnen. Zeg niet dat de mensen elkander niet nodig hebben. Want er moet een zee van eenzaamheid zijn rond de men sen die op hun lege kamer naar een pen grijpen om te schrijven naar een vreemde; aan een man of een vrouw, niemand zal dat met zekerheid kunnen zeggen. Maar zij schrijven, de „treurwilgjes", de „ver- geetmijnietjes", de „blondjes", de „wan- hopigen". Zij allen hebben in een vlaag van ik-weet-niet-wat dat enige middel ge grepen waarmede zij nog konden binnen dringen in de kamer en de aandacht van een ander. Zij hebben hun leed en hun onzekerheid op het witte papier neerge schreven om het als een postillon uit te zenden naar iemand die het lezen en be grijpen wil. Ja, ge kunt er om lachen als ge die ru briek leest. Maar ge kunt er ook een ogen blik met kommer by peinzen. Daar schrijft een „Anneliesje" van twintig dat zij aan een onbeantwoorde liefde lijdt en zij vraagt tegelijk welk middel er is om inktvlekken uit een gummi-regenjas te halen. Anne liesje heeft haar hart uitgestort en met haar pen gemorst, het kan een tragedie zijn waar uw hart van omdraait. Een on beantwoorde liefde, ja, dat is liefde van één kant, de helft van 'n liefde. Dat is een liefde als een bloeiende, schone rode ge ranium die geen water krijgt en na een harde doodsstrijd sterft. Anneliesje, ge hebt uw brief beantwoord gekregen naar ik zie. Het antwoord staat in het zwart gedrukt in de rubriek, ge kunt er zeker van.zijn dat honderden onbeantwoorde liefdes het gretig gelezen hebben met u. Maar ik kan het niet helpen, het is moge lijk dat er te veel van deze brieven komen om naar hart en ziel beantwoord te wor den. Ik heb er niets mee van doen, ge hebt die brief niet aan mij geschreven, ik heb dat zo maar toevallig gelezen. Maar ik kan het er niet mee eens zijn dat ge flink en kordaat een streep moet zetten onder alles wat er tot nu toe met u aan de hand is geweest, en dat ge uzelf eens hartelijk moet uitlachen. Want een onbeantwoorde liefde is niet iets om mee te lachen. Het is de kruisweg van het hart, het is de grootste bezoeking van deze kleine wereld. Het is niel iets om een streep onder te zetten, dat lukt u niet, ge zult die vlekken uit uw regenjas eerder kwijt zijn dan uw liefde, als zij echt is. Ge zoudt moeten bedenken dat ge iemand niet liefhebt om er wat voor terug te krij gen. Zie, dat is nu wat vele mensen lief hebben noemen: Zij deponeren een stukje van hun hart om een groot stuk van een ander te incasseren. Zij ruilen een kleinig heid tegen wat beters, het is een koopman schap dat gij en ik niet moeten bewon deren. Ge zoudt kunnen proberen uw onbeant woorde liefde groot en goed te houden, deze wereld is vreemd en onberekenbaar, misschien wordt zij op een zonnige dag nog opgevraagd door de man, die eindelijk ontdekt dat hij een kostbaar geschenk heeft voorbijgezien. Liefde, Anneliesje, is geen inktvlek op een regenjas. Ge kimt die niet wegvegen met een lapje dat in azijn gedrenkt is. Er zijn mensen met een beantwoorde liefde hun leven lang ongelukkig geworden. Gij kunt uw leven lang gelukkig zijn met het besef, dat ge het schoonste en onbaatzuch- tigste blijmoedig en oprecht bewaard hebt voor wie het waard was. Het is lente en ge zijt twintig. Er zullen nog vele lentes komen eer ge aan uw grijze haren toe bent. En als het zo ver is, dan kunt ge nog eens herdenken wat er mis schien van uw liefde geworden zijn zou als ze een antwoord had gevonden. Wel licht zou zij onder datantwoord verplet en vermorzeld zijn geworden tot een alle daagse onnozelheid, zoals zovele mensen meedragen door het leven, als een lach wekkende last. Ge zult er even doorheen moeten, Anne liesje, met de tanden op elkaar. Misschien wordt er aan de andere kant niet half be seft wat voor schoons ge wilde weggeven. Uw bloeiende gerarjium die geen water krijgt kunt ge drogen en in een boek plak ken. Misschien blijft zij dan eeuwig rood. Alsof zij leeft, zo rood. En het is te hopen dat ge die vlekken uit uw regenjas krijgt. Maar daar is alle kans op. Want dót recept was goed. J. L. Voetbal Belangstelling voor School- voetbal toegenomen Honderd drie en vijftig elftallen hebben in geschreven voor de jaarlijkse schoolwedstrij- den in Haarlem en het is nodig, dat er honderdnegentig wedstrijden gespeeld wor den. De heer J. P. W. Ente heeft de laatste dagen weer hard moeten werken een pro gramma samen te stellen en hij is er weer in geslaagd een dergelijke regeling te treffen, dat de eindstrijden op Zaterdag 7 Mei ge speeld kunnen worden, als de weersomstan digheden tenminste gunstig zijn. Door het groot aantal inschrijvingen duurt het tour- nooi langer en ook kan niet op 30 April worden gespeeld. In de afdeling A hebben acht ploegen ingeschreven. Woensdag 20 April is de eerste ronde; Vrijdag daarop worden de halve eindstrijden gespeeld en de eindstrijd op 7 Mei. De afdeling B telt vier en twintig gegadig den. Donderdag 14 en Zaterdag 16 April komen de elftallen voor het eerst in het veld. In de afd. C binden drie en dertig elftallen de strijd aan. Alle elftallen op één na komen op Donderdag 14 April in het veld. Dertig ploegen zijn ingeschreven in de afde ling D. Elf wedstrijden zijn vastgesteld op Donderdag 14 April en vier op Zaterdag ochtend 16 April. De opzet van de schoolwedstryden is des tijds geweest de leerlingen van het lager onderwijs te laten voetballen en de belang stelling van de Haarlemse scholen is ieder jaar toegenomen. Acht en vijftig elftallen schreven in. Woensdag 13 April vermeldt het programma twaalf wedstrijden en Donderdag 14 April zestien. De wedstrijden voor de lagere scholen worden gespeeld in het Noor der Sportpark, op de terreinen van Haarlem, EDO. HFC. Schoten en op het terrein aan de Schalkwijkerweg. Sport In 't kort GEWICHTHEFFEN. Op Donderdag a s. 7 Aprii wordt een wedstrijd gewichtheffen voor de competitie te Haarlem gehouden. Achilles zal dan de strijd aanbinden met de vereniging D.O.K. uit Beverwijk. Deze wed strijd zal gehouden worden in de zaal van gebouw Flora op het Pretoriaplein.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5