U SCHUDT UW LEVER WAKKER c 3 c Oprichting van een Herstelbank voor Indonesië goedgekeurd Verliezen in Indonesië Proef met Dalton op Lorentziyceum rSI3Ei Wereldnieuws WOENSDAG 6 APRIL 1949 TWEEDE KAMER Interpellatie-verzoek van de heer Gortzak (C.P.N.) afgewezen (Van onze parlementaire redacteur) Het voorstel van voorzitter Kortenhorst om aan de communist Gortzak toe te staan minister Schokking te interpelleren over een geheime circulaire, waarin gevraagd werd te doen nagaan welke officieren en minderen kennis van het Russisch of van andere Slavische talen hebben, ontmoette bestrijding. Mr. Van der Goes van N a t e r s (Arbeid) vond, dat hiervoor niet van het interpellatierecht gebruik gemaakt behoefde te worden. Het Kamerlid in kwes tie kon zich tot het stellen van vragen be palen. Te meer had het geen zin volgens mr. Van der Goes dit interpellatieverzoek toe te staan, aangezien het natuurlijk de bedoeling zou zijn Nederlands positie met betrekking tot liet Atlantisch Pact er bij te halen, waarover binnenkort toch een ge- dachtenwisseling te verwachten is. Alleen de Anti-Revolutionnairen en de Kamer voorzitter stemden met de communisten voor het houden van de interpellatie, het geen de Kamer afwees met 6618 stemmen, Vervolgens trachtte de heer Schouten (A.R.) zowel het wetsontwerp inzake de oprichting van de Nederlands-Indonesische Maatschappij tot financiering van het Eco nomisch Herstel van Indonesië als het voor stel betreffende geldleningen aan en ten laste van Indonesië te doen aanhouden. Minister Lieftinck drong er op aan, de Anti-Revolutionnaire spreker niet te vol gen. Juist nu wij op het punt staan te Ba tavia onderhandelingen te gaan aanknopen was het verstandig, bereidheid te tonen millioenen beschikbaar te stellen voor het Oosterse en Westerse bedrijfsleven in In donesië. De heer H o f s t r a (Arbeid) bleek gevoelig voor 's ministers pleidooi om op deze wijze bij te dragen tot het scheppen van een gunstige sfeer voor de preliminaire conferentie te Batavia. Daarentegen bleek de heer Hoogcarspel (Comm.) het met de heer Schouten eens te zijn, wiens aan- houdingsvoorstel de Kamer echter met 65 tegen 21 stemmen (Communisten, Anti- Revolutionnairen, Staatkundig Gerefor meerden, alsmede de heer Welter (K.N.P.) verwierp. Hierna verzocht mr. Roosj en (A.R.) te mogen interpelleren over de hou ding der regering, die niet meer met de onderwijzersorganisatie overleg wil plegen over de salarissen. De Kamer zal daarover Woensdag beslissen. Dit geldt eveneens voor het door de heer Gortzak (Comm.) in gediende voorstel van orde, de regering uit te nodigen onverwijld met een verklaring over onze mede-ondertekening van het At lantisch Pact te komen. Aardappelmoeheid. De Kamer hield zich vervolgens bezig met een geheel ander onderwerp: de aard appelmoeheid. Aardappelmoeheid is een voor ons land nieuwe, door een aaltje veroorzaakte ziekte. De aaltjes dringen in de wortels van de aardappelplant, waardoor deze sterft. In een wetsontwerp wordt nu verboden op grond, waarop aardappelen zijn geteeld, binnen de twee daarop volgende jaren weer aardappelen te telen. Verder mag men van een stuk grond kleiner dan 10 are, niet meer dan 1/3 met aardappelen betelen. De minister is bevoegd deze verbodsbepalingen ook tot andere gewassen uit te breiden; die de besmetting kunnen overbrengen. Ook kan de minister ontheffingen van de ver schillende wetsbepalingen verlenen. Voor de door alle sprekers uitgeoefende aandrang om de wet met soepelheid toe te passen toonde minister Mansholt zich be reid. De bewindsman zegde toe voor vroege aardappelen waarbij het gevaar voor de ziekte in kwestie geringer is, van jaar tot jaar 50 pet. teelt toe te staan. Zonder hoof delijke stemming nam de Kamer het wets ontwerp aan, Herstelbank Indonesië. Zowel dr. Lucas (K.V.P.) als de heer Hofstra (Arbeid) spraken zich voor de oprichting van een Herstelbank voor Indo nesië uit, welke zij nodig achtten voor het economisch herstei zowel van het Indone sisch als het Europees bedrijfsleven. Ne derlands deelneming in de Herstelbank en het totaal der te verlenen garanties blijft beperkt tot 125 millioen gulden. De heer W e 11 e r (Kath. Nat. Partij Een tandarts, die klanten wou winnen, Die ging met een nieuwtje beginnen, Zei, na 't kiestrekken: „Kom, 'spoel met TIP maar es om", Een jaar naderhand was hij „binnen"! 'n TIP VAN BOOTZ Inz, Hr. P. S. te Leiden ontv. 1 fl. TIP (Adv.)- De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8,55 Voor de vrouw. 9.00 Boyd Neel Strijkorkest. 9.30 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Orgel. 11.45 Voordracht. 12.00 Lyra Trio. 12.30 Weerpraatje. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Piano en orgel. 13.15 Pla ten. 13.20 Promenade-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Modepraatje. 14.15 Viool, piano en zang. 15.00 Voor zieken. 16.00 Assortimento. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier?. 17.30 Platen. 17.40 Kwintet-Meijer. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Congres Partij v. d. Arbeid. 20.05 Radio-zoeklicht. 20.15 Eric Hope, piano. 20.30 VPRO-cursus. 21.00 „Ne- hemia", luisterspel. 22.20 Omroepsters op reis. 22.45 Culturele leven in West-Indië. 23.15 Platen. HILVERSUM n, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Platen. 9.40 School radio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Platen. 11.00 Voor zieleen. 11.40 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Zang en piano. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zon newijzer. 13.20 Platen. 13.45 „Roeromme". 14.00 Platen. 14.40 „Even onder ons". 15.00 Platen. 15130 Piano. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.50 Voor de jeugd. 18.00 Leger des Heils. 18.15 C. M. B-kwartier. 18.30 Vijf Zapakara's. 18.45 Platen. 19.15 Orgel". 19.30 Actueel geluid. 19.45 Platen. 19.55 Actie voor kinderbijbels. 20.05 Proloog. 20.15 „Schoonmaak in Jubeldam". 21.30 Familiecompetitie. 22.00 Platen. 22.05 „Vaart der Volkeren". 22.25 Piano-duo. 22.45 Overdenking. 23.15 Platen. meende dat het, althans op papier laten klinken van zovele millioenen guldens heus niet de geesten gunstiger zou stemmen bij de komende onderhandelingen. Ook prof. Gerbxandy (A.R.) had niet voldoende vertrouwen in de toekomstige politieke band om ons financiële belang bij Indonesië nog meer te vergroten. Van het ministeriële antwoord scheen prof. Gerbrandy zijn stem te willen laten afhangen. Ook de heer Gortzak (Comm.) nam een afwijzend standpunt in, omdat hij meende dat sinds wij het vertrouwen hebben „kapotgescho ten" dit met een Herstelbank toch niet meer goed te maken is. Minister Lieftinck zeide in zijn ant woord, dat sinds enige tijd in Indonesië een commissie voor herstelfinanciering be zig is met de voorbereiding van hetgeen de Indonesische Herstelbank moet doen. Het is noodzakelijk om op grotere schaal dan tot dusverre is geschied het Oosterse bedrijfsleven van de nodige credieten te voorzien. Niet vergeten moet worden hoe veel schade onder de Japanse bezetting aan het voortbrengingsapparaat is toege bracht. Mede daarom is een bank als thans beoogd wordt, dringend gewenst. Aan prof. Gerbrandy bracht minister Lieftinck in herinnering de Koninklijke rede van 7 De cember 1942, waarin de gedachte opgeslo ten lag om op de grondslag van vrijwillig heid en gelijkwaardigheid ook op zakelijk gebied tussen Indonesië en Nederland een contractuële verhouding te scheppen. Als men zulk een contractuële verhouding niet wenst, wil men dan een verhouding van overheersing door Nederland? Aan hetgeen nu komen gaat zijn risico's vèrbonden, maar onze historische taak is, die thans te aanvaarden. De souvereiniteitsover- dracht zal pas ingaan als de rechtsopvolg- ster waarborgt de verplichtingen van de Nederlands Indische regering te zullen na komen. Deze uitlokking gaf prof. Gerbrandy aanleiding te onderstrepen dat de aange haalde Koninklijke rede uitging van de Rijkseenheid en dat men er later wat an ders van had gemaakt. Met aantekening van het „tegen" der Communisten en van de heer Weiter werd het wetsontwerp tenslotte aangenomen. 's GRAVENHAGE, 5 April. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: gesneuveld 24 Maart 1949: sold. L. Stoel uit Ellemeet (Z.).; gesneuveld 25 Maart 1949: sold. W. Banker sen uit. Oudkarspel (gem. Langedijk, N.H.). Koninklijke Marine: overleden tengevolge van oorlogverwonding öp 2 April 1949: mar. P. J. B. Garthoff uit Amsterdam. Koninklijk Ned. Ind. Leger: gesneuveld 11 Maart 1949: vrijw. dienstpl. sold. Abdoe uit Indonesië; gesneuveld 13 Maart 1949: Man. sold. 2e kl. inf. J. Bintang uit Indonesië; Man, sold. 2e ld. inf. L, Kaawoan uit Indo nesië; Man. sold 2e kl. inf. K. Moningka uit Indonesië; Amb. sold. 2e kl. inf. P. Hiariej uit Indonesië; Amb. sold. 2e kl. inf. A. Noija uit Indonesië. Gesneuveld 13 Maart 1949: Amb. sold. 2e kl. inf. E. Seipattiratu uit In donesië; Amb. sold. 2e kl. inf. S. Usmanij uit Indonesië; Soend. sold. Ie kl. inf. Joesoef uit Indonesië; Tim. sold. 2e kl. inf. H. Newaoema uit Indonesië; Man. kórp. inf. C. Pangemanan uit Indonesië; Jav. sold. 2e kl. inf. Samat uit Indonesië. Gesneuveld 15 Maart 1949: Jav. sold. 2e kl. inf. Seman uit Indonesië. Gesneuveld 16 Maart 1949: Amb. sold. 2e kl. inf. A. M. Suripattij uit Indonesië; Amb. sold. 2e kl. inf. J. J. Wenno uit Indo nesië. Gesneuveld 17 Maart 1949: Amb. serg. inf. D. Muskita uit Indonesië. Gesneuveld 19 Maart 1949: Soend. korp. inf. Saata uit Indonesië; Soend. sold. 2e kl. inf. Mamat uit Indonesië. Voorde „C. A. Banck" kwam de storm een week te vroeg Maar het schip ligt rechter en dieper Het was een spijtige opzichter, die gistermorgen op het Bloemendaalse strand moest toekijken hoe een ideaal getij, door de storm opgestuwd, om de C. A. Banck spoelde. Was dat storm pje een week later gekomen, dan had de Banck zich met zijn lieren een heel eind zeewaarts kunnen trekken. Na tuurlijk bestaat de mogelijkheid dat het grillige April nog eens zo iets produceert, maar deze eerste kans is in ieder geval verkeken. Wèl heeft het hoge tij afgezien ervan dat het een stel zandzakken heeft wegge slagen zijn nut gehad, want ten eerste is het schip rechterop gekomen en ten tweede is het gezakt. De natuur heeft daarmee de twee draglines die ijverig staan te scheppen een flink handje gehol pen. Deze draglines hebben inmiddels aan de Zuidkant van het schip een flinke geul gegraven waarin een paar decimeter wa ter staat. Dat water wordt er straks met de pompen weer uitgezogen en daarna komen de draglines weer aan de beurt. Op die manier zal men het schip' langzaam laten zakken en het dan beetje bij beetje naar de waterlijn te trekken. De arbeiders hebben over gebrek aan belangstelling niet te klagen en men heeft inmiddels een afrastering om het schip gezet om de nieuwsgierigen op een afstand te houden. De April-grap van een dagblad dat annonceerde, dat de C. A. Banck met atoomkracht zou worden losgetrokken, heeft wel succes gehad, want tientallen mensen zijn er in gelopen. Twee dames waren er zelfs voor uit Deventer gekomen en bleven uren op het strand drentelen om te wachten op „de vliegmachine die met een lading gesplitste atomen uit Amerika onder weg was". Ook zonder atoomkracht blijft echter de mogelijkheid bestaan dat op een goede dag het schip ineens los zal blijken te zijn en dat is wanneer er over enige tijd nog zo'n getij komt. MIJN AANGESPOELD IN WIJK AAN ZEE Door de storm is in de nacht van Dinsdag op Woensdag op het strand van Wyk aan Zee een mijn aangespoeld. De marine heeft zich met de verwijdering belast, Tweede Kamer bespreekt de grenscorrecties De Tweede Kamer heeft gisteravond een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwei-p houdende bevoegd heid tot het treffen van voorzieningen wegens de verwezenlijking van be paalde correcties in de Nederlands-Duit se grens. De heer Ruygers (Arbeid) gaf te kennen, dat als in 1945 een vredesverdrag tot stand zou zijn gekomen groter grond gebied zou zijn geannexeerd en de demon tage der fabrieken veel verder zou zijn gegaan. Het is zijns inziens misschien maar goed, dat dit niet is geschied en dat er geen tweede Versailles is gekomen. Uitvoerig ingaande op het memorandum der Neder landse regering aan de geallieerden van 5 November 1946 inzake annexatie en scha devergoeding merkte hij op, dat deze eisen 'in de politieke sfeer van het eerste na oorlogse jaar liggen. Zij zijn de uitdruk king van een politiek, welke de heer Ruy gers in de huidige situatie onjuist achtte. Nu moet worden gestreefd naar een oplos sing van het Duitse vraagstuk, naar een opbouw van een democratisch gezond Duits volk en inschakeling van Duitsland in de Europese samenwerking. Spreker was al leen voorstander van de thans aanhangige correcties, omdat ze los staan van onze eco nomische eisen Van schadevergoeding en al leen technische betekenis hebben. De re gering handhaaft haar vroegere aanspra ken. Met die politiek was de heer Ruygers het niet èens. Nieuwe technische correcties kon hij te zijner tijd slechts goedkeuren als zij na overleg met Duitsland worden aangebracht. De heer Haken (C.P.N.) verklaarde, dat zijn fractie tegen zal stemmen. Het betreft hier, zo zeide hij, een gebiedsuit breiding, welke niet in het belang van het werkende volk van Nederland is. De heer Schmal (C.H.) vond de over te dragen stukjes grond zo klein, dat het niet aangaat er zoveel agitatie over te ont ketenen. Het lawaai zal wel weer verstom men. Het is van minder belang wat men er in Duitsland over denkt, van meer ge wicht is de mening in geallieerde kringen. Tegen half twaalf werd de vergadering verdaagd tot Woensdagmiddag. Opvoeding tot zelfstandigheid Wie toevallig bij het aanbreken van de laatste twee ochtendlesuren in het Lorentz iyceum aan 't Santpoorterplein in Haarlem vertoeft, kan getuige zijn hoe de leerlingen van de eerste drie klassen zich niet en bloc naar het lokaal begeven van de leraar, die hen volgens het rooster les moet geven, maar naar vrije verkiezing ergens neerstrijken om daar, hetzij de aanwezige docent vragen te stellen over zijn vak, hetzij rustig voor zich zelf te gaan zitten werken, waarbij zij zo nu en dan fluisterend met hun vriendinnen of vrienden de moeilijkheden, waarvoor de onderhanden ge nomen Engelse thema of het algebraïsche vraagstuk hen stelt, bespreken. En het kan ook zijn, dat zij er de voorkeur aan geven zich af te zonderen om zich onge stoord op de leerstof te kunnen bezinnen: welnu, dan bieden een tafeltje en stoel aan het einde der gang daartoe gelegenheid. Dit alles is het gevolg van het Dalton- systeem, dat sedert Januari bij wijze van proef op de eerste klassen vgn het Lorentz iyceum is ingevoerd. Het Daltonsysteem is een stelsel, waarbij de voordelen van bet klassikaal onderwijs worden gecombineerd met die van indivi duele lessen en de nadelen van beide vor men zo veel mogelijk worden ondervangen. Bezwaren klassikaal systeem Want het klassikale systeem moge dan practische voordelen bieden en boven dien een hechtere band tussen de leerlingen doen ontstaan er zijn ook reële bezwaren aan verbonden. Er zijn kinderen, wie het zwaar valt ge durende zeven keer vijftig minuten achter een te zitten en te luisteren of te werken. En het tempo, waarin de leerstof wordt ver werkt, wordt bepaald door de gemiddelde leerling, zodat de lyceïsten, die vlugger van begrip zijn, moeten wachten tot de gehele klas „bij" is, hetgeen voor hen een massa verloren tijd betekent. De rector van het Lorentziyceum, dr. J. Thie, besloot dan ook een deel van de tijd te besteden aan meer individueel onderwijs. Wanneer er enige uren zijn gegeven, krijgen de eerste klassers een grote mate van vrijheid. Zij mogen gaan zitten waar zij willen en zij mogen aan het vak werken, waar zij dat ogenblik het meeste zin in hebben. Want voor deze Dalton-uren worden voor iedere week door de docenten be paalde taken opgegeven, die aan het einde van de week klaar moeten zijn. Hebben zij vragen of moeilijkheden, dan zijn er altijd een paar leraren ter beschikking om hen te helpen. Voor het op Koninginnedag 30 April aanstaande in het Olympisch Stadion op te voeren stadionspel „Wie wint de potis regisseur Carel Briels met zijn staf druk bezig met het treffen van voorbereidingen. Aan de hand van een plattegrond wordt voor „de herberg" de plaats van de verschillende requisieten bepaald. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Franse vertaler van de Koran te Parijs overleden De Franse Oriëntalist dr. Joseph Charles Mardus, vertaler van de Koran en van de Duizend-en-één-nacht, is op tachtigjarige leeftijd overleden. Mardus maakte deel uit van enkele we tenschappelijke expedities naar Marokko en het Oosten. en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw Ieverieen liter gal in uw in gewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die. liter gal op te wekken en Uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Eerste Kamer Wederopbouw- en P.T.T.- begrotingen goedgekeurd Minister In 't Veld zette Dinsdag in de Eerste Kamer zijn vorige week Donderdag afgebroken rede voort ter verdediging van de begroting van Wederopbouw en Volks huisvesting. Hij z^ide onder andere dat er thans nog veel krotten zijn, die de voor oorlogse kabinetten verzuimd hadden op te ruimen. Toen had men gemakkelijk kunnen saneren. Thans gaat het bouwen van nieu we huizen voor. Pas als er genoeg wonin gen zijn kan worden overgegaan tot krot opruiming. Van de duplex-woningen zul len dan ook „simplex"-woningen gemaakt' worden. Zonder hoofdelijke stemming werd de begroting goedgekeurd, evenals die van het Staatsbedrijf der P.T.T. INTREDE DS. R. D. BEUKEMA. TE IJMUIDEN. In het kerkgebouw der Ned. Hervormde Gemeente deed ds. R. D. Beukema intrede bij de Gereformeerde Kerk van IJmuiden, na bevestigd te zijn door zijn vader ds.- E. Beukema van Nieuwdoi-p (Z.). De nieuwe predikant had tot tekst gekozen: Corinthe I 23 en 24. Ds. Beukema sprak na zijn predicatie een persoonlijk woord tot de gemeente waarna achtereenvolgens nog het woord gevoerd werd door ouderling J. de Groot voor de gemeente, ds. H. C. van Nood namens de classis en ds. J. van Buuren als plaatselijk collega. De dienst werd door zeer vele be langstellenden ia ij gewoond. Voorlopig wordt één lesuur per dag op deze manier besteed; slaagt de proef, dan wordt dit tot twee uren uitgebreid. In dat geval wordt het Dalton-systeem ook gelei delijk aan in de hogere klasse ingevoerd, namelijk te beginnen met deze eerste klasse ieder jaar een volgende erbij, zodat na vijf jaar voor de H.B.S.- en na zes voor de Gymnasium-afdeling op het Lorentziyceum „Dalton" ingeburgerd zal zijn. „Overhaas ting kan alleen maar schaden", zegt dr. Thie, „want zowel de leerlingen als de lera ren moeten er nóg aan wennen. De docen ten worden geheel vrij gelaten, staan zij zo sceptisch tegenover het stelsel, dat zij er liever niet aan beginnen, dan worden zij bij klassen ingedeeld, die aan de Dalton methode niet toe zijn". Het Dalton-stelsel vergt ongetwijfeld ook meer van de leerkrachten dan het zuiver klassikale ondei-wijs. De taken, die leer lingen in verkorte vorm gestencild ter be schikking krijgen, dienen van te voren op gesteld en in de klasse te worden bespro ken en de uitwerking van het opgegevene brengt een massa correctiewerk met zich mee. Dan loopt men natuurlijk de kans wel eens een fout over het hoofd té zien, wat voor de leerling aanleiding is te denken, dat hij het dus bij het rechte eind heeft gehad, waardoor hij op zo'n verkeerde oplossing verder bouwt. Van de scholieren zelf wordt grote zelf beheersing en verantwoordelijkheidsgevoel gevraagd. Want dit is juist, wat dr. Thie in het Dalton-systeem zo aantrekt: De gehele school wordt op een bepaald uur losgelaten en dan moeten de meisjes en jongens er zelf voor zorgen, dat alles toch goed verloopt. Zo wordt het besef van het grote principe der democratie, dat ieder individu verant woordelijk is voor de goede gang van zaken van het geheel, reeds op jeugdige leeftijd levend gemaakt. En wie kennis heeft genomen van het grote percentage studenten, dat op de uni versiteiten en Hogescholen strandt, juist omdat zij niet zelfstandig hebben leren werken, kan dit experiment op het Lorentz iyceum overigens een school met van oudsher een laag percentage zittenblijvers, omdat de leerlingen voor een groot deel af komstig zijn uit gezinnen, waar men een lange middelbare schooltijd niet zou kun nen bekostigen - niet andfers dan toejuichen. „Leuk? Nee, geschikt!" Hoe reageren de scholieren nu op het Daltonsysteem? De heer Thie drukt het kernachtig uit met de woorden: „In het begin vonden ze het „leuk" en nu „geschikt". In het algemeen begrijpen ze wat er van hen verlangd wordt. Loopt er al eens één tussendoor, die zijn vrijheid denkt te kunnen misbruiken, dan wordt hij veertien dagen uitgesloten van het voor recht de Dalton-lessen te volgen en krijgt hij gedurende die tijd klassikaal onderwijs. Dat komt het eergevoel van de lyceïsten te na! Bovendien stellen de kinderen het op prijs een vastomlijnde taak te hebben, zo dat zij hun programma kunnen overzien. En tenslotte en dat is zeker een niet ge ring voordeel hebben de vluggen de ge legenheid reeds in de schooltijd hun huis werk te kunnen maken of zich wat meer in de onderwerpen die hen interesseren te verdiepen. Dat alles heeft ertoe meegewerkt, dat zowel de staf van het Lorentziyceum als de leerlingen de Dalton-werkwijze in die paar maanden zijn gaan waarderen. Athletiek Singelloop op 5 Mei Het Centrum-comité van Koninginnedag heeft het bestuur van de Haarlemse Athletiek Vereniging „Haarlem" verzocht op Donder dagmorgen 5 Mei de leiding op zich te nemen van een Singelloop in Haarlem en de voor bereidende maatregelen te treffen. Leden van de KNAU (C en D klassers), leden van sportverenigingen, niet aangesloten bij de KNAU en militairen kunnen aan de wedstrijd deelnemen. De taf stand bedraagt 3 km. Ge start wordt voor het gebouw van de HBS aan de Zijlvest en het parcours is: Wilhel- ninastraat, Raamsingel, Gasthuissingel, Kam persingel, Turfmarkt, Spaarne, Donkere Spaarne, Koudenhorn, Nieuwe Gracht, Kin- derhuisvest, Zijlvest. Een prijs is beschik baar gesteld voor die vereniging, welke haar eerste drie lopers het best geklasseerd heeft. De inschrijvingsadressen zijn: J. Hermans, Ceramstraat 11; A. H. Heyne, Wagenweg 84; C. Lamoree, Dr. Schaepmanstraat 124; J. J. Wullems, Anjelierstraat 20; A. J. Mulder,' Nassaulaan 10 rd.; D. Hagtingius, Perseus- straat 31; A. J. van de Klashorst, Cónst. Huygensstraat 56; J. Groen, Goudsbloemplein 10, Aerdenhout; H. Geusenbroek, Hoogeweg 63, Zandvoort; C. Dekker, Brederoodsewég 101, Santpoort; H. J. Voogd, Velserduinweg 221, IJmuiden-Oost; A. Schaap, Zeestraat 5, Beverwijk. Panda én de Meester^Ontdekkïngsre3z3ger Voetbal Zwaluwen-Rode Duivels Rijvers speel. rech,sb Voor de wedstrijd tegen de r> -p Woensdag 13 April te Rof,tfc, volgende spelers voor het 7tooi m W uitgenodigd: ZvvalüV^' Doel: De Munck (Sïttardse Re, Achter: Van Bun (MVV) en Tv (EDO). eQ Schijven Midden: Van Schijndel (smn (DCV) en De Vroet (FeijenoordT' Ter1^ Voor: Rijvers (NAC), wi Lenstra (Heerenveen), Timmert en Clavan (ADO). meimans (A|J 34. Ja die Oosterling, die Ben Piejj-seh heette en die de Eerste Grootvizier van de échte Bey van Kromostan was die was genadeloos! Hij vond het natuurlijk heel erg dat Joris Goedbloed daar met een nagemaakte Bey in het hötel zat. En zo kwam het dan, dat Joris en Panda gevan kelijk naar de dievenwagen werden ge bracht, die buiten voor het hötel stond te wachten. „Ik heb niet eens iets gedaan," zei Panda nogen dat was waar, want ten slotte was Panda niets anders dan een eer lijke piccolomaar niemand' luisterde naar hem. Zij moesten de wagen in en de deuren gingen dicht en daar gingen ze, om naar de gevangenis gebracht te worden. Nw moet je wetendat toevallig de heer Geofridus Goudbakker en zijn helper Dop om de hoek stonden te kijken. Zij hadden Joris nét tweehonderd daalders gegeven voor één blokje caponiet, en nu zagen zij daar de zogenaamde secretaris van de Bey in de dievenwagen zetten! „Misselijk!" riep Geofridus Goudbakker. „Bedrog! Daar moeten we het onze van hebben!" Onthoudt dat maar even, want over een poosje ko men die twee weer terug in ons verhaal en hoe! Zij wilden caponiet hebben, en ze gaven het nog niet op! Maar intussen zaten Joris en Panda nu in de gevangenis, en Joris kreet: „Ai-mi! Ai-mi! Hoe droej is het lot dat ons thans treft De Rode Duivels brengen d0 ploeg in het veld: 8 de Doel: Bogaerts (Standard) Achter: Saeren (F C Luik) 0„ (Standard). mk) en Midden: Blaise (Standard) F ru Gantoise) en Van der Amv«. Ves|k Mechelen). Amvere (HacJ Voor: Deprez (F C Isegem) pens (Beeraschot), Gillau (S p Freddy Chaves (La Ganioi^j Vanavond ontvangt Haarlem Feijenoord Toen op 17 April 1935 de eerd. biJ kunstlicht op het (oude) HfflfcW werd gespeeld was FeSraoordV ï- partij van Haarlem, ae Ook nu is Feijenoord de eerste KTauït°nmdette SPelm Doel: Kokhuis; achter: Van rW n Van Gooi; midden: Meertens, VaJ Barends; voor: Pastoor, BÓeree Sf" Smit, Groeneveld. ee' ««fc Voorlopig programma van de Haarlemse Sportweek Het Uitvoerend comité van de live Sportweek heelt vergaderd, om h.'t gramma vast te stellen van de jml E sportgebeurtenissen, welke van Zsffir tot en met Zaterdag 18 Juni gehoudmj lep worden De belangstelling ,m '5 der sportbonden en sportvereniging™ van die aard, dat het mogelijk is een jv trelckelijk programma samen te stellen De inzet zal zijn een optocht, waarvoor i. deelname van talrijke Haarlemse sport' emgingen verwacht wordt. De sportte* naars (sters) komen op de Grote Mar» bijeen voor de officiële opening Met 2 demonstratie van enkele takken van sr op een terrein in Haarlem-Noord zsU Sportweek besloten worden. Zondag 12 Juni is bestemd voor een sw' middag. Dan volgen op enige avonds i demonstraties van gymnastiekvereniging en indien er een geschikt parcours te vind» is zal een wielerwedstrijd worden gehouöa Wegens werkzaamheden op de Dellllaj zullen andere wegen gekozen moeten wr. den. Getracht zal worden en serie boft. wedstrijden en een demonstratie krachtsKd op een terrein te geven. De tafeltennis- spelers (sters), zwemmers (sters), rugby®. Iers, handballers en korfballers (sters) zufe ook weer in actie komen. De leden van d> Motorsportclub „Haarlem" is verzocht me^ werking te verlenen en gezien het grot; succes van het springconcours zal getracht worden weer wedstrijden voor paardenlid- hebbers te houden. Ook zal de jeugd An de gelegenheid zijn aan een deel van met programma mee t; werken en voorts zal aandacht worden lij steed aan de watersporten. Wandelsport K.L.M.-jubileumtochten De Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, die 7 October dertig jaar bestaat.en voor nemens is gedurende dit jaar op enigewijaa de aandacht op dit jubileum te veslifa houdt op Maandag 6 Juni (Tweede Pinkster dag) „K.L.M. jubileumtochten". De KDI schrijft in een programma over de tofe dat zij altijd een grote steun heelt geheöa» de belangstelling en sympathie van he!S- derlandse volk en zij wil dit tot uitdrukfei brengen door een zo groot mogelijke km; Nederlanders in -de gelegenheidte stella daadwerkelijk aan de viering van het jubi leum deel te nemen. De afstanden bedrag» 30 en 40 km. Gewandeld wordt van Da Haag via Wassenaar, Katwijk naar Noord- wijle (de deelnemers aan de 30 km, tocht kt Katwijk) en terug over Katwijk aan Z«. Wassenaarse Slag, Ruigenhoek naar Da Haag. Reuzenvliegtuig. De Douglas-fabrieka hebben bekendgemaakt, dat zij 'opj zijn met de bouw van een nieuw vier motorig transportvliegtuig dat tw# autobussen of twee veldkanonnen v«n 155 mm 'kan vervoeren, zonder dat hel nodig is deze uit elkaar te nemen. Dit vliegtuig is zo gebouwd, dat de deuren, die in de neus van de romp zijn ge plaatst, die het laden en het lossen va» rollend materieel mogelijk maken zot- der hulp van een kraan. Het eerste mo del zalin December gereed zijn, Amerikaanse luchtmacht heeft er reel' 30 besteld. Cijfers. Volgens het blad van de ABJ lcaanse bezetting, „Die Neue ZeiWj hebben in de Sovjetzöne de (officieuze) sterftecijfers tot in het najaar van l i de geboortecijfers overtroffen. Vog het blad stierven in deze zóne in 1946 60.000 mensen, hetgeen overeen- komt met een jaarlijks sterftecijfer» 34 per duizend. In Mecklenburg het sterftecijfer toen zelfs tot duizend. Na een hoogtepunt m ter van 1946-1947 is het sferfWf steeds gedaald en het bed» ongeveer 15 per duizend As»'' echter thans ongeveer einde van het jaar waren g- sterftecijfer ongeveer in evenjo Daarentegen heeft West-Dmisjjjg dert het begin van 1946 een gebo overschot. rn. HU komt niet. Duizenden Fransen ffl geisen konden gisteren een bh op de Stratocruiser van dePanAtf can Air Lines, de Flying Cloud, die» teren in Engeland a,ank^, .,]je2iuij journalisten aan boord- Het vloog het Kanaal over, volgdeivan;C* bourg de Franse kust naar hie en keerde weer naar Londen rara reusachtige vliegtuig weer naar Amerika vertrekken niet,-zoals in Nederland verwacht wei nog op Schiphol landen. Scheidingen. In Amerika is oe {3 ling van het aantal echtechei*^ huwelijken ingetreden. Inri»i 610.000 echtscheidingen uitgeg«* in ;948 naar schatting 415.00U. Deelnemer. Charlie Chaph nemen aan het dat van 20 tot 24 April te Par»»» den gehouden.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2