Waterwinning in Kennemerland veroorzaakt hevige schade op velerlei gebied De vlag in top voor Rode Kruis en transportcolonne Drie levens WOENSDAG 6 APRIL 1949 TJMUIDER COURANT DE DUINEN WORDEN BEDREIGD „Snel ingrijpen..of verliezen" In Heemskerk is een bijeenkomst gehou den, waar het thans weer zo actuele pro bleem van de waterwinning uit de duinen werd behandeld door de heer H. A. J. Roo- zen uit Egmond, lid van Provinciale Sta ten van Noordholland. Op zeer uitvoerige wijze is hij ingegaan op de vraagstukken, welke zich sinds jaar en dag om deze wa tervoorziening bewegen en op het gevaar, dat al dreigender om de hoek komt kijken. De „schuldvraag" ten aanzien van de wateruitputting der duingronden werd ook tijdens deze bijeenkomst gesteld en de heer Roozen vroeg zich af, of het Provinciaal Waterleidingbedrijf in deze blaam-verdient. Ter onderzoeking van deze netelige vraag ging hij de geschiedenis van Kennemer land na, daarbij tot de conclusie komend, dat het P.W.N. niet „de enige schuldige" aan de toenemende uitdroging van duin- en cultuurgrond is. Interessant was zijn visie op de praehistorie van Kennemerland: vol gens de heer Roozen stond omstreeks 20.000 jaar vóór Christus de Noordzee zo goed als droog en de Doggersbank vormde in die dagen een uitgestrekte heuvelrug. Toen de duinen zich gevormd hadden door verstui ving en aanslibbing van de rivieren en er een weelderige flora op gegroeid was, kwa men veel later de eerste droogmakerijen hun invloed uitoefenen op de waterstand in de duinstrook: door het lage waterpeil in verschillende polders daalde ook de waterstand in de duinen en de meertjes verdwenen er stuk voor stuk. In de negen tiende en twintigste eeuw zag men een toenemende cultivering van de geestgron den en doordat daarbij de duinen werden afgegraven vloeide steeds meer water naar de polders af. De volgende klap werd door de aanleg van waterleidingen toegebracht: met als eerste die in Bergen en Wijk aan Zee kwam het vochtigheidsgehalte van de duingrond steeds meer in het gedrang zo dat de vruchtbaarheid zienderogen achter uitging. Wanneer men zich, zo zei de heer Roozen, indertijd aan een limiet gebonden had, was de schade wellicht binnen de perken ge bleven, maar in 1920 werd er ongeveer twee millioen kubieke meter water aan de dui nen onttrokken tegen twintig millioen ku bieke meter in 1947. Spreker nam stelling tegen de bewering, als zou een beschermende kleilaag op 40 meter diepte de waterstand tot zekere hoogte gunstig beïnvloeden: volgens hem is deze „koek" inderdaad aanwezig, maar zij wordt op verschillende plaatsen onder broken zodat het water toch weg kan lopen. Zout water dringt op. De vraag, die met dit complex van pro blemen nauw samenhangt, is die van het zoute water, dat steeds verder opdringt en de zoet-waterstand ook al ongunstig be ïnvloedt, Maar de grote bedreiging wordt toch wel gevormd door de stijgende water behoefte, waaraan elk jaar ettelijke nieuwe millioenen besteed worden en ondanks de instelling van enige commissies die het vraagstuk in onderzoek moesten nemen, is er weinig concreets gedaan. Wel is er in 1937 gezocht naar een water winning uit het IJselmeer, maar deze ex perimenten zijn volgens de heer Roozen min of meer doodgëlopen, ondanks het feit dat de zaak der waterwinning op een ver loren strijd tegen de droogte uit gaat lopen. Ter illustratie deelde spreker mede, dat er in een weiland in de directe omgeving een stoflaag van aanzienlijke dikte is aange troffen, die wanneer zij dikker wordt waarschijnlijk nooit meer water zal kun nen absorberen. Oplossing blijft uit. Rapporten van commissies lokten onder meer van ir, Driessen tegenacties uit, maar uit de botsing der meningen is nog steeds geen oplossing ontstaan. De heer Rooien wilde in de richting van samenwerking tussen P.W.N. en grondgebruikers gaan, waardoor wellicht door een grootscheepse waterinjectie het peil weer enigszins kan worden opgevoerd. Maar wie zal deze enorme hoeveelheid benodigd water leve ren? De polders schijnen er geen voldoende „voorraad" voor te bezitten, hoewel in 1937 een plan werd gemaakt om via een pers leiding bij Castricum water aan de duinen toe te voegen. Het plan ketste echter door voor en IJmuidlein WOENSDAG 6 APRIL Thalia, 8 uur: „Fantasia". Rex, 8 uur: „Circusschaduwen". Raadhuis, 45 uur: Spreekuur Wethouder van Onderwijs. DONDERDAG 7 APRIL Geen bioscopen. Raadhuis: Geen spreekuur Wethouder van Sociale: Zaken, gebrek aan samenwerking tussen de be trokkenen; de Provinciale Staten hebben zich er mee bemoeid, het resultaat is tot nog toe nihil. De kans is er echter, zo zei de heer Roo zen tenslotte, dat er binnenkort ingegrepen wordt, omdat het peil van het grondwater over heel Nederland daalt, (in de Betuwe is dit bijvoorbeeld sterk te merken), zodat deze kwestie in haar algemeenheid wordt aangepakt. Een aantal geïnteresseerde bezoekers van de vergadering, die was uitgeschreven door de L.T.B., kwam met vragen voor de dag en na beantwoording door de heer Roozen sloot de voorzitter deze avond. Het Amsterdams symphonie- orkest komt concerteren Op Woensdag 6 April zal het Christelijk Gemengd Koor „Looft den Heer", onder leiding van Willem Wiesehahn, een uitvoe ring geven van „Die sieben Worte des Er- lösers am Kreuze" van J. Haydn. Het Amsterdams Symphonie Orkest zal deze avond zijn medewerking verlenen, evenals Bep Streefkerk-Wigmans, so praan, Bep Ogterop, alt, Chris Scheffer, tenor en Jaap Stroomenberg, bas. VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN Besommingen loggers verse vis van 4 April: SCH 120 met f7050; SCH 7 met f7000; SCH 310 met f5800; SCH 305 met f3570; SCH 402 met f3150. Besomming trawlkotter: SCH 2 met f 1000. Notering verse vis: tong van f74,70—f80; tarbot van f 44,60—f 66,70; ka beljauw van f 23,70f 24; gullen f 19; wolf van f 15,80—f 16,70, koolvis f 13,60; tongschar f41: grote schol f39,90; middelschol f 14,90 f 35,70; kleine schol f 11,60—f 16; schar f 8,50; slips f 15,30. KWART EEUW ZIEKENZORG Hoe fnuikend de watéronttrekking aan de duingronden voor de bebossing kan zijn toont deze foto van een aantal afstervende dennen in de buurt van Wijk aan Zee. Weer een poging om de J. P. Coen op te ruimen Niet zuigen, maar spuiten is thans de boodschap Het wrak van de J. P. Coen, dat tussen de IJmuidense pieren sinds jaar en dag een lastig obstakel ^oor de scheepvaart vormt, zal dezer dagen voor de zoveelste keer wor den „aangevallen". Tusen de pieren is namelijk heden een zand zuiger aangekomen, die in afwijking van de vorige keer, het niet met zuigen maar met spuiten gaat proberen. Daartoe is de installatie in Sliedrecht verbouwd een vrij omvangrijke reorganisatie overigens en wanneer het apparaat succes heeft, zal men met behulp van springstoffen de ,Coen" bij stukken en brokken kunnen op ruimen. De spuiter is echter weer vrij ge makkelijk in een zuiger te transformeren. Voor de zandspuiter aan het werk kan gaan, zal hij in IJmuiden gemonteerd wor den, daarna zal men proefdraaien om dan aan het eind van deze week of het begin van de volgende met spuiten te beginnen. Uiteraard zullen de weersomstandig heden in hoge mate bepalend zijn voor de uitslag van het karwei. HOOG EN LAAG WATER IN IJMUIDEN 6 April: hoog water 8.30 en 21.07 uur; laag water 3.48 en 16.20 uur. 7 April: hoog water 9.40 en 22.31 uur: laag water 4.44 en 17.33 uur. VISSERSSCHEPEN Binnen 4 April: IJM 8 Ep Avant, rederij En Avant, vis, vertrokken 24 Maart. KW 76 Excelisor, vis, vertrokken 19 Maart. Feestavond Vulkaan Eens in de veertien dagen wordt de be manning van het marine-reparatieschip de Vulkaan een ontspanningsavond door O. S. en O. aangeboden. De beste artisten worden geëngageerd om de Jannen enige uren aan genaam bezig te houden en ook Dinsdag avond waren er in het Patronaatsgebouw enige prominenten uit de wereld der Klein kunst aanwezig en brachten het publiek „van dit, van dat, van alles wat". Wie Roland Wagter zegt denkt aan vro lijkheid. Deze ras-artist bleek niet alleen een prettig en vlot causeur te zijn, maar toonde zich bovendien een sneltekenaar van formaat. Figuren uit het dagelijks leven, zowel als vooraanstaande politici werden met een verbazingwekkende vlot heid op het doek gebracht en het applaus dat hem ten deel viel was dan ook vol komen verdiend. Een acrobatisch danspaar, „de Rettichi- ni's", haalde enige treffende staaltjes van lenigheid uit en oogstte voor zijn prestaties een hartelijke bijval. De charmante chansonnière Elly Wester meier die enige Nederlandse cabaretliedjes ten gehore bracht, bekoorde door haar pret tige stem en goede voordracht en het goochel-paar „de Fletski" kwam met enige originele toeren voor de dag. Alweer een geslaagde avond die door alle aanwezigen zeer gewaardeerd werd. TWEETAL CHRISTELIJK GEREF. KERK. Als tweetal voor beroep bij de Christelijk Gereformeerde Kerk in Velsen zijn gesteld ds. H. Henstra uit Bi-oek op Langendijk en ds. A. Brandsma uit Rijnsburg. Beverwijk gedenkt een groots menslievend werk De bakermat van de Beverwijkse afdeling van het Nederlandse Rode Kruis, waar men op Donderdag 7 April de dag herdenkt waarop deze afdeling een kwart eeuw geleden haar dienende taak begon, is de „Vereniging Zieken huis voor Beverwijk en Omstreken" geweest. Deze laatste vereniging welke in het najaar van 1922 haar eerste al gemene vergadering liield. beijverde zich voor de oprichting van een zieken huis in Beverwijk. Uit het bestuur en de leden werd een financiële commissie gevormd die met medewerking van personen uit allerlei kringen gelden inzamelde om de bouwplannen te kun nen verwezenlijken. Een gelukkig toeval bracht het be stuur in 1923 in kennis met het Hoofd bestuur van het Nederlandse Rode Kruis dat de raad gaf in Beverwijk een afdeling van dit Rode Kruis op te richten waarbij dan steun van het hofdbestuur voor het ziekenhuisplan zou zijn te verwachten. Een serie besprekingen volgde en op 7 April 1924 deed dus het Rode Kruis zijn intrede in de aardheienstad. De financiële commissie kreeg nu pas goed de handen vol werk. Men organiseerde bazars, luna-parken, een poppententoon- stelling, verlotingen, revues en voordracht avonden en dat alles bracht het nodige geld in het laadje. De medewerking van de hoofdbestuurders en de giften van par ticulieren, industrië! i en handelsonder nemingen hebben er eveneens toe bijge- dragen de bouw van het zo nodige zieken huis te bevorderen. Koninklijke opening ook de gemeente droeg haar steentje bij en verleende voor de tijd van 25 jaar een subsidie tot een bedrag van 8000; de steun van de Hoogovens maakte het verder mogelijk dat er direct een chirurg aan de inrichting kon worden verbonden. Na het succes dat de financiële commissie wist te boeken, ging men er toe over om de plannen vaste vorm te geven en zo kon op 18 December 1926 de eerste steen dooi de toenmalige voorzitter gelegd worden. Een klein jaar later was men met de bouw gereed en op 21 September 1927 opende wijlen Prins Hendrik der Nederlan den, in het bijzijn van tal van autoriteiten en genodigden het ziekenhuis. Gift voor lift Het gebouw had de beschikking over 45 bedden en 8 stuks in de barak voor besmet telijke ziekten, doch bleek al spoedig het verplegend personeel niet meer te kunnen bevatten en de leiding zag zich voor het probleem gesteld of op de zolder van het ziekenhuis kamers voor de zusters in te richten of een apart huis voor deze dames te bouwen. Tot het laatste werd be sloten, de financiële commissie kreeg weer wat te doen en op 31 Mei kon het nieuwe Zusterhuis in gebruik worden genomen. Een gift van 3000 van een onbekende geefster werd aan de bouw van een lift besteed. „Zie de zonzij" brengt verlichting In de loop der jaren was het ziekenhuis echter te klein geworden om aan de toe nemende eisen van de verpleging te kun- MARKTBERICHTEN 5 April 1949 Besommingen. Trawler: IJM 8 En Avant 11.820. KW 227 1659; KW 28 2118: KW 140 2600; KW 56 2150; KW 29 339; KW 76 7075; KW 104 2140; KW 151 2200; KW 16 2356; KW 169 2058; SCH 9 6874; IJM 226 508; IJM 229 2100. Een VEM-trawler besomde f 17.000. Prijzen. Heilbot 2.35—1,75; gr. tong 1,90—1,75; gr.m. tong 2,051,80; kl.m. tong 1,951,85; kl. tong I 1,95—1,80; kl. tong II 1,85—1.75; tarbot I 1,951,55, per kg. Tarbot II 93; schartong 3221; gr. schol 56—49; mijd. schol 3925; kl. schol 265,80; schar 165,50; bot 2117; makreel 2318,50; v. haring 139; gr. gul 3226; ld. gul 3123; kl. koolvis wit 21,5020; kl. koolvis zwart 1413; wijting 17,502,70; gr. schelvis 46,50 38; midd. schelvis 5039,50; kl. schelvis 42-*-34; poon 93,60, per 50 kg. Gr. koolvis zwart 27,5025; gr. koolvis wit 5246; kabeljauw 12864; leng 5954, per 125 kg. Aanvoer. 125 kisten tarbot, tong en griet, 360 kisten makreel, 135 kisten haring; 370 kisten schol, 175 kisten schar, 10 kisten bot, 300 kisten kabeljauw, 270 kisten koolvis, 20 kisten leng, 880 kisten wijting, 80 kisten poon, 250 kisten schelvis, 50 kisten diversen. Totaal 3025 kisten. nen voldoen en in 1943; werd dan ook ver gunning gevraagd om twee zalen bij te bouwen en de keuken uit te breiden. Deze vleugel werd uit eigen middelen gefinan cierd. Doordat een drietal lichamen een lening zonder rente verstrekte, kon in hetzelfde jaar het kinderkoloniehuis „Zie de Zonzij" te Beverwijk worden aangekocht en dit kreeg als bestemming: polikliniek voor de specialisten en controlerende artsen. Voorts werd een kamer ervan voor physische therapie ingericht en bovenverdieping werd tot slaapplaats voor het inwonend personeel gepromoveerd. Door deze veranderingen kwam het zie kenhuis aanmerkelijk ruimer in kleren te zitten, doch de bestaande dienstvertrekken zijn nog steeds te klein en te gering in aantal om voor het grote aantal patiënten doelmatig genoeg te zijn. Waar in 1927 met 45 bedden begonnen werd kunnen thans ongeveer 100 patiënten verpleegd worden en zo nu en dan wordt wel eens de topbe- bezetting van 107 patiënten bereikt. In 1939 bezochten ongeveer 12.000 ziekenfondspatiënten de polikliniek en in de loop der jaren is dat aantal ge stegen tot 1200 patiënten per week of wel rond 60.000 per jaar. Hoogtezon-, kortegolf- en diathermie-behandelingen komen thans 700 maal per week voor. In 1928 bedroeg dit aantal slechts 120 per week. De financiële positie Al is er in de laatste jaren een nadelig saldo geweest, de financiële toestand van het ziekenhuis kan bevredigend genoemd worden. De tariefsverhoging en de over bruggingsuitkering dragen hiertoe het hunne bij en het Beverwijkse Rode Kruis Ziekenhuis heeft dan ook nooit een beroep behoeven te doen op de openbare kas of op de bevolking. Opmerkelijk goedkoop Opmerkelijk is, dat men in een tijd waarin alle prijzen omhoog gingen en er meer eisen aan de medische verzorging wer- - den gesteld dan voorheen, heeft kunnen rondkomen met een subsidie van 8000 die verleend werd in de periode dat het ziekenhuis slechts over 16 bedden be schikte. Degenen die bij de oprichting een grote financiële débacle voorspelden en van mening waren dat een ziekenhuis in Bever wijk geen bestaansmogelijkheden bood, hebben geen gelijk gekregen. De morele steun en medewerking die het ziekenhuis in de loop der jaren van regerings- en ge meenteautoriteiten, kerkgenootschappen, groot- en klein-industrie, handel- en mid- denstandsbedrijven, heeft ondervonden, stemt inmiddels tot grote vreugde en dank baarheid. De transportcolomie Het werk van het Nederlandse Rode Kruis in Beverwijk heeft zich echter niet tot de exploitatie van een ziekenhuis be perkt. De transportcolonne die in 1928 haar werkzaamheden begon, kan eveneens bogen op een uitstekende staat van dienst en voor al tijdens de moeilijke jaren van de bezet ting heeft zij getoond wat zij waard is. Vóór de fatale 19e September 1944 was Zij reeds ingesteld op eventuele gebeurtenissen van grote omvang en toen de evacuatie van Beverwijk een feit was geworden heeft zij zich dan ook kranig geweerd. Zieken en ouden van dagen werden met twee speciaal ingerichte vra'chtwagens vervoerd en een aanzienlijk deel van de taak der posterijen heeft de transportcolonne in die dagen over genomen. Het informatiebureau Velen zullen met grote dankbaarheid te rugdenken aan' het werk dat het informa tiebureau verzette. Het was een waar toe vluchtsoord en inlichtingenbureau gewor den voor degenen die familieleden, vrienden of kennissen zich ontnomen zagen en zijn bemoeiienissen inzake de voedselpakketten- actie zal in ieders herinnering blijven voort leven. Sobere viering Op Donderdag 7 April zal het Rode Kruis van half vier tot vijf uur een receptie hou den in het Statenhuis aan de Velserweg en wij twijfelen er niet aan of velen zullen op die dag hun sympathie komen betuigen- voor het grootse werk dat de Beverwijkse afdeling in Kennemerland heeft verricht. DEZE KEVER KON GEEN KWAAD MEER DOEN In een volkstuintje achter de Bever wijkse zetmeelfabriek is een coloradokever opgegraven die echter de geest al gegeven had. De politie is Van deze vöndst echter voorzichtigheidshalve in kennis gesteld. TWEE „BONNETJES" Twee bekeuringen werden door de Be verwijkse politie gemaakt, een terzake van het doen verrichten van arbeid door een zestienjarige knaap en een wegens het los laten lopen van een hond over bouwlan den. Ee" ijzersterke, donkerblauw^. „TRIMECO" j korte broek i (wol gebreid) leeftijd 4-i0 ir i J114 Pat), i t Gerard van Praa J OOSTERDUINWEG, IJMUIDEN TTTTTTTTTTTTTTTTTTTT,,^! (Aim Geslaagd concert in dP Grote Kerk Het Beverwijks Gemengd 7, „Zang en Vriendschap" ontl,T&w de directeur de heer Stephen L*1®'t Dinsdagavond in de Grote Kerk fV'si wijk een concertavond Begeven ,7 king verleenden de solisten Ma fen, sopraan, Lucien Louman Marcker tenor met aan d?vie» Lou Tervoort. Ondanks het SH?** Beverwijk nog een concerts»!, had, was de Grote KerkX* uitvoering begon met een tweefan"l1 „O, Bone Jesu" van Zenoni Vrijdag" van Gounod, gezonem' Beverwijks Gemengd Zankoor 5™k Vriendschap", die zuiver van hTP» den gebracht en dan ook door S gen onder doodse stilte werd! -i' hoord. n aang. Hierna zong Lucien Louman v door Tervoort, het lied in drie L g bittre Leiderïszen't „K- J, s FEUILLETON DOOR DAVID GARTH 45 Hij zag er in zijn witte zomerlinnen zo slank en gebruind uit en hun afscheid was noodzakelijkerwijze een beetje gehaast, want zij moest naar de trein en hij moest naar. een diner en zij wilde niet, dat hij haar naar de trein bracht, omdat dat haar een idee gaf van een werkelijk afscheid. „Op deze manier", legde zij uit, „is het net, of ik je maar even was komen begroe ten en terug ging naar mrs. Audley," En plotseling had zij hem vaarwel ge zegd en ging zij naar het station in de wa gen van Bill Armstrong. Bill praatte nogal druk om de eenvoudige reden, dat als hij dat niet gedaan had, de rit nogal stil zou zijn geweest. Zij waren veel te vroeg. Het kleine sta tionnetje was verlaten en de stilte werd alleen verbroken door het getik van de telegraaf sleutel op het kaartjesbureau. Zij ging op een bagagetruck zutten en Bill nam naast haar plaats. De kruier, die voorbij kwam, bleef even staan, om in de toenemende duisternis naar hen te kijken. „Oh, hallo, miss Dawson. Mooie avond, hè". „Hallo, Toby", zei het meisje. „Zeker een mooie avond". Hi.j ging weer door, maar Connie keek hem dankbaar na. Brenton was een vrien delijk oud stadje. „Weet je, Bill", zei zij, terwijl zij op bittre Leidenszeit beginne"-, Bach. Vervolgens werd de cani! „Wacht, betet, seid bereit" van I cï'11 met medewerking van koor soli uitgevoerd. Dit werd in het geheel uitstekend gezongen, speciaal v a Kliffen vertolkte hai Stat"?4 overgave en zij heeft de aanwe Li tengewoon van haar prachtige I ,1, genieten. Tot slot va! deze av ®'"5 voor het eerst in Nederland SiL"* „Quam Delecta", van Ramoao, me7® soli en piano. De directeur van 7, Vriendschap", de heer Stephen J», over de eerste uitvoering van aTS" lecta" wel tevreden rijn en hïi'ta zeer geslaagde concertavond terugi® Vierde H.O.V.-concert Het vierde en laatste concert Hal s.u lemde Orkestvereniging S? 4 e„ auspiciën van Hoogovenstaten M geVUa K.S.A.-gebouw te Beverwijk voerde, begon met de Symphonie MklS terts van Cesar Franck, dat door ff? wezrgen met een hartelijk applai! w beloond. Vooraf had de dirigent de C Kees Hartvelt, een uitleg van da stuk gegeven. Na de pauze was het» gramma iets lichter en Je Serenade Z strijkorkest m c grote terts opus 41 v,. Tschaikowsky werd gevolgd door het kende stuk „Die Moldau" van B. Smell Dit goed in het gehoor liggende werkki eveneens een daverend applaus. Ook.» laatste programmanummer „Ouverture miramis" van G. Rossini werd zeer op priS gesteld. Het is te hopen dat Hoogovenslatai de muziekliefhebbers in Beverwijk ook hl volgend jaar in de gelegenheid zal stellen van dé goede muziek, welke de H.0V Ier gehore brengt, te laten genieten. VOORJAARSVERGADERING VAN „HET WITTE KRUIS". Op Dinsdag 12 April zal de Noord- hollandse vereniging „Het Witte-Kruis" ij het wijkgebouw aan de Baanstraat haat voorjaarsvergadering beleggen, Op de agenda staat onder andere een b verkiezing. PALMPAASOPTOCHT. Op Zondag 10 April zal in Beverwijk een palmpaasoptocht voor kinderen van 5 to: 15 jaar worden gehouden. Voor de mooiste palmen zullen prijzen beschikbaar worden gesteld. Deze optocht wordt georganiseerd in s- menwerking met de gidsengroep en de ver kenners van de Agathaparochie. E.H.B.O.-WEDSTRIJDEN Ter gelegenheid van het jubileum zulte op Zaterdag 9 April nationale E.H.B.O.-ea verplegingswedstrijden worden gehouden. Voor deze wedstrijden hebben 30 helpers en 19 helpsterstroepen uit alle delen van Nederland ingeschreven. Door de comma- dant van het Rode Kruiscorps, luitenant- generaal b.d. L. H. van Oyen, de voorzitter van de afdeling Beverwijk, de heer Stou- tenbeek en de commandant van de Bever wijkse colonne, de heer J. van Gelderea, zijn de voorwaarden opgesteld De jury be staat uit de heer J. Basjou, hoofd van de medische afdeling van het Nederlandse Rode Kruis en de heer F. Hooftman, mede werker van de medische afdeling van hei Nederlandse Rode Kruis. Bekers en andere prijzen zijn door 'Beverwijkse p beschikbaar gesteld. Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 6 APRIL Kennemer Theater, 7.00 en 9.15 uur: „The Devil and miss Jones". i Luxor Theater, 6.45 en 9.15 uur: Lichtfte'. ankerC Corso Theater (Castricum), 8 uur: Nanoofc haar handen ging zitten en haar benen heen en weer slingerde, „ik zal deze plaats missen. Ik dacht nooit, dat het zo zijn zou. Maar mrs. Audley en de Stichtingsdag en het geschreeuw van het voetbalveld en de danslessen en alles ik ben er werkelijk van gaan houden". „Zeker", zei Bill. „En de mensen hier houden van jou. Je hebt je hier een eigen plaats veroverd. Je hoort hier", pij leunde op zijn gemak achterover. „Waar ga je eigenlijk heen?" Gedurende enige ogenblikken bewaarde zij het stilzwijgen. „Onder ons gezegd, Bill, ik weet het niet", zei zij impulsief. „Niet naar West- Indiëdat zei ik alleen maar. Maar ik moet ergens heen om iets met mezelf eens te worden. Ik moet", voegde zij er ge spannen aan toe. „Je zorgt goed voor jezelf, hè?" zei hij. „Dat zal ik. Ik heb geld genoeg, dank zij het feit, dat Jock er op stond die royal ties met mij te delen. Oh". Zij drukte haar ene hand even stijf op haar ogen. „Neen, laat maar, Bill. Ik ben er zo wel overheen. Het is alleen maar, dat hij zo goed voor mij geweest is, en ik.ik heb. Bill bekeek haar lang en aandachtig. „Weet je, wat ik denk? Neen, natuurlijk niet, want je kunt niet iemands gedachten lezen. Of ben je soms wel een gedachten - lezer?" vroeg hij plotseling. „Want als je dat wel bentwat denk je er dan van?" Zjj nam haar hand van haar ogen weg en keek hem verbaasd aan! „Waarvan?" Bill wees met zijn duim op zijn borst. „Kijk eens. hier. Ik werk het gehele jaar hard, om wiskunde te onderwijzen in de beroemde school, die een sieraad voor deze stad is. En wat doe ik nu? In mijn zeer geliefde vacantie hang ik hier nog rond. Waarom? Om jou ergens heen te zien trek ken waarheen weet je niet fluitend om de moed er in te houden". „Maar Bill, je wilde met Jock golf spelen „Ja, zeker, dat was één deel er van, nl. dat Jock in de buurt zou zijn. Maar een andere reden was, dat ik dat meisje Dawson erg graag mocht". Hij sloeg zijn handen om zijn ene knie heen. „Het kan me niet schelen, dat een meisje verliefd is op een andere man, als zij zo verstandig is, het te laten uitbranden, als zij ziet, dat er nooit iets van komen kan. En van dat punt uitgaande, zou ik er op willen wijzen, dat ik eveneens leraar ben op de Brenton School en dat ik hier zal zijn gedurende de gehele tijd, dat jij hier én daar rond zwerft!" Hij grinnikte even. „Ik wou, dat je gauw terug kwam naar.... Brenton". „Dat zou je niet willen, Bill', zei zij langzaam, „als je eens wist, wat een ver schrikkelijke leugenaarster ik geweest ben". De koplichten van de trein kwamen in de verte de bocht om. „Kom, kom", zei Bill Armstrong. „Mis schien moet je een pak slaag hebben. Misschien ook niet. Maar op de lange duur, dame, ben je alleszins acceptabel. Nu moet je dit goed onthouden. Het is niet nodig, dat je ergens anders tracht opnieuw te beginnen. Dat heb je hier gedaan en dat moet je niet weggooien. 2ie maar eens gauw de gedachte in je hoofd te krijgen, dat je plaats hier nog altijd voor je open is en dat ik bljj zal zijn, je terug te zien". De trein kwam met groot geraas na derbij en werd met een ruk tot staan ge bracht. Een conducteur stapte uit. „Trein voor New York!" schreeuwde hij. „Instappen!" Treinen stoppen niet lang in Brenton. Bill zette haar koffers in de coupé en bleef toen op de onderste tree staan, ter wijl hij haar strak aankeek. „Denk er om!" zei hij. „Kom gauw te rug.... naar Brenton. Naar mij. Dat zul je toch doen, nietwaar, Constance?" En plotseling was die lange jongeman, die daar onder haar op de treeplank stond, iemand, die zij heel graag mocht. Hij was voor haar een licht voor het venster. iets dat misschien helderder -en sterker zou gaan branden tegen de donkere onzeker heid,- die daar voor haar lag. Zij bukte zich en stak hem de hand toe. „Ik zal terugkomen, Bill!" En de rest werd verdoofd door het ge fluit van de locomotief. „Bon voyage!" riep de dii'ecteur hem achterna. Bon voyage! Goede reis! Jock liep het terrein van de school over naar Bill's huisje en voelde zich helemaal niet in de stemming, om op reis te gaan. Alles scheen zo gedesorganiseerd. Zie eensnaar die Connie, die daar maar plotseling naar West-Indië vertrokZonder meer. In zijn eigen kwartier terug, begon hij zijn bagage verder te pakken. Plotseling bleef hij staan met een armvol overhem den boven een open koffer. Als hij zich maar niet al die prettige dingen over haar herinnerde die be toverende indruk van diep gevoel en warme oprechtheid, toen zij bij de over dracht van de bibliotheek over haar vader sprak die snelle besliste neiging, om terug te vechten, die zij zo moedig getoond had gedurende de meer spannende mo menten in een huis in de West Fifties. Plotseling hief hij het hoofd op. Er werd zachtjes geklopt. Hij opende de deur en stond tegenover de kleindochter van de oude Nathaniel Carsden. De schok van de verrassing' deed hem bijna sprakeloos blij ven staan. Het was. natuurlijk maar ver beelding. „Hallo, Jock", zei de verbeelding op zachte toon. „Fontaine!" riep hij uit. „Ik.... maar kom binnen, alsjeblieft. Kom binnen!" Voor het ogenblik kon hij niets anders bedenken, dan haar verzoeken, om te gaan zitten. Fontaine gaf hier gevolg aan door op de armleuning van een stoel te gaan zitten en keek hem scherp aan. „Ik weet alles, Jock.... alles, wat er met je gebeurd is". „Oh", zei Jock. „Ja...." „Ik heb gehoord, dat je morgen weg gaat. Doe. doe dat niet". Jock schrok even. „Doe dat niet?" her haalde hij. „Maar waarom, Fontaine". „Er is iets beters voor je dan dat, Jock". Jock keek haar een beetje verward aan. Natuurlijk kon er wel iets beters zijn, dan naar het buitenland te gaan met een grote regeringscommissie, maar hij kon zich toch niet zo gauw bedenken, op welke ma nier hij eventjes een nieuwe carrière kon beginnen. Het meisje ging voort: „Het moet je hard vallen, om hier geen les meer te geven". „Ja", stemde hij toe, „dat doet het in zekere zin ook. Ik bedoel, ik zal deze plaats tot op zekere hoogte missen, maarf-Jjj zweeg. „Kijk eens hier, Fontaine, wat heeft dit allemaal te bete kenen? Het is net, of je medelijden mei mij hebt". „Dat heb ik ook, Jock", zei zij. „Ik weel. hoe jij je voelt. Alles gaat tegelijk scheer Maar weet je niet meer, wat je me eens gezegd hebt? Je moet starten van het punt waar je je bevindt. En", zei zij beslist, .F heengaan hier is een stap terug; met Vóóruit". „Hoe bedoel je dat Fontaine", zei mj. „Ik begrijp je niet". Fontaine keek hem even aan en Dieei toen naar de handschoen staren, die zij vast in de hand geklemd hield. „Ik bedoel", zei zij met vaste stem, het mij leed doet, dat je zoveel tegens s hebt gehad. Ik wil je helpen, Jock. t dat je weet, dat-.... datOh "e| J uit, „kun je dan niet zien, wat ik beao Waarom denk je, dat ik hier ben. Haar ogen kwamen snel naar ae zij omhoog. „Een tegenslag op één boek, je kunt een ander'schrijven. Je W nog heel wat schrijven. En ditmaal ze je er niet tussen nemen. Ik bezit j veel, Jock. Ik bedoel, ik heb niet veel gw maar ik heb tweehonderd dollar i maand en een hoop inspiratie en allemaal van jou, Jock, omdat" ®n boog zij haar mooie hoofdje «F balen en trommels en trompe ten mij bent, Jock ondanks mezelt -- danks de manier, waarop je een„ becritiseert en veronachtzaamt. (Slot volgt).

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6