V.S. Taxi i Sportieve i regenjassen 5 GERARD VAN PRAAG Visserij-varia Heihuis aan de baai J|AAN'DAG II APRIL 1949 IJMUIDER COURANT Velsen-Noord Invaller van Kinheim doelpuntte drie maal jrfriid tassen Zandvoortmeeu- I" ie "wleiB te Zandvoort bezette «o a., ,i?invaller voor De Boer was en waardoor v. d. Wateren als ongesteld en Prinsen als linksbinnen middenvoorplaats, waar hij uit- jpeelae. verrichtte. stekena «ere tegen Wmd en trok di- XLiheim spe aam herstelde Zand- rect ten aanva de yelsenaren had- om de score voorlopig blank den dro15 je houden. Nada fs-egaan kwam de bal bij de links loren was ges theren) wiens voorzet on- buiten van a s Daniëls werd ingeschoten h0U?nirect volgde een goede pass van (Mb FLn door het midden naar Hoope, v' nfl passeerde en onhoudbaar gelijk die de 5 Pa Na ongeveer twintig minu- 1,13 Trintz goed voor, waarna Hoope fen zf c7hnot De gestopte bal belandde u PHnssen die doorgaf naar Hoope en bït iffl kVb"1 ^puntte deze maar het SSpS werd afgekeurd. n. linksbuiten van Zandvoorlmeeuwen rgp Daniëls met een houdbaar schot SoSellijk herstelde deze zich 1 «T hard schot uit de bovenhoek te a" Fen misverstand in de verdediging Knheim smalte de Zandyoortse mid- een paar minuten voor de rust af ff;11:, hervatting speelde Kinheim beter aSwortmeeuiren werd op eigen helft W L „en, Na een kwartier trapte de doelman®de bal uit. Hoope „,«J om het leder keihard in te ®7a2). Kort daarop was het 4—2. Ra# Kinheim het niet op. Groeneveld d Wateren wisselden van plaats. kl-ecg de bal op de linksbuitenplaats, T naar binnen en met een diagonaal SjfSl doelpuntte hij voor de derde teer. Terrasvogels nam revanche Voor wie het nog een vraag was. of de l.1 nederlaag, welke Terrasvogels de Sige week tegen Swift leed een vergis- L der Santpoorters was, zal het dit nu meer zijn, want gisteren namen de rl!s op verdiende wijze met 4—3 re- •Tfte Dat een wedstrijd pas gewonnen of «•'oren is, als het eindsignaal heeft ge klonken bleek ook in deze ontmoeting. Een ïe minuut voor het einde was de stand jj 33_ Toen scoorde Zaal uit een doel- «rsteling het winnende punt. Met de rust had Swift een voorsprong vaii 1-0. De Amsterdammers hadden toen a wind in hun voordeel gehad. Inde tweede helft had Goedhart na een tartier spelen met een vliegend schot ,ws (ï—l). De Vogels waren nu niet Ir te houden, uit een goed door Goed- 1 genomen hoekschop maakte Röbken, 7 de beste speler van het veld was, een vneae doelpunt. Kort daarop lag de bal Uter Glas (2—2). Hierna herhaalde zich g spelletje. Eerst doelpuntte Mosmans m Terrasvogels en direct daarop was [4Swift, dat weer gelijk maakte (3—3). Klak voor het einde scoorde Zaal, zoals uj: gezegd, het winnende punt (4—r3). "lit gehele Terrasvogels-elftal verdient japluim voor zijn harde werken. lieer C. M. Bakker jubileerde Onder de jubilarissen bij Van Gelder Zonen fipierfabriek vierde Zaterdag de heer C. ILBakker, metselaar van de afdeling bou- zijn 25-jarig arbeidsjubileum. De heer Bakker werd op het directie- fc-cor in aanwezigheid van de bedrijfs- tsiieurs op hartelijke wijze gehuldigd te de heer J. Smit, fabrieksdirecteur, te het zijn gelukwensen vergezeld gaan e de gebruikelijke enveloppe en een imnelijke felicitatie van de hoofddirectie^ versierde kantoor der bouwafdeling tsi nauwelijks groot genoeg om de be velenden te bevatten, toen de heer ?.J.3mers, chef, herinnerde aan het jubi- m van de voorgaande dag, dat wegens edge ziekte van de heer L. H. v. d. Zon K in het bedrijf gevierd kon worden. De ter Elmers schetste de jubilaris vervol- j-cs als een vakman-metselaar, die eigen bitiatief aan liefde voor het vak weet te ra door werklust en verantwoordelij k- aisgevoel en daardoor de jongeren tot wrbeeld kan dienen, Deheer A.Boon, die namens de collega's r.-k zag het vervullen van de plicht als k:inzet van de gehele persoonlijkheid en feia heeft de heer Bakker, die het ego- eöische nooit op de voorgrond plaatste, S volle toegegeven. Zo zullen, aldus spre id, .wij en anderen tot in verre toekomst krochten van uw arbeid plukken", ïdgemeende gelukwensen volgden op ^toespraak, waarna de heer Chr. Schrij nt namens het personeel een gascomfoor ekd bloeiende plant voor mevr. Bakker fótadigde. Getroffen door de hartelijke huldiging toe de jubilaris met enkele woorden. kans voor Kinheim ver- Sint Lucasgiide overzag een goed jaar De vereniging van amateur-schilders en tekenaars, het „Sint Lucasgiide" in Bever wijk, dat iedere Zaterdag in de tekenzaal van de Nijverheidsschool zijn wekelijkse oefenmiddag heeft onder de bekwame lei ding van de kunstschilder C. Heeck uit Bakkum, kon in de tweede jaarvergadering vaststellen, dat zij in een grote behoefte voorziet. Het jaarverslag vermeldde een opgewekt verenigingsleven en in de vorige zomer is veel buiten geschilderd en er werden ver schillende mooie plekjes in de omgeving op het doek vastgelegd. Hiervan getuigde ook de zeer geslaagde Kersttentoonstelling 1948, waarvoor grote belangstelling be stond. Voorts is door de leden veel werk verzet voor de voorbereiding voor de 650- jarige stadsfeesten en vormde de St. Lu- casstand op de tentoonstelling een' ware attractie. Hét gilde heeft zich in zijn streven naar goede kunst een behoorlijke plaats onder de Kennemer kunstliefhebbers verworven en zal in het nieuwe jaar- met nog grotere activiteit en opgewektheid verder werken, Op de tweede Paasdag gaan de leden van St. Lucasgiide per autobus naar de Hoge Veluwe ter bezichtiging van het Kröl- ler-museum. Om 9 uur 's morgens vertrekt het gezelschap van de Schans in Beverwijk. Velsen Wie verloor zijn speelgoed hondje? Opgave van gevonden voorwerpen van 1 tot 8 April 1949 in de gemeente Velsen. Inlichtingen omtrent deze zaken zijn te be komen: hoofdbureau van Politie, kamer 4, van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, iedere werkdag, met uitzondering van Zaterdag middag. Een polshorloge* een boodschap pentas, een auto-crick, een sleutel, enige wanten, een hond, een armband, een muts, een kinderkous, een portemonnaie, een kindertasje, een kinderlaarsje, een vulpen, een herenrijwiel, een levensmiddelenkaart, een padvindersriem, een sjaal, een speel goedhondje, een damesrijwiel, 2 leesboe ken, een auto wieldop, een springtouw, een bril, 7 haarstrikken, een hoofddoek, een kwartje, een zakmes, een hangertje, een gebreide handschoen, een ceintuur, een autoped. Uitbreiding van bedrijven Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat ter Gemeente-secre tarie (4e afdeling) ter inzage liggen ver zoeken, met bijlagen, van: de Nederlandse Conservenfabriek „Neco" N.V. te IJmuiden om vergunning tot het wijzigen en uitbrei den van de fabriek voor het inkuipen van haring, door middel van het verplaatsen van een haringwasmachine en een harïng- schoonmaakmachine, aangedreven door 2 electromotoren van respectievelijk 1.1 en 2 p.k. en het opstellen van 2 haringschoon- maakmachines, elk aangedreven door een electromotor van 2 p.k. aan de Middenha venstraat no. 54 te IJmuiden; van de Caltex Petroleum Maatschappij (Neder land) N.V. te 's-Gravenhage om vergun ning tot het wijzigen van de benzinepomp installatie, door vervanging van de hand pomp door een electrisch aangedreven benzinepomp meteen electromotor van 1/3 p.k., aan te sluiten op de ondergrondse benzinebewaarplaats van 4000 liter, aan de Bloemstraat 71 te IJmuiden; van de Firma Nijssen en Rixel te IJmuiden om vergun-, ning tot het uitbreiden van een drukkerij, door het opstellen van een cylinderauto- maat, met 2 electromotoren van respectie velijk 3 en 1/2 P-k. en het verplaatsen van 2 drukpersen, gedreven door 2 electromo toren van respectievelijk 0.8 en 1 p.k. aan de Oosterduinweg no. 32 te IJmuiden-Oost; van de Nederlandse Conservenfabriek ,Neco" N.V. te IJmuiden om vergunning tot het wijzigen van de visconservenfabriek door vervanging van de locomobielstoom ketel door eeri liggende Cornwalstoomke- tel, aan de Middenhavenstraat nos. 3133 te IJmuiden; van Plug's Olie- en Brand- stoffenhandel' te IJmuiden om vergunning tot het wijzigen van de benzinepompinstal latie, door vervanging van de bestaande handpomp door een electrisch aangedreven benzinepomp met een electromotor van 1/3 p.k. aan de Strandweg no. 17 te IJmuiden. Op Woensdag 20 April 1949, te elf uur, zal in het gemeentehuis gelegenheid be staan om bezwaren tegen inwilliging van deze verzoeken in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. PROFESSOR MINNAERT VOOR HET HUMANISTISCH VERBOND. Woensdag komt prof. dr. M. Minnaert spreken voor de Velsense gemeenschap van het Humanistisch Verbond in het Gemeen telijk vergaderlokaal aan de Abeelenstraat. Deze hoogleraar in de astronomie aan de Utrechtse sterrenwacht spreekt over de bouw en de ontwikkeling van het heelal, welke lezing wordt toegelicht met een serie lichtbeelden. Vandaag is een begin gemaakt met de uitreiking van bonkaart K 909 die een onbe paalde geldigheidsduur heeft en vermoedelijk de laatste bonkaart zal zijn. In het distributiekantoor op het Singel te Amsterdam neemt de eerste gegadigde verheugd de kaart in ontvangst, die hopelijk het einde van een tienjarige distributieperiode betekent. Velsen en T.Y-.B.B. deelden de punten De weersomstandigheden werkten Zater dag niet mee om een verblijf in het Vélser Sportpark aangenaam te vinden. Het was ér koud en er woei een stevige bries, welke aan de spelers van Velsen en TYBB de hoogste eisen stelde. Aan deze eisen vol deden de tweede klassers het slechtst. Vooral hun voorhoede bracht er weinig van terecht. Zelfs Bakkum kwam er deze mid dag practisch niet aan te pas. We zagen hem slechts één schot lossen de bal be reikte hierbij inderdaad een formidabele snelheid en dat was nog te hoog gericht. Ninaber had tegen de prima rechtsachter van TYBB, De Wildt niets in te brengen en het middenveld werd beheerst door de uitstekende spil Smit, wiens kopwerk de aandacht van een ieder had. Vóór de rust had Velsen de wind tot bondgenoot, maar reeds toen waren de aan vallen van TYBB gevaarlijker. De Haar lemmers speelden met meer overleg dan de tweede klassers en vooral dank zij de snelheid van de twee Van Berkels ver keerde het Santpoorter doel meer dan eens in gevaar. Kuypers, de rechtsachter van Velsen, redde eens, toen doelman Demmers al gepasseerd, was, koppend een zeker doelpunt en een volgende keer stond de lat Üe Velser doelman bij. De eerste tien minuten in de tweede helft viel Velsen veel meer aan dan het in de ge hele eerste helft had gedaan, doch toen de Santportenaren dit offensief doorstaan hadden, was het woord weer bijna voort durend aan TYBB. Velsen verdedigde stug, waarbij vooral Wijker opviel en ook Dem mers en Kuypers meermalen goed werk verrichtten. Laatstgenoemde trapte tot tweemaal toe de bal van de doellijn. Bovendien voorkwam ook de lat weer een zeker schijnend doelpunt. Zo kwam het einde met een gelijk spel, waar Velsen tevreden mee mocht zijn. NIEUWE GARAGE OP HET HOOGOVENTERREIN. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de Hoogovens te IJmuiden tot het uitbreiden van het hoogovenbedrijf, door het stichten van een nieuwe garage, bestaande uit een reparatie afdeling, stalling, magazijn, kantoor, was-, schaft- en kleedlokaal, en een werkplaats, waarin opgesteld zullen worden een boor machine, een remklinkmachine, een slijp steen, een luchtcompressor en een ventila- tie-inrichting, welke gedreven zullen wor den door electromotoren met een gezamen lijk vermogen van pl.m. 6 P.K. AUTOMOBILIST VIEL NA AANRIJDING UIT ZIJN WAGEN Bij een aanrijding tussen twee auto's op de VondellaanBeecksanglaan in Beverwijk zwaaide het portier van de ene wagen open en de bestuurder viel op straat. Met. een kneuzing aan de neus moest hij naar huis gebracht worden. De beide auto's werden licht beschadigd. JRURGERLIJKE STAND GEBOREN: E. M. SmedingVinke, z., D. Hartoghstraat 54, IJmuiden; P. G. van den BergheSpring in 't Veld, d., Walravenstraat 22. Velsen-N.; E. M. BruinKlinge, d., Kruid- bergerweg 57. Santpoort: E. Luiken—Bakker, d. Spïeghellaan 9, Driehuis; F. C. Meter Vos, z., Schulpweg 75, Velsen-N.: A. M. van der PuttenBuur, z., Westerwijkstraat 6, Velsen-N.; M. E. Lammers—Cappelhoff, z., P. C. Hooftlaan 60, Driehuis; J. C. Tromp Böhm, z.. Hyacinthenstraat 47, Santpoort; G. BakkérHuiser, d., Alex. Bellslraat 1, IJmui den; M. GravemakerGroen, z., Fahrenheit- straat 15, IJmuiden. GEHUWD: P. A. Heijens en F. G. J. de Vries, Wijkermeerpolder 26, Velsen; J. van der Pol en J. Schildwacht; C. J. Wipprecht en J. G. Dingerdis, Bloemendaalsestraatweg 163, Santpoort; K. Krab en E. Terol, Bakker straat 3, IJmuiden; C. G. A, Rozenheek en E. M. Verheij, Velserduinweg 328. IJmuiden-O.; P. P. Groen en A. Schouten. ONDERTROUWD: H. Bakker, Duinvliet- straat 108, Velsen-N. en J. D. Schaehtschabel, P. C. Hooftlaan 69, Driehuis; G. Hof, Fulton- straat 7, IJmuiden en M. A. van der Meij, Planciusstraat 34, IJmuiden-O.; J. H. van der Pijl, Trompstraat 100. IJmuiden-O. en C. Bos, IJmuiderstraatweg 13 d, IJmuiden. toek. adres: Driehuizerkerkweg 55, Driehuis; G. Vastenhouw, Jac. van Heemskerkstraat 61, IJmuiden en A. Schik, Kortenaerstraat 13. IJmuiden-O., toek. adres: Jac. van Heems kerkstraat 61, IJmuiden; F. J. ter Voort, Bre- deroOdseweg 16, Santpoort én W. Groen, Burg. Enschedélaan 28; Santpoort; B. H. de Jong, Willemsbeekweg '44, IJmuiden-O.; en A. van Kaam, Kanaalstraat 9 rd., IJmuiden; G. R. Ravensbergen,* Joubertstraat 58, Haar lem en H. Lugtig, Kennemerlaan 168, IJmui den; C. van Kampen, Cypressenstraat 7, •IJmuiden-O. en E. F. Lammers, Bronsteeweg 49, Heemstede; J. Meijer, Kennemerlaan 36, IJmuiden en C. Konz, Heemskerkerweg 6, Heemskerk; J. C. J. van der Krolt, Gang 4. Wassenaar en J. H. Oorthuijsen, Overbildt- weg 9. Santpoort, toek. adres: Oosterdorper- weg 38, Wassenaar. Beverwijk R.K. Kleuterschool bij de Munnikenwelde Maandag 4 April was het 25 jaar gele den dat in de H. Agatha kerk aan de Bree- straat de eerste H. Mis werd opgedragen. Dit feit werd vanwege de vasten Maan dag jl.'in alle stilte herdacht, maar het zal op Zondag 17 April op de eerste Paasdag in een speciale Mis worden gevierd, zo deelde deken Hosman Zondagmorgen mede. Verder ligt het in de bedoeling een fonds te stichten, waarvoor tezijnertijd, na toestemming van de betrokken autoriteiten bij de nieuwe woningen op de Munniken- weide een R.-K. kleuterschool gebouwd zal worden. Deze school zou tenminste twee lokalen moeten bevatten. De kosten worden geraamd op circa 25.000. telefoon 4864 STATIONSWEG 107 Palmpaasoptocht in Beverwijk Georganiseerd door de Gidsen en Ver kenners van de parochie van de H. Agatha kerk, vond Zondagmorgen de traditionele Palmpaasoptocht plaats, welke begon en eindigde in de Zusterschool aan de Peper straat. Het was een fleurig schouwspel deze jongens en meisjes met hun versierde Palmpaastakken te zien lopen. Behalve het Palmpaasbrood werden natuurlijk ook de traditionele eieren medegevoerd. Ook het weer werkte mede om het geheel te doen slagen. De speelgoedactie van de Kleuterschool Zoals wij reeds eerder meldden heeft het bestuur van de Neutrale Kleuterschool aan de Stumphiusstraat een grootse speelgoed actie op touw gezet. Het ligt in de bedoe ling aan alle inwoners van Beverwijk een gestencilde oproep uit te ï'eiken, waarin de speelgoederen zijn genoemd waaraan een bijzondere behoefte bestaat. Men houdt zich eveneens aanbevolen voor resten hout. en dergelijke, daar verschillende jeugdgroepen hebben aangeboden hieruit passend speelgoed te maken. Naar men ons van de zijde van het bestuur verzekerde is men vol enthousiasme en rekent men op de hulpvaardigheid der Beverwijkse bevol king zodat deze actie zal slagen in het be lang van de kinderen. VAN DAMESRIJWIEL TOT SPEELGOED AUTO. Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Maandags tussen 17 en 19 uur en des Zaterdags tussen 15 en 18 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: een damesrijwiel, shawl, speelgoedauto, alpino-muts, textielkaarten! muntbiljetten, een paar pantoffels, vulpot lood, capuchon van regenmantel, kinder muts, een wieg, vulpen in étui, portemon naie met inhoud, een paar lakschoentjes, kinderarmband, een hoed, kinderfiets, kin- derportemonnaie met inhoud, herenhoed, verschillende handschoenen, zakspiegel in étui, vulpen, padvindersportemonnaie met inhoud. Aangetroffen werd verder een fox- terrier. IJmuiden Vier IJmuidenaren in finale om de nationale damtitel Wisten het vorige seizoen de D.C.IJ'ers Dukel en Laros de twee eerste plaatsen te bezetten in het voor-tournooi om het kam pioenschap van Nederland te Heerlen, met dit tournooi is opnieuw het bewijs gele verd dat de D.C.IJ.'ers tot de sterkste spe lers van Nederland behoren. Drie IJmui denaren nemen, nu het tournooi teneinde is, respectievelijk de tweede, derde eh vierde plaats in. Daardoor komen Laros, Dukel, Suyk, én Ligthart opnieuw uit in de strijd om de hoogste damtitel welke wedstrijd nu spoe dig zal aanvangen. De uitslagen der laatst gespeelde par tijen waren: O. Doornbos-Suyk, J. Baas- Gordijn, O. Drenth-J. Metz, C. Suyk-H. Onnick, F. Gordijn-A. Ligthart, O. Doorn bos-P. Beers en H. Onnick-J. Metz allen remise. Alleen O. Drenth wist van P. Beers te winnen. De eindstand van het tournooi luidt: gesp. gew. rem. ve'rl. pnt. 1 J. Metz, Amsterdam 9:3 6 0 12 2 C. Suyk, IJmuiden 9 2 7 0 11 3 B. Dukel, IJmuiden 9 2 6 1 10 4 A. Ligthart IJmuiden 9 3 4 1 10 5 Doornbos Overschild 9 3 3 3 6 Onnick, Aalten 9 17 1 7 Gordijn, Den Haag 9 16 2 8 8 Drenth, Drente 9 16 2 9 Baas, Enschedé 9 15 3 7 10 Beers, Bovenkarspel 9 14 4 Dus plaatsen zich in de eindstrijd voor het kampioenschap van Nederland P. Roo- zenburg, R. C. Keller, W. Huisman, G. v. Dijk, D. v. d. Staay en H. Laros als zes geplaatsten van 1948, met de zes bovenste van het zo juist beëindigde tournooi te weten J. Metz. Dukel, Suyk, Ligthart, Doornbos en Onnick. SCHEEPVAART IJMUIDEN Zaterdag 9 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Diana V van Huil. Berkel- stroom van Hull, Tabinta van Batavia. Mill- bank van Noordzee. Eben Haëzer van Goole. Waal van Antwerpen. Marsmond van Swan sea. Litem van Lowestoft. Vertrokken zijn: Mayclan naar Waterfort. Barosund naar Grangemouth. Salvator naar South Shields. Ornen naar Gothenburg. Em pire Eli naar Antwerpen. Nordkap naar Antwerpen. Helena naar Antwerpen. La Fleche naar Antwerpen. Divana naar Rotter dam. Birmingham naar Blyth. Oranjefontein naar Antwerpen. Rijnstroom naar Londen. Vliestroom naar Huil. Deo Duce naar Kopen hagen. Zondag 19 April kwamen binnen: Gram pian Coast van Goole. Bonaire van Antwer pen. Ward van Swansea. Zaanstroom van Londen. Goldfinch van Londen. Ferocia van Stettin. Mayford van Antwerpen. Eemstroom van Fowey. Jans van Rotterdam. Aldebaran van Galvestone. Surte van Londen. Titus van Hamburg. Patria van Hull. Arneborg van Aroscund. Rotten van Hull. Oise van Parijs. voor jongens 10 tot 12 jaar. Extra versterkt. C f 19.50 en 15 punten 4 OOSTERDUINWEG - IJMUIDEN-O. i ^TTTTTTTTTTITTTTTTTYYYYYYYY* (Adv.) Filet. Het vrachtschip Foldin, varende onder IJslandse vlag, kwam in IJmuiden aan met 220 ton verpakte filets. Vrijdag is men met de lossing begonnen en de lading werd in koelhuizen opgeslagen. Al weer een. Wegens de slechte uit komsten is de trawler „I-Iollandia" uit de vaart genomen. Deze kusttrawler heeft slechts twee reizen gemaakt op de Noord zee doch de vangst was te gering om de boot lonend te laten varen. Wie? In en om de vishal zijn een herenrijwiel en een autoband gevonden. Inlichtingen bij de halpolitie. Zuinig. Vrijdag was er één trawler, de Antje (RO 15), met slechts 220 manden vis; vijf loggers hadden gezamenlijk 200 manden vis en 10 kotters brachten 300 manden aan. Door de stormen van de af gelopen week waren de vangsten schraal. In de Oostzee. De kotter „Tessel" (IJM 5) heeft in de Oostzee 750 manden hoofdzakelijk kabeljauw gevangen, die in Heiligerhafen gelost zijn. Twee vracht auto's zijn naar Duitsland onderweg om de vangst op te halen en een personen auto is meegegaan om de bemanning van de Tessel mee naar IJmuiden terug te nemen, zodat zij de Paasdagen thuis kan doorbrengen. Maandagavond verwacht men de wagens in IJmuiden. Naamsverandering. De door de firma D. Ouwehand Az. te Katwijk aan Zee van de heer G. Wezelman aangekochte motor- logger De Vrouw Marretje IJM 35 is thans verdoopt in Everdina Jacomina KW 173. Oorspronkelijk was dit schip ook de KW 173, doch heette toen Minister Kuijper en behoorde aan de firma N. Parlevliet. Ge durende de laatste haringteelt is het vaar tuig verhuurd geweest aan de Visserij Mij. v.h. C. Ouwehand Sr. te Katwijk. Alvorens aan de visserij te gaan deelnemen, zal het eerst worden verlengd. Tabak zonder bon. Een meevallertje was het voor de Scheveningse trawlvissers toen door het Bureau voor in beslag ge nomen goederen een partijtje shagtabak tegen de kostende prijs werd beschikbaar gesteld. Zaterdag visaanvoer van een trawler, de „Prinses Beatrix" (IJm. 117) met 400 man den vis van de Noordzee. De weekloggers der Katwyker vloot moesten door het slechte weer van de Noordzee af en dus waren er Zaterdag slechts twaalf van hen met schrale vangst aan de markt. Drie kot ters brachten een gezamenlijke vangst van 100 manden binnen. In Engeland is grote vraag naar Hol landse platvis, zoals schol van meer dan een half pond, rog en vleet. Vanuit IJmuiden, Scheveningen en Rot terdam uit komen dagelijks in Hoek van Holland grote partijen dezer vissoorten aan die per boot verder verscheept worden. Door het stormachtig weer liggen de trawlers sinds Woensdag van de vorige week te wachten op beter weer. Zondag zijn een zevental trawlers naar de visserij vertrokken. Na een reis van ongeveer drie en halve week loste voor de Maandagmarkt van de IJslandvisserij de „Claes Compaan" (IJm. 41) 1200 kisten, waarvan 550 kisten grote schilvis, 325 kabeljauw. 200 koolvis en het restant was varia. Deze eerste reis van de Compaen was niet voorspoedig. Eerst moest op de heenreis naar Aberdeen worden ge varen voor echolood-reparatie. Toen de haven van Engeland werd verlaten kreeg de Compaen een tros in de schroef. Het kostte toen opnieuw een week, voordat de IJslandvisserij reis kon worden aanvaard. voor Beverwijk MAANDAG 11 APRIL KENNEMER THEATER 7 en 9.15 uur: „Ik herinner me moeder". LUXOR THEATER 6.45 en 9.15 uur: „De schat van de Sierra Madre". W. B. THEATER 8 uur: „Vliegende duivels". CORSO THEATER (Castricum) „Al ways in my haert". DINSDAG 12 APRIL KENNEMER THEATER 7 en 9.15 uur: „Ik herinner me moeder". LUXOR THEATER 6.45 en 9.15 uur: „De schat van de Sierra Madre". CORSO THEATER (Castrieum) „Al ways in my haert". ïUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. .foaigan en ik keken elkaar zwijgend "E. y L: begrijp, in welke richting je ver- K(C4B$ gaan, zei ik tenslotte. Maar ik -Lf, wat je kunt ondernemen, behalve f misschien aen -man in Simpkins' -Jtau neer kunt zetten om te zien, of die san ontdekken. - Dat hebben we al geprobeerd, zei «Mugan somber. We hebben het voor "yf Ifeen'i dat één van onze mensen Women werd als nachtwaker. Hij is W maand geweest. Toen ontsloegen met het excuus, dat één van hun mensen uit dienst terugkwam. We Qaar natuurlijk niets aan doen. nu kom je dus niet veel- verder, c-:«rte ik. m-7!?65' °a!" Brannigan eerlijk toe. geluid, dat ik van de Bran- Ste/m 4 in frankrijk gekend had, ifci 4f' Toentertijd had hij een op- te vinden voor iedere moei- ^enl zeker niet hierheen w-h.«T,e te 7ertellen' 1121 ie °P Bram vroeg ik. ^chêvan ^sefte klaarblijkelijk het hoofd Hu vraa& want hij schudde nw ontkennend. natuurlijk ben ik daarvoor niet hier gekomen. Bob, antwoordde hij. Weet je hoe ik reageer, wanneer mijn verstand me zegt, dat ik de oplossing van een be paald vraagstuk niet kan vinden? Nee. Dan ga ik op mijn gevoel werken. En mijn gevoel zegt me, dat we het pro bleem van een geheel andere kant moeten gaan benaderen. Maar ik begrijp nog steeds niet, wat ik daarmee te maken heb, zei ik hulpeloos, ik sympathiseer met je en zie in, hoe je in moeilijkheden zit, maar ik neem aan, dat ik stoch niets te maken heb met de nieuwe lijn, die je wilt gaan volgen? Wis en waarachtig heb je daarmee te maken, zei Brannigan met nadruk. Ik zou graag zien, dat je alles, waarmee je je momenteel eventueel bezig houdt, in de steek laat om mij te helpen die chanteurs op te sporen. HOOFDSTUK II. Stomverbaasd staarde ik Brannigan aan. Spreek je in ernst? vroeg ik. Ik kan niet ernstiger zijn dan ik ben, antwoordde hij. Maar het is toch de dwaas, protes teerde ik. Ik ben helemaal geen politieman. Wat zullen je bazen bij de Yard zeggen, als een gewoon mannetje als ik in een dergelijke affaire betrokken wordt. Ik wil juist jouw hulp hebben, omdat je niet tot de politie behoort, zei Branni gan. Ik weet, wat je waard bent uit de dagen, toen we samen in Frankrijk waren. Deze bende, die we zoeken, is slim genoeg om de meeste politiemannen en detectives te kennen. Kijk eens goed in de spiegel en zeg me dan of je vindt dat jij er uitziet als een vermonde politieman. Ik bekeek mezelf aandachtig in de spie gel. Wat ik zag was een gewoon alledaags gezicht met grijze ogen en een klein snor retje. Het bruine haar op mijn hoofd begon grijs te worden, maar toch zag ik er niet ouder uit dan een man .van achter de der tig. Ik zou door kunnen gaan voor een advocaat of een architect (welk beroep ik vóór de oorlog uitoefende) of iets derge lijks, maar voor een politieman, neen, daar zou niemand me voor houden. Ik geloof niet, dat iemand in mij een vermomde politiespeurder zou kunnen ver moeden, gaf ik toe. Maar hoe kom je op het idee, dat mijn bescheiden gaven van enig nut in deze kwestie kunnen zijn? Brannigan maakte een gebaar met zijn grote handen. Laat dat maar aan mijn oordeel over, Arlen. Je herinnert je vast en zeker nog wel de eerste keer, dat we elkaar ont moetten en alles wat daarop volgde. Ilc herinnerde me inderdaad nog heel goed die eerste keer, dat ik Brannigan tegen het lijf liep. Het was niet lang na D-day. Hij was gekleed als een Franse boerenman hij had een ongewoon talent voor het spreken van vreemde talen en ondanks zijn geweldige grootte en zijn ietwat strijdlustig, uiterlijk, twijfelde ik er geen ogenblik aan, dat hij degeen was, die hij voorgaf te zijn, toen hij in mijn bureau voor me stond, zijn pet verlegen in zijn j handen ronddraaiend. Mijn mannen had den hem binnengebracht, omdat ze hem uit een door de Duitsers bezet terrein had den zien komen. Hij behoorde voor een Geheime-Dienst-offieier gebracht te wor den, maar aangezien men mijn Frans beter vond, droeg men mij op hem onder handen te nemen, j Ik was juist begonnen de man te onder vragen, toen hij mij in het Engels toefluis terde: Kan ik u even alleen spreken? Enigszins tegen mijn zin stuurde ik de schrijver en de man, die hem binnenge bracht had, uit het vertrek, doch ik gaf hun opdracht buiten de deur te blijven wachten, aangezien ik de kracht van de arrestant met enig wantrouwen schatte. Achter uit zijn schoen haalde de man een brief te voorschijn, waarmee hij aantoonde, dat hij een Geheime-Dienst-officier was, afgestaan door Scotland Yard. Ik gaf een en ander door aan de Brigade-comman dant, en ontving binnen het uur bevestiging van deze gegevens. Daarna zag ik Brannigan dikwijls. Hij trok door het land met eigen opdrachten, maar zo nu en dan, wanneer hij militaire hulp nodig had, vroeg hij naar mij. Ik was in staat hem te assisteren bij het grijpen van een plaatselijke grootheid, die met de vijand samenwerkte, terwijl hij zich uitgaf voor iemand, die de Maquis steunde. Op Brannigan's verzoek werd ilc over geplaatst haar de Geheime Dienst. Hoewel ik het betreurde mijn compagnie in de steek te moeten laten, die de beste was van het bataljon, vond ik mijn nieuwe werk zeer boeiend. Het was niet ongevaarlijk, doch ik kwam er zonder kleerscheuren af tot vlak vóór het einde van de oorlog, toen een verdachte, die met zijn revolver op Brannigan mikte, mij in mijn knie trof. Dit voorval deed niets af aan de sympa thie, die ik voor Brannigan was gaan koes teren. Ik was gaan houden van deze grote, onbehouwen, hartelijke man, die gevaar lijk als een wild dier kon zijn, als hij op de een of andere manier uitgedaagd werd. Ik glimlachte grimmig, terwijl ik terug dacht aah de vele wilde avonturen, die we samen meegemaakt hadden. Dat waren grote dagen destijds, zei ik. Zo nu en dan wens ik wei eensoch, wat doet het er eigenlijk toe, wat ik wens. Brannigan liep op me toe en legde een arm om mijn schouders. Je bent een lelijke oude leugenaar, Bob. Je bent veel te goed om hier in Lon den zonder werk rond te hangen. Als je me de waarheid zei, zou je toegeven, dat je je eigenlijk dood loopt te vervelen. Zeg me eens, of dat niet juist is! En als het juist is, wat dan nog? vroeg ik heftig. Vind je soms niet, dat ik wat rust verdiend heb? Binnen enige tijd zal ik heus wel wat gaan uitvoeren. Maar ik ben niet naar Londen terug gekomen om een karweitje voor de politie op te knappen. Brannigan nam zijn hoed op en liep naar de deur. Het spijt me, Bob, dat je er zo over denkt. Maar als dat inderdaad je stand punt is, zal ik er niet veel aan kunnen veranderen. Brannigan zag er zo terneer geslagen uit, dat ik het niet over me kon verkrijgen hem zonder meer te laten vertrekken. Ga nog eens even rustig zitten, zei ik. Geef me tijd om over de zaak na te denken. De Inspecteur ging weer zitten in de diepe stoel en ik merkte op, dat hü met een hongerige blik naar de lege schaal, waarop de sandwiches gelegen hadden, i leeek, zodat ik hem beduidde naar het buf fet te gaan om nog wat meer te eten. Brannigan had de spijker op de kop geslagen door te zeggen, dat ik me ver veelde. Tot vandaag had ik dat mezelf niet willen bekennen. Maar ik miste het gezelschap van de officieren en manschap pen, die de laatste zes jaren mijn kame raden waren geweest. Toen ik in de mod der met hen had geploeterd, had ik mezelf gezworen, dat ik nooit weer onder derge lijke, weinig comfortabele omstandigheden zou werken, als ik het verhelpen kon, maar nu merkte ik, dat het ontbreken van een doel in mijn leven, een verlammende uit werking had op mijn geestesgesteldheid. Opeens nam ik een besluit. Als ik Bran nigan werkelijk behulpzaam kon zijn bij het grijpen van een afperser, in mijn ogen het afschuwelijkste soort misdadiger, dat er bestaat, dan zou ik me beschikbaar stellen. Het was, hoe dan ook, beter dan in Londen rond te hangen zonder iets om handen te hebben. Brannigan kwam van het buffet de ka mer weer inlopen met een volle mond. Zijn eetlust was altijd enorm geweest. Ik wachtte even tot hij zijn sandwiches weg gewerkt had, voordat ik hem mijn besluit meedeelde. Ik zal je helpen, zei ik enkel. Vertel me maar, wat je van me verlangt. Brannigan's gezicht klaarde op. Dat is de Bob Arlen, die ik ken, zei hü. Wil je deze kaart eens bekijken? Ken je deze streek? Hij wees op een duidelijke militaire staf kaart een streek aan langs de kust van Essex. Ik kende Essex vrij goed, aangezien ik in het begin van de oorlog in die land streek gestationneerd was geweest, doch het gebied, dat hij aanwees, was mij niet bekend. (Wordt vervolgd^

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3