BOTMAN CEBUTO De nijverheid in Haarlem en omgeving Samenwerking der vrije organisaties dient nog veel nauwer te worden Luidsprekers II II II II II II II II II II (♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦II prettige werkkring Handwerksters I Het loon is behoorlijk Machmestlksters natuurlijk vergoed. Leerlingen citeren. r—DAGELIJKS"! BOLLENVELDEN BLOEMEN-CORSO Net jongmens gevraagd Het is goed werken MAANDAG II APRIL 1949 IJMUIDER COURANT Over moeilijkheden en wensen Over de nijverheid in Haarlem en om geving wordt in het jaarverslag over 1948 van'de directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Haarlem, de heer A. P. M. van Riel, o.a. gezegd: Bouwnijverheid Ruim 1000 woningen kwamen in 1948 in het gewest Haarlem gereed; ongeveer 1250 waren op 1 Januari nog in aanbouw. Flinke aantallen, doch toch nog onvoldoende, in dien het enorme woningtekort in aanmer king wordt genomen. Ofschoon af en toe een zekere schaarste aan geschoolde arbeidskrachten optrad, kon in het algemeen aan de vraag naar bouw vakarbeiders toch worden voldaan. Van ernstige stagnatie op bouwwerken wegens tekort aan arbeidskrachten is nimmer sprake geweest; integendeel de eerste maanden van het jaar en sterker nog in de laatste maan den was het niet mogelijk voor alle bouw vakarbeiders emplooi te vinden. De groot ste tekorten deden zich nog gevoelen bij de stucadoox-s. Aan deze soort arbeidskrachten bestaat een zo groot permanent gebrek, dat maatregelen om hierin te voorzien dringend vereist zijn. Dit te meer omdat de gemid delde leeftijd van de stucadoors vennoede- lijk dichter bij de 60 dan bij de 50 jaar ligt. Dat er ondanks de sterk vergrote vraag naar arbeidskrachten geen grote tekorten optraden, vindt zijn oorzaak in de omstan digheid, dat het aantal in het Zuiden werk zame bouwvakarbeiders in de loop' van 1948 sterk is gedaald. Eendeels vloeit dit voort uit een daling van de vraag in de ge teisterde gebieden, anderdeels uit het feit, dat de kosten van het aantrekken van van elders afkomstige arbeiders niet langer ten laste van de Overheid kunnen worden ge bracht, doch door de aannemer zelf moeten Worden gedragen. Al nam de arbeidsproductiviteit in de bouwnijverheid in 1948 toe en het euvel van het betalen van zwarte lonen af, toch is een gezonde toestand nog lang niet be reikt. Veelal wordt aangenomen, dat het handhaven van het zogenaamde loonplafond een beletsel is voor het verkrijgen van nor male verhoudingen. De verwachting wordt uitgesproken, dat alle moeilijkheden zullen kunnen worden opgelost, indien de aan- nemër slechts de bevoegdheid krijgt de extra-prestatie, zonder in achtneming van de fatale 25 procent, te honoreren. Hierbij wordt echter uit het oog verloren, dat de moeilijkheden meer het gevolg zijn van de onjuiste tarifiëring dan van het bestaan van het loonplafond. Indien bij de tarifiëring wordt uitgegaan van het enig juiste begin sel, dat voor het grondloon een normale arbeidsprestatie moet worden geleverd, en datvan extra-betaling eerst sprake kan zijn, wanneer extra-prestatie wordt ver richt, zal blijken dat de 25 procent-marge voldoende speling biedt. Overschrijding van de marge immers zou in het algemeen zo hoge eisen aan de arbeidskracht stellen, dat zij zowel physieke als psychische nadelen zou opleveren, en dus zeker sociaal, doch ook economisch niet verantwoord zou zijn. De samenwerking met de wederopbouw- autoriteiten was steeds zeer goed. Het is een behoefte te constateren dat, in afwij king van de mening die nog wel eens wordt verkondigd, de voortvarendheid en de ac tiviteit van de wederopbouwfunctionaris- sen de grootst mogelijke lof verdient. Chemische industrie De betekenis van de chemische industrie in het gewest neemt geleidelijk toe. De per soneelsvoorziening levert soms moeilijk heden op door de geringe bereidheid van de arbeiders werk in sommige bedrijven in deze bedrijfstak te aanvaarden. Houtbewerking De gang van zaken in meubelindustrie, Jdstenfabricage en machinale houtbewer- kingsbedrijven ontwikkelde zich in 1948 in verschillende gevallen in ongunstige zin. Enkele bedrijven, en speciaal bedrijfjes, hebben tijdelijk met moeilijkheden te kam pen gehad. Van een tekort aan personeel is onder deze omstandigheden geen sprake geweest; overschotten van enige betekenis zijn echter evenmin voorgekomen. Kleding en reiniging Confectiefabrieken en wasserijen konden In 1948 van het vergrote aanbod van vrou welijk personeel profiteren. Desondanks bleef aan geschoold personeel een tekort bestaan. Goede bont- en witwassers en be kwame confeclienaaisters blijven nog steeds schaars. In de confectieindustrie heerste minder onrust in de personeelsbezetting dan de voorgaande jaren het geval was, al kwa men nog regelmatig conflicten over ontoe laatbaar vertrek of ontoelaatbaar aan nemen van personeel voor. De arbeidsmarkt voor kappers was be slist ongunstig. Merkwaardig was boven dien, dat als er nog vraag was, deze uitging naar leerlingen en 2e bedienden, doch vrij wel nimmer naar le bedienden, wel naar ongeschoolden en ongeoefenden, niet. naar vaklieden. Leder en rubber De gang van zaken in deze bedrijfstakken was in 1948 in het algemeen bevredigend te noemen. Voor zover de industrieën zich toelegden op de productie van luxe-arti kelen ondervonden zij moeilijkheden door de afnemende koopkracht als gevolg van de terugkeer naar meer normale verhoudin gen. In een enkel geval had de rubberin dustrie nog te kampen met een tekort aan grondstoffen, waardoor de productie soms dreigde te stagneren. Metaalindustrie Kenmerkend voor de ontwikkeling van de personeelsvoorziening in de metaalin dustrie was dat de behoefte aan geoefende arbeidskrachten volledig bevredigd kon worden. Tot uitbreiding van de personeels bezetting in de metaalindustrie zal in het algemeen pas overgegaan kunnen worden, als het aanbod van geschoolde arbeids krachten groter wordt. Aangezien opleiding van geschoolde arbeiders geruime tijd in beslag neemt, mogen de verwachtingen te dezen aanzien de eerstkomende tijd echter niet te hoog gesteld worden. Toch zal aan deze opleiding de grootst mogelijke aan dacht moeten worden besteed, want de metaalindustrie zal een belangrijke bijdrage moeten leveren in de vergroting van onze export enerzijds en de beperking van de import anderzijds. Textielindustrie De personeelsmoeilijkheden waarmee de textielindustrie na de oorlog steeds te kam pen heeft gehad, nemen geleidelijk in om vang af, al blijft er een tekort aan geschool de arbeidskrachten bestaan. Zolang bij de Haarlemmer een, overigens ongemotiveer de, weerstand blijft bestaan tegen het gaan werken in textielfabrieken, kan de produc tie minder worden opgevoerd dan gewenst zou zijn. Voedings- en genotmiddelen In deze bedrijven bestaan in het alge meen geen moeilijkheden meer in de per soneelsvoorziening. Alleen in de zomer maanden had een conservenfabriek gedu rende een betrekkelijk korte periode met een groot en acuut tekort te kampen. De moeilijkheid kon worden opgelost door tewerkstelling van gevangenen. De viscon- servenindustrie moest in de laatste maan den van het jaar tot een vrij sterke in krimping van het personeel overgaan. De chocoladefabrieken hadden in het voorjaar moeite voldoende arbeidskrachten te krijgen voor het inpakken van haar ar tikelen. Tewerkstelling van gehuwde vrou wen voor halve dagen heeft uitkomst ge bracht. Bakkerijen én slagerijen zaten meestal ruim in het personeel. De tewerkstellings mogelijkheid voor banketbakkers bleef het grootste gedeelte van het jaar nog goed, doch bij broodbakkers was eigenlijk het gehele jaar van een overcompleet sprake. Hetzelfde geldt voor ds slagers. Geen ogenblik een tekort, vrijwel steeds een over schot aan personeel. Verschillende bakkers en slagers, inziende, dat de teruggang in het bedrijfsleven niet van tijdelijke, doch van blijvende aard was, zagen zich genood zaakt ongeschoolde arbeid te aanvaarden. De personeelsvoorziening op de suiker fabriek leverde geen moeilijkheden op. De omstandigheid dat de grote bedrijvigheid op deze fabriek in de laatste maanden van het jaar valt, is daarbij een bijzonder gun stige factor. Koopvaardij heeft groot tekort aan machinisten De stichting „De Nationale Koopvaardij- week" zal ook dit jaar weer trachten de belangstelling van de Nederlandse jeugd voor de Nederlandse handelsmarine te trekken. Een varende tentoonstelling, die op 14 April door minister Van den Brink in Den Haag geopend zal worden, de coaster- tochten, die het vorig jaar een groot succes bleken te zijn en wekelijkse radiopraatjes omvatten het programma van de stichting voor het jaar 1949. Bij de gebouwde en te water gelaten tonnage over het jaar 1948 neemt Neder land de derde plaats in met 142.485 brt. achter Groot-Brittannië met 1.176.346 brt. en Zweden met 245.896 brt. Op de wei-eldranglijst van de koopvaar dijvloten neemt Nederland de vierde plaats in met 2.741.577 brt., achter de Verenigde Staten met 17.300.000 brt., Groot-Brittannië met 16.554.000 brt. en Noorwegen met 4.500.000 brt. Van de wereldkoopvaardii- vloot heeft Nederland in verhouding tot het inwonertal 0.20 brt. per inwoner en bezet hiermede de vierde plaats achter Noorwegen met 1.5 brt. per inwoner, Groot Brittannië met 0.33 brt. per inwoner en Zweden met 0.31 brt. per inwoner. De stichting „De Nationale Koopvaardij- week" zal ook circulaires verspreiden op de middelbare scholen, waarin de aandacht zal worden gevestigd op het feit, dat de Nederlandse koopvaardij een groot tekort heeft aan scheepswerktuigkundigen en ma chinisten en wel van ongeveer 600 per jaar. Vóór 1940 bestond er reeds een tekort. Nu de Nederlandse vloot bijna weer het vooroorlogse peil bereikt heeft, is dit te kort nog nijpender geworden. In de oorlog bijvoorbeeld trouwden velen in het bui tenland en zeiden in 1945 de scheepvaart vaarwel. Hierdoor ontstond in de zoge naamde middenmoot een grote gaping, die van onderen af aangevuld moet worden. Bij vele rederijen verliep na de oorlog de promotie vrij vlug ,maar er moest een grote reserve gekweekt worden om het wettelijke jaarlijkse verlof te kunnen ver lenen. Voorts moet men aanvulling hebben voor personeel, dat studieverlof verlangt om een hoger diploma te kunnen halen. Ook dient gezorgd te worden voor invallers bij ziekte. BLOEMBOLLENCULTUUR OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST VELSEN AANVRAAG WERKKLEDINGBONNEN. Tot 16 April 1949 bestaat alsnog gelegen heid tot het aanvragen van werkkleding- bonnen voor hen, die verzuimden dit tijdig te doen. De Distributiestamkaarten moeten worden medegebracht. Kantooruren. Voor persoonlijke aanvragen en directe verstrekkingen is het kantoor aan de P. J. Troelstraweg vanaf Maandag 11 April 1949 dagelijks van 912 uur geopend. De Directeur, P. WAARDENBURG „Als er één onderwerp vandaag en voort durend de aandacht vraagt is het wel het organisatieleven van de beoefenaren van het bloembollenvak", aldus begon jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden van morgen zijn openingsrede op de algemene vergadering van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, welke in de tuin- zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw gehouden is. Spreker zeide nu niet te wil len spreken over de verdeeldheid van be langen en de daaruit mede voortkomende verdeeldheid der meningen, hoe droevig ook, doch deze heeft ten minste een natuur lijke oorzaak en zal wel nimmer geheel kunnen worden opgelost. Er is ook een te groot aantal van instellingen en lichamen, welke zich met de belangen van het vak bezig houden en juist door hun aantal en onvoldoende samenwerking geven zij zo spoedig aanleiding tot verschillende me ningsvorming. Spreker herinnerde aan de onderhandelingen, welke gevoerd zijn tus sen de Bond van Bloembollenhandelaren en het hoofdbestuur. Volgens de voorzitter dienen de vrije organisaties nog veel nau wer samen te werken dan ooit het geval is geweest, om te voorkomen dat ze te gronde gaan. Voorts herinnerde spreker aan het verwerpen van voorsteUen op de vorige vergadering. De wijze van vergade ren en de wijze van het uitbrengen van de stemmen der afdelingen dienen veranderd te worden. Afzet der producten. Ten aanzien van de afzet der producten stemt het tot voldoening dat de export naar Engeland zodanig is verruimd dat een hoeveelheid van 1500 ton méér kan wor den uitgevoerd en het gewichtscontingent primair is gesteld. Hoewel dit niet goed maakt hetgeen gebeurd is in het afgelopen seizoen, blijkt toch wel hoe een regeling te treffen valt, welke enerzijds een rede lijke afzet in hoeveelheid en tegelijkertijd een goede winstmogelijkheid voor de ex porteur in zich houdt. De grote teruggang van de verkoop aan de broeiers in Amerika wordt gelukkig steeds meer gecompenseerd door de afname voor de droge verkoop. Het staat wel vast dat de onpersoonlijke recla me aldaar op de goede weg is en vruchten begint af te werpen. Nu verwacht mag worden, dat de teruggang van de verkoop aan de broeiers geleidelijk tot stand zal komen, is de verwachting niet ongewettigd dat de totale omzet in de Ver. Staten en Canada in de naaste toekomst een geleide lijke stijging zal gaan vertonen. Het is daarom van het grootste belang dat on danks de grote moeilijkheden, welke deze met zich brengen, de kwekers en expor teurs zich volledig houden aan de maat regelen en voorschriften van de Planten- ziektenkundige Dienst. Juist nu wij voor een gunstige afzetontwikkeling staan naar deze landen zou het onvergeeflijk zijn als Nederland door kortzichtigheid aan hen, die de import aldaar ongunstig gezind zijn, zelf de wapenen in handen zouden geven om deze te weren. Dat met name de aard appelmoeheid en haar bestrijding grote problemen opwerpen en tot haast onover komelijke moeilijkheden, met name in de Noord, aanleiding geven, is ongetwijfeld volkomen juist. Even juist is het echter dat deze problemen nog veel groter en on overkomelijker zouden worden als de afzet der producten naar deze zo belangrijke afnemers zou worden stopgezet. Het is hier ongetwijfeld kiezen tussen twee kwaden, doch niet zonder reden wordt steeds aan bevolen daarvan nog maar de minste te kiezen, zelfs als dit betekent poetsen van de bollen en wissel teelt van aardappelen. Dat goede bewaring van aangevoerde bollen, goede verpakking en late versche ping de exporteurs nog eens zeer in het bijzonder moet worden aanbevolen zou eigenlijk niet nodig moeten zijn. Ook hier zal samenwerking van kwekers en expor teurs nodig zijn, ieder voor zijn aandeel, om door gezonde cultures en goede afleve ring aan de uiteindelijke afnemer de te recht verworven roem van Hollandse bloembollen te handhaven en uit te brei den. Dat de vereniging, naast voorlichting, keuringen enz. daartoe ook daadwerkelijk wil medewerken, blijkt wel uit de met succes bekroonde Winterflora 1949 en de verdere plannen tot organisatie ener grote tentoonstelling. (De zitting duurt voort) AUTOBOTSING DOOR REMBREÜK IN BEVERWIJK. Op de Breestraat in Beverwijk moest een auto plotseling remmen voor een tegen ligger. Doordat de reminrichting op het zelfde ogenblik defect ï-aakte, botste de auto tegen een auto 'met aanhangwagen, die aan de kant van de rijweg geparkeerd was. Beide voertuigen werden beschadigd. IJmuiden-Oost Studieclub Schilders bijeen Tentoonstellingsplan krijgt vorm Vrijdag belegde de „Studieclub Schil ders" voor Velsen, Beverwijk en omstreken haar maandelijkse bijeenkomst in de Nij verheidsschool te IJmuiden-Oost. Wellicht door het slechte weer en de drukke werkzaamheden in de schoonmaak tijd was de opkomst niet buitengewoon te noemen. Allereerst werden de verschillende ont werpen naar aanleiding van de onlangs opgegeven prijsvraag opdracht voor een reclamebord door de heer Bresser uit Velsen onder de loupe genomen. Diens opbouwende critiek op elk der ingezonden ontwerpen was zeer leerzaam. Vooral in de hoofdgroep, waarbij de meer ervaren vakmensen waren ingedeeld, dwongen enige reclames door motief, indeling en afwerking bewondering af. Van de 13 in zendingen werden er 5 met aardige prijzen bekroond, en wel de ontwerpen van de heren J. Vermey, Santpoort; J. Brand, Beverwijk; J. Reinen en P. v. d. Hoek, uit IJmuiden en J. de Goede uit Uitgeest. De heer Stoltenborgh uit Driehuis be handelde vervolgens de 16 ingezonden stalen plastieken naar aanleiding van de plastiekprijsvraag, waarna de heer van Westerhoven, directeur van de verffabriek RIGO uit IJmuiden, de door hem uitge loofde prijzen uitreikte aan de heren J. Reiner, IJmuiden; M. v. Dongen, Driehuis; E. Homburg en J. v.,d. Wielen, beiden uit IJmuiden. De bespreking van de hopelijk in No vember van dit jaar te houden tentoonstel ling vond een vlot verloop. De meeste aan wezige .werkende leden waren direct be reid een bepaald gedeelte van de te ver vaardigen werkstukken op zich te nemen. Olifanten aan de haal Nu de Wild-West taferelen een beetje uit de mode zijn geraakt, moeten die Texanen hun sensatielust wel op andere wijze bevredigen. Gelukkig is in plaats van de werkelijkheid de film-camera gekomen, die de realiteit zo getrouw mogelijk tracht na te bootsen. De cameraman Lee Orr had dezer dagen een troep op hol geslagen olifanten nodig en vond tot dit doel een circusdirecteur bereid zijn dieren voor een ochtend af te staan. Maar hoe de dieren aan het verstand te brengen dat zij in plaats van hun dagelijkse oefeningen in danspasjes eens werkelijk weg mochten lopen? Twee circusmensen wistén er raad op. Zij reden te paard ach ter het rustig langs de weg kuierend groep je olifanten aan en losten een paar schoten in de lucht. De uitwerking was verbluffend. Luid trompetterend stoven de dieren voor uit en wanneer de cameraman niet in aller ijl de benen genomen had, had hij een prachtige scène kunnen opnemen. De oli fanten renden door, liepen een boerenhuis omver, dwars door de akkers naar de hoofdweg, waar automobilisten in allerijl vluchten. De temmer die van zijn schoten niet zo'n verbluffende uitwerking had verwacht, trachtte de dieren tot staan te brengen, maar werd door de voorste olifant op de slurf genomen en twintig meter verder neergekwakt. Zijn metgezel werd op de zelfde manier onthaald. Het duurde een halve dag voor men de dieren weer in bedwang had en in die tijd velden zij talloze bomen, wierpen stallen en schuren om en bezorgden argeloze weg gebruikers de schrik van hun leven toen zij de achtervolging op auto's met veel enthousiasme inzetten. (U.P.). Rijnaken met telefoon Op een in de laatste dagen van Maart te 's Gravenhage gehouden conferentie tus sen P.T.T.-deskundigen van België, Frank rijk en Bizonië, Zwitserland, Nederland en de Centrale Commissie voor de Rijnvaart, is besloten de P.T.T.-administraties voor te stellen over te gaan tot de invoering van radio-telefoonverkeer ten behoeve van de internationale binnenvaart op de Rijn. Hiertoe zouden in de deelnemende landen zeven radio-stations moeten worden inge richt (een in België, een in Frankrijk, een in Nederland, een in Zwitserland en drie in West-Duitsland), die een radio-telefoni sche verbinding mogelijk zullen maken met de varende binnenschepen, die met een radio-installatie zijn uitgerust. Deze sche pen zouden dan overdag voor de telefoon- abonnés der betrokken landen bereikbaar zijn. Ook zouden de opvarenden telefoon- abonnés kunnen bereiken. De moeilijkheid zal echter zijn voor dit verkeer geschikte vrije golflengten te vinden. De Nederlandse P.T.T. is aangewezen als coördinerende in stantie bij de behandeling van dit vraag stuk. SCHEEPVAART HOLL. AFRIKA LIJNEN. Oranjefon tein. 9 April van Amsterdam n. Antwerpen Stad Leiden, 8 April van Marseille naar Barcelona. Kirsten Skou, 8 April van Ant werpen naar Bordeaux. Loppersum, 8 April Finisterre gepass. naar Le Havre. MIJ. NEDERLAND. Bengalis, 7 April van Batavia naar Suez. Java, 8 April van Batavia naar Semarang. Johan van Olden- barnevelt, 8 April van Amsterdam naar Ba tavia. Saparoea. 8 April v. Tandjong Penang naar Batavia. Tabinta, 9 April van IJmuiden naar Amsterdam. K. H. L. Cordoba, 8 April van Hamburg (thuisreis). Delfland, 8 April van Bahia (thuisreis)Maasland, 8 April van Amsterdam naar Buenos Aires. Grote vaart. Annegiena. 8 April te Southampton. Ba- rendsz, 9 April te Honfleur. Bree Helle. 8 April van Antwerpen naar Gdynia. Brinda, 8 April van Kiel naar Middlesbro. Constant, 8 April v. Aalborg naar Rotterdam. De Ruy- ter, 8 April te Hamburg. Evertsen, 9 April te Leith. Hast 1, 9 April van Newray naar Fallmouth. Hast 3, 9. April te Rouen. Hebenovel, 9 April van Antwerpen naar Faversham. Henk, 7 April van Boness naar Goole. Leny, 9 April te Middlesbro. Mayglen, 9 April van Amsterdam naar Waterford. Mater N. 8 April van Liverpool te Libourne. Mizar N, 6 April van Casablanca te Bor deaux. Mulan, 8 April van Porsgrunn naar Menstad. Rika, 8 April van Immingham naar Kopenhagen. Rocket 9 April van Wisbech naar Rotterdam. Strijpe, 9 April van Swansea naar Amsterdam. Ton S, 9 April van Cork n. Portsmouth. Rompenburgh, 9 April van Norkoping naar Rotterdam. Van Braltel, 9 April te Barry. Viking, 8 April van Hel sinki te Hamiena. Berkel, GrandBassam Amsterdam p'ass. 8 April Dakar. Kedoe. Rot terdamJava 9 April te Penang. Kota Inten, JavaRotterdam 8 April 6 uur van Port Said. 19 April voormiddag te Rotterdam verwacht. Maas. 9 April van Aruba te Ma- racaibo verwacht. Aldabi, Buenos Aires Rotterdam 8 April 650 mijl Zuid Kaapverdi- sche eilanden. Aldegonda, 8 April v. Pladjoe naar Bangkok. Camphuys, 8 April van Kohsichang te Singapore. Eronia (t), Faha- heelRotterdam 8 April 250 mijl Z.Z.W. Ouessant. Duivendijk, 8 April van Liverpool te Antwerpen. Kelbergen, 8 April v. Savona naar Bona. Limburg, 8 April van Bombay n. Karachi. Mapia, AmsterdamJava pass. 8 April Sabang. Mariekerk, 9 April van Manilla te Hongkong. Mataram, Rotterdam—Java pass. 8 April Perim. Noordwijk, 9 April van Rouen te Casablanca. Salatiga, Singapore Batavia 8 April ten anker Tandjongoeban. Sarangen, 9 April van Bombay te Colombo. Slamat, RotterdamMakassar 8 April te Belawan. Tiba, 7 April van Antwerpen naar Montevideo. Van Ostade, 14 April van Cien- fuegos te Bordeaux verwar-hf S April van Soerabaja naar ir^elte^-> krumdijk, Houston—Antwerp Bermudas. Alamak. S tarug. Albireo, Bremen-Hal^ voor anker Brunsbuttel Akh;u 9 Rotterdam verwacht. Aideha' 11 Vk Amsterdam verwacht. Alfe 10<fe Montevideo. Kota Agoeng P& J April t terdam te Newport News wP V5-«5- sterdam—Buenos Aires 9 Anrii H >1 Maasland, 8 April van Amsfpra te B-:- Amerika Planr-i,,*. o /^Sterdam hajfS Amerika. Plancius. 9 April va Singapore. Poseidon, 8 Anril naar Arnha Rol.-; T„.._ .Pnl naar Aruba. Raki, Java-tCj? van Belawan Stuyvesants bados naar Azoren. Winsum «T'v'ar: Liberté naar Kingston. ,8APMtaT: IJmuiit! VISSERSSCHEPEN 9 April binnen: IJM 41 Claes Compaen, reder» v serij Maatschappij, met vis vertr^'i IJM 57 Medan, rederij VEm"'** vertrokken 25 Maart. 10 April binnen: IJM 96 Hercules, rederii Wi, vertrokken 28 Maart. IJM 58 Amsterdam! rederii vtu vertrokken 29 Maart. v -L.M., tnet rj IJM 129 Shamrock, rederii T r met vis, vertrokken 28 Maart. UITGEVAREN VTSSERIJVAABTDl Sn MM;"43® 19 Ma3rt: slooml«wlerP, rjVrudag 25 Maart: m-„,„rltawto BeZatSdIJBM2n7Maart: Motortrawler Alkmaar IJM 31 van Aberdeen). 1 61 (1 k Maandag 28 Maart: stoomtrawler - IJM 196; Petten IJM 49 Hsrr< Motortrawler Shamrock IJM 190 Motorlogger De Vrouw JacobaKw 1* i?MS53ag 29 MSarl: S,00mtrawto™i Motorlogger Gorredijk IJM 7<r rls Eduard KW 5; Helena KW 39' Corn '1'4 rinus KW 48. orn Woensdag 30 Maart: motorloBB» 1. KW 54: Noordster KW 67; sÏÏSSSbS Donderdag 31 Maart: stoomtrawlaS. go IJM 25; Schoor! IJM 39; Neptaïfe Motortrawler Johannes PoIdemSm, Vrijdag 1 April: stoomtrawler Bw-- ker IJM 85; Adelante IJM 19 Vit',v' IJM 183. ™"K Motortrawler Neptun GDY 102 ifwn?caarGDP?il5tö0mtaWltrT®« Motorlogger Heemstede IJM 53- \W ting IJM 204: Huberta Gerarda KW 9 if Cornelis KW 16; Cornelis KW *>4- bef' wachting KW 28; Nederland VI KW37-R* KW 56; Floris KW 59; Elizabeth KW64 "iv harding KW 65; Saturnus KW 69; Jan Kt» Willempje KW 89; Alida KW 91; De Vrci Dirkje KW 104; Jacoba'KW 107; Gebro&S KW 108; Kees KW 124; Petronella KV/1* Wilhelmina II KW 138; Voorwaarts KV Vooruit KW 151; De Vier Gezusters KW 'ft Janna KW 163; Aleida KW 169; Zeeir^ KW 170; Karei Doorman K W227. Woensdag 6 April: stoomtrawler Saba GDY 122. Motortrawler Uran GDY 104. Motorlogger Rijnmond IV KW 15; Ajfe Jacoba KW 41; Drie Gebroeders HD 79. IJslul Donderdag 17 Maart: stoomtrawler CIta Compaen IJM 41. Woensdag 23 Maart: stoomtrawler Ciü rina Duyvis IJM 60. Motortrawler Allan Water IJM 34. Donderdag 24 Maart: stoomtrawler Si Hoop IJM 73. Zaterdag 26 Maart: stoomtrawler IJM 62; Simon de Danser IJM 43, Woensdag 30 Maart: stoomtrawler IJM 16. Woensdag 6 April: stoomtrawler Maij IJM 61; Norma Maria IJM 6. „HET WITTE KRUIS" AFDELING VELSEN Ledenvergadering op Vrijdag 22 April 1949, 's avonds 8 uur in het Witte Kruïs- gebouw, Keninemerlaan 125 te IJmuiden. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen en ingekomen stukken. 3. Jaarverslag Secretaris. 4. Jaarverslag Penningmeester. 5. Enige mededelingen over de Algem. Verg. te Amsterdam. 6. Rapport van de Kaskommissïe over 1948. 7. Mededelingen jubileum-comité. 8. Rondvraag en sluiting. De Secretaris, D. .J. SCHOLTEN P. C. DE GEUS oud-belast, ambt. te IJmuiden Belastingconsulent 8REDEROODSEWEG 55 Santpoort (Stat.) Spreekuur v. 19-20 uur Fa. W. F. CLAUS betaalt voor huishoudlompen 22 ct. per kg. Bakcnessergracht 4551 Tel. 11436. Mevr. Biewinga, Juliana- kade 31, IJm. vraagt wegens huwelijk der tegenwoordige een FLINK MEISJE voor d. of dag en nacht. FLINKE JONGEN gevr. pl.m. 16 tot 18 j. H. Bakker, Bl.daalsestraatweg 69, Sant poort. Degene die Vrijdagmiddag een KONIJNENHOK heeft weggehaald in de P.C. Hooft- laan 65, wordt verzocht in eigen belang dit terug te be zorgen. Gevraagd: nette KOSTGAN GER, liefst in 't bezit van le dikant met toebehoren. Brie ven L 141 bur. van dit blad. Te koop gevr.: een WOON HUIS v. zelfbewoning liefst omgeving Vissershaven. Br. L 140 bur. van dit blad. koop gevr. MEISJES- FIETS in g. st. voor leeft. 8-10 j. Adres te vernemen bur. van dit blad. H.H. Telers' PLANTAARD APPELEN. Heden verkrijg baar alle soorten goedge keurde vroege en 1ste plant aardappelen in alle maten, van zware kleigronden. Van ouds het adres: N. Aris, Hagelingerweg 140, Sant poort. Telef. 8740. TE KOOP: 1 groot. 1 klein tekenbord. 1 tekenhaak, en 2 kokers f 25, een houten weefgetouw, weefbr. pl.m, 90 cm. f 45. Wynoldy Daniels- laan 25, Santpoort Station. MORGEN EEN NIEUWE KAP KOPEN BIJ: KELLER SPAARNWOÜDERSTR. 13 Tel. 15778 Velleman koopt! Alle soorten goede meu belen, tapijten, kristal, goud en zilver, etc., voor hoge prijzen. TEL. 14637 - ZIJLSTR. 62. OVERAL TE ONTBIEDEN Oud-leerlingen der Nijverheidsschool te Velsen die de FEESTAVONDEN op 27, 28 en 29 April wensen bij te wonen kunnen hiervoor toegangskaarten afhalen op heden 11 April en Dinsdag 12 April tussen 7 en 8 uur 's avonds aan de school. U>ol SPECIALE AANBIEDING Crochetwol, zuiver wol 100 gram wit- rood - cerise - geei -l.groen 1J5S HEVEDA WOL reseda - mais - terra - rood - zwart LS7 Heveda Badwol marine rood - cyclaam 2.17 HUyGENSTRAAT Er wacht U een in Amsterdam l In een gezellige omgeving (mèt radio!) zijn nog enkele plaatsen open voor en reiskosten worden I Oók als U komt solli- En dat kunt U doen van 8-12.30 en 1.30-5.30 uur bij HERENCONFECT1E-FABRIEK A.J. DE LEVITA Co. PRINSENGRACHT 854 AMSTERDAM-C. naar da Ochtend of Hiddagtochf F 2.sf p.p. Dagtocht met Schiphol-Aalsmeer F 5.!l p.p. MET GERESERVEERDE TRIBUNEPLAATSIN 2 en 4 daagse PAASREIZEN VERSCHILLENDE DAGTOCHTEN REilIN ZONDER ZORGEN HAARLEM: Grote Houtstraat 124, Tel.» IJMUIDEN: N.A.C.O., Kal verstraat 120 en inlichtïnj- kantoren der N.S. TE KOOP in aanbouw zijnde HERENHUIZEN aan de Goeman Borgesiuslaan te Velsen met voo>, zH achtertuin, kelder en garage. Zeer binnenkort te bei Rijksbijdrage over f 12.000.Koopsom f 3-Ow. In!. Verhoeve, le v. d. Bosstraat 162, Den Haag. Tel. voor directe indiensttreding op handelskantoor. Goed kunnende typen en rekenen. Brieven met opgave van leeftijd, verlangd no. IJ 230 bureau van dit blad. bij HINÜ NAAIEN CONTROLEREN mazen sorteren GEEN FABRIEKSWERK In onze ruime lichte ateliers plaatsen wij 00 schoolden tegen behoorlijke betaling evenals g den, desgewenst een gedeelte van de dag. R worden vergoed. Heden kunt U zich nog opgeven- Aanmelden dagelijks van 9 tot 12 uur en vaa uur bij de Personeelsafdeling, Zijlweg 136, 33

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 4