Wandeltocht door Bloemendaal In '49 worden 375.000 Amerikaanse De k,c1nc Were](j toeristen m Europa verwacht Twee Polen verborgen zich tussen de lading van Nederlandse houtboot MAANDAG 11 APRIL 1949 De Politie Sportclub Bloemendaal hield ter gelegenheid van haar twintigjarig bestaan een wandeltocht waarvoor grote belangstelling bestond. De route ging ook door het ■prachtige openlucht-theater van Bloemendaal. De inzet van de feestelijkheden van de Politie Sportclub „Bloemendaal" georga niseerd ter gelegenheid van haar twintig jarig bestaan, was Zaterdag een goed ge slaagde Wandeltocht, waaraan in totaal ruim achthonderd wandelaars deelnamen. De regenbuien van de laatste dagen had den plaats gemaakt voor een milder zonne schijn toen Zaterdagmiddag de deelnemers zich verzamelden bij hotel „Duin en Daal", waar start, rust en finish waren geconcen treerd. In vlot tempo vertrokken de wandelaars, in groepen of individueel wandelend, voor het mooie, 25 km tellende parcours dat o.m. een prachtige duinwandeling en een trip door het Openluchttheater en het pas geopende Wandelpark bevatte. Twaalf politiegroepen, twee militaire colonnes en tien burgergroepen streden de vreedzame strijd om de tropheeën, waarbij de wan delhouding en -wijze, het in acht nemen der verkeersregels etc. werden beoordeeld door de jury waarin zitting hadden de burgemeester van Bloemendaal en be schermheer der vereniging, jhr. mr. C. J. A. den Tex, de commandant van het Bloe- mendaalse politiecorps de heer J. Voerman en een drietal leden van de Noordhollandse Wandelsportbond. Het jubilerende politiecorps nam buiten mededinging deel. Nadat de jury haar taak had verricht en de deelnemers in „Duin en Daal" waren teruggekeerd, sprak de voorzitter der ver eniging de heer H. L. A. van de Pavert, een dankwoord tot alle deelnemers en deel neemsters voor het volbrengen der spor tieve prestatie, Op verzoek van de voorzitter reikte daarna de beschermheer jhr. Den Tex, de prijzen uit, Politiegroepen: le prijs, wisselprijs, mas sief zilveren beker, gewonnen door het Po litiecorps Velsen, die hiermede definitief de prachtige beker in zijn bezit kreeg om dat het hem thans voor de derde achter- Korfbal Haarlemse twaalftallen wonnen bekerwedstrijden In een tamme wedstrijd heeft Ooster kwartier I met 6—3 van K.C.N.. gewon nen. Voor de rust liep het bij de Haarlem mers op rolletjes. D. Luikel maakte 1—0, doch spoedig was het 1—1. Toen werd Oos terkwartier sterker. J. Drogtrop scoorde 21 en mejuffrouw Schornagel maakte met een prachtige doorloopbal 31. Zelfs werd 'de stand nog door P. Bakker op 41 ge bracht, alvorens KCN er 4—2 van maakte. Na de rust kwam de Haarlemse overwin ning even in gevaar, toen KCN 4—3 scoor de. Doch mevrouw G. Bakker-Starink redde de situatie (5—3). Mejuffrouw A. Schornagel bracht de stand op 6—3. Daar Luto met 138 van Swift verloor, behoeft Oosterkwartier in de thuiswedstrijd tegen Lüto slechts gelijk te spelen, om de volgen de bekerronde te bereiken. Animo Ready verraste met een keurige 21 zege op Archipel 2. Door de wind had het spel niet veel te betekenen. Animo Ready paste zich daarbij beter aan. Kort voor de rust nam Animo Ready de leiding door J. v. Andel. Na de hervatting was Archipel de eerste tien minuten sterker, doch bracht er voor de korf weinig van te recht. In deze ogenblikken maakte het slechts gelijk. Daarna kwam Ani mo Ready opzetten en vijf minuten voor het einde bezorgde mejuffrouw S. Jansma de verdiende overwinning aan Animo Ready door een fraai doelpunt (21). Watervliet 2 behaalde zijn eerste succes in de KNKB door met 43 van Groen Geel 2 te winnen. Tj. Heistra opende de score en via 11 werd het door Vos en M. v. d. Brink 31. Groen Geel scoorde daarna nogmaals tegen (32). en zelfs werd het 33. Tensotte bezorgde mejuffrouw Schel link aan Watervliet 2 de overwinning, die deze ploeg meer dan verdiend had. Aurora 2 won in Baarn met 42 van De Giraffes. De beslissingswedstrijd Excelsior-Amum te Bussum gespeeld voor de tweede klasse B had een sensationeel verloop. Voor de rust waren beide partijen even sterk, het geen de stand (22) juist weergaf. Na de rust was Excelsior sterker, en pl.m. vijf minuten voor het einde stond deze ploeg met 42 voor. Amums aanvoerder dacht er anders over en zag nog kans voor het einde van het fluitsignaal de stand op 44 te brengen. Na strafworpen won Excelsior, want deze ploeg doelpuntte tweemaal en Amum geen enkele. Kampioenschap van Nederland: Het Zui denBlauw Wit 14; VitesseRigters- bleek 5—1. Zilveren korf: WesterkwartierA. W. 12—6; Groen GeelWesterkwartier 2 33, Swift—Luto 13—8; DEDRohda 5—7. Z. N. v. d. D.: TCNHA'dam Zuid 2 3—9; KZ 2—Rohda 2 4—3; Blauw Wit 3—Fortu- na 8—1; Rohda 3—BEP 2—4; DED 2— Rohda 4 82. In de Haarlemse Korfbalbond zijn ge speeld: eerste klasse: Animo Ready 2 Oosterkwartier 3 31 (beslissingswed strijd). Stadseditie: Oosthoek 1THB 1, 22. Tweede klasse: Aurora 4SV 3 02; TH B 2—N. Flora 2 0—1; Watervliet 3—Oos terkwartier 5 09. Derde klasse: Haarlem 2Watervliet 5, S—Z (Haarlem 2 kampioen). eenvolgende maal won; 2e prijs Politie corps Zaandam; 3e prijs Politie te Water, Amsterdam. Militaire groepen: le prijs Mariniers van Doorn, die tevens het hoogste aantal pun ten van alle groepen behaalden. Burgergroepen: le prijs Wandelsportver eniging van het Provinciaal Ziekenhuis, Santpoort; 2e prijs Wandelsportvereniging „Vrijburg" te Overveen. Gymnastiek K. Boot turnkampioen Zondag is onder grote belangstelling in de Amsterdamse Turnhal de nationale kampioenschapswedstrijd voor heren ge houden, welke wedstrijd was voorbereid door de G. V. „Simson". Voor deze wedstrijd hadden zich 32 tur ners aangemeld, van wie er drie niet wa ren opgekomen en één moest tussentijds uitvallen. Reeds na drie onderdelen vormde zich een kopgroep van vier personen, die on derling weinig verschilden, doch op num mer vijf een flinke voorsprong hadden. Deze kopgroep bestond uit K. Boot (Alk maar), G. J. C. Linden (Hengelo), G. Wiet- haar (Haarlem) en M. Vos (Amsterdam) met de volgende punten 44.9, 43.7, 43.6 en 43.5. Na de pauze kreeg Wiethaar een mis lukking bij zijn brugoefening, waarbij hij zich vrij ernstig bezeerde aan rechterschou der en linker voet. Hoewel hem verdere deelname werd afgeraden bezat deze tur ner na dit ongeval nog zoveel doorzettings vermogen, dat hij de vrije oefening en de rek-oefening toch nog volbracht, al moest hij enkele onderdelen uit deze oefeningen weglaten. Door een en ander verspeelde hij enige punten doch wist zich toch als vierde te plaatsen met 92 punten. Nederlands kampioen 1949 werd K. Boot met 99.7 punten, gevolgd door G. J. C. Linden (kampioen 1948) met 98.3 punt en M. Vos met 96 punten. Tegelijkertijd zijn de jeugdkampioen schappen gehouden. Hier werd nummer één W. de la Rosette uit Vaals met 86.8 p. Kennemer Turnkring Zaterdag vergaderden het bestuur en de technische commissie van de Kring om de organisatie van de komende turn- en an dere gebeurtenissen te bespreken. Van het bestuur van het K.N.G.V. was het verzoek gekomen om de mogelijkheid te onderzoeken de* Nederlandse af vaardiging naar de Internationale Lin- guiade in Stockholm in Haarlem of di- recte omgeving in het openbaar haar oefeningen te laten demonstreren. De be sprekingen over een geschikt terrein en over de aanvullende nummers van gym nasten uit onze omgeving bevinden zich in een vergevorderd stadium en men heeft goede hoop, dat bedoelde demonstratie zal kunnen doorgaan. De Kring-wandeltocht zal worden ge houden in IJmuiden, te organiseren door de turnvereniging „IJmuiden" aldaar, als onderdeel van de Bondswandeldag 1949. De jaarlijkse wedstrijd tegen de turn kring Leiden en omstreken is bepaald op Zaterdag 21 Mei in Haarlem. Voor de athletiekcompetities is het vol gende schema opgesteld: Eerste wedstrijd eind Mei, tweede wed strijd half Juni, derde wedstrijd eerste helft van Juli. De atletiekwedstrijden voor de adspiranten zullen worden ge houden op een Zaterdagmiddag omstreeks half Juli en de kampioenschappen voor dames en heren begin September. Hockey Kampioenschap van Nederland Voor het kampioenschap van Nederland, heren zijn gespeeld: LHC—HHYC 04 en VenloDeventer 53. De stand luidt thans: HHYC 32014 21— 1 Venlo 3 2 0 1 4 6—5 LHC 3 1 0 2 2 2—21 Deventer 1 0 0 1 0 35 Voor het kampioenschap van Nederland, dames, zijn gespeeld: UnionGroningen 3—0; ÈHCGroningen 5—1. Volgend jaar in ons land een motorrijdersrallye Op het congres van de Fédération Inter nationale des Clubs Motocyclistes(F.I.C.M.) is besloten in 1950 voor de eerste maal na de oorlog een internationale motorrijders rallye te organiseren. De K.N.M.V. heeft de laatste maal, dat deze sterrit werd ge houden, n.l. in 1939, de Touristtrophy ge wonnen. De K.N.M.V. heeft nu aange boden zich te belasten met de organisatie van dit belangrijke evenement in 1950, hetgeen aanvaard werd. De K.N.M.V. stelt zich voor deze rallye te doen houden ter gelegenheid van de grote prijs van Neder land (Asser T.T.), het volgend jaar. Asser T.T. Het heeft in de bedoeling gelegen het programma van de asser T.T.-races te wij zigen in vergelijking met vorige jaren. Deze races, die meetellen voor het wereldkam pioenschap, zouden worden gereden in twee series en een finale, voor wat betreft de 350 en 500 cc-klassen. Op het congres van de F.I.C.M. is gebleken, dat dit niet gewenst was, zodat op 9 Juli te Assen elke klasse afzonderlijk zal worden gestart met een directe belslissing. Het gevolg zal zijn, dat het aantal deelnemers gelimiteerd zal moeten worden. Kennemer en Noordwijkse Golfclub spelen gelijk Zondag is op de banen van de Kennemer Golfclub de competitiewedstrijd van het heren B team gespeeld tegen de Noordwijkse Golfclub. Het resultaat was 4M-4'.ê. De uit- salgen waren: Foursomes: jhr. J. T. van Spéngler en F. Antonietti winnen met 5 en 4 van J. W. Henny en H. Steinz; G. Ripperda Wierdsma en L. Sodderland winnen met 2 en 1 van jhr. J. van de Brandeler en ir. H. E. Kruvt; J. H. C. Muller en jhr. W. A. L. Mock verliezen van mevrouw De Graaff en dr. H. de Graaff met 5 en 3. Singles: G. Ripperda Wierdsma verliest van J. W. Henny met 2 down: jhr. J. T. van Spengler verliest van H. Steinz met 5 en 3; J. H. C. Muller speelt gelijk met dr. H. de Graaff; F. Antonietti wint met 4 en 3 van jhr. J. van de Brandeler: jhr. W. A. L. Mock wint met 2 en 1 van ir. H. E. Kruyt; L-. Sod derland verliest met 2 en 1 van mevrouw De Graaff. Men hoopt dat zij 400 millioen dollar in het laatje zullen brengen Het ontslagrecht Bijzonderheden uit het jaar verslag van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem Blijkens het jaarverslag van het Gewes telijk Arbeidsbureau te Haarlem werden in 1948 348 aanvragen van werknemers om van werkgever te mogen veranderen behandeld, tegen 670 in 1947. Het aantal aanvragen van werknemers om ontslag aan personeel te mogen geven was nü 3047, tegen 2727 in 1947. Deze feiten zijn tekenend voor de ont wikkeling van de zaken op de Arbeids markt. Vergeleken bij 1947 is in 1948 de neiging van werknemers om van betrekking te veranderen sterk gedaald, terwijl er daar entegen nu meer werkgevers war&n die tot ontslag wilden overgaan. In de wijze van behandeling van het ontslagrecht kwam in het algemeen geen wijziging, met uitzondering van het stre ven om ontslag aan oudere arbeidskrachten zoveel mogelijk tegen te houden. Ten aan zien van verzoeken van werknemers bleef het standpunt dat de individuele vrijheid en het persoonlijk belang dominerende fac toren zijn, gehandhaafd. Trouwens behal ve van de zijde van functionarissen in de metaalindustrie en hogere technische em ploy é's kwamen vrijwel geen werknemers- verzoeken meer in behandeling. Met ingang van 1 September 1948 wer den voor de behandeling van ontslagge- vallen die zich voordoen in de bedrijfstak ken textielnijverheid, confectieindustrie en transport- en expeditiebedrijven, aparte vertrouwensinstanties ingeschakeld, welke samengesteld zijn uit door de Stichting van de Arbeid aangewezen vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisa ties. Ofschoon daardoor wordt verkregen dat meer rekening kan worden gehouden met de specifieke eigenaardigheden van de bedrijfstak, door de deskundigheid van de leden van de vertrouwensinstantie, is zo merkt het verslag op de vrees ge wettigd, dat gemakkelijker zal worden af geweken van de algemeen gebruikelijke richtsnoeren en maatstaven in ontslag missie voor algemene ontslagaangelegen- kwesties, die door het overleg met de com- heden en de arbeidsinspectie langzamer hand zijn gegroeid, waardoor op den duur in de onderscheidene bedrijfstakken ver schillende normen zouden kunnen gaan gelden, zonder dat aard en wezen van de bedrijfstak daartoe voldoende reden ople veren. Op deze wijze zou, hoewel misschien ongewild, de uniformiteit in deze ontslag rechtspraak kunnen worden geschaad. Het overleg met de vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, commissie voor al gemene ontslagaangelegenheden en ver trouwensinstanties, en de arbeidsinspectie voerde steeds tot het resultaat dat alle beslissingen in volledige harmonie konden worden genomen. Vermoedelijk is uit deze omstandigheid ook te verklaren, dat slechts weinig klachten over de genomen beslis singen inkwamen. Het aantal vergunningen tot aanstelling van personeel bedroeg in 1948 366. Slechts twee vergunningen werden geweigerd. (Van onze correspondent te New York) In 1948 waren het 382.699 Amerikaanse toeristen, die Europa bezochten, maar voor 1949 wordt dit getal geraamd op 375.000, die in totaal vierhonderd millioen dollars zullen uitgeven aan reis- en verblijfkosten. De betekenis voor Europa van deze toe ristendollars schuilt in niet geringe mate in het feit dat er vrijwel geen uitgaven van harde valuta tegenover staan. Het ge hele bedrag is vrijwel een netto-vermeer dering van Europa's dollarsreserve. Voorts hebben circa tienduizend Ameri kaanse studenten de wens te kennen ge geven om dit jaar een zomercursus in Europa te volgen, tegen vijfduizend in 1948. Het Europees toerisme-comité, dat in Juni 1948 te Oslo werd opgericht en nauw samenwerkt met de ECA heeft zich tot taak gesteld om in de vier Marshall-jaren totaal 1.675.000 Amerikanen naar Europa te krijgen en het hoopt dat deze 2.5 milliard dollars zullen uitgeven. Vreemdelingenverkeer is altijd een be langrijke inkomstenbron voor Europa ge weest. In de jaren 19281938 gaven Ame rikaanse toeristen voor bijna tw.ee milliard dollars uit in Europa en het Middellandse Zeegebied. In 1946, een.jaar dat nog vele moeilijkheden voor transport en herber ging opleverde, werd door Amerikanen reeds 80 millioen dollars in Europa ver teerd en in 1947 was het bedrag gestegen tot 147 millioen en in 1948 tot circa 200 millioen dollar. Vele Europese landen, die het nut inzien van de toeristendollar, heb ben het de Amerikaan gemakkelijk ge maakt om binnen te komen, door niet langer een visum als vereiste te stellen. Tot deze landen behoort ook Nederland. Transport-mogelijkheden. Hoewel de zomermaanden nog altijd een overbelasting betekenen voor het trans- Atlantische vervoersapparaat, is voor deze zomer enige verlichting te verwachten. Het Franse schip „lie de France" zal in de zomermaanden in de vaart zijn en een tweetal schepen, thans onder Panamese Bijbel-handschriften gevonden bij Dode Zee Prof. E. H. G. Rijckmans, hoogleraar aan de Leuvense universiteit, heeft ver klaard, dat een Belgisch officier, luitenant Philippe Lippens. UNO-waarnemer te Amman, in de woestijn van Judea een grot ontdekt heeft, waar tot dusver onbe kende Hebreeuwse handschriften van de Bijbel zijn gevonden. De grot bevindt zich op 12 k.m. ten Zuiden van Jericho, in een rotsachtige streek op twee kilometer ten Westen van de oevers der Dode Zee. De toegang tot de grot is uiterst lastig. De Belgische officier drong de spelonk binnen bij het vervullen van een waarnemings opdracht en zijn aandacht werd dadelijk getroffen door scherven van kruiken en stukken perkament en papyrus. De direc teur van de oudheidkundige dienst van Transjordanië, Harding, en de directeur van de school voor oudheidkundige bijbel studie te Jeruzalem De Vaux, die, ge waarschuwd door luitenant Lippens, een onderzoek instelden, kwamen |tot ontdek king. dat zich onder de documenten een Hebreeuws handschrift op perkament be vindt, dat dateren moet uit de zesde eeuw voor onze tijdrekening, en waarin frag menten voorkomen van de hoofdstukken 19 en 22 van het'boek der Levieten, Uit de zorg, Waarmede de handschriften in kruiken verpakt en verzegeld waren, blijkt dat zij waarschijnlijk in de grot zijn ge plaatst om aan een bepaald gevaar te wor den onttrokken. „Hef is beter in Holland te zijn..." Honderden Zaandammers volgden Zon dagmiddag van de kade de lossing van het 500 ton metende houtschip „Ferocia". Dit schip v/as Woensdag uit Stettin ver trokken met een lading hout bestemd voor Zaandam. Bij het vuurschip „Gjedser", ten Oosten van de monding van het Kaiser Wilhelm-kanaal hoorde de 16-jarige licht matroos Chiel van Drenkelaar uit Rotter dam kloppen in het vooronder. De kapi tein, die hij terstond waarschuwde, kwam tot de ontdekking, dat zich twee versteke lingen aan boord bevonden. Deze bleken in een gevaarlijke positie te zijn geraakt. Het vrij stormachtige weer had nogal wat water over het schip doen slaan en het hout was gaan trekken, zodat voor beide mannen slechts een ruimte van 180 bij 30 bij 40 centimeter overbleef. Een der beide mannen sprak Duits. Hij vertelde dat hij met zijn makker Maandagnacht voor het vertrek van de „Ferocia" zich aan boord had verstopt, zonder dat de bemanning dit had gemerkt. Zij hadden slechts een half kilogram brood en een fles water meegenomen. Tweemaal 24 uur hebben zij zonder enig voedsel aan boord vertoefd. Na de ontdek king heeft de bemanning een gat geboord door een metalen schot en daardoor een gummislang in de kleine ruimte van. de vluchtelingen gebracht. Door de slang Eén der Poolse verstekelingen was zo ver zwakt, dal hij met een brancard van boord moest worden gehaald. werd vloeibaar voedsel geleid dat de man nen om beurten opzogen. Op dezelfde ma nier kregen zij gelegenheid nu en dan een cigaret te roken. Terstond na aankomst in Zaandam, om 12 uur Zondagmiddag, is een groep arbei ders geheel vrijwillig met de lossing van het schip en de bevrijding van de verste kelingen begonnen. Veertig last hout van het dek en vijftien last hout uit het ruim moesten daarvoor worden verplaatst. Om half vijf gelukte het aan de 24 los sers, het schip zover vrij te krijgen, dat de Poolse verstekelingen naar boven konden worden gehaald. In hachelijke toestand kwamen zij aan dek. De oudste hunner werd bewusteloos toen hij in de buiten lucht kwam, de jongere hield zich beter. Van beiden was de toestand van dien aard, dat besloten werd hen naar het gemeente ziekenhuis te Zaandam te vervoeren. De oudste verstekeling werd op een brancard de ziekenauto ingedragen en de jongere kon zich steunend op de schouder van een der douane-ambtenaren zelf naar de auto begeven. Op de vraag, waarom hij uit Polen weg gegaan was, antwoordde hij: „Het is beter in Holland.als je in Polen geen lid van de party bent, breng je het tot niets. Het leven is daar niet zo best". vlag in de dienst op Zuid-Amerika, teza men met een capaciteit van 1700 passa giers, zal ook op de Atlantische Oceaan gebruikt worden tijdens de topmaanden van het zomervervoer. In totaal wordt ge schat dat er thans accomodatie bestaat voor het verkeer in één richting van 440.000 personen per schip en voor 154.000 personen per vliegtuig. In 1950 zullen deze cijfers bedragen 564.000 en 154.000 respec tievelijk. In 1950 zal de Franse koopvaardij de „Liberté" gereed hebben. De „Liberté" is de voormalige „Europa" van de Nord- deutsche Lloyd, in Franse handen overge gaan als herstelbetaling. Het Europees toerisme-comité zal aan Europeanen verzoeken om hun vacantie te nemeh in andere maanden dan het normale seizoen om zodoende ruimte te maken voor de Amerikaanse gasten, opdat geen kost bare dollars voor de Europese zaak ver loren gaan. Commandant van kamp „Amersfoort" voor het Hof Zou ook vuurpeloton te Haarlem hebben gecommandeerd Niet minder dan 21 getuigen zijn gedag vaard in de zaak tegen de Duitser Johann Friedrich Stöver uit Bremen, die zich op Dinsdag 26 April voor het Bijzondere Ge rechtshof te Amsterdam zal hebben te ver dedigen tegen een aanklacht, waarin hij beschuldigd wordt van vele oorlogsmis drijven en misdrijven tegen de menselijk heid. Stöver was van Augustus 1941 tot Januari 1943 commandant van het concentratie kamp Amersfoort. Hem wordt ten laste gelegd, dat onder zijn leiding op de gevange nen in het bijzonder ook op een groot aantal Russische krijgsgevangenen een régime werd toegepast, waarbij zo totaal onvoldoende voedsel, kleding, dekking en huisvesting werden verstrekt, zo zeer te zwaar werk werd opgedragen en zo on menselijk werd gestraft, dat allen ernstig honger leden, velen ziek werden en van honger, ziekte en uitputting stierven. Voorts wordt hij er van beschuldigd tus sen December 1944 en Mei 1945 opgetreden te zijn als commandant van een vuurpelo ton, dat te Hoorn, Amsterdam, Zaandam, Halfweg (17 Februari) en Haarlem (Dreef, 7 Maart 1945) in totaal 45 Nederlanders heeft gefusilleerd. Gevangenen luisterden telefoongesprekken af Ontdekking in kamp Crailoo te Laren Onlangs zijn de politieke delinquenten, die in kamp Crailoo te Laren verblijf hiel den, elders ondergebracht. Dezer dagen begonnen monteurs van P.T.T. met het verwijderen van de telefooninstallatie in het kamp. Zij deden daarbij een merk waardige ontdekking. Een telefoonlijn, welke een directe verbinding vormde tus sen het kamp en het Directoraat-generaal voor de Bijzondere Rechtspleging in Den Haag, bleek afgetakt te zijn. Een telefoon toestel in de reparatiewerkplaats was met deze aftakking verbonden, zodat de daar werkzame politieke delinquenten in staat waren alle gesprekken tussen het Directo raat-generaal en de kampcommandant af te luisteren. Deskundigen verklaarden dat de aftakking reeds geruime tijd geleden is gemaakt. Concert in de Nieuwe Kerk te Haarlem Zaterdagavond werd door het onder lei ding van Jan D. Boeke staande Amster dams Kamerkoor en met medewerking van de organist Dolf Hendrikse een uitvoering in de Nieuwe Kerk te Haarlem gegeven die alleen reeds om het bijzonder belang wekkende en stijlvolle programma de aan dacht van een talrijker publiek verdiend had. Jan D. Boeke en Dolf Hendrikse wa ren er in geslaagd een reeks koor- en orgel composities van voorgangers van Bach naast elkaar te zetten, die te zamen een prachtig geheel vormden, met hoeveel .ver scheidenheid de gang der evolutie er zich ook in kenmerkte. De organist opende met een beknopte Symphonia van Michaël Praetorius (1571-1621) en besloot met de Passacaglia van Buxtehude (1637-1707). Tussen deze polen bewoog zich het pro gramma in zinrijke combinaties van vocale en instrumentale muziek. Zo kreeg men bijvoorbeeld te horen het kerklied „Da Jesus an dem Kreutze stund", eerst als or gelkoraal van Sweelinck's leerling Samuel Scheidt en daarna als koraalmotet van een ons onbekende Balduin Hoyoul; en zo ook het „O Mensch bewein' dein Siinde gross" als trio voor orgel van Pachelbel (wat heel mooi klonk op het oude orgel) en vervol gens, als een uitgebreid polyfoon motet met eenvoudig slotkoraal, van Haszler. Dat zijn bijzonder interessante demonstra ties, die van een concert nog iets anders maken dan een uitvoering zonder meer; zij wijzen op de gestadige bronnen der in spiratie en op de dienende functie der toonkunst. Een dergelijk putten aan de oer oude bronnen was ook te beluisteren in de „Kyrie-versetten" voor orgel van de Re gensburger domorganist Chr. Erbach. Zeer belangrijk was het ook waar te nemen, hoe Joh. Herm. Schein, een voorganger van Bach als cantor te Leipzig, in zijn Psalm motetten de invloed van het Italiaanse madrigaal laat doorwerken; en treffend hoe Heinrich Schütz, als oud-leerling van de Venetianers, de Italiaanse zoetvloeiendheid in zijn Duits motet „Selig sind die Toten" heeft overgeheveld. Dit interessant historisch programma werd op een alleszins smaakvolle wijze ten gehore gebracht, wat de organist betreft, althans zo goed als het, met ouderdomsge breken behepte orgel, dit toelaat; en dat was in het koraal van Pachelbel nog zeer prijzenswaard. Het Amsterdams Kamerkoor bestaat uit fraaie stemmen, die er op afgericht zijn hun kracht in een bescheiden klankvolume te zoeken en juist daardoor een lenige en meestal goed versmolten samenklank ont wikkelen. De dirigent Jan D. Boeke en de organist Dolf Hendrikse hebben eer van hun werk; zij verdienen dat hun streven met belangstelling beloond wordt. JOS. DE KLERK. Allee" „oor mwi^ Als het voorjaar is, strijken de koket hun veren glad en kijken naar hun spiegelbeeld in het L of zij er ordent olijk genoeg een aanzoek; de poes wast haar V&s peinst erover hoe zij dés avonds «SUE' het huis uit zal geraken; het paaitf en het schaap krijgen dartele i™' hazelaar brengt katjes voört en 5?®'® gaat modeshows houden. Zo msh5 hele wereld zich mooi voor het niemT 45 zoen, dat komt ieder jaar term !tfe regelmaat van een belastingbiljet De mens gaat modeshows houd.» het buitenland heeft men eindpi:,l u,c pen dat de man ook een mens k hij zich zo tegen Pasen ook we! wil opschikken. Bij ons is dat noïf®5 doorgedrongen. Daar kleedt de ma nog zonder fantasie, hij weet nietvw s variatie en mode. Hij neemt wel ei* schroom een visgraatje inplaats van 8 streepje, of een rimpeltje in de rut M van gladweg. Maar verder aanvafii ieder jaar opnieuw gelaten en het colbert-uniform. Dat is een v- bewijzen dat een vrouw inniger en meer verbeeldingskracht dan de ml X leven leeft. Er zijn nog meer vand»? wijzen, daar zullen we het maarrteToi hebben. >ef In het buitenland heeft de man zich m worsteld aan de eentonige jas-broek.» psychose. Want daar worden r voor mannen gehouden. Het zal er bi ook van komen, dat gaat zo gewoond Alle rare dingen van buiten komen oï mijdelijk eens ook bij ons. Het gaat daar plezierig en elegant t» op zo een modeshow voor mannen een stemmige verlichting op het podjJ, er wordt een borrel geschonken innC van thee. De mannequins doen hun V? even sierlijk en elegant als de vrouweauri dat plegen te doen, maar hun gratie mannelijk en ferm, zij zweven niet zozeer doch gaan met een ferme stap over het toneel, alsof zij opgewekt naar hun kas toor wandelen. Zij dragen de nlaat, waan» de naam en de prijs staat, achteloos losjes als een actetas onder de arm Zij hebben van die aardige manieren om ate wat getoond moet worden te tonen zonder dat de opzet blijkt. Ze gaan gemoedelijk en op hun gemak in een leunstoel op het podium zitten en trekken daarbij met zorg hun broekspijpen op. Zo doen zorgvuldig» en nette mannen dat altijd. Maar nu zia we de nieuwste sokkenmode op een discre te manier. We zien dat we bij een biua costuum hel-gele sokken dienen te öraga. Zie, dat zijn van die aardige, trekjes, hel gele sokken staan vrolijk en opgewekt, Dat costuum het lijkt-niet meer op wat wij sinds jaren plachten te dragen. Het is eigenlijk ook raadselachtig waarom we ons al die jaren in dat eentonige uni form geschikt hebben. Dit nieuw-modiscia costuum heeft geen revers. Waar dien® revers voor? Wij hebben ons dat nooit gevraagd, maar nu blijkt dat zij nergens toe dienen. Zij kunnen gemist worden, het staat vlot en fris zo zonder revers. Dit costuum heeft een jasje dat men bezwaar lijk nog een jasje noemen kan, het is een jurk, het reikt tot de knieën. Waarom zou een jasje niet tot de knieën reiken? Dat is warm en het geeft de indruk van zelf bewuste persoonlijkheid. Bij het zitten gaan geeft het geen bezwaar, want het heeft twee slippen aan weerskanten van de rug. Die splijten open en geven de ruimte. Het is efficiënt en technisch goed uitgebalanceerd. Het is een practische mode. De jassen zullen ieder jaar een stuk langer worden, de broeken daarentegen korter. Zo zullen wij ons over enige sei zoenen weer bewegen in gewaden, wau= neer de broek geheel en al onder ae ja zal schuil gaan. Een gewaad dat op de grond reikt geeft waardigheid en eerbied. Dat is wat de nieuwe mode de mannen geven zal: waardigheid en indrukwekkend heid. Zij hebben dat in de voorafgaande jaren verloren door hun korte jasjes, hun enge vestjes, hun knellende boordjes en hun donkere sokken. Zij zullen het terug krijgen. Dat is op deze modeshow geble ken. Zij behoeven ook niet alleen mar grijs, zwart, donkerblauw en bruin te dra gen. Want er is een creatie „Spiegele? die een vrolijk licht-rood jasje aan eea gele pantalon paarde. Er is een „Orange1 die een oranjebroek doet uitgaan ondereen lichtelijk-blauw jurkjasje. Het effect is wonderbaarlijk. Het leven zal de moeite waard worden als onder een vrolijke lentezon straks sl deze nieuwe creaties door ae straten wan delen. De enkeling die zich conservatief aan zijn ouderwetse colbertjes-uniions houdt zal beschaamd en grauw tussen al die kleuren dwalen en zijn revers ver vloeken. En wij zullgn voortaan ieder sei zoen onze eigen, mannelijke, kleurige modeshows hebben. Wij zullen echte, zelf bewuste, geëmancipeerde mannen worden, Wij zullen inniger en met meer verbeel dingskracht door he: leven gaan. En onre vrouwen zullen eindelijk gaan inzien m ook een man over fantasie beschikt. Het is mogelijk dat zij daarover zeer ver baasd zullen zijn. Ex-professor Snijder voor het Bijzonder Hof De gewezen professor G. a. s. Saijtó zal zich op Dinsdag 19 April voor het BJ- zondere Gerechtshof te Amsterdam MM te verantwoorden. Hem wordt ten a gelegd, dat hij, onder meer door zijn op treden als president van de Nedejd®fi Duitse Kuituurgemeenschap, de mi" van het Nederlandse artistieke en w schappelijke leven met de nationaai-s listische theorieën heeft bevorderd. weekabonnementen dienen uiterlijk op Woensdag te wcrien betaald, daar de bezorgers op Donder» dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Agenda voor Luxor: MAANDAG 11 APRID *ob 7.00 e'n 9.Ï5 uur. City: De vrouw geschonden gelaat'18 !- 9.15 uur. Spaarne: ,,Maï meaJ 7.00 en 9.15 uur. Frarm Hals. ..van mens". 14 2.30. 7.00 brandt: „Noodlot". 18 1, 200. Ma."», uur. Palace: „Haar laatste liefde 1' 4.15, 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 12 APHID Bioscopen: Middag- en avondvoorst**

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6