Umuider Courant Haarlems Dagblad De regering en de grenscorrecties Conferentie voor Europa's economische eenheid in Londen begonnen Chinese communisten staken hedennacht de Yangtse over West-Duitse socialisten verzetten zich tegen geallieerde verlangens 63e Jaarsang No. 19224 mranxi Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 543T, Z Redactie 5389. 5 em-: 8061 (K2560). I sweg 47. Santp - Haarlem Gr. Houlsi.93 Telei 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «Sprrtge Daarkmacüe ioutant (Shot i6j6) Donderdag 21 April 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem EERSTEKAMER Senator Beaufort (K.V.P.) adviseert grenscorrecties-ontwerp aan te houden Geen eenstemmigheid in de fracties der K. V.P. P.o.d.A. en C.H.U. nota over het hele Duitse vraagstuk. De Staten-Generaal zijn al voor een feit ge plaatst door het te Parijs gesloten protocol van 26 Maart inzake de grenscorrecties. De inhoud van dat stuk kennen zij niet eens. Die had toch volgens de Grondwet zo spoe dig mogelijk aan de Staten-Generaal moe ten worden meegedeeld. De grenscorrecties zijn, zonder de Staten-Generaal, bij het protocol van 26 Maart aanvaard. Wat ons nu wordt gevraagd is een machtiging om onze wetgeving op de gebieden in kwestie van toepassing te verklaren. Zij die deze grenscorrecties niet wensen hebben niet voldoende aan verwerping van dit wets ontwerp, want dat loopt alleen over het zoeven omschreven punt. Spreker maakte bezwaar tegen de status der over te nemen bewoners. Zij zullen Duitsers blijven, maar als Nederlanders behandeld worden. Verwerp het ontwerp en laat aldus de Duitsers in de overgangstijd hun eigen recht behouden, adviseerde de heer Pol- lema. Het protocol blijft toch van kracht, wat met het oog op verdere onderhande lingen van nut kan zijn. De inwoners kun nen dan volgens Duits of bezettingsrecht worden behandeld. Mr. Kolff (C.H.) die enige onvrien delijke woorden luchtte over een zekere Duitse geestesgesteldheid, bleek om prak tische redenen voor het regeringsontwerp te zijn. Tegen annexatie om der wille van schade loosstelling had jhr. mr. Ruys de Bee- renbrouck (K.V.P.) geen bezwaar, maar van de beoogde grensverbeteringen verwachtte hij meer nadelen dan voordelen. Al kon hij lang niet alle Duitse reacties in dit geval juist achten, hij vond ze ten dele toch wel verklaarbaar. Nu het grensver beteringen betreft, die uitsluitend de ene partij ten goede komen, kan men daarin slechts annexionisme zien, voortkomende uit een bepaalde machtspositie. Hierna volgde nog een juridische bestrij ding van het aanhangige ontwerp, dat vol gens spreker zelfs strijdig met de Grond wet was. Beter blijve ieder gepruts aan de bestaande grenzen thans achterwege om onze rechten te reserveren tot het vredes verdrag", aldus sprekers voorlopige con clusie. Namens een aantal fractiegenoten ver klaarde de heer Woudenberg (Ar beid) dat men hier met annexatie te doen had en wegens de eenzijdige oplegging niet bereid te zijn mede te werken aan een machtiging tot datgene wat het wetsont werp beoogt. Elke toevoeging van grond gebied bij wijze van schadevergoeding acht te deze senator in een behoorlijke inter- Minister Stikker zal heden antwoorden fan onze parlementaire redacteur) Voor hel debat over de grenscorrecties in ie Eerste Kamer bestond zowel op de ge reserveerde als op de publieke tribune veel belangstelling. De eerste spreker was dr. Brongersma (Arbeid) die opmerkte, dat de regering reeds in 1946 haar verlan- -e*s inzake annexatie kenbaar heeft ge maakt, doch daartegen nooit van het par lement uit met enige aandrang was inge- <aan. Intussen wenste spreker toch wel te vernemen welke voordelen de ontworpen we! zeer beperkte grenswijzigingen zouden opleveren. Hoe zal het met het on derwijs in de toe te voegen gebieden gaan? de Staten-Generaal de gevraagde machtiging voor de voorlopige regelingen a de gebieden in kwestie niet geven, loopt ma enerzijds de kans, dat we dan straks rits meer zullen krijgen. Anderzijds zou den er volgens de regering alleen in geva van aanneming van het wetsontwerp nog e verdere kansen voor de toekomst blijven bestaan. Van het grootste belang is, boe we onze positie het sterkst maken ten anrien van de Eems-Dollard-kwestie. Na opmerkingen beweerde spreker dat onnovatio ie want m ,'ÏÏaaVvan het goojlto btiang i», w ie ynu°v(wr*gestelde gëen annexatie is want tót de gedachte van schadever- ;^ing ten grondslag en hierom gaat het Ls niet, maar louter om technische {rasverbeteringen. Naïef is het te menen onze verstandhouding met Duitsland al L niet afhankelijk zal zijn van wat we r*t geval zullen doen. Tegen heug en In hebben de Duitsers steeds aan de lelijke grenzen willen vasthouden. Dat sMn onbehoorlijk gedrag en nu handelt sterkste rechtmatig door aan dit onbe- w'rüjk gedrag een einde te maken. Dr. Brongersma was in de gegeven omstandig- Men wel bereid aan de regering de ge rede machtiging te verlenen. Hij meen- dat zij zich nog eens tien maal moet wjattpn alvorens daarvan gebruik te "ken, zich spiegelend aan het Belgische Luxemburgse voorbeeld. Prof. Beaufort (K.V.P.) achtte het .erklaarbaar dat door velen verband wöt gelegd tussen de voorgestelde grens- trbeteringen en de destijds kenbaar ge uite eisen inzake schadeloosstelling. Si-door is enig rumoer ontstaan. Maar «Trfit is vooral de grootste deining ont ga tengevolge van de aan de dag gelegde «lemming in Duitsland, waar men ech- groot misbaar-maakt en alier- van een betere geestesgesteldheid „-jeeft. Voor spreker was deze onsym- uieke luidruchtigheid echter geen aan ga» daarvoor te wijken. Het Hitler- bsiad heeft een grote schuld op zich ge- ia door het aan ons volk aangedane recht. Maar wij, dat eist het Christelijk 'xjauel, moeten vergeven en ons besluit fa los van die gevoeligheden in Duits- bi cemen. De meerderheid van de K.V.P. miie is bereid vóór het ontwerp te stem- cmöat de grenscorrecties bescheiden iddijk zijn. Bovendien is schade te iricn voor onze internationale positie bij roping. Intussen ligt ons de overgang re 10.000 Duitse inwoners zwaar op de Zonder gebleken instemming hun- Is zullen zij worden overgeheveld. D«! is ook eigenlijk strijdig met het mede te ons in 1941 aanvaarde Atlantisch s er iets nieuws ontstaan door I faSelgische besluit. Vandaar dat spreker 1 £os de hele fractie van de K.V.P. aan- I frslt om de behandeling van het wets- I sterp te schorsen en het hele vraagstuk I riuw te bezien, zodanig dat er geen groepen van personen KEjsan, maar slechts zeer verspreid wo- tsdt individuen. Meer Algra (A.R.) meende dat dr. JoiFs komst op de dag voordat de Eer- bSeiner te beslissen had, op zijn Duits >ce Frechheit" genoemd moest worden e vooral ook, dat hij het oorbaar had ge- Öt zich tot de voorzitter van een der fries dezer Kamer te wenden. Over dit zou hij gaarne nog iets naders van ««Sering horen. Dit optreden bewees Srsjn mening de juistheid van de ten fee der Duitsers wel verkondigde stel- ~'.zij leren het nooit". fatassen noemde spreker, die zich van gevoelens los wenste te maken, elke axatie bij wijze van schadeloosstelling gWorloofd. Bovendien is volgens hem Sr6 wa*van wezenlijk belang was, na- W®. te weten de oplossing van de on- Eioire toestand inzake de Eems-Dollard. Roerig schetste hij welke „vervalsin- - 2T in de loop van de geschiedenis in opzicht waren gepleegd en hoe Duits- wt nu toe nooit getoond had met be- tot deze kwestie tot een voor ons p5=®deoplossing bereid te zijn. Kort- 1 r- «or Nederland achtte hij het een be- y>'- orL .e, a"ereers*e orde deze zaak te Dit kan gebeuren zonder dat h ier tal tf?ng-Van Personen in het geding 5I', e"'8e dat de regering in dit op- wL - °ereikt, is erkenning door de faïïf1 ?at Duitse grensaanspra- M gebied een juridische en histo- jg teas ontberen. Ook de heer Algra --t gewenst het aanhangige ontwerp -.ouden. Hij bepleitte voorts de aan- fca,311 ■een waarin de Kamer vï;7 i meni"S kenbaar maakt dat onver- i;n8 van de Eemskwestie en j lVinS van de Nederlands-Duitse fcVjDollard aan de orde worden 7','rn gMyrde mr. Wendelaar cr^^v, te. voelen voor annexaties raimw Lzijn *€§en dit wetsontwerp fr-^eniuo' !,lermee bedoelde hij aller- Öhninfi „uring van bet beleid van '•'tenblikï, gië en Luxemburg op fejvet 7„iin grenswijzigingen gi'oten- fr Sof. J! doorzetten voelde spreker san l* er meest voor het fepol! houden- (C.H.) vond dat de re- i-Ul-tJ. acbter de wagen spant te willen komen met een- Tweehonderd afgevaardigden van de Europese landen en van West-Duitsland woonden gisteren in Londen de opening van de Europese Economische conferentie bij, welke conferentie georganiseerd is door de Europese beweging. Een overzicht van de eerste samenkomst in Church House. Achter de bestuurstafel v.l.n.r. André Philip, Paul van Zeeland, Winston Churchill, de burgemeester van Westminster, sir Harold Butler, minister Alexander, Léon Jouhaux, de deken van Westminster, Duncan Sandys en dr. J. H. Retinger, de secretaris-generaal van de Europese Beweging. Successen van „saboteurs" bij Amerikaanse manoeuvres Leden van de Amerikaanse geheime dienst slaagden er tijdens de voorjaars manoeuvres der Amerikaanse bezettings troepen in Duitsland in, „sabotage" aan te richten, waardoor het depót van een Ame rikaans genie-corps te Schwetzingen „bui ten werking werd gesteld". De scheidsrechters bij deze oefeningen verklaarden dat vier van deze vermomde agenten er in slaagden, ongehinderd ver schillende sabotagedaden te bedrijven, waardoor onder meer „ontploffingen" wer den veroorzaakt in vertrekken met staf kaarten van het terrein, waai- de oefenin gen worden gehouden. Voorts verklaarden de scheidsrechters dat de te Frankfort gevestigde fabriek voor het vervaardigen van verduurzaamde levensmiddelen „als gevolg van vijandelijke actie" was uitgeschakeld, waardoor de be- voorading der Amerikaanse troepen niet meer van Frankfort uit kon geschieden. De terugvordering van gelden van ex-gemobiliseerden Het Tweede Kamerlid de heer Roosjen (A.R.) heeft aan de minister van Financiën schriftelijk de volgende vragen gesteld: Is het de minister bekend, dat van per sonen, die in de jaren 1939 en 1940 als dienstplichtige militairen in werkelijke dienst werden opgeroepen, op korte termijn bedragen van enkele honderden guldens worden teruggevorderd wegens in die tijd te veel genoten kostwinnersvergoeding? Is de minister bereid de betrokkenen, die er na ongeveer negen jaar plotseling aan herinnerd worden, dat zij nog een schuld hebben uit de jaren 19391940 deze schuld kwijt te schelden? nationale rechtsorde uit den boze. De wijze waarop in West-Duitsland misbaar is ge maakt over deze zaak gaf de heer Wou denberg aanleiding te verklaren, dat hij niet uit vrees voor die agitatie tegen dit ontwerp gekant was. Als het tot besprekingen over het vredesverdrag met Duitsland komtfj zou men, aannemende dat er met de Duitsers hierover zelf niet te praten valt, de kwestie van de grensverbeteringen aan een internationaal scheidsgerecht moeten voorleggen. Laat de regering duidelijk uitspreken welke consequenties "verwerping van het, ontwerp zal hebben. In elk geval voelde hij er voor, dat men achter de ministerstafel, zo men per se een verwerping wilde voor komen, dan op het denkbeeld van prof. Beaufort zou ingaan om de behandeling van het wetsontwerp te doen aanhouden. Na dit betoog deelde voorzitter K r a- nenburg mede, dat op verzoek van de regering deze, bij monde van minister Stik ker, pas Donderdagmiddag aan het woord zal komen. Of echter het ministerieel over leg tot toegeven aan de wensen der tegen standers zal leiden staat nog zeer te bezien. (Van onze parlementaire redacteur) In gemeenlijk wel ingelichte kringen in Den Haag gaat men er van uit dat het kabinet vermoedelijk met betrekking tot het wetsontwerp inzake de grenscorrecties zal trachten het been stijf te houden. Zon der dat uitdrukkelijk de kabinetskwestie gesteld zal worden, schijnt het voornemen wel te bestaan om met grote nadruk aan de Eerste Kamer kenbaar te maken, dat aanneming van het voorstel ten zeerste gewenst is. Als bezwaar tegen voorlopig uitstel van de grensverbeteringen hoor ik Vredescongres in Parijs met parallel in Praag Woensdag is te Parijs, in tegenwoordig heid van 1500 afgevaardigden van 59 lan den, een congres voor de wereldvrede be gonnen. De opening geschiedde door professor Joliot-Curie, vooraanstaand Frans geleerde op het gebied van de kernenergie en com munist, die de Franse regering critiseerde wegens het weigeren van visa aan 370 af gevaardigden van tien landen. Paul Robeson, de bekende negerzanger, die was uitgenodigd een voorzittersfunctie van het congres te aanvaarden, verklaarde, dat de Amerikaanse negers vrede wensten en „geen nieuwe oorlog, die hen terug zou brengen tot de slavernij". De Italiaanse linkse socialistische leider Pietro Nenni zeide, dat het congres aan de volken der wereld de keuze stelde tussen vrede en collectieve veiligheid enerzijds en schijn-veiligheid in een bewapenings wedloop „wat het streven is van de man nen en regeringen van het Atlantisch Pact". De Italiaanse arbeiders, aldus zeide Nenni, zijn vastbesloten „te vechten tegen het ma ken van Italië tot een vooruitgeschoven basis, een slagveld of „vliegdekschip" voor de kapitalistische imperialisten". Joliot-Curie, sprekend over het mogelijk vreedzaam gebruik van de atoomenergie, zeide, dat de mensheid thans in dezelfde positie verkeert als in praehistarische tij den, toen het vuur werd ontdekt. Het is thans de kwestie, verkeerd gebruik van de atoomwetenschap te verhinderen. Het congres nam eenstemmig een resolu tie aan, waarin tegen het weigeren van visa aan 370 afgevaardigden werd geprotesteerd. Paul Robeson, die slechts voor een dag was overgekomen, zong vier liederen. Het congres werd tot Donderdag ver daagd. Woensdagnamiddag begon te Praag een parallel-congres voor de wereldvrede, waaraan wordt deelgenomen door de af gevaardigden, die geen visum verkregen voor het congres te Parijs, namelijk 64 Tsjechoslo waken, 44 Chinezen, 8 tegen standers van Tito uit Joegoslavië, tien Duitsers uit de Sovjet-zóne, elf Sovjet- Russen, negen Spanjaarden, twee republi keinse Indonesiërs, 29 Roemenen en ande ren. Men verwacht nog een Bulgaarse delegatie. Op dit congres werd het woord gevoerd door de burgemeester van Praag, Vacek, en de minister van voorlichting, Kopecky, alsmede door enkele leden van arbeiders-organisaties. Het congres werd tot Vrijdagmorgen aanstaande verdaagd. 1 o.a. aanvoeren dat daardoor de positie van Nederland tegenover de bezettende mo gendheden, die na heel veel moeilijkheden bereid waren geweest in te stemmen met de regelingen vastgelegd in het protocol van 26 Maart j.l., aanmerkelijk verzwakt ,zou worden en dat hetzelfde tevens zou gelden wat onze situatie ten opzichte van de Duitsers betreft. De bezettende mogend heden schijnen het standpunt te hebben in genomen dat de aangelegenheid van de grenscorrecties geregeld moest zijn voor dat het zal komen tot een West-Duitse re gering met ten dele internationale status. Verder hoorde ik verluiden dat men in de kringen van het kabinet van mening is dat de vergelijking met de Belgische en Luxemburgse aangenomen houding niet aangaat, aangezien daar de zaak anders zou liggen dan bij ons. Hedenochtend had er tussen enige van de ministers die het meest bij het wets ontwerp inzake de grenscorrecties betrok ken zijn nog overleg plaats, dat samenhangt met het vanmiddag in de Kamer te geven antwoord. Engelands positie tussen dominions en Europa het voornaamste probleem Woensdagmorgen is de economische conferentie der Europese Beweging, die bestudering van een economische basis voor een stabiel Europa tot doel heeft, geopend. De Engelse minister van Defensie, Alexan- beidsbureau. Hij drong aan op collectieve overeenkomsten voor vele industrieën. „Waarom zouden we niet het tot stand komen van grote collectieve ondernemingen de hand werken", aldus zeide hij. der, heette de afgevaardigden uit 21 lan- „Waarom zouden we niet beginnen met den welkom. Winston Churchill sprak over „Europa, dat het welvarendste continent van de wereld is geweest, doch door misdaad en dwaasheid in zijn huidigs toestand is ge bracht". De hier verenigden, aldus Chur chill, zijn niet van het Europese vasteland alleen afhankelijk. Engeland houdt zich in leven door aanvoer van levensmiddelen de bouw van dammen, tunnels, wegen, atoomenergiestations? Dat zou werk geven aan werklozen en de andere arbeiders niet doen verkommeren". Volgens Jouhaux zal een economische eenwording van Europa gevolgd worden door een beperking van de souvereine rechten der staten. De Belgische minister van staat Paul van Zeeland pleitte voor beleving van gemeen- uit de dominions van het empire. „Dit schapsgeest en werkelijkheidszin. Hij zeide, empire is opgebouwd in het voordeel van ons zowel als van die landen zelf en wij noch zij kunnen zonder nadeel dit systeem opgeven", aldus Churchill, die dit een van de voornaamste der op de agenda ge plaatste vraagstukken noemde. Het is naai de mening van Churchill voor Engeland niet onmogelijk zich veel nauwer bij Europa aan te sluiten zonder de betrek kingen met de dominions op te geven. De hangende problemen moeten „stap voor stap" worden opgelost. Sir Harold Butler, voorzitter van de in ternationale economische en maatschap pelijke sectie van de beweging,» die tot voorzitter van de conferentie is gekozen, zeide in een toespraak op de middagzitting, dat de algemene economische toestand van Europa het gevolg is van een situatie, welke zich gedurende een periode van veer tig jaar heeft ontwikkeld. Hij pleitte voor vrije inwisselbaarheid van de verschillende Europese valuta, zoals voor 1914 het geval was. Volgens Leon Jouhaux, de voorzitter van het algemene Franse vakverbond, was een van de voornaamste taken van de sociale en commerciële commissie het treffen van voorbereidingen voor unificering van de arbeidswetgeving in Europa, in nauwe sa menwerking met het internationaal ar- dat de Europese beschaving een „uitgeba lanceerde" is, „gegrondvest op vrijheid en edelmoedigheid, en waarop het christen dom zijn stempel heeft gedrukt". Het A.N.P. verneemt, dat de heer P. A. Kerstens benoemd is tot voorzitter van de commissie, die het vraagstuk van het ves tigen van betrekkingen tussen de West- Europese landen en hun koloniale gebieden zal bestuderen. De conferentie gaat heden verder. Het woord is aan George Meredith: Enthousiasme is als een van de hemel gezonden renpaard, dat de gewone hindernissen met vliegen de sprong neemt. Het is krachtiger dan ridderlijkheid en heeft de hartstochtelijke eigenschap zijn vurigheid op anderen te doen overgaan. Vragen omtrent de werving van SWG-personeel Het Tweede Kamerlid de heer Krol (C. H.) heeft aan de ministers van Oorlog en van Binnenlandse Zsken schriftelijk onder meer de volgende vragen gesteld: 1. Is het de ministers bekend, dat dezer dagen via de pers, als zijnde van officiële zijde afkomstig, de volgende mededelingen zijn verstrekt: a. dat er plannen bestaan de jonge mannen, behorende tot de lichtingen 1941 tot en met 1944, aan keuring te onderwer pen, ten einde de mogelijkheid te openen hen geheel of gedeeltelijk te kunnen in schakelen in de landsverdediging: b. dat deze jonge mannen, op wie tot dusver geen militaire plichten drukten, het thans in eigen hand hebben om, door in ruime mate gevolg te geven aan de tot hen gerichte oproep namelijk om het rijk te dienen als vrijwilliger bij de nationale reserve het de regering mogelijk te ma ken, te blijven afzien van het gebruik der bedoelde lichtingen. c. dat, mocht niet het gewenste resul taat worden bereikt, overwogen zal moeten worden, de vrijwilligheid te vervangen door het alsnog opleggen van verplichtin gen? 2. Zijn de ministers niet van oordeel, dat op vorenomschreven wijze de indruk wordt gewekt, dat van regeringswege het standpunt wordt gehuldigd om de nationale reserve te voeden met vrijwilligers die, op straffe van verplichtingen, als het ware worden gedwongen om in „steun-wettig gezag-verband" plaats te nemen, waardoor het idee van vrijwilligheid wordt aange daan, zeer tot schade van de betrouwbaar heid van het nationaal instituut S.W.G.? DE TIEN MEI-HERDENKING Baron de Vos van Steenwijk houdt herdenkingsrede Naar wij vernemen zal de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, tij dens dc jaarlijkse plechtigheid van de Ne derlandse Vereniging van Ex-politieke Ge vangenen uit de bezettingstijd, die op 10 Mei op de Ere-begraafplaats te Overveen plaats heeft, de herdenkingsrede uitspreken. Het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia", onder leiding van Nico Hoogerwerf en de Politiemuziekvereniging zullen aan de bij eenkomst medewerken. Op de herdenkingssamenkomst 's avonds in de Haarlemse Stadsschouwburg zal pater Gilles een kort woord spreken, mevrouw Rolien Numan declameren en de Koninklijke Mannenzangvereniging „Apol lo" onder leiding van Fred Roeske zingen. Mr. P. O. F. M. Cremers zal de deel nemers om half twaalf voor het vertrek van de stoet naar de Zeeweg, op het bor^ des van het stadhuis toespreken. Zesentwintig doden bij beschieting van Britse schepen Volgens A.F.P. is te Nanking officieel medegedeeld, dat de communisten he dennacht bü Tiakang, 130 km ten Zuid- Westen van Nanking, de Yangtse zijn overgestoken. De vredesonderhandelingen te Peiping zUn na het verwerpen van het communis tisch ultimatum definitief geëindigd en de Chinese burgeroorlog is in alle hevigheid weer opgevlamd. De strijd om Nanking is begonnen. De communistische troepen zijn in de sector van Nanking een hevig offensief begonnen. De Chinese wetgevende Joean (eerst kamer) is, naar gemeld, in besloten zitting overeengekomen uit Nanking te ver trekken zodra de voorzitter Toeng Kwan Hsien zulks raadzaam acht. Transport vliegtuigen worden voor een eventuële overtocht naar Kanton gereed gehouden. De voornaamste bestuursorganen en wet gevende lichamen zullen tezamen met poli- i tieke leiders beslissen of Nanking al dan niet geëvacueerd zal worden. Inmiddels is het kanongebulder duidelijk te Nanking te horen en is een uitgaansverbod uitge- j vaardigd. Het Britse korvet „Amethyst" is, zoals 1 reeds gemeld werd, op weg naar Nanking op de Yangtse beschoten. Het incident vond plaats op een plek waar, naar men ver wacht de communistische troepen de rivier zullen trachten over te steken. Het vaar- tuig, dat op weg was om de torpedoboot 1 „Consort" bij te staan, die de bescherming van Britse onderdanen in de hoofdstad tot taak had, is aan de grond gelopen. Ook de „Consort", die te hulp snelde is beschoten en beantwoordde het vuur. In totaal wer den op de Engels" schepen 26 man gedood 1 en 27 gewond. Thans liggen de kruiser I „London", het Britse fregat „Black Swan" I en de „Consort" bij de „Amethyst" voor anker. Volgens een woordvoerder van de Britse marine is het nog niet officieel uit gemaakt, dat de communisten verantwoor delijk zijn voor het incident. Naar wordt gemeld zouden pogingen in het werk worden gesteld om de zaak met de communisten op te nemen. Naar uit Sjanghai verder wordt vernomen heeft de Britse consul te Tientsin opdracht ontvan gen bij de communisten in Peiping een protest in te dienen in verband met de be schieting van de Britse oorlogsschepen, die „met een vreedzame en menslievende be doeling" op de Yangtse lagen. De 1490 ton metende „Amethyst". Zij eisen onvoorwaardelijke aanneming van hun grondwets-ontwerp De West-Duitse socialisten hebben Woens- j Schumacher wees er op dat de socialis- dag zonder meer de door de geallieerden tische ontwerp-grondwet door de geallieer- voorgestelde wijzigingen in de ontwerp- 1 den en de andere partijen onveranderd zal grondwet voor West-Duitsland van de hand moeten worden aanvaard en dat bij wei gewezen en hebben in plaats daarvan een verkort en vereenvoudigd nieuw ontwerp aangeboden, aldus meldt United Press uit Hannover. Na de gehele dag te hebben geconfereerd maakten de leiders van de socialistische partij een resolutie openbaar waarin zij zich regelrecht keerden „tegen de geal- gering de socialisten elke verdere samen werking ter voltooiing van een West-Duitse grondwet zouden afwijzen. De resolutie werd door de socialistische leiders aanvaard met 63 tegen 4 stemmen bij 8 onthoudingen. Schumacher bracht naar voren dat de lieerde pogingen, in te grijpen in de werk- j door de geallieerden verlengde „losse" - West-Duitse federatie uiteindelijk in Duits land ten voordele van Rusland zou werken. In de resolutie beweren de West-Duitse socialisten dat elke op geallieerde orders gebaseerde grondwet zal moeten falen op het gebied van het voorkomen van aggres- sie. In de resolutie werd verder verlangd dat de vrijheid van Duitsland tot het ne men van politieke beslissingen niet door de bezetters zal worden beperkt, en uit drukkelijk verklaard dat de grondwet zich tot essentiële bepalingen zal moeten be perken. In de resolutie werd verder in het vooruitzicht gesteld dat de socialisten zich zullen verzetten tegen het aanvaarden van elke grondwet welke geen rekening houdt met hun essentiële verlangens. Schumacher zei op de persconferentie verder dat de socialisten hun goedkeuring aan elke grondwet zullen onthouden indien in Bonn hun nieuwe ontwerp niet wordt aanvaard. (United Press). zaamheden van de West-Duitse assemblée in Bonn". Dr. Kurt Schumacher, de leider van de West-Duitse socialistische partij, deelde na afloop van de conferentie op een persbij eenkomst mede, dat een West-Duitse grondwet niet gebaseerd kan zijn op ge allieerde orders. Hij stelde in het vooruit zicht dat zijn partij verzet zou aantekenen tegen alle geallieerde pogingen, de werk zaamheden van de Assemblée in Bonn te doorkruisen met de aanbeveling van uit gewerkte wijzigingen. Dr. Schumacher zei verder dat de door zijn partij vandaag voorgelegde verkorte en vereenvoudigde versie de laatste poging van socialistische wijze was tot het vinden van een uitweg uit de huidige impasse. VANNACHT REGEN Verwachting, medegedeeld door het K N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: (opge maakt te 10 uur) Vanavond en vannacht zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Meest matige Zuidelijke wind. Minder koud dan de afgelopen nacht. Morgen overdag wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Matige of vrij krachtige wind tussen West en Noordwest. Kouder dan van daag. 22 April: Zon op 5.30 uur. onder 19.48 uur Maan op 4.11 uur. onder 13.22 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1