IJmuider Courant Koninkrijk der Nederlanden Haarlems Dagblad ujs Grenscorrecties zijn hedenmorgen ASSSfSSs ten ui,voer gelegd 3» b«ï!' koI™el a A- J- G- Kaas- Westelijke geallieerden doen concessies ten aanzien van West-Duitse grondwet Yangtse-linie is ineengestort 63e Jaargang No- "226 Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, S",' Reactie 5389. nB 5 uur: 8061 (K 2560), 47 Santp - Haarlem Gr. Houtsi.93 «J-t Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Zaterdag 23 April 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per oost 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ^precbte "tertemsrtje (Courant (Xrato Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Bevolking aanvaardt nieuwe situatie met gelatenheid .«ötnrtnd dat ei e "'aSiS"nS!'norniet' verwacht Slechts enkelen hebben OCIHCin- t net vad dat 's°cmX,t toe Zij kon het met het gr°Ye fwelslagen doen, omdat haar betrokken gebieden verlaten (Van onze varlementaire redacteur) j2{en vallen in oi dan 00^ zo t,e zijn. De persconferentie waarin mr. J. M. Kan sische crisis- Dai de Kamer op het van Binnenlandse Zaken en mr. P. Eyssen, Iksi de re®0® toornig» Dat bleek wel raadadviseur van het departement van dwsnS'™ nit de woorden van het j Justitie, zeer knappe uiteenzettingen gaven het duidelijks udenberg (p. v. d. A.), j over de in menig opzicht ingewikkelde Eerste Kamar'tegenstanders in de sodalis- I vraagstukken betreffende de grensverbete- die namens öeb zej dat in zijn! ringen die hedenochtend om zes uur zijn tisclie groep .nPcons'ytutioneel en onbehoor- j ingegaan, liet enig ^bijzondere indrukken fractie over in regering was gesproken achter. Ten eerste bleek, dat de verschil- lijjj pptreden tai.ders nu con^re coeui j lende ambtenaren, die,een en ander hadden en dat zun zouden stemmen. On- voor te bereiden, spoedwerk hebben moeten voor het °n ,reigement Werd liet leveren. Hun was slechts veertien dagen daiiks het i 2-__17 stemmen aange- j tijd gegeven om de nodige regelingen te nog ®aar ciieidene leden bleven bij hun I treffen. In de tweede plaats bestaat er alle nomen- mcjen tegen. I aanleiding tot bewondering voor deze ver- m f nirbaar dat een regering in een richtingen van de ambtenaren. Voorts Is ÜL rfpmocratisch land tot zulk kwam tot uiting, dat wij ons heel wat moei- rlementatf a neemt? De - - fceieia inpvlucht neemt? De letter van lijkheden op de hals hebben gehaald, niet I IUCV1 J, «„„„4. T,.~l rv ,3 een en ander op zo korte termijn in elkaar te zetten. Dit alles om der wille van toe voegingen van Duits gebied aan Nederland, tverbiedt het niet, de geest \yel. Er slechts door tot de grensverbeteringen over n reden voor de regering om de te gaan maar ook door ons te laten dwin- W3S füle-kwestie te stellen, omdat van gen zulks door de grote mogendheden, po.rte.eu haar beleid bij de haar wier instemming men moest verkrijgen "SStomende partijen niets se- =f;°5Ls Anderzijds had haar woord- S, de minister van Buitenlandse Enir. Stikker, de Kamer niet kunnen Sgen van enig verstrekkend lands- Sf dat volgens hem bij de uitvoering Sehscorrecties gemoeid zou zijn. De Snfr was bovendien met ingenomen met ^voorbereiding van het ontwerp en zeer terecht ontstemd over het feit dat het pro- te van Parijs betreffende de grenscor- Ses in het Westen, door de regering aan- mard zonder het parlement erin te kennen, 3 niet ter kennis van de Kamer was ge bracht. Voor het overige waren veel leden beoaald tegen annexatie. Ér is in de laatste tijd meermalen ge iteed over de neiging der regering om de teien-Generaal buiten de zaken te houden. Pel optreden in deze zaak geeft blijk van ro erofe geringschatting van de bezwaren car Eerste Kamer, dat de minister zelis een worstel tot aanhouding van het ontwerp (door prof. Eeaufort namens de K.V.P.- fraclie gedaan) onaannemelijk verklaarde. Hith een houding, die geen enkele regering gestraft kan blijven aannemen. De term jwmis-overwinning zal op de aanneming 0i het ontwerp wel toepasselijk blijken. Brik „succes" wreekt zich altijd op den Over de nadelen van de grenscorrecties is op deze plaats al bij herhaling geschre- ï6ü Minister Stikleer heeft vlak voor de stanming nog gevraagd of dit nu zo'n ern- 'sise zaak was (ofschoon hij zelf de kabi- ;È-kwestie erbij had gesteld, maar hij tornaar niet begrijpen wat anderen voor OTSÜgs in die correcties konden zien). Het is en blijft, dat zij recht ingaan tegen nieuw, groot Europees beleid. Dat eist 'ruim inzicht, begrip van anderen, besef van de afkeer die de openbare mening overal -ook in ons land ten aanzien van het ouderwetse, noodlottige geannexeer is gaan testeren. Het vergt een brede blik en de visie van een staatsman. Dit daarentegen is tolc gedoe, gesjacher om een gewin, dat te geloof in groot beleid schaadt en be dril en als vanouds achterdocht voedt. .Gepeuter aan de grens" heeft de N.R.C. te onlangs genoemd. En het is verkeerd cessen tegen hun wil bij ons volk in te lijven. Grondig verkeerd. Wij zijn hoopvol geremd geweest over de nieuwe minister nn Buitenlandse Zaken, toen hij bij de canceling van de begroting belangstel ling voor de Europese beweging toonde. Wij zijn het geweest. Zijn lichtgeraaktheid over de verschijning van Karl Arnold, de minister-president van Noord-Rijnland- Westfalen, zonder dat hij eerst aan mr. Stikker gevraagd had of hij wel komen mocht, maakte nu ook een peuterige indruk. Die Duitser had, behalve met de minister, met journalisten en met een paar Kamer leden gepraat. Is dat zo erg? De man ijver de voor zijn landgenoten. Wij leven toch tiet meer in de dagen der ouderwetse on genaakbaarheid! Het zou veel verstandiger geweest zijn, met het oog op de toekomst, es de regering hem indertijd al een onder houd had toegestaan, toen hij er telegra ph om vroeg en geen antwoord kreeg. «Is hij toen ontvangen was en men met tea had gepraat zou gebleken zijn, tot overleg de Duitsers bereid waren. Dat via men nu niet eens; men beriep zich op vooroorlogse Duitse regeringen, alsof een «sold daarmee vergelijkbaar is: de mi jter-president van een klein deel van ftntsland tijdens een geallieerde bezetting! is voorts nog een motie van het Kamerlid Algra aangenomen, die voortzet- van regerings-bemoeiingen inzake upland beoogt. Men heeft nog niets be- jökt inzake de Dollard en de Eems. Minis- «r-President Arnold had te dien aanzien al wreidwilligheid tot overleg getoond. Wat si daar nu van over zijn? Ik heb wel eens J b°0P geuit dat Nederland ten aanzien Europese Federale Unie initiatief- nemend zou kunnen optreden. Dat is niet L Deze grenscorrecties-historie toont tegendeel. Wij hebben het Benelux- po met kunnen bijhouden en gebrek 7 in het ruimer beleid van en België getoond. Peuterig en vooruitziende blik. R. P. Politie bracht aubade aan de Koningin vaqqaq uajajsio Haa* en UIt Amsterdam, Den utrecht, Groningen, En- be? F r pP®ldoorn onder leiding van de st6rdarns«Sn.g' directeur van het Am- ^ndeUtn l Euterpe, in de aarze- h.f Wilhelmus en het „Do- De lionM voor de vorstin gezongen. C nS°m,missaris va" de Amster- «tehtfflll001®™ Koningin, die in sta» ml d0°^a-arsmantel op het bor" 55n to bpti'io!) u nne Prinsesjes, bloemen Rijkheid ,7 Üar de hrouw en aanhan- poliüe. gehele Nederlandse er een défilé van COrPsen uit alle delen van die op het ogenblik alleen nog een voorlopig karakter hebben, daar alles pas bij het te sluiten vredesverdrag definitief kan wor den. De „voorlopige" toevoeging, die heden ingaat omvat een gebied van ongeveer 70 km2 met omstreeks 10.000 bewoners. Van ochtend om zes uur zijn vertegenwoordigers van de Nederlandse Rijkswaterstaat te samen met Engelse functionarissen En geland is er immers op het ogenblik als be zettende macht de baas de nieuwe ge bieden ingetrokken ten einde bij wijze van voorlopige afpaling alom vlaggen te plaat sen. Wat later zal dan een gemengde com missie de grenslijnen nader aangeven. Wat de bewoners betreft zij er op ge wezen, dat zij, die er al op 23 Februari 1948 woonden, als Nederlanders beschouwd sullen worden. Behalve voor zover het lieden betreft, die bij denazificatie-proces- sen veroordeeld waren of die bekend staan als smokkelaars, kunnen zij niet worden uitgewezen. Het Nederlandse recht wordt op de be woners van toepassing zonder aantasting van reeds verkregen rechten. Op onder wijsgebied zullen zij echter voorlopig als Duitsers behandeld blijven. In de twee drostambten Elten en Tüd- dern zorgt de maréchaussee, elders de ge meentepolitie voor de orde-handhaving. Geldzuivering en distributiemaatregelen zullen voorlopig evenzeer van kracht zijn als in Nederland. Voorshands zullen voor het bezoeken der nieuwe gebieden grens- passen nodig zijn. Tijdelijk zal om prak tische en technische redenen overdracht van onroerend goed niet mogelijk zijn. Proclamatie Het A.N.P. meldt uit Zevenaar, dat hedenmorgen om zes uur Nedèrlandse en Engelse autoriteiten, vergezeld door enkele Duitsers, bij Lobith zijn begonnen met het afbakenen van de nieuwe grens. Hiervoor werden rood-witte vlaggetjes gebruikt. Voorts werd in het aan Nederland toege voegde Duitse gebied de volgende procla matie zowel in het Nederlands als in het Duits aangeplakt: Krachtens overeenkomst tussen de regeringen van de Verenigde Staten van Amei'ika, Frankrijk, het Ver enigd Koninkrijk, België, Luxemburg en Nederland is het gebied tot aan de nieuw uitgezette grens voorlopig toe gevoegd aan Nederland. In en over dit gebied heeft de Duitse overheid geen bevoegdheid meer. Het gezag wordt door het Nederlandse be stuur uitgeoefend. In beginsel is het Nederlandse recht van toepassing. Het plaatselijke be stuur berust bij de landdrost. Bescherming van personen en goe deren wordt volgens de Nederlandse wetten gewaarborgd. Het maatschap pelijk verkeer vindt normaal voort gang. Duitse bevolking rustig Een correspondent van het A.N.P. heeft Vrijdagavond de grensgebieden bezocht die thans bij Nederland zijn gekomen. Hij meldde, dat van een zenuwachtige stem ming der bevolking geen sprake was. Het leven in de dorpen ging zijn gewone gang. Het enige, dat op de naderende over dracht duidde, was de verhuizing van de Duitse douanekantoren en van de families der grensbeambten. Op vele plaatsen kwam hjj volgeladen karren en vrachtauto's tegen, I op weg naar de nieuwe posten der Duitse grensbewaking. De nieuwe Duitse grens- kantoren worden ingericht in de dorpen Halder en Gangelt. Het grenskantoor te Tüddern, op de weg naar Sittard, was reeds geheel ontruimd. De Duitse civiele administratie werkte gisteren nog door. Volgens geruchten zou men het in de afgelopen dagen druk hebben gehad met afschrijving van inwoners, die het gebied zouden willen verlaten, teneinde niet onder Nederlands bestuur te komen. Naar de correspondent van de meest be voegde zijde vernam, ontbreekt aan derge lijke geruchten elke grond. In het gebied Zelfkant hebben zich de laatste tijd twin tig nieuwe gezinnen gevestigd, die blijk baar voor een overgang naar Nederland voelen. De afschrijvingen uit het bevol kingsregister betreffen vrijwel uitsluitend de gezinnen der grensbeambten, die hun nieuwe kwartieren moeten gaan betrekken. De „Ambt-director" van het gebied Zelf kant, de heer Goerts, heeft enkele dagen geleden zijn eerste bespreking gehad met landdrost Dassen, waarbij hem ten aan zien van de positie der 5000 inwoners van zijn gebied de geruststellende verzeke ringen zijn gegeven. Onder meer is aan de Duitse administratie, die vandaag op wachtgeld is gesteld, medegedeeld, dat er geen enkele grond is voor de verwachting, dat de vluchtelingenfamilies die in de grensstreek een onderkomen hebben ge vonden, zouden moeten vertrekken. Ieder een, die sedert Februari 1948 in de dorpen woonachtig is, zal als inheems worden be schouwd. Onder de boerenbevolking aan de Duitse zijde der nieuwe grens vraagt men zich af, wat er worden zal van het grondbezit, dat op Nederlands gebied komt te liggen. Boe ren hebben hun vee van de binnen het cor- rectiegebied gelegen weilanden weggehaald. De afdeling Noordrijn-Westfalen van de .vereniging van vervolgden door het nazi regiem" had Vrijdag een telegram aan Koningin Juliana gezonden met verzoek de grenscorrecties alsnog tegen te houden. De Duitsers in Suderwick zijn zeer te- neergeslagen. Hun hoop was de laatste dagen nog gevestigd c-p de mogelijkheid, dat de Eerste Kamer de correcties zou ver werpen, meldt het ANP verder. Het aantal Duitsers, dat Suderwick heeft verlaten is echter zeer gering. Een vleesv/arenfabriek is overgeplaatst naar een pand, dat op Duits gebied ligt. Deze fabrikant heeft hét oude fabrieksgebouw laten afbreken. Burgemeester Koppers van Suderwick was niet van plan te verhuizen. Het plaats je komt nu onder bestuur van Burgemees ter Haverkamp van Dinxperlo. Zowel in de R.K. kerk als in de Evange lische ICirche te Suderwick zijn Vrijdag avond speciale diensten gehouden. Xfl de* Evangelische Kirche werd afscheid ge nomen van de leden der gemeente, die voortaan bij Nederland zullen behoren. In de R.K. kerk nam men afscheid van de parochianen die op Duits gebied blijven wonen. De Evangelische Kirche blijft name lijk op Duits gebied, doch de R.K. kerk komt op Nederlandse bodem. „Hartelijk welkom" „Hartelijk welkom" staat in grote letters op de weg tussen Tüddern en Hongen. Het staat er wat onbeholpen, maar het doet toch vriendelijker aan dan de slagzin „Deutsch in Freuden, Deutsch in Leiden", welke drie weken geleden werd neergekalkt op enkele plaatsen in het correctiegebied bij Sittard. Hier zijn acht kleine plaatsen met omlig gende landerijen, totaal ruim 41 km2 bij Nederland getrokken. PROCLAMATIE Krachtens over««4)kaoi^S lussen «Je rederingen wen de Veren»,de Stalen ven Amerika. Frankrijk, hel V«r- eolgd Koninkrijk. Belgie. kuiienibiirg en Nederland Ie het aeh.ed tol aan do nleuw-uUgtaette grens voor- fop ig toegevoegd aan Nederland. in en over «lil gebied heek de Duitse overheid geen bevoegdttefel meer Hel Iteiag wordt door het Neder landse bestuur uitgeoefend. hi beginsel i» hel Nederlandse recht van toepassing. de Nederlandse wolten gewaarborgd. Hel maatschappelijk verkeer vind! non PROKLAMATION Kraft der Vereinhartntg twlschen denVpreiniglrn Stdafcn von Amerika. F ra ohreich. tlem Vereinlgten Koidflreteh, Sefglaxl, kiisemburg und den Naedortanden ivt dos Gebfet, wetoha» slch bis tur neugetogerten Greme erstreckt. vortfloflg den Nledertiinden angegticdert worden. hl dlesem Gebiel und dber dieses O schen BehOrdon keine Be'ugntjse nvehr wlrd von der nlederlbndisc O die desit- ptsderlkndischc Recht Die Artfiehe Verwaltung obflegt dem Usnddro Das «fendtohe Ucbcn findet normalen Forfgaitg In de bij de grenscorrecties betrokken gebieden zijn vanmorgen overal deze proclama ties van bestuursovername opgehangen, die in het Nederlands en het Duits gesteld zijn. Het woord is aan„... Napoleon Wat systeem betreft: men moet zich altijd het recht voorbehouden de volgende dag om zijn ideeën van heden te lachen. Protesten tegen bezoek van Prinses Margaret aan de Paus J. A. Kensit, leider van de Engelse Pro testantse gemeenschap tot verbreiding van de waarheid, heeft koning George een brief geschreven, waarin hij hem verzoekt prin ses Margaret geen toestemming te geven tijdens haar komende bezoek aan Italië de Paus te bezoeken. De verenigde protestantse raad zal heden in besloten zitting het vraagstuk van het voorgenomen bezoek van prinses Margaret aan de Paus bespreken. De nationale unie van Protestanten te Belfast heeft gisterenavond bekendgemaakt een protest aan koning George te zulkn zenden, waarin de vorst zal worden ver zocht te beletten, dat prinses Margaret, in welke hoedanigheid ook, een bezoek aan het Vaticaan brengt. In de omgeving van Groesbeek heerste hedenmorgen enige spanning. De provin ciale voedselcommissaris uit Arnhem, die dit gebied onder zijn beheer krijgt, vaar digde in het voormalige Duitse gebied een proclamatie uit waarin de landbouwers ge wezen werd op hun plicht om melk en andere producten voortaan te leveren aan de Nederlandse instanties. Voorts werden enige Duitse telefoon lijnen verbroken. In het toegevoegde gebied patrouilleerde de militaire politie. Hedenmorgen zijn ook bij Denekamp de grenscorrecties een feit geworden bij de grensovergang Rammelbeek tussen Dene kamp en Nordhorn, waardoor twee kleine stukjes grond, waarop geen Duitsers wonen, aan Nederland worden toegevoegd. De zg. „vrije dijk", die half op Nederlands en half op Duits gebied lag, zal daardoor geheel op Nederlands gebied komen. Overvallen op Java Batavia, 22 April (Aneta). Corres pondenten van Aneta maken melding van verschillende overvallen, op treinen in Midden- en West-Java. De gecombineerde ochtendtrein van Poerbolinggo en Poerwonegbro is dezer dagen even voorbij Bandjarsari aangehou den. Toen politie-versterking ter plaatse kwam bleken twee machinisten en twee stokers te zijn ontvoerd. De beschieting had geen slachtoffers gemaakt. Aan dé spoorbaan tussen Magelang en Ambarawa is de laatste tijd tweemaal sabotage gepleegd door het weghalen van railstaven. Dinsdag werd de eerste personentrein tussen Peles en Gandimarch nabij Tjibatoe, in West Java, beschoten. Van de bewaking werd een politieagent gedood en twee ge wond. Uit Bandoeng wordt gemeld dat een bende van 50 man, bewapend met drie brengeweren en'vele stenguns, nabij Tji- badak een onderneming heeft aangevallen, waarbij 18 woningen in brand werden ge stoken en vrachtauto's werden beschoten. De aanval duurde vijf kwartier. De bende leed enige verliezen. Uit Soerabaja meldt de correspondent van Aneta, dat een TNI afdeling van 23 man zich bij de politie heeft gemeld. Zij stond onder bevel van twee kapiteins der TNI. Deze mannen zeiden, dat zij naar Madoera wilden gaan om te helpen bij de opbouw. Een overzicht van de belangrijkste twee grenscorrecties. Links het gebied van Elten rechts een tekening van de nieuwe situatie in de hals van Sittard". Overeenstemming tussen de Duitse partijen verwacht De drie Westelijke geallieerden hebben belangrijke concessies gedaan om de im passe, ontstaan door de verdeeldheid tus sen de West-Duitse politieke partijen over de samenstelling van een grondwet, te doorbreken. De ministers van Buitenlandse Zaken der drie landen hebben een geza menlijk schrijven aan de Wést-Duitse poli tieke leiders gericht, waarin hun grotere vrijheid wordt toegestaan bij het opstellen van een grondwet en de geallieerde verlan gens meer in overeenstemming met opvat tingen der Duitse politici worden gebracht. Het memorandum, dat te Washington opgesteld is geeft een ruimere interpretatie van het geallieerde standpunt, dat op ver schillende belangrijke punten niet met de Duitse opvattingen overeen kwam. De ge allieerden blijven zich echter verzetten tegen de insluiting van Berlijn bij de „begin-organisatie voor een federale Duit se republiek". Hoewel de Duitse politieke partijen on derling van opvatting verschillen, zijn waarnemers van oordeel, dat de belangrijk ste twee partijen, de sociaal-democraten en de christen-democraten, door het nieu we voorstel tot overeenstemming zullen kunnen geraken. De hoofden der afdelin gen voor Duitse -aangelegenheden van de Amerikaanse en Britse ministeries van Buitenlandse Zaken, respectievelijk Mur phy en Kirkpatrick, zijn inmiddels naar Duitsland vertrokken voor besprekingen^ met de militaire gouverneurs. In de geallieerde nota wordt het geal lieerde standpunt herhaald betreffende de financiële aangelegenheden. Voorzieningen, die de onafhankelijkheid der regeringen van de deelstaten en van de federatie, ieder op hun eigen gebied, beogen zullen „wel willend overwogen worden". Met betrekking tot de federale wetge ving en die der deelstaten wordt in het memorandum „welwillende overweging" toegezegd van iedere formule volgens wel ke aan de federale regering die volmachten waarover men het te Londen in Juni eens is geworden, blijven ontzegd-en voldoende volmachten aan de deelstaten worden ver leend om als zelfstandige regering op te treden. De federale regering daarentegen behoort eveneens voldoende volmachten te bezitten om te kunnqn handelen bij za ken die voor meer dan één deelstaat van belang zijn. Dit laatste, aldus Reuter, neemt de vrees weg, dat de Westelijke geallieerden zich zullen verzetten tegen federale wetgeving met betrekking tot de economische vraag stukken en de sociale politiek. Chinese communisHsche troepen begonnen hedenmorgen Nanking binnen te trekken NANKING. 23 Aoril (Reuter). De Chinese communistische troepen be gonnen vanochtend vroeg Nanking binnen te trekken. Alle verantwoor delijke ambtenaren hebben thans de stad verlaten. Alle berichten in de stad wijzen er op, dat de nationalisti sche verdediging van de Yangtse- linie ineen is gestort. In de stad heerst een chaos. Plunderaars zoeken in verlaten huizen en winkels naar voedsel en andere waardevolle artikelen. Ramen en deuren worden ingetrapt. Volgens onbevestigde berichten hebben de communisten vanochtend de buiten wijken van Woesih bereikt, een belang rijke stad aan de spoorlijn, 120 km ten Zuid-Oosten van Nanking. Door bezetting van de stad zouden de spoorwegverbin dingen met Sjanghai worden afgesneden. De nationalistische regering heeft een speciaal vliegtuig naar Peiping gezonden om de vredesdelegatie af te halen, die er Europese economische conferentie te Londen P. A. Kerstens, leider van de Nederlandse delegatie en voorzitter van de commissie voor overzeese gebiedsdelen van de confe rentie der Europese Beweging van Fede ralisten, heeft Vrijdag op de tweede zit tingsdag van de economische conferentie te Londen verklaard: „Het zware commis siewerk van vandaag bewijst, dat wij ons diepgaand met de zaak bezig houden. Er is goed werk gedaan. Het probleem van de economische betrekkingen tussen de overzeese gebieden en de Europese landen, waarmede zij verbonden zijn, biedt geen gemakkelijke oplossing. Europa is niet meer het leidende economische gebied in de we reld. Er is veel veranderd. Om de vroegere positie van Europa terug te krijgen moeten de verschillende landen zich verenigen ten einde sterk genoeg te zijn om aan hun plichten in de verschillende overzeese ge biedsdelen te kunnen voldoen. Nederland heeft nog een lastige en ver antwoordelijke taak in Indonesië te ver vullen en het is twijfelachtig, of het daar voor zelf genoeg mensen en materiaal heeft. Maar als Nederland het probleem kan aan vatten in samenwerking met landen als Engeland, Frankrijk en België en als deze landen kunnen samenwerken met de Ver enigde Staten en andere grote economische eenheden, is er niet alleen een goede kans maar ook een zeer bemoedigend vooruit zicht voor Nederland, dat het zyn plichten in Indonesië volledig zal kunnen vervul len. Ik wil er de nadruk op leggen, dat bij de besprekingen van vandaag in de com missie voor overzeese gebiedsdelen de ver antwoordelijke en deskundige vertegen woordigers zich steeds hebben laten leiden door de vitale kwestie van wederzijds voordeel, zowel voor de Europese landen als voor de verbonden overzeese gebieds delen. Een of andere exploitatie van de overzeese gebiedsdelen is nimmer betoogd. Wij hebben thans de eerste lezing beëindigd van de voornaamste resolutie inzake de betrekkingen tussen die twee en wij hopen morgen het definitieve ontwerp, ter voor legging aan de algemene vergadering, ge reed te hebben. Wij hebben getracht alles te vermijden wat de indruk zou kunnen wekken dat de overzeese gebiedsdelen iets wordt opgedrongen". Door de voorzitter van de commissie voor de instellingen, de heer Leslie Hore Belisha, werd een resolutie ingediend, waarin het denkbeeld werd geopperd van een „in dustrieel parlement" voor Europa. Dit parlement zou moeten worden samenge steld uit vertegenwoordigers van de arbei ders en de ondernemers van alle belang rijke Europese industrieën, inclusief de landbouw. JVlen verwacht dat dit plan in niet in is geslaagd tot een vredesregeling met de communisten te komen. Nieuwe nationalistische hoofdkwartie ren zijn gevestigd te Tsjangsja, de hoofd stad van Hoenan en te Hangtsjou. Voor beide steden geldt de staat van beleg. Nader wordt gemeld, dat de nationalis ten de stad Woehoe, 100 km ten Zuid- Westen van Nanking, hebben ontruimd. Volgens de laatste berichten bevinden de communisten zich op 5 km ten Westen van deze stad. Honderd man van de vroe gere verdediging van Woehoe zijn ach tergebleven om te trachten de orde te be waren tot de communisten het bestuur overnemen. Voor haar vertrek uit Nanking heeft de Chinese regering een officiële verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat zii de strijd tegen de communisten tot het bit tere einde zal voortzetten. De waarnemende president Li Tsoeng Jen heeft een decree: uitgevaardigd, waar in minister-president generaal Ho Jing- Tsjin gelijktijdig tot minister van Defen sie en tot opperbevelhebber van alle strijd krachten der Chinese regering te land, ter zee en in de lucht wordt benoemd. Hem is opgedragen de politiek der regering te vervullen. Britse verklaring over Yangtse-incident verwacht Onze correspondent te Londen telefoneer de ons heden: De beschieting van Britse vaartuigen op de Yangtse wordt in Engeland voorname lijk als een plaatselijk hoewel betreurens waardig incident beschouwd dat op zich zelf allerlei vragen doet rijzen. De belang rijkste daarvan is of het werkelijk nodig was dat een Brits oorlogsschip zich in het hol van de leeuw begaf. Waarom is er niet tevoren overleg gepleegd met Londen? Ook wordt de vraag gesteld waarom Engeland, toen het de communistische vloedgolf in China zag aankomen, geen contact met de nieuwe machthebbers ge zocht heeft om een behoorlijke bescher ming van de Britse onderdanen in Nanking te waarborgen. Al deze dingen zullen ongetwijfeld Dins dag aanstaande in het Lagerhuis ter sprake komen. Verwacht wordt dat \ttlee of Bevin dan een verklaring over de gebeurtenissen zal afleggen. Men acht het in Londen op het ogenblik niet uitgesloten dat om Amerikaanse bij stand zal worden verzocht voor het in vei ligheid brengen van de „Amethyst". De Times dringt aan op het vragen van opheldering aan degenen, die verantwoor delijk zijn voor het vuren. De Daily Telegraph vraagt zich vanoch tend af of er geen diepere betekenis aan het gebeuren dient te worden toegekend. Tot nu toe hebben de Chinese communisten de buitenlanders ontzien omdat zij, volgens eigen verklaringen, hun medewerking zochten bij de economische wederopbouw van het geruïneerde land. Zijn hun de grote militaire successen, zo vraagt het blad, thans naar het hoofd gestegen en hebben zij, in overeenstemming met de aggressieve houding van het Kremlin be sloten zich openlijk tegen het Westen te verklaren? Het blad dringt aan op drastische her ziening van de Engels-Amerikaanse poli tiek in China. Indien de Westerse belangen in dat land niet verdedigd worden, zullen zij dezelfde weg gaan als die in Oost- en Centraal Europa. Prins-regent Karei naar Koning Leopold In de loop van de volgende week zal prins-regent Karei koning Leopold in Zwit serland ontmoeten, zo wordt in welinge- de pleaaire zitting van de conferentie zal j lichte kringen vernomen. Waarschijnlijk worden goedgekeurd. heeft liet onderhoud plaats op de Belgische De opmerkingen van de Britse af gevaar- ^Satie te Bern. digde, Amery, over de imperiale preferen ties en Engelands bijzondere betrekkingen met het gemenebest schenen bij vele con tinentale afgevaardigden een verkeerde indruk te hebben gewekt. Zij legden deze opmerkingen uit, als zou Amery hebben bedoeld, dat Engeland buiten een Europese economische unie moet blijven omdat het tot het gemenebest behoort. Naar Amery echter later aan Reuter mededeelde heeft hij bedoeld, dat Engeland wegens de imperiale preferenties niet kan toetreden tot een Europese douane-unie, doch dat het zich zeker zou kunnen aan sluiten bij een stelsel van preferentiële ta rieven tussen de landen van Europa. Tenzij echter wordt afgezien van de meestbegun- stigingsclausule. zou een dergelijk prefe rentieel stelsel, toegepast op een beperkt gebied, in strijd zijn met het handvest voor de internationale handel, zo zeide hij. OVERWEGEND ZONNJG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Vannacht weinig wind met tegen zons opgang vorming van plaatselijke mist banken. Morgen overdag droog en .overwegend zonnig weer met matige wind tussen Zuidwest en Zuid. Een iets hogere temperatuur dan vandaag. 24 April: 5.26 uur. onder 19.52 uur 4.34 uur, onder 15.45 uur 25 April: 5.23 uur, onder 19:54 uur 4.44 uur, onder 16.55 uur Zon op Maan op Zon op Maan op

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1