„Alleen fecTeratie in West-Europa kan tot zekere vrede leiden" Ruim acht miliioen Amerikanen zijn bij auto-industrie betrokken Montagebouw begint op gang te komen Panda en de Meester«Ontdekkingsreiziger Wereldnieuw^ DINSDAG 26 APRIL 1949 Generaal Lucius Clay: NEW YORK. 25 April (Reuter). Gene raal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire bevelhebber in Duitsland, heeft op een persbijeenkomst te New York verklaard dat de vrede alleen met zekerheid kan worden bereikt, indien er een federatie van vrije West-Europese landen, waaronder Duits land, gevormd zal worden. Hij was van mening, dat dit een blijven de stabiliteit in Europa zou veroorzaken, waardoor niet alleen aan de dreiging der communistische expansie een halt zou wor den toegeroepen, doch ook het communisti sche front zelf in gevaar zou worden ge bracht. In een overzicht van de vier jaren mili tair bestuur in Duitsland zeide Clay dat het „laat in 1947 zeker was geworden, dat overeenstemming met de Sovjet-Russische regering over een verenigd Duitsland slechts mogelijk was op voorwaarden, die een communistische dominatie over Duits- lands politieke leven en economische hulp bronnen in de hand zou werken" Een West-Duitse regering kan slechts tot ontwikkeling komen als zij het recht zou krijgen zich te verenigen met landen, die een lange democratische traditie hebben, aldus Clay. Generaal Clay betreurde het, dat de Duitse regering niet in Juni was ingesteld toen de geallieerden hierover in principe overeenstemming bereikt hadden, doch hij toonde begrip voor de noodzakelijkheid van veiligheidsmaatregelen, welke kwestie Veit Harlan vrijgesproken Veit Harlan, de Duitse filmregisseur, die onder het Derde Rijk de anti-Joodse film „Jud Süss" maakte, is te Hamburg door een Duits hof vrijgesproken van misdaden tegen de mensheid door het steunen van de nazicampagne tegen de Joden. De uitspraak werd door de publieke tri bune luid toegejuicht. De aanklager, die twee jaar gevangenisstraf en een boete had geëist, zal beroep aantekenen. Wereldfestival voor film en schone kunsten te Knokke Ter gelegenheid van het „tweede wereld festival voor film en schone kunsten", dat van 18 Juni tot 10 Juli te Knokke-le Zoute (België) wordt gehouden, zal een tentoon stelling worden georganiseerd, die het aan deel der Belgen in de ontwikkeling der cinematografie- te zien zal geven. Ter ere van Lumière, Griffith en Eisenstein, de drie baanbrekers in de geschiedenis der film die verleden jaar zijn gestorven, zal een, her denkingsplechtigheid worden gehouden. Jacques Feyder, de Belg die vele Franse films vervaardigde, zal eveneens herdacht worden in een bijeenkomst, welke onder voorzitterschap van de Belgische eerste minister Spaak zal staan. Tijdens het filmfestival zal het tweede congres voor filmologie worden gehouden. Ook staat een bijeenkomst van de Interna tionale Vereniging voor de Wetenschappe lijke Film op het programma. Te Brugge zal het stedelijk museum wer ken van Gerard David exposeren, in Ant werpen zal een Van Dijcktentoonstelling worden georganiseerd. In Knokke zelf zal een schilderijententoonstelling „Het Vlaam se zeelandschap in de moderne schilder kunst" worden ingericht. Te Oostende wordt een tentoonstelling gehouden van werken van James Ensor, Matisse, Picasso, Chagall, Paul Klee, Dali, Braque en anderen. hij thans door het Atlantische pact in grote trekken opgelost achtte. „Ongelukkig genoeg is tijdens de vele maanden dat de geallieerden niet in volle dige overeenstemming hebben kunnen wer ken, in Duitsland politieke onenigheid ge groeid waarvan gebruik is gemaakt door naieve Duitse politici, die geloofden Duitsland als brug tussen Oost en West, en door communistische vertegenwoordigers die de vorming van een West-Duitse rege ring wilden verhinderen", zo zeide Clay. Op het Domplein in Utrecht is men bezig de laatste hand te leggen aan het verzets- monument, dat begin Mei zal worden ont huld. Dit gedenkteken, dat een plaats he+ft gekregen in de schaduw van de Domkerk, is het grootste in Nederland. Het stelt voor een vrouwenfiguur met de fakkel der vrij heid en heeft een hoogte van 6yz meter. Het werd vervaardigd door de Haagse beeldhouwster mevrouw Corinne Franzen- Heslenfeld. Het vuur verwoest fabriek in Vlaardingen In de afgelopen nacht om halftwee ont dekte een nachtwaker brand in de Vlaar- dingse meubelfabriek „Vredenbregt" aan de Koningin Wilhelminahaven. De brand was uitgebroken op de tweede verdieping en liet zich al dadelijk ernstig aanzien. Eer de brandweer arriveerde, waren ook de derde en de zolderverdieping door het vuur aangetast. In hetzelfde pand, dat een lengte heeft van 80, een hoogte van 15 en een breedte van 12 meter, was ook gevestigd een lampekappenfabriek. Gelijkvloers was een opslagplaats van haringvaten. De lam- pekappenfabrikant, die ook in het gebouw woont, heeft nog een groot deel van zijn meubilair en de inventaris van zijn .atelier kunnen redden. Hoewel de brandweer het vuur met 20 stralen bestreed en ruim 10.000 liter* water per minuut in de vlammen spoot, gingen grote voorraden meubelen en vele kostbare machines verloren. De schade, welke op ruim 3 ton wordt geschat, is slechts gedeel telijk door verzekering gedekt. De oorzaak van de brand is niet bekend. Opera-concert Haarlems Gemengd Koor Er was veel belangstelling in het Con certgebouw te Haarlem voor het opera-con cert dat Jan Booda organiseerde met zijn Haarlems Gemengd Koor en met medewer king van solisten van naam. Het werd ech ter een tegenvaller dat de fameuze bariton Theo Baylé wegens ziekte verstek moest laten gaan, want het publiek had stellig ge rekend op zijn cavatine uit de „Barbier". In zijn plaats trad op Lucien Louman, die er een goede vertolking van de grote bariton aria uit „Un ballo in maschera" van Verdi voor in de plaats gaf. Het grote, laat ik maar zeggen het daverende succes van de avond was voorbehouden aan de tenor Jan van Mantgem, die met de aria „Ah, si ben mio" uit de „Troubadour" een prestatie van de eerste grootte leverde. Ik zou denken dat we in deze heldentenor een nieuwe Urlus mogen begroeten. Die indruk kregen we direct al heel sterk, toen hij met de sopraan Greet Koeman de grote duo-scene uit het derde bedrijf van „Lohengrin" zong. Wel was dit langgerekte duo weinig geschikt om een publiek van een opera-concert te boeien en het was bovendien niet mogelijk om er een bevredigende afronding aan te geven. Maar wat daar aan Wagner-zang ten gehore werd gebracht was „vocaliter" van de bo venste plank. Aan het duo ging - logisch - vooraf het .Bruidskoor", dat door Haarlems Gemengd Koor fraai van klank gezongen werd, maar met een wisseling van tempi die niet ver antwoord was. Uit „Der fliegende Hollander" kregen wij een mooie' executie van het vrouwenkoor „Summ und brumm" een treffende „Bal lade van Senta" door Greet Koeman met zeer verzorgde medewerking van het da meskoor, dat hier bijzonder mooi fluwelig klonk. Ook het mannenkoor maakte een zeer goede beurt met het „Matrozenkoor" uit hetzelfde werk. De lustige walskoren uit „Eugen Onegin" van Tschaikowsky klonken fris. Het mannenkoor kwam bijzonder klank rijk en pittig voor de dag met het soldaten- koor uit „Faust" van Gounod. Nog een van de nummers die een dave rend applaus verwekte, was het duo voor tenor en bariton uit „Les pécheurs de per- les". Tenslotte ging met brillant klankeffect het kerkkoor met sopraansolo uit „Cava- leria rusticana'": Greet Koeman op haar best en een koor dat voor het befaamde operakoor van de Scala van Milaan niet hoefde onder te doen. Maar wie deze avond bijzondere bewondering verdiende, dat was de begeleidster mej. Emmy van Eden, die voortdurend op de vleugel het volledige orkest suggereerde, niet als een vlotte opera-repetent, maar als een smaakvolle artiste. JOS. DE KLERK 1 OVER AUTO'S Kunstleven in deto„„ uitnodiging van de <?t t. culturele samenwerking u, Indonesië, Suriname ^¥^4' (Van onze correspondent te New York) Met de kwaliteitsverbetering der auto's en niet te vergeten der wegen levert Amerika's meest populaire voertuig een steeds groter prestatie. In 1925 werd de auto de weg naar de sloper opgestuurd na 25000 mijlen (1 mijl is 1609 meter), de kilometerteller van de auto die in 1945 op de schroothoop ging, wees gemiddeld 90.000 mijlen aan. Daar mede ging gepaard een grote verandering in de leeftijd van de auto: in 1925 was een wagen van 6 yz jaar rijp voor de sloper, in 1945 was het 12 jaar. De gemiddelde leeftijd van het in gebruik zijnde wagenpark is uiteraard veel lager. In de jaren 1935-1941 lag de gemiddelde leeftijd van alle wagens op de weg in de buurt van 5yz jaar. Maar toen de oorlog kwam en de indus trie geen personenwagens meer mocht af leveren, behalve voor militaire doeleinden, moest iedereen veel langer met zijn karre tje doen dan hij gedacht en gehoopt had. Het feit deed zich voor dat het niet alleen moest, maar bleek te kunnen ook. In 1944 was dq, gemiddelde leeftijd van het wagenpark reeds gestegen tot 7.3 jaar en in 1946 zelfs tot 9 jaar. Thans onder invloed van de stroom nieuwe wagens, die uit de fabrieken komt, is het wagenpark weer bezig zich te verjongen. Van de ongeveer 35 miliioen personen wagens, dis eind 1945 op de wereld in ge bruik waren, bezit Amerika er 80 procent of 28 miliioen. Zowel het absolute cijfer als het percentage voor Amerika, zijn stij gend onder de invloed van de nieuwe pro ductie, die als gebruikelijk voor meer dan 90 procent voor de binnenlandse markt is. Momenteel is er in Amerika 1 auto op elke 5 inwoners. Maar in de uitgestrekte landbouwstaten, waar steden en dorpen ver uiteen liggen (Nebraska, Kansas, South Dakota, Iowa enzovoort) komt het gemid delde cijfer dichter in de buurt van 1 op 4. In de grote steden, waar het autogebruik allesbehalve een pretje is en bovendien nog duur ook (in de steden heeft vrijwel nie mand een eigen garage en is aangewezen op stalling, kostend van 30 tot 45 dollar per maand), is het cijfer veel lager. New York City heeft ongeveer 650.000 wagens op een bevolking van een kleine 8 miliioen (1 op 12) gevolgd door Chicago met 500.000 wagens (1 op 7) en Los Angeles met 500.000 wagens (1 op 4). In de luxe oorden zoals Miami (Florida) is de auto ongeveer zo India en het Gemenebest Enige beperkingen voor de industrie opgeheven In de Staatscourant van 25 April is een LONDEN, 26 APRIL (Reuter) Volgens j kringen, die 'in nauw contact staan met I - verschillende delegaties bij de conferentie aantal ontheffingen van de in het Bedrijfs- van landen van het gemenebest te Londen. vergunningenbesluit 1941 vervatte verbo- hebben de aan de conferentie deelnemendec*en gepubliceerd. In de eerste plaats is een eerste ministers van deze landen overeen- algemene ontheffing verleend van het ver stemming bereikt op de meeste punten van een plan om de republiek India binnen het Gemenebest te houden. Er werd evenwel aan toegevoegd dat enkele belangrijke kwesties nog moesten worden opgelost. Men gelooft, dat de staatslieden van het Ge menebest zich bezig houden met een voor stel over een gemeenschappelijke verkla ring omtrent de basis van de verhouding tussen de verschillende landen van het Gemenebest. Volgens deze verklaring zou India met de andere landen ae speciale status van de Koning als het symbool van vrijwillig deelgenootschap in het Gemene best blijven erkennen, doch in tegen stelling tot de andere landen zou India geen trouw aan de Kroon verschuldigd zijn. De eerste ministers hielden Maandag twee geheime vergaderingen ter bespreking van het plan. Vandaag zal weer vergaderd worden. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M/ 7.00. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Operette muziek. 8.18 Johan Jong, orgel, 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Kamermuziek van Schubert. 10.00 „Kinderen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Pla ten. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw, 12.33 Platteland. 12.38 Promenade- orkest. 13.20 Ramblers en Malando. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Annie Hermes, alt en Isja Rossican, piano. 15.00 Voor kleuters. 15.15,De roos in de muziek. 15.30 Voor zieken. 16.00 Kinderkoor. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Paul Nero, viool. 17.30 Accordeola. 18.20 Hongaarse muziek. 18.30 Strijdkrachten, 19.00 „Borrelmode". 19.15 Flora Nielsen, so praan. 19.30 Voor de jeugd. 19.45 „Van alle dag'. 20.05 Dingen van de dag. 20.20 Omroep orkest. 21.00 Luisterspel „Mijn zonen". 22.15 Vindobona Schrammel'n. 22.45 Boekbespre king. 23.15 Metropole-orkest. HILVERSUM H, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Tulpen-rallye. 8.20 Platen. 9.00 Voor jonge zieken. 9.45 Frans concert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Partita no. 5 in G, Bach. 11.15 „Jona", luisterspel. 12.00 Popu laire orgelklanken. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Werken van Brahms. 13.15 Mandolinata. 13.45 Platen. 14.00 Kwartet in Es, Beethoven. 14.20 Voor de vrouw. 15.00 Hollands Strijk kwartet. 16.00 Voor philatelisten. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Piano-duo. 17.45 Volksgezond heid in Suriname. 18.00 Maurice Eisenberg, cello. 18,30 „Het Huis Islam", Jef Last. 19.15 Regeringsuitzending. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Engelse les, 20,15 Radio Philharmo- nisch Orkest en groot omroepkoor: Suite no. 1, Bach: Honderdste Psalm, Reger. 21.15 Be nelux en arbeiders. 21.35 Sans Souci. 21.55 Tulpen-rallye. 22.00 „De zee bleef vrij". 22.15 Geestelijke liederen. 22.45 Overdenking. 23.15 Sonate in D, Bach. 23.35 Romantische muziek. bod om in een bestaand industrieel bedrijf (op de aanwezige apparatuur) over te gaan 'tot het voortbrengen of bewerken van goederen, welke tot dusverre niet werden voortgebracht of bewerkt. Dit verbod, het welk destijds ter voorkoming van z.g. „branche-vervaging" werd opgenomen, heeft thans in het algemeen zijn actualiteit verloren. Wel zijn voor de vervaardiging van een aantal goederen uitzonderingen gemaakt. Voorts wordt een ontheffing verleend van het verbod tot vestiging of uitbreiding van industriële bedrijven in de bedrijfs tak van de houtindustrie, uitgezonderd de meubelindustrie. Op het gebied van de groothandel wordt ontheffing verleend van de verboden tot het gaan verhandelen van nieuwe non- ferro-metalen. Dit houdt in, dat zowel voor de vestiging van nieuwe groothandelbe- drijven op dit gebied als voor het gaan ver handelen van deze metalen in reeds be staande groothandelsbedrijven in het vervolg geen voorafgaande vergunning meer vereist is. Spaarsaldi bij Rijkspost spaarbank gedaald Bij de Rijkspostspaarbank werd in Maart 1949 ingelegd en bijgeschreven voor 24.386.964, terugbetaald en afgeschreven voor 28.162.435. Het gezamenlijk tegoed van de inleggers liep terug van 1.446.991.489 per ultimo Februari 1949 tot 1.443.216.017 per ultimo Maart 1949. VERENIGING VAN „TEN ONRECHTE GEDETINEERDEN" In Amsterdam is een vereniging opge richt van personen, die naar zij in een communiqué mededelen „na de bevrijding volkomen onschuldig gevangen gezeten hebben en in het bezit zijn van de ge rechtelijke bewijzen en verklaringen, die geen enkele twijfel aan die onschuld over laten". De naam van de vereniging is „T.O.G.- actie" (Ten Onrechte Gedetineerden-Actie). Haar doel is: volkomen eerherstel en ver goeding der materiële schade. NIEUW BESTUUR DER BEWEGING VAN EUROPESE FEDERALISTEN Het nieuwe bestuur der Beweging van Europese Federalisten, dat onlangs door het landelijk congres te 's-Gravenhage werd gekozen, is, nadat de functies onder ling zijn verdeeld, thans als volgt samen gesteld: mr. C. van Rij te Amsterdam, alge meen voorzitter; prof. dr. H. Brugmans te 's-Gravenhage, voorzitter; mr J. Linthorst Homan te Groningen, voorzitter; drs. J. B. J. M. Schiphorst te 's-Gravenhage, alge meen gedelegeerde; drs W. J. Bijleveld te 's-Gravenhage, secretaris; drs H. Schmed- ding te Maastricht, penningmeester. Het bestuur telt voorts veertien leden, J Decentralisatie echter 'n streep door de rekening (Speciale berichtgeving De montagebouw in Nederland begint geleidelijk op toeren ie komen. Op 1 Januari 1949 waren in totaal 40900 woningen in aanbouw; 4283 hiervan waren montage woningen, dat is ruim 10 procent. De groot ste onderneming op dat gebied, die geves tigd is" te Utrecht, is al in 1941 begonnen met de ontwikkeling van de montagebouw en hoewel er nog voortdurend verbeterin gen en verder gaande mechaniseringen worden aangebracht, komen aldaar per week op het ogenblik 40 woningen klaar, over een paai* maanden worden het er 50 per week en nu de organisatie er eenmaal is.' zal het technisch betrekkelijk eenvou- dig zijn dit aantal nog flink op te voeren. Door goede organisatie en gunstige over eenkomsten tussen arbeiders en onderne mers is het mogelijk gebleken de arbeids prestaties op te voeren tot op 110 procent van de vooroorlogse. Om dit resultaat te bereiken is in elk der productie-eenheden het werk tot het uiterste gemechaniseerd, zowel in de fabriek voor de betonnen ele menten aan het Merwedekanaal bij Utrecht als in de fabriek in Terborg, waar kozijnen, deuren en binnenmuurelementen van hard board gemaakt worden. Ook op de verschillende bouwplaatsen o.a. Arnhem met 100, Enschedé met 166, Assen met 100 en Emmen met 354 wonin gen, is het^ werk aan de hand van indu striële productieschema's efficiënt georga niseerd. Het resultaat is dan ook dat bij de klassieke bouw per arbeider per week 6,5 m3 woonruimte klaar komt en volgens het systeem van dit bedrijf 14,5 m3. Daarbij komt nog, dat het percentage geschoolde arbeiders veel kleiner kan zijn, n.l. 48 pro cent tegenover 72 procent bij de normale bouw. De tweede factor, waarmee in de bouwnijverheid rekening moet worden ge houden, is het deviezenverbruik per huis. Bij de 1500 woningen, die tot nu toe vol gens dit systeem gereed zijn gekomen, ligt het ongeveer 10 procent lager dan bij de klassieke bouw. Kostprijs kan dalen. De derde factor is de kostprijs en deze is voor de montagebouw nog steeds een précair punt. Montagebouw is namelijk duurder dan de gewone bouw en tot nu toe verleent de regering daarom een extra bij slag van tien procent. Bij de indien ststelling van een nieuwe machine voor de vervaardiging van beton nen muurelementen bij dit bedrijf heeft minister In 't Veld kort geleden aangekon digd, dat deze bijslag geleidelijk vermin derd zal worden. De verwachting is dat in 1950 de kosten van montagebouw en traditionele bouw gelijk zullen liggen en dat geleidelijk aan industriële, bouw zelfs goedkoper zal wor den. Daarvoor is het evenwel noodzakelijk dat de deviezen beschikbaar worden ge steld voor de aanschaf van nieuwe instal laties voor de mechanisering van het pro ductieproces en dat een regelmatige pro ductie en een regelmatige afzet gewaar borgd zijn. Dat laatste lijkt in een land, waar ruim 300.000 huizen te kort zijn, nogal voor de hand liggend, maar de mon tagebouwers zijn er niet erg gerust op. De decentralisatie, die kort geleden is inge voerd en die in vele opzichten grote voor delen heeft, is voor hen, die de montage bouw organiseren een streep door de re kening, want voor ieder nieuw bouwobject moeten ze zich nu door een extra rijstebrij berg van problemen en vaak vooroor delen heen werken. De regelmatige pro ductiegang, een levenskwestie voor elke industrie, dreigt in de verdrukking te ko men. Het bouwbedrijf hoopt en verwacht, dat de centrale overheid hier zo nodig doel treffende maatregelen zal weten te nemen. Nederland immers heeft woningen nodig en goede montagewöningen behoeven in geen enkel opzicht minderwaardig te zijn aan huizen die in „klassieke bouw" ver vaardigd worden, OOK VOOR MOTORRIJDERS „DOOR- REIS-DEVIEZEN" VOOR BELGIë EN FRANKRIJK Naar de K.N.M.V. mededeelt worden door sommige deviezenbanken aan motorrijders, die in het bezit zijn van een deviezenver- gunning voor een vacantiereis naar Frank rijk en Zwitserland doorreisdeviezen voor België en/of Frankrijk geweigerd, aange zien bedoelde faciliteit voor „motorvoer tuigen" geldt en hieronder door hen geen motorrijwielen worden verstaan. De K.N.M.V heeft zich naar aanleiding hiervan met de Nederlandse Bank in ver- binding gesteld en thans van haar de beves tiging ontvangen, dat bovengenoemde rege ling inderdaad eveneens van toepassing is op motorrijwielen populair als de fiets in Nederland: 1 op 2,4 inwoners. I De betekenis van de auto voor de gehele economie is indrukwekkend." De auto brengt per jaar 2,5 milliard dollar aan be lastingen in het laad je, geeft werk aan een kleine 800.000 arbeiders in de automobiel fabrieken eix aan nog eens 200.000 „witte boorden-employés" in die industrie. Indirect bij de auto betrokken zijn 5.000.000 vrachtauto- en buschauffeurs en 1.400.000 personen in de automobielhandel, Direct en indirect bij de automobielin dustrie betrokken zijix 8.200.000 personen. Gedurende de oorlogsjaren werd uitslui tend voor bewapening gewerkt en enkele sterke staaltjes, waarop de autoindustrie trots gaat zijn de productie van: 2.600.000 militaire vrachtwagens; 127.000 onderstel len voor kanonnen en pantserwagens; 6.000.000 geweren; 21.000.000 helmen; 2.500.000 mijnen; 5.000.000 bommen; 260.000 vliegtuigpropellers; 250.000.000 gra naten; 456.000 vliegtuigmotoren; 260.000 tankmotoren en honderdtallen andere pro ducten, voor een totale waarde van 29 mil liard dollar. Padvinderij heeft groot gebrek aan leiders Na de oorlog kreeg de padvinderij, even als de andere jeugdverenigingen, een grote toeloop van jongens en meisjes, die het gemis aan verenigingsleven tijdens de be zetting wilden inhalen en zich speciaal aangetrokken gevoelden tot de padvinderij, onder andere omdat deze in de oorlog on dergronds heeft doorgewerkt en terstond na de bevrijding bij vele hulpdiensten werd ingeschakeld. Deze stroom is thans lang zamerhand gestabiliseerd, maar de belang stelling voor padvinderij is toch veel groter dan vroeger. De N.P.V. (Nederlandse Pad vinders) telt thans ongeveer drie maal zo veel leden als vóór de oorlog. Het aantal padvindsters is ongeveer verviervoudigd. Zowel de N.P.V. als het N.P.G. (Nederlands Padvindsters Gilde) hebben echter te kam pen met een groot gebrek aan leiding. Dit is een algemeen verschijnsel in het gehele jeugdwerk. Bij de jongens is de militaire dienst hier vooral de oorzaak van. Behalve het gebrek aan leiding is ook het ontbreken van troep- en clubhuizen een probleem. In sommige plaatsen stellen de gemeentebesturen ruimte beschikbaar en voorts behelpt men zich dikwijls met gym nastiek- en schoollokalen en dergelijke. Het contact tussen de N.P.V. en het N.P. G. beperkt zich hoofdzakelijk tot het hou den van gezamenlijke kerkdiensten. In en kele plaatsen werken de pioniers en voor- trekkers-padvindsters en padvinders boven 17 jaar samen door af en toe gecombi neerde bijeenkomsten te houden. Met het buitenland is het contact na de oorlog zeer toegenomen. Zowel door brief wisseling als door het houden van gezamen lijke zomerkampen is de uitwisseling met Engeland het grootst. Het contact met de padvinders in Duitsland wordt langzamer hand iets uitgebreider. Men heeft de N.P.V. gevraagd te helpen bij cursussen voor lei ders in de Franse bezettingszone. Enige tijd geleden zijn hiervoor twee Nederlan ders naar Baden-Baden geweest. In de komende zomer zal een aantal Duitse lei-1 öers naar cursussen in Ommen komen. Naar men op het hoofdkwartier der N.P.V. mededeelde, zijn de Duitsers wat de prac- ty'k betreft zeer goed geschoold, doordat zij verplicht waren in de „Hitierjugend" te gaan. De moeilijkheid is voor hen echter de juiste sfeer te verkrijgen. Bij de meisjes ligt deze zaak enigszins anders. Het N.P.G. heeft de ervaring opgedaan, dat de Duitse padvindsters alles van het begin af moeten leren. Vele ouders in Duitsland hebben een tegenzin in de unifonnkleding der pad vindsters, omdat het bij hen herinneringen oproept aan de tijd van de verplichte deel neming aan de jeugdorganisatie. Het N.P.G. heeft een veertiendaagse cursus voor Duitse leidsters gegeven in Burgsteinfurt. Ook zul len deze zomer Duitse leidsters op de Ne derlandse cursussen komen. De Nederlandse padvindsters hebben na de oorlog haar uniformen enigszins veran derd. Zo werden onder meer de bekende hoeden afgeschaft, in plaats waarvan thans kwartiermutsen worden gedragen. Alleen de gidsen, de R.K. padvindsters, dragen nog hoeden ter onderscheiding van de N.P. G.-leden, CONGRES VOOR CHRISTELIJKE MATIGHEID Ter gelegenheid van het gouden jubileum van „Sobriëtas", de R.K, organisatie tot be vordering van de matigheid en bestrijding van het alcoholisme, hield de Katholieke Federatie voor Matigheid in Utrecht een nationaal congres. De Nederlandse regering was vertegen woordigd door minister mr. J. H. van Maarseveen, die in een toespraak bétoogde, dat de regering op het gebied van de mora liteit weinig anders kan doen dan te trach ten de ergste euvelen in te tomen. Het posi tieve v/erk in deze moet zij aan de kerken en aan het particulier initiatief overlaten. Amsterdam, ee„nWfcjtf Curagao gemaakt tenpins hoogte te stellen van het m ,1 54 de West. ne' ^teel,^ °ver*«n ervaringen heeft ik, m een persconferentie u" i een persconferentie verteld. Wat hem het meStl"" «e> zo vertelde hij, is het feit dat Su riname als op Curasao' de h?'S voor uitingen van cultuur mis aan een intens cultaïï ?ks l«s groot is. Men staat in hïï, voor moderne kunstuiting^ te» waar een heerlijk klimaat heSH door ingrijpende verbouw ®4 hospitaal, dat in de tvjÏÏ8®*-- landhuisjesstijl is gebouS''^ geschikt gemaakt. Voor emu =<*s bruikt om een indruk ie gevm 14 bels en de woninginrichting, Curagaose mode Daarnaït lg0n,4 tuurkundige verzameling en ruimte overgelaten voo!- het moderne tentoonstellingen tLS'0 berg op het eiland vertoefde ruimte een expositie van sche kunst ondergebracht f? bezit treft men slechts cao maar er is grote be4i,ta boeken over moderne Imnd?-'' 5 boekhandels in ruime male telaki,"4 De pers werkt mee om de hu voor cultuur op het eiland t door het publteen van vlS culturele bulletins, d,™2'' ^medewerking van nS5&.m schoenen. Er bestaan plannen ,0l7£ van een museum annex teken Z school, doch deze plannen"Cr? papier. De stad beschikt slechSl?" goede openbare leeszaal, welke te.e welvoorziene kinderbibliotheeki.fs Het Cultureel Centrum Suriname &L zeer grote belangstelling en Bbe« activiteit op kunstgebied. De «2* de bouw van een museum aan d,™.'.; Wiegermk levert hiervan hetbS* t. ?andber« Hij heeft fij maakt met enkele Surinaamse over wier werk hij met lof sprak HÏ"? maat in Suriname is echter van rfia„ dat schilderijen nauwelijks hooftj? In het museum zullen dan ook zaak grafische werken worden gr Ssj 49. De kleine Bey van Kromostan nam Joris en Panda van het hoofd tot de voeten op, en sprak: „Welaan, gij wurm onder de wurmen waar ligt dat caponiet? Mijn getrouwe eerste Grootvizier, Ben Piep-seh, bracht mij de landkaart die gij, onbekwa me, hebt gemaakt om de ligging van het caponiet aan te duiden. Welnu deze kaart is onduidelijk, en op het aangegeven gebied is géén caponiet te vinden! Spreekt'. Nu gij weero, honden 'dan ik weer!" Panda begreep nu waarom hij en Joris nog zo voorkomend werden behandeld; de Bey wilde natuurlijk eerst te weten komen óf er caponiet was, en waar het wasen als hij dat eenmaal wist zou misschien een vreselijk, lot hen beiden wachten! Dat be gréép ook Joris natuurlijk, want Joris is een slimmerd. En hij sprak: „Hoort aan, allergrootmoedigste Bey! Nog nimmer werd er zoveel en zo rijkelijk capoiiiet ge vonden als op uw gebied, en ik persoonlijk ontdekte het! Maar om ons beiden tegen diefstal te vrijwarentekende ik een on nauwkeurige kaart. Geef mij thans enige dagen de tijd in een gerieflijk vertrek, dan zullen mijn helpèr en ik een nieuwe en thans nauwkeurige kaart maken ten be hoeve van Uwe Allergenadigstheid!" „Zo zij het!" knikte de Bey. Twee dagen geef iku en wanneer die kaart dan niet klopt, dan zal er wee komen over uw bros ge beente!" En daarna gaf de Bey een rijk- uitgedost kamerheer de opdracht, om de beide gasten naar een logeervertrek te ge leiden. Nu daar gingen zij Stop. Louis Johnson, de Amerikaaafc nister van Defensie, heeft de riura opdracht gegeven de werkzaam!»» aan een nieuw vliegdekschip van 65"'0) ton, dat de „United States" zou helt; voorlopig te doen staken. De kiel n> het schip was reeds gelegd en er «u reeds zes miliioen dollar besteed va de 186 miliioen die het reusachtige zou kosten. In een memorandum minister van Marine zegt Johnsor, hij het besluit genomen had a» studering van de meningen van de chefs en een bespreking met Tnina Er was veel verschil van mening tusa marine en luchtmacht over de plannen voor de bouw van het schip, Onzeker. De onzekere toestand in ChiEj heeft de K.L.M. aanleiding gegeven rat ingang van heden de lijnverbinding va Batavia naar Sjanghai tot nader ris stop te zetten. De eenmaal weke-i# verbinding van Batavia met de et:! tussenstations op de Sjanghai-rc.*, Singapore en Bangkok, blijft «rfö bestaan. Uitgewezen. De Canadese imnxigra!h« raad heeft de uitwijzing bevolen va een voormalige Russische officier, Woensdag is gearresteerd. Hij verdacht van spionnage ten behoesra de Sovjet-Unie. De man, Dmitri t jenko, is elf maanden geleden ü- landse vluchteling lxet land binra? komen. Oude Oeralfiets. Ook de fiets is, volg&J mededelingen van het Poolse b!H Dziennik Baltycki, uitgevonden de Russen. Volgens dit blad zou c. j eerste fiets in 1801 door een arbeidc uit de Oeral, Artamov genaamd, gece* strueerd zijn. Hij reed er zelf o? Moskou. De Russen zouden du- 2 1 wereld ook met deze uitvinding i geweest zijn, namelijk twaalf jaren wc I de eerste fiets van Diesel van 1813, hf. blad beweert nog dat de fiets ra Artamov te zien is in het volken» museum in Nisjni Tagil. (United Pressj Oude Geschiedenis. De Ameribs^ schlager „Hey ba-ba ree-bop', diew bij de Duitse jongelui een groot sa» is geworden, is op de Stuttgartse ©J versiteit verboden, omdat het us; volkomen „on-Duits" is en dewoctw „ongeschikt zijn voor DUij*g pjgj Radio-praat-maar-raak. In een te&j Francisco beluisterde uitzendingv communistische radio in China wj- geëist, dat „de Britse regering «mw vergoeding betaalt en haar veron digingen aanbiedt" voor ae indMra op de Yangtse van vorige bij vier Britse schepen betrokken «w en 42 Britten sneuvelden. Bruid-vaart. Maandag stond een brug •voor de historische kerk van de Maria der Engelen" te Assiae zijn /bruid na te kijken, die andere jonge man in een aut zenpad had gekozen. Jins, huwelijksplechtigheid in öjj JI wederzijdse ouders enrir^ ginnen, daalde de bruid de al af onder het voorwendsel, handtasje buiten in een auto - g liggen. Zonder zich verder te stapte zij in de race-auto van jonge man, die zich haa^f rivaa! vaart buiten bereik van jjï brengen. Als pieister op d gekrenkte trots eiste de brutfeg de zuster der bruid met nem zou worden verbonden. discussie met de pastoor families werd deze^ eis de bruidegom verliet met de kerk om zijn troost m he ontbijt te zoeken. Olie. Het blad „WienerMonW'JJ,, melding van sensationele o in de nabijheid van MatZ lijk van het olieveld is. Nieuwe boringen,dieTy Russische controle Zljn tt'te3 fcscd onverwacht gunstige resul opgeleverd.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2