GERARD VAN PRAAG l Vierde Mei: dag der ere met in de avond de stille tocht Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis" bestaat 55 jaar „Kiezentrekken" bij de haringbunker nu van het water uit VS. Taxi telefoon 4864 Het huis aan de baai .DINSDAG 26 APRIL 1949 IJMUtDER COURANT Bloemlegging bij het monument op 5 Mei De commissie Nationale Herdenking heeft de door de Raad van Ministers goedge keurde richtlijnen in verband met de her denkingsplechtigheden op 4 en 5 Mei ge publiceerd. In de gemeente Velsen zullen op 4 Mei van des avonds zes uur af van alle open bare gebouwen en vaartuigen de vlaggen halfstok hangen. Particulieren worden verzocht dit voor beeld te volgen. Zoals gebruikelijk zal ook ditmaal een stille gang naar Westerveld worden ge houden. De verzamelingpunten en tijden van ver trek zijn de volgende: IJmuiden en IJmui- den-Oost vertrek Tiberiusplein 19 uur. Driehuis sluit zich onderweg hierbij aan. Velsen-dorp en Velsen-Noord vertrekken van de Zuidzijde van de Pont af om 19 uur. Santpoort-Slation vertrek Stationsplein om 18.4o uur en Santpoort-dorp vertrekt op dezelfde tijd van de Frans Netscherlaan. rDe commissie verzoekt uitdrukkelijk tij dens deze tocht niet te spreken, noch te roken. Na aankomst op de gedenkplaats te Wes terveld zal een koraal worden gespeeld door de Harmonie de Eendracht. De twee minu ten stilte worden in acht genomen bij het omhoog gaan van de vlag. Daarna wordt gezamenlijk gezongen: Wilt heden nu treden en het zesde couplet van-het Wilhelmus. De nabestaanden van de gevallenen wor den verzocht zich aan het hoofd van hun groep op te stellen. Na het verlaten van de begraafplaats wordt het groepsverband beëindigd. Van 19.45 tot dertig seconddh vóór 20 uur zullen de klokken van alle kerken lui den. Zilveren jubileum Christelijk Volksonderwijs Stemmige viering in de Goede Herderkerk In een stemmig met witte seringen ver sierde Goede Herderkerk is het jubi leum van de afdeling IJmuiden-Oost van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs plechtig gevierd. De voorzitter van het feestcomité de heer A. Kool verwelkomde in het bijzonder de vertegenwoordiger van het gemeente bestuur de heer W. Chr. Suwerink, de in specteur van het Lager Onderwijs de heer Th. Brouwer, de sprekers, de inspecteur van C.V.O. de heer C. Kroese uit Enkhui zen en vele anderen. Als eerste feestredenaar betrad de oud voorzitter ds. mr. W. Kroese de kansel. Spreker memoreerde de oprichting van de afdeling en de stichting der beide scholen, de Juliana- en de Emmaschool. Het hoofd bestuurslid tevens oud-inspecteur van het Lager Onderwijs de heer G. Chr. Dun be lichtte het doel van de oprichting der ver eniging voor C.V.O. in Nederland en sprak van de sfeer en de geest die er op de scho len voor christelijk volksonderwijs in het algemeen heerst. De pastor loco der Nederlands Hervorm de Gemeente ds. J. van der Wiel hield een rede naar aanleiding van een woord uit Jeremia; spreker richtte de blik op de toe komst van dit onderwijs en wekte op tot voortdurende vernieuwing in onderwijs, in sfeer en in persoonlijke houding van hen die bij dit onderwijs zijn betrokken, zowel bestuur als personeel. Het Goede Herderkerkkoor, dat mede werking verleende, bracht onder meer een compositie van Joop J. Huizinga ten gehore. Na afloop werd door velen van de ge legenheid tot complimenteren gebruik ge maakt. „DE STRIJD MET HET VERLEDEN". Op Maandag 2 en Dinsdag 3 Mei zal de toneelvereniging „Advendo" in het Patro naatsgebouw te IJmuiden-Oost met het toneelspel „De strijd met het verleden" voor het voetlicht komen. Na 18 uur zullen op last van de burge meester geen openbare vermakelijkheden meer plaats vinden en zullen verkooploka liteiten gesloten zijn. Bloemlegging bij het monument. In de ochtend van de 5e Mei zal een bloemlegging geschieden tussen tien en elf uur bij het monument aan de Zeeweg, hier aan nemen zowel officiële als particuliere instanties deel. De deputaties gelieven zich, alvorens naar het monument te gaan, te vervoegen aan het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg. De commissie doet een beroep op de be volking om op deze dag door middel van een kleine bloemenhulde haar dank te uiten aan hen die vielen. De gehele dag zal hier toe gelegenheid bestaan. Van 8 uur in de morgen af tot aan zons ondergang zal een erewacht worden betrok ken bij het monument. Men wordt uitdrukkelijk verzocht gedu rende de gehele dag zoveel mogelijk stilte in acht te willen nemen op die plaats. Hallo IJmuiden" in Thalia De Damclub IJmuiden. beter bekend als DCIJ, misschien wel het best bekend door haar feestavonden van voor de oorlog, zal dan Donderdagavond 28 April in het Thalia-theater zo'n avond aanbieden, die, wat het programma betreft, zeker op be langstelling aanspraak mag maken. Onder meer werkt de accordeonvereni ging „IJmuidens Roem" mee en staan er di verse andere muzikale ensembles op het programma, dat onder de artistieke super visie van de heer G. Barbiers tot stand kwam. De radio-mondharmonicavirtuozen „The Sunfields" en de „Amoa's" een groepje hawaïan-gitaristen, de Cowgiids, die zo langzamerhand een zekere befaamd heid in IJmuiden hebben verworven en de Henri's, een aantal nieuwe dansvariaties uit de dansschool van de heer J. Stol plus declamatie, imitatie en wat dies meer zij, worden in het respectabele waslijstje presenteerd. Een bal tot 2 uur besluit de avond, die enige financiën in het laadje zal moeten brengen voor de komende jubi leumfeesten van DCIJ. De „Holland IV" is verkocht De Holland IV, de laatste Burg-klasser die in het Spuikanaal te IJmuiden ligt, is verkocht aan de heer G. J. Schattink in Rotterdam, die het visserschip voor de kust- vrachtvaart denkt te gaan verbouwen. Gestadige aanwas van het ledental Agenda voor Velsen en IJmuiden DINSDAG 26 APRIL. Thalia. 8 uur: Uitvoering D.G.S5. Rex. 8 uur: „Vier stappen in de wolken". Patronaatsgebouw. 8 uur:: Cabaret Nij verheidsschool. WOENSDAG 27 APRIL. Thalia. 8 uur: „De roman van een dok ter". Rex. 8 uur: „Vier stappen in de wolken". Patronaatsgebouw. 8 uur: Cabaret Nij verheidsschool. Raadhuis. 45 uur: Spreekuur wethou der van Onderwijs. Op de ledenvergadering van het Witte Kruis werd een woord van welkom ge sproken door de voorzitter de heer P. Waardenburg, die de overleden oud voorzitter, erelid der afdeling de heer J. H. Unger herdacht. De aanwezigen verhieven zich van hun zetels en be trachtten enkele ogenblikken van stilte te zijner nagedachtenis. De notulen van de vorige ledenverga dering werden onveranderd goedgekeurd. Secretaris D. J. Scholten en penning meester J. M. Jimmink werd na voorlezing hunner verslagen dank gebracht voor de ar beid die zij in het afgelopen jaar verricht ten. Van de kascommissie was rapport ont vangen dat de boeken en bescheiden over 1948 waren nagezien en accoord bevonden, Aan penningmeester en administrateur werd décharge verleend. Viering. Op 30 Augustus zal de vereniging haar 55-jarig bestaan herdenken. Er wordt reeds een werkcomité gevormd, dat nadere plan nen zal uitwerken hoe dit heugelijk feit op waardige wijze gevierd kan worden. Uit het verslag van de algemene verga dering die te Amsterdam werd gehouden blijkt, dat een verbeterde pensioenrege ling voor de wijkzusters is tot stand geko men en dat er gestreefd wordt dit doel ook voor de andere Witte Kruiswerkers te be reiken. Uit het jaarverslag van de secretaris blijkt dat het jaar 1948 een gestadige voor uitgang heeft gebracht en dat de afdeling in Velsen een zeer belangrijke plaats in neemt. Het ledental neemt voortdurend toe, waar 1948 begon met een aantal van 6484, werd op 1 Januari 1949 geboekt 6817, een winst dus van 333 leden. De vier wijkverpleegsters legden in totaal 11008 bezoeken af bij 396 patiënten, voor de zuigelingenzorg bedroeg dit 654 in 581 gezinnen en voor de kleuterzorg 415 in 377 gezinnen. Door de kraamverzorgsters werden in totaal afgelegd 4638 bezoeken bij 204 kraamvrouwen. Bij bevallingen werd 173 maal assistentie verleend. Het totaal aantal uitgegeven verpleegartikelen bedroeg in. IJmuiden 1405, in Santpoort 599, in Velsen- Noord 345, dus in totaal 2349 stuks. Over het geheel werden 4797 consulten gegeven aan het consultatiebureau voor zuigelingen, met 564 nieuwe borelingskes erbij. Het consultatiebureau voor kleuters zag 358 nieuwe gezichtjes en er werden 8591 consulten gegeven. Wat de gezinsverzorging aangaat, in 97 gezinnen werd hulp verleend, met in totaal 2263 verzorgingsdagen. Behalve verschillende personeelsmutaties is er in het verslag nog een ding dat zeker de aandacht waard is. In het voorjaar van 1948 namelijk werd te Santpoort een Moedercursus gehouden onder leiding van zuster Beyerbergen van Henegouwen. Aan deze cursus werd door 36 dames deelgenomen. In het wijkgebouw te LJmuiden werd een cursus gegeven in huishoudelijke ziekenverpleging. Met de gezinsverzorgsters mee namen 23 dames hieraan deel. Hier werd les gegeven door zuster De Beurs. Belangstelling nihil? Uit dit alles blijkt dat men in Velsen het schone, menslievende werk van de Noord hollandse Vereniging „Het Witte Kruis" zeer op prijs stelt. Het enige wat enigszins deprimerend werkt is, dat op leden- en jaarvergade ringen zo ontzaglijk weinig belangstelling is van de zijde der 6817 leden. Het bestuur stelt het zeer op prijs dat de leden zo groot vertrouwen hebben in het beleid van het bestuur, het zou echter evenwel een groter bezoek waarderen als contactmiddel. De „Bonte Duif" in Geldermalsen Op Zondag 24 April organiseerde de IJmuidense duivensportvereniging „De Bonte Duif" onderlinge taartvluchten over een afstand van 60 kilometer te Gelder malsen. De eerste taart werd gewonnen door G. Versteeg. Zijn duif volbracht de vlucht in 42 minuten 42 seconden. A. Belfroid kwam op de tweede plaats met een tijd van 46 minuten 10 seconden en als derde kwam de duif van J. v. d. Werf binnen die 46 mi nuten 33 seconden nodig had. Velsen Kwart eeuw Velsense „Facultatieve" Dezer dagen bestond de afdeling Velsen der Vereniging voor Facultatieve Lijkver branding 25 jaar. Het gevoel dat ieder mens de volle vrij heid behoort te hebben naar eigen opvat ting en inzicht over zijn stoffelijk overschot en de vernietiging ervan te beschikken, in spireerde de initiatiefnemers tot het ver engen van alle aanhangers der crematie idee in een landelijke organisatie, die thans tienduizenden leden telt. De afdeling Velsen werd eind April 1924 opgericht: de eerste vergadering in de lunchroom Eynthoven gehouden, leverde als beginresultaat 30 leden met een voor lopig dagelijks bestuur, bestaande uit de heren Y. J. Reitsma (voorzitter), W. van Ommen (secretaris) en L. A. G. Stormme- sand (penningmeester). Reeds ver voor de stichting van het cre matorium te Westerveld in 1914 heeft te IJmuiden een afdeling van de landelijke vereniging bestaan. Deze afdeling werd oorspronkelijk bestuurd door de heren Klap (schoolhoofd), Janzen (administrateur) en Olie (reder)Na het vertrek van de actieve secretaris, de heef Olie, werd ze spoedig opgeheven. Op 3i Maart 1924 werd door de nieuwe groep de eerste excursie naar het crema torium gehouden en weldra groeide het aantal leden, in April tot een definitieve afdeling verenigd, tot boven het honderdtal. Het bestuur van Velsen ging toen over tot het verrichten van het voorbereidend werk om tot oprichting van een afzonderlijke af deling Beverwijk te komen, welk streven in 1925 met welslagen bekroond werd. Het dertigtal leden van 1924 steeg tot circa 700 in September 1942. De evacuatie bracht de afdeling een verlies toe van ruim 400 leden. Na de bevrijding klom het aantal leden echter wederom gestadig zodat in November 1948 de 700 werd overschreden en thans het cijfer 772 bereikt is. De Nederlandse wet staat formeel de cre matie nog niet toe, hoewel reeds gedurende ruim 77 jaar in onze volksvertegenwoordi ging op een wettelijke regeling wordt aan gedrongen. Dexe weeh Iets bijzonders voor: met 2 losse boorden .aallSl Jaarvergadering Groot-IJmuiden De handelsvereniging Groot-IJmuiden zal cp Donderdag 28 April haar jaarvergade ring houden in de bovenzaal van het restaurant „Kennemerhof" aan het Kenne- merplein te IJmuiden. Het is de bedoeling om na afloop van het zakelijke programma nog enige tijd gezellig bij elkaar te blijven. Er gallen enige interessante films-vertoond woraen en het bestuur zoi-gt voor een natje en een droogje. De oude stalen damwand die de Duitsers voor him IJmuidense duikbootbunker sloe gen wordt thans met succes tot de water lijn afgebrand en daarna haalt men de res ten ervan met behulp van een drijvende bok uit de grond dus op een andere manier dan aanvankelijk gebeurde, toen men de damwand met een op het land ge- stationneerde trekbok heeft proberen te verwijderen. De sleuven van de duikbootbunker die tijdens de oorlog de Duitse onderzeeërs een schuilplaats boden, worden voorts volge spoten met zand, afkomstig uit de met be hulp van een baggermolen af te graven dam, waarna de bemoeienissen van de fir ma Zanen en Verstoep met dit omvang rijke karwei praktisch afgelopen zijn. Het wachten is dus op gegadigden voor het betonnen „haringpakhuis". Het ligt niet in de bedoeling om de volgespoten sleuven met beton of tegels af te dekken, zodat de gebruikers de bunker zullen moeten aan vaarden zoals hij reilt en zeilt. „Achtkanters" opgeruimd. Ook verderop komt er tekening in de op ruiming van de Duitse verdedigingswerken. De gele, achtkantige oliebunkers worden omvergehaald en de olietanks, die de be zetter daarin had opgesteld, zijn al voor nuttiger doeleinden „geëvacueerd". Verder is er reeds, zoals wij onlangs al meldden, 11.500 kubieke meter beton „gesprongen' van de voormalige snelboot-bunker. Het terrein ter plaatse wordt thans geëgaliseerd. Tot de Duitsers ze vernietigden was de haringhaven in het bezit van de bekende sleephellingen. De beslissing of deze op den duur terug zullen komen, is nog niet geval len, maar men meent aanwijzingen te heb ben, dat dit wel het geval is, in het feit, dat Zanen en Verstoep tussen de „haringbun ker" en de snelbootbunker reeds zand af graaft om daar het gat in de kade voor de VEM aan de Zuidzij mee te dichten. Komen de sleephellingen terug? Dit laatste werk waarmee de IJmuidense vissershaven weer in oude glorie hersteld zal zijn, zal naar de aannemer ons mee deelde, in het midden van deze zomer ge reed zijn. Een bruiloftsmuisje met een giftig staartje Dezer dagen stapten in IJmuiden twee jonge mensen in het huwelijksbootje. Zoals te doen gebruikelijk ging de embarkatie met een gezellig feestje gepaard en aan spijs en drank was geen gebrek. In het nachte lijk uur echter steeg er uit de rijen der feestgangers een grote jammerklacht op, die verband bleek te houden met knellende maagstoornissen. Men achtte het raadzaam een dokter te waarschuwen. Hij kwam. zag en constateerde vergiftigingsverschijnselen. De bruiloftssoep kreeg de schuld van de narigheid en de jonge stuurlui zijn dus nu al zeeziek. STATIONSWEG 107 DE „WATERMAN" MET TROEPEN NAAR INDONESIë. Het troepenrchip „Waterman" zal Woens dag met detachementen van het Koninklijk Nederlands Indonesisch Leger, de Konink lijke Marine en de Koninklijke Landmacht uit. Rotterdam naar Indonesië vertrekken. Oosterduinweg Zaterdag heeft Velserbeek weer een theeschenkerij Kinderboerderij binnen kort ook open Zaterdag de 30e, dus op Koninginnedag zal de theeschenkerij in de orangerie van het park „Velserbeek" geopend worden. De gemeente heeft het gebouw van binnen wat laten opknappen en voor Zaterdag zullen de bomen, die nog op het terras liggen, door de Velsense plantsoendienst wegge haald zijn, zodat daar dan een 120 gasten een plaats kunnen vinden. In de Orangerie is voor een 100-tal mensen ruimte. Niet alleen dat „Velserbeek" door de theeschenkerij ongetwijfeld attractiever is geworden, maar de nijpende zalenpositie van de gemeente wordt eveneens verbeterd. De heer H. Wijgers uit Den Haag, die de schenkerij exploiteert (verpachting aan de Heemstedenaar is niet doorgegaan), vertelde ons namelijk, dat hij na 6 uur de orangerie gaat verhuren als vergader zaal of ruimte voor andere bijeenkomsten. Ook in het winterseizoen denkt hij zijn nieuwe zaak op die wijze rendabel te kun nen blijven maken. De plantsoendienst heeft zijn zorgen over de rest van Velserbeek uitgestrekt: de kin derboerderij zal zeer binnenkort weer opengesteld worden en als de voortekenen niet bedriegen komt er een kleine uitbrei ding van de levende have. Het gras wordt hier en daar wat bijgeschoren zodat het perk in nieuwe fleur de bezoekers Waardig zal kunnen ontvangen. Strawberries III handhaaft zich in de derde klasse Het is het eerste herenelftal van Straw berries niet mogen gelukken om de finale van de Kennemerlandbeker te bereiken. Alliance was aanzienlijk sterker en won met 4-0. De Velsenaren ontbrak het hoofd zakelijk aan vechtlust en de overwinning van de Heemstedenaren was zeker ver diend. Tegen Alkmaar ging het aanmerke lijk beter en met 3-1 kwam het einde voor de Schoonenbergbewoners. De eindstrijd ging tussent Alliance en B.M.H.C. II. De Bloemendalers droegen de overwinning weg en zo ging de beker voor de tweede keer in successie naar B.M.H.C. In de B-afdeling, die op Schoonenberg verspeeld werd, kwam de beker eveneens bij de winnaars van het vorig jaar, H.B.S. terecht. De laatste degradatiewedstrijd van de heren van Strawberries III bracht een on verwacht succes voor de Velsenaren en door een 4-3-overwinning op Clubhuis te Werve eindigden de gasten met H.O.C. V en te Werve op de bovenste plaats. Eech- trop II was hier de zwakste. De reis, die de jeugdelftallen van Straw berries naar Assen maakte was zeer ge slaagd. Zaterdagsmiddags betraden de combinatieelftallen van H.V.A. en Straw berries het veld, waarbij de meisjes met een gelijk spel genoegen moesten nemen en de jongens met 2-1 verloren. Met een gezellig feest in het Concerthuis werd de Zaterdag besloten. De volgende dag kon het programma vlot afgewerkt worden en in de beste verstand houding streden gasten en gastheren en vrouwen om de eerste plaats in een klein tournooi. Het H.V.A.-meisjeselftal toonde zich met de H.V.A.-Strawberriescombina- tie bij de jongens het sterkste. Na afloop bood de voorzitter van de As senaren aan beide verenigingen een her inneringsmedaille aan. De beide mixed wedstrijden leverden een overwinning voor de H.V.A. elftallen op. Minder. Maandag was grote visaanvoer als de dal ï- dagen. Drie trawlers, de met 300 manden, de Dh4$Ti«lS mpt 39.5 "ujrkje' (RQ met 325 manden en de i imi 54) met 345 kisten kwanT 73"16D üllg Noordzëe._Verdelr w'aren^oi S* A tiraartran IT l_i "iren er waarvan 17 weekloggers "-"""te loggers, met een gezamenlijk® 2000 manden aan de markt 7 met een totale vangst van 2"l*l completeerden de aanvoe™ W Vooral aan het aantal irawll„- nu nog ter trawlvisserii uit» goed merkbaar dat het Hdh a we -seizoen in aantocht is Qse^>, Lijntjes. Met een ü'nfc Srimsby ,huistoSDSRr- De boot zal trawlharingnetw 5 IJmuiden terugnemen. "e Een knaap van een heilk.. ïhnreia" j neil»« V, „Limburgia" tijdens LS"' Noordzee te vangen. Het 'V Vangen. Het Eedi.ri* kg. De schipper wist nog enkele Ki visjes te verschalken. Vaï minder geweldig dan de genoeJs' gewicht. senoemtu In Engeland. Twaall Engelse i.» vaartuigen, die al aanbesteedTal len met gebouwd worden met J de slechte uitkomsten der Noordzee5 temeer daar de Noordzee-vis m nog steeds aan prijscontrole geboi£a - De „Assan Reis», de derte -trawler, bgt thans in dok ïï1 temeer daar de Noordzee-vis in P.T- steeds aan prijscontrole JlSM De „^ssan Reis», de derte serij-trawler, ligt thans in dok j. «7 dam en krijgt daar een nieuwe Binnenkort wordt ook deze zeew IJmuiden verwacht, waar het Se"''; boord wordt gebracht. De „Simon de Danser" »aa. weer nit en van de „Claes ComS in de IJslandse wateren vist, koi».~,. toe berichten binnen over tar ïiÜ -Vr«e prijs. Blijkens een wblje het Voedselvoorzieningsblad zijn tb,., - maximumprijsregelingen voor !em£" gestoomde zeevis ingetrokken, GemK gestoomde haring is evenwel nog si maximumprijs gebonden. Voor de Woensdagmarkt wordt de Noordzee verwacht de motortn^ „Alkmaar" met een vangst van 700 fc?» De „Alkmaar" is de jongste aanwin*® de rederij Petten en is na zijn eerstee in Grimsby geweest. Na de tweede rtis» de Noordzee, maar wel voor heteeis*»! de „Alkmaar" thans in IJmuiden lossen. Velsen's bezit vergroot Gemeentearbeiders hebben de gres?., het Velsense grondbezit, dat door ds a> koop van een terrein van jhr. Boreel Hogelanden is vergroot, met vlaggen aks bakend. MARKTBERICHTEN 25 April 1M Besommlna IJM 54 Limburgia 10,800; RO 15 kft 8690; RO 53 Dirkje 6670; IJM 129 6530. IJM 204 2145; KW 138 1990; KW 56 21» KW 122 4440; KW 9 KW 54 2400; KVN 2920; KW 64 2630; KW 107 1700; KW 551® KW 125 3060; KW 169 2790; KW 89 23% KW 24 2460; KW 162 2640; KW IN m KW 91 2160; KW 170 2720; KW 16 22!0;KW5| 1890; IJM 219 2500; BU 33 2220; KW 72 fit KW 210.1860. Aanrolt 390 kisten tarbot en tong. 15 kisten htilb* 25 kisten griet, 100 kisten schartong en schar, 130 kisten makreel, 25 kisten fean^ 225 kisten schar, 1075 kisten schol, 310 kiste kabeljauw, 110 kisten schelvis, 75 kitia koolvis, 160 kisten wijting, 50 kisten 170 kisten wolf, 50 kisten diversen, I 2910 kisten. Frijia Heilbot 2,30-1,90; gr. tong 1,95-18* P tong 21,80; kl.m. tong - 2,05—1,85; 3d 1 1,95—1,80; kl. tong II 1,80-1,70; test 2,05—1,70, per kg. Tarbot II 93—83; tarbot III 88-79;Hp! 6564; tongschar 5449; schartong 3-3 gr. schol 56—47; midd. schol 50—23; kl sj 30-t-2,50; schar 17—2,20; poon 13-490; PP 39—32; kl. gul 30-12; gr. schelvis 33-.: midd. schelvis 4733; kl. schelvis wijting 29—8; kl. wolf 28-24; ham 23: ve* haring 1210; makreel 16,50—12, per oOkJ, Gr. wolf 63—47,50; kabeljauw 14W; koolvis 4127; gr. leng 66—51, per 125 kg- SCHEEPVAART IJMUIDEN Binnengekomen 25 April: Zonnewijs vi Hamburg. Bucklaw van Grangemouta. ere.- bestroom van Liverpool. Dekselstroom sa Aalborg. Strype van Swansea. Fisten ra Vertrokken 25 April: Bruarfos terdam. Drittura naar Delfzijl. Nann> nu. Ahus. Theodora naar Gothenburg, tij™ naar Rotterdam. Henk naar Stralsund. HOOGWATERTIJDEN Dinsdag 26 April: 3.01 en 15.17 uur. Woensdag 27 April: 3.29 en lo,44 uil. LAAGWATERTIJDEN Dinsdag 26 April: 10.49 en 23.10at. Woensdag 27 April: 11.23 en 23.40 uur. FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 14) Als ik geen afspraak in de stad had gehad, zou ik zeker zijn komen informe ren, hoé het met u ging, zei ik. Is er al een aanwijzing gevonden, wie op u gescho ten heeft? Gisteren heeft de politie een grondig onderzoek ingesteld. Ze zeggen, dat het schot gegeven is met een dienstgeweer. Degene, die het gelost heeft, wie het ook zijn mag, is er vandoor en onvindbaar. Mijn oom is erg zenuwachtig sinds het gebeurd is. Arthur Carfrew excuseerde zich en ging naar zijn auto. Met veel lawaai reed hij de dorpsstraat af. Judith keek hem na en er was een vragende uitdrukking op haar gezichtje. - Ik weet bijna zeker, dat ik die wagen eerder gezien heb, zei ze. Zelfs het lawaai, dat hij voortbrengt, komt me bekend voor. Het is zeker iets, dat je niet gauw vergeet, stemde ik toe. Zijn moeder is gra vin Carfrew. Misschien hebt u hem eens ergens op een feest ontmoet. Ze schudde haar hoofd. Ik ga heel weinig uit. Maar ik heb die naam vaker gehoord, misschien in ver band met mijn oom's zaken. Ik merkte opeens, dat juffrouw Clither- wood ons uit het raam met belangstelling stond gade te slaan. Ze maakte allerlei gebaren, die me niet geheel duidelijk wa ren, totdat ze met veel nadruk een kop aan haar lippen begon te brengen. Mijn hospita maakt me duidelijk, dat ik u uit moet nodigen voor een kopje koffie, zei ik. Ze zal heel erg teleurgesteld zijn, als u het niet aanneemt. Judith lachte vrolijk. De gespannenheid» die ik bij haar waargenomen had, scheen geheel geweken te zijn. Ik zou het erg prettig vinden, zei ze eenvoudig. Toen ze tegenover me in een gemakke lijke stoel zat, had ik eerst goed de gele genheid haar eens op mijn gemak op te nemen. De avond van mijn eerste bezoek aan het Huis aan de Baai, was mijn be langstelling meer uitgegaan naar Edith Simpkins en de kolonel dan naar het meis je. En de sfeer van het huis was ver van alles wat naar romantiek neigde. Maar hier, in de zonnige zitkamer van het huisje, waren alle verschrikkingen vergeten. Werkt u al lang in uw oom's zaak? vroeg ik. Vier jaar. Mijn ouders lieten me een heel klein inkomen na, zodat ik wel een baan moest zoeken. Ik had niet veel erva ring en ik was blij, toen mijn oom zei, dat ik zijn secretaresse kon worden. Stenografie en typen had ik geleerd. Het lijkt me interessant werk, zei ik. O ja, dat is het. Maar soms heb ik het gevoel, dat er ergens op de achtergrond iets achter dit hele bedrijf schuilt, dat niet in orde is. Meneer Arlen, hebt u dat gevoel van angst wel eens gehad, waarvan je te gen je zelf zegt, dat het onzin is, maar dat je toch niet kwijt kimt raken? Haar ogen stonden ernstig. Iets van de vrees, die ik er die avond van onze eerste ontmoeting in gezien had, was er weer in te lezen. Dat soort gevoel, dat je als kind had, als je opgesloten werd in de kelder? vroeg ik. Aan de ene kant zeg je tegen je zelf, dat er niets te vrezen is, maar aan de andere kant heb je allerlei voorstellingen van vreselijke dingen, die des te erger zijn, omdat ze in de verbeelding fantastische vormen aannemen. Dat is het. Ze klemde haar handen in elkaar. U hebt precies beschreven wat ik voel. Er zijn diverse kanten van het bedrijf, waar ik niets van weet. De chef de bureau Fellowês werkt op mijn zenu wen. Ik heb het gevoel, dat hij meer van allerlei zaken weet dan zelfs mijn oom. En uw tante Edith? Och, die arme. Ze maakt me bang, maar mij niet alleen, ze jaagt iedereen angst aan. Ze komt niet vaak in de stad. Ze staat als lid van de directie ingeschre ven, maar ze is er bijna nooit. Ze is niet gezond en lijdt erg veel pijn. Al hetgeen Judith mij vertelde, was meer dan ik ooit had durven hopen. Het meisje zou als helpster aan onze zijde, onbetaal-- baar zijn. Maar opeens voelde ik argwaar in me opkomen. Bestond er niet de moge lijkheid, dat ze door haar oom op mij ax was gestuurd om te zien, of ik soms spéciale interesse had in de werkzaamhede;i van de firma? Ze zag er allerliefst uit, m#ar dat behoefde niet te betekenen, dat ze onschul dig was! Als u FelIowes niet vertrouwt^' waar om gaat u dan niet naar uw oom Cjri hier over te praten? vroeg ik. Ik ben van, dat die geen trucs tolereert. Het zou me bovendien verbazen, als er onregel matigheden voorkwamen in het' bedrijf, zonder dat uw oom er van op de hoogte was. U stelt toch volledig vertrouwen in hem, nietwaar? O ja, zei ze met een spoor van aarze ling in haar stem. Judith stond op en stak me haar hand toe. Hartelijk bedankt voor de heerlijke koffie en nogmaals mijn dank voor uw goede zorgen, toen ik van m'n stokje ging. Op dat ogenblik gaf ik toe aan een implus. Wilt u me iets beloven? vroeg ik, haar hand vasthoudend en haar recht in haar lichtbruine ogen kijkend. En dat is? U zegt, dat u een vaag vermoeden hebt, dat er iets vreemds voorvalt in het bedrijf van uw oom. Dat is iets, dat me niet interesseert en mij ook niets aangaat de hemel vergeve me deze leugen! maar op u is eergisteravond geschoten en de mogelijkheid bestaat, dat u weer in ge vaar komt te verkeren. Als u het gevoel hebt, dat u bedreigd wordt door wat ook, wilt u dan bij mij komen? Dat zal ik graag doen. Ik behoorde haar hand nu los te laten, maar ik deed het niet. Opeens werd ik me. echter bewust van juffrouw Clither- wood's belangstellende blik door de even open staande keukendeur en abrupt liet ik haar hand los. Juffrouw Clitherwood kwam onmiddellijk, nadat het meisje vertrokken was, de kamer binnen. Een aardig meisje, merkte ze op, ter wijl ze in de kamer allerhand te doen vond. Behoorlijk ook; dat is wat ik altijd zeg, als u er een neemt, neemt dan een dame. Niemand „neemt" er een, antwoordde ik, haar terminologie gebruikend, en zo waardig mogelijk. Ik had alleen met haar te doen en trachtte aardig voor haar te zijii Er zijn mensen, die het zo noemen, antwoordde mijn huishoudster enigszins raadselachtig. Aangezien ik wist, dat het geen zin had uitvoerig met haar te discussiëren, daar juffrouw Clitherwood toch altijd het laat ste woord zou hebben, liep ik de tuin in. Burton was bezig de wagen schoon te maken. Hij, nam de sigaret, die ik hem aanbood, aan en ging dan door met zijn werk. We moeten niet laten blijken, dat we nogal goed met elkaar kunnen opschieten, merkte hij op. Kijkt u maar eens naar de weg. Enige huizen verder stond dominee Josiah Barlow gebogen over een kinder wagen. De zorgelijk uitziende jonge moe der maakte de indruk, dat ze er wat voor gegeven zou hebben, als ze door had kun nen lopen, maar de dominee bleek geen haast te hebben. Hij wuifde mij uit de verte toe met een gebaar van zijn dikke vadsige hand en ging dan door de baby te vermaken. Van die vent kan ik maar geen hoog te krijgen, bekende Burton. Waar ik kom in het dorp, daagt hij ook op. De enige tijd, dat ik hem kan ontlopen is des avonds. Hij komt gelukkig nog niet in het café. Burton ging door met het schoonmaken van de wagen, terwijl hij met me babbelde. Ik stond met m'n rug naar de dominee ge keerd. Al die voorzorg, om toch maar niet te vertrouwelijk met Burton te schijnA leek me wat overdreven, maar ik^e" in dit opzicht bij Burton's memn°. De belangstelling van de beiden begon inderdaad hinderlijk dS— Weet je, dat die jongen Carfrew fc* naast logeert? vroeg ik. - Ja, meneer, en ik vind het Waar was hij de avond, dat er frouw Judith geschoten werd? ab geschiedenis door de Yard werd in plaats van door de dorpspolit ik niet dat hij het gemakkelijk zo als hij zijn doen en laten die a moest omschrijven. - Ik denk, dat hij wel degelijk hoorlijk alibi heeft, zei ik. MisschienmaaV tS zijn wagen de avond van dre op nog geen vierhonderd meter a het Huis aan de Baai? - Hoe ter wereld ben je daar ac gekomen? vroeg ik. deB, ft - Door de afdruk van dei Mjw heb die afdrukken nauwkeurig Q Er viel laat in de middag wat w de afdrukken werden daarna g ben er gistermorgen vroeg even den met de wagen. -ets «j - Waarom heb je me daar n.es verteld? vroeg ik. - Ik had geen gelegenheid d' van de banden met die va" .J de jonge Carfrew te vergelij deteclirt. minuten geleden, antwoordd (Wordt vervol'

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6