TAFELKLEDEN 17.90 69 Sl-Nw* SMAm c Nieuwe Uitgav Panda en de Meester*Onfdekkingsreiziger j „Ordening van de Middenstand slechts door vrije organisaties" y Slecht bezochte ledenvergadering stelde bestuursverkiezing uit Q Wereldnieuws DONDERDAG 28 APRIL" 1949 Prof. van Muiswinkel's visie op taak en vorm van de komende publiekrechtelijke organisatie Op de 250ste vergadering van de Mid- denstandsraad die Dinsdag in 's-Graven- hage werd gehouden, gaf de voorzitter, professor dr. Van Muiswinkel in een be langwekkende rede zijn mening omtrent de ordening van de middenstand, waaraan wij het volgende ontlenen: „Wij staan op deze 250ste vergadering van de raad aan het begin van een nieuw tijdperk in de organisatie van het maat schappelijk leven. Een star schema voor deze nieuwe organisatie is niet ontworpen: zij zal evenals de middenstandsraad moe ten opbloeien uit de natuurlijke organisa tievormen van het bedrijfsleven. Het wets ontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, zoals wij dit thans, kennen, opent de mogelijkheid om, zowel wat de samenstelling als wat de -taak van de te scheppen organen betreft, met het bijzon dere karakter van het te omvatten sociaal- economische gebied rekening te houden. Samenstelling en taak van de nieuwe or ganen moeten de instemming hebben van de bedrijfsgenoten. Zonder deze instem ming ware de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie een initiatief-dodend dwang buis. instede van een de zelfwerkzaamheid der bedrijfsgenoten stimulerende vorm van 6amenwerking. Zonder krachtige vrije organisaties van détailhandel en ambacht zal de maatschap pelijke ordening van de middenstand geen voortgang kunnen hebben. Het wil spreker voorkomen, dat deze vrije middenstands organisaties thans in een periode van ge- j zonde gz-oei verkeren en dat zij als centrales van vrije vakorganisaties volkomen aan de behoeften der ontworpen publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties beantwoorden. Nieuw zal in de in het leven te roepen organen zijn de samenwerking tussen on dernemers en arbeiders. In het kleine en in het „middel-grootbedrijf" zijn de voor waarden voor een goede samenwerking tussen deze groepen van nature aanwezig, al werd zij in oi-ganisatorisch verband tot dusver zelden beoefend. Zo zal dan de werkingssfeer der nieuwe organen in gemeen overleg tussen overheid, ondei-nemers en arbeiders moeten worden afgebakend. Belangen van kleinbedrijf moeten domineren. Naar het zich laat aanzien zal op het terrein van détailhandel en ambacht ook aan het georganiseerde grootwinkelbedrijf en aan de coöperatie een bepaalde invloed toegekend moeten worden, ook al zullen de speciale behoeften van het kleinbedrijf uiteraard dominerende zijn. In de gemeen schappelijke onafhankelijkheid van het al gemene welzijn zal intussen ook voor de onderscheiden ondernemingsvormen in de détailhandel een samenbundelend element gevonden kunnen worden. De Middenstandsraad in zijn huidige sa menstelling zal straks verdwijnen; een aan de eisen van de komende bedrijfsorganisa tie aangepaste nieuwe vertegenwoordiging van détailhandel en ambacht zal moeten worden opgebouwd. Deze vertegenwoordi ging zal zowel ondernemers als arbeiders omvatten en zal bovendien bij de wet naar samenstelling, werkwijze en taakopdracht in zijn publiekrechtelijke bevoegdheden worden geconstitueerd. Twee gevaren. Het is duidelijk, zo zeide spreker, dat aan de instelling van een eventueel hoofd bedrijfschap en van bedrijfschappen in détailhandel en ambacht een periode van naarstige bestudering der in het bedrijfs leven bestaande behoeften zal moeten voor afgaan. Er is namelijk maar één ding erger dan het bouwen van een te kleine behui zing voor de nieuwe organen en wel: het ■bouwen van een te ruime en een te luxueuze woning. Beide gevaren kunnen, naar het spreker voorkomt, worden voorkomen door gebruik te maken van de in het wetsontwerp ge boden gelegenheid tot het instellen van een „commissie détailhandel en ambacht" van de sociaal-economische raad. Deze commissie zou men kunnen be schouwen als een „middenstandsraad in nieuwe stijl"-, waarin de hoofdlijnen uit de historie van de „middenstandsraad anno Van fabriek naar verbruiker Filiaal: Haarlem, Zijlstraat 9 De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.18 Opera-muziek. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Symphonisch concert, 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 19.45 Elsa Wolters. piano 11.05 Voordracht. 11.25 Cor Steyn, orgel. 12.00 Swinging Nightingales. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Tulpen-rallye. 12.40 Sport. 12.45 Dansmuziek. 13.20 Kwintet spelers. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Kamer orkest. 15.00 Poëzie. 15.20 Kamerorkest. 16.00 Dansorkest. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Jan Corduwener. 17.20 „Wij en de muziek". 18.15 Bioscooporgel. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 West-Europese commentaar. 19.30 „Zeeland". 20.05 Gooi Trio. 20.30 „Wetenschap en cultuurvernietiging''. 20.55 Boekbespreking. 21.00 Gevraagde pla ten. 21.30 „Inwoning", luisterspel. 22.00 Bui tenlands overzicht. 22.15 Swing and Sweet. 22.40 „Vandaag". 22.45 Avondwijding. 23.15 „In huwelijk en gezin". 23.30 Werken van Mozart. HILVERSUM n, 414.5 M. 7.00. 8.00, 13.00. 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Strijkorkest. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Concert voor viool en orkest in A, Mozart. 9.35 Schoolradio. 10.05 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.40 Schoolradio. 12.03 Liederen van Debussy. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 „De Bietenbouwers". 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Zevenklappers. 13.50 „Op de korrel". 14.00 Koorzang. 14.30 „Negen heit de klok". 15.15 Metropole-orkest. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Mary Bar- ratt Due, piano. 17.45 Vlaamse letteren. 18.00 Band Royal Fusiliers. 18.20 Tulpen-rallve. 18.45 Voor de jeugd. 19.15 „De I.R.O.". 19.30 Piano. 19.45 „De drie landen". 20.05 Gewone man. 20.12 Opera „Don Pasquale. Donizetti". 22.05 „Eenheid der Kerk". 22.15 Fluitsonates van Bach. 22.45 Gebed. 23.15 Dansmuziek. 1919" samenkomen en in overeenstemming met de behoeften van de nieuw gegroeide situatie kunnen worden doorgetrokken. Mr. Van der Grinten antwoordt. De staatsseci-eiaris van Economische Za ken mr. W. C. L. van der Grinten hield vervolgens een rede, waarin hij onder meer zeide, dat de middenstandsraad door aan zijn $50ste vergadering een bijzonder cachet ie geven, onderstreept, dat naar het oor deel van de raad zijn taak nog steeds een belangrijke is en dat hij een volop levende organisatie genoemd moet worden. Dit stemt in het bijzonder daarom tot verheugenis, omdat de raad een vrucht is van vrije organisaties en gedragen wordt door het vertrouwen van de middenstands bonden, die hem hebben samengesteld. Op zeer veel nuttige arbeid kan de raad terugzien. Veel gedegen adviezen zijn door hem i.n de loop der jaren uitgebracht en ongetwijfeld heeft zijn arbeid er veel toe bijgedragen, dat van overheidszijde meer begrip en inzicht is ontstaan in de behoef ten en de noden van de middenstand. De regering apprecieert het werk van de raad hogelijk. Het had deze spreker veel genoegen ge daan, dat de raad in de voorgenomen op heffing van de tegenwoordige status van de middenstandsraad niet ziet een gebrek aan waardering van dit instituut van de zijde van de regering. Het is inderdaad van het grootste belang, dat in deze geen mis- verstand bestaat en dat ook de organisatie door wie de leden van de raad zijn aange wezen en voorts de gehele Nederlandse middenstand weet, dat de raad integendeel is een hogelijk gewaardeerd college van advies. Ook in de toekomst zal de regering on getwijfeld behoefte hebben aan deskundige adviezen voor de vragen, die rijzen op het terrein van détailhandel en ambacht. Op welke wijze en door wie deze adviezen zul len worden gegeven is nog niet bepaald. Spreker wil de suggestie van professor Van Muiswinkel allerminst verwerpen, doch slechts opmerken, dat de wijze, waarop de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en de daarmede verbonden advies-colleges van de overheid tot stand zullen komen, groten deels afhangt van het bedrijfsleven zelf. In het wetsontwerp is in belangrijke mate neergelegd het beginsel van het zelf doen. Het eigen inzicht van de vrije organisaties in het bedrijfsleven zal voor een belangrijk deel bepalen, hoe de bedrijfsorganisatie tot stand komt. Evenals deze raad de vrucht geweest is van eigen wei'kzaamheid van de organisaties, zo zullen ook de inzichten van de vrije organisaties van het allergrootste belang zijn voor de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Morgen begint de verkoop van een nieuw aangekomen partij JACQUARD GEWEVEN Grote maat, 140 x 170 KRUISSTRAAT 11 - HAARLE Hervormde predikanten bijeen Onder auspiciën van de Generale Synode der Nederlands Hei-vormde Kerk, de Ne derlands Hervormde Predikantenvereniging en de Vereniging van Vrijzinnig Hervoi-m- den is te Utrecht een vergadering van Her vormde predikanten gehouden. Achthon derd dominés hebben deze bijeenkomst bezocht. Aan de eigenlijke vergadering ging een samenkomst vooraf, waarbij Duitse en Oostenrijkse predikanten als gast aanwezig waren. Pfarrer H. Obenöieck uit Wupper- tal gaf enkele indrukken van het kerkelijk leven in Duitsland. Daarbij kwam vast te staan, dat de Reformierte Kirch e ongeveer met dezelfde problemen zit als haar zuster kerk hier te lande, de Ned. Hervormde Kerk. Ook in die Duitse kerk is men bezig met het ontwerpen van een nieuwe kerk orde. Specifiek voor de kei-ken in Duits land is het vraagstuk van de vluchtelingen. Dertien mïllioen mensen moeten geholpen v/orden, maar de kerken en evenzeer de bezettingsautoriteiten zijn tot nog toe niet in staat geweest een oplossing voor deze moeilijkheid te vinden. Indien de hulp niet spoedig komt, zeide pfarrer Obendieck, zullen deze vluchtelingen een gevaarlijke nihilistische massa in Europa worden. Dinsdag werd dan de eigenlijke predi kantenvergadering gehouden. Prof. dr. K. H. Miskotte, hoogleraar te Dr. W. Drees houdt een radiotoespraak De minister-president dr. W. Drees zal Zaterdag op de verjaardag van de Ko ningin over Hilversum I des middags 1 uur een toespraak tot het Nederlandse volk houden. DE BELGISCHE KOLENPRODUCTIE. In het eerste kwartaal van 1949 bedroeg de totale Belgische kolenproductie 7.363.200 ton, hetgeen tien procent hoger is dan in dezelfde periode van 1948 en nagenoeg gelijk is aan het vooroorlogse peil. Leiden, trad als eerste referent op. Hij be handelde het onderwerp „De Christus-be lijdenis in me wereldkerk". Ds. P. Smits van Enschedé betoogde dat de Hervormde Kerk om dringende redenen op korte termijn tot een nieuw belijden moet komen. Niet alleen vertolken de in gebruik zijnde geschriften slechts onvol ledig wat de Bijbel leert aangaande Chris tus, maar ook is de taal van deze geschrif ten volkomen verouderd. De kerk, die haar getuigenis moet laten horen voor de wereld, spreekt in een taal die voor de massa on verstaanbaar is. Alleen Duyvis maakt Salata DE BESTUURSCRISIS BIJ DE H.O.V. Slechts 28 van de ongeveer achthonderd leden van de Haarlemse Orkestvereniging hebben gisteravond de belangrijke algemene ledenvergadering, waarop de verkiezing van een nieuw bestuur aan de orde zou komen, bijgewoond. En van die '28 bleken er nog verscliei- denen te zijn die niet of slechts gedeeltelijk op de hoogte waren van de voorgeschiede nis van de huidige moeilijkheden. Noch het jaarverslag van de secretaris over het seizoen 1947-'48, noch dat van de penningmeester gaf aanleiding tot enige discussie. De heer Sanders deelde mede, dat het een zeer gunstig seizoen voor cfê H.O.V. was geweest dank zij een groot aantal leden en ongeveer 90 begeleidingen, zodat de winst op de exploitatie 455 bedroeg. Dat er desondanks een nadelig saldo van 33.278 te registreren viel was een gevolg van „oud zeer", dat gedeeltelijk opgeheven wordt door een nagekomen subsidie van rijk en gemeente over 1947 van 21.500. De vooruitzichten voor 1949 zijn evenwel niét erg gunstig. Er wordt een nadelig sal do van 16.600 verwacht, voornamelijk een gevolg van het teruglopen van het aantal abonnés en begeleidingen. Bovendien heeft de gemeenteraad tachtigduizend gulden subsidie gevoteerd, terwijl voor de helft der salarissen 86.650 nodig is. Daarna kwam de verkiezing van een nieuw bestuur aan de orde. De voorzitter, mr. Beets, deelde mede, dat de gemeente ingevolge de aan de subsidie verbonden voorwaarden mevrouw mr. E. Scheltema Conradi en de heer D. A. J. Spek had aan gewezen als gedelegeerden van het gemeen tebestuur in het bestuur. Hij stelde de ver gadering voor hen bij acclamatie te ver kiezen. aan welke wens werd voldaan. Er werd ampel gediscussieerd over de vraag of men de nieuw te kiezen bestuursleden het oude bestuur bleef bij zijn besluit zich niet herkiesbaar te stellen aan een mandaat zou binden, hetgeen neer zou ko men op een stelling nemen ten opzichte van de voorwaarden der gemeente. Op ad vies van mr. Beets en enkele leden werd dit achterwege gelaten, daar anders het te benoemen college in zijn vrijheid van han delen beperkt zou worden en de kans niet uitgesloten was, dat de verhouding tot het gemeentebestuur er niet beter op zou wor den. Vele leden betreurden het, dat het af tredende bestuur niet met candidaten was gekomen, omdat men niet op de tijdens de vergadering gestelde candidaten voor bereid was. Mr. Beets was daaren tegen van oordeel, dat van het zit tende bestuur, dat het verwijt een „onder onsje" te zijn, had moeten incasseren, niet verlangd kon worden met eigen candidaten te komen. Overigens gaf hij toe, dat de schijn van die „onder-onsjes" niet te ver mijden was, omdat de belangstelling van de leden voor het bestuurswerk altijd nul komma-nul was geweest. Tenslotte werd de suggestie van prof. ir. A. D. Fokker aanvaard op de vergadering candidaten te stellen, waarna de leden nog gedurende een week de gelegenheid zouden hebben namen op te geven om dan een nieuwe vergadering te houden, waarop de bestuursverkiezing kan plaats vinden. De formule van één der leden „het stand punt van het bestuur onder deze omstan digheden te respecteren en het dank te brengen voor het verrichte werk" werd met instemming ontvangen. Slechts één der leden bleek op een can- didaatstelling voorbereid te zijn, hetgeen de voorzitter deed opmerken, dat ook voor een uit deze personen samengesteld bestuur zou gelden, dat de „wind uit dezelfde hoek waait". Achtereenvolgens werden de namen ge noemd van mr. E. F. W. Eckelt van Pel- kinië, F. M. L. Ie Cavalier, ir. J. N. Logo- thetopoulos, H. R. Abma, W. J. C. Olivier, M. Herdink, P. Ooms, R. Holthuis en J. P. Vincent. De laatste wilde bij de rondvraag de dirigenten-kwestie nog aansnijden, doch de vergadering bleek van mening, dat dit bij uitstek een bestuursaangelegenheid is. Over veertien dagen vindt dus de ver kiezing van een bestuur plaats. COLORADOKEVER OPGEBRACHT De eerste coloradokever van dit jaar vloog een woning aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag binnen. De bewoner heeft het insect naar het politiebureau gebracht. Boekenexposities de hoofdstad m Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de Nederlandse Bond van Boek binderspatroons en onder auspiciën van de Stichting Boekbinderij en Papierverwer king is in het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam een tentoonstelling gearrangeerd van handgebonden boeken, die als sieraden van dit kunstambacht kun nen worden beschouwd. Eveneens in het Vondelparkpaviljoen is een tentoonstelling ingericht van de „Vijftig best verzorgde boeken van 1948". De commissie voor de propaganda van het Nederlandse boek heeft met deze ten toonstelling een oude traditie in ere her steld. Een jury bestaande uit jhr. dr. M. R. Radermacher Schorer, dr. G. W. Ovink, W. H. Benier, F. P. d'Huy. en Chr. Leeflang heeft uit de productie van 1948 de vijftig best verzorgde boeken gekozen. Voor de tentoonstelling heeft zij aan deze vijftig een aantal werken toegevoegd, waarvan de ver zorging van onderdelen (als typografie, bindwerk, illustratie, stofomslag) haar aan leiding gaf ook daarop de aandacht te ves tigen. De wethouder voor de kunstzaken in Am sterdam, mr A. de Roos, heeft Dinsdagmid dag beide tentoonstellingen geopend. Sibajak brengt vrouwen en kinderen naar de Oost r Met de „Sibajak" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd zijn Woensdagmiddag 600 vrouwen en 325 kinderen, waarbij 108 babies, naar Indonesië vertrokken. Onge veer vijftig mannen, bijna allen in Indonesië gewortelden, bevinden zich eveneens aan boord. Hoe Nederland Indië hielp De stichting „Nederland helpt Indië" heeft tot nu toe uit particuliere giften ruim 8.250.000 ontvangen. Ten behoeve van gerepatrieerden liet men op ieder naar Nederland varend schip twee a drie dames meevaren, die inlichtingen verschaften over de situatie in Nederland en die met raad en daad klaar stonden. Bij de ontschepin gen werden als welkomstpakket uitgereikt: 50.000 doosjes sprits, 11.000 ontbijtkoeken, anderhalf mïllioen sigaretten, 13.000 doos jes fondant alsmede talloze fruit- en lunch pakketten. Alleen in 1946 werden aan de reeds in Nederland gevestigde gerepa trieerden fruitpakketten ter waarde van 70.000 gulden uitgereikt. Voorts konden alle gerepatrieerden puntenvrij een deken pakket betrekken. Ter leniging van de grootste kledingnood werd alleen reeds het laatste jaar 155.000 uitgetrokken voor de aankoop van kleding, die dan gratis wordt verstrekt. Het waren 750 herencostuums, 400 winterjassen voor heren en 800 voor kinderen, voorts 4500 pullovers, 10.000 stuks ondergoed, 400 damesjaponnen en evenveel damesmantels en 800 pyama's. Er werd 220.000 gulden uitgetrokken om gedurende drie jaar 24 bedden ter beschik king te stellen van Indische t.b.c.-patiën- ten in Nederlandse sanatorium te Davos, alsook voor eventuele hulp in de verpleeg- kosten van hen, die in Nederland in een sanatorium verblijven. Ook de nazorg voor de herstelde patiënten valt hieronder. Als reliefzending werden tot dusver naar Indonesië gezonden bijna een millioen me ter katoen, vier millioen blikken melk en anderhalf millioen kg havermoutpap, te zamen voor een. waarde van 1.800.000, Verder 750.000 kg. biscuits, 65000 kg vlees in blik, 540.000 blikken visconserven, 140.000 blikken jams en vruchtensap voor zieken en zwakken, 1100 kg speciaal ge prepareerde melkproducten voor zieken en voor enige tienduizenden guldens Sal- varsan (tegen framboesia) en andere me dicamenten, alles tezamen een waarde van vijf en een half millioen gulden vertegen woordigend. Dit alles werd gratis uitge reikt, evenals de zogenaamde welfarezen dingen, bestaande uit 400 kisten studie materiaal, boeken en sportartikelen, 500 kisten kinderspeelgoed en 200 kisten di versen. Voor de bouw van een ambachtsschool te Ambon werd een bedrag van 350.000 gegeven en voor de bouw van een nijver heidsschool voor meisjes te Tobelo 35.000. Er werd 100.000 geschonken aan slacht offers van rampokpartijen, alsmede een gelijk bedrag aan de kampen van Euro peanen, die op hun evacuatie wachtten en van andere „displaced persons". Verdere hulp hier te lande bestond uit: 40.000 steun aan diverse stichtingen en instellingen en 10.000 voor hulp in studie aangelegenheden. In Indonesië werden in het verstreken jaar op kosten van de stich ting 195.000 kledingstukken vervaardigd. Op verzoek van prof. De Haas, kinder specialist te Batavia, werd op alle scholen gedurende drie maanden dagelijks gratis melk verstrekt. Ook in andere plaatsen gebeurde dit. Binnenkort zal een partij baby- en kindervoedsel ter waarde van ongeveer 5000, worden verscheept. Dui zenden kerst- en jubileumpakketten wer den uitgedeeld aan kinderen in weeshuizen, hospitalen, opvoedingsgestichten en pleeg gezinnen. De laatste verschepingen naar Indonesië bestonden uit 50.000 meter graslinnen, 15.000 meter slopenkatoen, 20.000 kisten gecondenseerde melk en 25.000 meter be drukte katoenen stof. In de eerstvolgende weken worden nog verscheept 10.000 mol tondekens, 6000 luiers, 2000 handdoeken en 25.000 meter bedrukte katoen. In de eerstvolgende maanden zullen nog volgen 25.000 luiers, evenzoveel handdoeken en 5000 meter lakenkatoen. Dertien jaar geëist wegens overval op tuinder Op 25 April van het vorig jaar drong 's avonds een gemaskerde man, die ge wapend was met een revolver, de woning van de 39-jarige tuinder 't Hoen in Naald wijk binnen. De tuinder wilde de indringer met een stoel te lijf gaan, doch de gemas kerde loste een schot, dat 't Hoen in het onderlichaam trof. De volgende dag over leed hij. De dader werd enige dagen later aange houden. Hij bleek te zijn de 38-jarige Duitser H. Steil uit Herzogenrath. Zijn medeplichtige, de 36-jarige Hagenaar A. Z. werd eveneens spoedig gearresteerd. Beiden hadden zich thans voor de Haagse rechtbank te verantwoorden. De Haagse chauffeur P. D„ die als ge tuige gehoord werd, verklaarde dat S. hem na in Den Haag teruggekomen te zijn die zelfde avond het hele relaas had gedaan. S. zeide van mening te zijn, dat hij 't Hoen niet had geraakt. Toen S. twee dagen latei- las, dat 't Hoen was overleden, verbrandde hij in de woning van D. de pet, het masker en de jas, die hij bij de overval had ge dragen; daarna nam hij de vlucht naar Kerkrade, waar hij is gearesteerd. Naar S. op de zitting verklaarde had Z. het plan geopperd een „kraak te zetten" bij een of andere boerenleenbank. Ten slotte besloot men een overval te plegen 51. Joris Goedbloed was een handig per soon. In een zeer korte tijd had hij de tul band weer op het hoofd van de kamerheer geknoopt, terwijl hij intussen duizend ver ontschuldigingen uitsprak. Toen hij klaar was. bezat de tulband niet meer het fijne model, dat hij eerst had gehad, maar de kamerheer liep tenminste niet meer met een bloot hoofd en de goede man ging dan ook getroost heen. Panda had ongeduldig gewacht op het moment, waarop hij zou vertrekken, en nu viel hij tegen Joris uit; „Wat een toestanden! Wat een moeilijk- heden! Hier zitten we nu in dit paleis en als je niet binnen een paar dagen een nieuwe kaart hebt en die kaart is goed, dan gaan we op het schavot! Ik wil mijn leven niet op het schavot eindigen! Ik wil iets worden in de maatschappij! Ik was piccolo en ik heb hier eigenlijk niet eens iets mee te maken en„Tut, Uit, baas je," sprak Joris vermanend. „Laat u niet door uw gevoelens meeslepen! Ook ik heb dit alles overdacht en ben tot het besluit gekomenom dit gastvrij paleis ongemerkt Maurits Dekker Hm Moussault's I Dit is het verhaal va„ „e „j I Weemnk. de zoon van "J V«H-, meubelmaker die in dc men van deze eeuw door E? verdrukt wordt. Hugo, von! zelf voornamelijk tot voorh ,V:'' - gediend, voeit'de beho" iiC ervaringen en emoties I? 01 «■e i' drukken, maar hij weet nL heeft misschien niet veel ,"i t' moeite van het opschrijven! 01'? «I- rits Dekker houdt zich be" S '4' geven van het leven van de fa»,fe"-* en Hugo mijmert maar wa. dat men te weten komt wat J lï. ais toekomstig schrijver vergt liefdesaffaire met een oudere v echter aan haar afzichteliikp L,r°Uv' C bonden bliift: hii vT bonden blijft: hij voert'^,"™» Arnold gesprekken over probWn voordoen. Men mist hierbij de fif5* doordringende beschouwinPsutf nieuwe vormen uitbeeldt- hp» weegt zich haast in een vlak er de schrijver niet na wat hij uit afschuw voor 12e'- weggelaten blijft er te weini? Hugo komt overigens Sa0"' toe. Zijn gedachten worden r!ï een meisje met grijze ogen r2. J1' hii een alles verhelderende ml zo: het is 1918, de oproerige mSi?" vrouw in een rode blouse bedwang gehouden worden dom,! juist, na een bevel van de tSBfc* ten gereed staan. De menieR^ met stenen en scheldwoorden a,S' nu iflijft alle spanning besloten'in5 A stilte dan zegt een soldaat li 5'®» ten gereed staan. De men®»®» scneldwoorden gegooi -V-banning besloten in stilte dan zegt een soldaat llA®1 met, ik schiet niet", en de menigi, in .i wijl de kapitein do soldaten GS??' ren. „Zo loste een kerel zijn nrokw ondanks alles! Zo kon het en zo geloven, durven en doorzetten" tegen zichzelf als hij dat gezien' morele waarde van deze handel:,,.; zo'n druk van buiten is twijfelaiM .f,1» als aanstaand romanschrijver hi/L- begrijpen dat de werkelijke beteken:,L" scène anders gevonden moet vierder dat niet doet, vernietigt alle veitü.2 men nog in zijn kwaliteiten mag hs? iï Sproeten? SPRUTÖL] door het venster te verlaten en dan vredig samen huiswaarts te keren. „Maar wij zit ten aan de andere kant van de wereld!" riep Panda. Wie moet onze reis naar huis betalen?" „Ik, mijn vriendje," antwoordde Joris rustig. „Ruime middelen staan ons i ter beschikking! Zie slechts hier!" En met die woorden toonde hij Panda een handvol schitterende diamanten.Panda begreep natuurlijk onmiddellijk waar hij die van daan had gehaald; die had hij uit de tul band van de kamerheer geplukt. De ge- menerd! op de tuinder 't Hoen, waar Z. twaalf to geleden had gewerkt. S. verklaarde om geld te hebben na vragen, doch te hebben geschoten Hoen op hem af kwam. De officier van justitie achtte het Ei- bewezen, dat S. de tuinder iwiUeu n wetens had willen doden, doch verkia-t; hem schuldig aan het toebrengen van air lichamelijk letsel, de dood ten gevolg hebbende. Een psychiatrisch rapporthaóü verdachte ten tijde van het misdri.il a sterke mate verminderd toerekening^!, baar genoemd. De officier eiste tegen i dertien jaar gevangenisstraf met aftrei. Raadsman mr. J. H. van Wijk achtt» opzet niet bewezen en bepleitte vrijsprak Voor het geval de rechtbank zich hiermee niet zou kunnen verenigen, vroeg de V(i< dediger clementie. Tegen de medeplichtige Z, eiste de offi cier van justitie vier jaar met aftrek. Ove veertien dagen zal de rechtbank uitsprak doen. Uitvinders. Radio-Moskou meldt, dal Sovjet-Unie gisteren de honderdste verjaardag vierde van hel overlijden van Miron Efomowitsj Tsjerepanof, de bouwer van de eerste Russische loco» motief. Miron en zijn vader Efhn werk ten als werktuigkundigen in sa metaalfabriek te Nizjni-Tagil in K Oeral. In 1834 bouwden zij, zo verkhri radio-Moskou, de eerste stoomns'li- en tien jaren later de eerste Rute-te locomotief op rails die een uursnÉai van 15 kilometer kon bereiken en ffl 9 nuttige lading van drie a vijf (ca te vervoeren. Variatie. Sinds enkele dagen g samenzwering tegen de regering rc president López werd ontdekt zijn c Paraguay velen gearresteerd, zo woro! uit plaatsen aan de Argentijnse gtü bericht. De meesten dezer werden geduid als aanhangers van generic. Morinigo, de voormalige dictator vn Paraguay, die sinds Juni in ballingtej? te Buenos Aires vertoeft. López. den Februari de macht in handen nam, als het goed gaat 14 Mei als re sident beëdigd worden. Paraguay hti de laatste 14 maanden zeven revoluties beleefd. Bedankjes. Brigade-generaal ScheM Tsjechoslowaaks militair- en luchtvel* attaché te Washington, heeft gewa&-L naar zijn land terug te keren. vtge week nam Hugo Skala. lid van de IX- choslowaakse financiële missie, ontfcs enige uren nadat hij in de Verenig Staten was aangekomen. Winst. Na een bespreking in de I Kamer van het wetsontwerp. m het aantal zetels in het parlement» gepast wordt aan de resultaten vai volkstelling, is dit °"twe^ tegen 57 stemmen, bij 11 ontll D„ angenomen. De uitbreiding van h =- tal parlementsleden van 20/ tor tekent een winst voor Vlaanderen Brussel. Verzoek. Joegoslavië heeft de;UN0 Wct- dag verzocht stappen bij de Gries. gering te doen „opdat de uitroeiing van Griekse patrrotten - gestaakt". Het verzoek is gedaan telegram aan de voorzitter van gemene Vergadering, dr. Evatt. Gewaarborgd. De Bulgaarse ref^^rj de uitnodiging van Tr.vgve Lie te -nemen aan de besprekingen tieke commissie der UN9,0^ern„iMnii tie der godsdienstvrijheid in .V,] van de hand gewezen, zo mdflP gaarse Nieuwsbureau. Volg Bulgaarse antwoord betreit een binnenlandse aangelegennei heid van godsdienst is Bulgarije, aldus de verklaring. •letje. De politie van Catoltt! Wj Metje. De politie van t([We Woensdag gevuurd op een communistische demonstra personen werden gedood en naar het ziekenhuis word^gg bracht. Eerst had de pohtiedig stokken uitgevoerd en \e bruikte zij traangas. Toen p0iitü stranten handgranaten naa Ag wierpen, twee trams m b jujei en een bus met stenen öes vuurde zij.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2