Nieuwe IJmuidense Machinefabriek voert het metalen trawlbord voor Nederland in Eén jaar rheumatiekbesfrijding in Velsen, Beverwijk en Heemskerk Beter bereide maaltijden voor diabetici v. Het huis aan de baai DONDERDAG 28 APRIL 1949 tJMUÏDER COURANT TUSSEN DE HORTENSIA'S.... Aluminium binnenbekleding voor vis-verzendkisten binnenkort in productie In een propere machinehal aan de IJmuidense Haringkade, waar de hortensia's nog tussen de draaibanken prijken omdat deze ruimte pas één dag van haar bestaan achter de rug heeft, staan twee rood-gemeniede trawlborden, die er op het eerste gezicht niet onfamiliair uitzien. Maar bij nadere bezichtiging blijken deze borden van ijzer te zijn en daarom zijn ze interessant, want zolang de trawler in het sleepnet hangt, hebben houten borden dal net voor de oogst der zeeën uitnodigend opengehouden. Deze nieuwe Belgische borden volgens systeem Pierlot uit Heys zullen vermoedelijk op den duur bun houten voorgangers verdringen, want de Belgische visserij heeft er al zoveel voordelen in ontdekt, dat in totaal 55 schepen er reeds mee uitgerust werden. In Nederland Vaart er een enkele logger mee: onder meer de „Java", KW 159, die de borden „op proef" mee naar zee kreeg, maar ze nu niet graag meer kwijt wil. Stabiel „als een huis" Deze nieuwigheid, waarvoor de firma H. Z wart's machinefabriek uit IJmuiden het Nederlandse patent in handen heeft gekre gen, moet inderdaad op diverse punten voordelen bevatten. Ten eerste is de sta biliteit op de zeebodem veel groter dan van de houten exemplaren: door een luchtka mer aan de top zullen zij altijd rechtop langs de bodem schuiven en het net kan dus niet zo gauw onklaar raken als met de veel min der stabiele houten trawlborden. Bovendien zijn zij 10 procent lichter dan hun voor gangers hoewel als gevolg van een vernuf tig doorstroom-systeem de weerstand ruim voldoende is om het net wijd open te sper ren. Het visserij-onderzoekingsvaartuig „An ton ie van Leeuwenhoek" heeft de metalen borden enige tijd mee naar zee gehad en het rapportje, dat daarna werd uitgebracht, vertelde voorzichtigheidshalve niet alles, maar toch wel genoeg om een oordeel te vormen over de belangrijke scheerwerking van de nieuwe borden, die 10 a 15 procent groter blijkt te zijn dan van de thans nog algemeen gebruikte. Een ander voordeel van het nieuwe systeem zal de mogelijk heid tot verzwaring van de borden blijken te zijn: de schipper kan ze inwendig te allen tijde met kettingen een groter gewicht geven. D.C.S. speelde „Scherven" De toneelgroep van de IJmuidense Oud- Katholieke jongeliedenvereniging D.G.S. verraste de talrijke aanwezigen in het Thalia-theater Dinsdagavond met een voor treffelijke opvoering van het toneelspel „Scherven". Tot nu toe is D.G.S. steeds met een klucht of blijspel op de planken gekomen, maar thans heeft zij bewezen ook het genre van een ernstiger werk te kunnen brengen. Scherven is hier en daar poëtisch, zeker niet gespeend van humor en doorspekt met lichtelijk hoogdravende scènes die opgelost worden in een serie spitsvondigheden, waarin de geestigheid niet ontbreekt. Het is de geschiedenis van een familie die bo ven haar stand leeft, daardoor schulden maakt en uit de narigheid geholpen wordt door eenvoudige mensjes, die altijd met een zeker ontzag tegen de haute chique hadden aangekeken. P. A. Peek was uitstekend in zijn creatie van do boemelstudent, die er een zeer filo sofische levensbeschouwing op na houdt en zijn ellenlange meditaties kruidt met rake geestigheden en scherpe ironie. Het spel van. de heer Peek verraadt ongetwijfeld een zeker talent, hoewel hij de juiste hou ding niet altijd wist te vinden en zijn over dreven gebarenspel wel eens hinderde. Mevrouw Wijker als het verwende egoïs tische vrouwtje Netty, gaf met al haar stugheid toch een goede vertolking van haar zware rol. Haar uitspraak, beweging en houding waren correct. Het charmante dienstmeisje van mej. Wijker dat langs poëtische weg door Amor in des boemel- students armen wordt gedreven, was wat effen van toon en zij miste een zekere los heid, maar was toch vriendelijk in haar bescheiden optreden. J. Wijker als de pro curatiehouder die ter wille van zijn vrouw de eerlijkheid vaarwel zegt, gaf blijk zich op de planken thuis te voelen en de wijze waarop hij zijn rol bracht bevredigde ze ker. hoewel aan houding en gebaar nog iets geschaafd kon worden. Als de rond borstige oom Barend was C. v. d. Plas kos telijk, en hij wist van zijn ondergeschikte rol een goed geheel te maken. Een meer eisende taak zou bij hem in vertrouwde handen zijn. P. Ham en mej. Zwart speel den wat moeilijk, ofschoon ook zij over het algemeen voldeden. Hetzelfde geldt voor mej. Zwemmer; de departements ambtenaar Compeer kwam wat schuchter uit de hoek, maar beschikt over voldoende capaciteiten om zijn plaats in de rij der spelers te behouden. De vereniging D.G.S. kan haar experi ment op de planken als geslaagd beschou wen. Een bal besloot de avond. L. v. B. Dat het „snijpunt" van de borden ver steld kan worden is weer een ander puntje op hun debet en zo zullen er voor de insi der waarschijnlijk nog enige te ontdekken zijn. Op het eerste gezicht hebben ze slephts één nadeel: hun duurte, maar als er kor tere en meer rendabele reizen mee gemaakt kunnen worden, zullen de hogere kosten er natuurlijk weer vanzelf uitkomen. Verschillende IJmuidense trawlreders hebben de kat eens uit de boom geke ken maar denken er toch sterk over, zo deelde men ons van de zijde der firma Zwart mee, om op de metalen borden over te schakelen, zodat serie- bouw in IJmuiden op den duur lonend zou worden. Vis-verzendbist Het metalen trawlbord is echter niet de enige nieuwigheid, die aan de Haringkade te vinden is. Een aluminium visverzend- kist volgens systeem Liner Crats (Huil) staat er ook te kijk, die in samenwerking met een kistenfabriek uit Lisse over een maand of twee vervaardigd zal worden. De prettige eigenschappen van aluminium voor de verzending van vis zijn zo langzamer hand wel bekend, maar de hoge kosten hebben het bedrijfsleven tot nu toe weer houden van aanschaffing op grote schaal. Het gaat er op lijken, dat er thans echter een compromis gevonden is in de vorm van een gewone houten kist met aluminium binnenbekleding, die een hygiënische ver zending mogelijk maakt. De kisten worden in tegenstelling tot de ontworpen halkisten „gezet" en daarna geflenst, maar daarvoor moeten een paar machines naar IJmuiden komen, want de doorsnee „werkplaats" is nu eenmaal nog niet ingericht op het maken van verpakkingsmateriaal. Ook van deze nouveauté bezit de firma Zwart de patent rechten, niet alleen voor Nederland, maar ook voor België en Luxemburg. Twee projecten, waarvan het metalen trawlbord „gloednieuw" is, dienen zich dus aan in de IJmuidense industrie, die met het bedrijf van de heer H. Zwart een jonge telg met een oude naam rijker is geworden; pro jecten, die de gedachten dwingen in de richting van een modern visserijbedrijf. „Vlaggetjesdag" moet een feest worden Optocht van verenigingen naar de haven De vorig jaar in IJmuiden gehouden „vlaggenda'g" voor het uitvaren van de haringvloot is zo zeer in de smaak geval len. dat het bestuur van IJmuidens Bloei zich heeft voorgenomen de medewerking van de rederijen in te roepen om op 22 Mei ook dit jaar de schepen in vlaggentooi te zetten. Op deze wijze komen de haven en een belangrijke bestaansbron van de gemeente Velsen (de haringvisserij) in het centrum van de belangstelling te staan. Muzikale medewerking kan op die dag niet worden gemist, maar eerst dan wordt zulk een dag belangrijk, wanneer vele kringen uit de bevolking bijdragen tot het feestbetoon. Dit wordt bereikt, wanneer vele plaat selijke verenigingen blijk geven van haar medeleven en van haar bestaan, door zich te vijftien uur in optocht van een bepaald punt (het Tiberiusplein) te begeven naar de haven, waar de nieuwe teelt zal worden ingeleid door het hijsen van een vlag. Om op tijd te kunnen vertrekken is het noodzakelijk, dat de deelnemende vereni gingen te 14.30 uur aanwezig zijn aan de voorzijde van de Nijverheidsschool. De optocht van verleden jaar is een der hoogtepunten van het Koninginnefeest ge weest. Ook nu zal de bevolking voor een Gevallenen-herdenking bij de papierfabriek De directie van Van Gelder Zonen N.V. Papierfabriek, heeft, evenals voorgaande jaren, het voornemen om aan de vooravond van de nationale bevrijdingsdag op Woens dag 4 Mei de gevallen personeelsleden te herdenken. Hiertoe worden voor zover de dienst het toelaat, mede namens de Bedrijfsunie van de samenwerkende vakorganisaties, alle leden van het personeel verzocht tegen woordig te willen zijn bij de bronzen ge denkplaat aan het gebouw van Papier machine 18. De plechtigheid der herdenking, die 's middags te half vijf aanvangt, zal namens de directie worden geopend, waarna de Harmoniekapel „De Eendracht" zich zal laten horen. Vervolgens wordt stilte in acht genomen en wordt er besloten met een bloemenlegging en een défilé. Tot familie en naaste verwanten van de gevallen per soneelsleden heeft de directie eveneens het verzoek gericht de plechtigheid te willen bijwonen, dergelijke demonstratie grote belangstel ling hebben. De heer M. J. Koelemeyer, Velserduin- weg 167 bleek weer bereid zich te belasten met de organisatie en de opstelling van een optocht. Het bestuur stelt drie prijzen beschik baar voor de verenigingen die door haar feesttooi (vlaggen, wimpels, guirlandes) het meest in de smaak vallen. In Mei 1948 begon de Stichting Rheuma- bestrijding in de gemeente Velsen, Bever wijk en Heemskerk haar werk. Thans is het eerste jaarverslag versche nen, waarin wordt gememoreerd, dat het consultatiebureau te Velsen is gevestigd in het gebouw van de G.G.D. aan de Sta tionsweg en in Beverwijk in het polikli niekgebouw van het Rode Kruisziekenhuis. De rheumatoloog dr. H. Lubberhuizen wordt in beide gemeenten geassisteerd door een zuster. Reeds in het begin bleek dat één dag per week te weinig was om alle patiënten van advies te dienen. In Velsen duurden de zittingen vaak tot één uur in de middag en in Beverwijk tot zes uur. Het gevolg was, dat het onderzoek vaak niet met die volledigheid en rust kon geschieden, die daarvoor nodig was. Het is van het grootste belang dat er voldoende tijd is om de patiënten nauwkeurig te on derzoeken en uitvoerig in te lichten om trent de na te leven voorschriften. Indien dit laatste te snel geschiedt, begrijpen de betrokkenen de raadgevingen veelal niet en komt er van de naleving niets terecht. Voorts is een regelmatig herhalen van het bloedonderzoek beslist nodig. Werd eerst aangenomen, dat het aantal patiënten na verloop van enige maanden Speciale cursus voor suikerzieken Een suikerzieke is iemand, die bepaal de voedingsmiddelen niet kan ver teren; speciaal koolhydraten, waartoe in de eerste plaats natuurlijk suiker behoort. Daarom leven deze mensen streng op diëet, zo vertelde ons de directeur van de Velsense Gemeen telijke Geneeskundige Dienst dr. L. S. Limborgh Meyer. En hij vervolgde: De voedingskwestie is voor hen ontzaglijk belangrijk, omdat hun welzijn daar veel meer van afhangt dan bij mensen waarvan het lichaam normaal functioneert. Steeds moeten deze patiënten wikken en wegen wat mag en niet mag. Niet slechts voor hen, doch voor degenen die hun maaltijden moeten bereiden is er de grote moeilijkheid van het afwisseling brengen in de menu's. Cursus op komst. Om de lijders zowel als hun verzorgsters te helpen deze moeilijkheid te onder vangen, zal een cursus van vier lessen worden gegeven door een ervaren diëtiste. Daar zal aan diabetici, er zijn er 150 in Velsen, en belangstellenden zover zij bij de verzorging zijn betrokken, uitgelegd wor den hoe zij op de meest efficiënte en sma kelijke manier eten kunnen bereiden. Ten dele zal dit worden gedemonstreerd. De gemeentelijke huishoudschool werkt hierin in zoverre mee, dat er een lo kaal wordt beschikbaar gesteld. Aan de cursus gaat een bijeenkomst vooraf, waarvoor alle diabetici in de ge meente een uitnodiging zullen ontvangen. Op deze bijeenkomst, die eind Mei wordt gehouden, zullen dr. R. P. van der Veld en de diëtiste het woord voeren. Voor het volgen van de cursus zal een klein lesgeld moeten worden betaald. Men heeft hiervoor drie tarieven naar draag kracht ingesteld. Reeds werden cursussen in andere plaat sen gehouden en hier bestond grote animo voor dit belangrijke deel van de gezond heidszorg. V. Dr. Limborgh Meyer sprak de hoop uit dat ook in Velsen het belang van deze cur sus zou worden ingezien, zodat velen zich zouden opgeven als cursist. Santpoort-dorp De eerste Finse school komt volgende week in gebruik Naar wij vernemen hoopt men de Finse school in de Santpoortse bloemenbuurt, waar christelijk onderwijs zal worden ge geven, begin volgende week in gebruik te nemen. Maandag komt het meubilair aan. Ook de Katholieke Finse school aan de Terrasweg nadert thans snel haar vol tooiing. JEUGDDIENST VAN DE HERVORMDE GEMEENTE. Zondag 1 Mei zal om 10 uur des morgens in de bovenzaal van het Jeugdhuis een Jonge Jeugdkerkdienst worden gehouden voor de jeugd van 14 tot 19 jaar. De heer H. Remiëns zal hierin voorgaan. Agenda voor Velsen en IJmuiden DONDERDAG 28 APRIL. Thalia. 8 uur: D.C.IJ.-cabaret: „Hallo IJmuiden". Rex. 8 uur: Culturele Vereniging Vel sen: „Vogel vlieg de wereld in" (Het Vrije Toneel). VRIJDAG 29 APRIL: Thalia. 8 uur: „Een kind klaagt aan". Rex. 8 uur: „Verbroken geluk". wel zou verminderen, dit bleek niet het geval te zijn. Met ingang van 1 Januari 1949 werd derhalve besloten in Velsen zo wel als in Beverwijk een hele dag per week het bureau open te stellen en er wordt zelfs overwogen nog een ochtend hieraan toe te voegen. Niet slechts worden de pa tiënten op het consultatiebureau volledig onderzocht, tevens wordt daar het een voudige laboratoriumwerk verricht. Meer uitvoerige onderzoekingen geschieden in het Antonius Ziekenhuis en in het Rode Kruisziekenhuis. In het consultatiebureau wordt alleen aan de huisartsen advies gegeven, maar de lijders worden er niet behandeld. Indien physische therapie wordt voorgeschreven dan moet de patiënt deze behandeling in een der genoemde ziekenhuizen ondergaan. Meermalen wordt ook massage geadvi seerd. De behandeling door masseurs wordt door de rheumatoloog zoveel mogelijk ge controleerd, om er zeker van te zijn dat de juiste behandeling wordt toegepast. Verder is het nodig de patiënten steeds weer voor heronderzoek op te roepen om een volledig beeld van het ziekteverloop en van het resultaat der behandeling vast te kunnen stellen. In afwijking van de algemene regel wor den patiënten, die de goudkuur moeten ondergaan, wel op het consultatiebureau behandeld. Want deze behandeling vereist een regelmatig bloed- en urineonderzoek om vergiftigingsverschijnselen te voorko men. Deze kuur kan daarom het beste door de rheumatoloog, uiteraard in overleg met de huisarts geschieden. In het afgelopen jaar is zowel de samen werking met de huisartsen als met de. spe cialisten zeer goed geweest. Waar de hulp van een orthopaedist onontbeerlijk is, ver leende ,dr. Mol uit Haarlem desgevraagd zijn medewerking. Als een leemte wordt gevoeld, dat het nagenoeg onmogelijk is moeilijke gevallen naar een rheumacen- trum door te zenden, aangezien dé enige bestaande inrichting in Leiden overbelast is. In het bureau in Velsen werden in het jaar 1948 niet minder dan 124 en in Be verwijk 144 patiënten onderzocht. Mèer dan 500 adviezen en consulten werden in beide bureaux gegeven. Het is uiteraard nog niet mogelijk uit voerig resultaten van het werk te ver melden, zo luidt het in het jaarverslag. Rheuma is een ziekte, die veelal een lang durige behandeling vraagt. In vele geval len betrof het een verouderd rheuma, wat de termijn aanmerkelijk verlengt. Toch zijn reeds tien patiënten als genezen afgeschre ven. Zoals te verwachten was overwegen de gewrichtsaandoeningen en juist deze veroorzaken, indien er niet bijtijds aan dacht aan wordt geschonken invaliditeit. Door een tijdige behandeling kan, indien het euvel niet geheel en al kan worden verholpen, toch bereikt worden dat de arbeidsongeschiktheid in veel geringere mate voorkomt. De betrokkenen kunnen dan in staat blijven voor de maatschappij nuttige en voor henzelf de nodige arbeid te verrichten en in eigen levensonderhoud te voorzien. Door het bestuur zal worden nagegaan sociaal werkster noodzakelijk is. of en in hoeverre de aanstelling van een Tenslotte kan worden meegedeeld, dat de financiën van zodanige aard waren, dat alle benodigdheden konden worden aan geschaft. Het hoekje van Donderdag, 28 April 1949 Beste kinderen. De maand April behoort alweer bijna tot het verleden en daarom zullen deze week weer veel gretige handjes naai de krant grijpen, om te zien wie de prijs van de maandwedstrijd gewon nen heeft. Het was voor mij niet zo'n moeilijke keuze als anders want het beste werk was heel gemakkelijk direct aan te wijzen. Een heel mooie lijst maakte GEORGE FORMBY om zijn lente-plaatje: een zelf-uitgezaagde! Al heeft onze George al enkele malen een prijs kunnen be machtigen, toch moet ik zijn keurige arbeid belonen en hem de EERSTE PRIJS geven! George gefeliciteerd hoor, je hebt het echt verdiend en ik hoop, als je zó doorgaat, dat je nog eens een hele Tante Els-prij zen bibliotheek bij elkaar krijgt! De tweede prijs verdient ongetwijfeld HORTENSIA met haar leuke lente-teke ning. Al was het lijstje niet zo mooi als dat van George Formby, toch heb jij erg je best gedaan en dan ook een echt lente schilderijtje gefabriceerd. Tot slot krijgt ALPENKLOKJE de troost prijs want zij had een plaat uitgeknipt en die in een eenvoudig maar stevig lijstje gezet. Haar werk zag er keurig uit. Nu jongelui, jullie weten het weer. De hoofdprijswinnaars kunnen hun boeken lijstje binnenkort tegemoet zien en de win nares van de troostprijs wacht maar rustig af tot er wat in de brievenbus komt vallen. Nog even iets over de Mei-wedstrijd, voordat ik aan de brieven ga beginnen. De nieuwe maandwedstrijd komt pas volgende week in ons hoekje, dus 5 Mei kunnen jullie lezen wat er gedaan moet worden voor het nieuwe raadsel. Deze week is toch te feestelijk om over maandwedstrij- den te denken, dus vond ik het beter om jullie nog maar een tijdje nieuwsgierig te laten. En nu naar onze brieven. Allereerst is hier SPERWER, die vraagt of ik zijn rapport al gezien heb. Nee jong, daar ben ik erg nieuwsgierig naar. Schrijf je het mij gauw eens? Fijn dat jullie school-elftal gewonnen heeft met voetbal len! En hoe heb je het in Rotterdam ge had? Reuze wedstrijd was dat, hè? Ik heb "hem door de radio gevolgd en bij elke Nederlandse goal. heb ik hard „hoera!" ge roepen. Het was dan ook een onverwacht succes. BLONDJE vond het leuk om haar schuil naam in de krant te zien staan. Dus Krul- lekopje is een vriendinnetje van je. Je moet tegen Hoepeltje zeggen, dat ze eerst een briefje moet schrijven, want anders kan ik niet antwoorden en dan komt haar naam niet in de krant. Dat kan ze toch wel begrijpen? Bevalt het je wel weer -op school? Fijn, dat je zo'n goed rapport' had. Een NIEUWELINGETJE uit IJmuiden schrijft een briefje, maar vergeet haar eigen naam te noemen. De twee schuil- nemen die ze noemt: Panda en Pluim staartje, waren allebei al bezet, dus je zult een andere naam moeten verzinnen. Hoor ik nog eens wat van je en vergeet je dan niet je naam, verjaardag en leeftijd te noemen? Een klein briefje kwam van KRULLE- KOPJE. Dus jij bent alweer naar school geweest. En heb je het een beetje naar je zin gehad of had je de vacantie maar liever nog een tijdje laten duren? Leer je op school blokletters schrijven of kun je het ook wel gewoon? MAARTVIOOLTJE heeft een duik in haar postzegels genomen. Fijn meisje, ik heb jou aan bijna alle- gevraagde zegels kunnen helpen en met jouw zending ben je ook weer veel ijverige verzamelaars van dienst geweest, denk ik. De zegel van Ne derland, 4 et. bruin heb ik meteen bijgeslo ten, dat zul je wel zien. Had je nogal een goed Paasrapport? GOUDENREGEN vertelt over haar natuur- dagboek. Nu, ik heb je beschrijving met plezier gelezen, maar ik vind één maand toch wel wat kort om zo'n boek samen te stellen. Eigenlijk moesten jullie het ge regeld bij houden, zodat je een soort her barium kreeg met gedroogde bladeren en planten enz. Dat lijkt me meer van prac- tisch nut. Maar misschien komt dat ook nog wel eens. Je vergelijking van het bol lenland met een sprei, vind ik wel leuk, maar dan een erg mooie, kleurige sprei, vind je niet? ZEESTER schrijft me een tamelijk slor dig briefje, maar daar zal ik hem maar niet erg boos over aankijken. Je had zeker haast? Je postzegel was spoorloos ver dwenen. Dat kan ook haast niet anders als je de brief niet in een enveloppe stopt. Deze week komt er een zegel van Hongarije naar je toe. Je krijgt als troostprijs-winnaar geen boekenlijstje jongen, maar je verras sing komt zo in de bus rollen, eerstdaags. Let maar eens op! Van GEORGE FORMByTT?"-^ deze keer. Jij bent wel een w"1®--' maand-raadsels zeg! Maar i. ii eerltik verdiend, hoor? L'ft'»'* van het boeren-bedriji houd?'t erg mooi werk. En zo.gezL en vroeg naar bed. Kun je al 8 is moeilijker dan je denkt hi, ALPENKLOKJE heelt ooi zomerse zon genoten. Jullie ft, 4 op de drukste dagen, de stik. a te zoeken. Ja het is bij Egm-a ik ben er ook wel eens telt me van een plantje, wit i. hebt. Dat vind ik erg aard ia ft** je niet hoe het heet? Je t JLft' se komst, hoor! ""«Prill»,. VIOOLTJE zag haar naam bij taties staan en dacht opeens ft Tante Els bestond ook. Fijn d,/?"? eens wat van je hoorde. Een l'™a. dag heb je gehad, zeg en je bent ft*' niet eventjes verwend! De -l!. zeker al m gebruik en de bo'.w"'5 natuurlijk al verdwenen' Had a.7 Banck nog niet gezien vóór PaL. 1 TTn VTXTATTA 1 ,rasW" En ZINNIA besluit ons rffiL telt, dat ze naar Wijk aan Zee ftft met de padvinders. Ik kan me ft w dat jullie een Feuke dag"hebhenTi'ft vertelde echter, dat de met de trein waren gegaan, niet „ft? gesproken plaats waren. Ik ben ere ft gierig waar die schavuiten geblev,, ren, want dat vergat je helemaal ft schrijven. Hoor ik dat nog eens Tot volgende week Kennemerlaan 154, IJmuiden^ ol briefjes aan de bezorger meegeva TANTE ELS FELICITEERT: SPRINGERTJE, die Zondag ju, AMAZONE en "SU.IU GEORGE FORMBY, die votes, week Maandag de bloemen buiten ..F zetten en KETELTJE, die de Woensdag daaru het feestvarkentje wordt. ONZE POSTZEGELBEURS. Aangeboden: NEDERLAND: Jubileumzegel 1948' jj0 ninginnekop 1899/1923, T>/z cent V groen; Willem van Oranje, 1933*5 ct., lila; voor het kind, 1948, 10 rood; voor het kind, 1947, 10 ct wiir rood; voor het kind 1948, 2 ct,"noa Koningin Wilhelmina, 1924'26,5 ct, groen; Koningin Wilhelmina, 1926-'31 10 ct., violet watermerk „cirkeltjes"); en 7% ct., violet (zonder watermerk); Zeehelden-serie, 10 ct. groen; Jamboree 1937, 11/2 ct., grijs-groen; Willibroróiu 1939, 5 c. groen; Herrijzend Nederland 1945, 71/2 cent oranje. NED.INDIë: Koningin Wilhelmina (oor. logstijd), 10 ct., bruin; Koningin Wil- helmina 1937, 10 ct., oranjerood. Koningin Wilhelmina 1913—32, 10 ct, oranje. BELGIë: Koning Albert, 192, 10 et., rooi; Herinneringszegel Pool-tocht A, de Ger- loche 1897-1947, 1 fr. 95, karmijn. ENGELAND: Olympische Spelen, 1948,3d,, paars en 2y2 d. blauw. Koning Eduard 1948, y2 d, groen, 1 d. rood en 11 blauw. HONGARIJE: St. Stephanus, 20 filler, rood; Heilige kroon, 4 filler, bruin, FRANKRIJK: Palais du Luxembourg, II) fr. blauw; Zaaister 1925-1926, 15 ff, lilabruin. CANADA: Koning George VI met pet, lel, groen, 5 ct., blauw. Landschap, 10 ct., groen. U.S.A.: Washington, 2 ct., rood. ZWEDEN: Koning Gustav, 10 öre, lila. HONGKONG: Koning George, 5 ct„groa PORTUGAL: zeilschip, paars 20 ere a zeilschip, 1 esc, rood. ZUID-AFRIKA: zeilschip, 1 d., zwart-rooi Gevraagd: NEDERLAND: Kinderzegels 1948 (2 ct, groen en 10 ct. rood NIET); Prinsesjes- serie (IV2 ct. grijs en 71/9 ct. rood NIET). Zomerserie 1947. Koningin, 1940, 22y2 ct., olijfgroen, NEDERLANDS-INDIë: Koningin, 1937, J ct., bruin; type Hartz, 1948,15 ct., oranje; type Hartz, 1948, 40 ct., licht groen, UITVOER VAN LAND- EN TUINBOUW PRODUCTEN Blijkens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek werd in de eerste twee maanden van dit jaar voor een bedreg van f 179.885.000 aan land- en tuinbouw producten geëxporteerd tegen f 88.911.0w in de eerste twee maanden van 1948. K waarde van de export vergeleken met voor de oorlog is sterk toegenomen, maar dt hoeveelheid der uitgevoerde producten op nog aanzienlijk beneden het vooroorlogs: kwantum. FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 16) De oude man keek om met een ver schrikte blik in zijn ogen. In het maanlicht zag ik een gezicht, waarop dat zag ik duidelijk de dood al een stempel had gedrukt. De gezichtshuid was zwaar ge rimpeld. doorgroefd en gelig. Zijn tanden waren niet meer dan vuile stompjes, en een dikke laag vuil van weken maakte hem een afzichtelijke verschijning. Zijn ogen toonden bovendien, dat hij een man was, die dikwijls achterom had moeten kijken om te zien, of men hem niet achter na zat. Wat brengt jou hierheen, Johnny?, vroeg Burton. Dit moet de eerste keer van je leven zijn, dat jc- uit de stad weg bent. En wat zou dat? antwoordde de oude man op een klagende, beledigende toon. Ik wordt niet gezocht voor iets, en waarom zou ik dan niet net zo goed als iemand anders wat frisse lucht mogen inademen, zonder door die ellendige politiekerels lastig gevallen te worden! De stem van de schooier stierf weg en een hevige hoestbui schokte door zijn oude lichaam. Even later veegde hij met zijn mouw zijn lippen af. Burton's stem klonk wonderlijk zacht, toen hij de volgende vraag stelde. Hij wist, dat de levensdagen van de oude man geteld waren. Ben je hierheen gekomen in verband met Billy? Hij was een vriendje van je, als ik me goed herinner. Hij was nog zo slecht niet, moge hij rusten in vrede. In het maanlicht glommen de ogen van de oude man. Billy was de enige vriend, die ik had, meneer. We hebben samen gezeten, maar hij kwam er eerder uit dan ik en zorgde voor het kleine meisje, dat ik toen had. En nu heeft de een of andere schoft hem uit een auto neergeschoten. Heb je enig idee. wie het geweest kan zijn? Even dacht ik, dat de oude man geen antwoord zou geven. De gewoonte, die hij zich gedurende zijn hele leven eigen had gemaakt, en die een erecode voor dieven is, namelijk nooit te klikken, zou in nor male gevallen zijn lippen verzegeld heb ben. Maar zijn vriend was dood en hij wist, dat hij hem binnen enkele weken zou volgen. Billy had een idee, hij was een pientere kerel. Hij deed geregeld werk voor iemand, die hij nooit gezien had. Maar hij kreeg instructies per brief. En Billy had opgemerkt, dat die brieven uit deze streek kwamen. Nooit van dezelfde plaats uit verzonden. En toen hij de kaart van deze streek bekeek, ontdekte hij, dat *de enige plaats, vanwaar de brieven nooit gekomen waren^ dit plekje hier was. Dat bracht hem op het idee, dat de vent, die die zaak organiseerde, hier moest wonen. Hij vertelde me dat op een avond. En nu hij zo liederlijk neergeschoten is, besloot ik hierheen te komen, om te zien of ik hem niet op de een of andere wijze kan wreken. Opnieuw begon de oude man te hoesten. Burton trok me mee buiten gehoorsafstand. Dit kan een geweldige kans voor ons betekenen, zei hij. Die oude knaap is John ny Barnes, de knapste dief van Engeland. Met die lange vingers van hem kan hü iedere safe open krijgen. Voordat we er achter zijn, waar Simpkins als hij degene is die we zoeken die correspon- tie, en liever nog, die schrijfmachine be waart, kunnen we niet verder komen. Bar nes leeft niet lang meer. Waarom zou je hem niet overhalen het huis binnen te dringen om te trachten te ontdekken, wat hij kan. Waarom vraag je hem dat zelf niet? Ik ben een politieman, antwoordde Burton. Het zou een zeer zonderlinge vraag zijn voor de politie. Maar als ik nu een eindje doorloop en jij doet hem dit voor stel, danwel, dan is het iets waarvan ik niets weet Even had ik de neiging Burton te zeg gen zijn eigen vuile werkjes op te knappen. Maar dan bedacht ik me, dat de enige manier, om achter deze chantage-affaire te komen, was methoden als hij voorstelde te gebruiken. Bovendien werkte Burton's brutale grijns stimulerend. Terwijl Burton dus op enige afstand een sigaretje stond te roken, onderhield ik mij met de inbreker op zo breedvoerig moge lijke wijze. Ik pakte zijn arm beet en legde de nadruk op de gemeenheid van het soort mensen, dat Billy de dood in had gejaagd. Maar je zult er niet gemakkelijk bin nen komen, Johnny, voegde ik er aan toe. Het Huis is sterk als de Towér van Lon den, en het is compleet met wachtposten en al. Johnny grinnikte even, een luguber en pieperig geluid, dat eindigde in een hevige hoestbui. Het huis, waar ik niet in kan komen, moet nog gemaakt worden, meneer. Ban ken zijn gewoonlijk ook tamelijk verschan ste gebouwen, maar ik heb in meer dan een half dozijn met succes ingebroken. Nu moest ik mijn troefkaart spelen. Johnny, wil je iets doen om Billy te wreken? Als het je lukt, zullen we de hand kunnen leggen op die hele bende, niet alleen op één man. Je bent oud, Johnny, en zou je niet aan het eind van je leven één goede daad willen verrichten? De oude man keek schichtig. Wat wilt u dat ik doe? Ergens in dat huis moet een kamer zijn, waar brieven getypt worden, die vele mensen 'tot wanhoop en zelfmoord bren gen. Je zult een safe vinden, die de gestolen brieven bevat, waaruit de chanteur zijn materiaal put. Verder moet er nog een draagbare schrijfmachine zijn. Stop je zak ken vol met alle brieven, die je kunt vin den, blauwe enveloppen en schrijfpapier incluis, en breng die schrijfmachine voor ons mee, dan doe je meer dan jij zelf kunt begrijpen om Billy's dood te wreken. Maar wat, als ze me te pakken krijgen met die rommel? Is dat iets wat we nu kunnen uit maken? Johnny dacht na. Zoals hij daar stond, leek hij een griezelige vogelverschrikker. Maar opkijkend leek hij wederom op een menselijk wezen. Ik zal het doen, meneer. Zelfs als het niet was om Billy te wreken, zou ik het misschien nog doen. Ik heb nooit van chantage gehouden. Diefstal is behoorlijk daarbij vergeleken. Wilt u me de situatie van het huis uitleggen? Van het enige bezoek, dat ik aan het Huis aan de Baai gebracht had en van de ge gevens, die Burton me verstrekt had, die uit de verhalen in het dorp wel een en ander had opgestoken, was ik in staat een vrij behoorlijke beschrijving te geven van het huis en de naaste omgeving. Ik was er zeker van, dat het kantoor van Simpkins naast de eetkamer moest zijn. De oude man boog zich over het kaartje, dat ik schetste, tot hij alle details in zijn hoofd had. De maan was zo helder, dat hij mijn zaklantaarn eigenlijk niet nodig had. Ik zal er vanavond eens gaan kijken, kondigde hij aan. Wijst u me maar in welke richting ik moet, dan ga ik er meteen van door. Burton en ik besloten met de oude man mee te lopen. We kenden de omgeving van het huis beter dan hij en konden het voor komen dat hij de bewakers met hun honden tegen het lijf liep. Hij had er geen bezwaar tegen, dat we hem vergezelden. In doodse stilte gingen we voort langs de landelijke wegen. Johnny liep met op merkelijke snelheid. Zo nu en dan stond hij even stil, als een hevige hoestbui hem overviel. Ik veronderstelde, dat hij ont dekking niet zou kunnen vermijden, als een dergelijke hoestaanval hem in het huis zou overvallen, maar hij stelde me gerust door te zeggen, dat hij ieder geluid kon smoren in zijn zakdoek, als dat nodig mocht zijn. Op ongeveer driehonderd meter van het huis sloegen we van de weg af en volgden een haag, die ons vlakbij het bos bracht. Het was mijn bedoeling om vandaar uit de zaak te overzien en daarna het bos door te gaan. Ik stond daar nog geen vijf minuten, toen ik een man met een geweer onder zijn arm uit de schaduw van de bomen zal»1 men en in het open veld stilstaan. Dit compliceerde de zaak. Ik wilde fl- niet riskeren het bos in te sluipen met e kans gezien te worden. De enige moge^K" heid, die overbleef, was om in de riclmnj van de Baai te lopen, om te zien 01 vandsó- uit het huis benaderd kon worden. Ik was nog nooit bij de baai geweer- zelfs niet overdag. Bij vloed lagen er wijls enige vissersschepen. Anders^vas^ er volkomen verlaten. De oevers uit groene weiden, waar schapen en koeia graasden. vh. Ik liep met een grote omweg in de ncr, ting van de baai. Na enkele seconden™ de bewaker bij het bos al uit het g In het heldere maanlicht was het gem- kelijk de weg te vinden. Een zeewering van ongeveer hoogte gaf het einde van het bebou land aan. Vandaar liepen open weiden beschermd tot aan de rand van het Er was vloed, maar er lag geen vissersboot in het glanzende water. gewoon daglicht een geheel van1 in kleurige zandbanken en groenig was, had bij het volle maanlicht ee derlijke glans gekregen. ?e °vai van de baai was duidelijk zichtbaar zilveren lint duidde het nauwe k aan, dat van de baai in de Jic het Huis voerde. Ik stond op het punt om lang - wering te sluipen om van die Kan te bekijken, toen Burton mijn j pakte. Hij hield zijn hoofd geheven. hij naar iets luisterde. Eerst water, niets, zelfs niet het geluid van (Wordt vervol

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6