Old Clothes New Verzetsmonumenf probeert de tragiek der bezetting uit te beelden „EEN KIND KLAAGT AAN...." Mid-Kennemerland schaaktournooi met 74 deelnemers begonnen Belangrijke strijd tussen VSV en BVV Velsen viert Koninginnedag Jiex JJieaM Het huis aan de baai VRIJDAG 29 APRIL 1949 IJMUIDER COURANT VOOR BE VER WIJKS DODEN Beplanting rond het gedenkteken een geschenk van de hoveniers liet monumentale gedenkteken, ter ge- I bevrijding is de voorbereiding hiervan ter dachtenis aan onze gevallenen in oorlogs- hand genomen. Afgezien van de aanvan- jaren. dat op Woensdag 4 Mei zal worden kelijke schaarste aan behoorlijk materiaal onthuld, zal geplaatst worden in het nieuwe en ondanks tekenen van ongeduld diende plantsoen bij het kruispunt Westerhout. toen tegen overijling te worden gewaakt. Overeenkomstig hel advies van de land- 1 Zowel van Regeringswege als van de kant schapsarchitcct Jr. II. Otto, van de stede- j van de Grote-Advies-Commissie der Ille- bouwkundigen en van de Centrale Com- i galiteit en van het Nationaal Instituut ter verdieping van het Nationaal Bewustzijn moest er op gewezen worden, dat spontane acties niet leiden kunnen tot waardige en blijvende gedenktekenen, welke tegen de tand des tijds bestand zijn en ook als kunst werk aan hoge eisen voldoen. missie voor Oorlogs- of Vredesgedenk- tekens is het genoemde punt eenparig als het gunstigste aanvaard. Het monument komt te staan op het meest Westelijk gedeelte met het front naar de Zeestraat. Aldus krijgt het de voordelig ste belichting en is ook de ruimtewerking het grootst. Het houtgewas van de buiten plaats aan de Westzijde en later ook de wegbeplanting aan de Oostzijde beloven een goede omlijsting. De plaatselijke hove niersvereniging heeft de beplanting rond om en Westelijk van het PEN-gebouwtje aangeboden en uitgevoerd volgens een ont werp van ir. Otto. Op den duur zal dit ge bouwtje daar verdwijnen. Het plantmate- riaal is zo gekozen, dat het reeds spoedig een passende achtergrond voor het monu ment zal vormen, waardoor het gebouwtje aan het oog onttrokken wordt. Jonge man. Het monument is het werk van de beeld houwer G. Bolhuis, die enige jaren vóór de bezetting de Prix 'de Rome behaald heeft. Het is uitgevoerd in Franse kalk steen en is 3.60 meter hoog. Op het voet stuk zijn aangebracht de woorden „Aan hen die uit ons midden zegevierden in de dood" met een kruis en de jaartallen 1940- 1945. Het beeld stelt voor een jonge man met de handen gebonden boven het hoofd. De koorden zijn echter doorgesneden en het gelaat toont een mengeling van smart en vreugde. Getracht is de dramatische spanning van die tijd uit te drukken en voor het nageslacht te bewaren. Van het werk moge bovenal de opwekking uitgaan om in de strijd voor het goede nimmer te versagen. Reeds in de zomer van 1940 is door de burgemeester in de gemeenteraad de ver zekering gegeven, dat na afloop van de oorlog een passend monument voor onze gevallenen zou worden opgericht. Na de UITSLAGEN SCHAAKCLUB „WEENINK" De wedstrijden voor de wintercompetitie van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" welke deze week plaats vonden hadden het volgende resultaat: le afd.: K. Slings—P. Hart 1—0; Ph. Bak kerC. Koomen 10. 2e afd.: N. N.—G. van Dijk 10; G. van Dijk—N. N. 0—1. 3e afd.: J. W. Los—J. Arts 1—0; A. Alders A. Tervoort tété. 4e afd.: J. Bakker—G. de Koter 10; J. ReinhoutM. van Leeuwen 10; G. de Ko terJ. Reinhout 01. THALIA (het theater met de beste films) Presenteert Vrijdag 29 April 8 uur. Za terdag 30 April en Zondag 1 Mei 7 en 9.15 uur en Maandag 2 Mei 8 uur de 9-jarige BOBBY HENREY Ralph Richardson - Michele Morgan in het aangrijpende filmwerk Een tragedie van volwassenen, gezien door de ogen van een kind. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 5 Mei (Nationale Feestdag) aanvang 8 uur en Zondag 1 Mei aan vang 3 uur Frank Buck's nieuwste jungle-épos „3ACARE" KILLER OF THE AMAZON! Een authentieke verfilming van 's mensen strijd tegen de rimboe. Vooraf: de vrolijke Western: „IN DE NOR" (Toegang elke leeftijd) Dinsdag 3 en Woensdag 4 Mei géén bioscoopvoorstellingen (Adv.) GEMEENTEDIENSTEN OP KONINGINNEDAG GESLOTEN: De diensten en bedrijven der gemeente Velsen zullen op 30 April de gehele dag en op 5 Mei van 13 uur af gesloten zijn. Het is nu de tijd Uw kleding te laten reinigen Is SNELLER Is BETER KONINGSPLEIN 10 Zondagsdiensten IJMUIDEN Dokters In spoedgevallen zijn voor de groep art sen, aangesloten bij de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst, van Zaterdagmiddag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandagmor gen te raadplegen de heren P. Brouwer, Kon. Wilhelminakade 79, telefoon 4507 en A. J. van Leusen, Van Tuylweg 34, telefoon 4328. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar: de arts W. van Haselen, Leeuwe riklaan 52, telefoon 4290. Apotheken Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door IJmuider Apotheek, Kennemerlaan 102, telefoon 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur mejuffrouw J. Winter, Evertsen- straat 3. telefoon 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Zondagsdienst van het Zaterdagmiddag spreekuur af lot aan het eerste spreek uur Maandag heeft de arts W. J. Rooyaards, Dr. Schuitstraat 12, tele foon 3636. Apotheken Zondag- en nachtdienst heeft apotheek Donker, Breestraat 61, telefoon 3150. SANTPOORT In spoedgevallen is de arts J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, telefoon 8510 te con sulteren van Zaterdagmiddag tot Maan dagmorgen. Apotheken De Santpoortse Apotheek, Bloemen- daalsestraatweg 145, telefoon 8249. Enige verrassingen in de eerste ronde De organisatoren van het Mid-Ken nemerland Schaaktournooi. dat Woens dagavond in het Statenhuis aan de Velserweg met enig ceremonieel werd geopend, kunnen tevreden zijn, er had den zich ruim 70 deelnemers voor dit belangrijke tournooi opgegeven; leden van de verenigingen „Diagonaal" uit Santpoort, „Santpoort", „Kijk Uit" van IJmuiden Oost, „Weenink" en H.O.S.C. beide uit Beverwijk. Het tournooi werd na het welkomstwoord van de voorzitter der tournooicommissie, de heer J. C. Muyen, officieel geopend door de heer A. C. Thurkow, wedstrijdleider van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond en van de N.H.S B. Hij bracht dank aan de organi satoren en in het bijzonder aan de wedstrijd leider de heer C. J. Mulder. Vervolgens nodigde de heer Thurkow de spelers uit de klokken op gang te brengen en verklaarde hiermede het voor Midden Kennemerland zo belangrijke schaaktour nooi voor geopend. Aangezien de kampioen van vorig jaar de heer J. Zoontjes, mededingt naar het schaak kampioenschap van de P.T.T. zal zijn partij tegen zijn grootste concurrent, de heer M. Suiker, volgende week Woensdag plaats vinden. Nu al verrassingen. De eerste ronde bracht direct al enige verrassingen daar G. Paardekooper ver loor van P. Lanser en G. L. de Haas de „Weenink"man P. Hart wist te verslaan. IJ. de Jong damkampioen van Beverwijk Door zijn overwinning op P. Smit heeft Y. de Jong. lid van de Haarlemse damclub Oosterkwartier beslag gelegd op het dam kampioenschap van Beverwijk en Omstre ken, Deze speler heeft van de negen wed strijden geen enkele verloren en moest alleen tegen J. de Vlugt en A. Peekei met remise genoegen nemen. De overige uitslagen van de wedstrijden om het damkampioen schap van Beverwijk welke Woensdagavond in de bovenzalen van veilinggebouw ,,'t Cen trum" plaats vonden luidden: Eerste klasse: J. de Vlugt—P. C. Bais 02; Chr. Bakker— H. Diederiks 1—1; P: Smit—C. Snel 0—2. Tweede klasse: A. Hofland—J. Hagenaar 20; E. Reinhout Sr.G. Noordermeer 11; H. Engelhart—A. Hofland 11; J. Hagenaar J. Slager 11 Derde klasse: E. Reinhout Jr.T. Duin 11; G. BulterE. Reinhout Jr. 20; H. AdrichemG. Bakker 02: N. v. d. SluisJ. Pommerel 20; T. DuinH. Adrichem 20: G. v. d. Waal—N. Cuperus 2—0. OPERA CONCERT Op Donderdag 12 Mei zal het zangkoor „Zanglust" in het Luxor Theater een operaconcert geven. De solisten van deze avond zijn Nel de Boer Marwitz, alt, en de heer Leo Larson, tenor. Deze zullen ver schillende aria's en duetten uit bekende opera's ten gehore brengen. De leiding is in handen van de heer P. J. Potgieser. GEWICHTHEFFEN UITGESTELD De reeds aangekondigde wedstrijd ge wichtheffen van de Beverwijkse kracht sportvereniging D.O.K., welke Zondag 1 Mei in het clublokaal van deze vereniging zou plaats vinden is tot nader order uit gesteld. In de eerste klasse maakte P. A. Veldheer tegen C. Boer een grove blunder in een ge heel gewonnen stelling, waardoor ook hij meteen zijn eerste nederlaag moest incas seren. De uitslagen van de hoofdklasse luiden: P. LanserG. Paardekooper 10; P. HartG. L. de Haas 01; C. GordijnJ. Blansjaar 10; M. P. SuikerJ. Zoontjes uitgesteld. „Kindergeluk" op de planken Het is altijd een enigszins ontroerend gezicht, jonge kinderen te zien medewer ken aan een kinderoperette. Zo ook Don derdagavond in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk, waar de kleuters van de Ge heelonthouders Kinderclub „Kindergeluk" een aardige opvoering gaven van „De Bos- duveltjes" een zangspel in twee bedrijven van M. Brandts Buys Jr. Deze bosduveltjes waren in werkelijkheid betoverde prinsjes, die door de fleurige kabouters uit hun ge daante worden verlost. Vooral de zang. van de kinderen was uitstekend. Na de werking verlenen. VOETBALO VERZICHT Zondag komen de Zuidelijke kampioenen BW in het gem. sportpark op bezoek. Dit treffen tussen VSV en BVV belooft uiterst belangrijk te worden, voor BVV, omdat het evenveel verliespunten heeft als het leiden de AGOVV en voor VSV. omdat 't weet, dat een nieuwe nederlaag de kansen op de lands titel aanzienlijk zou doen dalen. Maar zal het inderdaad een IJmuidense zege worden, dan zullen de VSV'ers zich met een flinke dosis enthousiasme in de strijd moeten wer pen. want dat de BVV'ers dit wapen zullen hanteren, daarvan kan men verzekerd zijn. Zaterdagavond om zes uur speelt Storm vogels in het sportpark „Schoonenberg" tegen ZFC. Zoals men weet. is het lot van Storm vogels reeds beslist, maar dit neemt niet weg, dat er toch om de punten gestreden zal worden, want de kansen voor ZFC op pro motie zijn heel mooi en Stormvogels zal de sportieve plicht tegenover Sparta en DWV willen doen. In Zaandam kon ZFC destijds op de verzwakte Stormvogels-ploeg slechts een kleine zege van 10 behalen, zulk goed werk leverde toen de IJmuider achterhoede. Zullen de gastheren, die thans zonder zenuwen kunnen spelen, het nu tot een gelijk spel brengen? De Kennemers speelt Zondag op eigen terrein de return-wedstrijd tegen Baarn. De vorige week klopten de Wijkers hun tegen standers. die de onderste plaats in deze promotie-competitie innemen, met 41, on danks het feit, dat de Wijkers zelf lang niet in topvorm speelden. Baarn maakte echter al een bijzonder zwakke indruk, zodat we veilig kunnen aannemen, dat bij een normale krachtsinspanning aan de zijde der Kenne mers. de beide punten in Beverwijk blijven. Terrasvogels kan, als de spelers tenminste op hun tellen passen. Zondagavond feest vieren ter gelegenheid van het feit, dat zij hun derde klasseschap weer voor een jaar hebben geprolongeerd. Als zij op hun tellen passen, zeiden we. want hun tegenpartij, TDO, staat op de onderste plaats en nu is de kans zo groot, dat de leidende Terrasvogels Socialistische Mei-viering in Velsen Evenals vorige jaren wordt het Meifeest te IJmuiden ook ditmaal door de IJmuider Bestuurdersbond en de Partij van de Ar beid gezamenlijk gevierd. Daar 1 Mei op Zondag valt, wordt de demonstratie en de avondvergadering in Thalia" op Dinsdag 3 Mei gehouden. Voorafgegaan door de IJmuider Harmo nie zullen de deelnemers van het Tiberius- plein af naar Thalia marcheren waar een Mei-spel zal worden opgevoerd. De toneelvereniging „Palvu", „de IJmui der Volksstem", de mandolineclub „Excel sior", de sportbond „de Nieuwe Koers", de Vakbondsjeugd en de „IJmuider Harmo nie" zullen aan dit Mei-spel hun mede pauze speelden de groteren „De bloemen- fee en de prinses" van H. Meerman. Het openingswoord werd gesproken door de voorzitter de heer M. Berghuis, die er allereerst zijn vreugde over uitspraak dat zovelen deze avond naar het K.S.A.-gebouw getogen waren. De moeilijkheid van de vereniging, zo vervolgde spreker, is het tekort aan donateurs met het daarmede gepaard gaande gebrek aan contanten. De Mei-rede zal worden uitgesproken door de heer Chr. de Vries, bestuurder van het N.V.V. te Amsterdam. Leden van bovengenoemde organisaties zullen op Zondag 1 Mei op het Tiberius- plein samenkomen waarna een wandeling gemaakt wordt naar de begraafplaatsen in de gemeente waar een Mei-groet aan de gestorven strijders voor het Socialisme wordt gebracht. Ovei-zicht van de verschillende feestelijkheden, die morgen, Zaterdag 30 April ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana gehouden worden: Velsen 9.30 Kinderoptocht, opstelling voor ge meentehuis 11.30 Prijsuitreiking 14.00 Kinderspelen (speelweide) 16.30 Prijsuitreiking 20.00 Avondfeest voor ouderen op de speelweide in een tent Velsen-Noord 9.00 Halte Hoogovens: Kinderoptocht met de „Eendracht" en „St. Cae- cilia". Daarna tractatie in Con cordia. 10.30 en 13.30 Opvoering kinderoperette „Assepoester" voor scholieren 14.00 Volksspelen op „Watervliet' Vervolg Driehuis 13.3014.30 Poppenkastvoorstelling met medewerking van een goo chelaar 14.30 „Ronde van Driehuis" onder Velserbeek auspiciën van de K.N.A.U. 16.0018.00 Volksspelen voor vol wassenen 20.30 Oranjebal in de versierde amu sementstent op het feestterrein, onder leiding van een balleider en met medewerking van band en een conférencier Santpoort-Dorp 9.00 Optocht van schoolkinderen met „Wilhelm ina", waarna prijsuitrei- x king op het Terrasvogelsterrein Ï6.ÖÖiaroF^V^WwedstSd^tussen 14 00 Volksspelen op de Pr. Netscher. laan, het Terrasvogelsterrein en de Terrasweg 20.00 Muzikale rondgang van „Soli Deo Gloria" een combinatie van Kinheim en WB 19.30 In Concordia opvoering door K. Z. O. S. van „De stormbal hangt uit". Driehuis 9.00 Aubade van „Soli Deo Gloria" op het Kerkplein bij de R.K. kerk, waarna kinderoptocht door de straten van Driehuis 10.0012.00 Kinderspelen op het feest terrein aan de Driehuizerkerkweg Santpoort-Station 14.00 Zangwedstrijd onder leiding van de heer H. Bouwman en kinder spelen op de Willem de Zwijger laan. In de Toorts zal voor de kleintjes een filmvoorstelling ge geven worden 20.00 Muzikale röndgang van „Wilhel mina" hun tegenstanders onderschatten met al de gevolgen van dien. Spelen de Santpoorters echter voor wat ze waard zijn, dan win nen ze! StormvogelsZFC. De IJmuidenaren komen als volgt uit: Hamers; Van den Oever, Snoeks Sr.: Goedhart, Snoeks Jr., Glas; Meyer, Van Vliet, Hamers. De Boer, Van Opbergen. TerrasvogelsTDO. De thuisclub komt als volgt uit: Vader; Röbken. Akkerman; Sigerist, Dortmundt, Cobben; De Jonge, Zaal, Kraak, Walburg, Goedhart. Velsense overwinning op Vlaardingen L .vond behaalde het elftal van de politie te Velsen een verdiende 60 over winning op het thuisspelende politieelftal van Vlaardingen. Deze elftallen zijn kam pioen geworden van hun afdelingen en spelen nu om het kampioenschap van het district West. De returnmatch zal Dinsdag avond om 6 uur in Velsen plaats hebben. Waar deze wedstrijd wordt gespeeld, wordt nog nader bekend gemaakt. Mocht Velsen ook deze match winnen dan neemt dit elftal deel aan het landskampioenschap van de politie-voetbalcompetitie met als mede dingers waarschijnlijk de Assense, Ensche- dése en Bredase politie-elftallen. Industrieuitbreidingen in Velsen Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter ge meentesecretarie ter inzage ligt een ver zoek, met bijlagen, van de firma Wals en Co. te IJmuiden-Óost, om vergunning tot het uitbreiden en wijzigen van een electro- motorenfabriek, door het plaatsen van 19 werktuigen en 18 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 13.13/20 p.k. en het verplaatsen van 13 werktuigen en 10 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 8,3/4 p.k., in het perceel IJmuiderstraatweg 51 en 52 te IJmuiden- Oost. Van S. G. Oortwijn te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden van een ijs fabriek, door het plaatsen van twee koel machines, elk aangedreven door een elec tromotor van 1,5 p.k., in het perceel Casembrootstraat 41 te IJmuiden. PEN-transformator op sleden naar de centrale De enorme 52.000 kilovoltampère-trans- formator, die thans voor de centrale in Velsen uit Frankrijk onderweg is, wordt hier begin Mei verwacht. Over het juiste tijdstip valt weinig te zeggen, want het vervoer geschiedt met de uiterste voor zichtigheid. Het gevaarte, dat ongeveer 110 ton weegt, zal tot op het terrein van de PEN-centrale gereden worden, waarna men het op sleden geplaatst om het zo naar het nieuwe transformatorenhuis te brengen. Deze transformator zal een van de belang rijkste schakels vormen in de verbinding, die Velsen op het Nederlandse hoogspan- ningskoppelnet krijgt. Het afscheid van pastoor mr. J. W. Key Met het oog op de mutaties in de IJmui dense Oud-Katholieke Kerk, waarbij pas toor mr. J. W. Key, deservitor van de gemeente van de H. Engelmundus te IJmuiden per 1 Mei is benoemd tot pastoor van de Haarlemse Oud-Katholieke ge meente en met ingang van dezelfde datum de hoogeerwaarde heer Deken C. F. Nieu- wenhuyzen, thans te Haarlem, naar IJmui den is benoemd, zal reeds in de volgende week de wisseling plaats vinden. Zondagmorgen te 10 uur zal pastoor mr. Key in de Oud-Katholieke Kerk aan de Wilhelminakade afscheid nemen als herder van de IJmuidense gemeente, waarna des avonds na de Vespers van 7 uur gelegen heid zal bestaan van pastoor en mevrouw Key persoonlijk afscheid te nemen. SCHEEPVAART IJMUIDEN Donderdag 28 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Nordau van Rotterdam. Selbey van Hamburg. Luna van Valencia. Oise van Rotterdam, Lilly Mathiessen van Sandami. Goldfinch van Londen. Kitty van Londen. British Tenacity van Abadan. Ba nana van Halmstadt. Rijnstroom van Lon den. Sigfors van Rotterdam. Berkelstroom van Hull. Koen van Hull. Martha van Rostock. Tabaho van Bilbao. Rijn van Vesteras. Kongsborg van Rotterdam. Vertrokken zijn: Resus naar Belawan. Ga- lathea naar Emden. Tonny naar Bohus. Gallium naar Rotterdam. Avanti naar Rot terdam. Odysseus naar Rotterdam. Feducia naar Rostock. Lysacker V naar Rostock. Strabo. naar Passage. Kelbergen naar Rot terdam. Wilda naar Hamburg. Maartje naar Rotterdam. Texelstroom naar Manchester. Zaanstroom naar Bristol. Alt naar Goole. Nordau naar Dublin. VISSERSSCHEPEN Vertrokken 27 April: IJM 54 Limburgia; I RO 15 Antje. Revue der amateurs Thalia" in inChaarScp^e*, den heeft een uitgebreid teurs Donderdagavond eeiw^ gevulde Thalia-zaal tot hevie. gen van geestdrift wete„ <S programma, dat aaneeklï de titel „Hallo IJmuiden" 4 tik stevig aaneengelijmd 'e. kunst-uitingen te bevatten a 4 stuk ingingen als de bek™ De D.C.IJ.-voorzitter K d',kKl (te laat) een verzorgde en S&l'fc gesponnen conférence Na "''et. loog ontrolde zich een boS alles, wat men van een eabm,":" venvachten en in aanmerk™ dat al deze IJmuidense kmS,, den brode maar voor het kZ de planken stonden, ki„ /'Iti zonder meer met „genoeellu," schreven, al had het tamj geeflijke zwakke plekken K: De accordéon-band heeft vooral na de pauze randje van instorten gebrnrhi kest heeft inderdaad een Ik 5 samenspel weten te bereik» menige zustervereniging S' spiegelen kan. De overige taties konden eveneens de St stemming van de toehoorders S het hawaian-groepje „The AmS'ï zijn repertoire met bemtaSU? maar grote zuiverheid, al kon 73 microfoonkwaliteiten van da res nog wel iets verbeterd wo X» Cowgirls", die zo langzamarha jï'! IJmuidense traditie gaan behZ weer m. Aan hun optreden ratte® licht de souplesse en het raflta£^ wie het onderste uit de kan wil tó>' Daar waren tenslotte de Her'è". verdienstelijke knapen bij ij" de Sunfields, die lest best het amateurisme uitstegen. Wat «te blad aan rhy thme en rapheid aan i harmonica weet te ontlokken zai,,V."' een meer verwend publiek tot e kunnen verleiden. Deze muzikale schotel werd deerd door schetsjes en voorfok welke zeker niet alle even goed fet maar zonder mankeren de lachersS hand kregen. Verreweg de beste n* „artistieke leider" van het geval ce G. Barbiers, die in staat moet wórde-- acht in zijn genre een voortreffelijk te te worden, voorzover hij dit al niet is- hij maat weet te houden. De imitatie* de heer „Non" Verschoor viel evenals» declamatie van het „Varia" lid, G. Weijers wat uit de toon, maar du zaal zijn spookverhaal heeft kunnen «is deren, mocht blijken uit een stevigappl-j Toen de lange rij van artisten voor voetlicht was geweest, is er tot diep hè nacht gezellig gedanst onder leiding de heer J. Stol, die enige nieuwe daró guren had laten aankondigen. Met deze avond heeft het D.C.IJ.-bestrc ongetwijfeld de roos getroffen. J, F. MARKTBERICHTEN 28 April lü Trawler: IJM 85 K. Wijker 12,670. Motorloggers: KW 15 1 2725; KW 86 Kotters: IJM 277 1258; IJM 241 200; 11' 213 89; BR 41 120. Aannt 100 kisten tong en tarbot, 225 kisten n kreel, 15 kisten tongschar, 75 kisten hanr; 560 kisten schol, 300 kisten schar, 25 kille poon, 15 kisten heek, 50kisten kabaljin 40 kisten lcoolvis, 115 kisten wijting 10 b ten wolf, 50 kisten schelvis, 25 ka diversen. Totaal 1605 kisten. i Frjjia Heilbot 2,05—1,95; tarbot I 1,95-ltf tong 1,901,80; gr.m. tong 2—1,80; kin laf 2—1,80; kl. tong I 1,90-1,80; kLutsll 1,75—1,70, per kg. Kl. griet 65—59; tongschar 54—53.59: sca:- tong 25—22,50: gr. schol 49—48; midi xii 35—19; kl. schol 21—2.70; schar 17-!* bot 24—18; gr. schelvis 58—46; midd. xci vis 53—38; kl. schelvis 39—34; wijting ï- 21.50; gr. gul 61—41; kl. gul 34—30; mabct 15—7,50; v. haring 9—6; ham 23; kl wït haai 21,50—17,50; puitaal 21,50; poon 4,40; k. koolvis 16,50; midd. heek 43; klhtt 41. per 50 kg. Kabeljauw 164—79; gr. leng 83-": J koolvis 32—29; gr. wolf 73; gr. heel - per 125 kg. „Rex draagt de kroon voot beeld enlX'1 Vanaf Vrijdag tAn Woensdag Verbroken Geluk met Lesley Brook en John Longóf Express r£ FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 18) Maar dan hoorde ik het vage gesnor van een motorboot, die zich bij de monding van de baai voortbewoog. Het geluid werd steeds duidelijker. Johnny deed zenuw achtig en wilde verder lopen, maar Burton beduidde hem zich stil le houden. De mo torboot werd nu zichtbaar. Eerst was het alleen maar een donkere stip op het water, maar de stip werd steeds groter en ten slotte konden we de silhouet van een man aan het roer onderscheiden. Het was slechts een klein bootje. Toen het midden in de Baai was, draaide het met een grote bocht totdat het recht op het smalle kanaal, dat gedeeltelijk van hier uit te zien was, aan voer. Burton keek me aan en ik knikte. Dezelfde gedachte was bij ons beiden op gekomen. Met een wenk aan de oude in breker om ons te volgen zo goed als hij kon, slopen we langs de zeewering in de richting van het bos. Het geluid van de motor was nu dui delijk hoorbaar. Hoewel het bootje zelf niet meer zichtbaar was, maakte ik uit het steeds toenemend geluid op, dat het in onze richting moest varen. We kwamen op een punt, waar het bos niet meer dan een 100 meter van ons verwijderd was. Daar zag ik voor het eerst, dat de dijk practisch tot aan het bos doorliep. In de beschutting van enige struiken konden we zonder in de gaten te lopen uitkijken. Uit het bos kwam geen enkel teken van bedrijvigheid, terwijl de motorboot nader bij kwam. Toen de motor tot zwijgen werd gebracht, stapte een lange man, die nota bene een bolhoed op had, aan wal na enige woorden, die we niet konden volgen, gewisseld te hebben met de man aan het roer. Johnny koos dit ogenblik uit om een hevige hoestbui te krijgen. Hoewel hij on middellijk een vod te voorschijn haalde om voor zijn mond te houden, was het kwaad al gedaan. De lange man hield stil en staarde argwanend in onze richting. Dit was een situatie, die ik op m'n eigen houtje aankon. Op een teken van mij gle den Burton en de oude man weg langs de dijk en verdwenen in de duisternis. De man uit de motorboot wandelde hal verwege in de richting van de plek, waar ik verborgen lag. Ik denk, dat hij helemaal tot waar ik zat gegaan zou zijn, als niet een luid gekraak van takken en een hoest bui, die die van Johnny evenaarde, hem afgeleid hadden. Hij hield stil en nam zijn hoed af. In het maanlicht kon ik zien, dat hij volkomen kaal was. Hij moest 55 tot 60 jaar oud zijn. Zijn lange hoofd en magere nek gaven hem het uiterlijk van een roof vogel. Een lange dunne neus hing over een smalle toegeknepen mond. Hij mompelde iets in zichzelf. Uit het bos kwam de jachtopziener, die eruit zag als een ex-bokser, te voorschijn. De lange man wierp nog een vragende blik in mijn richting, en ging dan het bos in. In de stille nacht kon ik zijn voetstap pen horen wegsterven. De jachtopziener volgde hem, hoewel geen van beiden een woord sprak. Toen de kust veilig was, sloot ik me weer aan bij de anderen, die in de schaduw van de haag op me wachtten. Het lijkt me tijd, dat we dit feest eindigen, fluisterde Burton. Als we hier nog lang samen blijven, loopt vast de een of andere snuiter ons tegen het lijf. U hebt gelijk, meneer, huiverde Johnny. Ik weet nu hoe het er hier uitziet, zodat ik op eigen houtje m'n gang kan gaan. Ik zal dat huis eens nader gaan verkennen. Maar je wilt dat toch niet vanavond proberen? protesteerde ik. Ik wilde even snel poolshoogte nemen en dan morgen het karwei uitvoeren. Zegt u maar, waar u blijft, dan zal ik u straks laten weten, wat ik er van denk. Burton fluisterde hem enige instructies in en de oude man verdween in de duisternis. Wat doen we nu, wachten we op Johnny of gaan we naar huis? vroeg de detective. Het idee van de oude man alleen in het bos vond ik niet plezierig. Ik twijfelde er niet aan, dat hij wel op zich zelf kon pas sen, maar tegenover de figuren, die hier in het bos wacht liepen, zou hij toch niet veel in te brengen hebben. En verder wilde ik graag zijn opinie horen over de mogelijk heid om in het Huis aan de Baai in te breken. Uit de richting van het dorp drong de klokslag van de dorpskerk door. De wind was deze kant uit. Ik begreep, dat de be zoeker uit de motorboot niet lang zou weg blijven, omdat de vloed binnenkort zou keren. De man, die de motorboot bestuur de, bleek het koud te hebben. Hij stak een sigaret aan en stampte met zijn voeten, terwijl hij zijn armen heen en weer tegen zijn lichaam sloeg. Hij was een klein man netje, gekleed in een veel te grote overjas. Ik zou er wat voor geven, die boot eens goed te bekijken, fluisterde de detec tive. Maar ik zie geen kans om ongezien naderbij te komen. Hoewel de afstand niet groot was, leek de oever geheel kaal en onbeschut, zodat het onmogelijk was dicht genoeg bij de boot te komen om gegevens ervan te no teren. We zouden de bewaker van de boot met gemak hebben kunnen overmeesteren, maar ik wilde niet, dat de bezoeker van het huis zou merken, dat zijn manier van entree geobserveerd was. Dan zag ik echter opeens een paar strui ken, niet al te ver van de plaats, waar ik gehurkt zat, en vrij dicht bij de waterkant. Als ik daarheen kon komen, zonder dat de man van de boot het merkte, zou ik vandaar uit misschien dichterbij kunnen kruipen. Gedurende mijn militaire loop baan in de oorlog was ik een poosje in structeur geweest aan een cursus in ge- vechtstaktiek en daar had ik wel geleerd, hoe iemand zich eenige meters voort kan bewegen tussen hoog opgeschoten gras, dat een behoorlijke dekking kan bieden. Ik legde mijn plan aan Burton uit. Hij moest langs de zeewering kruipen en door enig lawaai te maken, de indruk geven dat zich daar iemand verborgen hield. Zodra de aandacht van de bootsman hierdoor in be slag werd genomen, zou ik van mijn schuil plaats uit naar de beschuttende struiken glippen, om vandaaruit te trachten in de buurt van de motorboot te komen. Het plan gelukte schitterend. Burton bewoog zich voort, totdat er een tak kraak te. Ik zag de bootsman stilstaan en in de richting, vanwaar het geluid kwam, staren. Op datzelfde ogenblik wipte ik uit mijn schuilplaats over naar de beschutting van de struiken. Er kwam een wolk voor de maan, waar voor ik dankbaar was. Ik merkte dat mijn stijve been, hoewel het geen pijn deed, een grote belemmering was om me vrij te be wegen. Met mijn gezicht tegen de grond schoof ik mezelf telkens een paar decime ter voorwaarts. Ik durfde mijn hoofd niet op te richten. Burton vervulde zijn rol behoorlijk. Ieder ogenblik kwam er van zijn kant een ge luid, dat er op wees dat daar iemand zich op een vrij onhandige manier verborgen hield. De bootsman was opgehouden met heen en weer wandelen. Ik had goede hoop, dat hij zijn aandacht nog steeds bepaalde in de richting van de plek, waar Burton verborgen zat. Ongeveer een kwartiertje, nadat ik uit de beschutting van het struikgewas was weggekropen, hief ik even mijn hoofd op. Ik had mijn berekening niet verkeerd ge maakt, want de boot was nu zo dichtbij, dat ik deze met mijn hand kon aanraken. Tot mijn teleurstelling stond er geen naam op. Zowel de naam als de haven waren afgedekt met dikke rode verf. Degene, die dit gedaan had, was slordig geweest, want drie druppels rode verf zaten op de witte achtersteven. En het houtwerk aan de kant van de aanlegplaats had een deuk, alsof er een botsing was geweest. Opeens hoorde ik voetstappen; ik hield me onbewegelijk. Ik was zó dicht bij de boot, dat iemand, die op de boot toeliep, heel gemakkelijk over mij heen zou kunnen lopen. Het enige wat ik kon doen, was me doodstil houden. Gelukkig was de maan nog verduisterd door een dikke wolk. De voetstappen kwamen dichterbij. De man die kwam aanlopen, sprak in zichzelf. De bootsman ging aan boord en 0- de motor. In het plotselinge Iw» van ging ieder ander geluid verloten Opeens hoorde ik een hijgende stee gen: v A Help'me even aan boord. Ja, meneer Fellowes, hier bent Het was dus de mysterieuze cWj het Personeelsbureau van kolone. kins, die op deze wijze het 1MB Baai had bezocht! Lang nadat ne^- van de motorboot verdwenen was, ik na over de reden van dit bez nigan zou hiervan zo spoedig molm de hoogte gesteld moeten word Toen ik me weer bij Bur!°J te -- bleek de oude inbreker daarw ten. Hij liet zich niet Roerig uit mogelijkheden om in het huis - Het zal wel lukken, was dL hij zei, en daarmee moesten ZljMaar nadat we afgesproken^^- waar we de volgende avond op den wachten, voegde hy er, te denken gaf. t $8 scheid te nemen, nog Er is iets, dat me bezig neer, zei de oude man. *k erloo:js vent achterna gegaan, "iaarjun „n uit het oog. Ik bekeek de ra ren van het huis en ging ts de bomen. Er kon nl«n®? zag. jü zijn gekomen, zonder dat ik opeens hoor ik voetstappen ,n daar gaat die lange man, tend, voor me uit, terug n kunt u dat nou vel'k'a''e,n' haien En met een schoud,c., aan (ie Johnny ons, na dit raads,e (e hebbi- andere raadsels toegevo^ ven!0i^

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 8