Behoud van welvaartspeil eist grotere economische inspanning Prins Bernhardvolgdete Zandvoort de proeven van de Tuipenrallye »- Korte Baan Draverij SCHRIJFMACHINES f 516.-» ^IrsS5suss59ftl| I Hei huis aan de baai ZATERDAG 30 APRIL. 1949 IJMUIDER COURANT Het klinkt wel wat paradoxaal dat men tegelijk vooruit- en achteruit kan gaan, maar het is toch de conclusie, waartoe men komt wanneer men studie maakt van het belangwekkend rapport dat dr. Hol- trop in het jaarverslag van de Nederland se Bank over de economische en financiële positie van Nederland heeft uitgebracht. Twee opmerkingen van dr. Holtrop dien den elke Nederlander te worden inge prent. De eerste is deze: Een land dat, gelijk het onze, een betalingstekox-t heeft, is een land waar voor verbruik en investering tezamen meer wordt aangeschaft dan de waarde van de eigen lopende productie en dus ook de som der verdiende inko mens bedraagt. En de tweede opmerking is de volgende: Met productievermeerdering alleen komen wij er niet, indien deze vermeerdering verdwijnt in verbruiksstijging. Slechts dat deel. der productievermeerdering, dat dienstbaar gemaakt wordt aan de dekking van het budgettekort en aan de financie ring der investeringen, kan werkelijk bij dragen tot vermindering van het betalings tekort. Wat dit betalingstekort betreft was er in 1948 vooruitgang, maar toch gaan wij nog achteruit. Van 1566 millioen in 1947 liep het betalingstekort in 1948 tot ƒ951 millioen terug, waarin grotendeels door Marshall-hulp en verkoop van goud, de viezen en buitenlandse effecten werd voorzien. Laatstgenoemde 'bronnen zijn echter goeddeels opgedroogd. Aan goud en deviezen hebben wij nog zoveel dat we daarmee slechts zes weken de goederen import kunnen financieren. Verkoop van Amerikanen brengt niet veel meer op, te- minder omdat het grootste deel van wat wij nog bezitten, verpand is. Op investe ring uit het buitenland valt nauwelijks te rekenen, niet alleen omdat men het risico tamelijk groot vindt, maar ook omdat de fiscus de transfer van winsten naar het buitenland bemoeilijkt. Voor 1949 zullen we het dus moeten vinden in een verdere teruggang van het goederenimportsaldo, toeneming van het dienstverkeer en voorts in de Marshall-hulp, die ons er tenslotte ook ditmaal wel zal „doorhalen". Bemoedigend is in dit verband dat de Nederlandse handelsbalans, die in 1948 een tekort opleverde van 2173 millioen, voor 1949 een kleiner deficit belooft. Het eerste kwartaal van het lopende jaar le verde een tekort op van 395,7 millioen j tegen 610,5 millioen in dezelfde periode Van 1948. Aangezien dit tekort grotendeels een dollartekort is, dient de export naar de V. S. in sterkere mate te stijgen dan hel totaal, ook al is die export naar de V. S. in verhouding tot het totaal nog altijd ge ring. Juist clezer dagen heeft jhr. J. P Beelaerts van Blokland, secretaris van de Nederlands Zwitserse Kamer van Koop- handel er op gewezen, dat naarmate de goederenvoorziening in de wereld ruimer wordt, Nederland zich op kwaliteitsverbe tering van zijn producten zal moeten toeleggen, omdat het op dit punt nog bij andere landen ten achter staat. Dr. Holtrop wijst voorts op het verband tussen het betalingstekort en de geldcircu latie, welke laatste ook in 1948 nog is toe genomen met 378 millioen. In tegenstel ling met minister Lieftinclc, die meent dat de periode van inflatie voorbij is, raamt dr. Holtrop de kastekorten van het Rijk voor 1949 nog op 1200 millioen, schuld aflossing inbegrepen, welk bedrag zal ver minderen als de belastingopbrengst de ra ming overtreft. Dit laatste is tot dusver nog elke maand het geval en voorts zal ook het inhalen van belastingachterstand de positie van 's Rijks schatkist kunnen verbeteren. Toch trekt het de aandacht dat het saldo van het Rijk bij de Nederlandse Bank per 25 April jl. tot 128 millioen verminderd is. Als gevolg van de geleide lijke deblokkering van beleggingsrekening en de in investerings- en beleggingscertifi caten belegde gelden op 1 Juni a.s. is daarvan 40 pet. vrij wordt het opne- mingS vermogen van de banken, wat schat kistpapier betreft, kleiner, met het gevaar dat het Rijk zich op andere wijze geld moet verschaffen. Geen wonder dus dat dr. Holtrop bij de Overheid en bij de bevolking op inkrim ping van uitgaven en besparing aandringt, omdat dit tenslotte de enige mogelijkheid is om zowel het begrotingstekort als het internationaal betalingstekort te verminde ren en te voorkomen dat het welvaarts niveau van de bevolking drastisch zal moeten worden verlaagd, als in 1952 de Marshall-hulp ophoudt. Want en dit mogen allen, die voor welk goed doel ook, voortgaan met op de staatskas een beroep te doen. in het oor knopen dit welvaartsniveau kan, zoals dr. Holtrop het uitdrukt, niet als postulaat worden voorop gesteld, maar dit welvaarts niveau is resultaat van economische in spanning en moet als zodanig worden aanvaard. Overheid en volk mogen weten wat hen te doen staat. De Raadsverkiezing te Haarlem Candidaatstelling op 10 Mei B. en W. van Haarlem maken bekend dat op Dinsdag 10 Mei dc candidaatstel ling voor de verkiezing van de leden van de Raad dezer gemeente zal plaats heb ben. Op die dag van des voormiddags negen tot des namiddags vijf uur kunnen bij de voorzitters van de hoofdstembureaux van kieskring I en II ter secretarie dezer ge meente lijsten van candidaten worden in-, geleverd. Iedere lijst moet worden ondertekend door ten minste 25 personen, die volgens de kiezerslijst, geldende op het ogenblik der inlevering, kiezers zijn voor de Gemeente raad en bevoegd zijn te stemmen binnen de kieskring, waarin de lijst wordt inge leverd. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst ondertekenen. De candidaten moeten met vermelding van hun voorletters en woonplaats op de lijsten worden geplaatst in de volgorde, waarin de ondertekenaars aan hen de voorkeur geven. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste twintig candidaten worden geplaatst. De zelfde candidaat niet mag voorkomen op meer dan één van de lijsten, ingeleverd in dezelfde kieskring. Bij de lijst moet worden overgelegd de schriftelijke verklaring van iedere daarop voorkomende candidaat, dat hij bewilligt in zijn candidaatstelling op die lijst. Naar Zuid-Afrika. De pianist Theo van der Pas vertrekt in Mei voor een tournée naar Zuid-Afrika. 1 M met TOTALISATOR op Maandag 2 Mei, 2 u. aan de Planetenlaan. Om de kampioenschappen van Noordholland. 1000 Gulden aan geldprijzen. (Adv.) Ageoda voor Haarlem ZATERDAG 30 APRIL Stadsschouwburg: „Nachtasyl", 7,30 uur. Krelagehuis: Oranjebal. 9 uur. Rembrandt: „Een koninkrijk voor een huis", alle leeft,, 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 u, Palace: „Rumoer op de afdeling", alle leeft.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Het verhaal van de soldaat", 18 j., 2.00. 4,15, 7.00 err 9.15 uur. City: „Zij winnen de slag", alle leeft., 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Gezworen vijanden", 14 j„ 2.30, 7.00 cn 9.15 uur. Frans Hals: „Die Mörder sind unter uns", 18 j., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. ZONDAG 1 MEI Stadsschouwburg: Volksvoorstelling Tram lijn Begeerte", 7.30 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. MAANDAG 2 MEI Restaurant Brinkmann: Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", filmavond. 8 uur. Grote Kerk: Ereschuld en Dankbaarheid, bijeenkomst. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvooorstel- lingen. - De eerste helicopter met straalaandrijving, het vliegend ledikant" genaamd en meer officieel hekend onder de naam van „Kleine Henry" is deze week in de Verenigc Staten ten luchtdoop gehouden. Hier .ziet men het zonderlinge geval startklaar op het militaire vliegveld bij Dayton in Ohio. De rook van de explosies der ramjets(op de uiteinden der hef schroef bladen) is op de foto duidelijk te onderscheiden. ECONOMISCHE POLITIERECHTER Zeeman trachtte partij wol het land binnen te smokkelen Voor de economische politierechter te Haarlem had zich Vrijdagmiddag de 36- jarige zeeman S. B. uit Deventer te ver antwoorden, wie ten laste was gelegd dat hij een grote partij uit Engeland afkomstige wol het land had willen binnensmokkelen. De verdachte was opvarende van het mo torschip „Bernard V", dat regelmatig heen en weer vaart tussen Engeland en Amster dam. In Hull had hij 800 knotten wol ge kocht die hij in juten zakken meenam en na aankomst in Amsterdam, nog vóór de inklaring door de douane, van boord had willen brengen. Het laatste gelukte hem niet, want men had reeds een vermoeden van deze smokkelarij en onmiddellijk na het. meren was een wacht bij het schip ge plaatst. Deze feiten werden door de verdachte volmondig toegegeven. Hij beweerde voor de partij slechts 25 pond sterling te heb ben betaald (de werkelijke waarde was 2500) en de knotten voor 1.per stuk in Amsterdam te hebben willen verkopen. Op de vraag van de politierechter of er sprake was van een complot, antwoordde hij ontkennend. De officier van justitie had de indruk, dat er wel degelijk sprake was van smok kelarij op grotere schaal, en dat de ver dachte, meer door de wol geverfd dan hij zich voordeed, het bij zijn verklaringen omtrent de financiële kant van de zaak niet zo nauw met de waarheid had ge nomen. De officier eiste zes maanden ge- vangenistraf met aftrek en verbeurdver klaring van het in beslag genomene. De verdediger, rar. M. D. Proper, ves tigde de aandacht op het problemenrijke gezinsleven van de verdachte. Volgens hem had men hier bovendien meer te doen met een typische „stunt" van een dilettant op smokkelgebied dan van de satelliet van een grote financier achter de schermen. Hij drong dan ook op clementie aan. De politierechter veroordeelde B., mede om het feit dat hij de benodigde ponden onrechtmatig had uitgevoerd, tot een ge vangenisstraf van vier maanden met aftrek van voorarrest. LEERSTOEL IN HET FRIES AAN DE VRIJE UNIVERSITEIT. Tot buitengewoon hoogleraar voor het onderwijs in de Friese taal en letterkunde is aan de Vrije Universiteit te Amsterdam benoemd dr. K. Fokkema te Oegstgeest. De heer Fokkema werd na zijn opleiding aan de Christelijke kweekschool te Leeuwar den onderwijzer. Hij behaalde de acte M.O. Nederlands, deed staatsexamen en stu deerde daarna aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In 1937 promoveerde hij op een dissertatie over „Het stadsfries, bijdrage tot de geschiedenis en de grammatica van het dialect van Leeuwarden". Dr. Fokkema is thans leraar aan de Christelijke H.B.S. te Leiden èh belast met het onderwijs in de Friese taal en letter kunde aan de rijksuniversiteit te Leiden. Een gure, vrij krachtige Zuidwester stond in de middaguren dwars over het circuit van Zandvoort, waar de klasse- ments-proeven werden voortgezet, maai de zon scheen en het bleef droog. De tri bune was goed bezet en vrolijk wapperden de vele vlaggen. Het wegdek van het circuit was nu, in tegenstelling met de morgenuren, kurk droog en daardoor véél stroever, waardoor snel keren vooral voor de grotere wagens zo goed als uitgesloten was. Waneer het een enkele kleinere gelukte, dit zonder stoppen en achteruitrijden te volbrengen, klonk een hartelijk applaus van de tribune. Om kwart vóór vieren werden de proe ven onderbroken, omdat Prins Bernhard in aantocht was. Even daarna kwam hij het circuit op en stopte vlak bij de pits. Burgemeester mr. H. M. van Fenema met echtgenote begroetten de Prins. Het Wil helmus weerklonk door de luidsprekers, dat door het publiek werd meegezongen. Met belangstelling volgde de Prins het verdere deel van de proeven. Nog ongeveer twintig wagens verschenen aan de start. Om ruim half vijf waren de proeven afgelopen. De Prins liet zich daarna nog inlichten over de nieuwste technische vindingen welke bij het beoordelen van de proeven waren toe gepast, waarna hij om ongeveer vijf uur wederom de terugtocht naar Soestdijk aan vaardde. Onder de aanwezigen waren de burge meester van Haarlem mr. P. O. F. M. Cre- mers en de oud-burgemeester van Zand voort, de heer H. van Alphen met echt genote. De proeven. De moeilijkheid van de klassementsproef zat voornamelijk in het draaien om een paal. Voor de grote wagens vormde deze manoeuvre een grote handicap, immers steeds moest gebruik worden gemaakt van de achteruitversnelling. De kleine types zoals Volkslagen, Simca en Morris wisten daarentegen de draai vaak ineens te maken, waardoor veel tijd -werd bespaard. Door gedurfd slippen konden echter ook enkele grotere wagens zonder veel tijdverlies in eens keren. Nadat alle deelnemers de proef eenmaal hadden afgelegd bleek, dat de Nederlandse equipe Koks-De Jong-Knoop met Volkswagen de beste prestatie van de dag had geleverd. De Engelsen Appleyard- Stuart met Jaguar en de Nederlanders Hoogeveen-Van Blerck (Minor) volgden respectievelijk op de tweede en derde plaats. Aangezien geen van deze drie in-de rallye zelf strafpunten had opgelopen, was dit ook de voorlopige totaalstand. Bij de tweede maal, dat alle wagens de zelfde proef nogmaals aflegden (de beste prestatie gold) speelden de zenuwen nog al eens een rol. Daarbij was het wegdek intussen zo stroef geworden, dat het slip pen niet meer zo goed lukte als in de mor genuren, toen het nog vrij vochtig was. De meeste tijden waren dan ook slechter dan de eerste keer en met de spanning nam ook het aantal omgereden blikjes toe. Zelfs het stoppen boven de eindstreep leverde Voetbal Spanning in de promotie- competitie VSV zet dc kampioenscompetitie voort met een wedstrijd op eigen terrein tegen BW uit Den Bosch. Willen de IJmuidenaren hun- kans op de eerste plaats behouden, dan moe ten zij winnen. NOAD krijgt bezoek van AGOVV en wij verwachten, dat de gasten zullen winnen. HeerenveenSVV wordt van middag gespeeld. Met grote belangstelling worden morgen weer de resultaten tegemoet gezien van de promotiewedstrijden in district II. Vastge steld zijn RCHDHC en HVV—DFC. Er zijn drie elftallen, die een kans maken eerste klasser te worden, maar het is ook mogelijk, dat twee van de drie clubs met zeven of acht punten eindigen. Zelden zal een com petitie zo spannend zijn geweest. De promotie- en degradatiewedstrijden in district I (StormvogelsZFC en Sparta DWV) worden vanavond gespeeld. Schoten heeft nog een behoorlijke kans op promotie. Dan mogen geen punten meer ver speeld worden. Morgen staat de ploeg voor een zware taak, als zij op bezoek gaat bij WA, De Kennemers heeft een betere kans en die zal het elftal morgen behouden. Baarn, dat nog geen punt veroverd heeft, komt op bezoek. In district II zijn vastgesteld TYBBVelsen (vanavond zes uur op het terrein van EDO) en ONAScheveningen. Voor Velsen is de taak het moeilijkst. Terrasvogels kan derde Wasser blijven, als van TDO gewonnen wordt en DIO behoudt de kans naar de derde klas te promoveren, wanneer tegen TIW een goed resultaat ge boekt wordt. Nieuwe „OLYMPIA", een MEESTERSTUK van VAKMANSCHAP, het resultaat van méér 'dan 30 jarige ervaring, beperkt voorradig, ook lange wagens, met garantie. TECHN. BUREAU „SUCCES", PL. PARKLAAN 1, TEL. 50234, AMSTERDAM (Adv.) nu voor velen moeilijkheden op en ver schillende wagens schoten dan ook meters door. Toch werden ook enkele zeer goede prestaties geleverd. Zo maakte de Gatso- équipe Barendregt-Van Ellinkhuizen het beste totaal van de dag en nam hierdoor, aangezien ook deze ploeg strafpuntloos was, tevens de kop. Buitengewoon was ook de wijze waarop Madame Trouis van de dames-équipe Trouis-Gatsonides haar Simca bestuurde. Foutloos en zeer snel legde zij het traject af en waarschijnlijk veroverde zij hier mede de damesprijs. Zowel Appleyard, Koks als Hoogeveen bleven onder hun totaal van 's morgens en het begon er al aardig op te lijken, dat Barendregt aan de kop zou blijven, toen de Engelse Ford van Wharton-Cooke hem overtrof. Het totaal van Wharton was zo laag, dat hij zich onbedreigd als snelste van deze proef handhaafde. Intussen waren bij de controle-commis sie protesten binnengekomen tegen deel nemers, die voor de klassementsproef iets aan hun remmen hadden veranderd, zodat de wagen bij het draaien om de paal eer der en in heviger mate slipte, dan bij nor male conditie van het rem-systeem het geval zou zijn geweest. Deze deelnemers werden na afloop van de klfessementsproef voor een extra wagenkeuring opgeroepen. Pas nadat deze keuring is afgelopen en men met de berekening van de totalen is geëindigd, kan de definitieve uitslag van deze tuipenrallye bekend worden gemaakt. Paardensport Zeventien paarden schreven in voor Haarlem-Noord-course Onder leiding van het Haarlems Comité voor nationale feesten wordt Maandagmid dag op de Planetenlaan in Haarlem-Noord een kortebaandraverij gehouden, waarvoor de volgende zeventien paarden hebben in geschreven: Norton (300 meter), Kitti Zora (305 meter). Laetare A (305 meter), Limbus (305 meter). Lucky fanfare (305 meter), Hennie Rolls (310 meter), Jay Mc. Greg or (310 meter), Johannes (310 meter), Julia S. (310 meter), Akron B (315 meter), Edelman (315 meter). Fiat V (315 meter), Abdullah Scott (320 meter), Allouez (320 meter), Ni- villers D (320 meter) en Harres (325 meter). Een totalisator is aanwezig. Hockey Nederlands elftal tegen Ierland Het Nederlands hockey-elftal voor de wed strijd tegen Ierland op Zaterdag 7 Mei in het Wagener-stadion te Amstelveen, is als volgt samengesteld: Doel: Richter (Be Fair) of Dalmeyer (BMHC) Achter: Derckx (Deventer) en Drijver (Leiden). Midden: Van der Valk (Delftse Studenten), Loggere (Laren) en J. Ancion (Kampong). Voor: Van Heel, Boerstra en Kruize (allen HHYC), Bouwman (BMHC) en Esser (Togo). Vakdiploma aannemer Voor de eerste maal werd in Haarlem het vakdiploma aannemer uitgereikt door de Stichting Raad van bestuur Bouwbe drijf, aan de heren: A. P. Kuiper te Haar lem, J. N. van Geldrop te Haarlemmer- liede en J. Keuning te Zandvoort. Genoemd diploma werd verkregen door het volgen van een driejarige cursus, spe ciaal voor opleiding van aannemers. De uitreiking der diploma's geschiedde met enig ceremonieel, bij aanwezigheid van de cursusleider de heer Blom, de commissie van toezicht, de directeur de heer Eebes en de leerlingen van de derde klas van de thans in Haarlem lopende cursus. Autobuslijn HaarlemDmuiden Met ingang van 15 Mei 1949 wordt de autobuslijn HaarlemiJmuiden door de NZH overgenomen. Hierdoor zullen enige chauffeurs en bus conducteurs van de NACO in dienst der NZH overgaan. De autobussen worden ondergebracht in de garage aan het Soendaplein, zodat dus in IJmuiden geen materieel wordt gestald. Het beginpunt van onze nieuwe lijn komt op het Stationsplein, vermoedelijk aan dezelfde halte waar nu lijn 7 halteert. De route blijft ongewijzigd. SCHEEPVAART IJMUIDEN Vrijdag 29 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Martha van Rostock. Kingsland van Hornilla. Lark van Newcastle. Ketty van Stettin. Hr. Ms. Van Kinsbergen van Noordzee. Draco van Gdynia. Da Costa van Blyth. Montana van Helsingborg. Egaei van Caen. Ferm van Kragerö. Vertrokken zijn: Prey naar Rotterdam. Kitty naar Greiswolde. Alstern naar Malmö. Liten naar Hohlehafen. Oise naar Parijs. Lark naar Rotterdam. Lilly Matthiesen naar Gent. Sigfors naar Malmö. grootste sadisten was ondeïLT® SI het kamp Ommen en hel t J Duitsland. net famp gvl Automobilisten dip a België gaan kunnen bii 70®<rv, Nederland een restitu ie V'K* liter verbruikte benzine krit? W, Een brand heett "e„ÖT nabij de Duitse grens in ""Wife Verwoest. Twee bij™ sen en een nieuwe vrachS^k. eens in vlammen op D„ brand is onbekend. v»", In scheepvaartkringen werd verklaard, dat de mmUC kaanse Nederlandse en DeSiï t-. maatschappijen Sjanghai n,?e-X». aandoen 6 *1% Er worden voorbereiai»,,, voor samenvoeging van de» Kr«l dienst cn de Centrale Dienst Controle. Deze tU!,c "li «h. worden door de geleideliik. van de totale contröSS,£=4 Het Bijzondere GeSgf* dam heeft drie Duitse kamnK het werkkamp Rees in -PbeW3ktr: - deeld, die Nederlandse pm'S onmenselijke wijze hadden feS?» Heinse kreeg acht jaar, F Rribri, 1 R. Brunnei tien jaar. Teger. ?rStïïë7sfVeertlMda8e"«»^ In September 1045 heelt a, Vrouw van de landbouwer 1 woud haar man door het'totL®* vergif van het leven berooH &T vrouw als de 31-jarige chaiKs?? met wie zij voordien relaties b«t knoopt, wei-don door de Aikrra' bank tol 20 jaar verooïS beroep is thans bevestiging van da geeist. 1 1 Naar de A. N. W. B. medednlt het met uitgesloten worden geacht dj toekomst dc Wegenwacht uiMuïïfc? ten aan leden zal verlenen om t.\aC dat door het toenemende autoverhT tnbuerende leden te lang op de w,'" een Wegenwacht moeten en feestdagen, waarop algemene vZS wordt verleend van het Zondag® 3 zoals op 1 cn 8 Met zal de WegenwS beperkte dienst onderhouden waarh; echter uitsluitend leden zal helpen s Begin Mei zal de brug bjj a, ,tl die de verbinding vormt tussen Krai?,' de Noord-Oostpoldcr in gebruik wora-oi nomen Volgende week worden de prijzen v dameshoeden en damesbaretten vrijaf Een hoofdopzichter van de Wy Amsterdam, werkzaam op Schiphol H! arresteerd wegens diefstal van trotloi'ri«E De man had deze diefstal reeds in lSlifn, pleegd bij vrachtautoladingen tegelijk eerder was hij voor dergelijke diefstalv»| waardelijk veroordeeld. Op 1 Mei zal liet telefoonverkeer' Nederland en de drie Westelijke sectoren»» Berlijn officieel worden geopend onder c- zelfde beperkende bepalingen als in S verkeer met de drie Westelijke bezettitB. zones van Duitsland van kracht zijn, Op 1 Mei neemt mr. j. a, de VIm afscheid als procureur-generaal bij hel Ar.- hemse Gerechtshof. Mr. De Visser was réi. ter van justitie in het ministerie-Colli»ij 1939 van 25 Juli tot 10 Aug. Mr, DeViiw is benoemd tot commandeur in de Orde va Oranje-Nassau. De directie der Nederlandse Spoonve» is Vrijdag per Diesel-electrische trein ove Zwolle en Deventer naar Hengelo en El. schedé gereden. Ook Twente zal per 15 Üd een snellere verbinding krijgen. Door bruikmaking van het Diesel-electrische a- teriaal zal de rijtijd tussen Twente en b« Westen met 50 minuten worden bekort, Met ingang van 1 Mei zullen nog sieefcts voor jonge kaas maximumprijzen gelden voor verkoop aan detaillist en consument, Vut belegen kaas (ouder dan 3 maanden) en ge smolten kaas worden de maximumprijs ingetrokken. De bestaande maximumprijs voor jonge kaas worden zowel voor deteJ- list als consument verlaagd met 10 ceel per kg. Ook de maximum detaillisten- en toss- mentenprijzen voor boter worden iije trokken. De 19-jarige Rijnder van Wijnen uil M 2e Delistraat 7 te Utrecht verliet 9 MistW ouderlijk huis en is niet teruggekeerd 1'! heeft een flink postuur, blond golvend iir en blauwe ogen. Hij was blootshoofds en kleed in een bruin colbertcostuum metea grijze overjas. HAARLEM EN 0MGEVM Een kinderfeest voor kinderen va tot en met 14 jaar wordt gegeven door a buurtvereniging „Het GarenkokersKuax op Donderdagmiddag 5 Mei in „De Leew rik". Kruisstraat. Onder meer zullen «wet opgevoerd twee kinderschetsen n.I. in gevallen van een gierigaard" en „Een per bestraft". Het duo Frans Vester, fluit en van Luin, piano zal op Maandag 2 Mei recital geven in de Renaissancezaal van» Frans Halsmuseum. Het program»» werken van: Bach, Haydn, Schubert, ftco- sel, Debussy en Pijper. HOOGWATERTIJDEN Zaterdag 30 April: 4,54 en 17.12 uur. Zondag 1 Mei: 5.25 en 17.4o urn. Maandag 2 Mei: 5.59 en 18.22 uur. LAAGWATERTIJDEX Zaterdag 30 April: 0.41 en 12j8 uur. Zondag 1 Mei: 1.10 en 13.31uur. Maandag 2 Mei: 1.38 en 14.00 uur. FEUILLETON 18) door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit bet Engels. HOOFDSTUK IX. De volgende dag leek eindeloos te duren. Nadat ik Burton goedennacht had gezegd, sliep ik slecht. In mijn dromen lag ik we derom in het hoge gras, terwijl voetstappen nader en nader kwamen. De hoge bomen van het bos bos sloten me in en schenen me te verstikken. Johnny, de inbreker, zwierf door het bos maar hy was geen menselijk wezen, doch een geestverschij ning geworden. Juffrouw Clitherwoord keek me argwa nend aan, toen ze me mijn morgenthee bracht. Het wordt tijd, dat u eens verstan dig wordt en vroeg naar bed gaat, berispte ze me. Een mooie rustkuur is dit! Hier heb ik een aangetekende brief voor u. Aan alle kanten verzegeld. Ziet er indrukwek kend uit. Mijn huishoudster liep de kamer door en hield zich onledig met het arrangeren van allerlei kleinigheden. Ik bedankte voor een tweede kop thee. Toen ze er uiteindelijk van overtuigd was geraakt, dat ik de ge zegelde enveloppe niet in haar bijzijn open zou maken, verliet ze de kamer. De brief was van Brannigan. We hadden afgesproken elkaar per aangetekende brief te schrijven. De brief bestond uit vier dicht opeen getikte pagina's en ik wreef de slaap uit mijn ogen, voordat ik me er toe zette de inhoud van deze brief te verwer ken. Terwijl ik aan het lezen was, kon ik niet nalaten een verbaasd fluit-geluid voort te brengen. Brannigan had een lijst samen gesteld van vijftien vooraanstaande per sonen, die zich in de laatste vijf jaren van het leven hadden beroofd. En in al die ge vallen was er huishoudelijk personeel van Simpkins bureau betrokken, in het huis aanwezig geweest. In drie gevallen was het mogelijk de zelfmoord toe te schrijven aan een oorzaak, die niets met chantage te ma ken had. Twee gevallen waren verder twijfelachtig. Maar in de overblijvende tien gevallen was het de erfgenamen niet ge lukt om grote sommen gelds, die per cheque door de overledene zelf waren opgenomen, te plaatsen. Het ging over bedragen van 500 tot 5000 pond. En het totaal-bedrag, dat op die wijze verdwenen was, bedroeg 500.000 pond. „Als wat we vermoeden waar is, hebben de afperser en zijn kameraden het dubbele van dit bedrag opgestreken", schreef Bran nigan. „Er zijn blijkbaar nog diverse klei nere gevallen, waar deze bende mensen tot zelfmoord heeft gebracht, maar waar de betrokken personen niet in het ooglo- pend genoeg zijn om door ons ontdekt te worden. Al het geld zou betaald zijn in klein bankpapier. Mogelijk dat nu reeds alles omgezet is in kostbare stenen en be leggingen. Aangezien men niet aan kan nemen, dat een dergelijk hoog bedrag in een kantoor in de stad bewaard wordt, zijn de voorzorgsmaatregelen bij het Huis aan de Baai te verklaren. Breng aan het Huis zo dikwijls als je kunt onder het een of ander voorwendsel een bezoek en houd me op de hoogte". Terwijl ik me schoor, peinsde ik over Brannigan's brief. Zijn verklaring voor de wachten rondom het Huis aan de Baai zou in overeenstemming met de feiten kunnen zijn, ook al was er die legende van een man met een maskerkap, die daar zou rondspoken. Ik was van plan om Brannigan's brief onmiddellijk na het ontbijt te beantwoor den om hem op de hoogte te stellen van wat we ontdekt hadden betreffende de mysterieuze Fellowes, maar dit bracht mee, dat ik in de auto naar het naburige dorp zou moeten rijden. We waren het er na melijk over eens geweest, dat het onvoor zichtig zou zijn brieven aan zijn adres via het dorpspostkantoor te verzenden. Maar nu wilde ik liever niet ver weg gaan, aan gezien de mogelijkheid bestond, dat de oude Johnny al iets te rapporteren zou hebben. En dus besloot ik bij huis te blijven en zag Burton me de hele morgen in mijn tuintje werken, terwijl hü zelf met de wagen bezig was. Arhur Carfrew luierde in een hangmat in de aangrenzende tuin. Toen ik op het punt stond om naar bin nen te gaan, zag ik Judith Taylor voor het postkantoor stilhouden. Ze was geheel in het bruin gekleed en ik had haar er nog nooit zo aardig uit Zien vinden. Bij de aanblik van het meisje klopte mijn hart onstuimig. Even overwoog ik de mogelijk heid zelf ook naar het postkantoor te gaan om eventueel een woordje met haar te kunnen wisselen. Maar ik beheerste me snel, schold mezelf voor een dwaas en ging opnieuw wat spitten. Een minuut of tien later kwam Judith uit het postkantoor te voorschijn. In plaats van naar haar auto te lopen, kwam ze recht op Rose Cottage af. Ik kreeg de in druk, dat ze aarzelde over wat ze wilde gaan zeggen. Op het moment, dat het meisje voor mijn hek stond, zag ik Arthur Carfrew uit zijn hangmat opspringen en naar haar toegaan. Ze stonden even samen te praten waar haalde die ellendeling de brutaliteit vandaan! zei ik woedend tot mezelf en daarna ging ze met hem mee zijn tuintje in. Ik meende dat ze in mijn richting keek, maar ik nam mijn jas op en ging naar binnen. Diep in mijn hart voelde ik me gekwetst en boos waarom, dat mag de hemel weten, ik was immers twin tig jaar ouder dan het meisje! Ik moet er ontstemd uitgezien hebben, want juffrouw Clitherwood bracht me mijn kopje koffie zonder enig commentaar. Toen ik uit het raam keek, zag ik dat de dominee zich bij Arthur en het meisje had aangesloten. Hoewel we geen woord ge wisseld hadden, sinds de dwaze scène in mijn tuin, nam de dominee Rose Cottage altijd met veel aandacht op, wanneer hij enige keren per dag langs kwam. Juffrouw Clitherwood had me dit verteld. Daarna zag ik Judith en de dominee samen de dorpsstraat in wandelen en was ik alleen met mijn gedachten. In mijn gevoel is dit een van de langste dagen, die ik ooit beleefd heb. Na de lunch ging ik een korte wandeling maken in de richting van de zee. Ik deed een zware jas aan, want de wind was guur. Het lukte me echter niet de dingen, die me bezig hielden, van me af te zetten. Daarna trachtte ik me thuis in een boek te verdiepen, maar ook dit lukte maar half. Ik merkte, dat ik hele hoofdstukken doorlas zonder in me op te nemen, waar het over ging. Ik was er dankbaar voor, toen het tijd. werd de gordijnen te sluiten. Een laatsté blik naar buiten deed me zien, dat de regen opnieuw was begonnen te vallen, een zachte fijne regen, die van de zee aan kwam v/aaien, en die het land in een soort van waas hulde. Ergens in het dorp zou zich nu de oude Johnny vanuit zijn schuur of hooiberg, waar hij ook was, op weg begeven, zijn oude lichaam schokkend van de hoest, die hem steeds weer overviel. Vreemd genoeg, had ik geen wroeging over de taak, die we hem opgedragen hadden. Zijn dagen waren geteld, en als het hem lukte, bewijzen te gen deze afpersersbende te pakken te krij gen, dan had hij het vele, dat hij de maat schappij schuldig was, enigszins terug betaald. Ik had uitgerekend, dat Johnny zijn taak niet volbrengen kon en daarna hier heen komen voor het aanbreken van de dageraad. Burton bracht de avond in het dorpscafé door, zoals gewoonlijk. Hij zou na tien uur bij me komen. Juffrouw Clitherwood was ongeveer een half uur in bed, toen Burton zichzelf bin nen liet door de achterdeur. Ik kon zien, dat hij niet op zijn gemak was, maar hij zei niets van wat hij dacht, toen hij zich bij het vuur in de stoel tegenover mij in stalleerde. Ik overhandigde hem Brannigan's brief. Hij las deze aandachtig door. Geen wonder, dat ze geen enkel risico nemen, dat iemand daarin zal breken, merkte hij op. Als ik bijna een millioen in contant geld ergens opgebrogen had, dan zou ik het door een heel regi laten bewaken. 2, Vannacht krijgen we misscjio aanwijzing in handen, die hen acn en grendel zal brengen, zei ik- De detective keek twijfelachtig. Misschien. Maar de oude heeft nog nooit zo'n moeilijk dit gehad. We hebben hier te doen® figuren, voor wie een mensenlere- betekent. Ik wilde dat we afgepj» hadden hem ergens dichter in •- van het huis te ontmoeten. Als h:1 gezeten wordt, is het een heel hem om hierheen te komen. Ik antwoordde niet, maar bi met gespitste oren om ieder W» voetstappen onmiddellijk op Eén keer meende ik iemand straat te horen, en ik rende d maar het was alleen een man, kant van de zee naar huis natte mist was overgegaan regen. Het sloeg 11 uur en daa|? nacht. De detective trachttei zjn stelling te bepalen by ee" J JteloöS cc turenboek, maar ik was te r te lezen. cnanniaS^ Na een poosje kon lk-^Pjas# langer verdragen. Iktrok ee zette een oude vilthoed op Burton, dat ik in de richting van aan de Baai wilde lopen om iets te bekennen was van detective wilde protestere oleJjbs: het huis al uit, voordat hij z»jn p kunnen formuleren. (Wordt l

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6