Tel. 5563 Taxi tel 4333 Oudgedienden uit de rangen der IJmuidervloot DRY CLEANING OLD CLOTHES NEW TAXI! TAXI! Predikbeurten Wijk aan 2tt ZATERDAG 30 APRIL 1949 II MUIDER COURANT REVUE VAN DE ZUIDZIJ Tijdens het uitbreiden van de IJmuidense trawlervloot door de oprichting van nieuwe maatschappijen hebben de bestaande rede' rijen niet stilgezeten. De Firma Groen b.v had na de Betsy, Eveline, Dubbelman, Ber nard, Judith en Julie op Nederlandse wer ven nog een tweetal trawlers van groot formaat besteld. Een werd er gebouwd bij M. van der Kuil te Slikkerveer, die de naam Silvain (IJM 102) kreeg en de twee de werd aan z'n element toevertrouwd op de bekende werf van Wilton te Rotterdam en deze boot werd Donald (IJM 103) ge doopt. Twee schepen, die toen een belangrijke aanwinst vormden, omdat ze wat grootte betreft sterk afweken van het bestaande type. De oude Silvain is hierbij afgebeeld. Het valt direct op, dat het schip een lang voor dek heeft. Het. was in die tijd een vaste gewoonte geworden om de schepen meteen uit te rusten met een ingebouwd voorroer, althans die trawlers, welke op Nederlandsè werven werden gebouwd. De uit Engeland afkomstige trawlers hadden dat niet. De bruto inhoud bedroeg 249 en de netto in houd 99 reg.ton. Zij hadden een lengte tus sen de loodlijnen van 40.28, breedte 6.63 en een diepte van 4.06 meter. De schepen naimeri vrijwel ieder jaar aan de IJsland-visserij deel: de „Silvain" onder schipper P. Prins, later S. Drijver en de „Donald" onder E. Koper, gevolgd door J. Spaanderman. Wel even anders geworden. Toen de Silvain en de Donald een paar jaar aan de visserij deelnamen heeft een medewerker van een allang vergeten tijd schrift een artikel gewijd aan het IJmuider visserijbedrijf en daarvoor z'n licht opge stoken bij een der firmanten van de Rederij Groen. Hem werd verteld, dat een trawler toen in ronde cijfers 4000 gulden per maand moest besommen „om aan zijn geld te ko men" of te wel 48 a 50.000 gulden per jaar. Deze bedragen verschillen wel wat met die van tegenwoordig. Een vaste regel, wat de lonen der vissers betreft was er toen nog niet. Onderling ver schilde dat wel eens, doch omdat de een 't gaf, moest de ander het ook wel doen, zodat men eigenlijk vanzelf tot vaste loonvoor- waarden is gekomen. Een schipper op een stoomtrawler ver diende toen vast 80 in de maand plus 2 van de besomming. Hij kon jaarlijks aan een bedrag komen van 1800 gulden. De eerste machinist „kreeg" 80 gulden in de maand plus 1 van de besomming en de stuurman 61.75 met een half procent. Jammer genoeg laat de schrijver van dat artikel de verdiensten van de andere ran gen buiten beschouwing. De Silvain en de Donald hebben een be wogen levensloop achter de rug, welke een aanvang nam in 1915 toen beide schepen verkocht werden aan IJsland. De Silvain ging over aan Fiskiveidafjeladgid Hankur en werd verdoopt in „Thorstein Ingolffson", de Donald werd het eigendom van Joel Johnson, die het de naam „Thor" gaf. Aapjes. Van die tijd af behoorden zij thuis te Reykjavik. Later heeft Frankrijk de beide trawlers aangekocht. Hun nieuwe thuis haven is La Rochelle gewofden, waar ze te boek stonden onder de schone namen van „Chimpanzee" en „Orang Outang". Ten slotte verhuisden de oude Silvain en Donald nog naar Fecamp en weer werden de na men veranderd. Eerstgenoemde behoorde aan Philippe Vasse Cie en heette „Kerya- do II", terwijl van de andere, die verdoopt was in „Vimy", André Ledun als eigenaar optrad. Wat er daarna van de schepen is geworden is niet bekend. In de uitgave van 1941 van „Die Handelsflotten der Welt" komen ze onder die namen nog voor, doch we kunnen niet zeggen of deze gegevens betrouwbaar zijn. De namen Silvain en Donald werden in 1929 gegeven aan enige door de Firma Groen in Duitsland aangekochte trawlers. De Silvain IJM 116 ging verloren in de mobilisatietijd van 1939 en de Donald IJM 117, later de „Eendracht", ligt nu aan de Zuidzijde onder de naam „Prinses Beatrix" Hoe de Eendracht II verging. De in 1906 door Wilton afgeleverde stoom trawlers Eendracht (IJM 130) en Eendracht II (IJM 131) kunnen geen zusterschepen van de oude Silvain en Donald genoemd worden. Wat de bouw betreft kwamen ze evenwel overeen, alleen waren ze een meter of vier korter. De Eendracht II is op 31 October 1923 verloren gegaan in het gezicht van de thuishaven. Des avonds bij binnen komst kwam de trawler in de mond van het Noordzeekanaal in aanvaring met het Deense stoomschip „Bartels". Als bijzonder heid kan nog vermeld worden, dat de „Bar tels" gebouwd was van beton. Het schip wilde net de haven van IJmuiden verlaten met een restant houtlading, bestemd voor De „Silvain", een van die silhouetten, waaraan de herinnering nog af en toe opduikt. Ons SPECIAAL SYSTEEM ieder, ook voor Uw voldoet een garderoöe Chem reiniging Desgewenst In een dag gereed zonder prijsverhoging!! Behalve Donderdag. Vrijd. en Zaterdag KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 Velsen-Noord Harlingen, maar moest na de aanvaring in beschadigde toestand naar Amsterdam te rugkeren. De „Eendracht II" zonk onmid dellijk. De bemanning kon gelukkig door een sleepboot worden gered. De Eendracht. I, welke later de „I. S. Groen" is geworden, heeft het langer vol kunnen houden. Na terugkeer uit Duitse dienst heeft deze trawler, toen ingericht als voorpostenboot, zich verdienstelijk gemaakt met het terughalen van in d£ oorlog gevor derde visserijschepen en coasters uit Duits land en Frankrijk. Voor. de visserij zal het schip wel niet meer gebezigd worden. Het ligt in het Spuikanaal te wachten op iemand die wel de sloper zal zijn. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden.) voor binnen- en buitenland «i (Adv.) ZONDAG 1 MEI IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk. Kanaalstraat. 10.30 uur ds. D. C. van Wijngaarden; 5.30 uur ds. J. v. d. Berg. Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 uur ds. J. van Buuren; 3.30 ds. E. D. Beukema. Geref. Kerk. (Art. 31 K.O.). Marnix- school, Stephensonstraat. 10.30 en 5 uur ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 uur Leesdienst. Doopsgezinde Gem., Helmstraat. 10.30 uur mr. J. D. Dozy, van Amsterdam. Oud Katholieke Kerk. 10 uur H. Dienst. 19 uur Vespers; Woensdag 19 uur Ves pers. Leger des Heils. 10 uur Heiligingssamen komst; 7 uur Openluchtsamenkomst; 8 uur Verlossingssamenkomst. UMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk. 10.30 uur J. v. d. Wiel. H. Doop. Geref. Kerk. Goede Herderkerk. 9 uur ds. E, D. Beukema; 3.30 uur ds. J. van Buuren. Ver. v. Vrijz. Herv. Abelenstraat. 10.30 uur prof. C. J. Bleeker, van Amsterdam. Verg. v. Gelovigen. 10 uur Eredienst in gebouw Willemsbeekweg 78. Vrije Evangelisatie. Casembrootzijstraat. 10 uur J. Pereboom. van Ede. DRIEHUIS: Geref. Kerk. Koffiekamer Westerveld. Geen opgaaf ontvangen. VELSEN: Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk. 10.30 en 4.30 uur ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK: Doopsgez. Kerk. 10 uur ds. R. de Zeeuw, van Houten. Maranatha. Geen opgaaf ontvangen. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk. 10 uur dr. J. G. Geel kerken, van Amsterdam. De Toorts. 10 uur ds. J. van der Berg, van IJmuiden. Kapel. 5 uur ds. D. G. van Wijngaarden, van IJmuiden. Bovenzaal Jeugdhuis. Jonge Jeugdkerk- dienst (1419 jaar). 10 uur de heer H. Remiëns, van IJmuiden. Geref. Kerk. 9.45 en 5 uur ds. A. Ver schoor. Geref. Kerk. (Art. 31 K.O.) 10 en 5 uur student J. Wiskerke. Chr. Geref. Kerk. Gebouw Bethel. 3 uur ds. J. C. Maris. Verzoeke cle opgave van de predikbeurten in het vervolg voor Donderdag aan de redactie te zenden. Een gezonde geest in een gezond volk" Op 14 Mei rammelen de bussen Uitzenden van kinderen naar buiten! Voor velen in Kennemerland is dit slechts een klank, want, zo zeggen zij, deze land streek is toch een der schoonste van Neder land en de kinderen die hier opgroeien hebben zeker niet te klagen. Gezondheid wordt hun met scheppen toegediend. Niettegenstaande dit gezegde veel waar heid bevat zijn de medici van oordeel dat het voor een aantal Velsense kinderen even noodzakelijk is een tijdlang van „Licht verandering" te profileren als voor de zoge naamde bleekneusjes uit de grote steden. Voor tientallen, zo niet honderden kin deren in Nederland is het nodig om ge zondheidsredenen korter of langer tijd in een andere omgeving te vertoeven. Daarom wordt elk jaar in Nederland gecollecteerd voor het Biovacantieoord en voor de overige gezondheidskolonies waar de jeugd in de gelegenheid wordt gesteld „gezondheid bij teugen in te drinken". In Velsen wordt deze collecte gehouden op Zaterdag 14 Mei en de opbrengst wordt eerlijk verdeeld over de drie verenigingen die zich met het werk der uitzending be lasten, namelijk de plaatselijke afdeling van het Centraal Genootschap voor her- stellings- en gezondheidskolonies, de cen trale commissie voor uitzending van kin deren naar buiten, beter bekend als Kinabu en de Rooms-Katholieke kinderuitzending. De aanwijzing van kinderen die uitge zonden dienen te worden geschiedt steeds door de schoolarts. Nooit zendt een der verenigingen op eigen houtje uit en de uit zending geschiedt bovendien nog naar ge lang van het aantal beschikbare plaatsen. Zuster Kwast, de assistente van de Ge meentelijke Geneeskundige Dienst heeft hier handenvol werk mee, maar zij doet dit opgewekt en blij omdat het tenslotte in het belang van de gezondheid van het volk in de toekomst is. Ik ben er van overtuigd,] zo zei dr. L. S. Limborgn Meyer, dat de inwoners in onze gemeente op 14 Mei diep in hun beurs zullen tasten, maar de grootste puzzle is op het ogenblik: de collectanten. Er zijn er maar honderd nodig en zij kun nen zich reeds nu opgeven bij de genees kundige dienst aan de Stationsweg. En dr. Limborgh vervolgde: „Ik zou zo graag zien dat de moeders van de kinderen, die wij geholpen hebben, zich deze dag of desnoods een halve dag beschikbaar zou den willen stellen om te collecteren. Wan neer zij zelf verhinderd zijn is er vaak wel een grote dochter die het van hen over zou kunnen nemen." Dit beroep op hen die daadwerkelijk van de kinderuitzending hebben geprofiteerd, brengen wij gaarne aan het publiek over. NOG GEEN BENZINEPOMP INSTALLATIE BIJ CALTEX. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de be slissing op het verzoek van de Caltex Pe troleum Maatschappij (Nederland) N.V. te 's-Gravenhage om vergunning tot het op richten van een benzinepompinstallatie in het perceel Wijk aan Zeeërweg 194 te IJmuiden door hen is verdaagd op grond, dat het onderzoek nog niet zover is gevor derd, dat daaromtrent thans reeds een be slissing kan worden genomen. MARKTPF^ICHTEN 29 April 1949 Besommingen. BU 33 f 1765. Aanvoer, 35 kisten tong en tarbot, 420 kisten schol, 120 kisten schar, 10 kisten diversen. Totaal 585 kisten. Prijzen. Tarbot I 1,90—1,60; gr. tong 1,90—1,85; gr.m. tong 1,90—1,85; kl.m. tong 1,901,85; kl. tong I 1,851,80; kl. tong II 1,70, per kg. Gr. schol 51,50-47: midd. schol 37—26; kl. schol 22,504,90; wijting 22; poon 7, per 50 kg. Vlaggetjesdag in Vlaardingen Uit vertegenwoordigers van de Reders vereniging voor de Nederlandse Haring visserij, de Vereniging ter Bevordering van Visserij, Handel en Nijverheid, de Ver eniging van Haringhandelaren en de Vlaar- dingse Gemeenschap is te Vlaardingen een comité „Vlaggetjesdag" gevormd. Dit comité heeft grootse plannen nu de datum van uitvaart van de vissersvloot officieel is vastgesteld op Dinsdag 24 Mei. Op Zaterdag 21 Mei zal een grote vloot revue op de Maas worden gehouden, waar aan van Vlaardingen en Maassluis van elke rederij een schip zal deelnemen, zodat een tiental gepavoiseerde schepen, voorafgegaan door het. hospitaalkerkschip „De Hoop", van Vlaardingen uit naar Rotterdam en van daar naar Hoek van Holland zal varen. Vooraf zal het pijpercorps van „Liefde en Vrede" een mars door de gemeente ma ken en zal de burgemeester de dag officieel openen. Drs. Van Dijk, directeur van het Bedrijfschap van Visserijproducten zal om 3 uur de wimpel hijsen op de VL 70. Dit zal het sein zijn om op alle schepen de vlaggen in top te brengen. Na afloop van de vlootrevue zal er des avonds op de Koningin Wilhelminahaven een concert worden gegeven, gevolgd door filmvertoning. De vloot zal dan door schijn werpers worden beschenen. DUIZENDSTE SCHIP VAN DIT JAAR IN DE AMSTERDAMSE HAVEN. De „Rijnstroom" van de Holland-sche Stoomboot Maatschappij, die Donderdag avond uit Londen in Amsterdam aankwam, is het duizendste schip dat dit jaar de hoofdstedelijke haven is binnengelopen. Het vorige jaar kwam het duizendste schip in begin Mei in de haven van Amsterdam. JEUGDFILMS VAN DE C.P.N. Zondagochtend 1 Mei geeft de afdeling IJmuiden van de C.P.N. een jeugd-film- voorstelling van een tweetal Russisch- georiënteerde films, namelijk: „Sportpara- de" en „De jeugd van Maxim Gorki". „DA COSTA" KOMT OP DE PLANKEN. Voor de leden van de Buurtvereniging „Da Costa" zal de gelijknamige toneelclub op Vrijdag 20 Mei in het Kennemer Thea ter te Beverwijk een uitvoering geven. Opgevoerd wordt het blijspel in drie be drijven van Hans Netna: „Ik moet met je trouwen". De regie is in handen van de heer Ph. van Rooy. Uit het „Watervliet"-kamp Nu de korfbalcompetitie voor de twaalf tallen van „Watervliet" zo goed als ten einde is en er nog slechts enige vrij onbe langrijke wedstrijden moeten worden afge werkt, is er voor de groen-gelen tijd om zich wat meer in te stellen op verschil lende seriewedstrijden. Zondag 1 Mei wordt door de Haarlemse Korfbalbond een juniorendag georganiseerd op het THB-terrein te Aerdenhöut, waar uitkomen twaalftalcombinaties van Animo Ready, Haarlem, Oosterkwartier, Oosthoek, THB en Watervliet. De Watervliet-combinatie speelt in af deling A met Animo Ready en Oosthoek; de andere clubs vormen de B-afdeling. Op deze dag wordt het HKB junioren twaalftal gekozen, dat op 8 Mei uitkomt tegen de junioren van de NHKB. Na het verliezen van de laatste beker wedstrijd van het tweede tegen de reserve eerste klasser SVK kreeg „Watervliet" een pleister op de wonde door het veroveren van een tweede eerste prijs in de Allen Weerbaar-series te Amsterdam. In verband met het komende twintigjarig bestaan van de Velsense korfbalclub be staan plannen om op „Watervliet" ook serieweds.trijden te organiseren. Voorts zijn er voornemens om op de tweede Pinksterdag met Watervlieters uit te komen bij de in Den Haag te houden bekende ALO-series. In de wedstrijd HKB-twaalftal tegen NHKB-twaalftal om de Honig Maizena- beker op 8 Mei in het Haarlemse gemeen telijke sportpark zal T. Heistra Watervliet iii de HKB-ploeg vertegenwoordigen. Oud-gediende ging met pensioen Het is wel opmerkelijk hoe de rij van oud gedienden bij Van Gelder Zonen N.V. pa pierfabriek steeds meer uitdunt en met de tijd van lieverlede een bijna geheel nieuwe generatie van „papier"-mensen gaat ont staan. Donderdag werd afscheid genomen van een sympathieke figuur der afdeling Cen trale. De heer G. van Dijk, die gedurende 33 jaar bij deze afdeling heeft gewerkt, ondervond in het lokaal der meetafdeling veel erkentelijkheid van talrijke belang stellenden. De bedrijfschef, de heer J. D. Kist de Ruyter, zag in de scheidende eerste stoker iemand, die altijd gereed stond anderen te helpen. Hij ontving dan ook veel waar dering voor zijn werk en dank voor de plichtsbetrachting jegens het bedrijf. De heer J. G. Petdrs van de administra tie herinnerde als oud-collega aan de pret tige samenwerking en de goede vriend schapsbanden, waarbij uiteraard aardige détails uit de oude doos kwamen. Namens de collega's en het jubileumfonds van de Centrale ontving de heer Van Dijk met vele hartelijke en goede toekomstwensen een enveloppe en een plant als herinnering aan dit afscheid. De chef-machinist, de heer H. Winkelaar, bleef niet achter en ook deze schetste de sympatie van en tot de scheidende stoker' jegens de collega's. De gevoelens van vriendschap werden gemanifesteerd in de aanbieding van sigaren. De heer Van Dijk was door de sympa- thieke geste zeer getroffen en dankte op zijn beurt superieuren en collega's voor de wijze, waarop hij met hen heeft mogen samenwerken. ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv.) V.V.B. speelt vriendschappelijk Hoewel de „Breesapers" zowel de com petitie- als de bekerwedstrijden hebben beëindigd, blijken zij het voetballen nog niet moe te zijn. Want Zondagmorgen speelt een combinatie van WB tegen het eerste elftal van de eerste klasser van de Noord hollandse Voetbalbond K. vogels uit Kol- horn een vriendschappelijke ontmoeting. Het WB-elftal, dat op „Watervliet" uit komt, zal behalve spelers uit het eerste ook enige oud-eerste-elftal gedienden herber gen, waarbij Michel het doel weer zal ver dedigen. De WB'ers verschijnen met: N. Michel; J. Duineveld en H. Lantsink; G. v. d. Veldt, A. Both en H. Strobbe; F. Bruin zeel, P. de Greef, L. Spruit, H. Wubbinga en B. Freriks. I.E.V. wacht op de kansen Wegens de ontmoeting tussen de Amster damse club A.B.I.M. en Meervogels uit As sendelft om een plaats in de vierde klasse KNVB, Waarbij IEV als degradatiecandi- daat fungeert, heeft de laatste club thans de kansen in eigen hand. Met belangstelling zullen de IEV'ers, die met beide clubs nog een wedstrijd moeten spelen, ABIM thuis en Meervogels uit, het verloop van de strijd volgen, nu zij mogen uitrusten. De stand van de rivalen is nu: I.E.V2 2 0 0 4 9—4 A.B.I.M1 0 0 1 0 4—5 Meervogels1 0 0 1 0 04 Hieruit blijkt dat I.E.V. voor het behoud van het vierde klasseschap de beste papie ren heeft. Velsen Nijverheidsscholieren maken hun docenten met 6—0 in Geanimeerde maar natte voetbalwedstrijd op „Schoonenberg" Voordat leraren en scholieren van de Nijverheidsschool zich Donderdagmid dag op een der velden van het gemeen telijk sportpark „Schoonenberg" in regen en strijdgewoel begaven, sprak ir. M. van der Lee, voorzitter van het schoolbestuur, enige hartelijke woor den tot de concierge, de heer P. van Breda die verleden jaar zijn 25-jarig ambtsjubileum vierde. Als blijk van erkentelijkheid voor het vele werk dat de heer Van Breda in zijn lange loop baan heeft verzet, overhandigde hij hem namens het bestuur een vulpen, waarna een driewerf hoera voor de ju bilaris werd uitgebracht. Een luid gejuich steeg uit de rijen dei- natte belangstellenden op, toen scheids rechter W. Kramer de aanvang van de wedstrijd aankondigde en de scholieren er onmiddellijk met de bal vandoor gingen. Overrompeld door de activiteit van hun anders misschien (soms) wat minder ac tieve discipelen trachtten de docenten deze snelle aanval af te breken. Keeper Grimmé stormde uit het doel en trachtte het leder te stoppen. Het lukte hem echter niet en directeur Hubbeling die de moeilijke situa tie met een oogopslag overzag, dirigeerde de bal, die vrij voor doel lag, met een fikse trap naar het midden. Daar werd hij op gevangen door een van de docenten die zich er met een bewonderenswaardige snel heid mee verwijderde. De leerlingen losten deze gevaarlijke run echter op in een uit stekende verdediging en wisten de bal te bemachtigen. De achterhoede van de leraren kreeg het nu zwaar te verduren en het was weer de heer Hubbeling die een angstig moment wist om te zetten in een wat veiliger ogenblik. Hij loste een kei hard schot dat opgevangen werd door J. Heyen die met een onhoudbare kogel keeper Grimmé het nakijken gaf: 10. De leraren lieten dit niet op zich zitten en kwamen met een gevaarlijke aanval voor de dag die echter spoedig stuitte op de fel opdringende scholieren. Op hun beurt gingen dezen er met de bal van door, maar dan zijn het de docenten weer die het leder overnemen en een nieuwe aanval opzetten. Enthousiast en met een brede grijns op het gelaat maakte de heer Heykoop echter hands, hetgeen een penalty ten gevolge had. Piet de Graaf gaf de bal een duwtje en de heer Grimmé ving hem keurig op. De leerlingen waren echter niet meer voor het doel van hun meesters weg te slaan en uit een goed opgezette aanval wist Piet de Graaf de voorsprong der scholieren te vergroten 20. Na de rust drong het lerarenteam sterk op en de heer Pieters loste enige kranige schoten die helaas niet met succes bekroond werden. Spoedig daarna doorboorde Feyen het docentendoel, 30. Twee minuten later was het R. Bosman die de heer Grimmé te slim af was, 40. Het aanvallen bleek de leerlingen in het bloed te zitten en keeper Grimmé kreeg nog enige gevaarlijke cor ners te verwerken die hij echter keurig buiten de latten wist te houden. De leraren bleken de kluts kwijt te raken. Een keurige voorzet van R. Bosman werd door de heer Memmer in eigen doel geschoten, 50. Even vóór het einde van de strijd nam de heer Mauer de keeperstaak over en ging de heer Grimmé zijn krachten in de voorhoede beproeven. Zonder succes even wel. De Nijverheidsscholieren bleken on dertussen nog niet tevreden met hun grote voorsprong en Veldman maakte er in de laatste vijf minuten 60 van. Na afloop van deze vochtige, doch zeer geanimeerde wedstrijd overhandigde de directeur van de Nijverheidsschool, de heer Hubbeling, scheidsrechter Kramer een door de leerlingen vervaardigde brievenstan- daard als dank voor de wijze waarop hij zich van zijn leidende taak had gekweten. Winkeliersvereniging „Wijkeroog" vergadert De Vereniging van Winkeliers en Ne ringdoenden „Wijkeroog" houdt Dinsdag 10 Mei in café Sloot aan de Koningsweg haar jaarvergadering. Behalve de gebrui kelijke jaarverslagen en een bestuursver kiezing wegens periodieke aftreding van de tweede voorzitter en tweede penning meester zal een bespreking plaats vinden over de viering van het aanstaande 25- jarig bestaan van „Wijkeroog". Bovendien bestaan voornemens om ook dit jaar voor de leden een zomerreis te organiseren. Beverwijk Beverwijks oorlogsdoden Herbegrafenis slachtoffers ra«ia. Op „Duinrust" in indrukwekkende eenvoudT? 'f Plaats gehad van het van vier jonge Beverig»1,1 dwongen deportatie In S,4» 3 i, leven zijn gekomen, te weÏÏ 'e Dirk Burger, Ide HenS^fc geland. Voorafgegaan S"™ man en koorknapen volei 5® dragen door twaaH vÏÏ ll*, bliU eveneens bij de beruchte fcts weggevoerd. Op de bal ®0's»s. landse vlag gelegd. Een de lieleden en vrienden vof«£'bi- burgemeester. De ter .u2!' - Plaats bij de eregraven 1 den. Na de wijding der graf?®*"* de kerkelijke begrafeni|,iJS» het gemeenschappelijk gebed Jf'1 S men neergelegd waaronder mi 59 stuk van de kameraden 2 f'* hadden gefungeerd. als TUINDERS BUREN Centrum" TutaSfe Donderdagavond een leden»,!??® houden, waar de heer G P f de potplantencultuur. - Voorzitter Muyen deelde in ziinn* - woord mede dat de Tuinboui zal deelnemen aan hel komende corso. De Koninklijke MaitaJ. Tuinbouw en Plantkunde had Ï5 lelijk verzoek ingediend om de l!' heid onder ogen te zien, van bS* enigingen één te maken- öe vl uchtte het voorstel toe en de ver- zal een volgende keer een befeï? De heer Pool hield hierna ziJn pi'.*"; de potplantencultuur. Voor de inzendingen werden de. punten toegekend: groente van w P 25 p„ aardbeien 8 p.; afgesnedeni£ p. van A. Priester; Anemoon Thee! p. R. Plekker; iris prof. Blauw Winter; Pyretrums 7 p. J vZt Groep tulpen van D. v. d ZwL n Bindwerk 9>/a p. van J. W. v™ Een kwart eeuw in het p0p-E. {hEer s- v- ,f Kolk, papierberg, in de formaatafdeling van de uapie-f:--" Van Gelder Zonen vierde Dondertiai vijfentwintigjarig jubileum bij dit cec? De jubilaris, die vergezeld was van e* familieleden, werd in tegenwoordig van de bedrijfsingenieurs op het directs kantoor ontvangen en waarderend k gesproken door ir. A. J. Allan, fabrieb- directeur. De aanbieding van een envelop? ging vergezeld van een schriftelijke tóch wens van de hoofddirectie. Ir. T. F. Hubrecht, bedrijfsingenieur de papierfabriek, gewaagde vervolgensm'> goede verdiensten van de'jubilaris rende een kwart-eeuw en zeide onderra- dat deze onder dikwijls moeilijke omri> digheden zijn plicht vervult. De huldiging door het afdelingspmeui in de formaatafdeling droeg een s:te karakter. Bij ontstentenis van de bedrijfschel i heer W. J. Willems, vertolkte de heer 1 van Dijk, werkbaas, de gevoelens cd du dag, Hoewel de jubilaris nog slechts etiMt jaren in deze afdeling werkzaam was koi spreker getuigen van een prettige 'samen werking, welke voor een goede verstand» houding onontbeerlijk is. De heer Van Dis hoopte dan ook dat de aangename sta van samenwerking nog lang mocht woidg bestendigd. Nadat namens de collega's ha telijke gelukwensen waren uitgespitte booci de heer J. Spronk namens het j';:- leumfonds een enveloppe met inhei: bloemen aan. Een scène uit Een kind klaagt aan". Mrs. Baines (Sonia Dresdel) tracht van Felipe (Bobby Henrey) te weten te komen hoe haar man over de secretaresse, die een det oorzaken is van de stranding van het huwelijk, denkt. Allen, die de onthullingsplechtigheid van het monument op 4 Mei des avonds om half zeven zullen bijwonen, worden ver zocht tijdig aanwezig te zijn. Omtrent de tijdelijke beperking van het rijverkeer en de afzetting zullen van poli- tiewege nog mededelingen volgen. Het gazon tegenover het monument is gereser veerd voor genodigden, waaronder de naaste familieleden van de gevallenen, mits voorzien van kaarten. Voor andere belangstellenden zal ruimschoots plaats ruimte worden vrijgehouden aan de zijde van het oude raadhuis van Wijk aan Duin. Personen of deputaties, die wensen deel te nemen aan de kranslegging, worden ver zocht zich uiterlijk om kwart over zes te vervoegen bij het rijwielpad nabij de in gang van Westerhout. Bedoelde deputaties mogen ten hoogste uit vijf personen be staan. Men wordt verzocht geen vlaggen en vaandels mede te brengen. De plech tigheid wordt opgeluisterd door koorzang en door passende muziek van de Bever- wijkse Harmoniekapel. Onder meer worden ten gehore gebracht „Beati Mortui" en het Wilhelmus. Het gesproken woord zal door een geluidsversterker voor allen verstaan baar worden gemaakt. Ongetwijfeld is het overbodig de inge zetenen te verzoeken die avond van zes uur af half stok te vlaggen en tijdens de plechtigheid een eerbiedige stilte in de omgeving van het kruispunt Westerhout in acht te willen nemen. OPBRENGST STRAATCOLLECTE De opbrengst van de onlangs gehouden straatcollecte ten bate van het Emmafonds bedroeg 1142.67. „Een kind klaagt aan". (Thalia). - Wanneer wij' op deze voortreffelijke iü iets af te wijzen zouden hebben, daniste hoogstens het onbegrip van de vertaler,a „Fallen idol" met bovenvermelde arte- pathosvolle titel afdeed. Dat kind site" namelijk volstrekt niet aan. Het heef: a- leen één van de teleurstellingen onderre den die van zijn dromenwereld een eda wereld zullen maken. Het kind in kw«8 is het zoontje van de Franse gezant in Lor den, dat een kinderlijke adoratie heeft -op gevat voor de butler-des-huizes, die oeh adoratie met grote tederheid en wij» tegemoet komt. Hij doet dat tot zijn eitó huwelijks-problemen hij is getrow met een vrouw die van iedere tederheids wijsheid volslagen gespeend is en daarbij zijn hart verloren aan een typ* van de ambassade teveel voor han^' den. Wanneer zijn vrouw hem betrap een heimelijke ontmoeting met het :r=- meisje ontstaat een ruzie, die dsarmSe-; digt dat zij een fatale val van een tap Het kind dat van deze hele gesdre^- getuige is en voor het eerst geconiron -- wordt met levensproblemen, waarvan •- nog nooit gedroomd heeft, vlucht dan zet de nacht in. Maar zo groot is zp teit. dat het zelfs probeert met leugeM- ideaal dat van de piëdestal is redden, in casu de butler te behoed een veroordeling wegens doodslag <w - overigens niet eens gepleegd heetc Carol Reed heeft deze film, die zoveelste maal het Engelse mees J over subtiele problemen bewijst, 6 met een menselijkheid en een yi heid, die men in de huidige fdm- i helaas maar zelden aantreft »e teveel en nooit te weinig wat hij igf doceert nergens en treft alleen m lijke zekerheid aldoor de gevoej Dat hij daarbij de beschikking Bobby Henrey, een „wonderkind aa blijft van de suikenge schep-* lywood en met gevoelige mtdg de moeilijkste opgaven heenteoim Ralph Richardson als butler, heeft zeker gemakkelijker 8^*5 Morgan als typiste kon ons iw bekoren. Haar uit de t»™éiii echter worden geexcuseerd, Frangaise in dit Engelse mik zonder aan de realiteit afbreuk^ „Jacaré", de film, die n de rest van de speelweek m de 5e Mei in Thalia draaft. zijn over de menselyke S rimboe en is als zodanig^: verzameling boeiende na^ .r Carls' romantische inslag, die reg éi Ford er in heeft ve^Sr De historie des te aantrekkelg^ Markelbach spreekt de ver»

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 8