IJmuider Courant Haarlems Dagblad Duizenden brachten de jarige Vorstin een grootse bloemenhulde Na opheffing der Berlijnse blokkade reeds half Mei bespreking van Vier De kabouters wonnen het Oud-Hollands ganzenbordspel in het Stadion No. 19233 int' Kennemerlaan 154, Tel. Adm 5437g ITZactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), .eg 47, Santp - Haarlem Gr. Houtst.93 TeH*i°724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Maandag 2 Mei 1949. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal f 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «öprFdjtc "terlnrarije Warrant (3nno 16^6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem hebben Zaterdag voor paleis jjk een bloemenhulde gebracht aan riarige Vorstin. Er kwam bijna geen ,-4 aan het défilé dergenen die met bloe- - inde hand de brede oprijlaan voor het v* kwamen oplopen om de vriendelijk :_~-de vorstin op het bordes hun aan- i-Qiiikheid te tonen. Het défilé duurde een uur. Toen het afgelopen was lag •'Tbrede bordes bedolven onder de kleur- rö'nracht van duizenden bloemen. Voordat het défilé begon zongen drie dui- £i kinderen van de lagere scholen te Sara en Soest het Wilhelmus voor de Eonihgiö» daarbij begeleid door de Baarnse fenonie „Crescendo". De kleine zangers hcMn zich lang voor twee uur voor het rieis ongesteld met hun ballonnetjes, die Ésdijk na het Wilhelmus de lucht in Keten. Maar voordat dit spannende pblik was aangebroken waren reeds tó ballonnen aan de kinderhanden ont- cii Toch bleven er nog genoeg over om Vleest te doen slagen want toen het Wil- fcas verklonken was stegen de bijna drie öad ballonnetjes op onder luid gejuich Begrote kinderschare. Voordien waren ^meisjes uit Baarn en Soest het bordes EïStapt om aan de prinsesjes Beatrix en l'ö, die naast de Koningin en de Prins èeden, de ballonnetjes te overhandigen èzijzouden oplaten. Aan elk der ballon- •r^wss een kaartje bevestigd met naam eores van de afzender en het Comité dat deze middag samen met de hmse Oranjeverenigingen heeft georga- Lsd, stelde enkele fraaie prijzen be- sübaar voor degene wiens ballonnetje vast van Soestdijk neerkomt. jen dictatuur en oorlog" Dele Parijs vergaderende vredesorgani- ös..tegen dictatuur en oorlog*' heeft op fcbijeenkomst van Zaterdagavond een fefitié aangenomen, waarin wordt ge- si dat „de zaak van de vrede nauw ïtciden is met de strijd voor de econo- ^en sociale hervorming van de Deze strijd kon slechts worden ewo door handhaving en ontwikkeling cl'e democratische vrijheden. Sa deelnemers aan de conferentie, aldus «Ktie, hebben besloten een wereldcorr- S te organiseren en „een beroep te doen alle progressieve en. internationale staten", j* Nederlandse Vooruitstrevende partij areldregering heeft aan de corrfe- et volgende telegram gezonden: Vooruitstrevende Partij voor We tering deelt u met kracht haar over al mede dat het anarchisme tussen de Ss moet eindigen door alle mensen van wwfllen samen te binden en oorlog on- v.".4m 'e nia^en door een Wereldrege- Jt H s,taat naast u in de strijd tegen jjandaden die ontstaan door de dicta- fyngha! wordt verdedigd Vu Britten en 600 Amerikanen fcjtnr]5 j Van consulaat te Kanton, jJJr de provincies Kwangtoeng en ressorteren, is aangeraden China «1» v' ,evGr dan in het reeds over- iniw of Hongkong te blijven. ^Mflels is Hangtsjov, 160 kilometer ten •jCjiJ Van Sjanghai, door de natio- fevlii?u v0-Pen veï'laten. Een stroom nu gepakt en ge- -'kW-ï ^uk'en. Hangtsjov vormde HtniF''I- -pun^ nationalistische J»nte van Ningpo, dat aan de naar Nantsjang. een vijf- landinwaarts. is een communiqué uitge- e,Swordt verklaard dat de com- Éjcfp. e|ars ki Tsjangsoe, een tachtig ^ord"Westen van Sjanghai feSleFsterkt .worden", feta 'npi ,en Tai-Hsiang, woordvoer- ^SijT„v na"°nalistische hoofdkwartier Woosoeng, heeft met na- èfe jj. J aat de nationalisten vastbe- 2'-:9kiï0 te verdedigen. Sssï; w! ge"eraal zullen de nationa al Pl; n.nenkort het initiatief fef -j. "beslissende klappen uit- ^•'^aen nf COmr^unis^en' wanneer zij siangkai aan te vallen". Hdeïï]nei!. van de communis- %ns dp 2ijn evergestoken, wer- jitêeneraal „op een gevaar- Xg™ Vitgerekt". door regeringsvlieg- rd, waarbij slachtoffers Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinses jes Beatrix en Irene op het hordes van paleis Soestdijk tijdens het défilé. Prinses Margriet die wegens een lichte verkoudheid het bed moest houden, kon. achter een der ramen van de kinderkamer het feest van bloemen en ballonnen gade slaan. Voor een ander raam keek het jong ste prinsesje op de schoot van Prinses Wil- helmina naar het feest. Na het défilé bracht de band van de Arn hemse r. k. padvindersverkenners met schetterende trompetten en slaande trom mels hulde aan de Koningin. Geschenken voor Moeder. De prinsesjes hebben haar jarige moeder zoals ze dat al enige jaren gewoon zijn met een zelfvervaardigd geschenk ver rast. Ditmaal was het een fruitschaaltje met vruchten, geheel zelf geboetseerd en gekleurd. Beatrix en Irene schonken bovendien een .foto van zichzelf te paard. Van Prins Bernhard kreeg de Koningin onder andere een fluwefen avondtasje, ver vaardigd van een Oostenrijkse boerinnekap. President Truman heeft Zaterdag mede namens het Amerikaanse volk telegrafisch zijn gelukwensen aan Koningin Juliana ge zonden. Spa anje niet in het Atlantisch Pact Volgens waarnemers te Washington be staat er op het ogenblik geen kans op op neming van Spanje in het Atlantisch pact, omdat hiervoor in de Amerikaanse Senaat niet de nodige meerderheid te krijgen zou zijn. President Truman zou van mening zijn dat een beslissing tot opneming van Spanje in het pact een meerderheid van twee-derden eist, omdat het gelijk zou staan met het aangaan van een nieuw ver drag. De waarnemers gronden hun mening op door Dean Acheson tijdens de onder zoeken voor de ratificatie van het pact gedane mededelingen, waarbij hij geen na men noemde. Veelbetekenende proclamatie van de Joegoslavische communisten In een proclamatie heeft de Joegoslavi sche communistische partij verklaard, dat de scheuring in de Cominform gevaarlijker is voor de toekomst van het communisme dan de tegenstand van de kapitalistische wereld. Het communisme werd thans be dreigd door een nieuw gevaar, namelijk de interne ideologische en politieke verdeeld heid en verwarring. De campagne van de Comrnform tegen Joegoslavië is „strijdig met de grondbeginselen van het socialisme". Zij vonnt de ernstigste hindernis voor Joe- goslavië's verdere ontwikkeling. De begin selen van gelijkheid van grote en kleine landen en van noninterventie in binnen landse aangelegenheden van andere landen zijn „vertrapt". Onder de dekmantel van critiek op de leiding van de Joegoslavische communistische partij worden alle moge lijke pogingen gedaan om „ónze socialisti sche economie en de regering van het ar beidende volk uit de voegen te rukken". „De aanhoudende anti-imperialistische politiek van ons land wordt verdoezeld en op alle mogelijke manieren in een vals licht gesteld." Voorzitter van de Algemene UNO-vergadering, Evatt, zeer optimistisch Volgens gewoonlijk betrouwbare bron nen te Parijs zal waarschijnlijk, 11a ophef fing van de blokkade van Berlijn, op 15 Mei te Parijs een viermogendhedenconferentie beginnen. Nadat een transatlantisch telefoongesprek met de Franse vertegenwoordiger bij de UNO, Jean Chauvel, was gehouden, hielden functionarissen van het Franse departement van Buitenlandse Zaken zich Zaterdagmid dag er van overtuigd dat de opheffing van de blokkade van Berlijn nog slechts een kwestie van dagen was. Naar vernomen wordt is er een gedach- lenwisseling gaande tussen de Amerikaanse, Britse en Franse regeringen over de mo gelijkheid van aansluiting van Oost-Duits- land bij de West-Duitse federatie ingeval de Russen een dergelijke stap bij een even tuele viermogendhedenconferentie in over weging zouden willen nemen. Herbert Evatt, de voorzitter van de Al gemene Vergadering van de UNO verklaar de op een persconferentie, dat er „alle reden is om het einde te verwachten van het langdurige en allergevaarlijkste me ningsverschil terzake van Berlijn en spoe dige opheffing van de blokkade. Een rege ling van de Berlijnse kwestie zal geenszins het geschil tussen de grote mogendheden in zijn geheel omvatten, doch zeker de weg bereiden voor een nieuwe poging om tot een juiste en duurzame regeling te komen niet alleen met betrekking tot Duitsland, Zaterdagmiddag klokslag half drie wekte een viertal fraai uitgedoste herauten met klaroengeschal de bevolking van de om muurde kinderstad (naar een ontwerp van Karei Bruckman) op het helder groene grastapijt van het Olympisch Stadion te Amsterdam, waar op dat feestelijk ogen blik het. oud-Hollandse ganzenbordspel met levende figuren ter ere van de jarige vorstin des lands een aanvang nam. De tribunes droegen een kleine zestigduizend toeschouwers, waarvan een groot gedeelte uit alle provincies voor deze gelegenheid naar de hoofdstad was samengestroomd. Slechts in de vakken onder het scoring- bord, waarop de titelvraag „Wie wint de pot?" te lezen stond, ontwaarde men en kele open plekken. In de geluidscabine las Moeder de Gans met de klare stem van de actrice Peronne Hosang een gelukwens voor aan het huis van Oranje „de Koningin is van ons allemaal en wij zijn van de Koningin" en daarna wierpen de kinderen op het ereterras de dobbelstenen, die het verloop van het spel bepaalden. Het was een voort durende lust voor het oog om het zwermen der in alle kleuren van de regenboog door Marten Toonder gecostumeerde pionnen gade te slaan. Het duurde niet lang na het afgaan van het startschot uit het speelgoedkanon of daar zwierven de paars-gele kabouters al in de draaimolen op de klanken van het wankele pierement en zaten de rood-wit- blauw gerokte boerinnen in de herberg, waar zij spoedig gezelschap kregen van cle flanerende matrozen. De Chinezen met hun windvangende hoeden kwamen samen met de springlustige beige konijnen vlak bij het doel in de gevangenis terecht. Elf jes en zonnebloemen bleven dicht bij elkaar, van de brug over nummer twaalf naar de doolhof op zes-en-twintig. De boe ren met hun lange pijpen, zwarte pofbroe ken en rode wambuizen liepen zo hard van stapel, dat zij het paard voor de wa gen spanden, doch zij werden gepasseerd door de keurig in gelid marcherende parade-genadiers, die op hun beurt deze haastige spoed in de traditionele put moes ten betreuren. Daartussendoor krioelde het van de ganzen, welke met luid gesna ter de bonte figuren op hun zwerftochten over het natuurlijke bord begeleidden. Ter betaling van de in doolhof en ge vangenis opgelopen strafpunten, van het vertier in spoortrein en speeltuin en het gelag in de herberg werden geen fiches gebruikt, doch in plaats daarvan een royale tweeduizend geschenken, beschikbaar ge steld door tientallen grote bedrijven en bestemd voor de pot, waarin ze als prijzen voor de grote loterij verzameld werden. Koos Koen die ook een levendige re portage van de wedstrijd gaf maakte telkens de uitspraak van de strenge kamp rechter, notaris A. J. Dragt, met luider stem bekend: een automobiel, tweehonderd kisten cacao of sigaren, huishoudpakketten en diamanten, boeken en linoleum, bont mantels en tafelzilver, schoenen en be hangselpapier, cosmetische artikelen en allerhande nationale specialiteiten, varië rend van kaas en eau de cologne tot rij wielen en dameskousen. De reclame-op- tochten over de sintelbaan vormden een bijzonder leuke afwisseling van kooplust- prikkelende fantasie. Nu eens snelden er tweehonderd padvinders op autopeds voor bij, dan weer steeg een tros voetballen op en even later droegen echte olifanten de prachtigste radiotoestellen rond, gevolgd door een stoet van West-Indische vrouwen. Tenslotte verscheen zelfs de zeer oude heer Hulstkamp in een draagstoel. Ter begeleiding van dit alles schreven twee Amsterdamse journalisten, zich schuil houdend achter hun pennenamen Joost en Dagboekanier, levendige en bijwijlen zeer geestige teksten. Men kan natuurlijk het bijna overheersen van het reclame element op een nationaal feest betreuren, doch het ging er in de eerste plaats om de medewerking van de industrie voor het goede doel te verzekeren. Het zal nog wel lang duren eer men de beschikking krijgt over prijzen ter waarde van duizenden guldens zonder tegenprestatie. Overigens werd de gezelligheid van een artistiek evenement mocht men toch al niet spre ken er geenszins door ontluisterd. Om circa vier uur werd contact tot stand gebracht met een boven het veld cirkelend K.L.M.-toestel, een splinternieuwe twee- motorige Convair, van waaruit gezagvoer der Van Ulzen 'n kort doch goed verstaan baar ooggetuigeverslag van de situatie gaf. Edward Startz de man van het Happy Station van de Wereldomroep zorgde voor de muzikale illustratie. Het pleit voor de fabelachtige organisa torische talenten van de vindingrijke auctor intellectualis en algemene leider van dit alles: Carel Briels die zich be diende van een regieboek met tabellen en overzichten van een halve vierkante meter dat precies om half vijf de kabouters als winnaars het eindpunt bereikten. Op dat moment trok door de Marathon-poort de levende have van circus Strassburger binnen om na een ereronde over het' ter rein, met mevrouw Regina en de bereden harmonie van de Bond van landelijke rij- verenigingen voorop, een voorstelling in de witte piste, recht tegenover de Konink lijke loge, ten vermake van jong en oud te geven. De kleine gepuntmutste aan voerder van de zegevierende ploeg bood aan mevrouw mr. A. W. Ch. d'Ailly-Fritz een chèque ten bedrage van ruim twee ton aan, de opbrengst van de loterij ten bate van het zwakke kind van alle gezindten in ons land, -waarvan de trekking onmiddellijk volgde. De geluk kige bezitters van de automobielen konden direct wegrijden. De hoofdprijzen zijn ge vallen op de loten serie A groep 1, num mer 5776 en serie L groep 1, nummer 5776. Geen enkele regendruppel probeerde de spelvreugde te breken. Wél de koude. Maar die werd, voor zover gevoeld tijdens dit vrolijke en uitstekend geslaagde experi ment, met een klinkend Wilhelmus ver dreven. Tsjechoslowakije vroeg om een Amerikaanse lening In verband met de berichten volgens welke zeer binnenkort door de Verenigde Staten aan Tsjechoslowakije een lening zal worden verstrekt, wordt in deskundige kringen verklaard, dat de Tsjechoslowaak- se regering inderdaad de Amerikaanse re gering om een belangrijke lening heeft verzocht, waarvan een derde zou besteed worden aan de schadeloosstelling voor de genationaliseerde Amerikaanse bezittingen en de overige tweederden voor de aankoop van werktuigen voor de Tsjechoslowaakse exportindustrie. Aldus zou Tsjechoslowa kije zelf harde valuta kunnen verwerven, waarmede het naderhand een eventuele Amerikaanse lening zou kunnen terug be talen. Dit voorstel, dat door de Tsjecho slowaakse economische missie zou ovorge- legd zijn aan de autoriteiten te Washington, wordt thans onderzocht door de bevoegde diensten van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. DOOR DE DUITSERS OPGELEGDE „ZOENGELDEN" EN BOETEN. De minister van Financiën heeft goed gevonden, dat voor de door de Duitsers in 1941 en 1943 opgelegde' „zoengelden"', schadevergoedingen en boeten voorzover zij een bedrag van 100 te boven gaan, een vergoeding zal worden toegekend. De oorspronkelijk geopende mogelijkheid om opgelegde „zoengelden" aan te merken als vooruitbetaling op de bijzondere hef fingen is vervallen. Verzoeken tot toe zending van aangifte-formulieren moeten worden gericht aan het Commissariaat voor Oorlogsschade, Stadhouderslaan 130 te 's-Gravenhage. Na 31 Juli worden geen aanvragen meer behandeld. Het woord is aan.. Ook de slaaf heeft zijn ydelheid: hij wil slechts gehoorzamen aan de grootste despoten. doch ook, wat van even groot belang is en maar al te veel wordt vergeten, met be trekking tot het Verre Oosten. Op een bespreking met de hoofdredacteu ren van de met Russische licentie werkende Berlijnse bladen heeft kolonel Toelpanof, hoofd van de afdeling voorlichting van het Russische bestuur, Zaterdag in het vooruit, zicht gesteld clat de blokkade van Berlijn binnen drie dagen zal worden opgeheven, zo verklaart men in Duitse kringen, die in nauw contact met. het Russische militaire bestuur staan. Toelpanof verklaarde, zo zegt men verder in deze kringen, dat de .kardinale vraagstukken" betreffende de verkeersbeperkingen tussen Berlijn en de Westelijke zóne van Duitsland door de vier grote mogendheden war-en opgelost. Hij zou gezegd hebben: „De opheffing, of lie ver het begin daarvan, kan in de drie ko mende dagen verwacht worden". Op een vraag betreffende de „incidenten" van de afgelopen dagen, toen Russische of ficieren aken op de West-Berlijnse water wegen trachtten tegen te houden, zou Toel panof geantwoord hebben, dat het hier slechts routine-controles had gegolden, waaraan geen consequenties verbonden dienden te worden. Van Britse zijde is officieel medegedeeld dat op uitnodiging van generaal Kwasjnin, hoofd van de Russische afdeling voor ver voer in Berlijn, een bespreking tussen hem en brigade-generaal Benson, de plaatsver vangende Britse commandant, is gehouden, waarop Kwasjnin verklaarde, dat de Russi sche autoriteiten in de toekomst niet meer zouden ingrijpen in het verkeer van vaar tuigen in de wateren van de Britse sector. De bespreking werd in een „buitengewoon vriendschappelijke sfeer" gevoerd. Een Britse woerdvoerder zeide, dat Kwasjnin geerr verklaring -voor de incidenten had gegeven. De Britse militaire politie zou de wacht bij de drie sluizen echter blijven betrekken. In Londense officiële kringen toonde men voorzichtigheid met betrekking tot de be richten, dat de opheffing van de blokkade slechts nog een kwestie van dagen was. Men meent, clat de onderhandelaars nog nieuwe instructies zullen moeten ontvan gen. Volgens de New York Times zou de Sovjet-Russische gedelegeerde bij de UNO, Malik, „stilzwijgend toegestemd" hebben in de voorwaarde der Westelijke mogend heden, dat een bijeenkomst van de vier mi nisters van Buitenlandse Zaken over de kwestie van Duitsland de plannen voor een West-Duitse regering niet in de weg zal staan. Lappen stof werden bij het verven langer Directeur van ververij maakte extra winst De directeur van een Enschedése tex- tielververij heeft met één van zijn arbei ders gedurende lange tijd een extraatje weten te verdienen. In twee jaar heeft de directeur een extra-winst van 6000 gulden gemaakt. Dé arbeider verdiende 40 gulden per week extra. Verscheidene textielfabrieken in En schedé en Delden en ook het rijk lieten bij de ververij grote lappen stof verven. Deze stof was gemeten vóór het verven begon. Nadat deze bewerking was verricht, was de lengte groter geworden doordat de stof uitrekte. Directeur W. B. en zijn arbeider H. K. knipten dan de extra-stukken er af en wisten daarvoor gemakkelijk een afzet mogelijkheid te vinden. Zij hadden zich thans voor de rechtbank in Almelo te verantwoorden. Directeur B. voerde als excuus voor zijn handelwijze aan, dat hij zich schadeloos wilde stellen voor het leeghalen van zijn bedrijf door de Duitsers. Tegen hem werd twee jaar ge vangenisstraf geëist. De eis tegen de ar beider luidcle tien maanden. Tegen de koper van de stof, W. B. uit Enschedé, werd zes maanden geëist. Jongens gingen er met bestelauto vandoor De Haarlemse politie heeft Zaterdagmid dag omstreeks half zes twee jonge mon teurs uit Hillegom aangehouden, die even tevoren op de Gedempte Oude Gracht, nabij het Verwulft, een bestelauto hadden ge stolen. Zij hadden enkele borreltjes ge dronken en hadden het, plan opgevat met de auto naar Amsterdam te rijden. Mevrouw Eleanor Roosevelt (midden), senator Arthur Vandenberg (links) en senator Warren R. Austin (rechts), alle drie Amerikaanse afgevaardigden bij de derde zitting van de Algemene UNO-vergadering, houden voor het begin van een zitting een bespreking in de Plenary Hall te Flushing Meadows. Viering van de eerste Mei Relletjes in Berlijn en Londen, parade in Moskou Te Berlijn is voor het eerst sedert het einde van de oorlog een Duitse militaire parade gehouden. In de Russische sector hebben 7.500 man van de „volkspolitie" in uniform, doch zonder wapens, in rijen van acht gedefileerd voor een ere-tribune waarop, ter ere van het 1 Mei feest, de kopstukken dér communistische partij had den plaats genomen. De in Oost-Berlijn gehouden demonstra tie was de grootste, die ooit sinds het einde van de oorlog in Berlijn is gezien. De so cialistische eenheidspartij en het eenheids vakverbond hadden collectieve deelneming van het personeel van openbare diensten en bedrijven zodanig georganiseerd, dat de menigte demonstranten op 400.000 ge schat kan worden. De Duitse politie in de Amerikaanse sector van Berlijn heeft de deelnemers aan een 1-Mei-optocht, georganiseerd door de communistische „Vrije Duitse Vakbe weging", verspreid, waarbij van de gum mistokken gebruik moest worden gemaakt. Een aantal personen werd gewond. Er zijn arrestaties verricht. Het Amerikaanse militaire bestuur heeft alleen de leden van de anti-communisti sche „onafhankelijke vakbond" (UGO) toestemming gegeven vandaag een optocht door de Amerikaanse sector te houden. Een tweede incident deed zich in de Ame rikaanse sector voor toen een afdeling van de onder communistische leiding staande „Vrije Duitse Jeugd" naar de Oostelijke sector trachtte te marcheren voor een 1- Met betoging. De politie greep in en ver- speidde de groep. Tien personen werden voor een verhoor vastgehouden maar spoe dig weer vrijgelaten. Ondanks een politieverbod, afgekondigd na de onlangs voorgekomen botsingen tus sen communisten en fascisten, hebben de communisten te Londen getracht een op tocht naar Trafalgar Square te houden. Voordat de politie kon ingrijpen, had een deel van de menigte de stoet reeds aangevallen. Er ontstond een kloppartij, waarna de betogers uit elkaar werden ge dreven. Het hoogtepunt van de 1-Mei-plechtig- heden te Moskou was de parade op het Rode Plein, waarbij Generalissimus Stalin, in militaire uniform, getooid met de me daille van held der Sovjet-Unie en die van held van de arbeid, aanwezig was. Achter hem stonden de leden van het politburo en de maarschalken Worosjilof en Boel- ganin. De leden va het corps diplomatique bevonden zich in de onryiiddellijke nabij-, hèid. Onder de tonen van militaire marsen, schouwde maarschalk Wassiljefski, de Russische minister voor de Strijdkrachten, de troepen, die onder het bevel van maar schalk Meretskof, bevelhebber van 't gar nizoen van Moskou, defileerden. Critiek der Vakcentralen op het Beneluxprogramma Nota aan de drie regeringen De drie grootste vakcentralen in de Beneluxlanden, het Algemeen Belgisch Vakverbond, de Confédération Générale du Travail du Luxemburg en het Nederlands Verbond van Vakverenigingen hebben zich met een nota tot de regeringen van België, Nederlhnd en Luxemburg gericht, waarin critiek wordt geoefend op het Benelux-pro- gramma op lange termyn. Onder andere wordt gezegd: „gaat men er van uit, dat het programma een contructuele verplich ting tegenover de organisatie voor eco nomische samenwerking van de Benelux landen is, dan moet worden vastgesteld, dat de mogelijkheid van nakoming van deze verplichting en dus uitvoering van dit pro gramma zeer beperkt is. De ramingen zijn fictief en in sterke mate optimistisch. Het programma bevat sterke liberale tendenzen en is derhalve gericht tegen een rechtvaar dige verdeling van het maatschappelijk in komen. Grote sociale spanningen zullen hiervan het gevolg zijn. De vakbeweging in de drie landen moet dan ook ernstig waarschuwen tegen de in dit programma aangegeven politiek. Zij heeft er bovendien bezwaar tegen, dat uitsluitend ambtenaren bij de opstelling van het programma zijn betrokken. Wanneer zulke belangrijke pro gramma's worden opgesteld, dient het par lement en dienen vertegenwoordigers van het bedrijfsleven (werkgevers en werk nemers) reeds bij de voorbereiding, te wor den ingeschakeld. De vakbeweging vraagt aan de regerin gen van de drie landen een nieuw pro gramma op te stellen, dat meer dan het tegenwoordige past in het economisch be stel van Europa, dat voorziet in de nood zakelijke structuurwijzigingen, dat rekening houdt met de rechtmatige belangen van de arbeidersklasse en dat de middelen aan geeft, waarmede deze doelstellingen bereikt kunnen worden. De vakbeweging verklaart harerzijds, dat zij de studie van de struc- tuurprobiemen van de Benelux zal voort zetten en zo spoedig mogelijk een positieve bijdrage zal leveren voor de oplossing van de bestaande moeilijkheden". AANHOUDEND DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond Koude nacht met plaatselijk mist. Ove rigens droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden, 's Nachts tij delijk zwakke, overdag meest matige wind tussen Noord en Oost. In de kuststreken ongeveer dezelfde, in het binnenland iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 3 Mei: Zon op 5.08 uur, onder 20.07 uur Maan op 7.51 uur, onder 1.20 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1