Uren van bezinning gaan aan feestvreugde vooraf Velsense athleten wacht een drukke zomer Voor Moederdag Eén-Mei viering in Velsen en Beverwijk Het huis aan de baai DINSDAG 3 MEI 1949 IJMUIDER COURANT Op 5 Mei diverse feestelijkheden voor de Velsense jeugd Voor de vierde maal zal Vèlsens be volking zich de 4de Mei opmaken om de gevallen verzetsstrijders in eerbie dige hulde te gedenken. Van verschillende punten in de ge meente uit zullen honderden in gepaste stilte naar het monument achter het crematorium gaan en in heel Velsen, in geheel het land wordt op dezelfde tijd stilte betracht. Maar daarmede is de herdenking niet ten einde, want op deze avond zal elke publieke vermakelijkheid worden geweerd; geen filmvoorstellingen, geen feestelijke verga deringen, stilte alom en in menige huis kamer zal de gruwelijke tijd van bezetting nog eens het onderwerp van gesprek uit maken. De vlaggen uit! Op de 5de Mei zullen van zonsopgang af tot aan zonsondergang toe de vlaggen wap peren van openbare gebouwen en particu liere huizen en reeds in de vroege ochtend zullen schooldelegaties een bloemenhulde brengen bij het monument aan de Zeeweg. Uit iedere klas van elke school, te be ginnen bij het vijfde leerjaar, worden vier kinderen afgevaardigd. Zij vormen dus per school een groep en één onderwijzer der school wordt verzocht mede te gaan. Bij de U.L.O. school aan de Platanenstraat stelt deze stoet zich om kwart voor acht op, na dat er eenvoudige bloemstukken zijn uitge reikt. Om acht uur zal de voorzitter van het plaatselijk comité, de heer C. Spoor, een korte toespraak tot de kinderen bij het monument houden en daarna krijgt groep voor groep de gelegenheid de bloemen neer te leggen. Om half negen is deze plechtigheid ten einde en daarna is er bij toerbeurt voor de leerlingen van alle scholen gelegenheid een feestprogramma bij te wonen. Om half negen komen de jongsten in Velsen-Noord i-eeds samen in het gymnas tieklokaal van de Christelijke school aan de Langeveldstraat, waar Henri Nollis zijn goochelkunsten zal vei-richten. Des middags treedt de heer Nollis in het Jeugdhuis in Santpooi-t op. In het gebouw voor Christelijke Belangen in IJmuiden vertoont mr. William zijn pop penkast en laat er de jeugd genieten van zijn buikspreektalent. Bei-t Brugman vertoont zijn Marionetten theater in het gebouw van de voormalige Centrale Keuken aan de Abelenstraat. De leerlingen van derde en vierde klasse gaan onder meer in het Thalia-theater, voor zover zij in IJmuiden wonen, een filmvoor stelling bijwonen van „de jongen, die de Niagara-waterval stopzette". Ook in andere gebouwen in de gemeente wordt deze film gedraaid. Ten slotte zullen de leerlingen van het vijfde en hogere leerjaren in Concordia een opvoering bijwonen van „O'Thayo,. het ge stolen kind", een Japanse sproke. Dit wat de jeugd betreft. Maar ook de groten nemen deel aan het bevrijdingsfeest. Van tien uur tot half elf zullen depu taties van officiële en pax-tiéuliere instan ties bij het nationaal gedenkteken aan de Zeeweg gelegenheid hebben hun sympa- thiegevoelens te uiten in bloemlegging. Wie niet bij deze deputaties behooi-t en zich nochtans verplicht voelt zijn dank jegens de gevallenen te uiten, kan in de loop van de dag eveneens bloemen leggen aan de voet van het monument. De erewacht bij het gedenkteken wordt van des morgens acht uur tot zonsonder gang betrokken. Ten slotte geeft in het Pati-onaatsgebouw in de avonduren de toneelvereniging KZOS een reprise van het bekende verzetsstuk „De Stormbal hangt uit". Erewacht. De heer Spoor verzoekt ons mede te delen dat de oud-illegale werkers, die de ei-e- wacht bij het monument willen betrekken op 5 Mei zich nog op kunnen geven bij de heer J. W. Thijssen, Wijk aan Zeeërweg 95 tot hedenavond. Nazorg geestelijk- en lichame lijk misdeelden In een schrijven van 12 October 1948 aan burgemeester en wethouders van Haarlem deelde het college van Velsen mede in principe bereid te zijn medewer king le verlenen aan de vorming van een districtsorganisatïe voor de nazorg van geestelijk- en lichamelijk misdeelden. In verband hiermee werd op de begroting voor 1949 een bedrag geraamd, berekend naar een bijdrage van tien cent per inwo ner. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft verzocht de totstandkoming van een be ginsel-besluit van de Velsense raad t.e be vorderen en burgemeester en wethouders zijn derhalve van mening dat medewer king gewenst is en dat de daaraan verbon den financiële consequenties ten volle ver antwoord zijn. Zij stellen daarom de raad voor zijn goedkeuring aan dit besluit te hechten. naar HET GESCHENKENHUIS Verkoop op Voorzorgzegels (Adv.) DE BESTE MEUBELEN! DE LAAGSTE PRIJZEN! Velo biedt U bovendien een. zéér ruime sor tering- Wij vergoeden U de reiskosten naar onze Toonkamers. Filiaal: Edisonstraat 5, IJmuiden Agenda voor Velsen en IJmuiden DINSDAG 3 MEI Thalia: geen bioscoopvoorstelling. Rex, 8 uur: „Verbroken Geluk". WOENSDAG 4 MEI Geen bioscoopvoorstellingen. Raadhuis, 45 uur: Spreekuur Wethouder van Onderwijs. Leden-van de vrouwenclub van de Partij van de Arbeid, afdeling Velsen, hebben Maandagmiddag in het Rex-Thealer, ter gelegenheid van de 1 Mei-viering 500 jonge Velsenaren een genoeglijke feestmiddag bereid. In een fleurige optocht trok men door de gemeente om in het Rex-i;heater door mevrouw M. Pluis welkom te worden geheten. Mevrouw Pluis maakte de kinderen in eenvoudige bewoordingen de betekenis van het Mei-feest duidelijk, waarna enige filmpjes werden vertoond. Jan Klaasen en nietige cow-boys in-spe mochten zich in de oprechte bewondering van de jeugdige aan wezigen verheugen en ook de potige gevan genisboeven brachten de nodige hilariteit teweeg. Enige populaire liedjes en een trac- tatie completeerden het feest. Velsen-Noord. Het Meifeest voor de kindei-en van leden van de Partij van de Arbeid, afdeling Vel sen-Noord, in tegenstelling tot vorig jaar nu alleen georganiseerd door de Vrouwen groep uit „Noord" heeft eveneens een pret tig verloop gehad. Ruim zeventig kinderen verzamelden zich Maandagmorgen bij de halte Hoogovens om op te trekken naar het clubgebouw van de Speeltuinvereniging „Kindervreugd" aan de Doodweg, waar zij- verder de gehele dag verbleven. Het lokaal was met verschillende vlaggen feestelijk aangekleed. De lokkende zon bracht de Mei-vierende schare ondanks de frisse wind al spoedig in de beschutte speel tuin, waar naar hartelust van de verschil lende speelwerktuigen werd genoten. De kinderen kregen vervolgens een drie tal leuke kinderfilms te zien, die de groot ste aandacht hadden. De middagpauze werd gebruikt voor het nuttigen van de meegebrachte boterham men en een lafenis, waarna de poppenkast- vertoning volgde. „Oom Piet" wist de jon gens met zijn bloemrijke verhalen levendig te amuseren, maar het mooiste was wel de poppenkast in de poppenkast met het ver telsel van een wondermooi sprookje. Een aantal kinderen van de 4e en 5e klasse der lagere school kreeg veel waar dering voor de opvoering van een toneel stukje. En in Beverwijk. In het goed gevulde Kennemer Theater te Beverwijk heeft de Partij van de Arbeid Maandagavond in eigen kring het 1 Mei feest gevierd, waarbij het openingswoord werd gesproken door de heer G. Lampink, voorzitter van het Mei-comité. Door eigen Benoeming van leerkrachten in tijdelijk verband De gemeenteraad zal in de eerstvolgende zitting een tweetal leraressen in tijdelijke dienst aan de Gemeentelijke Huishoud school benoemen. Dit zullen waarschijnlijk zijn de dames C. M. Wal-Bart, die het vak stofversieren verzorgt en C. Janse, die de meisjes onderwijst in de zogenaamde naaldvakken. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gaf zijn goedkeuring aan deze benoeming. VOETBALLENDE POLITIE KAMPIOENEN Dinsdagavond wordt op het terrein van de voetbalvereniging Velsen in Santpoort de kampioenswedstiüjd tussen de politie- elftallen van Velsen en Vlaardingen ge speeld. leden werd vervolgens het spel „60 jaar Mei" opgevoerd. Dit spel geeft de geschie denis van het 1 Mei-feest weer, waarbij elk volgend onderdeel steeds 10 jaar latex- speelt en waarin de groei van de S.D.A.P. wordt uitgebeeld. De „Stem des Volks", afdeling Beverwijk, onder leiding van de heer B. Nuyen, bx-acht tussen de bedx-ijven door verschillende socialistische liederen ten gehore. Aangezien de heer Van Heuven Goedhart vexhindex-d was, werd het woord gevoerd door de heer A. Schilthuis, die het feest van de le Mei uitvoerig belichtte. Volgens de heer Schilthuis zijn de ver enigde staten van Europa het enige middel tot behoud van de vrede. Samenwerking met d^'communisten was volgens spreker onmogelijk. Moeders en kinderen naar buiten De sociale afdeling van de Nederlandse Protestantenbond maakt het volgende be kend: Zeer vele kinderen zijix nog steeds de ge volgen van de ooi-log niet te boven, het leed en de ontbei-ing heeft zijn stempel op hen gedrukt. Voor hen zou een verblijf van zes weken in een vacantiekolonie hard nodig zijn, om na verloop van tijd lichame lijk en geestelijk verstex-kt weer te kex-en. Ook vermoeide huisvrouwen kunnen, evenals de kinderen op dokters-advies, in aanmerking komen voor een dergelijke verpleging en verzorging. Tehuizen voor geestelijk Zieken en Ouden van dagen zijn een onderdeel van dit so ciale wex-k, dat reeds dertig jaar bestaat. Voor dit werk is echter veel geld nodig en daarom heeft men een grote lotenactie op touw gezet. De dames B. van Vuuren, Cremerlaan 17, Santpoort en H. O. Cal- koen, Driehuizerkerkweg, Dx-iehuis, willen gaarne giften in ontvangst nemen en jaar lijkse bijdragen incassex-en. Tevens zijn aan deze adressen loten verkrijgbaar. De afdeling doet een beroep op de inwoners, indien er loten aan huis worden aangebo den, deze niet te weigeren, maar het werk financieel te willen steunen. Vierhonderd kilometer van de Zweedse stad Göteboi-g ligt in Zuid-Oostelijke rich ting het pittoreske stadje Virserum in een omlijsting van schiidei-achtige donkere be bossing, waar tegen de helderwitte huizen en gebouwen afsteken. Naar dit stadje trekken de Velsense athle ten van de H.A.V. „Suomi" van 4 tot en met 11 Augustus voor een athletiek-vacan- tiereis als gasien van de „Virserums Sport och Gymnastik-Förening". De 36 deelnemers van deze tocht welke per autobus wordt afgelegd die de athleten in één etmaal op hun bestemming brengt, zullen x-eeds Vrijdagavond 5 Augustus aan komen bij de Zweedse vrienden. De volgende Zaterdag kan de gastplaats worden verkend, waarna in de volgende dagen, zowel voor de heren- als dames- athleten verschillende wedstrijden zullen plaats vinden. Gedurende een volle week zullen de Vix-serum-vrienden hun gasten aangenaam bezig houden en reeds wordt met vreugde van dit bezoek gewag gemaakt. Zo moge lijk wordt de terugtocht op Vrijdagavond 12 Augustus aanvaard om eventueel Zater dag of Zondag daaraanvolgend weer op de plaats van vertrek, Beverwijk aan te komen. Maar behalve deze unieke reis voor de Suomi-leden wachten nog meer intei-natio- nale relaties op sportgebied. Tijdens de Pinksterdagen zullen de Engelse vrienden uit Edmonton hun tenten in Velsen hebben opgeslagen. Op de tweede Pinksterdag, 6 Juni, vindt op „Watervliet" een athletiek-ontmoeting plaats, waarvan thans het programma nog niet bekend is, maar dat ongetwijfeld een belangrijk eve nement zal worden. In dezelfde week, namelijk Woensdag 8 Juni ax-riveren in Velsen-Beverwijk vijf-en-twintig leden van de Zweedse „Alvsjö Allmanna Idrottsldubb" uit Stockïxolm, welke op 5 Juni een wed strijd hebben tegen de Belgische ver eniging „White Star" in Brussel. De ontmoeting met „Suomi", die uitslui tend een wedstrijd voor heren omvat, heeft plaats op Donderdagavond 9 Juni en be staat uit 100 meter, 400 meter, 800 meter en 1500 meter hardlopen, vèr- en hoog springen, kogelstoten, speer- en discuswer pen en tenslotte een estafette over vier maai J00 meter. Deze Zweden, waaronder enkele dames, blijven tot Zaterdagmorgen 11 Juni de gas ten van de Suomi-familie om dan reeds vroeg naar hun vaderland terug te keren. Al met al een internationaal programma, dat getuigt van voortvarendheid. MARKTBERICHTEN 2 Mei 1949 Besommingen IJM 87 Netunus 5375. IJM 204 183C: IJM 74 7435; IJM 75 5025; IJM 53 1705; KW 28 2400; KW 84 2885; KW 64 2370; KW 107 2120; KW 65 3595; KW 59 1835; KW 86 800; KW 140 1940; KW 54 1980; KW 9 5350; KW 5 6620; KW 48 8065; KW 69 4925; KW 39 6600; KW 41 6400; KW 125 2725; KW 169 2855; KW 89 3040; KW 24 2140; KW 162 2980; SCH 45 7180; KW 170 2110; KW 16 2135; KW 104 2400; KW 108 1915; KW 91 1845; KW 50 2505; KW 35 8200. KW 92 1630; KW 94 2340; KW 77 2015; KW 210 2040; KW 53 1780; IJM 276 1535: IJM 277 620; IJM 230 1320. SCHEEPVAART IJMUIDEN Binnengekomen 2 Mei: Sirius van Gothen burg. Euterpe van Londen. Deo Duce van Kopenhagen. Raki van Port Said. Ali van Oslo. Dotterel van Liverpool. Vertrokken: Fulton naar Bremen; Effei n. Rotterdam. Cartely naar Rotterdam. Monica naar Rotterdam. Union naar Drammen. Hr. Ms. van Kinsbex-gen naar Noordzee. Banana naar Antwerpen. Sirius naar Rotter dam. Crawe naar Londen. Merel naar Rot terdam. Felocitas naar Ostende. Geslaagde Vissèrijschool- leerlingen Aan de Gemeentelijke Visserijsehool in IJmuiden zijn de volgende leerlingen ge slaagd voor het diploma radio-telefonist: H. Plug en C. Poppe. De hex-en G. Glas, D. 't Hart en J. Drijver slaagden voor het examen kaartpassen en de heren H. Plug, D. 't Hart en J. Dx'ijver kwamen in het bezit van het certificaat van uitwijken. Voor stuurman visserij slaagden de heren T. v. Oosten; J. v. d. Leek, K. Vuil, C. Koper en C. Punt legde met goed gevolg het examen motordrijver-visserij af. Als machinist-stoker slaagde M. de Back. BENOEMING TIJDELIJK LERAAR AAN DE VISSERIJSCHOOL Burgemeester en Wethouders van Vel sen hebben de gemeenteraad vooi"gesteld om te benoemen tot tijdelijk leraar in te kenen, bank- en plaatwerken en montage, aan de IJmuidense Vissex-ij-school de heer A. J. Eiff uit Bloemendaal. In Santpoort werden op de Koninginnedag kinderspelen gehouden, waaraan zowel de toeschouwers als de deelnemers hun plezier beleefden. in de vooroorl. kwaliteit per meter verkrijgbaar. Ook losse randen in divei'se kleuren. DE JAGER Trompstraat 66 IJmuidense kustwachter onderscheiden De naam van de heer K. Sieben, wach ter op de IJmuidense sémaphore, die de eremedaille in brons kreeg voor jarenlange trouwe dienst, is door een zetfout uit onze lijst van Koninklijke onderscheidingen weggevallen, zodat wij hem bij deze de eer geven, die hem ongetwijfeld toekomt. Als oudste wachter op een der verant- woordelijkste posten langs de kust heeft de heer Sieben in zijn 30-jarige practijk het een en ander meegemaakt en de feli citatie, die de directie van Loodswezen hem dan ook toezond kan hier van harte onderschreven worden. Twee jaar heeft de heer Sieben bovendien dienst gedaan op het lichtschip Doggersbank Noord. In de maand April passeerden 288 zee schepen bestemd voor Amsterdam het IJmuidense sluizencomplex. Verder wer den 7 zeeschepen bestemd voor de Papier fabriek, 17 zeeschepen voor de Binnen haven van de Hoogovens en 7 zeeschepen met bestemming Zaandam geschut. Als bijlegger passeerden 8 schepen. Vertrokken van Amsterdam uit: 283 schepen, van de Papierfabriek af 6 sche pen, van de Binnenhaven van de Hoog ovens 16 en van Zaandam uit 6. Als bij legger vertrokken 7 schepen. Verder kwamen 31 schepen voor de bui tenhaven van de Hoogovens en 1 schip voor de Vissershaven door de pieren. Ver trokken van de buitenhaven Hoogovens 28 schepen en van de Vissex-haven uit 1 schip. In totaal zijn er 696 schepen de pieren gepasseerd. „MENSEN IN BOTSING". De Santpoortse jongeren van de Katho lieke Ax'beiders Beweging organiseren op Zondag 8 Mei een toneelavond in Zomer- lust te Santpoort. Opgevoerd zal worden „Mensen in botsing". Twaalf Noord-loggers en t„lm loggers waren met een geramS li4- van ongeveer 4000 manden Maandagmarkt. De Noord-W,,i met zeer mooie kabeljauw «ES dag en de week-loggers hari^ TCr* 4 ten te leggen op een prachtige" Er waren voorts 17 kotters m V |J tc-: 950 manden vis en de Nont,,! J!: totg voerde 140 manden aan S?? W 33) was met 1650 kisten IJsi™'" sent. luse vis De SCH 45 loste Maandag™ kilo wolf, afkomstig uit de 1»SS De Haarlem (IJM 9) zal v.- haar vangst van 1000 kisten visSï* ten heek in Gnmsby lossen </J b. Omzet daalde en steeg'iorh n van het IJmuidense Staatss»01®- drijf m April 1940 bedro eg/ genover 1.770.323 in April 1940Tel eerste vier maanden van dit iaar'i toch een stijging ten opzichte' a'r melkbaar: 5.830.004 (1949) e„ Een angstig avontuur beleefn- manning van de kotter KW ,77 0nT i reis. In en om de mijnenvelden Noordzee nog steeds verbergt kjt' om met succes te vissen het grootst. Toen de bemanning'wï mijnengebied lag te vissen ontploft.5 selmg een mijn, die een enorme «ES veroorzaakte. Het net werd spoedig en op veiliger plaats uitgezet. Zout en haring zijn onafscheidelijk elkander verbonden. Nu het u~-!- vrachtvaarder tit"!»^ kwam de vissershaven binnen met schip vol. De kolenkraan heeft dit zoutkraan dienst gedaan. Voor de Wocnsdagmarkt wordt veió IJslandvisserij verwacht de Claes (V paen. De vangst is nïei bekend. „De strijd met het verleden" Met het toneelstuk van P. Meyers Gerard Nielen „De strijd met het verlees' heeft „Advendo" een goede greep gedaan En hoewel we van i3— i— niet anders dan goed spel gewend zijn mogen we niet nalaten te zeggen dat deze opvoering boven verwachting was, In de eerste plaats moet de heer P Hunsche worden genoemd, die van ziij zeer zware rol een zodanige vertolking heeft gegeven, dat zelfs de meest laconieke toeschouwer er door getroffen werd. Oj. middellijk hierbij aansluitend was het spd van Stien Hunsche. Vader en dochter ws. ren volmaakt op elkaar ingesteld en be> den gaven spel te zien waarop nxerig beroepsspeler jaloers zou kunnen zijn. AL< derde dient de heer Chris Sluiters eea pluim op de hoed te worden gestoken, d>. vooral in het laatste bedrijf, mede d«r zijn gebaar zeer lofwaardig werk leverde. Ook het spel van mevrouw Vosse-ra der Wel voldeed zeer wel, -niettemin zw haar articulatie iets scherper kunnen zijn, Ko van der Wel heeft de rol van tech nisch leider eveneens uitgebuit, de heer J. Guit was in het ernstige genre enigszins onzeker, wat het geheel van zijn spel niet ten goede kwam. De heer J. de Koning had goede momenten, -evenals Jan Ta- voort, doch aan beider dictie ontbrak de „finishing touch". Zo heeft Advendo op Maandag 2 Mei in het Patronaatsgebouw in IJmuider.-Otó haar oude roem weten te handhaven en zelfs nog verhoogd. H.K. Woningverhuur aan de Neptunusstraat De uitvoering van het wederopbouw^ maakte de onteigening van de woningen de Neptunusstraat nummer 20 noodzia* lijk. Op 4 Januari ging de gemeente hiertK over. De gewezen eigenares, namelijk de NV. Melkinrichting Velsen, stelt op het voort gezet gebruik van deze woning geen prijs, Daarom stellen burgemeester en wet houders de raad voor deze woning tot wederopzegging toe te verhuren tegen ce op de datum- der onteigening geldende huurprijs van 7.50 per week en on:-- speciale voorwaarden. D.W.V.—Stormvogels Toen DWV destijds toestemming m, en verkreeg om zijn promotie-wedstftj® op het terrein van het Stadion te sped was daar de voorwaarde aan verbonces, dat het op dit terrein de drie thuiswec- strijden moest spelen. Daar de ontmoeting DWV—Stormvogel evenwel van geen enkel belang meer it verzocht het DWV-bestuur aan Storm vogels het goed te vinden, dat deze wen- strijd op het DWV-terrein gespeeld wow. Het bestuur van Stormvogels heeft Hier voor zijn medewei'king toegezegd. FEUILLETON 20) door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. Reynolds betrok de wacht bij Johnny's lijk, terwijl wij wegwandelden naar het politiebureau. Binnen een' uur tijd was het op de bewuste plaats vol met alles wat bij een politieonderzoek behoort: geuni- formde mannen, fotografen, een dokter, en rechercheurs, die met giummige gezichten in de modder en het gras naar ieder gering spoor van een aanwijzing zochten. Toen Burlon aan het telefoneren was, voelde ik iemand mijn arm aanraken. Het was op dat moment, dat ik me realiseerde dat dominee Josiah Barlow nog steeds aan wezig was. M'n beste meneer Ai-lan, ik ben u nog een verklaring schuldig en mijn excu ses voor die onzinnige scène, die ik onlangs voor uw huis gemaakt heb en het feit, dat ik u achtervolgd heb, toen u laatst naar Londen ging, zei hij. Ik zie nu in, dat u aan de goede kant staat, maar toentertijd vreesde ik het tegendeel. Schenkt u mij vei'giffenis? De dikke dominee keek me vragend aan en zijn ogen leken groot en kinderlijk ach ter de brilleglazen. Natuurlijk vergeef ik u dat, dominee, zei ik. Ik geef toe, dat ons gedrag misschien wel eens argwaan kon opwekken, Maar we konden toen niemand in vertrouwen nemen. Zoals de zaken er nu voorstaan, kunnen we niet langer zwijgen. Nadat de dominee, die niet ophield ver klaringen voor zijn gedi-ag te geven, ten slotte vertrokken was, wandelden Burton en ik terug naar mijn huisje. Ik porde wat in het open vuur en hield mijn handen boven de vlammen. Bij het geluid van Burton's stem keek ik op. Ik heb dit uit Johnny's hand genomen meneer, zei Burton. Ik dacht dat 't het beste was er niet over te spreken voordat we alleen waren. Hij moet in enig opzicht toch wel wat succes gehad hebben. En de detective stak me een afgescheur de hoek van een blauwe enveloppe toe. HOOFDSTUK X. Brannigan arriveerde prompt de vol gende morgen. Hij moest al aan het werk zijn geweest, voordat ik wakker werd, het geen vrij laat was, daar ik na de ver moeiende nacht in een diepe dromenloze slaap was gevallen. Terwijl ik me schoor, dronk hij een kop koffie in de zitkamer. Ik wist niet zeker, hoe Bx-annigan mijn activiteit hier zou beoox-delen, aangezien de poging tot inbx-aak in het Huis aan de Baai door Johnny volkomen op initiatief van Burton en mij was ondernomen. Hij bleek echter geen aanmerkingen te hebben. Ik maak je geen enkel verwijt, zei de inspecteur, terwijl hij mijn verontschul digingen met een afwerend gebaar terzijde schoof. Het wordt tijd, dat we in deze zaak openlijk gaan handelen. Jouw plan had heel goed kunnen werken. Burton heeft me hel stukje van de enveloppe laten zien, dat die oude inbreker in zijn hand had. Dat bewijst, dat hij wel degelijk in het huis is geweest. Wat zijn je volgende plannen? Het antwoord op Johnny's dood ligt in het Huis aan de Baai, zei Brannigan. De moordenaar heeft ons een uitstekend argument gegeven om het huis aan een haarfijn onderzoek te onderwerpen. We zullen moeten vertellen, dat Johnny een zeer bekende inbreker was en ik kan de kolonel zeggen, dat ik van mening ben, dat hij in zijn huis wilde inbreken. Hij zal dat niet durven te ontkennen. Het feit, dat ik in deze zaak betrok ken ben, zal ook niet veel langer verborgen kunnen blijven, merkte ik op: Het hele dorp zal er achter komep, dat Burton een detective is en dat hij met mij samenwei-kt. Dat is waar, stemde Brannigan toe. Maar er hoeft nog niets verteld te worden over de chantage-kwestie. Het zoeken naar de moordenaar zal ons vrije toegang geven tot het Huis aan de Baai en verdere tekst en uitleg is overbodig. Ik herinnerde me opeens, dat ik de in specteur nog niet verteld had van onze nachtelijke tocht in 'de buurt van het Huis aan de Baai en het voorval van de myste rieuze meneer Fellowes, die per boot was gearriveerd. Brannigan luisterde met de grootste aandacht naar mijn verhaal. Dat is schitterend! riep hij uit, en zijn stem klonk opgewonden. Arlen, je hulp in deze zaak slaat ai mijn verwachtingen, j Ik zal zien uit te vinden, waar de motor- i boot ligt. Dit werpt een nieuw licht op Fellowes. j Met Burton en de inspecteur wandelde 1 ik naar hét toneel van de moord. Hel lijk I van de oude inbreker was verwijderd, I maar rechercheurs waren nog steeds bezig I het gras af te zoeken, j Er waren sporen, de weg af en ein- digend in de buurt van de plaats, waar het lijk werd gevonden, zei Brannigan. Hoewel er geen regen is gevallen na de moord, is geen van de voetstappen duidelijk genoeg om er een afdruk van te nemen. Maar de moordenaar liep niet de weg terug. Mijn theorie is, dat hij de velden doorging. Opeens dacht ik aan het sigarettenpeuk je met verf van een lippenstift erop, dat ik in mijn zak had gestopt. Het was mijn plicht dit aan Brannigan te overhandigen en hem op de hoogte te stellen van de omstandigheden, waaronder ik dit had ge vonden. Maar ik aarzelde. Om de een of andere reden voelde ik, dat, als Judith daar die sigax-et had laten vallen, zij een goede reden voor haar aanwezigheid op die plaats moest hebben. Brannigan verzocht mij hem naar het Huis aan de Baai te vei-gezellen. Het pad, dat hij volgde, voerde door het hek, waar ik de vorige avond had gestaan en door de velden, waar ik gehoopt had sporen van de aftocht van de moordenaar te zullen vinden. Op dit ogenblik waren er land arbeiders aan het werk en ieder voetspoor in cle taaie moddei-ige klei was volkomen waardeloos. Als Brannigan ontmoedigd i was door wat tot dusverre was ontdekt, uan liet hij dat in ieder geval niet merken. Hij trok aan de bel bij de voordeur van het I huis. Roberts, die ons opendeed, liet geen verwondering blijken, toen hij ons zag, en liet ons in de zitkamer. Toen kolonel Simpkins uit zijn werk kamer dit vertrek binnenkwam, was zijn gezicht een en al zox-gelijkheid. Ik ben een paar berekeningen aan het maken, legde hij uit, terwijl hij ons beduidde plaats te nemen. De mensen kun nen je van die stomme brieven schrijven, en ik moet ze altijd maar weer beantwoor den. Nu moet u me niet vertellen, dat u hier in verband met stropers bent, inspec teur! Iedere landeigenaar hier in de buurt heeft last van hen en klachten. Maar ik kan heel goed op me zelf passen. Ik heb enige ferme kerels die 's nachts wacht lopen en die schooiers hiervandaan houden. De kolonel lachte luid, alsof hij een aller aardigst grapje had verteld. Maar hij hield op met lachen, toen de inspecteur hem op kalme ijskoude toon antwoordde: Het gaat om iets, dat ernstiger is dan stropen, kolonel. Een hoofdinspecteur van Scotland Yard bemoeit zich niet met der gelijke zaken. Ik ben hier echter voor een moordzaak. De mond van de kolonel ging open en zijn ogen vielen bijna uit zijn hoofd van verbazing. Het duurde even, voordat hij iets uit kon brengen. Grote genade, meneer, u brengt me aan het schrikken, zei hij tenslotte. Wie is vermoord? Een oude inbreker, die we Johnny noemden. Johnny Barnes heet hij om volledig te zijn. Meneer Arlen vond hem gisteravond laat op de weg van hier naar het dorp met een verbrijzelde schedel. Hij was een uitmuntend inbrekerWe hebben voetsporen van hem en van zijn moordenaar gevonden in deze omgeving. Is er gisteravond bij u ingebroken, kolonel? Deze laatste vraag werd afgevuurd met de kracht van een kaakslag. De kolonel sloeg zijn ogen neer, mom pelde iets onverstaanbaars en terwijl hij probeerde een. antwoord te formuleren, antwoordde een vrouwenstem voor hem: Er was inderdaad gisteravond iemand hier in huis. Edith Simpkins stond achter ons, een grote dreigende gestalte, geleund ofi te» stok. Haar witte gezicht leek nog dan de vorige maal, en in fel contrast haar vuurrode haax-dos. Ze beduid met een gebaar van haar hand te ouj zitten, toen we op wilden staan. Er is hier iemand geweest, ze. slaap heel licht tengevolge van W te gezondheid. Tegen middernach ik beneden iets bewegen. Ik wekte Ro ik wilde mijn broer niet storen -< j vergezelde me naar beneden, ma dringer bleek al verdwenen te achterdeur was niet op slot, m dicht. Het is de enige deur inM» die niet met een ijzeren bout is afg«v En mist u niets? f De brandkast in de studeerkamer geopend, maar er ontbrak, ,JL fecbei- broer bewaart daar zijn zak*b den in. Geld en mijn juwdenwori^ een safe in de muur van nxijn bewaard. ,irnllW Toen dé diepe stem van dei wo hield te spreken, was er eeadooö r in het vertrek. Ik voelde, da maken hadden met een vro komen zeker van zichzelf wa U hebt er zeker als we de brandkast eens betol». Brannigan. .atwoorf** In het geheel met, anw» kolonel' a. tfilonel we De werkkamer van de ko'enei^ klein vertrek met een gro e;; die vol lag met allerlei papa™ m grootste deel van het ver nam. Er stond verder nog een (Wordt t

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6