IJmuider Courant Op 12 Mei eindigt de blokkade van Berlijn Het ontwerp-stafuut van de „Raad van Europa''getekend Haarlems Dagblad Op 23 Mei komen de vier ministers van Buitenlandse Zaken in Parijs bijeen Tekst van het ontwerp-stafuut voor de Raad van Europa töe Jaargang No» 19236 n,ire«ux: Kennemerlaan 154. Tel. Adm 5437, Tel Redactie 5389. na 5 uur 8061 (K 2560), Terrasweg 4". Santp Haarlem Gr Houtsi.93 Tele/ 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Sennemer editie van en «fcjratjtt Ttertemsdje Courant (3nnn 1656) Vrijdag 6 Mei 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 1 4,25 Franco pei post f 4.75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem YORK. I Mei. Nadat de vertegenwoordigers van de vier grote mogendheden •Lntdag in een bijeenkomst te New York volledige overeenstemming hadden reiki over de opheffing der Berlijnse /iokkade en daarmee samenhangende kwes- „„cheen een voorlopig communiqué waarin van dit succes mededeling werd «dun. Hierin werden geen data voor de opheffing, noch voor de Ie houden vier- „(heden-bespreking over de Duitse kwestie genoemd. In een tweede commu- ,;,«c ran de grote vier, dat Donderdag in de vier hoofdsteden is uitgegeven, wordt tel rolgende gelegd. je regeringen van Frankriik, de Sovjel-Unie, Engeland en de Verenigde Staten lijn ol de volgende overeenkomst gekomen: 1. Alle sedert 1 Maart 1943 door de Sovjet- Bursische regering opgelegde beperkingen aan het verkeer, hel vervoer en de handel „HM Berlijn en de Westelijke lênes van Duitsland en tussen de Oostelijke zóne en de Westelijke zones zullen op 12 Mei 1949 worden opgeheven. 2. Ook de sedert huh Ml door de regeringen van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten of ,t, van hen afzonderlijk opgelegde beperkingen aan verkeer, vervoer en handel pun Berlijn en de Oostelijke zóne en tussen de Westelijke en de Oostelijke zones van Duitsland zullen op 12 Mei 1949 worden opgeheven. S. Elf dagen na de opheffing „i ie bovengenoemde beperkingen, namelijk op 23 Mei 1949, zal de raad van ,,1,1.11 van Buitenlandse Zaken te Parijs bijeenkomen om besprekingen te voeten ,0, ie kwetties betreflende Duitsland en de problemen, welke uit de situatie te Berlijn voortkomen, alsmede de valutakwestie in Berlijn' r» Brilse minister van Buitenlandse Za- i,; Ernest Bevin, heeft Donderdag in het S, onder luide toejuichingen de Snkomst ter beëindrgmg van de Ber- blokkade bekend gemaakt. *j, eenvoudige taal", zo zeide hij, „be- „i,r'dit dat overeenstemming is bereikt KreifmS van de blokkade en dat de iians open ligt voor de vier mogend- Sn om het Duitse vraagstuk in al zijn r-i-an te bespreken." twin verklaarde ook, dat de luchtbrug j^verf bestaan, totdat de toestand vol ts opgehelderd is. Sevin meende te weten, dat de overeen- te*aantoonde, dat „de krachtige en toch ÏSiike politiek, die wij gevolgd hebben, L'fm'e ten volle gerechtvaardigd wordt Lde resultaten." De Britse regering zou èiieuwe bijeenkomst van de raad van gisten van Buitenlandse Zaken in de- gjk geest van standvastigheid en rede nd bijwonen. 'kTjn sprak de hoop uit, dat een basis een duurzame regeling van het Duitse «stuk zou worden gevonden. De Britse ^r"cg zou bij die regeling de beginselen ■i'pjjsgeven ..die wij immer ten opzichte BDuitsland hebben gehuldigd." leider der oppositie, Winston Chur- zeide dat de mededeling van de mi- a van Buitenlandse Zaken ontvangen arorden met „vreugde en opluchting", fcrüll was .van mening, .dat „de stand geld! die aan de dag gelegd werd en \mA de machtige en consequente poli- 2> eer Verenigde Staten, met wie wij led in hand samengewerkt hebben, zeer rel had bijgedragen tot verlichting-van de Vreugde en scepticisme in Berlijn Terwijl de straten van Berlijn als ge melijk in het diepste donker waren judd en de rode en groene lichten der bitbrugvliegtuigen door de lucht scho tel deelde de Britse bevelhebber, gene- mi Rooertson, Woensdagavond als eerste it bevolking van Berlijn de aanstaande j I ^efiing der blokkade mede. Hij wenste dad geluk „met de moedige wijze, p zij de beperkingen en dreigingen ie laatste tien maanden beeft doorstaan", oed zal niet worden vergeten en |en der Berlijners zullen worden Sa-tigd", zo zeide Robertson, ft het instellen der Russische blokkade, Juni 1948, moest de straatverlichting tra geheel worden opgeheven, liepen a rans en de treinen van de ondergrond- s spoorweg niet meer na zes uur 's mid- i?n konden nog slechts gedroogde of leervorm verstrekte aardappelen •c ce consumptie worden beschikbaar Ebfl. -«hoeveelheden levensmiddelen, thans ie distributie verstrekt, zullen als ge- *7 het opheffen der blokkade waar- talijk niet worden vergroot, wel zullen vruchten, groenten en vlees ver spar worden gesteld in plaats van de fcagde producten die sinds de instel- na de blokkade in hoofdzaak werden •strekt rr-e!e uren nadat het eerste stratosfeer- I ?®Mic8hüg met 21 ton goederen aan I «w op Tempelhof was neergestreken, ~En te Berlijn de eerste berichten ta over de succesvolle afloop der be- I '•A'-«len *e ,^ashington. Deze berichten I er Oeraard geen verrassing ge- - •hechts zeer weinigen hier hebben W ?etwijIeldl dat een accoord over Wing van het normale verkeer zou worden bereikt en de twijfel rees toneer hei ging over de kansen op besprekingen, die er «wen moeten volgen. Hoezeer de eer- «riijnse reacties uiteraard beheerst v °°r vreugde over de beëindiging 20 onzekere periode en over het op Jwstel van de normale bedrij- .'n j stad, toch blijven zij uiting n. oo ernstige bezorgdheid met be- 'r'itg kansen van het komende gen van Sovjet-Russische zijde te •Writo*!"5 ^e^as^eHjke politiek zijn on- u erp gebleven en nog heden i«53»f6 l ^uss'sche orgaan aldaar "Éiz afÜrnJ®escb°uwing, die in toon 'W van die welke men zich' 2ast gen van de blokkade her- Voldoening te Lake Success. van de UNO heeft de s van een overeenkomst ten b-'t!"*Cvd ®va^» de voorzitter s^ttgadering der UNO 1 !s 9'steren wegens de 'Z-vr meef verschenen. Wij Zweien dat dit niet trefcend gemaakt. Tussen de vele groene bussen die door Haarlem kruipen, viel gisteren een crème exemplaar op, dat bovendien een afwijkende bouw vertoonde. Passagiers op ver schillende stadslijnen hebben de kwaliteiten van het voertuig kunnen bewonderen of afkeuren, doch belangrijker was wat de technici van de N.Z.H. ervan dachten. Het betrof namelijk een proefneming ten behoeve van de Nederlandse fabrikante, die wel eens wilde weten of haar product ook voor het stadsverkeer geschikt is. Een bijzonderheid is, dat de zes-cylinder benzinemotor van deze bus uitschuif baar is, hetgeen bij reparaties veel gemak oplevert (zie foto). Ook in uitgeschoven toestand kan de motor draaien, daar de assen telescopisch zijn. Het ligt niet in de bedoeling van de N.Z.H. deze wagens aan te schaffen: men heeft al bussen genoeg. Vandaag gaat zij weer naar de fabriek terug. aanzien van de Berlijnse kwestie „een zekere stap naar het doel, dat de UNO beoogt" genoemd. „Er blijft nog veel te doen. Heel klaar blijkelijk is dit slechts één stap voor waarts", zo voegde hij er aan toe. Naar aanleiding van een opmerking, dat de mate van overeenstemming, die reeds is bereikt, buiten de UNO om geschiedde, zei Evatt, dat hij het resultaat gedeeltelijk als een prestatie van de UNO beschouwde. „De UNO heeft tot dit resultaat bijgedra aid zo ze|^f i coord is tot stand gekomen door bemidde- Het commonque der vier onderham,ie- van vel.tege«w00rdigers der UNO en laars der grote mogendheden s te Lake b hier M(J de afgevaardi d Success m het algemeen met grote voldoe- md„handBlin„n hphhBn ning ontvangen. Twaalf jaar oude moord te Heemskerk thans behandeld Twaalf jaar geëist tegen echtpaar De Arrondissementsrechtbank te Haar lem behandelde Donderdag de zaak tegen de 38-jarige M. C. B. en de 36-jarige Th. C. O. uit Beverwijk, wie beiden ten laste was gelegd de Hoogovenarbeider C. Welp, I toenmaals echtgenoot van de eerste ver- dachte, op 19 Januari 1937 door worging om het leven te hebben gebracht. Zij had- I den het voorgesteld alsof de man zelf- moord had gepleegd, en men had destijds geen redenen gevonden om dit in twijfel te trekken, te meer daar hij als zwaar moedig bekend stond. De verdachten huwden nog hetzelfde jaar, maar dit hu welijksbootje bleek allengs niet erg zee waardig. Ruziepartijen en wederzijdse be schuldigingen brachten de zaak onlangs weer aan het rollen, met het gevolg dat zij zich nu, na twaalf jaren, voor hun daad hadden te verantwoorden. Beide verdachten bekenden volledig en de verdachte B. in het bijzonder beant woordde met beslistheid de vragen, die haar door de president van de rechtbank, mr. E.J.W.Top, werden gesteld. Het slacht offer, met wie zij sinds 1931 was gehuwd, nam zijn medearbeider O. wel eens mee naar huis, en zo hadden de verdachten elkaar leren kennen. Na enige tijd had de vrouw O. verteld, dat zij eigenlijk wel van haar man af zou willen; hij zou haar slecht hebben behandeld. Zij kwamen overeen Welp om het leven te brengen, waarna verschillende manieren werden besproken en weer verworpen. Het woord is aan A n o n >*m u s Een hond die niet kwispelt, een kat die niet spint en een man die niet lacht, daar mankeert wat aan secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, verklaard. Hij voegde er aan toe: „Dit accoord maakt nieuwe inspanningen mogelijk met betrekking tot de regeling van het Duitse probleem, een der voornaamste oorzaken van de meningsverschillen onder de grote mogendheden, die tot dusver de werkzaam heden van de UNO hebben bemoeilijkt. Het verheugt mij ten zeerste, dat dit ac- Comité van ministers en consultatieve Assemblée zullen in Straatsburg zetelen „Het accoord. dat door de vertegenwoor digers der vier mogendheden is gesloten, is een grote stap voorwaarts naar de vrede en de versterking van de UNO," zo heeft de die aan de onderhandelingen hebben deel genomen. in het bijzonder aan de Ameri kaanse vertegenwoordiger Philip Jessup en aan de Russische adjunct-minister van Buitenlandse Zaken, Jacob Malik", zo besloot Trygve Lie. Tien landen naar eenheid „Het denkbeeld van een Verenigd Europa de fase van practische verwezenlijking" in LONDEN, 5 Mei (Reuter). Het ont- werp-statuut voor de Raad van Europa is hedenmiddag in het Saint James Palace te Londen door vertegenwoordigers van Enge land, Frankrijk, België, Nederland, Luxem burg, Italië, Eire, Noorwegen, Denemarken en Zweden getekend. Het statuut, dat werd opgesteld door de ambassadeurs van de tieu landen in Londen en ten slotte goedgekeurd na een conferen tie van drie dagen, die Dinsdag te Londen begon, werd getekend door negen ministers van Buitenlandse Zaken en door de Belgi sche ambassadeur in Engeland. De ondertekenende functionarissen hiel den elk een korte rede, waarin zij de be tekenis van deze stap belichtten. De Luxemburgse minister van Buiten landse Zaken, Joseph Bech, verklaarde: „Door het stichten van deze Raad van Europa zijn wij begonnen met het aanleg gen van de weg, die naar een Europese eenheid zal voeren. Het grote denkbeeld van een Verenigd Europa, dat nog kort geleden als een onbereikbaar ideaal werd beschouwd, is thans uit de fase van het verlangen in die van de practische ver wezenlijking getreden." De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. D. U. Stikker, verklaar de, alvorens zijn handtekening onder het ontwerp-statuut te plaatsen, dat het denk beeld van een Europese eenheid voor Ne derland niet nieuw is. „Onze aardrijkskun dige ligging en ons gehele verleden maken, dat wij voorstanders van een Europese eenheid zijn", zeide hij. Na herinnerd te hebben aan de in April 1948 genomen beslissing van de Tweede Earner der Staten-Generaal welke in hield, dat Nederland op krachtige wijze zou bijdragen tot het welslagen van een unie, verklaarde minister Stikker: „Het zal nie mand verbazen, dat Nederland het docu ment, dat wij thans tekenen, verwelkomt als een grote stap voorwaarts in de rich ting van verwezenlijking van een algemeen noodzakelijk geacht streven". Hij voegde hieraan toe, dat er ongetwijfeld personen zouden bestaan, die van mening zijn, dat er te bedachtzaam wordt gehandeld bij het tot stand brengen van een Europese eenheid, er is echter slechts een eerste stap gedaan en de kansen van slagen zullen verbeteren door een krachtig en gestadig voortschrij den op de reeds ingeslagen weg. „Wij moeten voorwaarts blijven gaan, teneinde een steeds groeiende eenheid in Europa te bereiken. Ik ben er volkomen van overtuigd, dat wij zullen slagen en ik ben er trots op namens Nederland dit docu ment te mogen tekenen." De Britse minister Bevin verklaarde: „Niemand kan zeggen hoe de afloop zal zijn van het experiment dat wij thans ondernemen, doch de hoop van ons allen is erop gericht daar wij van mening zijn dat de instellingen, die wij bezig zijn te schep pen, het ontstaan van een groter eenheid onder de volken zullen bevorderen en dat zullen worden verwezenlijkt", door haar onze gemeenschappelijke idealen Hij voegde hieraan toe: „Ik heb gezegd, dat dit een historische gebeurtenis is en dat is het in feite ook. Ik zeg tot minister Schuman, dat het wezenlijk symbolische en van vitaal belang zijnde ogenblik van deze gebeurtenis zal komen, wanneer de Raad van Europa over enige maanden voor de eerste maal op de historische bodem van Elzas-Lotharingen zal bijeen komen. Dit zal het ogenblik zijn, waarop de stad Straatsburg, die door haar gehele lange ge schiedenis heen als twistappel voor de elkander beoorlogende Europese landen heeft gediend, tot het centrum zal worden van een nieuwe poging, om de geest van verzoening in Europa te doen zegevieren en Europese eenheid te bereiken". Onderzoek naar mijnen bij de „C. A. Bank" De pogingen om het Zweedse stoomschip „C. A. Bank", dat op 1 Maart strandde op het Bloemendaalse strand, vlot te brengen, vorderen langzaam. Voordat men begint met het baggeren van een geul, waardoor de „Bank" naar zee gesleept zal worden, heeft de bergingsmaatschappij de mijnen- opruimingsdienst van de Koninklijke Ma rine verzocht, te onderzoeken of dit werk zonder al te groot risico zal kunnen ge schieden. Het strand is na de bevrijding zo goed mogelijk van mijnen gezuiverd, maar er bestaat uiteraard niet de absolute zeker heid, dat ook inderdaad alle mijnen zijn verwijderd. De mijnenopruimingsdienst zal daarom in de loop van de volgende week een gron dig onderzoek ter plaatse instellen om na te gaan of de baggermachines met het gra ven van een geul kunnen beginnen. Het is namelijk mogelijk, dat zich enige meters onder de oppervlakte nog mijnen bevinden, welke bij het baggeren ongelukken zouden kunnen veroorzaken. Benelux krijgt 15 van de 87 zetels 's GRAVENHAGE, 5 Mei (A.N.P.). In de preambule van het ontwerp statuut van de Raad van Europa, dat Donderdag te Londen door tien landen werd ondertekend, geven de regerin gen van België, Denemarken, Frank- rija, Eire, Italië, Luxemburg, Neder land, Noorwegen, Zweden en Engeland als haar mening te kennen, dat „het noodzakelijk is onverwijld een organi satie in het leven te roepen, welke de Europese staten in hechter verband met elkander zal brengen". Zii hebben be sloten een Raad van Europa op te rich ten, bestaande uit een comité van re- geringsvertegenwoordigers en uit een consultatieve Assemblée. Het doel van de Raad van Europa wordt in het eerste hoofdstuk genoemd: groter eenheid tussen zijn leden tot stand te bren gen, hun idealen en beginselen te beveili gen en hun economische en sociale vooruit gang te bevorderen. Dit doel wordt ten uitvoer gebracht door de organen van de Raad, die zich zullen bezighouden met het bespreken van en handelen in aangelegenheden van gemeen schappelijk belang, en het verwezenlijken van de rechten van de mens. Het statuut verklaart nadrukkelijk, dat deelneming aan de Raad van Europa niet van invloed zal zijn op deelneming van de leden aan het werk van de UNO en van andere organisaties of unies. Aangelegenheden, welke betrekking heb ben op de nationale verdediging, vallen niet binnen het kader van de Raad van Europa. In hoofdstuk twee, dat over het lidmaat schap gaat, wordt verklaard dat elke Euro pese staat, die geacht wordt in staat en be reid te zijn de béginselen van het statuut te onderschrijven en na te komen, door het comité van ministers kan worden uitgeno digd lid of toegevoegd lid van de raad van Europa te worden. Hoofdstuk 3 bepaalt, dat de organen van de Raad, die zijn zetel te Straatsburg heeft, zijn: het comité van ministers en de consul tatieve Assemblée. Het comité van ministers wordt bespr<?- ken in hoofdstuk 4, dat bepaalt, dat elk lid recht heeft op één vertegenwoordiger in het comité en elke vertegenwoordiger recht heeft op één stem. Op aanbeveling van de Assemblée of op eigen initiatief beveelt het comité van mi nisters de regeringen van leden aan zo te handelen als het comité dienstig oordeelt ter bevordering van het doel van de Raad van Europa, met inbegrip van het sluiten van verdragen of overeenkomsten en het volgen van een gemeenschappelijke politiek inzake bijzondere aangelegenheden. Belangrijke besluiten van het comité van ministers worden genomen met algemene stemmen van de vertegenwoordigers, die hun stem uitbrengen. Overige besluiten vereisen een twee-derde meerderheid, en in sommige gevallen slechts een gewone meerderheid van stemmen. Het comité, dat als regel in besloten zit ting zal vergaderen, komt samen voor en gedurende elke zitting van de Consultatieve Assemblée en voorts telkens, wanneer het hiertoe besluit. De bijeenkomst der vertegenwoordigers van de vier Grote Mogendheden in New York, die besloten tot opheffing van de blokkade van Berlijn. We zien hier de Russische gedelegeerde, Jozef Malik; dr. Philip Jessup, ambassadeur in algemene dienst der Verenigde Staten; de Britse ambassadeur Cadogan en de Franse vertegenwoordiger M: Ghauvel. De Consultatieve Assemblée is volgens hoofdstuk 5 het beraadslagend orgaan van de Raad van Europa. Zij bespreekt alle aangelegenheden, welke door het comité van ministers naar haar worden verwezen en legt haar conclusies in de vorm van aan bevelingen voor aan het comité van minis ters. De Assemblée, die eveneens comités en commissies in het leven kan roepen om daaraan gedeelten van haar taak te dele geren, bestaat uit vertegenwoordigers van elk lid, die worden benoemd op door de regering van dit lid vast te stellen wijze. Frankrijk, Italië en Engeland zullen elk 18 vertegenwoordigers in de Assemblée hebben, België, Nederland en Zweden ieder 6, Denemarken, de Ierse republiek en Noor wegen ieder 4 en Luxemburg 3, zodat de Assemblée 87 leden zal tellen. Besluiten van de Assemblée, behalve die, welke haar interne werkwijze betreffen, worden genomen met een meerderheid van twee-derden van de vertegenwoordigers, die hun stem uitbrengen. Debatten over voorstellen, die aan het comité van ministers zullen worden gedaan betreffende aangelegenheden, die op de agenda van de Assemblée behoren te wor den geplaatst, moeten beperkt blijven tot een aanduiding van de voorgestelde aan gelegenheid en de redenen voor en tegen haar plaatsing op de agenda. De Assemblée komt eenmaal per jaar in gewone vergadering bijeen. Hoofdstuk 6 behandelt het secretariaat. Hoofdstuk 7 gaat over de geldmiddelen; voorrechten en immuniteiten worden be handeld in hoofdstuk 8, dat zegt: De Raad van Europa, vertegenwoordigers van leden en het secretariaat genieten in het gebied van leden van de Raad de voorrechten en immuniteiten, welke redelijkerwijs nodig zijn voor de uitoefening van hun functies. Tenslotte bepaalt hoofdstuk 9, dat voor stellen tot wijziging van het statuut kunnen worden gedaan in het comité van ministers of in de Assemblée. Het statuut treedt in werking zodra zeven akten van bekrachtiging zijn neergelegd. Vliegtuigramp in Italië Het gehele voetbalelftal Torino verongelukt In de omgeving van Turijn is Woensdag een vliegtuig neergestort, tengevolge waar van 31 inzittenden, onder wie een volledig voetbalelftal uit Turijn, om het leven kwamen. Het vliegtuig vervoerde het elftal van Lissabon, waar de ploeg tegen een Portugees elftal speelde, naar Turijn te rug. Het toestel heeft een kerktoren ge raakt toen het bij slecht zicht wilde lan den. Het stortte brandend neer. Tal van bekende Italiaanse spelers, allen leden van Torino, de ploeg die in de hoofdklasse de leiding heeft, zijn bij deze ramp om het leven gekomen. Tqt hen behoren Bacigalupo, die als de beste Italiaanse doelverdediger beschouwd werd, de rechtsbuiten Monti en de links back Maroso, die eveneens hoog aange schreven stond. Verder de spelers Ballarin, Martelli, Castigliano, Grezar Fadini, Ga- betto, Bongioni, Operto, Subert, Grava, Loik en Rigamonti, evenais de manager van het team, de masseur en de Engelse trainer John Liverey. Onze correspondent te Rome seinde Donderdag: Het vliegtuig, dat Turijnse voetballers uit Lissabon terugbracht is, misleid door nevel en regen, tegen de toren van de monumen tale basiiiek „Santa Maria della Superga", gelegen op een heuvel bij de stad Turijn, gevlogen. Alle achttien inzittende voetbal lers, leden van het Italiaanse kampioens elftal „Torino" (met reserves) plus de voor zitter van de club, twee trainers (onder wie de Engelsman Leslie Livesey), een mas seur, de voormalige Frans-Italiaanse voet baller Emile Bongiorni, die in Italië speelde, drie sportjournalisten en vier leden van de bemanning kwamen om het leven. In geheel Italië heerst grote verslagenheid. De club Torino is de bekendste van Italië. Het elftal is vier opeen volgende jaren landskampioen geweest en zou ook ditmaal weer kampioen zijn ge worden. Als regel leverde Torino een man of acht voor de Italiaanse nationale ploeg. Een onderzoek wees uit dat de hoogte meter van het vliegtuig op 2000 meter stond, geheel in strijd met de werkelijk heid. Doch later kwam een ander plan te berde, waarbij men het zou kunnen voorstellen alsof Welp de hand aan zichzelf had ge slagen. Op de avond van 19 Januari 1937 kwam O. weer op bezoek. Nadat hij eD Welp een partijtje hadden gedamd opperde een der verdachten het idee om een spel, genaamd „verrekijkertje" te gaan spelen. Welp stemde toe, en liet zich niets vermoedende op een stoel vastbinden. Verdachten heb ben hem t(Jen een koord om de hals ge slagen en dit aangesnoerd, totdat zij dach ten dat de levensgeesten waren geweken. Vervolgens hingen zij hun slachtoffer in het schuurtje achter het huis op aan het koord waarmee zij hem hadden geworgd. O. was daarop verdwenen en B. was naar een buurvrouw „gevlucht" met het ver haal dat haar echtgenoot zich verhangen bad, Buren waarschuwden toen de politie. Dit laatste werd door de getuigenver klaring van een Zaandijkse brigadier van politie bevestigd. De arts J. P. L. Hulst, die als getuige- deskundige was opgeroepen, deelde mede dat er reeds een te lange tijd was verlopen om veel te kunnen vaststellen, doch dat naar alle waarschijnlijkheid het slacht offer reeds dood was geweest vóórdat hij werd opgehangen. De officier van justitie, mr. B. van der Burg, zei in zijn requisitoir dat deze zaak naast het nadeel van veel verloren gegaan bewijsmateriaal de voordelige kant had, dat men had kunnen nagaan hoe de ver dachten de laatste twaalf jaar hadden ge leefd. En vooral het gedrag van verdachte B. noemde hij in die periode abominabel. Hij eiste tegen beide verdachten twaalf jaar gevangenisstraf. Mr. J. H. Junge, die als verdediger voor B. optrad, wees op het feit, dat zij een moeilijke jeugd had gehad. De raadsman voor de verdachte O., mr. R. K. P. Kalbfleisch, had de indruk dat zijn cliënt volkomen onder invloed van de vrouw had gestaan. Na hun daad voel den zij zich lotgenoten en trouwden, maar de moord moet die twaalf jaar een gewel dige druk op hun leven hebben gelegd; zij hebben op die manier reeds een gedeelte van hun straf gehad. Uitspraak over veertien dagen. De schooljeugd van Velsen legde op de Nationale Feestdag 's morgens om 8 uur bloemen aan de voet van het monument op het Raadhuisplein. Prins Bernhard bezocht de jaarbeurs in Brussel Hedenmorgen zijn Prins Bernhard en prof. dr. J. R. M. van den Brink, minister van Economische Zaken, in Brussel aange komen, waar zij een bezoek aan de jaar beurs zullen brengen. De Prins was verge zeld van zijn secretaris, mr. J. Thomassen, en dr. F. H. Fentener van Vüssingen, voor zitter van de Raad van Bestuur van de Utrechtse Jaarbeurs. Zilveren jubileum J. J. Wesselius Heden herdacht'de heer J. J. Wesselius te Driehuis het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij Haarlems Dablad als cou rantbezorger. Na enige tijd kwam hij in volledige dienst doordat hem ook andere werkzaamheden werden opgedragen als colporteur en controleur voor de IJmuider Courant. Hedenochtend werd de jubilaris op het hoofdkantoor te Haarlem ontvangen door de directie. In een toespraak memoreerde deze de kwaliteiten van bijzondere nauw keurigheid en toewijding die de jubilaris eigen zijn. Hem werd een enveloppe met inhoud overhandigd. Later werd hij ook in de kring van het bijkantoor te IJmuiden gehuldigd, waarbij hem ook een geschenk werd aangeboden. tsxxmxxrjgyxKxxxxxxMXccccayyyxGCCCOccco AANHOUDEND VRIJ KOUD. Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: (opge maakt te 10 uur) Koude nacht met weinig wind. afne mende bewolking en enkele verspreid optredende buien. Morgen geleidelijk toenemende bewolking en aanvankelijk droog weer, maar later in de Weste lijke provincies hier en daar enige regen. Zwakke tot matige Westelijke wind. Overdag iets hogere temperatu ren dan vandaag. 7 Mei: Zon op 5.00 uur. onder 20.14 uur Maan op 13.22 uur, onder 3.21 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1